Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0412

    Wniosek DECYZJA RADY I KOMISJI ustanawiająca stanowisko, jakie powinna zająć Rada Współpracy UE – Tadżykistan w sprawie swojego regulaminu wewnętrznego

    /* COM/2010/0412 końcowy - NLE 2010/0226 */

    52010PC0412

    Wniosek DECYZJA RADY I KOMISJI ustanawiająca stanowisko, jakie powinna zająć Rada Współpracy UE – Tadżykistan w sprawie swojego regulaminu wewnętrznego /* COM/2010/0412 końcowy - NLE 2010/0226 */


    [pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

    Bruksela, dnia 30.7.2010

    KOM(2010)412 wersja ostateczna

    2010/0226 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY I KOMISJI

    ustanawiająca stanowisko, jakie powinna zająć Rada Współpracy UE – Tadżykistan w sprawie swojego regulaminu wewnętrznego

    (2010/…/UE, Euratom)

    UZASADNIENIE

    (1) Umowa o partnerstwie i współpracy między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony a Tadżykistanem z drugiej strony weszła w życie dnia 1 stycznia 2010 r.

    (2) Pierwsze posiedzenie Rady Współpracy UE – Tadżykistan w ramach umowy o partnerstwie i współpracy ma się odbyć we wrześniu przy okazji Rady do Spraw Zagranicznych. Na tym pierwszym posiedzeniu Rada Współpracy musi przyjąć swój regulamin wewnętrzny, który będzie określał zasady jej działania, w tym sposób przygotowania i organizacji posiedzeń. Należy przyjąć decyzję Rady i Komisji, aby określić stanowisko, jakie Rada Współpracy ma przyjąć podczas swojego pierwszego posiedzenia w sprawie regulaminu wewnętrznego.

    2010/0226 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY I KOMISJI

    ustanawiająca stanowisko, jakie powinna zająć Rada Współpracy UE – Tadżykistan w sprawie swojego regulaminu wewnętrznego

    (2010/…/UE, Euratom)

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    KOMISJA EUROPEJSKA,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 50 ust. 2, art. 53 ust. 1 oraz art. 62, art. 64 ust. 2, art. 79 ust. 2, art. 91, art. 100 ust. 2, art. 113, 115, 207 i 211, w związku z jego art. 218,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    uwzględniając decyzję Rady i Komisji z dnia 17 listopada 2009 r. w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie i współpracy ustanawiającej partnerstwo między Wspólnotami Europejskimi oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Tadżykistanu, z drugiej strony[1], a w szczególności jej art. 2,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    1. Artykuł 77 Umowy o partnerstwie i współpracy między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Tadżykistanu, z drugiej strony,[2] ustanawia Radę Współpracy.

    2. Art. 78 ust. 2 tej umowy stanowi, że Rada Współpracy przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

    3. Art. 79 tej umowy stanowi, że Rada Współpracy jest wspierana przez Komitet Współpracy.

    4. Artykuł 79 tej umowy stanowi, iż Rada Współpracy określa w swoim regulaminie wewnętrznym obowiązki Komitetu Współpracy oraz że Rada Współpracy może przekazać Komitetowi Współpracy każde ze swoich uprawnień,

    PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł

    Stanowisko, które ma być zajęte przez Unię Europejską i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej w ramach Rady Współpracy ustanowionej na mocy art. 77 Umowy o partnerstwie i współpracy ustanawiającej partnerstwo między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Tadżykistanu, z drugiej strony, w odniesieniu do regulaminu wewnętrznego Rady Współpracy oraz przekazania jej uprawnień Komitetowi Współpracy, o którym mowa w art. 79 umowy o partnerstwie i współpracy, jest oparte na projekcie decyzji Rady Współpracy, załączonym do niniejszej decyzji. Niewielkie zmiany do tego projektu decyzji mogą zostać przyjęte bez kolejnej decyzji Rady i Komisji.

