Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006DC0491

    Komunikat Komisji dla Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Roczne sprawozdanie z programu Tempus za 2005 r.

    /* COM/2006/0491 końcowy */

    52006DC0491

    Komunikat Komisji dla Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Roczne sprawozdanie z programu Tempus za 2005 r. /* COM/2006/0491 końcowy */


    [pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

    Bruksela, dnia 25.8.2006

    KOM(2006) 491 wersja ostateczna

    KOMUNIKAT KOMISJI DLA RADY, PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

    Roczne sprawozdanie z programu Tempus za 2005 r.

    KOMUNIKAT KOMISJI DLA RADY, PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW

    Roczne sprawozdanie z programu Tempus za 2005 r.

    1. PRZEDMOWA

    Program Tempus III (2000-2006) skupia się na rozwoju i modernizacji systemów szkolnictwa wyższego w 27 krajach partnerskich poprzez współpracę z instytucjami w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Instytucje szkolnictwa wyższego mają szczególne znaczenie dla procesu transformacji społecznej i gospodarczej, jak również dla dialogu międzykulturowego; stanowią one również zasoby wiedzy specjalistycznej i potencjału ludzkiego i zapewniają wyszkolenie nowego pokolenia liderów.

    Szczegółowy opis programu Tempus dostępny jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej:

    http://europa.eu.int/comm/education/programmes/tempus/index_en.html

    Niniejsze sprawozdanie roczne zostało przedstawione zgodnie z art. 11 decyzji Rady ustanawiającej program Tempus (Dz.U. L 120 z dnia 8 maja 1999 r.).

    2. WDRAżANIE PROGRAMU TEMPUS W 2005 R. PODSTAWOWE KIERUNKI DZIAłAń

    Przy wdrażaniu programu w 2005 r. kierowano się następującymi priorytetami:

    1. Wzmocnienie zaangażowania władz krajowych we wdrażanie programu;

    2. Wzmocnienie roli Krajowych Biur Tempus;

    3. Skonsolidowanie zarządzania programem;

    4. Poprawa rozpowszechniania wyników programu;

    5. Kontynuowanie przygotowań do przyszłego programu Tempus.

    Priorytety te są zgodne z wnioskami i zaleceniami śródokresowej oceny programu Tempus III opublikowanej w listopadzie 2003 r. Ocena potwierdziła znaczenie programu dla wspierania reformy szkolnictwa wyższego i jego rozwoju, a także zasadność jego logiki interwencji i podejścia do zarządzania.

    3. WZMOCNIENIE ZAANGAżOWANIA WłADZ KRAJOWYCH

    W następstwie pozytywnych doświadczeń z lipca 2004 r., w kwietniu 2005 r. przedstawiciele krajów partnerskich wzięli udział we wspólnym spotkaniu z przedstawicielami państw członkowskich. Celem tego spotkania było osiągnięcie lepszego zrozumienia sytuacji szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich oraz określenie obszarów, w których współpraca w ramach programu Tempus mogłaby mieć największy wpływ na wzmacnianie współpracy. Spotkanie to stworzyło bardzo dobrą okazję do wymiany poglądów i dyskusji o rozwoju sytuacji w dziedzinie szkolnictwa wyższego, zarówno w krajach partnerskich, jak i w UE.

    Pomimo ogromnego zróżnicowania krajów partnerskich pod względem sytuacji politycznej, gospodarczej i ogólnej, dialog wykazał wyraźny stopień zbieżności podstawowych dążeń tych krajów, a mianowicie zapewnienie jakości, akredytacja, dostęp do szkolnictwa wyższego i dostosowanie szkolnictwa do potrzeb rynku pracy. Przedstawiciele krajów partnerskich podkreślili, że Tempus odgrywa istotną rolę w stymulowaniu i wspieraniu wysiłków na rzecz reform krajowych. Projekty Tempus stanowią obszar testowy dla rządów i uniwersytetów, ponieważ obejmują one konkretną współpracę w kluczowych dziedzinach, takich jak reforma programów nauczania i zarządzanie uniwersytetami. Dialog ten potwierdził również, że większość krajów partnerskich w Europie i poza nią wyraźnie traktuje proces boloński jako punkt odniesienia w procesie swoich reform.

    Dialog z władzami krajowymi był kontynuowany w ramach serii wizyt pracowników Komisji w krajach partnerskich.

    Mając na uwadze wzmocnienie zaangażowania władz krajowych we wdrażanie programu, a w szczególności w celu zapewnienia, że krajowe priorytety są brane pod uwagę w procesie wyboru projektów, służby Komisji wypracowały nowe podejście do konsultacji ministerstw edukacji w krajach partnerskich. W konsekwencji opinia sformułowana przez krajowe ministerstwa edukacji jest obecnie uwzględniana przy obliczaniu ostatecznej liczby punktów poszczególnych projektów, tak więc ma ona istotniejszy wpływ na ostateczny wybór.

