EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006SC0350

Sprawozdanie Komisji - Sprawozdanie roczne na temat stosunków z parlamentami krajowymi za 2005 r.

/* SEC/2006/0350 końcowy */

52006SC0350

Sprawozdanie Komisji - Sprawozdanie roczne na temat stosunków z parlamentami krajowymi za 2005 r. /* SEC/2006/0350 końcowy */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 22.3.2006

SEK(2006) 350 wersja ostateczna

SPRAWOZDANIE KOMISJI

SPRAWOZDANIE ROCZNE NA TEMAT STOSUNKÓW Z PARLAMENTAMI KRAJOWYMI za 2005 r.

SPRAWOZDANIE KOMISJI

SPRAWOZDANIE ROCZNE NA TEMAT STOSUNKÓW Z PARLAMENTAMI KRAJOWYMI ZA 2005 R.

1. Wprowadzenie

„Powodowana pragnieniem zwiększenia uczestnictwa w dialogu o Europie, w dyskusji i debacie publicznej, a zarazem poprawy jakości wymiany informacji, przemyśleń i punktów widzenia na te zagadnienia"[1], Komisja zwróciła swoją uwagę 2005 r. na zasady, na jakich opierają się jej stosunki z parlamentami krajowymi. W dniu 9 lutego 2005 r. Margot Wallström przedstawiła kolegium dziesięć konkretnych celów wyznaczonych na nadchodzący rok (zob. poniżej), wraz z bardziej ogólnymi celami w dziedzinie stosunków z obywatelami i wybranymi przez nich przedstawicielami, wyznaczające kierunek działań w tej dziedzinie.

Zadaniem niniejszego rocznego sprawozdania jest wypełnienie jednego z wyznaczonych konkretnych celów. W zwartej, opartej na faktach formie odnosi się ponadto do szeregu dokumentów i protokołów opracowanych przez Sekretariat Generalny.

Rok 2005 dzieli się na okresy: przed i po referendach. O ile definiując swą „koncepcję współpracy z parlamentami krajowymi” Komisja zamierzała wprowadzić w życie zasady zarządzania, o tyle przed wynikami referendów zakładała rychłe wejście w życie Konstytucji. Od tego czasu, jak powszechnie wiadomo, idea Konstytucji została uśpiona, a Unia weszła w okres refleksji.

Tymczasem stosunki z parlamentami krajowymi są intensywnie rozwijane.

Komisja nie może pozostać obojętna ani bierna wobec przedstawicielstw zgromadzeń narodowych 21 państw członkowskich w Brukseli. Od czasu rozszerzenia nie może ona nie dostrzegać rozszerzenia wachlarza procedur uprzedniej weryfikacji parlamentarnej; tym bardziej w okresie refleksji nie może ona zaniedbywać wymiany poglądów z parlamentami krajowymi.

Komisja chciałaby, aby nowa koncepcja współpracy z parlamentami krajowymi w pełni zachowywała równowagę instytucjonalną. Komisja nie kwestionuje tak zwanych stosunków trójkąta instytucjonalnego. W odniesieniu do dialogu parlamentarnej reprezentacji UE, pierwszym uczestnikiem pozostaje Parlament Europejski. Podobnie, gdy sprawa dotyczy przedstawicielstw państw członkowskich, Komisja zwraca się w pierwszej kolejności do Rady.

Kolejnym istotnym elementem jej postawy wobec parlamentów krajowych jest poszanowanie konstytucyjnej różnorodności państw członkowskich. Czy jednym z konkretnych celów nie jest dołożenie starań, by żadnej z praktyk czy też procedur europejskich nie postrzegano jako pomijającej parlamenty krajowe? Komisja, jako strażnik unijnych traktatów, nie może pozostać obojętna w zakresie poszanowania fundamentalnych zasad każdego z państw członkowskich.

Niniejsze sprawozdanie z działalności jest spojrzeniem wstecz na osiągnięcie pragmatycznych i skromnych celów; powinno także pozwolić na doprecyzowanie zamierzeń, dostosowanie mapy drogowej, a nawet na określenie nowych celów na rok 2006, skoncentrowanych wokół dwóch osi: jedną stanowi konieczna kontynuacja dialogu w okresie refleksji, a drugą utworzenie wewnętrznego mechanizmu dalszych działań w dziedzinie pomocniczości.

2. Cele wyznaczone na rok 2005

W dniu 9 lutego 2005 r. M. Wallström przedstawiła kolegium listę dziesięciu celów w dziedzinie stosunków z parlamentami krajowymi (PK) wyznaczonych na nadchodzący rok.

