EUR-Lex Access to European Union law
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2011/165E/01
Minutes of the sitting of 7 March 2011
Minuti tas-seduta tas- 7 ta’ Marzu 2011
Minuti tas-seduta tas- 7 ta’ Marzu 2011
ĠU C 165E, 7.6.2011, p. 1–17
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
7.6.2011 |
MT |
Il-Ġurnal Uffiċjali tal-Unjoni Ewropea |
CE 165/1 |
It-Tnejn 7 ta’ Marzu 2011
MINUTI TAS-SEDUTA TAS-7 TA’ MARZU 2011
2011/C 165 E/01
Werrej
1. |
Tkomplija tas-sessjoni |
2. |
Approvazzjoni tal-Minuti tas-seduta ta’ qabel |
3. |
Ritorn għar-reċiproċita rigward viżi – solidarjeta’ mas-sitwazzjoni mhux ġusta taċ-ċittadini Ċeki wara l-introduzzjoni unilaterali ta’ viżi mill-Kanada (dikjarazzjoni bil-miktub) |
4. |
Dikjarazzjonijiet tal-Presidenza |
5. |
Kalendarju tal-perjodi ta’ sessjoni tal-Parlament Ewropew – 2012 |
6. |
Kalendarju ta’ perjodi ta’ sessjoni tal-Parlament Ewropew – 2013 |
7. |
Kompożizzjoni tal-Parlament |
8. |
Iffirmar tal-atti adottati skont il-proċedura leġiżlattiva ordinarja |
9. |
Trażmissjoni ta’ testi ta’ ftehim mill-Kunsill |
10. |
Azzjoni meħuda dwar ir-riżoluzzjonijiet tal-Parlament |
11. |
Mistoqsijiet bi tweġiba orali u dikjarazzjonijiet bil-miktub (tressiq) |
12. |
Dikjarazzjonijiet bil-miktub skaduti |
13. |
Petizzjonijiet |
14. |
Trasferiment ta’ approprjazzjonijiet |
15. |
Dokumenti mressqa |
16. |
Ordni tal-ħidma |
17. |
Finanzjament innovattiv f’livell dinji u Ewropew (dibattitu) |
18. |
Żona koperta mill-Ftehim tal-Kummissjoni Ġenerali għas-Sajd fil-Mediterran ***I (dibattitu) |
19. |
Il-Ftehim ta’ Sħubija dwar is-Sajd bejn l-UE u l-Mawritanja (dibattitu) |
20. |
Strateġija tal-UE għar-reġjun tal-Atlantiku (dibattitu) |
21. |
Diskorsi ta’ minuta dwar kwistjonijiet ta’ importanza politika |
22. |
Is-sigurtà ġenerali tal-prodotti u s-sorveljanza tas-suq (preżentazzjoni qasira) |
23. |
Il-ġestjoni tal-influwenza H1N1 (preżentazzjoni qasira) |
24. |
It-tnaqqis tal-inugwaljanzi fis-settur tas-saħħa (preżentazzjoni qasira) |
25. |
Il-kooperazzjoni ma’ pajjiżi li qed jiżviluppaw dwar il-promozzjoni ta’ governanza tajba fi kwistjonijiet tat-taxxa (preżentazzjoni qasira) |
26. |
L-agrikoltura u l-kummerċ internazzjonali (preżentazzjoni qasira) |
27. |
Id-defiċit ta’ proteini fl-UE (preżentazzjoni qasira) |
28. |
L-aġenda tas-seduta li jmiss |
29. |
Għeluq tas-seduta |
30. |
Għeluq tas-sessjoni annwali |
REĠISTRU TAL-ATTENDENZA
MINUTI TAS-SEDUTA TAS-7 TA’ MARZU 2011
PRESIDENZA: Jerzy BUZEK
President
1. Tkomplija tas-sessjoni
Ħin tal-ftuħ tas-seduta: 17.00.
2. Approvazzjoni tal-Minuti tas-seduta ta’ qabel
Il-Minuti tas-seduta ta’ qabel ġew approvati.
3. Ritorn għar-reċiproċita rigward viżi – solidarjeta’ mas-sitwazzjoni mhux ġusta taċ-ċittadini Ċeki wara l-introduzzjoni unilaterali ta’ viżi mill-Kanada (dikjarazzjoni bil-miktub)
Id-Dikjarazzjoni bil-Miktub 0089/2010 ppreżentata mill-Membri Zuzana Roithová, Alexander Alvaro, Stavros Lambrinidis, Miroslav Ouzký u Manfred Weber dwar ir-ritorn għar-reċiproċita rigward viżi – solidarjeta’ mas-sitwazzjoni mhux ġusta taċ-ċittadini Ċeki wara l-introduzzjoni unilaterali ta’ viżi mill-Kanada, fis-7 ta’ Marzu 2011 ġiet iffirmata mill-maġġoranza tal-Membri tal-Parlament. Għalhekk, skont l-Artikolu 123(3) u (4) tar-Regoli ta’ Proċedura, se titressaq lid-destinatarji tagħha u tiġi ppubblikata fit-Testi Adottati tas-seduta tat-Tlieta, 8 ta’ Marzu 2011(P7_TA(2011)0087) waqt li l-ismijiet tal-firmatarji jiġu indikati fil-Minuti (ara: Anness 1 tal-Minuti ta’ 8.3.2011).
4. Dikjarazzjonijiet tal-Presidenza
Fl-okkażjoni tal-adozzjoni tad-dikjarazzjoni bil-miktub 0089/2010, il-President esprima s-solidarjeta’ tal-Parlament maċ-ċittadini Ċeki li sa minn Lulju 2009 huma obbligati li jkollhom viża biex imorru l-Kanada.
