Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0699

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY dotyczące wykonania decyzji nr 1297/2008/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie programu modernizacji europejskiej statystyki przedsiębiorstw i handlu (MEETS)

/* COM/2012/0699 final */

52012DC0699

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY dotyczące wykonania decyzji nr 1297/2008/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie programu modernizacji europejskiej statystyki przedsiębiorstw i handlu (MEETS) /* COM/2012/0699 final */


SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

dotyczące wykonania decyzji nr 1297/2008/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie programu modernizacji europejskiej statystyki przedsiębiorstw i handlu (MEETS)

1.           WPROWADZENIE

Zgodnie z warunkami określonymi w art. 6 decyzji nr 1297/2008/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie programu modernizacji europejskiej statystyki przedsiębiorstw i handlu (MEETS) (zwanej dalej „decyzją w sprawie MEETS”), Komisja „do dnia 31 grudnia 2010 r., a następnie co roku do 2013 r., (…) składa Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z wdrażania programu MEETS”.

W pierwszym sprawozdaniu położono nacisk na działania, które rozpoczęły się lub były kontynuowane w ramach rocznych programów prac na lata 2009 i 2010. W drugim sprawozdaniu uwzględniono początkowe główne wyniki, a także główne inicjatywy objęte rocznym programem prac na 2011 r., który przyjęty został w 2010 r. W 2011 r., poziom realizacji środków operacyjnych MEETS wyniósł 97 %[1].

Niniejsze, trzecie sprawozdanie zawiera przegląd postępów dokonanych przez państwa członkowskie i Komisję (Eurostat) w realizacji działań w ramach programu MEETS w 2012 r.

Wszystkie działania w ramach programu MEETS są zgodne ze strategią określoną w komunikacie Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 sierpnia 2009 r. w sprawie metod tworzenia statystyk UE: wizja na następną dekadę[2].

2.           CELE, ROCZNE DZIAŁANIA I PRIORYTETY

W 2011 r. zwrócono uwagę na usprawnienie programu MEETS jako część szerszej dyskusji na temat priorytetów negatywnych w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego (ESS). Spowodowało to zintegrowanie szeregu działań MEETS.

Sieci współpracy ESS, znane jako „sieci ESS”, pozostają jednym z głównych środków realizacji celów programu MEETS. Sieci ESS są sposobem na rozwijanie nowych projektów w przypadku gdy kilka zainteresowanych daną dziedziną państw członkowskich współpracuje aktywnie w realizacji wspólnych zadań, a następnie rozpowszechnia wyniki wśród nieuczestniczących w tej współpracy państw członkowskich. Pomaga to w wykorzystaniu efektu synergii, oszczędzaniu kosztów oraz wymianie najlepszych praktyk, przy jednoczesnym wypracowywaniu konkretnych działań, które korzystne są dla ESS jako całości.

Wszystkie sieci ESS działające w ramach programu MEETS uruchomiono w ciągu pierwszych trzech lat jego realizacji. Roczny program prac na 2012 r. obejmował kontynuację działań rozpoczętych przez sieci ESS w celu modernizacji statystyk dotyczących przedsiębiorstw i handlu. Ponadto w 2012 r. wszczęto dalsze działania, aby pomóc państwom członkowskim w zmniejszeniu obciążeń spoczywających na przedsiębiorstwach, a jednocześnie umożliwić ESS reagowanie na nowe potrzeby w zakresie informacji statystycznych.

W sumie budżet UE na program pracy w 2012 r. wynosi prawie 9 mln EUR i obejmuje 17 działań rocznych, jak również niezbędne do realizacji programu wsparcie techniczne i administracyjne. Dotacje, czy to poprzez sieci ESS, czy w formie indywidualnych dotacji (na poziomie 82 %), pozostają najczęściej stosowanym instrumentem finansowania działań.