1. Wizyty w parlamentach krajowych, uczestnictwo w konferencji przewodniczących parlamentów UE oraz w pracach konferencji komisji wyspecjalizowanych w sprawach wspólnotowych parlamentów UE (COSAC),

2. Sporządzenie rocznego sprawozdania,

3. Gotowość komisarzy i urzędników Komisji do służenia pomocą w związku z prośbami składanymi przez komisje PK w trakcie prowadzonych przez nie postępowań,

4. Szczegółowe ustalenie potrzeb PK w dziedzinie informacji, służące współpracy, aby uniknąć posądzenia Komisji o dążenie do pomijania PK i obywateli,

5. Wydanie biuletynu,

6. Utrzymywanie przez gabinet wiceprzewodniczącej Komisji wraz ze służbami Komisji ścisłych kontaktów z grupą urzędników łącznikowych (liaison officers) wyznaczonych przez PK,

7. Rola Komisji jako czynnika ułatwiającego komunikację w ramach IPEX[2] (elektronicznej sieci wymiany informacji o UE pomiędzy parlamentami krajowymi),

8. Rola Komisji jako czynnika ułatwiającego działania przewidziane w wytycznych w zakresie współpracy międzyparlamentarnej w Unii Europejskiej, przyjętych na konferencji przewodniczących parlamentów UE w Hadze w lipcu 2004 r.

9. Spotkania informacyjne przedstawicieli PK na temat określonych zagadnień,

10. Wyznaczenie przez Sekretariat Generalny Komisji służby lub osoby odpowiedzialnej za kontakty i koordynację wniosków pochodzących bezpośrednio od administracji parlamentów krajowych.

3. Realizacja celów

3.1. Wizyty w parlamentach krajowych

Margot Wallström podjęła się złożenia wizyty w każdym z parlamentów krajowych w trakcie obecnej kadencji parlamentarnej: w 2005 r. złożyła wizyty w parlamentach duńskim i szwedzkim, w hiszpańskim kongresie, w parlamencie irlandzkim, niderlandzkim, łotewskim (Saeima), oraz w parlamentach niemieckim i belgijskim.

Ponadto, komisarz Margot Wallström uczestniczyła w spotkaniach przewodniczących delegacji komisji parlamentarnych COSAC w Luksemburgu 9 lutego 2005 r. oraz w Londynie 18 lipca 2005 r. (zobacz również pkt 4 – doświadczenie pilotażowe).

Wreszcie, w dniu 6 maja 2005 r. uczestniczyła w konferencji przewodniczących parlamentów UE w Budapeszcie.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż komisarze złożyli w roku 2005 ponad sześćdziesiąt wizyt w parlamentach krajowych.

3.2. Opracowanie rocznego sprawozdania

Cel ten spełnia niniejsze sprawozdanie.

3.3. Gotowość komisarzy i urzędników Komisji służenia pomocą w zakresie zapytań składanych przez komisje parlamentów krajowych

Komisarze udzielili pozytywnych odpowiedzi na zadawane przez zgromadzenia narodowe zapytania, w szczególności pochodzące od komisji parlamentarnych; w związku z tym odnotowano blisko 100 przypadków kontaktów lub bezpośrednich wizyt w parlamentach krajowych.

Urzędnicy Komisji uczestniczyli, na zaproszenie ze strony PK, w różnego rodzaju spotkaniach: w obradach komisji parlamentarnych PK (9 razy), w spotkaniach ze stałymi przedstawicielami PK (14 razy) i raz w obradach konferencji COSAC.

Ponadto w dniu 9 grudnia 2004 r. Kolegium wezwało każdą z dyrekcji generalnych Komisji do wyznaczenia urzędnika, którego zadaniem byłoby śledzenie spraw związanych z PK, oraz otwarte udzielanie odpowiedzi na zapytania składane przez PK.

3.4. 3.4. Szczegółowe ustalenie wymagań PK w ramach wykonywania ich uprawnień instytucjonalnych

Przez cały rok utrzymywano kontakty, tak ze stałymi przedstawicielami PK, jak i z urzędnikami łącznikowymi. Podkreślenia wymagają dwie istotne kwestie.

Znaczenie udostępniania dokumentów Komisji w odpowiednim czasie i we wszystkich wersjach językowych parlamentom krajowym, w szczególności dokonującym uprzedniej weryfikacji parlamentarnej. Dotyczy to, w ogólnym ujęciu, wszystkich dokumentów Komisji, lecz ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do dokumentów programowania: rocznej strategii politycznej oraz programu legislacyjnego i programu prac. Zważywszy na ciążące na służbach tłumaczeniowych ograniczenia, Komisja odpowiedziała na te kwestie w sposób jedynie w części zadowalający. Należy rozważyć fakt, iż wprowadzenie w życie załączonych do Konstytucji protokołów dotyczących PK oraz pomocniczości byłoby wobec powyższego szczególnie utrudnione.