    4. WZMOCNIENIE ROLI KRAJOWYCH BIUR TEMPUS

    Krajowe Biura Tempus (NTO) w krajach partnerskich odgrywają kluczową rolę we wdrażaniu programu, dostarczając informacje aktualnym i przyszłym uczestnikom programu, a także udzielając służbom Komisji Europejskiej informacji zwrotnej na temat bieżących projektów.

    W 2005 r. służby Komisji dalej wzmacniały współpracę z siecią NTO. Jednym z najważniejszych zadań w trakcie pierwszego semestru było przygotowanie programów pracy NTO zgodnie z wytycznymi przygotowanymi w ostatnim kwartale 2004 r. Wytyczne te miały na celu wprowadzenie horyzontalnej spójności do programów pracy NTO i związanego z nimi wsparcia finansowego.

    W tym kontekście jednym z celów było ściślejsze zaangażowanie NTO w działania monitoringowe w terenie. W marcu i październiku 2005 r. odbyły się spotkania Krajowych Biur Tempus w Brukseli, na których przedstawiono i rozwinięto strategię w zakresie zwiększenia tej roli monitoringowej. Odbyło się szkolenie dla NTO dotyczące działań monitoringowych oraz opracowano podręcznik zawierający praktyczne zalecenia. Monitoring przeprowadzany przez NTO stanowi uzupełnienie działań prowadzonych przez służby Komisji oraz jej pomocy technicznej (dostarczanej przez departament Tempus Europejskiej Fundacji Kształcenia (ETF)).

    W 2005 r. służby Komisji zorganizowały i ukończyły proces wyboru nowych NTO dla Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu. Oficjalne otwarcie NTO w Rosji odbyło się w marcu 2005 r. Pod koniec 2005 r. w każdym z krajów partnerskich programu Tempus funkcjonowało Krajowe Biuro Tempus.

    5. SKONSOLIDOWANIE ZARZąDZANIA PROGRAMEM

    Jednym z priorytetów wdrażania programu Tempus w 2005 r. było ujednolicenie zarządzania finansowego programu, które zostało przekazane z Europejskiej Fundacji Kształcenia w 2003 r. na skutek wejścia w życie nowego rozporządzenia finansowego. W celu sprowadzenia wolumenu działań do akceptowalnego pod względem zarządzania poziomu zdecydowano drastycznie obniżyć liczbę stypendiów indywidualnych (Individual Mobility Grants) z 800 do 150 rocznie.

    Niektóre umowy w sprawie grantu nie mogły zostać podpisane zgodnie z ustalonym harmonogramem ze względu na zbyt późne przyjęcie decyzji finansowych lub opóźnienia w procesie podpisywania porozumień finansowych.

    Mając na uwadze uproszczenie zarządzania stypendiami indywidualnymi, w maju 2005 r. wprowadzono istotne zmiany do podręcznika dla wnioskodawców. Począwszy od okresu rozpoczynającego się w październiku 2005 r., stypendia indywidualne są uważane za stypendia w rozumieniu rozporządzenia finansowego. W konsekwencji stypendia mogą być w całości przekazane wybranym wnioskodawcom w formie jednorazowej płatności. Jednocześnie wprowadzone zostaną ułatwienia w zakresie wymogów związanych ze sprawozdawczością.

    Zgodnie z zaleceniami śródokresowej oceny służby Komisji wdrożyły w okresie 2004/2005 ambitny program monitorowania w terenie zakładający kontrolę 10 % aktualnie realizowanych projektów i obejmujący ponad 50 wizyt w terenie. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki tego monitoringu były pozytywne; liczba projektów w których stwierdzono uchybienia była dużo niższa od projektów, w których odnotowano mocne punkty. W przypadku wielu z objętych wizytami projektów osiągnięto lepsze rezultaty niż wynikało to z monitoringu zza biurka. Wyniki pierwszych wizyt monitoringowych w terenie potwierdziły, że bieżące projekty w większości realizowały zamierzone cele i że są one istotne dla krajowych agend reform.

    Jak zaznaczono powyżej, obecnie Krajowe Biura Tempus są ściśle zaangażowane w działania monitoringowe w terenie. Celem jest przeprowadzenie wizyt przez NTO w 60 % realizowanych projektów (odpowiada to 180 projektom). Monitoring przeprowadzany przez NTO skupi się przede wszystkim na jakości wyników osiąganych przez projekty w terenie.

    Harmonogram terenowej kampanii monitorowania 2005/2006 został przyjęty na jesieni 2005 r. W kampanii tej zostaną zaangażowane służby Komisji, eksperci z Europejskiej Fundacji Kształcenia oraz Krajowe Biura Tempus w krajach partnerskich. Wzmocniony monitoring w terenie pozwoli służbom Komisji na uzyskanie lepszego wglądu w sytuację w terenie oraz pozwoli zarządzającym programem na dostosowanie mechanizmów wdrażania w stosownych przypadkach.