Il-President indika li fil-11 ta’ Marzu 2011 se jiġi ċċelebrat is-Seba’ Jum Ewropew tal-Vittmi tat-Terroriżmu. Fakkar fl-attentati terribbli li saru f’Madrid fil-11 ta’ Marzu 2004 u f’Londra fis-7 ta’ Lulju 2005. Ikkundanna l-atti terroristiċi bħala attakk kontra d-demokrazija.
Il-President wera l-preokkupazzjoni tiegħu li l-piena tal-mewt reġgħet iddaħħlet fit-Tajwan fejn 5 persuni ġew maqtula fl-2010. Din hija vjolazzjoni tal-moratorju tal-2006. Il-Parlament Ewropew jitlob lill-awtoritajiet ta’ Tajwan sabiex jerġgħu jdaħħlu l-moratorju kontra l-piena tal-mewt.
5. Kalendarju tal-perjodi ta’ sessjoni tal-Parlament Ewropew – 2012
Il-Konferenza tal-Presidenti ħabbret il-proposti tagħha għall-kalendarju tal-perjodi ta’ sessjoni għall-2012. Il-proposti tagħha huma dawn:
— |
mis-16 sad-19 ta’ Jannar |
— |
mill-1 sat-2 ta’ Frar |
— |
mit-13 sas-16 ta’ Frar |
— |
mit-12 sal-15 ta’ Marzu |
— |
mit-28 sad-29 ta’ Marzu |
— |
mis-17 sal-20 ta’ April |
— |
mid-9 sal-10 ta’ Mejju |
— |
mill-21 sal-24 ta’ Mejju |
— |
mill-11 sal-14 ta’ Ġunju |
— |
mit-2 sal-5 ta’ Lulju |
— |
mill-10 sat-13 ta’ Settembru |
— |
mill-1 sal-4 ta’ Ottubru |
— |
mit-22 sal-25 ta’ Ottubru |
— |
mis-7 sat-8 ta’ Novembru |
— |
mid-19 sat-22 ta’ Novembru |
— |
mill-10 sat-13 ta’ Diċembru |
Il-votazzjoni fuq dan il-punt kienet prevista għall-Erbgħa 20 ta’ Ottubru 2010 iżda kienet posposta bl-approvazzjoni tal-Parlament Ewropew (punt 6.4 tal-Minuti ta’ 20.10.2010).
L-iskadenza għat-tressiq tal-emendi kienet stabbilita għat-Tnejn 7 ta’ Marzu 2011 fis-19.00.
Il-votazzjoni se ssir l-Erbgħa 9 ta’ Marzu 2011.
6. Kalendarju ta’ perjodi ta’ sessjoni tal-Parlament Ewropew – 2013
Il-Konferenza tal-Presidenti ħabbret il-proposti tagħha għall-kalendarju tal-perjodi ta’ sessjoni għall-2013. Il-proposti tagħha huma dawn:
— |
mill-14 sas-17 ta’ Jannar |
— |
mill-4 sas-7 ta’ Frar |
— |
is-27 u t-28 ta’ Frar |
— |
mill-11 sal-14 ta’ Marzu |
— |
mis-27 sat-28 ta’ Marzu |
— |
mill-15 sat-18 ta’ April |
— |
it-8 u d-9 ta’ Mejju |
— |
mill-20 sat-23 ta’ Mejju |
— |
mill-10 sat-13 ta’ Ġunju |
— |
mill-1 sal-4 ta’ Lulju |
— |
mid-9 sat-12 ta’ Settembru |
— |
mit-30 ta’ Settembru sat-3 ta’ Ottubru |
— |
mill-21 sal-24 ta’ Ottubru |
— |
mis-6 sas-7 ta’ Novembru |
— |
mit-18 sal-21 ta’ Novembru |
— |
mid-9 sat-12 ta’ Diċembru. |
L-iskadenza għat-tressiq ta’ emendi hija ffissata għat-Tnejn, 7 ta’ Marzu fis-19.00.
Il-votazzjoni ssir l-Erbgħa, id-9 ta’ Marzu 2011.
7. Kompożizzjoni tal-Parlament
L-awtoritajiet kompetenti tal-Irlanda għarrfu lill-Parlament Ewropew dwar l-elezzjoni ta’ Joe Higgins u Alan Kelly bħala membri tal-Parlament Irlandiż mill-25 ta’ Frar 2011. Minħabba dan, jintemm il-mandat tagħhom fil-Parlament Ewropew skont l-Artikolu 7, paragrafu 2, tal-Att rigward l-elezzjoni tal-Membri tal-Parlament Ewropew b’suffraġju universali dirett.
Il-Parlament ħa nota ta’ dan u jiddikjara s-siġġu tagħhom vojt mill-25 ta’ Frar 2011.