    Sporządzono w Brukseli dnia

    W imieniu Rady Przewodniczący | W imieniu Komisji Catherine Ashton Wiceprzewodnicząca Komisji |

    ZAŁĄCZNIK I

    DECYZJA nr 1 RADY WSPÓŁPRACY UE-TADŻYKISTAN

    z dnia …

    przyjmująca jej regulamin wewnętrzny

    RADA WSPÓŁPRACY,

    uwzględniając Umowę o partnerstwie i współpracy ustanawiającą partnerstwo między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Tadżykistanu, z drugiej strony (zwaną dalej „Umową”), w szczególności jej art. 77-80,

    a także mając na uwadze, że Umowa weszła w życie dnia 1 stycznia 2010 r.,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Przewodnictwo

    Radzie Współpracy przewodniczą na przemian przez kolejne okresy 12 miesięcy przewodniczący Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej, w imieniu Unii Europejskiej i jej państw członkowskich oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, oraz przedstawiciel rządu Tadżykistanu. Pierwsza kadencja przewodniczącego rozpoczyna się w dniu pierwszego spotkania Rady Współpracy i kończy w dniu 31 grudnia 2010 r.

    Artykuł 2

    Posiedzenia

    Rada Współpracy zbiera się raz w roku na szczeblu ministerialnym. Za porozumieniem Stron sesje nadzwyczajne Rady Współpracy mogą odbywać się na żądanie jednej ze Stron. O ile Strony nie uzgodnią inaczej, każda sesja Rady Współpracy odbywa się w zwykłym miejscu posiedzeń Rady Unii Europejskiej w dniu uzgodnionym przez obie Strony. Posiedzenia Rady Współpracy zwoływane są wspólnie przez sekretarzy Rady Współpracy w porozumieniu z przewodniczącym.

    Artykuł 3

    Przedstawicielstwo

    Jeżeli członkowie Rady Współpracy nie mogą uczestniczyć w posiedzeniu, mogą ich reprezentować pełnomocnicy. Jeżeli członek Rady pragnie być reprezentowany, musi zgłosić przewodniczącemu nazwisko swojego przedstawiciela przed posiedzeniem, na którym ma być reprezentowany. Przedstawiciel członka Rady Współpracy wykonuje wszystkie jego uprawnienia.

    Artykuł 4

    Delegacje

    Członkom Rady Współpracy mogą towarzyszyć urzędnicy. Przed każdym posiedzeniem przewodniczący jest powiadamiany o planowanym składzie delegacji każdej ze Stron. Rada Współpracy może wezwać inne osoby niebędące członkami do uczestnictwa w posiedzeniach w celu dostarczenia informacji dotyczących poszczególnych kwestii.

    Artykuł 5

    Sekretariat

    Urzędnik Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej oraz urzędnik misji Tadżykistanu przy Unii Europejskiej działają wspólnie w charakterze sekretarzy Rady Współpracy.

    Artykuł 6

    Korespondencja

    Korespondencję zaadresowaną do Rady Współpracy należy przesyłać do przewodniczącego Rady Współpracy na adres Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej.

    Obydwaj sekretarze zapewniają przekazanie korespondencji przewodniczącemu Rady Współpracy oraz, w stosownych przypadkach, przekazanie jej innym członkom Rady Współpracy. Udostępniana korespondencja jest wysyłana do Sekretariatu Generalnego Komisji, stałych przedstawicielstw państw członkowskich oraz misji Tadżykistanu przy Unii Europejskiej.

    Komunikaty przewodniczącego Rady Współpracy przesyłane są adresatom przez dwóch wyżej wspomnianych sekretarzy i, w stosownych przypadkach, przekazywane innym członkom Rady Współpracy na adresy wskazane w ustępie drugim.

    Artykuł 7

    Jawność

    O ile nie postanowiono inaczej, posiedzenia Rady Współpracy odbywają się przy drzwiach zamkniętych.