    Poza wizytami w terenie, we wdrażaniu programu ważną rolę odgrywa również monitoring prewencyjny. W maju 2005 r. zorganizowano seminarium mające na celu szkolenie i łączenie w sieć koordynatorów projektów Tempus-Tacis wybranych w 2004 r., których realizacja została opóźniona ze względu na późne podpisanie porozumień finansowych w tym regionie. Seminarium skoncentrowało się na kwestiach związanych z umowami w sprawie grantu oraz ogólnym wdrażaniem programu.

    W 2005 r. zostało sfinalizowanych pięć procedur wyboru. Obejmuje to tury wyboru projektów w ramach Projektów Współpracy Międzyuczelnianej (Joint European Projects) – termin do 15 grudnia 2004 r., Działań Strukturalnych i Uzupełniających – terminy 15 października 2004 r. i 15 lutego 2005 r. oraz Stypendiów Indywidualnych – terminy 15 lutego i 15 października 2005 r. Ilość wniosków składanych w każdej turze wyboru pozostała wysoka, co świadczy o tym, że program w dalszym ciągu cieszy się zainteresowaniem środowisk naukowych. W szczególności wzrasta liczba wniosków w ramach Działań Strukturalnych i Uzupełniających, a ich zawartość w rosnącym stopniu koncentruje się na zagadnieniach horyzontalnych, które mają istotne znaczenie dla reformy i modernizacji systemów szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich. Wyniki procedur wyboru zakończonych w 2005 r. zostały szczegółowo przedstawione w załącznikach.

    Wybrane Projekty Współpracy Międzyuczelnianej dotyczą obszaru rozwoju programów nauczania (66 %), zarządzania uniwersytetami (21 %) i rozwoju instytucjonalnego(13 %). Projekty dotyczące rozwoju programów nauczania obejmują szeroki zakres dziedzin, takich jak nauki stosowane, technologia, zarządzanie oraz nauki społeczne. Projekty dotyczące rozwoju instytucjonalnego i zarządzania uniwersytetami wspierają reformy związane z zapewnianiem jakości, jakością nauczania lub zarządzaniem finansowym uniwersytetami w krajach partnerskich. W większości krajów wybrane działania strukturalne i uzupełniające mają wyraźny związek z kierunkami działań procesu bolońskiego. Wybrane projekty w ramach tej części programu zazwyczaj dotyczą kwestii, takich jak opracowanie systemu zapewniania jakości lub wprowadzenie systemów transferu punktów. Projekty te mają również na celu modernizację działań i usług uniwersytetów, w tym unowocześnianie i reorganizację programów szkoleń, wykorzystanie technologii teleinformatycznych oraz wzmacnianie stosunków międzynarodowych. Wybrane stypendia indywidualne dotyczą przede wszystkim nabywania nowych kwalifikacji zawodowych i okresów badań (70 %), a także działań przygotowawczych w ramach Projektów Współpracy Międzyuczelnianej (18 %) i uczestnictwa w konkretnych konferencjach i seminariach (12 %). Ogólnie rzecz biorąc, można zaobserwować, iż przedkładane projekty w coraz większym stopniu są zgodne z krajowymi priorytetami ustanowionymi przez państwa członkowskie. Prawie wszystkie wybrane projekty są zgodne z tymi priorytetami.

    W 2005 r. w ramach programu Tempus przyznano dotację w wysokości ok. 57 mln EUR. Na projekty, które zostały wybrane w 2005 r., przyznano łączną kwotę ok. 51,7 mln EUR.

    6. POPRAWA ROZPOWSZECHNIANIA WYNIKÓW PROGRAMU

    W celu poprawy rozpowszechniania wyników programu, a także dalszego zwiększenia jego widoczności, strona internetowa programu Tempus została gruntownie przeprojektowana w 2005 r. Strona ta jest regularnie aktualizowana: publikowane są na niej najnowsze wiadomości dotyczące programu, takie jak terminy składania wniosków, wyniki wyboru, konferencje i informacje dotyczące wsparcia dla zarządzających projektami. Ponadto strona ta obejmuje strony krajów partnerskich, na których znajdują się krajowe priorytety, informacje na temat krajowych systemów szkolnictwa wyższego oraz podsumowujące arkusze informacyjne finansowanych projektów.

    Pod koniec 2005 r. ukończone zostało badanie dotyczące trwałości programów szkolnictwa wyższego. Badanie to umożliwia wnioskodawcom i koordynatorom projektów identyfikację czynników, które przyczyniają się do zapewnienia trwałości międzynarodowych programów w dziedzinie szkolnictwa wyższego i szkoleń oraz umożliwiają podjęcie odpowiednich działań w tym zakresie. Badanie dostarczyło nowe narzędzie – podręcznik na temat trwałości, który znajduje się na stronie programu Tempus, wraz z broszurą promocyjną. Narzędzia te, podkreślające zaangażowanie Komisji na rzecz praktyk o trwałym i zrównoważonym charakterze, już na obecnym etapie okazały się przydatne Krajowym Biurom Tempus przy podejmowaniu działań monitoringowych w terenie.