2.1.        Cel 1: Przegląd priorytetów i opracowanie docelowych zestawów wskaźników dla nowych obszarów

Rozpoznanie obszarów o mniejszym znaczeniu

Od czasu przyjęcia przez Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego (ESSC) w listopadzie 2010 r. nowego, strategicznego podejścia, obszary o mniejszym znaczeniu dla statystyki dotyczącej przedsiębiorstw i handlu rozpoznawane były w ramach corocznego przeglądu strategicznego priorytetów Eurostatu. W wyniku przeglądu przeprowadzonego w 2010 r. dokonano optymalizacji programu MEETS oraz określono szereg priorytetów negatywnych, co w toku dalszej pracy należy przełożyć na konkretne wnioski w celu zmiany obowiązujących aktów prawnych. Negatywne priorytety ustalone na 2012 r. dotyczą statystyk/serii, które odnoszą się do jednostek rodzaju działalności w załącznikach 2 i 4 do rozporządzenia w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw (rozporządzenie SSP)[3] oraz zmiennej dotyczącej nowych zamówień w przemyśle w załączniku A do rozporządzenia dotyczącego krótkoterminowych statystyk[4]. Podjęto ponadto dyskusje w sprawie ograniczenia wymagań związanych z Intrastatem oraz położenia większego nacisku na usługi w statystyce dotyczącej handlu międzynarodowego w zakresie towarów i usług.

Redukcja oraz inne działania upraszczające ustalone na 2013 r. obejmują uproszczenie/harmonizację polityki rewizji danych statystycznych dotyczących przedsiębiorstw, kontynuację działań mających na celu dostarczenie wspólnych narzędzi, takich jak na przykład rejestr grup przedsiębiorstw wielonarodowych (tzw. EuroGroups). Wszczęto również ponownie rozmowy w sprawie przeglądu wieloletnich serii w załącznikach 2-4 do rozporządzenia SSP.

Przeprowadzony będzie gruntowny przegląd i zintegrowanie statystyki związanej z przedsiębiorczością za pośrednictwem wspólnych ram prawnych dla gromadzenia, zestawiania, przekazywania i rozpowszechniania statystyk dotyczących działalności gospodarczej sektora przedsiębiorstw, rozporządzenia ramowego włączającego statystyki dotyczące przedsiębiorstw (FRIBS). Wspólnymi mianownikami stosowanymi we wszystkich dziedzinach będą NACE (dla działań) i CPA (dla produktów). Ogólnie rzecz biorąc, podejście to ma doprowadzić do zmniejszenia obciążeń statystycznych nakładanych na przedsiębiorstwa oraz krajowe urzędy statystyczne. W ramach tych działań, Eurostat zamierza zreformować Intrastat[5] za pomocą tzw. pakietu handlu międzynarodowego lub SIMSTAT, zastosowanie którego umożliwiłoby jednoczesne uproszczenie systemu Intrastat, niezbędną poprawę jakości odpowiednich danych statystycznych i rozwój statystyki dotyczącej międzynarodowego handlu usługami. Z Intrastatem związane są obecnie najbardziej uciążliwe obciążenia w dziedzinie statystyki. Stanowią one ponad 50 % wszystkich obciążeń statystycznych nakładanych na przedsiębiorstwa.

Rozwój nowych obszarów (grupy przedsiębiorstw, globalizacja, przedsiębiorczość, innowacje)

Globalizacja i przedsiębiorczość to dwa obszary polityki, w odniesieniu do których statystyka jeszcze się w pełni nie rozwinęła. W 2013 r. prowadzone będą dalsze działania w celu śledzenia postępów w metodologii i wyników badań.

W wyniku działań usprawniających podjętych w 2011 r. przeprowadzono w ramach dwóch sieci ESS dalsze prace metodologiczne oraz ocenę metodyki opracowanej dla zestawiania wskaźników ekonomicznych dotyczących globalizacji oraz statystyk dotyczących grup przedsiębiorstw. Określenie i opracowanie docelowego zestawu wskaźników globalizacji przeprowadzono w ramach sieci ESS zajmującej się mierzeniem globalnych łańcuchów wartości, podczas gdy ogólna ocena prac metodologicznych dotyczących nowych wskaźników opartych o grupy przedsiębiorstw została podjęta przez sieć ESS zajmującą się tworzeniem profili dużych wielonarodowych grup przedsiębiorstw o złożonej strukturze.