Ponadto, w odniesieniu do programowania prac Komisji, urzędnicy łącznikowi przedstawili prośbę: chcieliby mieć systematyczny dostęp do porządków obrad Komisji (kalendarza obrad i punktów wprowadzanych do porządku obrad). Na tą prośbę odpowiedziano również tylko w sposób pragmatyczny.

3.5. Wydawanie biuletynu

Dotychczas wydano i rozdystrybuowano wewnętrznie oraz w PE i PK trzy biuletyny (w dniach 28 lutego, 12 maja i 4 października 2005 r., zob. Załączniki).

3.6. Urzędnicy łącznikowi

W dniu 18 kwietnia Margot Wallström uczestniczyła w dorocznym spotkaniu urzędników łącznikowych narodowych parlamentów krajowych oraz Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Wszystkie zgromadzenia narodowe zostały powiadomione pismem z 24 maja 2005 r., że Philippe GODTS (z Sekretariatu Generalnego Komisji) został mianowany urzędnikiem łącznikowym ds. stosunków z parlamentami krajowymi.

3.7. IPEX

Wiceprzewodnicząca Margot Wallström w imieniu Komisji udzieliła przychylnej odpowiedzi na prośbę o podjęcie współpracy w ramach IPEX wyrażoną przez Andersa Forsberga, sekretarza generalnego RIKSDAGU.

Grupa ds. stosunków międzyinstytucjonalnych Komisji rozpatrzyła wcześniej ten wniosek i stwierdziła, że do rozważenia pozostaje ewentualny przyszły czynny udział służb Komisji w pracach technicznych IPEX, w zamierzeniu służący skutecznemu przekazywaniu drogą elektroniczną dokumentów wymienionych w protokole załączonym do Konstytucji.

Służby Komisji wzięły udział w czterech technicznych posiedzeniach IPEX, udzielając swego wsparcia próbnym wysyłkom dokumentów.

3.8. Konferencja przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej

Wiceprzewodnicząca Margot Wallström uczestniczyła w konferencji przewodniczących parlamentów UE w dniu 6 maja 2005 r.

W odniesieniu do realizacji działań przewidzianych w Wytycznych w zakresie współpracy międzyparlamentarnej, określonych w Hadze w lipcu 2004 r. – zobacz w szczególności punkty odnoszące się do COSAC i IPEX.

3.9. Stali przedstawiciele

Komisja uczestniczyła w 14 spotkaniach stałych przedstawicieli parlamentów krajowych w Brukseli (patrz Załączniki). Warto odnotować również uczestnictwo Komisji w trzech spotkaniach zorganizowanych w 2004 r.

3.10. Osoba odpowiedzialna za kontakty

Jak już wyżej wspomniano, Philippe Godts został wyznaczony na urzędnika łącznikowego ds. stosunków z parlamentami krajowymi.

4. Projekt pilotażowy w zakresie pomocniczości

W Hadze, 23 listopada 2004 r. konferencja COSAC postanowiła o podjęciu pilotażowej próby zweryfikowania pomocniczości przewidzianego w załączonym do Konstytucji protokole na temat pomocniczości. Zamiarem COSAC było przeprowadzenie tej próby w odniesieniu do „trzeciego pakietu kolejowego”. Procedury tego doświadczenia zostały określone 9 lutego 2005 r. w Luksemburgu.

W obawie przed uprzedzeniem Konstytucji, Komisja powstrzymała się od przekazania swych propozycji bezpośrednio parlamentom krajowym. Wyraziła jedynie chęć dobrej współpracy poprzez udostępnienie omawianych tekstów sekretariatowi COSAC.

5. Udział w spotkaniach zorganizowanych przez Parlament Europejski

Komisja skorzystała z licznych zaproszeń do udziału w spotkaniach z przedstawicielami parlamentów państw członkowskich zorganizowanych przez Parlament Europejski – zarówno na poziomie komisji parlamentarnych, jak i doraźnie zaaranżowanych.

Wymienić należy m.in. uczestnictwo:

- Przewodniczącego J.M. Barrosa i wiceprzewodniczącego G. Verheugena w spotkaniu poświęconemu strategii lizbońskiej w dniach 16-17 marca 2005 r.

- Komisarz D. Grybauskaitė w zebraniu dotyczącym przyszłych wieloletnich ram finansowych UE w dniach 4-5 kwietnia 2005 r.

- Komisarza J. Almunii w zebraniu na temat nowych ogólnych kierunków polityk gospodarczych UE w dniu 25 kwietnia 2005 r.

Wypada również odnotować regularnie spotkania Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE z PK z udziałem wiceprzewodniczącego F. Frattiniego.