    Dwa kolejne badania tematyczne zostały rozpoczęte w 2005 r. ze wsparciem Europejskiej Fundacji Kształcenia:

    - Po pierwsze badanie dotyczące współpracy pomiędzy uniwersytetami a przedsiębiorstwami. Badanie to ma na celu dokonanie przeglądu rozwoju sytuacji i aktualnych tendencji w zakresie współpracy pomiędzy uniwersytetami a przedsiębiorstwami w krajach partnerskich Tempus oraz zaznaczenie wagi takiej współpracy jako sposobu na zwiększenie szans zatrudnienia studentów. Badanie to zarysuje rolę jaką program Tempus odegrał i może nadal odgrywać w rozwoju współpracy pomiędzy uniwersytetami a przedsiębiorstwami w krajach partnerskich. Badanie to zostało zainicjowane w następstwie dyskusji z władzami krajów partnerskich, w trakcie których współpraca pomiędzy uniwersytetami a przedsiębiorstwami została uznana za przedmiot wspólnego zainteresowania. We wszystkich krajach partnerskich struktury szkolnictwa wyższego powinny zostać dostosowane w celu lepszego zaspokojenia bieżących i przyszłych potrzeb rynku pracy. Badanie to zaproponuje szereg zaleceń opartych na przykładach dobrych praktyk. Ustalenia tego badania będą przedstawione i dyskutowane na seminarium, które odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia w Ammanie; seminarium to było współorganizowane przez Komisję Europejską i Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Jordanii.

    - Po drugie badania dotyczące wpływu. Badania te przedstawią obraz wpływu programu Tempus na instytucje szkolnictwa wyższego, osoby zaangażowane w szkolnictwo wyższe oraz organizacje powiązane lub będące beneficjentami systemów szkolnictwa wyższego w krajach partnerskich. Celem tego badania jest poprawa rozpowszechniania informacji na temat dotychczasowych wyników programu Tempus oraz wniesienie wkładu do dyskusji na temat jego przyszłości.

    W ramach strategii promocyjnej programu została zlecona realizacja materiału wideo pt. „Tempus w działaniu” (Tempus in Action). Materiał ten zawiera trzy sekcje obejmujące, odpowiednio, poszczególne części programu. Przeprowadzono wywiady z uczestnikami programu w Rosji, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii i w Egipcie, prosząc ich o przedstawienie wpływu programu Tempus na ich życie zawodowe oraz otoczenie instytucjonalne.

    Krajowe Punkty Kontaktowe Tempus w państwach członkowskich również odgrywają ważną rolę we wdrażaniu programu, ułatwiając zaangażowanie instytucji szkolnictwa wyższego Unii Europejskiej poprzez działania informacyjne i pomoc w poszukiwaniu partnerów. W 2005 r. zorganizowano dni otwarte programu Tempus w większości krajów partnerskich, a także w niektórych państwach członkowskich.

    7. KONTYNUOWANIE PRZYGOTOWYWAń DO PRZYSZłEGO PROGRAMU TEMPUS

    Komisja Europejska w dalszym ciągu uznaje szkolnictwo wyższe za priorytet w swoich stosunkach z krajami sąsiadującymi. Istnieje silna wola przedłużenia programu Tempus skupionego przede wszystkim na instytucjonalnej współpracy uniwersyteckiej na kolejne lata po 2006 r. Ponadto Komisja rozważa obecnie stworzenie możliwości studiowania na uniwersytetach w UE dla studentów pochodzących z krajów sąsiadujących.

    8. WNIOSKI

    Wdrażanie programu Tempus w 2005 r. zmierzało do realizacji szeregu strategicznych celów, z których wszystkie zostały osiągnięte. Ciągły dialog z władzami krajowymi oraz ich pełne zaangażowanie w proces określania priorytetów i selekcji projektów zapewniają, że wybrane projekty są zgodne z potrzebami danego kraju oraz celami reform krajowych. Zapewnia to poczucie odpowiedzialności ze strony rządów krajowych oraz zwiększa wpływ działań prowadzonych w ramach programu. Krajowe Biura Tempus w krajach partnerskich zostały wzmocnione i odgrywają ważną rolę w zapewnianiu łączności z władzami krajowymi oraz innymi zainteresowanymi podmiotami. Informacje zwrotne otrzymane od władz krajowych oraz wyniki działań monitoringowych w terenie potwierdziły, że Tempus nadal odgrywa bardzo istotną rolę we wspieraniu państw partnerskich w ich działaniach na rzecz modernizacji i reformowania ich systemów szkolnictwa wyższego.