Współpracę z OECD w zakresie dalszego rozwoju wspólnego Programu Wskaźników Przedsiębiorczości kontynuowano w 2012 r. Szczególny nacisk został położony na ustanowienie wskaźników wysokiego wzrostu dla firm innowacyjnych, wykorzystywanych do nowoustanowionego „głównego wskaźnika Unii innowacji”. Podjęto jednocześnie inicjatywę mającą na celu stworzenie ram prawnych na potrzeby zbierania zharmonizowanych danych dotyczących demografii przedsiębiorstw będących pracodawcami, w celu opracowania zharmonizowanych danych ze wszystkich państw członkowskich UE, zgodnych z międzynarodowymi danymi w ramach Programu Wskaźników Przedsiębiorczości. Wsparcia udzielano nadal na opracowywanie i ustanawianie nowych wskaźników określających ramy dla określenia obszarów „dostępu do finansowania”, „badania i rozwoju, innowacji i technologii”, „zdolności/umiejętności” oraz „kultury przedsiębiorczości”.

2.2.        Cel 2: Wypracowanie uproszczonych ram dla statystyki dotyczącej przedsiębiorstw

Integrowanie koncepcji i metod w obrębie ram prawnych

Statystyka gospodarcza sporządzana jest zgodnie z prawodawstwem wspólnotowym, które rozwijało się przez wiele lat i niekoniecznie jest spójne w zakresie koncepcji, zakresu, definicji, metodyki, itp. Jak wspomniano powyżej, program MEETS przewiduje przegląd prawodawstwa w celu optymalizacji ram dla statystyki dotyczącej przedsiębiorstw. Zmiana ta niezbędna jest, aby umożliwić użytkownikom wykorzystanie i porównywanie danych statystycznych z różnych źródeł. Innym czynnikiem stymulującym rozwój bardziej spójnego prawodawstwa i metodyki jest powstająca architektura zintegrowanych systemów tworzenia statystyki przedsiębiorstw. Integracja ta nie może nastąpić bez dalszej harmonizacji pojęć, definicji i metodyki. W celu rozwiązania tego problemu utworzono sieć ESS zajmującą się spójnością koncepcji i metod statystyki dla przedsiębiorstw i handlu. W latach 2010 i 2011 rozpoczęto realizację dwóch pakietów roboczych w celu zbadania ewentualnego braku spójności pomiędzy jednostkami statystycznymi a populacją badaną w ramach różnych badań, klasyfikacji i ich zastosowań. Prace nad powyższymi zagadnieniami kontynuowane były w 2012 r. W 2012 r. rozpoczęto ponadto realizację trzeciego pakietu prac, mającego na celu przeanalizowanie problemów spójności dotyczących cech charakterystycznych i definicji.

Rozwój statystyki grup przedsiębiorstw

Osiągnięto znaczny postęp w kontekście rejestru EuroGroups [6], celem którego jest zapewnienie ram spójnego i skoordynowanego badania wysokiej jakości danych statystycznych związanych z globalizacją.

Sieć ESS do spraw metodologii rejestru EuroGroups powołano w 2008 r. W latach 2009 i 2010 utworzono statystyczną populację rejestru EuroGroups obejmującą 5 000 wielonarodowych grup przedsiębiorstw. W 2011 r. liczba ta powiększona została do 10 000 wielonarodowych grup przedsiębiorstw. W 2012 r. dalej rozwinięto metodykę procesów przetwarzania danych rejestru EuroGroups na szczeblu centralnym i krajowym oraz modelu gromadzenia danych (rejestr EuroGroups, wersja 2), wraz z planem przyszłego zarządzania rejestrem EuroGroups). Udoskonalono rozpowszechnianie danych poprzez otwarcie platformy internetowej służącej publikacji dokumentów rejestru EuroGroups. W 2012 r. zainicjowano nową sieć ESS, która kontynuowała prace mające na celu pełne włączenie do populacji rejestru EuroGroups zagranicznych jednostek zależnych prowadzących handel usługami (FATS) i bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) oraz włączenie krajowych banków centralnych do rejestru EuroGroups jako producentów i użytkowników. Celem jest stworzenie do końca 2013 r. stabilnego systemu obejmującego swoim zakresem dane statystyczne dla FATS i BIZ. Działać powinien również wirtualny dostęp dla użytkowników z krajowych urzędów statystycznych i krajowych banków centralnych. Głównym celem jest zintegrowanie populacji rejestru EuroGroups z danymi FATS i BIZ.