8. Iffirmar tal-atti adottati skont il-proċedura leġiżlattiva ordinarja
Il-President ħabbar li, flimkien mal-President tal-Kunsill, nhar l-Erbgħa se jiffirma l-atti li ġejjin, adottati skont il-proċedura leġiżlattiva ordinarja (Artikolu 74 tar-Regoli ta’ Proċedura):
— |
Regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li jemenda r-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 708/2007 dwar l-użu ta’ speċijiet aljeni u li ma jinstabux lokalment fl-akkwakultura (00061/2010/LEX - C7-0062/2011 - 2009/0153(COD)); |
— |
Direttiva 2011/17/UE tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li tħassar id-Direttivi tal-Kunsill 71/317/KEE, 71/347/ KEE, 71/349/ KEE, 74/148/ KEE, 75/33/ KEE, 76/765/ KEE, 76/766/ KEE u 86/217/ KEE dwar il-metroloġija (00067/2010/LEX - C7-0063/2011 - 2008/0227(COD)); |
— |
Direttiva tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar l-applikazzjoni tad-drittijiet tal-pazjenti fil-qasam fil-kura tas-saħħa transkonfinali (00006/2011/LEX - C7-0064/2011 - 2008/0142(COD)); |
— |
Regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li jistabbilixxi kundizzjonijiet armonizzati għall-kummerċjalizzazzjoni tal-prodotti għall-kostruzzjoni u li jħassar id-Direttiva tal-Kunsill 89/106/KEE (00005/2011/LEX - C7-0065/2011 - 2008/0098(COD)); |
— |
Regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li jħassar ir-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 1964/2005 dwar ir-rati ta’ tariffa għall-banana (00007/2011/LEX - C7-0066/2011 - 2010/0056(COD)). |
9. Trażmissjoni ta’ testi ta’ ftehim mill-Kunsill
Il-Kunsill għadda kopji ċċertifikati tad-dokumenti li ġejjin:
— |
Protokoll bejn l-Unjoni Ewropea u r-Renju Ħaxemita tal-Ġordan li jistabbilixxi mekkaniżmu tas-soluzzjoni tat-tilwim applikabbli għat-tilwim li jaqa’ taħt id-dispożizzjonijiet kummerċjali tal-ftehim Ewro-Mediterranju li jistabbilixxi Assoċjazzjoni bejn il-Komunitajiet Ewropej u l-Istati tagħhom, minn naħa waħda, u r-Renju Ħaxemita tal-Ġordan min-naħa l-oħra; |
— |
Ftehim dwar ċerti aspetti tas-servizzi tal-ajru bejn l-Unjoni Ewropea u l-Istati Uniti Messikani. |
10. Azzjoni meħuda dwar ir-riżoluzzjonijiet tal-Parlament
Il-Komunikazzjoni tal-Kummissjoni dwar l-azzjonijiet meħuda dwar ir-riżoluzzjonijiet adottati mill-Parlament matul is-sessjonijiet parzjali ta’ Settembru II, Ottubru I u ta’ Ottubru II 2010 hija disponibbli fuq is-sit Séance en direct.
11. Mistoqsijiet bi tweġiba orali u dikjarazzjonijiet bil-miktub (tressiq)
Id-dokumenti msemmija hawn taħt tressqu mill-Membri
1) |
mistoqsijiet bi tweġiba orali (Artikolu 115 tar-Regoli ta’ Proċedura)
|
2) |
dikjarazzjonijiet bil-miktub biex jiddaħħlu fir-Reġistru (Artikolu 123 tar-Regoli ta’ Proċedura)
|
12. Dikjarazzjonijiet bil-miktub skaduti
Skont l-Artikolu 123(5) tar-Regoli ta’ Proċedura, id-dikjarazzjonijiet bil-miktub 0082/2010, 0083/2010, 0085/2010, 0086/2010, 0087/2010, 0088/2010 skadew minħabba li ma kellhomx in-numru ta’ firem meħtieġ.
13. Petizzjonijiet
Il-petizzjonijiet li ġejjin, li kienu tniżżlu fir-reġistru fid-dati li jidhru hawn taħt, ġew mgħoddija lill-kumitat responsabbli skont l-Artikolu 201(6) tar-Regoli ta’ Proċedura:
|
Data: 15 Frar 2011 Vitaly Trusevich (Nru 1651/2010); Helga Grass (2 firem) (Nru 1652/2010). |
|
Data: 21 Frar 2011 Markella Isaia-Tsiakka (Nru 1653/2010); Ulrich Pauly (Nru 0029/2011); Christine Ruthenburg (Nru 0030/2011); Volker Schmohl (Nru 0031/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0032/2011); Rose Günther (Nru 0033/2011); Guido Flohr (Nru 0034/2011); Dieter Leuschner (Nru 0035/2011); Refki Kuqi (Nru 0036/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0037/2011); Ludwig Wolf (Nru 0038/2011); Günter Dischinger (Nru 0039/2011); Claus Dr. Mueller (Nru 0040/2011); Hartmut Weiler (Nru 0041/2011); Michalina Jączek (51 firma) (Nru 0042/2011); Valentin Rosca (Nru 0043/2011); Antoni Butkiewicz (Nru 0044/2011); Christian Frener (Nru 0045/2011); Helmut Schaepe (Nru 0046/2011); Pupacz Halina (Polska Izba Paliw Płynnych) (Nru 0047/2011); Sandra Fuchs (Nru 0048/2011); Dariusz Pawlicki (Nru 0049/2011); Erich Ollnow (Nru 0050/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0051/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0052/2011); Carola Twardella (Nru 0053/2011); Mario Danne (Nru 0054/2011); Józef Krygowski (Nru 0055/2011); Klaus Kempke (Nru 0056/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0057/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0058/2011); Wolfgang Bonberg (Nru 0059/2011); Bogumił Ostaficzuk (Nru 0060/2011); Reinhard Bertelsmann (2 firem) (Nru 0061/2011); Hannelore Schmidt (Nru 0062/2011); Hanspeter Daragan (Nru 0063/2011); Manuela Scheel (Nru 0064/2011); Krzysztof Steckiewicz (Nru 0065/2011); Atanaska Vakrilova (Nru 0066/2011); Mario Militello (Nru 