    **********

    WYKAZ ZAŁĄCZNIKÓW

    Załącznik 1: Tempus 2005 – Przegląd finansowy

    - Kwoty zaangażowane na region

    - Projekty wybrane na region/ Kwoty przyznane na wybrane projekty

    Załącznik 2.1: Projekty Współpracy Międzyuczelnianej (Joint European Projects - JEP) Tabele Wyboru 2005

    - Tabela 1: CARDS

    - Tabela 2: Tacis

    - Tabela 3: MEDA

    Załącznik 2.2: Działania Strukturalne i Uzupełniające (Structural and Complementary Measures - SCM) Tabele Wyboru 2005

    - Tabela 1: CARDS

    - Tabela 2: Tacis

    - Tabela 3: MEDA

    Załącznik 2.3: Stypendia Indywidualne (Individual Mobility Grants - IMG) Tabele Wyboru 2005

    - Tabela 1: CARDS

    - Tabela 2: Tacis

    - Tabela 3: MEDA

    Załącznik 3.1: Projekty Współpracy Międzyuczelnianej (JEP) Tabele Wyboru 2005 w podziale na państwa członkowskie UE

    Załącznik 3.2: Działania Strukturalne i Uzupełniające (SCM) Tabela Wyboru 2005 w podziale na państwa członkowskie UE

    ZAŁĄCZNIK 1

    TEMPUS 2005 – PRZEGLĄD FINANSOWY

    Tempus 2005 - Kwoty zaangażowane na region (w EUR) |

    CARDS | Tacis | MEDA |

    JEP | 11550 002,57 | 19 737 640 | 12 523 383 |

    IMG | 318 790 | 634 340 | 495 800 |

    SCM | 2 456 797,38 | 3 118 961,72 | 1 590 094,75 |

    NTO | 685 170,83 | 746 693,57 | 551 671,60 |

    ETF | 381 255,28 | 650 226,45 | 481 778,36 |

    Inne | 172 218,48 | 424 738,67 | 419 883,16 |

    Ogółem | 15 564 234,54 | 25 312 603 | 16 062 611 |

    Tempus 2005 – Projekty wybrane na region/Przyznane kwoty (w EUR) |

    CARDS | Kwoty przyznane na wybrane projekty |

    JEP (termin: 15 grudnia 2004 r.) | 29 | 11 550 002,57 |

    SCM (termin: 15 października 2004 r.) | 7 | 697 395,43 |

    SCM (termin: 15 lutego 2005 r.) | 13 | 1 527 241,70 |

    IMG (termin: 15 lutego 2005 r.) | 39 | 124 990,00 |

    IMG (termin: 15 października 2005 r.) | 15 | 85 080,00 |

    Ogółem | 103 | 13 984 709,70 |

    Tempus 2005 – Projekty wybrane na region/Przyznane kwoty (w EUR) |

    Tacis | Kwoty przyznane na wybrane projekty |

    JEP (termin: 15 grudnia 2004 r.) | 47 | 18 610 480,00 |

    SCM (termin: 15 października 2004 r.) | 10 | 1 117 243,00 |

    SCM (termin: 15 lutego 2005 r.) | 13 | 1 700 309,00 |

    IMG (termin: 15 lutego 2005 r.) | 60 | 208 860,00 |

    IMG (termin: 15 października 2005 r.) | 34 | 159 830,00 |

    Ogółem | 164 | 21 796 722,00 |

    Tempus 2005 – Projekty wybrane na region/Przyznane kwoty (w EUR) |

    MEDA | Kwoty przyznane na wybrane projekty |

    JEP (termin: 15 grudnia 2004 r.) | 32 | 13 918 458,00 |

    SCM (termin: 15 października 2004 r.) | 9 | 1 123 121,75 |

    SCM (termin: 15 lutego 2005 r.) | 5 | 548 301,75 |

    IMG (termin: 15 lutego 2005 r.) | 50 | 185 600,00 |

    IMG (termin: 15 października 2005 r.) | 19 | 74 080,00 |

    Ogółem | 115 | 15 849 561,50 |

    - JEP: Projekty Współpracy Międzyuczelnianej; SCM: Działania Strukturalne i Uzupełniające; IMG: Stypendia Indywidualne; NTO: Krajowe Biura Tempus; ETF: Europejska Fundacja Kształcenia.

    ZAŁĄCZNIK 2.1

    PROJEKTY WSPÓŁPRACY MIĘDZYUCZELNIANEJ (JEP) TABELE WYBORU 2005 |

    - Poniższe tabele przedstawiają wyniki wyboru Projektów Współpracy Międzyuczelnianej (JEP) dokonanego w 2005 r. w następstwie zaproszenia do składania wniosków zamkniętego w dniu 15 grudnia 2004 r. Tabela ujmuje liczbę wybranych projektów, w które zaangażowane są instytucje z danego kraju partnerskiego.

    - Projekty krajowe są skierowane wyłącznie do jednego kraju partnerskiego Tempus. Projekty wielonarodowe angażują więcej niż jeden kraj partnerski.