Pod koniec 2009 r. zainicjowano sieć ESS zajmującą się tworzeniem profili dużych wielonarodowych grup przedsiębiorstw o złożonej strukturze, w celu opracowania i wdrożenia metodyki profilowania. W 2012 r. sieć ESS kontynuowała prace nad metodyką, uwzględniając wyniki badań przeprowadzonych w 2011 r. Opracowane zostały wytyczne i dokumentacja oraz sfinansowane zostało wdrażanie metod operacyjnych dla modelu profilowania w państwach członkowskich. W 2012 r. rozpoczęto działania w celu przetestowania i oceny prac metodologicznych dotyczących statystyki opartej o grupy przedsiębiorstw w państwach członkowskich nienależących do sieci ESS.

Przeprowadzanie badań wspólnotowych zmierzających do zminimalizowania obciążenia przedsiębiorstw

Po przygotowaniach przeprowadzonych w 2011 r. podjęto w 2012 r. badanie w celu opracowania metodyki korzystania ze schematów doboru prób stosowanych w UE przy zbieraniu danych.

2.3.        Cel 3: Wspomaganie wdrażania bardziej skutecznych sposobów opracowywania statystyki przedsiębiorstw i handlu

Lepsze wykorzystanie danych już dostępnych w systemie statystycznym, w tym możliwość dokonywania szacunków

Prace dotyczące „hurtowni danych i łączenia danych w tworzeniu statystyki przedsiębiorstw” realizowane są przez sieć ESS, którą utworzono w drugiej połowie 2010 r. W 2011 r. sieć ESS skupiła się na przeglądzie obecnych praktyk w zakresie zintegrowanych systemów danych przedsiębiorstw w państwach członkowskich uczestniczących w ESS i na określaniu głównych wspólnych problemów w tej dziedzinie. W 2012 r. prace skoncentrowane były na trzech głównych obszarach obejmujących wszystkie tematy uznane przez państwa członkowskie za najważniejsze w kontekście hurtowni danych statystycznych, a mianowicie: metadanych dotyczących hurtowni danych statystycznych oraz dwóch ważnych aspektach tworzenia i wdrażania hurtowni danych statystycznych, aspekcie metodologicznym oraz architektoniczno-technicznym. Wstępne wyniki zostały przedstawione i omówione z państwami członkowskimi uczestniczącymi w ESS w trakcie warsztatów, które odbyły się w maju 2012 r. Prace te będą trwać nadal w 2013 r., a kolejne warsztaty zaplanowano na luty 2013 r.

Osiągnięto ponadto duże postępy w zakresie trzech projektów, których przedmiotem jest połączenie danych jednostkowych dla poszczególnych statystyk:

Kontynuowano projekt łączenia danych jednostkowych dotyczących międzynarodowego zaopatrzenia z danymi statystycznymi przedsiębiorstw. Uruchomiona w 2011 r. sieć ESS zajmującą się mierzeniem globalnych łańcuchów wartości kontynuowała prace metodologiczne mające na celu opracowywanie danych dotyczących coraz bardziej zglobalizowanego sposobu, w jaki przedsiębiorstwa organizują swoją działalność oraz skutków, jakie to powoduje w kontekście tworzenia miejsc pracy i zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Celem projektu jest również pomoc decydentom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji i monitorowanie globalizacji/międzynarodowego wymiaru gospodarek poprzez opracowywanie i dostarczanie wskaźników dotyczących globalizacji gospodarczej. W 2012 r. podpisano umowy w sprawie przyznania dotacji na łączenie danych jednostkowych, a w 2013 r. uczestniczące w programie państwa członkowskie ocenią i przetestują metodykę ich łączenia oraz utworzą zestawy łączonych danych jednostkowych do oceny skutków międzynarodowego rozproszenia łańcucha produkcji.