6. Cele NA ROK 2006

Na rok 2006 utrzymane zostaną cele ogólne i zadania szczegółowe ustanowione w lutym 2005 r., podczas gdy te, które nie doczekały się pełnej realizacji będą w dalszym ciągu pogłębiane i dopracowywane (wizyty, określanie wymaganych typów informacji i sposobów współpracy, wymiana danych drogą elektroniczną, systematyczne uczestnictwo polityczne w posiedzeniach COSAC), z uwzględnieniem szczególnych obowiązków Komisji w okresie refleksji.

Zostanie zwrócona szczególna uwaga na dobrą współpracę międzyinstytucjonalną, odnotowaną już w 2005 r., w szczególności przy udziale Parlamentu Europejskiego pełniącego rolę najważniejszego rozmówcy Komisji.

Komisja zbada, przy ścisłej współpracy z Parlamentem Europejskim i parlamentami krajowymi, sposoby zapewnienia odpowiednich informacji na temat rocznej strategii politycznej, rocznego programu prac i rocznego programu legislacyjnego. Będzie również otwarta na wkład parlamentów krajowych w inicjatywy na etapie poprzedzającym złożenie wniosku prawodawczego w oparciu postanowienia obowiązujących traktatów

Komisja będzie kontynuować starania i poszerzać zakres koordynacji wewnętrznej w dziedzinie wzajemnych wizyt z parlamentami krajowymi oraz spotkań międzyparlamentarnych, a także uwidaczniania postępów w tej dziedzinie.

Komisja zbada możliwości aktywniejszego uczestniczenia w lokalnym dialogu z parlamentami krajowymi za pośrednictwem jej reprezentacji.

Annexes

RÉUNIONS COSAC (2005)

Date | Sujet |

09.02.2005 | Échange de vues avec Mme Wallström, Vice-présidente de la Commission sur les objectifs stratégiques de la Commission et le programme de travail 2005 |

17-18.05.2005 | Questions d’actualité / échange de vues avec M. JUNCKER, Président en exercice du Conseil Projet pilote – contrôle du respect du principe de la subsidiarité – troisième paquet ferroviaire Stratégie de Lisbonne Contrôle du budget de l’Union européenne - renforcement de la coopération entre les Parlements Liberté, sécurité et justice – rôle des Parlements nationaux |

18.07.2005 | Secrétariat de la COSAC Statut d’invité spécial Aspects parlementaires de l’avenir du Traité Constitutionnel Echange de vues avec Mme WALLSTRÖM sur le contrôle de subsidiarité et la possibilité d’un second projet pilote Méthodes de contrôle du programme de travail annuel de la Commission Calendrier |

10-11.10.2005 | SECRÉTARIAT DE LA COSAC Statut d’invité spécial ASPECTS PARLEMENTAIRES DE L’AVENIR DU TRAITÉ CONSTITUTIONNEL Scrutiny et PESC Better regulation : impact assesment/ échange de vues avec M. MOAVERO MILANESI Secrétaire général adjoint de la Commission européenne Débats d’actualité |

RÉUNIONS AVEC LES REPRÉSENTANTS PERMANENTS des PN (2005)

Date | Sujet |

17.01.2005 | Les représentants permanents des Parlements nationaux ont été informés par M. GODTS (SG) sur la Nouvelle approche de la Commission à l’égard des PN |

31.01.2005 | Les représentants permanents ont eu un échange de vues avec M. SLEATH (SG) sur le programme stratégique de la Commission et le programme de travail 2005. L’accent a été mis sur l’organisation du contrôle de subsidiarité. Ils ont souhaité être informés des projets de la Commission en JLS. |

14.02.2005 | The permanent representatives of the National Parliaments were briefed by M. HERVAS SORIANO (SG) on the mid-term review of the Lisbon Strategy. |

28.02.2005 | Les représentants permanents ont été informés par Mme MONTAGNON (DG BUDG) sur les perspectives financières. L’élaboration d’une stratégie de coopération entre PE et PN a été mise en question. |

21.03.2005 | The permanent representatives were briefed by Mr PHILIPPART (SG) on the application of subsidiarity principle by the Commission. They exchanged information about the state of play in the subsidiarity test concerning the third railway package which was being carried in almost all National Parliaments. |

18.04.2005 | The permanent representatives were briefed by Mr FELKE (DG ECFIN) on the reform of the Stability and Growth Pact (SGP). They exchanged their views on the role of the National Parliaments which had been strengthened in this regard by the recent ECOFIN decisions. |

25.04.2005 | The permanent representatives were briefed by Mr GODTS (SG) on the Commission’s reaction to the request made by the chair of the IPEX Steering Group. They have divergent views on the subject whether unique transmission of documents by the Commission to the IPEX database could be accepted. |

