Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02016D0610-20220728

    Consolidated text: Decyzja Rady (WPZiB) 2016/610 z dnia 19 kwietnia 2016 r. w sprawie szkoleniowej misji wojskowej Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Republice Środkowoafrykańskiej (EUTM RCA)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/610/2022-07-28

    02016D0610 — PL — 28.07.2022 — 005.001


    Dokument ten służy wyłącznie do celów informacyjnych i nie ma mocy prawnej. Unijne instytucje nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jego treść. Autentyczne wersje odpowiednich aktów prawnych, włącznie z ich preambułami, zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i są dostępne na stronie EUR-Lex. Bezpośredni dostęp do tekstów urzędowych można uzyskać za pośrednictwem linków zawartych w dokumencie

    ►B

    DECYZJA RADY (WPZiB) 2016/610

    z dnia 19 kwietnia 2016 r.

    w sprawie szkoleniowej misji wojskowej Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Republice Środkowoafrykańskiej (EUTM RCA)

    (Dz.U. L 104 z 20.4.2016, s. 21)

    zmieniona przez:

     

     

    Dziennik Urzędowy

      nr

    strona

    data

    ►M1

    DECYZJA RADY (UE) 2017/971 z dnia 8 czerwca 2017 r.

      L 146

    133

    9.6.2017

    ►M2

    DECYZJA RADY (WPZiB) 2018/1082 z dnia 30 lipca 2018 r.

      L 194

    140

    31.7.2018

    ►M3

    DECYZJA RADY (WPZiB) 2018/1941 z dnia 10 grudnia 2018 r.

      L 314

    54

    11.12.2018

    ►M4

    DECYZJA RADY (WPZiB) 2020/1133 z dnia 30 lipca 2020 r.

      L 247

    22

    31.7.2020

    ►M5

    DECYZJA RADY (WPZiB) 2022/1334 z dnia 28 lipca 2022 r.

      L 201

    27

    1.8.2022




    ▼B

    DECYZJA RADY (WPZiB) 2016/610

    z dnia 19 kwietnia 2016 r.

    w sprawie szkoleniowej misji wojskowej Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Republice Środkowoafrykańskiej (EUTM RCA)



    Artykuł 1

    Misja

    1.  
    Unia prowadzi szkoleniową misję wojskową w dziedzinie WPBiO w Republice Środkowoafrykańskiej (EUTM RCA), aby przyczynić się do reformy sektora obronnego w Republice Środkowoafrykańskiej w ramach koordynowanego przez MINUSCA procesu reformy sektora bezpieczeństwa tego państwa.

    ▼M5

    2.  

    Dążąc do osiągnięcia celu, jakim są zmodernizowane, skuteczne i podlegające demokratycznej rozliczalności środkowoafrykańskie siły zbrojne (FACA), EUTM RCA prowadzi następujące działania:

    a) 

    doradztwo strategiczne dla Ministerstwa Obrony Republiki Środkowoafrykańskiej i sztabu generalnego FACA w celu wsparcia tworzenia kompetentnych sił bezpieczeństwa będących pod kontrolą demokratyczną, szanujących prawa człowieka, międzynarodowe prawo humanitarne i międzynarodowe standardy w zakresie problematyki płci, ochrony ludności cywilnej, agendy dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa oraz agendy dotyczącej dzieci w konfliktach zbrojnych, a także doradztwo na rzecz instytucji szkoleniowych dla oficerów i podoficerów FACA, aby stworzyć efektywny system kształcenia przywódców;

    b) 

    kształcenie FACA w dziedzinach nieoperacyjnych, w tym w dziedzinie praw człowieka, międzynarodowego prawa humanitarnego, problematyki płci, ochrony ludności cywilnej, agendy dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa oraz agendy dotyczącej dzieci w konfliktach zbrojnych;

    c) 

    jeżeli Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa zdecyduje, że warunki są spełnione – szkolenie dla FACA;

    d) 

    wspieranie strategicznych działań informacyjnych mających na celu propagowanie wartości unijnych, promowanie działań Unii i ujawnianie pogwałceń i naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego przez siły zagraniczne w Republice Środkowoafrykańskiej.

    ▼B

    3.  
    W granicach swoich środków i zdolności EUTM RCA zapewnia delegaturze Unii w Republice Środkowoafrykańskiej wiedzę fachową w zakresie wojskowości, bezpieczeństwa i praworządności.

