Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0181

    KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY w sprawie żądania przedłożenia wniosku dotyczącego systemu wczesnych emerytur dla urzędników UE

    /* KOM/2011/0181 wersja ostateczna */

    52011DC0181

    KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY w sprawie żądania przedłożenia wniosku dotyczącego systemu wczesnych emerytur dla urzędników UE /* KOM/2011/0181 wersja ostateczna */


    [pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

    Bruksela, dnia 7.4.2011

    KOM(2011) 181 wersja ostateczna

    KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY

    w sprawie żądania przedłożenia wniosku dotyczącego systemu wczesnych emerytur dla urzędników UE

    KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY

    w sprawie żądania przedłożenia wniosku dotyczącego systemu wczesnych emerytur dla urzędników UE

    W dniu 25 października 2010 r. Rada przyjęła konkluzje wzywające Komisję do przedłożenia, najpóźniej do połowy 2011 r., wniosku ustawodawczego dotyczącego wprowadzenia zmian do regulaminu pracowniczego. Wniosek powinien przewidywać uchylenie art. 9 ust. 2 Załącznika VIII do regulaminu pracowniczego lub dokonanie gruntownego przeglądu tego artykułu, co pozwoli na uwzględnienie zastrzeżeń zawartych w konkluzjach Rady. Zgodnie z art. 241 TFUE, jeżeli Komisja nie przedłoży propozycji, zawiadamia o tym Radę, podając uzasadnienie.

    Komisja pragnie przypomnieć Radzie, że w 2004 r. Rada przyjęła art. 9 ust. 2 Załącznika VIII do regulaminu pracowniczego jako narzędzie zarządzania zasobami ludzkimi. Narzędzie to pozwoliło instytucjom UE zrezygnować z poprzedniego systemu zakończenia służby (fr. dégagement — odejście na wcześniejszą emeryturę bez utraty praw) oraz uprościło zasady zatrudniania pracowników z nowych państw członkowskich (UE-10 i UE-2). Było ono częścią ogólnego pakietu wynegocjowanego przez Radę, Komisję i związki zawodowe.

    Komisja pragnie podkreślić, że – zgodnie z wymaganiami regulaminu pracowniczego – w przedłożonym Radzie sprawozdaniu przedstawiono dane liczbowe dotyczące perspektywy krótkoterminowej. Jednocześnie Komisja nie widzi powodu, dla którego Rada mogłaby zakładać, że system naruszy zasadę neutralności budżetowej w dłuższej perspektywie. Od 2004 r. wszystkie instytucje, jak określono w art. 1a ust. 2 i art. 1b regulaminu pracowniczego, wspólnie stosowały system wczesnych emerytur. System stosowano tylko w interesie służby i tylko w ograniczonej liczbie przypadków. System był zgodny z ograniczeniami określonymi w art. 9 ust. 2 Załącznika VIII do regulaminu pracowniczego (z jednym godnym ubolewania, lecz niewielkim wyjątkiem).

    Komisja pragnie także przypomnieć Radzie, że roczną wartość procentową w wysokości 10 % zastosowano w ostatnich latach jedynie z uwagi na wyjątkowe okoliczności, które nastąpiły po rozszerzeniu. Jednak nic nie wskazuje na to, że ta maksymalna wartość będzie osiągana co roku.

    Artykuł 9 ust. 2 jest skierowany do wszystkich instytucji, i że wszystkie instytucje muszą wspólnie zarządzać systemem. Komisja nie może jednostronnie ograniczać sposobu, w jaki inne instytucje wykorzystują swoje uprawnienia organu powołującego w odniesieniu do wczesnej emerytury. Jednak na wniosek Komisji instytucje zgodziły się skorzystać z przysługującego im marginesu dowolności jako organy powołujące i zastosować roczną wartość procentową w wysokości około 8 % w odniesieniu do lat 2010-2011. Uwzględniono przy tym koniec okresu przejściowego w zatrudnianiu obywateli państw EU-10, jak również utrzymujące się zapotrzebowanie na pracowników z państw członkowskich EU-2.

    Z wyżej wymienionych powodów Komisja uważa, że na obecnym etapie nieuzasadnione byłoby dokonanie przeglądu art. 9 ust. 2 Załącznika VIII do regulaminu pracowniczego. Jednak przy opracowywaniu wniosku o wprowadzenie zmian do regulaminu pracowniczego Komisja należycie rozważy zastrzeżenia zgłoszone przez Radę.

    Top