13.06.2005 | The permanent representatives were briefed by Ms ADAMO (DG JLS) on the Hague Programme and the Action Plan for Freedom, Justice and Security. Permanent representatives asked questions concerning added value of the Constitution in the field and possible effects of abandonment of the text on the programme and the plan. |

20.06.2005 | The permanent representatives were briefed by Ms DE LA TORRE (DG RTD) on proposals for the 7th Research Framework Programme 2007-2013. They asked questions concerning mainly the future of the 7th RFP in the light of lack of agreement on the Financial Perspectives. |

11.07.2005 | The permanent representatives were briefed by Mr KOPPELBERG (DG PRESS) on the Commission plans for the communication strategy to be launched in the autumn. They presented their own ideas which could improve the Commission communication with the citizens. |

12.09.2005 | The permanent representatives were briefed by Mr WIEDOW (DG TAXUD) on the Commission proposal on passenger car related taxes. Some of them expressed their concerns of higher costs which could be induced by the proposal, especially for owners of the older cars. |

17.10.2005 | The permanent representatives were briefed by Mr SANTIAGO DOS SANTOS (DG ENTR) on the recent Commission initiative for better regulation. They showed great interest in the subject. Some of them were particularly interested in the idea of an access to a Commission database with impact assessments linked to roadmaps, which could serve as an early warning system for parliamentary scrutiny. |

07.11.2005 | The permanent representatives were briefed by Mr FAROSS (DG TREN) on the Commission’s revised proposal on public transport services and state of play in the co-decision procedure of the file. They were interested in the situation and plans for further debate in the Council, relation with the third railway package and the importance of the Altmark case for the file. |

05.12.2005 | Les représentants permanents ont échangé leurs vues à propos de la méthode ouverte de coordination en Education et Formation ainsi que sur le programme Jeunesse. Des questions sont été soulevées concernant le respect du principe de subsidiarité. |

LIAISON OFFICERS

18.04.2005 | Annual Meeting of the Liaison Officers of the National Parliaments of the EU Member States and the European Parliament. Vice-President WALLSTRÖM presented the new Commission’s approach to the National Parliaments. (NPs). It focused on active networking and continuous and open dialogue. Vice-President WALLSTRÖM listed a series of goals/actions already kicked off by the Commission. She answered the questions concerning i.a. the subsidiarity check after the possible entry into force of the Constitutional Treaty and the scenarios in case of non-ratification. |

NEWSLETTERS

Date | Sommaire |

04.03.2005 | Introduction de Mme Margot WALLSTRÖM, Vice-présidente de la Commission européenne Interviews de M. Pierre MOSCOVICI, Vice-président du PE en charge des relations avec les Parlements nationaux M. Pierre LEQUILLER, président de la délégation de l’Assemblée nationale française pour l’Union européenne Ms Inese KRISKANE, représentante permanente de la Saeima (LV) Ms Sarita KAUKAOJA, représentante permanente de l’Eduskunta (FI) M. Morten KNUDSEN, fonctionnaire permanent au secrétariat de la COSAC M. Bo Manderup JENSEN, directeur responsable des relations avec les parlements nationaux au Parlement européen |

13.05.2005 | Introduction de M. VERHEUGEN, Vice-président de la Commission européenne Contributions de M. Herman DE CROO, Président de la Chambre des représentants (BE) M. László SINKA, représentant permanent (interview de la Présidente de l’Assemblée nationale) (HU) M. Martyn ATKINS, représentant permanent de la House of Commons (UK) M. Kevin LEYDON, représentant permanent de la Oireachtas (IE) M. Edward McMILLAN-SCOTT, Vice-président du Parlement européen, responsable des relations avec les parlements nationaux |

05.10.2005 | Interviews de M. Hubert HAENEL, président de la délégation du Sénat français pour l’Union européenne Mr Wlodzimierz CIMOSZEWICZ, outgoing Marshal of the Sejm (PL) Ms Heike MALICEK, représentante permanente du parlement autrichien (AT) Mr. Andrew DUFF, member of the Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe |

VISITES DE COMMISSAIRES DANS LES PARLEMENTS NATIONAUX

NATIONAL PARLIAMENTS – COMMISSIONERS’ VISITS

Commissioner | Date | Place |

President Barroso | 18.04.2005 | Intervention devant le parlement hellénique (EL) |

30.06.2005 | « The EU Constitution – the Big Picture », National Forum on Europe, Plenary Session, Dublin (IE) |

Vice-President Wallström | 17.01.2005 | Visit by Folketing’s EU Affairs Committee (DK) |

20.01.2005 | Address at Riksdag seminar, Stockholm (SE) |

24.01.2005 | Visit by Riksdag’s Speaker (SE) |

09.02.2005 | Address at COSAC Chairpersons meeting in Luxembourg |

10.02.2005 | Congress and Senate (ES) |

02.03.2005 | Visit by Hungarian Speaker (HU) |

10.03.2005 | Allocution devant la commission des Affaires européennes du Parlement (IE) |