    ▼M4

    4.  
    EUTM RCA jest koordynowana z misją doradczą Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Republice Środkowoafrykańskiej (EUAM RCA) oraz z innymi międzynarodowymi podmiotami, w szczególności MINUSCA, by zapewnić udzielanie spójnego, zintegrowanego wsparcia rządowi i siłom bezpieczeństwa Republiki Środkowoafrykańskiej.

    ▼B

    5.  
    EUTM RCA działa zgodnie z celami politycznymi i strategicznymi określonymi w koncepcji zarządzania kryzysowego zatwierdzonej przez Radę w dniu 14 marca 2016 r.

    Artykuł 2

    Mianowanie dowódcy misji UE

    ▼M1

    1.  
    Dyrektor Komórki Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych (MPCC) jest dowódcą misji EUTM RCA.
    2.  
    Generał brygady Herman Ruys zostaje niniejszym mianowany dowódcą sił misji UE EUTM RCA.

    ▼B

    Artykuł 3

    Wyznaczenie dowództwa misji

    ▼M1

    1.  
    MPCC jest statyczną strukturą dowodzenia i kontroli na strategicznym szczeblu wojskowym poza obszarem działań, która jest odpowiedzialna za planowanie operacyjne i prowadzenie EUTM RCA.
    2.  
    Dowództwo sił misji EUTM RCA znajduje się w Bangi i działa pod dowództwem dowódcy sił misji.
    3.  
    Dopóki MPCC nie osiągnie pełnej zdolności operacyjnej, do MPCC jest włączana mająca siedzibę w Brukseli komórka wsparcia dowództwa sił misji.

    ▼B

    Artykuł 4

    Planowanie i rozpoczęcie EUTM RCA

    1.  
    Zasady użycia sił mające zastosowanie do EUMAM RCA mają zastosowanie do EUTM RCA w jej fazie planowanie w prefekturze miejskiej Bangi.
    2.  
    EUTM RCA zostanie rozpoczęta decyzją Rady w dniu zaleconym przez dowódcę misji UE, po zatwierdzeniu planu misji i zasad użycia sił.

    Artykuł 5

    Kontrola polityczna i kierownictwo strategiczne

    1.  
    W ramach odpowiedzialności Rady i WP, KPiB sprawuje kontrolę polityczną i kierownictwo strategiczne nad EUTM RCA. Rada upoważnia niniejszym KPiB do podejmowania stosownych decyzji, zgodnie z art. 38 TUE. Upoważnienie to obejmuje uprawnienia niezbędne do zmiany dokumentów związanych z planowaniem, w tym planu misji i zasad użycia sił. Obejmuje ono również uprawnienia do podejmowania decyzji w sprawie mianowania kolejnych ►M1  dowódców sił misji UE ◄ . Rada zachowuje uprawnienia do podejmowania decyzji co do celów, zakresu i zakończenia EUTM RCA, jak i co do ogólnych warunków realizacji jej zadań.
    2.  
    KPiB regularnie przedstawia Radzie sprawozdania.
    3.  
    KPiB regularnie otrzymuje od przewodniczącego Komitetu Wojskowego UE (EUMC) sprawozdania dotyczące przebiegu EUTM RCA. KPiB może w stosownych przypadkach zapraszać dowódcę misji UE ►M1  i dowódcę sił misji UE ◄ na swoje posiedzenia.

    Artykuł 6

    Kierownictwo wojskowe

    1.  
    EUMC monitoruje właściwą realizację EUTM RCA, za której przebieg odpowiedzialny jest dowódca misji UE.
    2.  
    EUMC regularnie otrzymuje sprawozdania od dowódcy misji UE. Może w stosownych przypadkach zapraszać dowódcę misji UE ►M1  i dowódcę sił misji UE ◄ na swoje posiedzenia.
    3.  
    Przewodniczący EUMC pełni rolę głównego punktu kontaktowego z dowódcą misji UE.

    Artykuł 7

    Spójność unijnej reakcji oraz koordynacja

    1.  
    WP zapewnia wykonanie niniejszej decyzji i jej spójność z działaniami zewnętrznymi Unii jako całości, w tym z programami rozwojowymi Unii i unijną pomocą humanitarną.

    ▼M1

    2.  
    Bez uszczerbku dla struktury dowodzenia dowódca sił misji UE otrzymuje lokalne wytyczne polityczne od szefa delegatury Unii w Republice Środkowoafrykańskiej.

    ▼B

    3.  
    WP wspomagany przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (ESDZ) pełni rolę głównego punktu kontaktowego z ONZ, władzami Republiki Środkowoafrykańskiej i państwami sąsiadującymi, Unią Afrykańską (UA), Wspólnotą Gospodarczą Państw Afryki Środkowej (ECCAS), jak również z innymi odpowiednimi podmiotami międzynarodowymi i dwustronnymi.

