Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0208

    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/208 z dnia 31 października 2016 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących dodatkowych wypływów płynności odpowiadających potrzebom w zakresie zabezpieczenia wynikającym z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych (Tekst mający znaczenie dla EOG. )

    C/2016/6867

    Dz.U. L 33 z 8.2.2017, p. 14–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2017/208/oj

    8.2.2017   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 33/14


    ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2017/208

    z dnia 31 października 2016 r.

    uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących dodatkowych wypływów płynności odpowiadających potrzebom w zakresie zabezpieczenia wynikającym z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    KOMISJA EUROPEJSKA,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

    uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (1), w szczególności jego art. 423 ust. 3 akapit czwarty,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Zgodnie z art. 423 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 instytucje mają dodawać dodatkowy wypływ odpowiadający potrzebom w zakresie zabezpieczenia, które wynikałyby z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych, transakcji finansowania oraz innych umów, jeżeli są one istotne. Z uwagi na znaczenie pojęcia istotności należy pilnie określić dodatkowy wypływ odpowiadający potrzebom w zakresie zabezpieczenia, które wynikałyby z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych, podczas gdy istotność potrzeb w zakresie zabezpieczenia, które wynikałyby z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji finansowania i innych umów zostanie rozważona w kolejnym etapie.

    (2)

    Ponieważ art. 423 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 dotyczy potrzeb w zakresie zabezpieczenia, przepisy, które mają zostać ustanowione, muszą dotyczyć wyłącznie zabezpieczonych transakcji na instrumentach pochodnych, w tym transakcji, których termin zapadalności przypada w ciągu 30 dni.

    (3)

    W celu zapewnienia równych warunków działania dla instytucji i rynków instrumentów pochodnych obliczanie dodatkowych wypływów zabezpieczenia powinno być oparte na podejściu historycznym (ang. Historical Look-back Approach, HLBA) dotyczącym zmian wyceny rynkowej, które zostało opracowane przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego („Komitet”) w celu określenia tych dodatkowych wypływów zabezpieczenia, w którym to podejściu wykorzystano w tym celu największy zagregowany skumulowany wypływ lub wpływ zabezpieczenia netto zrealizowany na koniec każdego 30-dniowego okresu w ciągu poprzednich 24 miesięcy na poziomie portfela.

    (4)

    Europejski Urząd Nadzoru Bankowego („EBA”) przedłożył Komisji projekt regulacyjnych standardów technicznych. Zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 10 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 (2) Komisja poinformowała EUNB o swoim zamiarze niezatwierdzenia tego projektu regulacyjnych standardów technicznych oraz przedstawiła uzasadnienie swojej decyzji. EUNB ponownie przedłożył projekt regulacyjnych standardów technicznych w formie formalnej opinii, w której zaakceptował zaproponowane podejście Komisji ściśle oparte na podejściu historycznym (HLBA) opracowanym przez Komitet.

    (5)

    Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych ponownie przedłożony Komisji przez EUNB.

    (6)

    EUNB przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zasięgnął opinii Bankowej Grupy Interesariuszy ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia (UE) nr 1093/2010,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    Istotność operacji instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych

    1.   Operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych uznaje się za istotne do celów art. 423 ust. 3 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 575/2013, w przypadku gdy łączna wartość nominalna takich transakcji przekroczyła 10 % wypływów płynności netto, o których mowa w art. 412 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, w dowolnym momencie w ciągu poprzednich dwóch lat.

    2.   Do celów ust. 1 wypływy płynności netto obliczane są bez dodatkowego wypływu, o którym mowa w art. 423 ust. 3 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

    Artykuł 2

    Obliczanie dodatkowego wypływu odpowiadającego potrzebom w zakresie zabezpieczenia wynikającym z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych

    1.   Dodatkowym wypływem odpowiadającym potrzebom w zakresie zabezpieczenia wynikającym z wpływu scenariusza niekorzystnych warunków rynkowych na operacje instytucji w ramach transakcji na instrumentach pochodnych, które to operacje zostały uznane za istotne w rozumieniu art. 1 niniejszego rozporządzenia, jest największy bezwzględny przepływ zabezpieczenia netto zrealizowany w 30-dniowym okresie w ciągu 24 miesięcy poprzedzających datę obliczenia wymogu pokrycia wypływów netto, o którym mowa w art. 412 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

    2.   Instytucje mogą traktować wpływy i wypływy transakcji na zasadzie netto, wyłącznie jeżeli są one realizowane w ramach tej samej umowy ramowej o kompensowaniu zobowiązań. Bezwzględny przepływ zabezpieczenia netto obliczany jest na podstawie zrealizowanych zarówno wypływów, jak i wpływów, a kompensowanie obliczane jest na poziomie portfela instytucji.

    Artykuł 3

    Wejście w życie

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia 31 października 2016 r.

    W imieniu Komisji

    Jean-Claude JUNCKER

    Przewodniczący


    (1)  Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.

    (2)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).


    Top