– Projekt poświęcony łączeniu danych statystycznych dotyczących handlu i przedsiębiorczości rozpocznie się na nowo w 2013 r. Przed 2011 r. przeprowadzono zewnętrzne badanie, aby opracować ramy metodologiczne w celu opracowania wskaźników statystycznych w zakresie handlu zewnętrznego w podziale na cechy przedsiębiorstw, a w celu zbadania wykonalności przeprowadzono pilotażowe gromadzenie danych. W 2013 r., państwa członkowskie rozwiną i sporządza rozszerzony zestaw wskaźników opartych na danych jednostkowych handlu i przedsiębiorczości. Nowe wskaźniki uwzględnione zostaną w bazie danych dla handlu w podziale według cech przedsiębiorstwa.

– Sieć ESS zajmująca się łączeniem danych jednostkowych dotyczących wykorzystywania ICT (technologii informacyjnych i komunikacyjnych) zakończyła swoją pracę w 2012 r. Opracowała ona nowe wskaźniki statystyczne poprzez połączenie danych z rejestrów przedsiębiorstw, badań statystycznych dotyczących wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz handlu elektronicznego w przedsiębiorstwach, statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw i badań nad innowacjami. Grupa ta przygotowała również rozszerzony zestaw narzędzi do analizy wpływu ICT na wyniki przedsiębiorstw, w tym repozytorium metadanych i oprogramowanie do łączenia i analizowania zestawów danych jednostkowych. Oprócz analizy łączonych danych dla przedsiębiorstw, sieć ESS dokonała również analizy sytuacji w uczestniczących w pracach państwach w odniesieniu do strategii badania i doboru prób dla statystyki przedsiębiorstw oraz poczyniła zalecenia dotyczące poprawy reprezentatywności połączonych danych. Sieć ESS sporządziła i uzgodniła protokół zawierający zasady i warunki rozpowszechniania wyników analizy danych szerszemu gronu odbiorców.

Sieć ESS zajmująca się „metodologią nowoczesnej statystyki przedsiębiorstw (optymalnym doborem próby, dokonywaniem szacunków w oparciu o modele, integracją danych)” uruchomiona została w 2010 r., a drugą fazę programu rozpoczęła pod koniec 2012 r. Jej głównym celem jest zapewnienie wsparcia metodologicznego przy modernizacji i łączeniu danych statystycznych ESS odnoszących się do przedsiębiorstw. Oprócz udoskonalania metodyki poszczególnych etapów tworzenia statystyki (projektu, gromadzenia danych i oceny), projekt zawiera spójny zbiór metod dla statystyki przedsiębiorstw w formie elektronicznej instrukcji. Instrukcja będzie zarówno dokumentem referencyjnym jak i podręcznikiem szkoleniowym. W drugiej, końcowej fazie, sieć ESS sformułuje wnioski podsumowujące wykonaną pracę w odniesieniu do poszczególnych etapów tworzenia statystyki i uzupełni instrukcję, tak aby ujęte w niej były wszystkie etapy procesu tworzenia danych statystycznych, tym samym przyczyniając się do optymalizacji danych statystycznych ESS dotyczących przedsiębiorstw.

Lepsze wykorzystanie danych dostępnych już w gospodarce

Sieć ESS zajmująca się wykorzystaniem danych administracyjnych i rachunkowości, która rozpoczęła pracę w 2009 r., nadal badała praktyczne kwestie związane z wykorzystaniem tych danych do celów statystyki przedsiębiorstw. Wyniki badań i prac analitycznych przeprowadzonych w trakcie trzech lat działalność zostały wykorzystane do sporządzenia zaleceń i do celów upowszechniania dobrych praktyk. Osiągnięte dotychczas główne wyniki dotyczą przygotowania przeglądu krajowych praktyk dotyczących wykorzystania danych administracyjnych, opisu metod stosowanych do oszacowania niekompletnych danych przy korzystaniu z danych administracyjnych do celów statystyk krótkoterminowych, a także sporządzenia wykazu wskaźników oceny jakości statystyk dotyczących przedsiębiorstw, opartych na danych administracyjnych.

Aby pomóc państwom członkowskim w wykorzystywaniu danych administracyjnych do celów statystycznych w najbardziej efektywny sposób, program MEETS nadal udzielał wsparcia KUS na rozwój ich systemów, w celu włączenia danych pochodzących z różnych źródeł w proces sporządzania statystyk. Powinno to doprowadzić w efekcie do zmniejszenia obciążenia przedsiębiorstw sprawozdawczością i do poprawy jakości informacji statystycznych.