0067/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0068/2011); Rhys William Toogood (Nru 0069/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0070/2011); Mario Pingerna (Nru 0071/2011); Daniela Ballestra (“Arca 2000”) (Nru 0072/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0073/2011); Dan Teodorescu (Nru 0074/2011); Snezana Petrovic (Nru 0075/2011); Richard George Moore (Nru 0076/2011); Anemona Dascalu (Nru 0077/2011); Franco Brizzi (Associazione Nazionale Trapiantati Di Rene) (Nru 0078/2011); Janina Orlov (Nru 0079/2011); Mihai Gheorghe Oancea (Nru 0080/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0081/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0082/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0083/2011); Teodora Massa (Palazzo Teodora Massa) (Nru 0084/2011); Catalin Irimescu (Nru 0085/2011); Luca Wolsky (Nru 0086/2011); Richard Frederick Parsons (Nru 0087/2011). |
|
Data: 22 Frar 2011 Willy Degheldere (Nru 0088/2011); Jean Bernard Weis (Nru 0089/2011); Xristoforidis Konstantinos (Nru 0090/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0091/2011); Francis Germes (Nru 0092/2011); Claude Coste (Nru 0093/2011); Maria Karagiannaki (Nru 0094/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0095/2011); Anne Marie Scribante (Nru 0096/2011); Enrique Fernández Menéndez (2 firem) (Nru 0097/2011); István Dalnoki (Nru 0098/2011); Fernández Miguel Zaragoza (Sindku ta’ Santa Pola) (Nru 0099/2011); Rocío Hortiguela (Asociación Nacional de Productores E Inversores de Energías Renovables) (Nru 0100/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0101/2011); Hubert Delompre (Nru 0102/2011); Georg Gotz (Nru 0103/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0104/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0105/2011); De Veïns La Cogullada Associació (Nru 0106/2011); Imran Firasat (Centro penitenciario Madrid V, Módulo 1) (Nru 0107/2011); Coste Claude (Association Contre les Inondations la Defense de l’Eau et l’ Environnement) (Nru 0108/2011); Theodoros Papoulakos (Nru 0109/2011); van Eersel Arjan (Nru 0110/2011). |
|
Data: 1 Marzu 2011 Francesco Agnoli (Movimento Europeo per la Difesa della Vita e della Dignità Umana (MEVD)) (Nru 1654/2010); Lukass Rozitis (HansaMedia) (Nru 1655/2010). |
|
Data: 3 Marzu 2011 (isem kunfidenzjali) (Nru 0111/2011); Luis Díaz Villaverde (Nru 0112/2011); Sigrid Beier (2 firem) (Nru 0113/2011); Andrzej Cisek (Nru 0114/2011); Rainer Troesch (Nru 0115/2011); Günther Klein (Nru 0116/2011); Ottmar Dullenburg (Kolping International) (3 firem) (Nru 0117/2011); Jens Knipphals (Nru 0118/2011); Kazimierz Kozłowski (Nru 0119/2011); Franciszek Czapliński (60 firma) (Nru 0120/2011); Günter Dillikrath (Nru 0121/2011); Uwe Wolsbeck (Nru 0122/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0123/2011); Andreas Neff (Nru 0124/2011); Roland Mendle (Nru 0125/2011); Małgorzata Witkowska (2 firem) (Nru 0126/2011); Rupert Frechinger (Puchenauer Bürgerinitiative gegen Westring - Transitautobahn) (Nru 0127/2011); Klaus Zeitler (Nru 0128/2011); Thomas Meyer-Falk (Nru 0129/2011); Christian Kohn (Nru 0130/2011); Norbert Höfs (Nru 0131/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0132/2011); Siegrid Prigge (Nru 0133/2011); Mohamed Tanich (Nru 0134/2011); Detlef Lettau (Nru 0135/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0136/2011); Dietmar Teufel (Nru 0137/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0138/2011); Táňa Kanabe (Nru 0139/2011); Konrad Ringler (Asociación Proprietarios Acequias Santa Margarita) (Nru 0140/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0141/2011); Stefan Stauch (Nru 0142/2011); Ulrich Bernhart (Nru 0143/2011); Karin Aubin (Nru 0144/2011); Johann Kaehsmann (Nru 0145/2011); Arkadiusz Pleskot (Nru 0146/2011); Fabian Redeker (Nru 0147/2011); Bernhard Staudt (Nru 0148/2011); Ryszard Zając (Nru 0149/2011); Philipp Lampel (Nru 0150/2011); Günter Doppelbauer (Nru 0151/2011); Matteo La Cara (Nru 0152/2011); Ioan Covrig (Nru 0153/2011); Gregorio Franco Vera (Nru 0154/2011); Vince Llewelyn (Nru 0155/2011); Roberto Marcoccio (Nru 0156/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0157/2011); Katalin Baranyi (Nru 0158/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0159/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0160/2011); Nanette Davies (Nru 0161/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0162/2011); Liliana Anna Fiore (2 firem) (Nru 0163/2011); Paola Malengo (Parlamento Europeo degli Studenti) (11-il firma) (Nru 0164/2011); Giuseppe Marino (Associazione Generale del Commercio delle arti, delle professioni e dell’economia-Confcommercianti Grammichele) (Nru 0165/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0166/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0167/2011); Marian