    ▼M4

    4.  
    Uzgodnienia dotyczące koordynacji między dowódcą sił misji UE, podmiotami Unii, w szczególności EUAM RCA, i lokalnymi kluczowymi partnerami strategicznymi mającymi znaczenie dla operacji określa się w planie misji.

    ▼B

    Artykuł 8

    Udział państw trzecich

    1.  
    Z zastrzeżeniem autonomii podejmowania decyzji przez Unię i dla jej jednolitych ram instytucjonalnych oraz zgodnie z odpowiednimi wytycznymi Rady Europejskiej, do udziału w EUTM RCA mogą zostać zaproszone państwa trzecie.
    2.  
    Rada upoważnia niniejszym KPiB, by zwracał się do państw trzecich o deklarowanie swoich wkładów, i by – na zalecenie dowódcy misji UE ►M1  w konsultacji z dowódcą sił misji UE ◄ i EUMC – podejmował stosowne decyzje w sprawie przyjmowania proponowanych wkładów.
    3.  
    Szczegółowe uzgodnienia dotyczące udziału państw trzecich są przedmiotem umów zawieranych na mocy art. 37 TUE oraz zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 218 TFUE. Jeżeli Unia i państwo trzecie zawarły umowę ustanawiającą ramy udziału tego państwa trzeciego w misjach zarządzania kryzysowego Unii, postanowienia takiej umowy mają zastosowanie w kontekście EUTM RCA.
    4.  
    Państwa trzecie wnoszące istotny wkład wojskowy w EUTM RCA będą miały w odniesieniu do bieżącego zarządzania EUTM RCA takie same prawa i obowiązki jak państwa członkowskie biorące udział w EUTM RCA.
    5.  
    Rada upoważnia niniejszym KPiB do podjęcia stosownych decyzji w sprawie ustanowienia komitetu uczestników, w przypadku gdy państwa trzecie wniosą istotne wkłady wojskowe.

    Artykuł 9

    Status personelu dowodzonego przez UE

    Status jednostek dowodzonych przez UE i personelu tych jednostek, w tym przywileje, immunitety i inne gwarancje niezbędne do wykonania ich misji i jej sprawnego przebiegu, jest przedmiotem umowy zawartej na mocy art. 37 TUE oraz zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 218 TFUE.

    Artykuł 10

    Uzgodnienia finansowe

    1.  
    Wspólnymi kosztami EUTM RCA zarządza się zgodnie z decyzją (WPZiB) 2015/528.

    ▼M2

    2.  
    Finansowa kwota odniesienia dla kosztów wspólnych EUTM RCA na okres do 19 września 2018 r. wynosi 18 180 000 EUR. Odsetek kwoty odniesienia, o którym mowa w art. 25 ust. 1 decyzji (WPZiB) 2015/528, wynosi 15 %, a procentowa kwota odniesienia, o której mowa w art. 34 ust. 3 tej decyzji, wynosi 60 % w odniesieniu do zobowiązań i 15 % w odniesieniu do dokonywania płatności.

    ▼M3

    3.  
    Finansowa kwota odniesienia dla kosztów wspólnych EUTM RCA na okres od 20 września 2018 r. do 19 września 2020 r. wynosi 26 131 485  EUR. Odsetek kwoty odniesienia, o którym mowa w art. 25 ust. 1 decyzji (WPZiB) 2015/528, wynosi 0 %, a procentowa kwota odniesienia, o której mowa w art. 34 ust. 3 tej decyzji, wynosi 0 % w odniesieniu do zobowiązań i 0 % w odniesieniu do płatności.

    ▼M4

    4.  
    Finansowa kwota odniesienia dla kosztów wspólnych EUTM RCA na okres od dnia 20 września 2020 r. do dnia 19 września 2022 r. wynosi 36 960 000 EUR. Odsetek kwoty odniesienia, o którym mowa w art. 25 ust. 1 decyzji (WPZiB) 2015/528, wynosi 0 %, a procentowa kwota odniesienia, o której mowa w art. 34 ust. 3 tej decyzji, wynosi 10 % w odniesieniu do zobowiązań i 0 % w odniesieniu do płatności.

