Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0424

Wniosek dyrektywa Rady zmieniająca dyrektywę 2000/29/WE w zakresie delegowania zadań z zakresu badań laboratoryjnych

/* COM/2009/0424 końcowy - CNS 2009/0117 */

52009PC0424

Wniosek dyrektywa Rady zmieniająca dyrektywę 2000/29/WE w zakresie delegowania zadań z zakresu badań laboratoryjnych /* COM/2009/0424 końcowy - CNS 2009/0117 */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 11.8.2009

KOM(2009) 424 wersja ostateczna

2009/0117 (CNS)

Wniosek

DYREKTYWA RADY

zmieniająca dyrektywę 2000/29/WE w zakresie delegowania zadań z zakresu badań laboratoryjnych

UZASADNIENIE

KONTEKST WNIOSKU

Jednym ze stale powracających tematów dyskusji prowadzonych w ostatnich latach między państwami członkowskimi i Komisją jest delegowanie zadań z zakresu badań laboratoryjnych, w kontekście urzędowych kontroli przeprowadzanych przez właściwe organy państw członkowskich w obszarze zdrowia roślin (art. 2 ust. 1 lit. g) ppkt (ii) dyrektywy 2000/29/WE[1]), podmiotom zależnym.

Państwa członkowskie wielokrotnie zwracały uwagę na trudności, jakie napotykają przy reorganizacji krajowych służb ochrony roślin pod kątem aktualnych przepisów prawodawstwa UE w zakresie zdrowia roślin, stanowiącym, że zadania z zakresu badań laboratoryjnych można delegować takim organom, którym powierzone jest wyłącznie wykonywanie szczególnych zadań publicznych.

Przepisy dotyczące delegowania zadań wprowadzono dyrektywą w roku 1991. Od tego czasu struktura i zadania organów fitosanitarnych w państwach członkowskich uległy zmianom. W niektórych państwach członkowskich organizacje, którym można by delegować wykonanie urzędowych analiz laboratoryjnych (uczelnie i placówki badawczo-naukowe, prywatne pracownie laboratoryjne) często nie spełniałyby wymagań określonych w art. 2 ust. 1 lit. g) ppkt (ii) dyrektywy 2000/29/WE, a ponadto mogłoby wystąpić ryzyko konfliktu interesów. Udział takich organizacji jest jednak konieczny w przypadku wysoce specjalistycznych analiz służących wykrywaniu i potwierdzaniu niewystępujących na obszarze UE organizmów szkodliwych, w zakresie których wiedza specjalistyczna jest ograniczona. Ponadto badania laboratoryjne wykonywane zgodnie z dyrektywą 2000/29/WE to zadania wysoce techniczne, wymagające różnorodnych urządzeń technicznych oraz wyspecjalizowanego personelu laboratoryjnego, którego podaż jest niewielka.

W celu dostosowania wymogów dotyczących delegowania zadań z zakresu badań laboratoryjnych do aktualnych potrzeb należy zmienić w najbliższym czasie art. 2 ust. 1 lit. g) ppkt (ii) dyrektywy 2000/29/WE. Swoje poparcie dla tego podejścia wyraziła większość Głównych Inspektorów ds. Zdrowia Roślin (COPHS) podczas posiedzenia grupy roboczej Rady, które odbyło się w grudniu 2007 r.

KONSULTACJE Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENA SKUTKÓW

W kwietniu 2008 r. przedstawiono dokument zawierający analizę problemu. Z uwagi na ograniczony zakres oddziaływania proponowanych zmian uznano, że nie ma potrzeby przeprowadzania pełnej oceny skutków takich zmian.

ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

W zakres proponowanych zmian w art. 2 ust. 1 lit. g) ppkt (ii) dyrektywy 2000/29/WE wchodzą:

- przepis umożliwiający osobom prawnym wykonywanie delegowanych zadań, w celu rozszerzenia zakresu ich działalności o inną działalność laboratoryjno-analityczną, niż wymieniono w tej dyrektywie;

- przepis umożliwiający delegowanie zadań z zakresu badań laboratoryjnych osobom prawnym, którym nie powierzono wyłącznie wykonywania zadań publicznych zgodnie z tą dyrektywą;

- w obydwu przypadkach przepisy gwarantujące, że delegowane zadania, o których mowa w tej dyrektywie, wykonywane są na odpowiedzialność i pod nadzorem odpowiedzialnych organów urzędowych danego państwa członkowskiego, a takie odpowiedzialne organy urzędowe sprawdzają, czy dane osoby prawne są bezstronne i nie występuje w ich przypadku konflikt interesów w związku z wykonywaniem delegowanych zadań.