    JEP – TEMPUS CARDS (Załącznik 2.1 – Tabela 1) |

    Kraj partnerski | Projekty Krajowe / Wielonarodowe | Łączna ilość wybranych projektów | Łączna przyznana kwota (w EUR) |

    1244-Kosowo | Krajowe | 2 | 587 752,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 230 000,00 |

    Razem | 3 | 817 752,00 |

    Albania | Krajowe | 2 | 519 030,00 |

    Wielonarodowe | 2 | 323 642,60 |

    Razem | 4 | 842 672,60 |

    Bośnia i Hercegowina | Krajowe | 4 | 1 409 601,00 |

    Wielonarodowe | 2 | 335 939,45 |

    Razem | 6 | 1 745 540,45 |

    Chorwacja | Krajowe | 7 | 3 377 600,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 7 | 3 377 600,00 |

    Była Jugosłowiańska Republika Macedonii | Krajowe | 5 | 1 949 926,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 149 828,16 |

    Razem | 6 | 2 099 754,16 |

    Serbia i Czarnogóra | Krajowe | 6 | 2 375 457,57 |

    Wielonarodowe | 2 | 291 225,79 |

    Razem | 8 | 2 666 683,36 |

    JEP – TEMPUS TACIS (Załącznik 2.1 – Tabela 2) |

    Kraj partnerski | Projekty Krajowe / Wielonarodowe | Łączna ilość wybranych projektów | Łączna przyznana kwota (w EUR) |

    Armenia | Krajowe | 2 | 420 103,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 2 | 420 103,00 |

    Azerbejdżan | Krajowe | 2 | 564 308,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 2 | 564 308,00 |

    Białoruś | Krajowe | 1 | 265 996,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 1 | 265 996,00 |

    Gruzja | Krajowe | 3 | 1 212 353,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 3 | 1 212 353,00 |

    Kazachstan | Krajowe | 1 | 498 480,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 94 932,00 |

    Razem | 2 | 593 412,00 |

    Kirgistan | Krajowe | 1 | 279 900,00 |

    Wielonarodowe | 2 | 319 121,00 |

    Razem | 3 | 599 021,00 |

    Mołdowa | Krajowe | 3 | 841 237,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 3 | 841 237,00 |

    Federacja Rosyjska | Krajowe | 17 | 7 421 467,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 34 325,00 |

    Razem | 18 | 7 455 792,00 |

    Tadżykistan | Krajowe | - | - |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | - |

    Turkmenistan | Krajowe | 2 | 740 556,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 2 | 740 556,00 |

    Ukraina | Krajowe | 9 | 3 881 117,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 9 | 3 881 117,00 |

    Uzbekistan | Krajowe | 4 | 1 735 703,00 |

    Wielonarodowe | 2 | 300 882,00 |

    Razem | 6 | 2 036 585,00 |

    JEP – TEMPUS MEDA (Załącznik 2.1 – Tabela 3) |

    Kraj partnerski | Projekty Krajowe / Wielonarodowe | Łączna ilość wybranych projektów | Łączna przyznana kwota (w EUR) |

    Algieria | Krajowe | 4 | 1 363 495,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 4 | 1 363 495,00 |

    Egipt | Krajowe | 6 | 2 865 781,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 6 | 2 865 781,00 |

    Jordania | Krajowe | 1 | 498 900,00 |

    Wielonarodowe | 2 | 379 214,33 |

    Razem | 3 | 878 114,33 |

    Liban | Krajowe | 3 | 1 392 078,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 59 388,00 |

    Razem | 4 | 1 451 466,00 |

    Maroko | Krajowe | 6 | 2 468 895,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 250 000,00 |

    Razem | 7 | 2 718 895,00 |

    Autonomia Palestyńska | Krajowe | 2 | 949 598,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 261 128,67 |

    Razem | 3 | 1 210 726,67 |

    Syria | Krajowe | 3 | 1 267 528,00 |

    Wielonarodowe | 2 | 367 426,00 |

    Razem | 5 | 1 634 954,00 |

    Tunezja | Krajowe | 3 | 1 426 250,00 |

    Wielonarodowe | 2 | 368 776,00 |

    Razem | 5 | 1 795 026,00 |

    ZAŁĄCZNIK 2.2

    DZIAŁANIA STRUKTURALNE I UZUPEŁNIAJĄCE (SCM) TABLE WYBORU 2005 |

    - Poniższe tabele przedstawiają wyniki wyboru Działań Strukturalnych i Uzupełniających (SCM) dokonanego w następstwie zaproszenia do składania wniosków zamkniętych w dniach 15 października 2004 r. i 15 lutego 2005 r. Tabela ujmuje liczbę wybranych projektów, w które zaangażowane są instytucje z danego kraju partnerskiego.

    - Projekty krajowe są skierowane wyłącznie do jednego kraju partnerskiego Tempus. Projekty wielonarodowe angażują więcej niż jeden kraj partnerski.

