Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D0470

    Decyzja Rady (UE) 2020/470 z dnia 25 marca 2020 r. dotycząca przedłużenia okresu obowiązywania uprawnienia dotyczącego koprodukcji audiowizualnych przewidzianego w art. 5 Protokołu w sprawie współpracy kulturalnej do Umowy o wolnym handle między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony

    ST/6872/2020/INIT

    Dz.U. L 101 z 1.4.2020, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/470/oj

    1.4.2020   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 101/1


    DECYZJA RADY (UE) 2020/470

    z dnia 25 marca 2020 r.

    dotycząca przedłużenia okresu obowiązywania uprawnienia dotyczącego koprodukcji audiowizualnych przewidzianego w art. 5 Protokołu w sprawie współpracy kulturalnej do Umowy o wolnym handle między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

    uwzględniając art. 3 ust. 1 decyzji Rady (UE) 2015/2169 z dnia 1 października 2015 r. w sprawie zawarcia Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony (1),

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    W dniu 1 października 2015 r. Rada przyjęła decyzję (UE) 2015/2169 w sprawie zawarcia Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony.

    (2)

    Protokół w sprawie współpracy kulturalnej (2) załączony do Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony (3) (zwany dalej „protokołem”), ustanawia w art. 1 ramy współpracy Stron w celu ułatwienia wymiany działalności, dóbr i usług kulturalnych, w tym w sektorze audiowizualnym.

    (3)

    Protokół ten wyjątkowo zawiera postanowienia w sprawie uprawnienia dotyczącego koprodukcji audiowizualnych do korzystania z odpowiednich systemów, które zasadniczo jest zarezerwowane dla krajów rozwijających się z rozwijającymi się branżami audiowizualnymi.

    (4)

    Na podstawie art. 5 ust. 8 lit. b) protokołu po wstępnym okresie trzech lat obowiązywanie uprawnienia zostanie przedłużone na okres trzech lat, a następnie należy je automatycznie przedłużać na kolejne okresy tej samej długości, o ile jedna ze Stron nie wypowie uprawnienia w drodze pisemnego zawiadomienia na co najmniej trzy miesiące przed upływem pierwotnego lub każdego kolejnego okresu. Rzeczywisty wpływ protokołu na koprodukcje audiowizualne powinien zostać oceniony w odpowiednim czasie przez Komitet ds. Współpracy Kulturalnej i powinien on stanowić podstawę decyzji Unii w sprawie przedłużenia okresu obowiązywania uprawnienia w 2023 r. na kolejny okres trzech lat.

    (5)

    Zgodnie z art. 3 ust. 1 decyzji (UE) 2015/2169 Komisja ma przekazać Republice Korei informacje o zamiarze nieprzedłużania przez Unię okresu obowiązywania uprawnienia dotyczącego koprodukcji zgodnie z art. 5 protokołu, w myśl procedury ustanowionej w art. 5 ust. 8 protokołu, chyba że Rada, na wniosek Komisji, zgodzi się na utrzymanie uprawnienia w terminie czterech miesięcy przed końcem okresu jego obowiązywania. Jeżeli Rada zgodzi się na utrzymanie uprawnienia, procedura ta będzie miała ponownie zastosowanie z końcem przedłużonego okresu obowiązywania uprawnienia. Konkretnie dla potrzeb podejmowania decyzji o przedłużeniu okresu obowiązywania uprawnienia Rada ma stanowić jednomyślnie.

    (6)

    W dniu 17 października 2019 r. skonsultowano się z unijną Wewnętrzną Grupą Doradczą, o której mowa w art. 3 ust. 5 protokołu, w sprawie przedłużenia okresu obowiązywania uprawnienia zgodnie z art. 5 ust. 8 protokołu.

    (7)

    W związku z bliskimi, historycznymi i wyjątkowymi stosunkami między Unią a Republiką Korei Rada wyraża zgodę na przedłużenie obowiązywania uprawnienia koprodukcji audiowizualnych do korzystania z odpowiednich systemów Stron na rzecz promowania lokalnych i regionalnych treści kulturowych, przewidzianego w art. 5 ust. 4–7 protokołu.

    (8)

    Niniejsza decyzja nie powinna wpływać na odpowiednie kompetencje Unii i państw członkowskich. W szczególności nie powinna ona wpływać na kompetencje państw członkowskich w zakresie zawierania umów o koprodukcji,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Okres obowiązywania uprawnienia koprodukcji audiowizualnych do korzystania z odpowiednich systemów Stron na rzecz promowania lokalnych i regionalnych treści kulturowych, przewidzianego w art. 5 ust. 4–7 protokołu, przedłuża się na okres trzech lat, od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 30 czerwca 2023 r.

    Artykuł 2

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

    Sporządzono w Brukseli dnia 25 marca 2020 r.

    W imieniu Rady

    A. METELKO-ZGOMBIĆ

    Przewodniczący


    (1)  Dz.U. L 307 z 25.11.2015, s. 2.

    (2)  Dz.U. L 127 z 14.5.2011, s. 1418.

    (3)  Dz.U. L 127 z 14.5.2011, s. 6.


    Top