21.04.2005 | Meeting with the Members of the European Affairs Committees of the Eerste and Tweede Kamers of the Parliament (NL) |

06.05.2005 | Conférence des Présidents Budapest (HU) |

18.07.2005 | COSAC Chairpersons – London (UK) |

21.10.2005 | Rencontre avec le Comité des Affaires Européennes du Saeimas (LV) |

30.11.2005 - 01.12.2005 | Rencontres avec le président et la vice-présidente du Bundestag, Norbert Lammert et Katrin Goring-Eckardt, et divers membres du Parlement. Réunion avec des membres du Comité européen du Bundesrat (DE) |

20.12.2005 | Participation à une réunion commune du Comité d’avis fédéral chargé de questions européennes et des commissions des Relations extérieures (Chambre et Sénat) (BE) |

Vice-President Verheugen | 26.01.2005 | Meeting with the Speaker of the Swedish Parliament |

02.02.2005 | Meeting with a delegation of the SPD faction (federal parliament, DE) |

16.02.2005 | Ausschussitzung des Europa-ausschusses des deutschen Bundestages in Berlin (DE) |

29.03.2005 | Meeting with the young members of the group of CSU (federal parliament and regional parliament) |

04.07.2005 | Meeting with Selected Committee House of Lords (better regulation) (UK) |

26.09.2005 | Meeting with the heads of CDU faction (federal parliament and regional parliaments (DE) |

28.11.2005 | Meeting with the members of Assemblée Nationale (FR) |

07.12.2005 | Meeting with the young members of the FDP faction |

Vice-président Barrot | 03.02.2005 | Audition par la délégation pour l’UE du Sénat français sur les services portuaires (FR) |

08.09.2005 | Réunion avec la commission des Transports du parlement suédois (SV) |

16.11.2005 | Participation à une conférence sur la politique européenne des transports à la délégation pour l'Union Européenne de l'Assemblée Nationale (FR) |

28.11.2005 | Rencontre avec Catherine Colonna, Ministre déléguée aux Affaires Européennes, et une délégation de parlementaires (Assemblée Nationale et Sénat) (FR) |

Vice-President Kallas | 15.09.2005 | et Mme GRYBAUSKAITĖ recoivent une délégation de la commission des Finances du Parlement danois (DK) |

28.10.2005 | Rencontre les commissions des Affaires européennes et des Affaires étrangères du Parlement (EE) |

Vice-President Frattini | 14-15.02.2005 | Bundestag – Représentants de la Commission des Affaires européennes, des représentants de la commission juridique et de la commission de l’intérieur (DE) |

23.03.2005 | Rencontre avec la Délégation pour l’Union européenne de l’Assemblée nationale et les parlementaires chargés des questions de justice, liberté et sécurité au Sénat (FR) |

04.04.2005 | Meeting with the House of Lords and the House of Commons EU Committees (UK) |

19.04.2005 | Intervention sur la lutte contre l’immigration illégale et le contrôle aux frontières à la Chambre des Députés (IT) |

21.07.2005 | Meeting with the Foreign and European Affairs Committee of the Maltese Parliament (MT) |

19.09.2005 | Intervention á la réunion de l'assemblée parlementaire euro-méditerranéenne du Sénat italien (IT) |

16.11.2005 | Participation à l'audition de la commission des Affaires étrangères de la Chambre des députés 'Initative de l'UE en matière de lutte contre le terrorisme' (IT) |

24.11.2005 | Meeting with the Chairmen of Home Affairs Committees of the EU's national parliaments (UK) |

Commissioner Reding | 10.03.2005 | Visit to the Bundestag in the framework of Media and Culture. Discours à la commission des medias et de la culture (DE) |

03.06.2005 | Discours sur i2010 au Sénat belge (BE) |

07.12.2005 | Lithuania : Presentation of the Commission’s Legislative and Work Programme 2006 at the Seimas (LT) |

Commissioner Dimas | 17.01.2005 | Brussels: Meeting with the EU committee of the Danish Parliament (DK) |

27.05.2005 | Parliamentary Speech on Environment (EL) |

21.11.2005 | Speech and participation at the conference of chairman of environmental committees of national parliament organised by the House of Lord and House of Commons (UK) |

Commissioner Almunia | 04.02.2005 | Meeting with Mr Arturas Paulauskas, President of the Saeimas, and with members of the parliamentary commissions for Economic and European affairs (LT) |

05.04.2005 | Audition devant les commissions des Affaires étrangères et des Finances de l’Assemblée Nationale (FR) |

