Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0316

    Wniosek DECYZJA RADY określająca stanowisko, które ma być przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do propozycji poprawek do załączników I i II do Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt na dziesiątej sesji Konferencji Stron.

    /* KOM/2011/0316 wersja ostateczna - 2011/0142 (NLE) */

    52011PC0316

    Wniosek DECYZJA RADY określająca stanowisko, które ma być przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do propozycji poprawek do załączników I i II do Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt na dziesiątej sesji Konferencji Stron. /* KOM/2011/0316 wersja ostateczna - 2011/0142 (NLE) */


    UZASADNIENIE

    1. Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (znana również jako konwencja bońska) ma na celu ochronę lądowych, morskich i ptasich gatunków wędrownych na całym obszarze ich występowania. Jest ona traktatem międzyrządowym zawartym pod egidą Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych dotyczącym ochrony dzikiej fauny i siedlisk w skali globalnej. Unia Europejska jest stroną konwencji bońskiej od dnia 1 listopada 1983 r.[1]

    2. Gatunki wędrowne objęte ochroną wymieniono w załączniku I (gatunki zagrożone) oraz II (gatunki objęte porozumieniami dotyczącymi ochrony i zarządzania) do konwencji.

    3. Konferencja Stron konwencji jest organem decyzyjnym konwencji uprawnionym do przeprowadzania oceny stanu ochrony gatunków wędrownych i w konsekwencji do wprowadzania poprawek w załącznikach I i II do konwencji.

    4. Zgodnie z art. XI konwencji każda ze stron może zgłosić propozycję poprawki. Poprawka wprowadzona do załączników wchodzi w życie wobec wszystkich stron po upływie dziewięćdziesięciu dni od sesji Konferencji Stron, na której została przyjęta, z wyjątkiem tych stron, które zgłosiły zastrzeżenia.

    5. Dziesiąta sesja Konferencji Stron konwencji odbędzie się w Bergen (Norwegia) w dniach od 20 do 25 listopada 2011 r. W związku z tym proponuje się, aby Unia zgłosiła poprawki do załącznika I do konwencji, aby zwiększyć ochronę dwóch gatunków ptaków drapieżnych Falco cherrug oraz Falco vespertinus na całym obszarze ich występowania, w tym poza Unią, z następujących względów: 1) włączenie tych gatunków do załącznika I jest naukowo uzasadnione; 2) wspomniane włączenie jest zgodne z prawodawstwem UE oraz 3) Unia jest zobowiązana do współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony różnorodności biologicznej. Wymienione poprawki nie wymagałaby żadnych zmian w prawie Unii, ponieważ dotyczą one gatunków objętych już odpowiednią ochroną na mocy prawa Unii, w tym dyrektywą ptasią[2] i dyrektywą siedliskową[3].

    6. Rada powinna zatem podjąć decyzję w celu ustalenia stanowiska, które ma zostać przyjęte w imieniu Unii na dziesiątej sesji Konferencji Stron w odniesieniu do propozycji poprawek.

    7. Termin składania propozycji poprawek, który ustalił sekretariat konwencji, upływa dnia 23 czerwca 2011 r.

    8. Przed dziesiątą sesją posiedzeniem stron konwencji sekretariat konwencji może przedstawić zgłoszone przez inne strony propozycje poprawek do załączników I i II do Konwencji, które również mogą wymagać podjęcia decyzji dotyczącej ustalenia stanowiska, które ma zostać przyjęte w imieniu Unii w odniesieniu do takich propozycji poprawek.

    2011/0142 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    określająca stanowisko, które ma być przyjęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do propozycji poprawek do załączników I i II do Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt na dziesiątej sesji Konferencji Stron.

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 191 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9, uwzględniając wniosek Komisji,

    uwzględniając wniosek Komisji[4],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    1. Jako strona Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt[5] Unia Europejska może zgłaszać propozycje poprawek do załączników do konwencji, w których wymieniono gatunki objęte ochroną.

    2. Konferencja Stron konwencji jest organem decyzyjnym konwencji uprawnionym między innymi do przeprowadzania oceny stanu ochrony gatunków wędrownych i w konsekwencji do wprowadzania poprawek w załącznikach I i II do konwencji.

    3. Włączenie gatunków Falco cherrug oraz Falco vespertinus do załącznika I jest naukowo uzasadnione, zgodne z prawodawstwem Unii oraz jej zobowiązaniem do współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony różnorodności biologicznej.

    4. Dziesiąta sesja Konferencji Stron odbędzie się w Bergen (Norwegia) w dniach od 20 do 25 listopada 2011 r.

    5. W związku z tym proponuje się, aby Unia zgłosiła poprawki do załącznika I, aby włączyć do niego gatunki Falco cherrug oraz Falco vespertinus . Wspomniane propozycje zostaną zgłoszone sekretariatowi konwencji,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł

    W związku z dziesiątą sesją Konferencji Stron Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt Komisja proponuje – w imieniu Unii – wprowadzenie poprawek do załącznika I do Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt, w celu włączenia do niego gatunków Falco cherrug oraz Falco vespertinus . Komisja zgłosi wspomnianą propozycję sekretariatowi konwencji.

    Sporządzono w Brukseli dnia [...] r.

    W imieniu Rady

    Przewodniczący [..]

    [1] Decyzja Rady 82/461/EWG z dnia 24 czerwca 1982 r. w sprawie zawarcia Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt, Dz.U. L 210 z 24.6.1982, s. 10.

    [2] Dyrektywa Rady 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa , Dz.U. L 103 z 25.4. 1979, s. 1.

    [3] Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, Dz.U. L 206 z 22.7.1992, s. 7.

    [4] Dz.U. C […] z […], s. […].

    [5] Decyzja Rady 82/461/EWG z dnia 24 czerwca 1982 r. w sprawie zawarcia Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt, Dz.U. L 210 z 24.6.1982, s. 10.

    Top