Tanase (Nru 0168/2011); Bernard Mulholland (Nru 0169/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0170/2011); Bozidar Nikolov (Nru 0171/2011); Kalina Miteva (Nru 0172/2011); Krasimir Krumov (Nru 0173/2011); Ferreira Hermenegildo (Nru 0174/2011); Bernard Reilly (Nru 0175/2011); Flavio Miccono (I.P.A.) (Nru 0176/2011); Rino Savini (La Destra di Aprilia - Coordinamento Comunale) (Nru 0177/2011); Ion Enache (Nru 0178/2011); Linda Ann Edwards (Nru 0179/2011); Benvenuto Razzaboni (1 453 firma) (Nru 0180/2011); Rosa Burgos Pérez (Nru 0181/2011); Andrea Nearchou (Pagkyprios Syndesmos Syggenon Kai Filon Monahon - Association Panchypriote Des Parents Et Amis Des Moines) (Nru 0182/2011); Josée Lacalle Márquez (Nru 0183/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0184/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0185/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0186/2011); Aline Meliyi (Nru 0187/2011); Marcus Borg (Nru 0188/2011); Gordona Vidojkovic (Nru 0189/2011); Eva-Kerstin Sigurdson Wistedt (Nru 0190/2011); Jessica Delgado Bras (Nru 0191/2011); Maria Karagiannaki (Nru 0192/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0193/2011); Faustino Francisco García Ruiz (Nru 0194/2011); Sant Isidre Institut Agrícola (Institut Agrícola Català de Sant Isidre) (Nru 0195/2011); María Ángeles Blas Osorio (Nru 0196/2011); Ona Skystimiené (Nru 0197/2011); Juan José Vidal Sánchez (Nru 0198/2011); Silvia Beltrán Pallares (Plataforma Europea de los Consumidores y del Medio Ambiente) (Nru 0199/2011); Mariano Aleixandre Cabrelles (Nru 0200/2011); Thérèse Bouvet (Nru 0201/2011); Enrique Arraíz Curbelo (Nru 0202/2011); Organizaciones Agrícolas Coordinadora (Coordinadora de Organizaciones Agrícolas y Ganaderas De España) (Nru 0203/2011); Leif Boelskov (Nru 0204/2011); (isem kunfidenzjali) (Nru 0205/2011) |
14. Trasferiment ta’ approprjazzjonijiet
Bi qbil mal-Artikolu 24(4) tar-Regolament Finanzjarju kif interpretat fil-Punt 20 tad-Dikjarazzjoni Konġunta dwar miżuri tranżitorji applikabbli għall-proċedura baġitarja wara d-dħul fis-seħħ tat-Trattat ta’ Lisbona, il-Kumitat għall-Baġits approva l-proposta tal-Kummissjoni għat-trasferiment tal-approprjazzjonijiet DEC 03/2011 (N7-0033/2011 - C7-0028/2011 - 2011/2028(GBD)).
15. Dokumenti mressqa
Tressqu dawn d-dokumenti li ġejjin:
1) |
mill-kumitati parlamentari, rapporti
|
2) |
mill-Membri
|
16. Ordni tal-ħidma
Il-punt li jmiss kien l-ordni tal-ħidma.
L-abbozz finali tal-aġenda għas-seduti plenarji ta’ Marzu I 2011 (PE 459.829/PDOJ) tqassam u ġew proposti l-bidliet imsemmija hawn taħt (Artikolu 140 tar-Regoli ta’ Proċedura):
|
It-Tnejn Ma ġiet proposta l-ebda bidla. |
|
It-Tlieta Rapport ta’ Francesco Enrico Speroni dwar talba għat-tneħħija tal-immunita’ parlamentari ta’ Elmar Brok (A7-0047/2011) jiddaħħal direttament fil-ħin tal-votazzjonijiet. |
|
L-Erbgħa Ma ġiet proposta l-ebda bidla. |
|
Il-Ħamis Ma ġiet proposta l-ebda bidla. |
*
* *
Hekk ġie stabbilit l-ordni tal-ħidma.
*
* *
Tkellem Jean-Pierre Audy, dwar l-iskeda tax-xogħlijiet preparatorji għal-laqgħa straordinarja tal-Kunsill Ewropew prevista għall-11 ta’ Marzu 2011 fi Brussell biex tiddikuti s-sitwazzjoni fil-Libja u fir-reġjun (Il-President wieġbu li se jingħata tweġiba bil-miktub).
17. Finanzjament innovattiv f’livell dinji u Ewropew (dibattitu)
Rapport dwar finanzjament innovattiv fil-livell globali u Ewropew [2010/2105(INI)] - Kumitat għall-Affarijiet Ekonomiċi u Monetarji. Rapporteur: Anni Podimata (A7-0036/2011)
Anni Podimata ppreżentat ir-rapport tagħha.
Tkellem Algirdas Šemeta (Membru tal-Kummissjoni).
Tkellmu Marian-Jean Marinescu (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat ITRE), Jean-Paul Gauzès f’isem il-Grupp PPE, Udo Bullmann f’isem il-Grupp S&D, Olle Schmidt f’isem il-Grupp ALDE, Philippe Lamberts f’isem il-Grupp Verts/ALE, Ivo Strejček f’isem il-Grupp ECR, Jürgen Klute f’isem il-Grupp GUE/NGL, Nigel Farage f’isem il-Grupp EFD, Martin Ehrenhauser Membru mhux affiljat, Markus Ferber, Leonardo Domenici, Sylvie Goulard, Sven Giegold, Ilda Figueiredo, Marta Andreasen, Andreas Mölzer, Diogo Feio u Enrique Guerrero Salom.
PRESIDENZA: Stavros LAMBRINIDIS
Viċi President
Tkellmu Carl Haglund, Keith Taylor, Niki Tzavela, Gunnar Hökmark, Arlene McCarthy, Satu Hassi, Antonio Cancian, Liem Hoang Ngoc, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Elisa Ferreira, Theodor Dumitru Stolojan, Silvia-Adriana Țicău, Astrid Lulling, David Casa, Jean-Pierre Audy, Sławomir Witold Nitras, Sari Essayah, Damien Abad u Mairead McGuinness.
Tkellmu skont il-proċedura “catch the eye” Jan Kozłowski, George Sabin Cutaș, Elena Băsescu, Sylvana Rapti, Raül Romeva i Rueda, Seán Kelly, Wojciech Michał Olejniczak, Jaroslav Paška, Angelika Werthmann u Thomas Mann.
