EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0363

Wniosek decyzja Rady w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma zająć Unia Europejska podczas posiedzenia Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej (Skopje, 24 września 2010 r.)

/* COM/2010/0363 końcowy - NLE 2010/0202 */

52010PC0363

Wniosek decyzja Rady w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma zająć Unia Europejska podczas posiedzenia Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej (Skopje, 24 września 2010 r.) /* COM/2010/0363 końcowy - NLE 2010/0202 */


[pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

Bruksela, dnia 6.7.2010

KOM(2010)363 wersja ostateczna

2010/0202 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma zająć Unia Europejska podczas posiedzenia Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej (Skopje, 24 września 2010 r.)

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2010 r. w Skopje (Była Jugosłowiańska Republika Macedonii) odbędzie się posiedzenie Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej. Aby Unia Europejska mogła uczestniczyć w podjęciu stosownych decyzji, konieczne jest ustalenie stanowiska, jakie ma zająć, zgodnie z art. 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz zgodnie z przepisami decyzji Rady 2006/500/WE z dnia 29 maja 2006 r. w sprawie zawarcia przez Wspólnotę Europejską Traktatu o Wspólnocie Energetycznej.

Wniosek w sprawie decyzji Rady obejmuje wszystkie punkty porządku obrad, co do których oczekuje się decyzji Rady Ministerialnej, jak wskazano poniżej. Pozostałe punkty porządku obrad wymieniono poniżej tytułem informacji.

ELEMENTY, KTÓRYCH DOTYCZĄ DECYZJE

Komisja wyrazi stanowiska Unii Europejskiej określone w załączniku do wniosku w sprawie decyzji, dotyczące poniższych kwestii.

Sprawy budżetowe

Komisja zatwierdzi udzielenie Dyrektorowi absolutorium finansowego za rok 2009 na podstawie sprawozdania z audytu z dnia 31 grudnia 2009 r., sprawozdania komitetu budżetowego z audytu za rok 2009 oraz sprawozdania Dyrektora w sprawie wykonania budżetu.

Ponadto Komisja zatwierdzi zmianę załącznika 4 do Traktatu o Wspólnocie Energetycznej („Wkład do budżetu”) w następstwie przystąpienia Republiki Mołdowy do Wspólnoty Energetycznej z dniem 1 maja 2010 r.

Wnioskowana poprawka dotyczy wkładu Mołdawii na rok 2011, którego wysokość ustalono na 0,10 % łącznego budżetu Wspólnoty Energetycznej (3 380 000 EUR). Wkład Mołdawii wynosi 3 380 EUR i jest zbliżony do wkładu Albanii, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Czarnogóry oraz Misji Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie.

Od wkładu Unii Europejskiej na rok 2011, który ustalono na 98 % (zamiast 98,10 % jak w roku 2010), odjęto kwotę odpowiadającą 0,10 % w celu uniknięcia nadwyżki budżetowej. Wkład pozostałych umawiających się stron utrzymano na takim samym poziomie jak w roku 2010.

Odnawialne źródła energii

W czerwcu 2009 r. Rada Ministerialna ustanowiła grupę zadaniową, której powierzono zadanie oceny wpływu dyrektywy 2009/28/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE („dyrektywy 2009/28/WE”) na promowanie stosowania energii ze źródeł odnawialnych przez umawiające się strony i kandydujące umawiające się strony Wspólnoty Energetycznej, jak również zadanie zbadania i zaproponowania warunków możliwego przyszłego przyjęcia przez Wspólnotę Energetyczną.

W 2009 r. Sekretariat zlecił między innymi analizę wdrażania nowej dyrektywy UE dotyczącej odnawialnych źródeł energii we Wspólnocie Energetycznej w celu wyliczenia obowiązkowego celu w zakresie energii odnawialnej dla każdego kraju na podstawie metodologii określonej w dyrektywie UE. Za podstawę metodologii stosowanej w celu obliczenia celów w zakresie źródeł energii odnawialnej na 2020 r. przyjęto zasadę równoważnych ambicji umawiających się stron z państw członkowskich UE, tj. wartość zryczałtowaną zwiększono o 5,5 % oraz o zmienny udział w oparciu o PKB na mieszkańca.

Prowadząc prace, grupa zadaniowa ds. odnawialnych źródeł energii zauważyła, że jedną z większych niewiadomych analizy były dane na temat zużycia oraz dostępności biomasy, co miało wpływ nie tylko na wyliczenie udziału odnawialnych źródeł energii w roku bazowym 2005, ale znalazło również odzwierciedlenie w dostępnym zasobie możliwości realizacji celów na 2020 r.

