Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0306

    Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie podpisania, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, Porozumienia w sprawie połowów na południowym obszarze Oceanu Indyjskiego

    /* COM/2006/0306 końcowy */

    52006PC0306

    Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie podpisania, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, Porozumienia w sprawie połowów na południowym obszarze Oceanu Indyjskiego /* COM/2006/0306 końcowy */


    [pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

    Bruksela, dnia 14.6.2006

    KOM(2006) 306 wersja ostateczna

    Wniosek dotyczący

    DECYZJI RADY

    w sprawie podpisania, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, Porozumienia w sprawie połowów na południowym obszarze Oceanu Indyjskiego

    (przedstawiony przez Komisję)

    UZASADNIENIE

    W 2000 r. państwa południowego obszaru Oceanu Indyjskiego posiadające flotę rybacką wspólnie z FAO podjęły inicjatywę rozpoczęcia procesu tworzenia nowej regionalnej organizacji rybołówstwa (Porozumienie w sprawie połowów na południowym obszarze Oceanu Indyjskiego). W listopadzie 2000 r. Komisja została upoważniona przez Radę do uczestnictwa w imieniu Wspólnoty w negocjacjach w sprawie tego porozumienia.

    Podczas piątej konferencji międzyrządowej, która odbyła się w kwietniu 2005 r. w Mombasie w Kenii, zainteresowane strony uzgodniły pierwszą wersję projektu porozumienia. Od tego czasu tekst ten został poddany przeglądowi przez grupę redakcyjną. Tekst końcowy powinien być gotowy w trakcie pierwszej połowy 2006 r., a następnie będzie otwarty do podpisania podczas konferencji dyplomatycznej, która odbędzie się krótko po tym.

    Wspólnota Europejska jest zainteresowana połowami na południowym obszarze Oceanu Indyjskiego, i jest również państwem nadbrzeżnym w imieniu wyspy Reunion. Wspólnota jest zatem zobowiązana, zgodnie z postanowieniami Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, do współpracy z innymi zainteresowanymi stronami w ramach zarządzania i ochrony zasobów tego regionu.

    Wspólnota od początku uczestniczyła w tym procesie i odegrała aktywną i konstruktywną rolę. Przewodniczyła ona konferencji międzyrządowej od 2004 r. i odegrała aktywną rolę w pracy nad projektem porozumienia.

    Wniosek dotyczący

    DECYZJI RADY

    w sprawie podpisania, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, Porozumienia w sprawie połowów na południowym obszarze Oceanu Indyjskiego

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37 w powiązaniu z jego art. 300 ust. 2 akapit pierwszy zdanie pierwsze,

    uwzględniając wniosek Komisji[1],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) Wspólnota posiada kompetencje w zakresie przyjmowania środków ochrony i zarządzania zasobami rybołówstwa oraz upoważniona jest do zawierania porozumień z innymi krajami oraz organizacjami międzynarodowymi.

    (2) Wspólnota jest Umawiającą się Stroną Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, która wymaga od wszystkich członków społeczności międzynarodowej współpracy w działaniu na rzecz ochrony i zarządzania biologicznymi zasobami mórz.

    (3) Wspólnota i jej państwa członkowskie podpisały Porozumienie w sprawie wprowadzenia w życie postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z dnia 10 grudnia 1982 r., odnoszących się do ochrony i zarządzania rozproszonymi zasobami rybnymi oraz zasobami rybnymi o wysokiej migracji.

    (4) Piąta konferencja międzyrządowa stron zainteresowanych przyszłym Porozumieniem w sprawie połowów na południowym obszarze Oceanu Indyjskiego przedstawiła projekt porozumienia.

    (5) Wspólnota poławia zasoby rybne na przedmiotowym obszarze i w interesie Wspólnoty leży odegranie skutecznej roli we wprowadzaniu porozumienia w życie. Konieczne jest zatem podpisanie porozumienia.

    PRZYJMUJE NASTĘPUJĄCĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Niniejszym w imieniu Wspólnoty zatwierdza się podpisanie Porozumienia w sprawie połowów na południowym obszarze Oceanu Indyjskiego, z zastrzeżeniem decyzji Rady w sprawie zawarcia wspomnianego porozumienia.

    Tekst porozumienia zostaje załączony do niniejszej decyzji.

    Artykuł 2

    Przewodniczący Rady zostaje niniejszym upoważniony do wyznaczenia osoby(osób) umocowanej(-ych) do podpisania porozumienia w imieniu Wspólnoty, z zastrzeżeniem jego zawarcia.

    Sporządzono w Brukseli,

    W imieniu Rady

    Przewodniczący

    [1] Dz.U. C z […], […], str. […].

    Top