    SCM – TEMPUS CARDS (Załącznik 2.2 – Tabela 1) |

    Kraj partnerski | Projekty Krajowe / Wielonarodowe | Łączna ilość wybranych projektów | Łączna przyznana kwota (w EUR) |

    1244 - Kosovo | Krajowe | 1 | 141 550,70 |

    Wielonarodowe | 3 | 115 301,93 |

    Razem | 4 | 256 852,63 |

    Albania | Krajowe | 1 | 43 585,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 1 | 43 585,00 |

    Bośnia i Hercegowina | Krajowe | 3 | 358 848,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 50 000,00 |

    Razem | 4 | 408 848,00 |

    Chorwacja | Krajowe | 3 | 355 435,43 |

    Wielonarodowe | 2 | 59 968,93 |

    Razem | 5 | 415 404,36 |

    Była Jugosłowiańska Republika Macedonii | Krajowe | 3 | 334 370,00 |

    Wielonarodowe | 2 | 71 716,93 |

    Razem | 5 | 406 086,93 |

    Serbia i Czarnogóra | Krajowe | 6 | 644 015,60 |

    Wielonarodowe | 1 | 9 968,93 |

    Razem | 7 | 653 984,53 |

    SCM – TEMPUS TACIS (Załącznik 2.2 – Tabela 2) |

    Kraj partnerski | Projekty Krajowe / Wielonarodowe | Łączna ilość wybranych projektów | Łączna przyznana kwota (w EUR) |

    Armenia | Krajowe | - | - |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | - | - |

    Azerbejdżan | Krajowe | - | - |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | - | - |

    Białoruś | Krajowe | - | - |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | - | - |

    Gruzja | Krajowe | - | - |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | - | - |

    Kazachstan | Krajowe | 1 | 144 522,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 1 | 144 522,00 |

    Kirgistan | Krajowe | 2 | 139 730,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 61 390,00 |

    Razem | 3 | 201 120,00 |

    Mołdowa | Krajowe | 1 | 94 800,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 1 | 94 800,00 |

    Federacja Rosyjska | Krajowe | 8 | 1 116 959,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 8 | 1 116 959,00 |

    Tadżykistan | Krajowe | 2 | 225 388,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 61 390,00 |

    Razem | 3 | 286 778,00 |

    Turkmenistan | Krajowe | - | - |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | - | - |

    Ukraina | Krajowe | 4 | 467 930,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 39 875,70 |

    Razem | 5 | 507 805,70 |

    Uzbekistan | Krajowe | 3 | 389 891,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 3 | 389 891,00 |

    SCM – TEMPUS MEDA (Załącznik 2.2 – Tabela 3) |

    Kraj partnerski | Projekty Krajowe / Wielonarodowe | Łączna ilość wybranych projektów | Łączna przyznana kwota (w EUR) |

    Algieria | Krajowe | - | - |

    Wielonarodowe | 1 | 25 200,00 |

    Razem | 1 | 25 200,00 |

    Egipt | Krajowe | 4 | 502 725,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 4 | 502 725,00 |

    Jordania | Krajowe | 1 | 126 934,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 1 | 126 934,00 |

    Liban | Krajowe | 1 | 93 577,50 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 1 | 93 577,50 |

    Maroko | Krajowe | 3 | 352 454,25 |

    Wielonarodowe | 1 | 50 400,00 |

    Razem | 4 | 402 854,25 |

    Autonomia Palestyńska | Krajowe | 2 | 243 375,75 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 2 | 243 375,75 |

    Syria | Krajowe | 1 | 149 707,00 |

    Wielonarodowe | - | - |

    Razem | 1 | 149 707,00 |

    Tunezja | Krajowe | 1 | 101 850,00 |

    Wielonarodowe | 1 | 25 200,00 |

    Razem | 2 | 127 050,00 |

    ZAŁĄCZNIK 2.3

    STYPENDIA INDYWIDUALNE (IMG) TABELE WYBORU 2005 |

    - Poniższe tabele przedstawiają wyniki wyboru Stypendiów Indywidualnych (IMG) dokonanego w 2005 r. w następstwie zaproszenia do składania wniosków zamkniętego w dniach 15 lutego 2005 r. i 15 października 2005 r. Poniższe kwoty obejmują wybrane stypendia indywidualne angażujące instytucje krajowe lub instytucje przyjmujące z danych krajów partnerskich.

    IMG – TEMPUS CARDS (Załącznik 2.3 – Tabela 1) |

    Kraj partnerski | Łączna ilość wybranych projektów | Łączna przyznana kwota (w EUR) |

    1244-Kosowo | 3 | 19 510,00 |

    Albania | 11 | 48 040,00 |

    Bośnia i Hercegowina | 4 | 12 470,00 |

    Chorwacja | 11 | 30 850,00 |

    Była Jugosłowiańska Republika Macedonii | 13 | 48 840,00 |

    Serbia i Czarnogóra | 12 | 50 360,00 |

    IMG – TEMPUS TACIS (Załącznik 2.3 – Tabela 2) |

    Kraj partnerski | Łączna ilość wybranych projektów | Łączna przyznana kwota (w EUR) |

    Armenia | 6 | 19 320,00 |

    Azerbejdżan | 3 | 15 580,00 |

    Białoruś | 5 | 18 230,00 |

    Gruzja | 5 | 16 260,00 |

    Kazachstan | 3 | 16 740,00 |

    Kirgistan | 5 | 27 660,00 |

    Mołdowa | 7 | 36 720,00 |

    Federacja Rosyjska | 33 | 115 050,00 |

    Tadjikistan | 2 | 15 640,00 |

    Turkmenistan | 3 | 12 640,00 |

    Ukraina | 12 | 37 750,00 |

    Uzbekistan | 10 | 37 100,00 |

    IMG – TEMPUS MEDA (Załącznik 2.3 – Tabela 3) |

    Kraj partnerski | Łączna ilość wybranych projektów | Łączna przyznana kwota (w EUR) |