Tkellmu Algirdas Šemeta u Anni Podimata.
Id-dibattitu ngħalaq.
Votazzjoni: punt 9.6 tal-Minuti ta’ 8.3.2011
18. Żona koperta mill-Ftehim tal-Kummissjoni Ġenerali għas-Sajd fil-Mediterran ***I (dibattitu)
Rapport dwar il-proposta għal regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar ċerti dispożizzjonijiet għas-sajd fiż-Żona tal-Ftehim tal-GFCM (Kummissjoni Ġenerali tas-Sajd għall-Baħar Mediterran) [COM(2009)0477 - C7-0204/2009- 2009/0129(COD)] - Kumitat għas-Sajd. Rapporteur: Crescenzio Rivellini (A7-0023/2011)
Crescenzio Rivellini ippreżenta r-rapport tiegħu.
Tkellmet Maria Damanaki (Membru tal-Kummissjoni).
PRESIDENZA: Edward McMILLAN-SCOTT
Viċi President
Tkellmu Alain Cadec f’isem il-Grupp PPE, Kriton Arsenis f’isem il-Grupp S&D, Raül Romeva i Rueda f’isem il-Grupp Verts/ALE, Ashley Fox f’isem il-Grupp ECR, Jarosław Leszek Wałęsa, Guido Milana u Jim Higgins.
Tkellmu skont il-proċedura “catch the eye” Barbara Matera, Maria do Céu Patrão Neves u João Ferreira.
Tkellmet Maria Damanaki.
Id-dibattitu ngħalaq.
Votazzjoni: punt 9.5 tal-Minuti ta’ 8.3.2011.
19. Il-Ftehim ta’ Sħubija dwar is-Sajd bejn l-UE u l-Mawritanja (dibattitu)
Mistoqsija bi tweġiba orali O-000038/2011 mressqa minn Carmen Fraga Estévez, f’isem il-Kumitat PECH, lill-Kummissjoni: In-negozjati rigward it-tiġdid tal-Ftehim ta’ Sħubija dwar is-Sajd bejn l-Unjoni Ewropea u l-Mawritanja (B7-0018/2011)
Carmen Fraga Estévez għamlet il-mistoqsija bi tweġiba orali.
Maria Damanaki (Membru tal-Kummissjoni) wieġbet għall-mistoqsija bi tweġiba orali
Tkellmu Alain Cadec f’isem il-Grupp PPE, Kriton Arsenis f’isem il-Grupp S&D, Carl Haglund f’isem il-Grupp ALDE, Isabella Lövin f’isem il-Grupp Verts/ALE, João Ferreira f’isem il-Grupp GUE/NGL, Maria do Céu Patrão Neves, Guido Milana, Josefa Andrés Barea u Antolín Sánchez Presedo.
Tkellmu skont il-proċedura “catch the eye” Jarosław Leszek Wałęsa u Andreas Mölzer.
Tkellmet Maria Damanaki.
Il-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni li għandhom jitressqu bi qbil mal-Artikolu 115(5) tar-Regoli ta’ Proċedura se jitħabbru aktar tard.
Id-dibattitu ngħalaq.
Votazzjoni: prochaine période de session.
20. Strateġija tal-UE għar-reġjun tal-Atlantiku (dibattitu)
Mistoqsija bi tweġiba orali O-000002/2011 mressqa minn Alain Cadec, Luis Manuel Capoulas Santos, Seán Kelly, Eider Gardiazábal Rubial, Nuno Teixeira, Salvador Garriga Polledo, Ricardo Cortés Lastra, José Manuel Fernandes, Chris Davies, Jim Higgins, Marian Harkin, Ashley Fox, Maria do Céu Patrão Neves, Bairbre de Brún, Pat the Cope Gallagher, Robert Rochefort, José Bové, Jean-Pierre Audy, Mario Mauro, Andrey Kovatchev, Werner Langen, Markus Ferber, Milan Zver, Damien Abad, Íñigo Méndez de Vigo, Peter Jahr, Ivo Belet, Reimer Böge, Jan Březina, Jarosław Leszek Wałęsa, Dominique Riquet, Cristian Dan Preda, Tokia Saïfi, Daniel Caspary, Peter Šťastný, Catherine Soullie, Bogusław Sonik, Elisabeth Morin-Chartier, Dominique Baudis, Michèle Striffler, Lambert van Nistelrooij, Andreas Schwab, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Maria Da Graça Carvalho, Michel Dantin, Michael Gahler, Bernadette Vergnaud, Nessa Childers, Antolín Sánchez Presedo, Marie-Thérèse Sanchez-Schmid, Christine De Veyrac, Izaskun Bilbao Barandica, Estelle Grelier, Isabella Lövin, Struan Stevenson, Christophe Béchu, Josefa Andrés Barea u Marian-Jean Marinescu, lill-Kummissjoni: L-istrateġija tal-UE għar-reġjun tal-Atlantiku (B7-0016/2011)
Alain Cadec għamel il-mistoqsija bi tweġiba orali.
Maria Damanaki (Membru tal-Kummissjoni) wieġbet għall-mistoqsija bi tweġiba orali
Tkellmu Lambert van Nistelrooij f’isem il-Grupp PPE, Ricardo Cortés Lastra f’isem il-Grupp S&D, Michael Theurer f’isem il-Grupp ALDE, Isabella Lövin f’isem il-Grupp Verts/ALE, Oldřich Vlasák f’isem il-Grupp ECR, Eva-Britt Svensson f’isem il-Grupp GUE/NGL, Derek Roland Clark f’isem il-Grupp EFD, Andreas Mölzer Membru mhux affiljat, Francisco José Millán Mon, Estelle Grelier, Pat the Cope Gallagher, Ryszard Czarnecki, Anna Rosbach, Nuno Teixeira, Riikka Manner, Seán Kelly, Luís Paulo Alves u María Irigoyen Pérez.