    ▼M5

    5.  
    Finansowa kwota odniesienia dla kosztów wspólnych EUTM RCA na okres od dnia 20 września 2022 r. do dnia 20 września 2023 r. wynosi 7 813 000  EUR. Odsetek kwoty odniesienia, o którym mowa w art. 51 ust. 2 decyzji Rady (WPZiB) 2021/509 ( 1 ), wynosi 15 % w zobowiązaniach i 0 % w przypadku płatności.

    ▼B

    Artykuł 11

    Komórka ds. projektów

    1.  
    W skład EUTM RCA wchodzi komórka ds. projektów określająca i realizująca projekty, które mają być finansowane przez Unię, państwa członkowskie lub państwa trzecie i które są zgodne z jej celami i przyczyniają się do realizacji jej mandatu.
    2.  
    Za pomocą mechanizmu Athena można zarządzać wkładami finansowymi związanymi z projektami, o których mowa w ust. 1, zgodnie z art. 30 decyzji (WPZiB) 2015/528.
    3.  
    W żadnym razie Unia ani WP nie ponoszą odpowiedzialności wobec państw wnoszących wkład za działania lub zaniechania działań ze strony EUTM RCA w związku z korzystaniem ze środków finansowych udostępnionych przez te państwa.

    Artykuł 12

    Udostępnianie informacji

    1.  

    WP jest upoważniony do udostępniania państwom trzecim, które przyłączą się do niniejszej decyzji, w stosownych przypadkach i zgodnie z potrzebami EUTM RCA, następujących informacji niejawnych UE sporządzonych do celów EUTM RCA, zgodnie z decyzją Rady 2013/488/UE ( 2 ):

    a) 

    opatrzonych klauzulą tajności o poziomie nie wyższym niż przewidziany w mających zastosowanie umowach o bezpieczeństwie informacji zawartych między Unią a odnośnym państwem trzecim; lub

    b) 

    opatrzonych klauzulą tajności o poziomie nie wyższym niż „CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL” w innych przypadkach.

    2.  
    WP jest również upoważniony do udostępniania ONZ i UA, stosownie do potrzeb operacyjnych EUTM RCA, informacji niejawnych UE sporządzonych do celów EUTM RCA, opatrzonych klauzulą tajności do poziomu „RESTREINT UE/EU RESTRICTED”, zgodnie z decyzją 2013/488/UE. W tym celu WP oraz właściwe organy ONZ i UA sporządzają niezbędne uzgodnienia.
    3.  
    W przypadku szczególnej i natychmiastowej potrzeby operacyjnej WP jest również upoważniony do udostępnienia państwu przyjmującemu wszelkich informacji niejawnych UE sporządzonych do celów EUTM RCA, opatrzonych klauzulą tajności do poziomu „RESTREINT UE/EU RESTRICTED”, zgodnie z decyzją 2013/488/UE. W tym celu WP oraz właściwe organy państwa przyjmującego sporządzają niezbędne uzgodnienia.
    4.  
    WP jest upoważniony do udostępnienia państwom trzecim, które przyłączą się do niniejszej decyzji, wszelkich dokumentów jawnych UE związanych z treścią obrad Rady dotyczących EUTM RCA i objętych tajemnicą służbową na podstawie art. 6 ust. 1 regulaminu wewnętrznego Rady ( 3 ).
    5.  
    WP może przekazać takie upoważnienia, jak również zdolność do zawierania uzgodnień, o których mowa w niniejszym artykule, urzędnikom ESDZ lub dowódcy misji UE ►M1  lub dowódcy sił misji UE ◄ .

    Artykuł 13

    Wejście w życie i zakończenie

    1.  
    Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

    ▼M5

    2.  
    EUTM RCA kończy się dnia 20 września 2023 r.

    ▼B

    3.  
    Niniejszą decyzję uchyla się z dniem zamknięcia dowództwa misji zgodnie z zatwierdzonymi planami dotyczącymi zakończenia EUTM RCA oraz z zastrzeżeniem procedur dotyczących kontroli i prezentacji sprawozdań finansowych EUTM RCA określonych w decyzji (WPZiB) 2015/528.



    ( 1 ) Decyzja Rady (WPZiB) 2021/509 z dnia 22 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz uchylenia decyzji (WPZiB) 2015/528 (Dz.U. L 102 z 24.3.2021, s. 14).

    ( 2 ) Decyzja Rady 2013/488/UE z dnia 23 września 2013 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 274 z 15.10.2013, s. 1).

    ( 3 ) Decyzja Rady 2009/937/UE z dnia 1 grudnia 2009 r. dotycząca przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady (Dz.U. L 325 z 11.12.2009, s. 35).

    Top