    Artykuł 8

    Porządek obrad

    1. Przewodniczący sporządza wstępny porządek obrad każdego posiedzenia. Sekretarze Rady Współpracy przekazują go adresatom wymienionym w art. 6, najpóźniej 15 dni przed terminem rozpoczęcia posiedzenia. Wstępny porządek obrad zawiera punkty, w odniesieniu do których przewodniczący otrzymał wniosek o ich włączenie do porządku obrad nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem posiedzenia, chociaż punktów tych nie wpisuje się do wstępnego porządku obrad, chyba że towarzysząca dokumentacja została przekazana sekretarzom nie później niż w dniu przesłania porządku obrad. Rada Współpracy przyjmuje porządek obrad na początku każdego posiedzenia. Za porozumieniem Stron mogą zostać w nim umieszczone punkty inne niż punkty już zawarte we wstępnym porządku obrad.

    2. Przewodniczący może, w porozumieniu ze Stronami, skrócić terminy wskazane w ust. 1 w celu uwzględnienia wymogów danej sprawy.

    Artykuł 9

    Protokoły

    Projekt protokołu z każdego posiedzenia jest sporządzany przez obu sekretarzy. Protokół, co do zasady, wskazuje w odniesieniu do każdego punktu porządku obrad:

    - dokumentację przedłożoną Radzie Współpracy,

    - oświadczenia, których zaprotokołowania zażądał członek Rady Współpracy,

    - podjęte decyzje i sformułowane zalecenia, uzgodnione oświadczenia oraz przyjęte wnioski.

    Projekt protokołu przedkładany jest do zatwierdzenia Radzie Współpracy. Po zatwierdzeniu protokół jest podpisywany przez przewodniczącego i obu sekretarzy. Protokół jest składany w archiwach Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej, który będzie pełnił funkcję depozytariusza dokumentów Rady Współpracy. Uwierzytelniony odpis jest przekazywany każdemu z adresatów, o których mowa w art. 6.

    Artykuł 10

    Decyzje i zalecenia

    1. Rada Współpracy podejmuje decyzje i formułuje zalecenia za wspólnym porozumieniem Stron. Za porozumieniem Stron Rada Współpracy może podejmować decyzje i formułować zalecenia w drodze procedury pisemnej.

    2. Zalecenia i decyzje Rady Współpracy, w rozumieniu art. 77 Umowy, noszą odpowiednio nazwę „zalecenia” i „decyzji”, po czym następuje ich numer porządkowy, data ich przyjęcia oraz opis ich przedmiotu. Decyzje i zalecenia Rady Współpracy podpisuje przewodniczący, a poświadczają je swoimi podpisami także obydwaj sekretarze. Decyzje i zalecenia są przekazywane każdemu adresatowi określonemu powyżej w art. 6. Każda ze stron może podjąć decyzję o publikacji decyzji i zaleceń Rady Współpracy we własnych odpowiednich wydawnictwach urzędowych.

    Artykuł 11

    Języki

    Językami urzędowymi Rady Współpracy są języki urzędowe obu Stron. O ile Strony nie uzgodnią inaczej, podstawę dla obrad Rady Współpracy stanowi dokumentacja sporządzona w tych językach.

    Artykuł 12

    Koszty

    Unia Europejska i Tadżykistan oddzielnie pokrywają wydatki, które ponoszą ze względu na swoje uczestnictwo w posiedzeniach Rady Współpracy, w odniesieniu zarówno do pracowników, wydatków na podróże i diety, jak i wydatków na telekomunikację i usługi pocztowe. Wydatki związane z tłumaczeniem ustnym podczas posiedzeń, tłumaczeniem pisemnym oraz powielaniem dokumentów ponosi Unia Europejska, z wyjątkiem wydatków związanych z tłumaczeniem ustnym lub pisemnym na język urzędowy Tadżykistanu lub z tego języka, które ponosi Tadżykistan. Inne wydatki związane z organizacją posiedzeń ponosi Strona, która pełni rolę gospodarza posiedzenia.

    Artykuł 13

    Komitet Współpracy

    1. Niniejszym ustanawia się Komitet Współpracy, który ma za zadanie wspomagać działalność Rady Współpracy. Komitet składa się z przedstawicieli Rady Unii Europejskiej i przedstawicieli Komisji Europejskiej, z jednej strony, oraz przedstawicieli rządu Tadżykistanu, z drugiej strony, zazwyczaj na szczeblu wyższych urzędników służby cywilnej.

    2. Komitet Współpracy przygotowuje posiedzenia i obrady Rady Współpracy, monitoruje w miarę potrzeb wykonywanie zaleceń Rady Współpracy i w ogólnym zakresie zapewnia ciągłość partnerstwa oraz sprawne funkcjonowanie Umowy. Komitet bada każdą sprawę przekazaną mu przez Radę Współpracy, a także wszelkie inne sprawy, które mogą pojawić się w ramach bieżącej realizacji Umowy. Przedkłada wszelkie wnioski lub projekty decyzji/zaleceń w celu ich przyjęcia przez Radę Współpracy.

    3. W przypadku gdy umowa o partnerstwie i współpracy przewiduje obowiązek lub możliwość konsultacji, konsultacja ta może odbyć się w ramach Komitetu Współpracy. Za porozumieniem Stron konsultacja może być kontynuowana w Komitecie Współpracy.

    4. Regulamin wewnętrzny Komitetu Współpracy jest załączony do niniejszej decyzji.

    Sporządzono w

    W imieniu Rady Współpracy

    Przewodniczący

    ZAŁĄCZNIK

    Regulamin wewnętrzny Komitetu Współpracy

    Artykuł 1

    Przewodnictwo

    Komitetowi Współpracy przewodniczą na przemian przez okres 12 miesięcy przedstawiciel Komisji Europejskiej, w imieniu Unii Europejskiej i jej państw członkowskich oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, oraz przedstawiciel rządu Tadżykistanu. Pierwsza kadencja przewodniczącego rozpoczyna się w dniu pierwszego spotkania Rady Współpracy i kończy w dniu 31 grudnia 2010 r.

    Artykuł 2

    Posiedzenia

    Komitet Współpracy zbiera się za porozumieniem Stron, jeśli wymagają tego okoliczności. Każde posiedzenia Komitetu Współpracy odbywa się w terminie i w miejscu uzgodnionym przez Strony. Posiedzenia Komitetu Współpracy są zwoływane przez przewodniczącego.

    Artykuł 3

    Delegacje

    Przed każdym posiedzeniem przewodniczący jest powiadamiany o planowanym składzie delegacji każdej ze Stron.

    Artykuł 4

    Sekretariat

    Urzędnik Komisji Europejskiej i urzędnik rządu Tadżykistanu sprawują wspólnie funkcje sekretarzy Komitetu Współpracy. Wszystkie komunikaty dostarczane przewodniczącemu Komitetu Współpracy oraz od niego wychodzące, przewidziane w niniejszej decyzji, przekazywane są sekretarzom Komitetu Współpracy, sekretarzom Rady Współpracy oraz przewodniczącemu Rady Współpracy.

    Artykuł 5

    Jawność

    O ile nie postanowiono inaczej, posiedzenia Komitetu Współpracy odbywają się przy drzwiach zamkniętych.

    Artykuł 6

    Porządek obrad

    1. Przewodniczący sporządza wstępny porządek obrad każdego posiedzenia. Sekretarze Komitetu Współpracy przekazują go adresatom wymienionym w art. 4 najpóźniej 15 dni przed terminem rozpoczęciem posiedzenia. Wstępny porządek obrad zawiera punkty, w odniesieniu do których przewodniczący otrzymał wniosek o ich włączenie do porządku obrad nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem posiedzenia, chociaż punktów tych nie wpisuje się do tymczasowego porządku obrad, chyba że towarzysząca dokumentacja została przekazana sekretarzom nie później niż w dniu przesłania porządku obrad. Komitet Współpracy może zaprosić ekspertów do udziału w posiedzeniach, aby uzyskać od nich informacje dotyczące szczególnych kwestii. Komitet Współpracy przyjmuje porządek obrad na początku każdego posiedzenia. Za porozumieniem Stron mogą zostać w nim umieszczone punkty inne niż punkty już zawarte we wstępnym porządku obrad.

    2. W porozumieniu ze Stronami przewodniczący może skrócić terminy określone w ust. 1, gdy wymaga tego szczególny przypadek.

    Artykuł 7

    Protokoły

    Z każdego posiedzenia sporządza się protokół oparty na podsumowaniu wniosków Komitetu Współpracy dokonanym przez przewodniczącego. Po zatwierdzeniu protokołu przez Komitet Współpracy protokół zostaje podpisany przez przewodniczącego i sekretarzy, a następnie włączany do akt przez każdą ze Stron. Odpis protokołu jest przekazywany każdemu z adresatów, o których mowa w art. 4.

    Artykuł 8

    Decyzje i zalecenia

    W szczególnych przypadkach, w których Komitet Współpracy jest umocowany przez Radę Współpracy zgodnie z art. 79 umowy o partnerstwie i współpracy do podejmowania decyzji/formułowania zaleceń, takie akty noszą, odpowiednio, nazwy „decyzji” i „zalecenia”, po czym następuje ich numer porządkowy, data ich przyjęcia oraz opis ich przedmiotu. Decyzje i zalecenia są podejmowane za porozumieniem Stron. Za porozumieniem Stron Komitet Współpracy może podejmować decyzje i formułować zalecenia w drodze procedury pisemnej. Decyzje i zalecenia Komitetu Współpracy są podpisywane przez przewodniczącego i uwierzytelniane przez obu sekretarzy oraz przekazywane adresatom, o których mowa w art. 4 niniejszego regulaminu wewnętrznego. Każda ze Stron może podjąć decyzję o opublikowaniu decyzji i zaleceń Komitetu Współpracy w odpowiednim publikatorze urzędowym.

    Artykuł 9

    Koszty

    Unia Europejska i Tadżykistan oddzielnie pokrywają wydatki, które ponoszą ze względu na swoje uczestnictwo w posiedzeniach Komitetu Współpracy, w odniesieniu zarówno do pracowników, wydatków na podróże i diety, jak i wydatków na telekomunikację i usługi pocztowe. Wydatki związane z tłumaczeniem ustnym podczas posiedzeń, tłumaczeniem pisemnym oraz powielaniem dokumentów ponosi Unia Europejska, z wyjątkiem wydatków związanych z tłumaczeniem ustnym lub pisemnym na język urzędowy Tadżykistanu lub z tego języka, które ponosi Tadżykistan. Inne wydatki związane z organizacją posiedzeń ponosi Strona, która pełni rolę gospodarza posiedzenia.

    Artykuł 10

    Podkomitety i grupy specjalne

    Komitet Współpracy może tworzyć podkomitety lub grupy specjalne, działające z upoważnienia Komitetu Współpracy, któremu składają sprawozdania po każdym ze swoich posiedzeń. Komitet Współpracy może podjąć decyzję o zniesieniu jakichkolwiek istniejących podkomitetów lub grup, ustanowieniu lub zmienieniu ich zakresu uprawnień lub powołaniu dalszych podkomitetów lub grup wspierających go w wykonywaniu jego obowiązków. Wymienione podkomitety i grupy nie mają żadnych uprawnień decyzyjnych.

    [1] Dz.U. L 350 z 29.12.2009, s. 1.

    [2] Dz.U. L 350 z 29.12.2009, s. 3.

    Top