Tkellmu skont il-proċedura “catch the eye” Maria do Céu Patrão Neves, Alyn Smith, Jarosław Leszek Wałęsa u Marie-Thérèse Sanchez-Schmid.
Tkellmet Maria Damanaki.
Mozzjoni għal riżoluzzjoni ppreżentata fi tmiem id-dibattitu, skont l-Artikolu 115(5) tar-Regoli ta’ Proċedura.
— |
Danuta Maria Hübner, f’isem il-Kumitat DEVE, dwar l-istrateġija tal-UE għar-reġjun tal-Atlantiku (B7-0165/2011). |
Id-dibattitu ngħalaq.
Votazzjoni: punt 8.4 tal-Minuti ta’ 9.3.2011.
21. Diskorsi ta’ minuta dwar kwistjonijiet ta’ importanza politika
Il-Membri li ġejjin, li xtaqu jiġbdu l-attenzjoni tal-Parlament għal kwistjonijiet ta’ importanza politika, tkellmu għal minuta skont l-Artikolu 150 tar-Regoli ta’ Proċedura:
Maria do Céu Patrão Neves, Monika Smolková, Ramon Tremosa i Balcells u Michail Tremopoulos.
PRESIDENZA: Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ
Viċi President
Tkellmu Marek Henryk Migalski, Miguel Portas, Nikolaos Salavrakos, Corneliu Vadim Tudor, Eleni Theocharous, Mario Pirillo, Sonia Alfano, Oldřich Vlasák, João Ferreira, Angelika Werthmann, Georgios Koumoutsakos, Ioan Enciu, Pat the Cope Gallagher, Ryszard Czarnecki, Willy Meyer, Nuno Teixeira, Gerard Batten, Eduard Kukan, Constance Le Grip u Czesław Adam Siekierski.
22. Is-sigurtà ġenerali tal-prodotti u s-sorveljanza tas-suq (preżentazzjoni qasira)
Rapport dwar ir-reviżjoni tad-Direttiva dwar is-Sigurtà Ġenerali tal-Prodotti u s-sorveljanza tas-suq [2010/2085(INI)] - Kumitat għas-Suq Intern u l-Ħarsien tal-Konsumatur. Rapporteure: Christel Schaldemose (A7-0033/2011)
Christel Schaldemose għamlet il-preżentazzjoni.
Tkellmu skont il-proċedura “catch the eye” Lara Comi, Silvia-Adriana Țicău, Ilda Figueiredo, Franz Obermayr, Zuzana Roithová u Åsa Westlund.
Tkellmet Maria Damanaki (Membru tal-Kummissjoni).
Il-punt ingħalaq.
Votazzjoni: punt 9.2 tal-Minuti ta’ 8.3.2011.
23. Il-ġestjoni tal-influwenza H1N1 (preżentazzjoni qasira)
Rapport dwar l-Evalwazzjoni tal-ġestjoni tal-influwenza H1N1 fl-2009-2010 fl-UE [2010/2153(INI)] - Kumitat għall-Ambjent, is-Saħħa Pubblika u s-Sikurezza ta’ l-Ikel. Rapporteure: Michèle Rivasi (A7-0035/2011)
Michèle Rivasi għamlet il-preżentazzjoni.
Tkellmu skont il-proċedura “catch the eye” Anne Delvaux, Csaba Sándor Tabajdi, Marina Yannakoudakis, João Ferreira, Jaroslav Paška, Anna Záborská, Åsa Westlund, Zuzana Roithová, Edite Estrela u Karin Kadenbach.
Tkellmet Maria Damanaki (Membru tal-Kummissjoni).
Il-punt ingħalaq.
Votazzjoni: punt 9.3 tal-Minuti ta’ 8.3.2011.
24. It-tnaqqis tal-inugwaljanzi fis-settur tas-saħħa (preżentazzjoni qasira)
Rapport dwar it-tnaqqis tal-inugwaljanzi fis-settur tas-saħħa fl-UE [2010/2089(INI)] - Kumitat għall-Ambjent, is-Saħħa Pubblika u s-Sikurezza ta’ l-Ikel. Rapporteur: Edite Estrela (A7-0032/2011)
Edite Estrela għamlet il-preżentazzjoni.
Tkellmu skont il-proċedura “catch the eye” Zuzana Roithová, Silvia-Adriana Țicău, Ilda Figueiredo, Nicole Sinclaire, Anna Záborská, Mario Pirillo, Seán Kelly, Karin Kadenbach, Elena Oana Antonescu u Petru Constantin Luhan.
Tkellmet Maria Damanaki (Membru tal-Kummissjoni).
Il-punt ingħalaq.
Votazzjoni: punt 9.7 tal-Minuti ta’ 8.3.2011.
25. Il-kooperazzjoni ma’ pajjiżi li qed jiżviluppaw dwar il-promozzjoni ta’ governanza tajba fi kwistjonijiet tat-taxxa (preżentazzjoni qasira)
Rapport dwar it-Taxxa u l-Iżvilupp - kooperazzjoni ma’ pajjiżi li qed jiżviluppaw dwar il-promozzjoni ta’ governanza tajba fi kwistjonijiet fiskali [2010/2102(INI)] - Kumitat għall-Iżvilupp. Rapporteure: Eva Joly (A7-0027/2011)
Eva Joly għamlet il-preżentazzjoni.