W 2012 r. państwa członkowskie zaproszone zostały do wzięcia udziału w projekcie „Ułatwianie przekazywania danych z przedsiębiorstw do krajowych urzędów statystycznych”. Przyznane zostało wsparcie na rozwój systemów informatycznych przeznaczonych do zbierania danych statystycznych z przedsiębiorstw, opracowanie krajowych taksonomii statystycznych i stworzenie krajowych taksonomii statystycznych XBRL.

Rozwój narzędzi pozwalających na efektywniejsze uzyskiwanie, przekazywanie i przetwarzanie danych

W 2012 r. podpisane zostały z państwami członkowskimi nowe umowy w sprawie przyznania dotacji w ramach projektu „Lepsze wykorzystanie danych celnych w ramach statystyk handlu zewnętrznego (Extrastat)”. Takie wsparcie pomaga państwom członkowskim dostosować swoje systemy gromadzenia danych dla statystyk Extrastatu do nowych systemów celnych zmodernizowanego kodeksu celnego[7].

2.4.        Cel 4: Unowocześnienie Intrastatu

Harmonizacja metod w celu podniesienia jakości uproszczonego Intrastatu

W wyniku działań upraszczających dwa projekty „Poprawa jakości danych w ramach uproszczonego systemu Intrastat ” i „Zmniejszenie asymetrii w Intrastacie” zostały pod koniec 2010 r. połączone w jeden; nazwa tego nowego projektu to „Harmonizacja metod w celu podniesienia jakości statystyk dotyczących handlu wewnątrzunijnego”. W 2012 r. rozpisano przetarg na dalsze prace nad metodami i praktykami opracowywania statystyk dotyczących handlu UE. Jego celem była aktualizacja odpowiedniej dokumentacji oraz określenie zalecanych praktyk. Udzielono ponadto wsparcia państwom członkowskim w celu wdrożenia zharmonizowanych metod i praktyk potrzebnych do poprawy jakości statystyk dotyczących handlu wewnątrzunijnego. Kontynuowane były prace mające na celu zmniejszenie asymetrii na poziomie szczegółowym i zagregowanym, poprzez wspieranie państw członkowskich w prowadzeniu dwustronnych lub wielostronnych badań dotyczących możliwości wzajemnego uznawania danych.

Lepsze wykorzystanie danych administracyjnych

W 2012 r. przyznane zostały również dotacje na usprawnienie wykorzystania przez państwa członkowskie danych administracyjnych przy sporządzaniu statystyk handlu wewnątrzunijnego. Celem dotacji jest zmniejszenia obciążenia związanego z obowiązkiem udzielania odpowiedzi oraz poprawa jakości wewnątrzunijnych statystyk handlowych. Prace skoncentrowane są na wykorzystaniu danych administracyjnych dla celów walidacji danych gromadzonych w systemie Intrastat oraz zastąpienia badań statystycznych, a także do (dalszego) rozwijania w szeregu państw członkowskich wspólnych systemów gromadzenia danych dla Intrastatu, związanych z podatkiem VAT i wymianą informacji w zakresie podatku VAT (VIES).

Ulepszenie i ułatwienie wymiany danych w ramach Intrastatu

Podjęte badania oraz wsparcie udzielone państwom członkowskim zaowocowały zwiększonym wykorzystywaniem środków elektronicznych i technologii na potrzeby gromadzenia danych, tworzenia statystyki, wymiany i walidacji, poprzez zastosowanie zautomatyzowanych i bezpiecznych procedur i zaawansowanych pojęć statystycznych do wykrywania i automatycznej korekty błędów.