Sekretariat Wspólnoty Energetycznej postanowił w związku z tym zlecić dodatkową analizę, która będzie obejmowała przegląd danych dotyczących biomasy w odniesieniu do wszystkich umawiających się stron (łącznie z Mołdawią).

Uznano, że do czasu uzyskania warunków do dalszego badania perspektywicznego wdrożenia dyrektywy 2009/28 należałoby sformułować zalecenie dla umawiających się stron, zachęcając je do wzmożenia wysiłków na rzecz promowania odnawialnych źródeł energii w świetle tych przepisów dyrektywy, które nie mają bezpośredniego związku z ustanowieniem wiążących celów krajowych.

Komisja zatwierdzi przyjęcie tekstu zalecenia Rady Ministerialnej w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, zatwierdzonego na posiedzeniu Stałej Grupy Wysokiego Szczebla w dniu 29 czerwca 2010 r.

Komisja zatwierdzi przedłużenie mandatu grupy zadaniowej o rok.

Rynek wewnętrzny energii elektrycznej i gazu – „trzeci pakiet”

W Traktacie o Wspólnocie Energetycznej określono następujący dorobek prawny w zakresie energetyki: (i) dyrektywę 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 r. dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej, (ii) dyrektywę 2003/55/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 r. dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego oraz (iii) rozporządzenie (WE) nr 1228/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej. Na mocy decyzji 2007/06/MC-EnC z dnia 18 grudnia 2007 r. wymieniony dorobek prawny uzupełniono rozporządzeniem (WE) nr 1775/2005 w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego.

Wymienione akty prawa Unii Europejskiej zmieniono i przekształcono, w związku z czym z dniem 3 marca 2011 r. zostaną uchylone i zastąpione następującymi aktami: dyrektywą 2009/72/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 lipca 2009 r. dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej; dyrektywą 2009/73/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 lipca 2009 r. dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego; rozporządzeniem (WE) nr 714/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej oraz rozporządzeniem (WE) nr 715/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego.

Za podstawę tego tak zwanego „trzeciego pakietu” przyjęto doświadczenia państw członkowskich UE w zakresie wdrażania; stanowi on nową wersję przekształconych przepisów.

Komisja zaczęła aktywnie pracować na rzecz terminowego wdrożenia tych dyrektyw i rozporządzeń w państwach członkowskich, już teraz stanowiących punkt odniesienia dla rynku energii elektrycznej i gazu na poziomie europejskim.

W związku z tym wskazane jest, aby Wspólnota Energetyczna zaczęła wdrażać swój dorobek prawny w zakresie energetyki w sposób odzwierciedlający ostatnie zmiany w prawie Unii Europejskiej, w następstwie formalnego zalecenia Rady Ministerialnej.

Przyszła decyzja w sprawie wdrożenia trzeciego pakietu powinna obejmować konieczne dostosowania do ram instytucjonalnych Wspólnoty Energetycznej oraz szczególnej sytuacji każdej umawiającej się strony, zgodnie z postanowieniami art. 24 Traktatu o Wspólnocie Energetycznej. Komisja zatwierdzi przyjęcie zalecenia Rady Ministerialnej w sprawie wdrożenia zmian do dorobku prawnego w zakresie energetyki, zatwierdzonych na posiedzeniu Stałej Grupy Wysokiego Szczebla w dniu 29 czerwca 2010 r.

POZOSTAŁE ELEMENTY

P unkty porządku obrad niewymagające debaty

Komisja zatwierdzi wnioski z dwóch ostatnich spotkań Stałej Grupy Wysokiego Szczebla oraz uwzględni następujące sprawozdania:

– sprawozdanie dotyczące realizacji programu prac Wspólnoty Energetycznej;

– sprawozdanie z audytu z dnia 31 grudnia 2009 r.;

– sprawozdanie komitetu budżetowego z audytu za rok 2009;

– sprawozdanie Dyrektora w sprawie wykonania budżetu;

– sprawozdanie dotyczące rozstrzyganych obecnie sporów;

– wstępne sprawozdanie w sprawie wykonania budżetu na rok 2009.

Wdrażanie Traktatu

Komisja uwzględni sprawozdanie sporządzone przez Sekretariat.

Komisja uwzględni niewielki postęp w zakresie wdrażania od czasu ostatniego sprawozdania, w szczególności lukę między deklaracjami politycznymi a codziennym wdrażaniem, która stanowi poważną przeszkodę dla inwestycji.

Stosując się do konkluzji z ostatniego posiedzenia Rady Ministerialnej w Zagrzebiu w dniu 18 grudnia 2009 r., Komisja zachęci Sekretariat do aktywnego wykrywania wszystkich przypadków braku zgodności, zwłaszcza do rozpatrywania takich spraw w ramach procedur wszczynanych z jego własnej inicjatywy. Należy zapewnić równe traktowanie, np. w drodze jednoczesnego rozpatrywania podobnych przypadków naruszeń przez różne umawiające się strony.