29.04.2005 | Rencontre avec les membres de la commission des Affaires économiques et monétaires de l’Assemblée Nationale (SI) |

19.05.2005 | Meeting with the Chairman and Members of the Finance Committee of the House of Representatives (CY) |

06.10.2005 | Audition devant les commissions des Affaires européennes et économiques du Parlement (EL) |

08.12.2005 | Rencontre avec le président de la Chambre des Députés, Lubomir Zaoralek, et les membres du comité budgétaire de la Chambre des Députés (CZ) |

Commissioner Hübner | 25.11.2004 | The Grand Committee of Eduskunta (FI) |

17.01.2005 | Meeting with Members of the Bundestag (Brussels) |

25.01.2005 | Meeting with two Parliamentary Committees: Budget and European Affairs, Camera dei Deputati (IT) |

26.01.2005 | Meeting with Members of the Polish Sejm (Brussels) |

17-18.02.2005 | Mr Arturas Paulauskas, Chairman of the Lithuanian Seimas (LT) |

04.03.2005 | Meeting with the Presidium of the European Union Committee of the Polish Sejm (PL) |

07.03.2005 | Meeting with Members of the Polish Sejm (PL) |

27.06.2005 | Meeting with the Speaker of the Polish Sejm (PL) |

29.11.2005 | Rencontre des parlementaires des pays de VISEGRAD |

Commissioner Borg | 21-23.04.2005 | Rencontre avec des représentants des commissions parlementaires (PL) |

07.10.2005 | reçoit une délégation de la commission Agriculture, Nature et Qualité alimentaire de la Chambre des Représentants (NL) |

Commissioner Grybauskaitė | 11.01.2005 | Meeting with M. Arturas PAULAUSKAS, Chairman of the Lithuanian Parliament |

29.03.2005 | Meeting with Members of Committee on European Affairs of LTU Parliament (LT) |

15.09.2005 | et Mr KALLAS reçoivent une délégation de la commission des Finances du Parlement danois (DK) |

11.10.2005 | Meeting with M. Arturas PAULAUSKAS, Chairman of the Lithuanian Parliament |

22.11.2005 | reçoit une délégation du Parlement (LT) |

Commissioner Potočnik | 01.02.2005 | National Assembly (SI) |

07.02.2005 | Participation au débat sur la stratégie de Lisbonne à l'Assemblée nationale (SI) |

27.05.2005 | Meeting with the Danish Parliament’s EU Committee (DK) |

02.06.2005 | participation á la réunion de la commission parlementaire « Recherche » Bundestag (DE) |

14.12.2005 | Participation à la réunion des commissions des Affaires étrangères et des Affaires européennes de l'Assemblée nationale sur le programme législatif 2006 (SI) |

Commissioner Figel | 31.05.2005 | Brussels: Meeting with the Deputy Speaker of the Slovak Parliament, M. Bela BUGAR (SK) |

02.06.2005 | Brussels: Meeting with the Speaker of the Slovak Parliament, M. Pavol HRUSOVSKY (SK) |

23.06.2005 | Rome: Joint hearing of the Committees for Education and Culture of the Senate and the Chamber of Representatives (IT) |

01.12.2005 | Prague: Meeting with the President of the Senate, M. Premysl SOBOTKA (CZ) |

Commissioner Kyprianou | 02.02.2005 | Meeting in Brussels with delegation of liberal members of the Bundestag (DE) |

05.04.2005 | Meeting in Brussels with a delegation of Members of the Bundestag Committee for Health and Social Security (DE) Meeting in Brussels with the rapporteur of the French Assemblée Nationale for the Consumer Credit Directive (FR) |

04.10.2005 | Visit to the Cypriot Parliament for a general appraisal of the EU policies and politics |

01.12.2005 | Visit to the Danish Parliament in Copenhagen, Health Committee, to deliver a speech on food safety, pandemic preparedness and the platform on diet, physical activity and health (DK) |

Commissioner Rehn | 17.12.2004 | Meeting with the Speaker of the Finish Parliament, Paavo Lipponen, in Brussels |

04.02.2005 | Meeting with the Grand Committee in the Finish Parliament (FI) |

18.08.2005 | Meeting with the Speaker of the Finnish Parliament, Paavo LIPPONEN (FI) |

17-18.10.2005 | Participation à la réunion conjointe des Commissions des Affaires étrangères de la Chambre des Députés et du Sénat (IT) |

21.10.2005 | Meeting with the Grand Committee in the Finnish Parliament (FI) |

18.11.2005 | Meeting with the Speaker of the Finnish Parliament, Paavo LIPPONEN (FI) |

06.12.2005 | Discours à la commission des Affaires étrangères de l'Assemblée nationale (FR) |