WPłYW NA BUDżET

Niniejszy wniosek w sprawie dyrektywy Rady nie ma wpływu finansowego na budżet Wspólnoty.

2009/0117 (CNS)

Wniosek

DYREKTYWA RADY

z dnia […] r.

zmieniająca dyrektywę 2000/29/WE w zakresie delegowania zadań z zakresu badań laboratoryjnych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[2],

a także mając na uwadze, co następuje:

1. Zgodnie z dyrektywą Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie[3] odpowiedzialne organy urzędowe państwa członkowskiego mogą delegować wykonywanie zadań, określonych w tej dyrektywie, w tym badań laboratoryjnych, jedynie takiej osobie prawnej, której zgodnie z urzędowo zatwierdzonym statutem zostało powierzone wyłącznie wykonywanie szczególnych zadań publicznych.

2. Badania laboratoryjne, jakie muszą być wykonywane zgodnie z dyrektywą 2000/29/WE, mają charakter wysoce techniczny i obejmują różne dziedziny nauki. Badania takie wymagają różnorodnych, kosztownych urządzeń technicznych oraz wyspecjalizowanego personelu laboratoryjnego, który potrafi dostosować się do dynamicznego rozwoju metodyki diagnostycznej. W ostatnich latach wzrosła liczba koniecznych do wykonania badań laboratoryjnych W rezultacie trudniejsze stało się znalezienie takich osób prawnych, które spełniałyby wszystkie niezbędne wymagania.

3. W świetle powyższego należy umożliwić delegowanie licznych i różnorodnych badań laboratoryjnych, wymaganych zgodnie z dyrektywą 2000/29/WE, nie tylko osobom prawnym, którym zostało powierzone wyłącznie wykonywanie szczególnych zadań publicznych, lecz również takim osobom prawnym, które tego wymogu nie spełniają, jak uczelnie, instytuty badawczo-naukowe lub laboratoria prywatne, z zastrzeżeniem spełnienia przez nie określonych warunków.

4. Jednocześnie należy umożliwić osobom prawnym wykonującym delegowane zadania zgodnie z dyrektywą 2000/29/WE wykorzystywanie ich laboratoriów do działalności z zakresu badań laboratoryjnych nie wchodzącej w zakres ich szczególnych zadań publicznych.

5. W związku z tym należy odpowiednio zmienić art. 2 ust. 1) lit. g) dyrektywy 2000/29/WE.

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

W art. 2 ust. 1 lit. g) dyrektywy 2000/29/WE akapit drugi otrzymuje brzmienie:

„Odpowiedzialne organy urzędowe państwa członkowskiego mogą, zgodnie z ustawodawstwem krajowym, delegować wykonywanie swoich zadań, określonych w niniejszej dyrektywie, na ich odpowiedzialność i pod ich nadzorem, osobie prawnej prawa publicznego lub prywatnego, pod warunkiem, że taka osoba prawna ani jej członkowie nie mają osobistego interesu w wyniku podejmowanych przez nią działań. Odpowiedzialne organy urzędowe państwa członkowskiego dopilnowują, by takiej osobie prawnej, zgodnie z urzędowo zatwierdzonym statutem, powierzone było wyłącznie wykonywanie szczególnych zadań publicznych, z wyjątkiem badań laboratoryjnych, które taka osoba prawna może wykonywać nawet w przypadku, gdy nie wchodzą one w zakres jej szczególnych zadań publicznych.

Niezależnie od treści drugiego zdania w akapicie drugim odpowiedzialne organy urzędowe państwa członkowskiego mogą delegować zadania z zakresu badań laboratoryjnych, o których mowa w niniejszej dyrektywie, osobie prawnej, która nie spełnia tego przepisu, pod warunkiem, że dany odpowiedzialny organ urzędowy dopilnuje, by przez cały czas wykonywania delegowanych badań osoba prawna, której deleguje zadania z zakresu badań laboratoryjnych, zachowała bezstronność i by nie występował konflikt interesów między wykonywaniem delegowanych zadań a pozostałą jej działalnością.”.

Artykuł 2

Państwa członkowskie przyjmują i publikują, najpóźniej do dnia 30 czerwca 2010 r., przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów oraz tabelę korelacji pomiędzy tymi przepisami a niniejszą dyrektywą.

Państwa członkowskie stosują te przepisy od dnia 1 lipca 2010 r.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.

Artykuł 3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej .

Artykuł 4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

W imieniu Rady

Przewodniczący

[1] Dyrektywa Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1).

[2] Dz.U. C […] z […], s. […].

[3] Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.

Top