    Algieria | 10 | 19 810,00 |

    Egipt | 17 | 82 360,00 |

    Jordania | 5 | 14 160,00 |

    Liban | 6 | 16 160,00 |

    Maroko | 9 | 35 730,00 |

    Autonomia Palestyńska | 11 | 41 220,00 |

    Syria | 8 | 43 540,00 |

    Tunezja | 3 | 6 700,00 |

    ZAŁĄCZNIK 3.1

    PROJEKTY WSPÓŁPRACY MIĘDZYUCZELNIANEJ (JEP) TABELA WYBORU 2005 W PODZIALE NA UDZIAŁ PAŃSTW CZŁONKOWSKICH |

    - Poniższa tabela przedstawia wyniki wyboru Projektów Współpracy Międzyuczelnianej (JEP) dokonanego w 2005 r. w następstwie zaproszenia do składania wniosków zamkniętego w dniu 15 grudnia 2004 r. Tabela ujmuje liczbę instytucji zaangażowanych w wybrane projekty, w charakterze – odpowiednio – podmiotu otrzymującego grant lub partnera.

    Państwo członkowskie UE | Liczba instytucji zaangażowanych w wybrane projekty, w charakterze podmiotu otrzymującego grant. | Liczba instytucji zaangażowanych w wybrane projekty, w charakterze partnera. | Razem |

    Austria | 6 | 15 | 21 |

    Belgia | 3 | 19 | 22 |

    Cypr | - | - | - |

    Republika Czeska | - | 2 | 2 |

    Dania | - | 3 | 3 |

    Estonia | - | 4 | 4 |

    Finlandia | 3 | 4 | 7 |

    Francja | 27 | 42 | 69 |

    Niemcy | 20 | 34 | 54 |

    Grecja | 3 | 9 | 12 |

    Węgry | 2 | 6 | 8 |

    Irlandia | 1 | 6 | 7 |

    Włochy | 9 | 24 | 33 |

    Łotwa | - | 1 | 1 |

    Litwa | - | 1 | 1 |

    Luksemburg | - | 1 | 1 |

    Malta | - | 1 | 1 |

    Niderlandy | 4 | 11 | 15 |

    Polska | - | 9 | 9 |

    Portugalia | - | 7 | 7 |

    Republika Słowacka | - | 4 | 4 |

    Słowenia | 2 | 9 | 11 |

    Hiszpania | 4 | 24 | 28 |

    Szwecja | 10 | 17 | 27 |

    Zjednoczone Królestwo | 14 | 18 | 32 |

    ZAŁĄCZNIK 3.2

    DZIAŁANIA STRUKTURALNE I UZUPEŁNIAJĄCE (SCM) TABELA WYBORU 2005 W PODZIALE NA UDZIAŁ PAŃSTW CZŁONKOWSKICH |

    - Poniższe tabele przedstawiają wyniki wyboru Działań Strukturalnych i Uzupełniających (SCM) dokonanego w 2005 r. w następstwie zaproszenia do składania wniosków zamkniętych w dniach 15 października 2004 r. i 15 lutego 2005 r. Tabela ujmuje liczbę instytucji zaangażowanych w wybrane projekty, w charakterze – odpowiednio – podmiotu otrzymującego grant lub partnera.

    Państwo członkowskie UE | Liczba instytucji zaangażowanych w wybrane projekty, w charakterze podmiotu otrzymującego grant. | Liczba instytucji zaangażowanych w wybrane projekty, w charakterze partnera. | Razem |

    Austria | 1 | 9 | 10 |

    Belgia | 1 | 5 | 6 |

    Cypr | - | - | - |

    Republika Czeska | - | 1 | 1 |

    Dania | - | 1 | 1 |

    Estonia | - | - | - |

    Finlandia | - | 3 | 3 |

    Francja | 12 | 13 | 25 |

    Niemcy | 19 | 24 | 43 |

    Grecja | - | 5 | 5 |

    Węgry | - | 2 | 2 |

    Irlandia | - | 1 | 1 |

    Włochy | 4 | 10 | 14 |

    Łotwa | - | - | - |

    Litwa | - | 1 | 1 |

    Luksemburg | - | - | - |

    Malta | - | 1 | 1 |

    Niderlandy | 2 | 6 | 8 |

    Polska | 2 | 7 | 9 |

    Portugalia | - | 5 | 5 |

    Republika Słowacka | - | 2 | 2 |

    Słowenia | 2 | 1 | 3 |

    Hiszpania | 4 | 8 | 12 |

    Szwecja | 7 | 11 | 18 |

    Zjednoczone Królestwo | 3 | 8 | 11 |

    Top