Commissioner Michel | 07.12.2004 | Participation à la Conférence « Coopération au développement » suivie par un débat public au Sénat (BE) |

24.02.2005 | International Development Committee, House of Commons (UK) |

25.02.2005 | Comité des Affaires Etrangères, Chambre des députés (CZ) |

02-03.03.2005 | Rencontre avec le président de la commission des Affaires étrangères à l’Assemblée nationale, Edouard Balladur (FR) |

13.04.2005 | Committee on Economic Cooperation and Development, Bundestag (DE) |

22.04.2005 | Commissions Développement et Affaires étrangères du Parlement (HU) |

06.05.2005 | Comité des Affaires Etrangères, Chambre des Députés (PL) |

09.05.2005 | Représentants des Comités des Affaires Etrangères et des Affaires européennes de la Chambre des Députés (EE) |

19.05.2005 | Commission des Affaires Etrangères de la Chambre des Députés et du Sénat (IT) |

09.06.2005 | Meeting with the members of three Parliament’s Committees : Foreign Committee, EU Affaires Committee and Financial Committee (SK) |

10.06.2005 | Sous-commission en charge de la politique de développement du Parlement (AT) |

28.11.2005 | House of Commons International Development Committee and the Chairman of the house of Lords EU Sub-Committee on Foreign Affairs, Defence and Development Policy (UK) |

Commissioner Kovacs | 05.04.2005 | Meeting in Brussels with the Tax Section of the Finance Committee of the Finnish Parliament (FI) |

19.05.2005 | French National Assembly: Closing speech of M. Kovacs at the conference on savings taxation (FR) |

24.05.2005 | Swedish Parliament- Meeting with MPs from the Advisory Committee on EU Affairs and the Committee on taxation (SV) |

19.12.2005 | Rencontre avec les membres de la commission des Affaires européennes du Parlement hongrois (HU) |

Commissioner Kroes | 24.11.2005 | Audition devant le Parlement (IT) |

02.12.2005 | Appearance before the Danish Parliament (DK) |

08.12.2005 | Joint session of Economic and European Affairs Committees (NL) |

Commissioner Fischer Boel | 20.01.2005 | Bundestag - Agriculture and European Union joined committee (DE) |

18.03.2005 | Rencontre avec la présidente du Comité européen du Folketing, Elisabeth Arnold (DK) |

04.04.2005 | Participation et conférence de presse à la Conférence ´Politique agricole et alimentaire allemande et européenne´, organisée par le Groupe DP du Bundestag (Münster, DE) |

29.06.2005 | discours « Cadre financier et PAC » à l’Assemblée nationale (FR) |

06.10.2005 | Meeting with the Standing Committee on Agriculture, Nature and Food Quality of The House of Representatives of States-General (NL) |

04.11.2005 | Rencontres avec des commissions parlementaires (DK) |

Commissioner Ferrero-Waldner | 18.01.2005 | House of Commons « Foreign Affairs Committee » (UK) |

18.03.2005 | Rencontre avec le président du Parlement, Arturas Paulauskas (LT) |

13.03.2005 | Conférence au Parlement « Les relations extérieures de l’UE » (AT) |

06.06.2005 | UK House of Lords (Bruxelles) |

31.10.2005 | House of Commons, Conference of Foreign Affairs Committee (UK) |

06.12.2005 | M. Rupert Polenz, Chairman of the Committe of Foreign Affairs, Parliament (DE) |

08.12.2005 | M. Pierre Lequillier, Président de la Délégation pour l’UE, Assemblée Nationale (FR) |

Commissioner McCreevy | 05.10.2005 | Rencontres avec le Ministre de l’Industrie et du Commerce, Thomas Ostros, et avec des membres de la Commission Commerce et Industrie du Parlement et du National Board of Trade (SE) |

Commissioner Špidla | 04.07.2005 | Meeting with House of Lords (Select Committee on the European Union on Economic migration to the EU) (UK) |

14.11.2005 | Participation et discours "Les périodes transitoires de la circulation libre des travailleurs" à la Conférence internationale au Parlement (CZ) |

Commissioner Mandelson | 07.02.2005 | International Development Committee of House of Commons (UK) |

13.10.2005 | European Scrutiny Committee (UK) |

Commissioner Piebalgs | 03.02.2005 | Public hearing on research in nuclear waste in the French Parliament (FR) |

09.05.2005 | Speech in front of the Latvian Parliament (LV) |

[1] Zarządzanie Europą - prace przygotowawcze do białej księgi ( Gouvernance européenne, travaux préparatoires au Livre blanc ), czerwiec 2001, str. 7.

[2] Sieć IPEX została utworzona we wrześniu 2000 r. na mocy decyzji konferencji przewodniczących parlamentów UE w Rzymie.

Top