Tkellmu skont il-proċedura “catch the eye” Elena Băsescu, Franziska Keller u João Ferreira.
Tkellmet Maria Damanaki (Membru tal-Kummissjoni)
Il-punt ingħalaq.
Votazzjoni: punt 9.8 tal-Minuti ta’ 8.3.2011.
26. L-agrikoltura u l-kummerċ internazzjonali (preżentazzjoni qasira)
Rapport dwar l-agrikoltura tal-UE u l-kummerċ internazzjonali [2010/2110(INI)] - Kumitat għall-Agrikoltura u l-Iżvilupp Rurali. Rapporteur: Georgios Papastamkos (A7-0030/2011)
Georgios Papastamkos għamel il-preżentazzjoni.
Tkellmu skont il-proċedura “catch the eye” Mairead McGuinness, Mario Pirillo, João Ferreira, Diane Dodds, Seán Kelly, Marc Tarabella, Czesław Adam Siekierski, Csaba Sándor Tabajdi u Åsa Westlund.
Tkellmet Maria Damanaki (Membru tal-Kummissjoni).
Il-punt ingħalaq.
Votazzjoni: punt 9.9 tal-Minuti ta’ 8.3.2011.
27. Id-defiċit ta’ proteini fl-UE (preżentazzjoni qasira)
Rapport dwar id-defiċit ta’ proteini fl-UE: x’soluzzjoni hemm għal problema li ilha teżisti? [2010/2111(INI)] - Kumitat għall-Agrikoltura u l-Iżvilupp Rurali. Rapporteur: Martin Häusling (A7-0026/2011)
Martin Häusling għamel il-preżentazzjoni.
Tkellmu skont il-proċedura “catch the eye” Mairead McGuinness, Marc Tarabella, João Ferreira, Diane Dodds, Michel Dantin, Csaba Sándor Tabajdi, Czesław Adam Siekierski, Åsa Westlund u Seán Kelly.
Tkellmet Maria Damanaki (Membru tal-Kummissjoni).
Il-punt ingħalaq.
Votazzjoni: punt 9.10 tal-Minuti ta’ 8.3.2011.
28. L-aġenda tas-seduta li jmiss
L-aġenda tas-seduta tal-għada ġiet iffinalizzata (dokument “Aġenda” PE 459.829/OJMA).
29. Għeluq tas-seduta
Ħin li fih ingħalqet is-seduta: 23.30.
30. Għeluq tas-sessjoni annwali
Is-sessjoni ta’ 2010-2011 tal-Parlament Ewropew ingħalqet.
Bi qbil mad-dispożizzjonijiet tat-Trattat, il-Parlament kellu jiltaqa’ l-għada t-Tlieta 8 ta’ Marzu 2011 fid-09.00.
Klaus Welle
Segretarju Ġenerali
Silvana Koch-Mehrin
Viċi President
It-Tnejn 7 ta’ Marzu 2011
REĠISTRU TAL-ATTENDENZA
Iffirmaw:
Abad, Áder, Agnew, Albertini, Albrecht, Alfano, Allam, Alves, Andreasen, Andrés Barea, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Antoniozzi, Arias Echeverría, Arif, Arlacchi, Arsenis, Ashworth, Atkins, Attard-Montalto, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso, van Baalen, Bach, Badia i Cutchet, Bagó, Balčytis, Baldassarre, Balzani, Bartolozzi, Băsescu, Bastos, Batten, Bauer, Belder, Belet, Bélier, Benarab-Attou, Bendtsen, Bennahmias, Berès, Berlato, Berman, Besset, Bielan, Bilbao Barandica, Binev, Bizzotto, Blinkevičiūtė, Bloom, Bodu, Böge, Bokros, Borghezio, Boștinaru, Boulland, Bové, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Brepoels, Březina, Brok, Brons, Brzobohatá, Bullmann, Busuttil, Buzek, Cadec, Callanan, van de Camp, Cancian, Canfin, Capoulas Santos, Caronna, Carvalho, Casa, Cashman, Casini, Caspary, Castex, del Castillo Vera, Cercas, Češková, Chatzimarkakis, Chichester, Childers, Christensen, Claeys, Clark, Coelho, Cofferati, Collino, Colman, Comi, Corazza Bildt, Cornelissen, Cortés Lastra, Silvia Costa, Cozzolino, Cramer, Crețu, Creutzmann, Crocetta, Crowley, Cutaș, Cymański, Czarnecki, Frédéric Daerden, van Dalen, Danellis, Danjean, Dantin, Daul, David, Davies, De Angelis, de Brún, De Castro, De Keyser, Delli, Delvaux, De Mita, De Rossa, De Sarnez, Désir, Deß, Deutsch, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dodds, Domenici, Donskis, Dorfmann, Duff, Durant, Dušek, Ehrenhauser, Eickhout, Ek, El Khadraoui, Elles, Enciu, Engel, Engström, Eppink, Ernst, Essayah, Estaràs Ferragut, Estrela, Evans, Falbr, Farage, Färm, Feio, Ferber, Fernandes, Elisa Ferreira, João Ferreira, Fidanza, Figueiredo, Fjellner, Flašíková Beňová, Flautre, Florenz, Fontana, Foster, Fox, Fraga Estévez, Gahler, Gál, Gallagher, Gallo, Gáll-Pelcz, García-Margallo y Marfil, Gardiazábal Rubial, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Gebhardt, Geier, Gerbrandy, Geringer de Oedenberg, Giannakou, Giegold, Gierek, Girling, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goerens, Gollnisch, Gomes, Göncz, Goulard, de Grandes Pascual, Gräßle, Grech, Grelier, Grèze, