Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0251

    Komunikat Komisji do Parlamentu europejskiego na mocy art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczący stanowiska Rady w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia zmienionego wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu europejskiego i Rady ustanawiającej ramy wdrażania inteligentnych systemów transportowych w dziedzinie transportu drogowego oraz ich interfejsów z innymi rodzajami transportu (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    /* COM/2010/0251 końcowy - COD 2008/0263 */

    52010DC0251

    Komunikat Komisji do Parlamentu europejskiego na mocy art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczący stanowiska Rady w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia zmienionego wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu europejskiego i Rady ustanawiającej ramy wdrażania inteligentnych systemów transportowych w dziedzinie transportu drogowego oraz ich interfejsów z innymi rodzajami transportu (Tekst mający znaczenie dla EOG) /* COM/2010/0251 końcowy - COD 2008/0263 */


    [pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

    Bruksela, dnia 18.5.2010

    KOM(2010)251 wersja ostateczna

    2008/0263 (COD)

    KOMUNIKAT KOMISJIDO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGOna mocy art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiejdotyczący

    stanowiska Rady w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia zmienionego wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej ramy wdrażania inteligentnych systemów transportowych w dziedzinie transportu drogowego oraz ich interfejsów z innymi rodzajami transportu (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    2008/0263 (COD)

    KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO na mocy art. 294 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczący

    stanowiska Rady w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia zmienionego wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej ramy wdrażania inteligentnych systemów transportowych w dziedzinie transportu drogowego oraz ich interfejsów z innymi rodzajami transportu

    1. PRZEBIEG PROCEDURY

    Data przekazania wniosku Parlamentowi Europejskiemu i Radzie COM(2008)0887 - 2008/0263(COD) | 16 grudnia 2008 r. |

    Data wydania opinii przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny: | 13 maja 2009 r. |

    Data wydania opinii przez Parlament Europejski, pierwsze czytanie: | 23 kwietnia 2009 r. |

    Data przyjęcia stanowiska Rady: | 10 maja 2010 r. |

    2. PRZEDMIOT WNIOSKU KOMISJI

    Wdrażanie inteligentnych systemów transportowych (zwanych dalej ITS) w transporcie drogowym było znacznie wolniejsze niż w przypadku innych rodzajów transportu, a usługi ITS były często wdrażane w sposób fragmentaryczny. Dobrowolne umowy i standaryzacja nie przyniosły znacznych postępów w zakresie wdrażania i użytkowania takich systemów. Komisja przedstawiła zatem plan działania i wniosek dotyczący ramowej dyrektywy w sprawie wdrażania inteligentnych systemów transportowych w dziedzinie transportu drogowego oraz ich interfejsów z innymi rodzajami transportu.

    W planie działania nakreślono sześć priorytetowych obszarów i powiązane z nimi środki służące przyspieszeniu wdrażania i interoperacyjności inteligentnych systemów transportowych w transporcie drogowym w całej Unii Europejskiej, natomiast dyrektywa zawiera ramy prawne realizacji działań niezbędnych do efektywnego i skoordynowanego wdrażania i użytkowania tych systemów. W kontekście tych ram we wniosku przewidziano przekazanie uprawnień Komisji do przyjmowania, w drodze aktów delegowanych, szczegółowych specyfikacji w celu zapewnienia kompatybilności, interoperacyjności i ciągłości wdrażania i operacyjnego użytkowania inteligentnych systemów transportowych.

    3. UWAGI DOTYCZĄCE STANOWISKA RADY

    W stanowisku Rady nieznacznie zmieniono pierwotny wniosek Komisji. Dzięki uwzględnieniu zmian zaproponowanych przez Parlament Europejski, w stanowisku doprecyzowano zakres dyrektywy, określając obszary priorytetowe i koncentrując się w pierwszej kolejności na sześciu działaniach priorytetowych służących wdrażaniu i stosowaniu specyfikacji, które ma przyjąć Komisja. W stanowisku Rady podkreślono również znaczenie – w kontekście wdrażania inteligentnych systemów transportowych – ochrony danych osobowych i kwestii odpowiedzialności, zgodnie ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego i opinią Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

    Dzięki nieznacznym zmianom w stosunku do pierwotnego wniosku Komisji w stanowisku Rady w pierwszym czytaniu uwzględniono porozumienie wypracowane przez instytucje i potwierdzone w drodze wymiany listów pomiędzy przewodniczącym COREPER-u I oraz przewodniczącym Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego w marcu 2010 r.

    Komisja uważa, że porozumienie to jest w pełni zgodne z celami przedstawionego przez nią wniosku i może mu zatem udzielić poparcia.

    Porozumienie przewiduje zawarte w załączniku do niniejszego komunikatu trzy oświadczenia Komisji i jedno oświadczenie trzech instytucji, które zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowych wraz z aktem prawem.

    ZAŁĄCZNIK IOświadczenia Komisji Oświadczenie Komisji w sprawie realizacji działań priorytetowych w zakresie inteligentnych systemów transportowych (ITS)

    1. Artykuł 6 ust. 2 tekstu stanowiska Rady po pierwszym czytaniu ma następujące brzmienie:

    „1a. Komisja dąży do przyjęcia specyfikacji dotyczących jednego lub większej liczby działań priorytetowych do dnia …[1].

    Najpóźniej w terminie 12 miesięcy od przyjęcia niezbędnych specyfikacji dotyczących działania priorytetowego Komisja, w stosownych przypadkach, po przeprowadzeniu oceny skutków obejmującej analizę kosztów i korzyści, przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek w sprawie wdrożenia tego działania priorytetowego, zgodnie z art. 294 TFUE. ”

    2. Na podstawie dostępnych obecnie informacji Komisja uważa, że przyjęcie niezbędnych specyfikacji dotyczących działań priorytetowych, o których mowa w art. 3, mogłoby się odbyć zgodnie z następującym orientacyjnym harmonogramem:

    Przedmiot specyfikacji: | Najpóźniej do końca roku: |

    świadczenie w całej UE usług w zakresie informacji o transporcie multimodalnym zgodnie z art. 3 lit. a) | 2014 |

    świadczenie w całej UE usług informacyjnych w czasie rzeczywistym dotyczących ruchu zgodnie z art. 3 lit. b) | 2013 |

    dane i procedury dotyczące przekazywania – w miarę możliwości – użytkownikom dróg bezpłatnie minimalnego zakresu powszechnych informacji o ruchu związanych z bezpieczeństwem zgodnie z art. 3 lit. c) | 2012 |

    zharmonizowane przepisy dotyczące interoperacyjnej pomocy e-Call w całej UE zgodnie z art. 3 lit. d) | 2012 |

    świadczenie usług informacyjnych o pewnych i bezpiecznych miejscach parkingowych dla samochodów ciężarowych i pojazdów użytkowych zgodnie z art. 3 lit. e) | 2012 |

    świadczenie usług rezerwacji pewnych i bezpiecznych miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych i pojazdów użytkowych zgodnie z art. 3 lit. f) | 2013 |

    Tabela 1: Orientacyjny harmonogram przyjmowania specyfikacji dotyczących działań priorytetowych

    Powyższy orientacyjny harmonogram oparty jest na założeniu, że Parlament Europejski i Rada szybko osiągną porozumienie co do dyrektywy w sprawie inteligentnych systemów transportowych w drugim czytaniu na początku roku 2010.”

    Oświadczenie Komisji dotyczące odpowiedzialności

    „Wdrażanie i użytkowanie aplikacji i usług w zakresie inteligentnych systemów transportowych może uwidocznić pewne kwestie dotyczące odpowiedzialności, które mogą się stać poważną przeszkodą dla szerokiego upowszechnienia rynkowego niektórych usług w zakresie inteligentnych systemów transportowych. Rozwiązanie tych kwestii jest jednym z działań priorytetowych zaproponowanych przez Komisję w planie działań w zakresie inteligentnych systemów transportowych.

    Uwzględniając obowiązujące obecnie prawodawstwo krajowe i wspólnotowe w dziedzinie odpowiedzialności, w szczególności dyrektywę 1999/34/WE, Komisja będzie uważnie śledziła rozwój sytuacji w państwach członkowskich w odniesieniu do wdrażania i użytkowania aplikacji i usług w zakresie inteligentnych systemów transportowych. Jeżeli okaże się to konieczne i właściwe, Komisja opracuje wytyczne dotyczące odpowiedzialności, w szczególności opisujące odpowiedzialność zainteresowanych stron w odniesieniu do wdrażania i użytkowania aplikacji i usług w zakresie inteligentnych systemów transportowych.”

    Oświadczenie Komisji w sprawie notyfikowania aktów delegowanych

    „Komisja Europejska przyjmuje do wiadomości, że – oprócz przypadków, w których akt ustawodawczy przewiduje tryb pilny – Parlament Europejski i Rada uznają, że notyfikacja aktów delegowanych uwzględnia przerwy w pracach instytucji (zimową, letnią i związaną z wyborami do Parlamentu Europejskiego), tak aby Parlament Europejski i Rada mogły wykonywać swoje prerogatywy w terminach przewidzianych w odnośnych aktach ustawodawczych, i jest gotowa działać w zgodzie z powyższym.”

    ZAŁĄCZNIK II

    Oświadczenie instytucyjne

    Oświadczenie Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji

    w sprawie art. 290 TFUE

    „Parlament Europejski, Rada i Komisja oświadczają, że przepisy niniejszej dyrektywy pozostają bez uszczerbku dla jakiegokolwiek przyszłego stanowiska tych instytucji odnośnie do wdrożenia art. 290 TFUE lub poszczególnych aktów ustawodawczych zawierających takie przepisy.”

    [1] Proszę wpisać datę: 30 miesięcy po wejściu w życie niniejszej dyrektywy.

    Top