3.           PODSUMOWANIE

Decyzja w sprawie MEETS określa szczegółowo działania, które są finansowane w okresie realizacji programu. Uzasadnia to stosunkowo dużą liczbę inicjatyw podjętych w ciągu dwóch pierwszych lat realizacji programu. Jednym ze skutków kryzysu gospodarczego i finansowego z 2008 r. było jednak „nasycenie” możliwości finansowania KUS ze względu na brak zasobów ludzkich. W związku z tym istnieje potrzeba usprawnienia programu poprzez włączenie niektórych inicjatyw lub ukierunkowanie ich na sześć głównych, objętych działaniem sieci ESS obszarów: spójność pojęć i metod, rejestr EuroGroups, tworzenie profili dużych wielonarodowych grup przedsiębiorstw o złożonej strukturze, hurtownie danych i łączenie danych jednostkowych w tworzeniu statystyki, metodologia statystyki dotyczącej przedsiębiorstw oraz zastosowanie danych administracyjnych i księgowych.

Sieci ESS, zwłaszcza te, które rozpoczęły działalność w 2009 r. i na początku 2010 r. wykonały znakomitą pracę, w szczególności w wypracowywaniu metodyki dla rejestru EuroGroups, tworzeniu profili i wykorzystaniu danych administracyjnych. Co do innych głównych filarów programu MEETS (spójność aktów prawnych, hurtownia danych i łączenie danych), działania te są obecnie również w trakcie realizacji. Podczas gdy w 2011 r. zajmowano się w nich głównie pracami przygotowawczymi, budując podstawową infrastrukturę (uruchamianie sieci ESS, umowy na dotacje dla wielu beneficjentów itd.) oraz tworząc sieci ekspertów krajowych, w 2012 r. ich działania zaczęły już przynosić praktyczne rezultaty.

Zapewniano ponadto nadal finansowanie w formie dotacji indywidualnych, głównie w celu wspomagania rozwoju metodyki i sprawdzenia niektórych zaleceń metodologicznych, ale także opracowania narzędzi pozwalających na efektywniejsze uzyskiwanie, przekazywanie i przetwarzanie danych. Pewne wyniki są już dostępne, ale większość działań jest jeszcze w toku.

Ważne jest postrzeganie wszystkich działań jako powiązanych ze sobą inicjatyw, prowadzących do bardziej skutecznych krajowych procedur gromadzenia danych statystycznych dotyczących przedsiębiorstw i handlu. Wymaga to długoterminowego zaangażowania i stałego monitorowania.

Sprawozdanie za 2012 r. jest ostatnim sprawozdaniem rocznym programu MEETS. 2013 r. będzie ostatnim rokiem działalności tego programu. Wszystkie działania będą zakończone, a wszystkie konkretne ostateczne wyniki muszą być dostępne do dnia 31 grudnia 2013 r. Sprawozdanie końcowe z realizacji programu MEETS, które należy przedstawić Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do dnia 31 lipca 2014 r., musi zatem także obejmować wszystkie działania i wyniki z 2013 r. W świetle wydatków poniesionych przez Wspólnotę istnieje ponadto wymóg, by sprawozdanie końcowe zawierało ocenę korzyści, jakie te działania przynoszą Wspólnocie, państwom członkowskim oraz dostarczycielom i użytkownikom informacji statystycznych. Ma to na celu określenie dziedzin, w których można dokonać ulepszeń.

[1]               W tym na 15 % budżetu we wrześniu 2011 r.

[2]               COM(2009) 404.

[3]               Rozporządzenie (WE) nr 295/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2008 r. w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw (przekształcenie). Dz.U. L 97 z 9.4.2008, s. 13.

[4]               Rozporządzenie Rady (WE) nr 1165/98 z dnia 19 maja 1998 r. dotyczące krótkoterminowych statystyk. Dz.U. L 162 z 5.6.1998, s. 1.

[5]               Rozporządzenie (WE) nr 638/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie danych statystycznych Wspólnoty odnoszących się do handlu towarami między Państwami Członkowskimi oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3330/91 (Dz. U. L 102 z 7.4.2004 r., s. 1, zmienione rozporządzeniem (WE) nr 222/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. U. L 87 z 31.3.2009, s. 160).

[6]               Podstawę prawną stanowi rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 177/2008 z dnia 20 lutego 2008 r. ustanawiające wspólne ramy dla rejestrów przedsiębiorstw do celów statystycznych i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 2186/93. Dz.U. L 61 z 5.3.2008, s. 6.

[7]               Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. ustanawiające wspólnotowy kodeks celny (zmodernizowany kodeks celny). Dz.U. L 145 z 4.6.2008, s. 1.

Top