Komisja będzie nadal wspierała Sekretariat w dążeniach do wypracowania negocjacyjnych rozwiązań.

Bezpieczeństwo dostaw

Komisja uwzględni aktualny stan wdrożenia Traktatu w zakresie bezpieczeństwa dostaw oraz przedstawi sprawozdanie z prowadzonych obecnie dyskusji na temat jej wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu i uchylającego dyrektywę 2004/67/WE.

Problematyka ropy

Komisja poprze udzielenie zamówienia na badanie interwencyjnych zapasów ropy we Wspólnocie Energetycznej, które ma zostać ukończone do marca 2011 r. Sprawozdanie z tego badania będzie zawierało ocenę bieżącej sytuacji oraz potrzeby umawiających się stron i obserwatorów, przedstawiając również plan działania Wspólnoty Energetycznej, obejmujący przede wszystkim skoordynowany harmonogram wdrażania dyrektywy 2009/119/WE z dnia 14 września 2009 r. nakładającej na państwa członkowskie obowiązek utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej lub produktów ropopochodnych.

Inwestycje w infrastrukturę

Komisja zwróci uwagę na podjęte działania na rzecz promowania projektów infrastruktury uznawanych za priorytetowe dla regionu, zakwalifikowanych i dopracowanych przez Sekretariat, zatwierdzonych na posiedzeniach Stałej Grupy Wysokiego Szczebla w dniach 17 marca i 29 czerwca 2010 r.

Ponadto uwzględni sprawozdanie przyjęte przez Radę Regulacyjną Wspólnoty Energetycznej na posiedzeniu w dniu 10 marca 2010 r., w sprawie współpracy europejskich organów regulacyjnych w zakresie transgranicznych projektów inwestycyjnych, obejmujące instrumenty regulacyjne na rzecz promowania nowych inwestycji, ocenę istniejących mechanizmów oraz zalecenia.

Protokół ustaleń dotyczący kwestii społecznych

Komisja zwróci uwagę na postęp w zakresie wdrażania Protokołu ustaleń dotyczącego kwestii społecznych, zwłaszcza na wnioski Trzeciego Forum Społecznego, które odbyło się w dniach 10–11 czerwca w Skopje.

Posiedzenie Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej odbędzie się 24 września 2010 r. w Skopje (Była Jugosłowiańska Republika Macedonii). Aby Unia Europejska mogła uczestniczyć w podjęciu stosownych decyzji, konieczne jest ustalenie stanowiska, jakie ma zająć, zgodnie z art. 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz zgodnie z przepisami decyzji Rady 2006/500/WE z dnia 29 maja 2006 r. w sprawie zawarcia przez Wspólnotę Europejską Traktatu o Wspólnocie Energetycznej.

Wniosek w sprawie decyzji Rady obejmuje wszystkie punkty porządku obrad, co do których oczekuje się decyzji Rady Ministerialnej, jak wskazano poniżej. Pozostałe punkty porządku obrad wymieniono poniżej tytułem informacji.

2010/0202 (NLE)

Wniosek

DECYZJA RADY

w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma zająć Unia Europejska podczas posiedzenia Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej (Skopje, 24 września 2010 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając decyzję Rady 2006/500/WE z dnia 29 maja 2006 r. w sprawie zawarcia przez Wspólnotę Europejską Traktatu o Wspólnocie Energetycznej[1], w szczególności jej art. 4 i 5,

uwzględniając wniosek Komisji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł

W związku z posiedzeniem Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej, które odbędzie się w dniu 24 września 2010 r. w Skopje, stanowisko Unii Europejskiej w odniesieniu do kwestii podlegających zakresowi art. 218 ust. 9 Traktatu określa się w załączniku do niniejszej decyzji.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Rady

Guenther OETTINGER Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK Stanowisko Unii Europejskiej

- Unia Europejska zatwierdza udzielenie Dyrektorowi Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej absolutorium finansowego za rok 2009.

- Unia Europejska zatwierdza decyzję Rady Ministerialnej zmieniającą załącznik 4 do Traktatu o Wspólnocie Energetycznej („Wkład do budżetu”) w celu uwzględnienia przystąpienia Republiki Mołdowy.

- Unia Europejska zatwierdza przedłużenie mandatu grupy zadaniowej ds. odnawialnych źródeł energii o rok.

- Unia Europejska zatwierdza zalecenie Rady Ministerialnej w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

- Unia Europejska zatwierdza zalecenie Rady Ministerialnej w sprawie wdrożenia zmian w dorobku prawnym w zakresie energetyki .

[1] Dz.U. L 198, s. 15.

Top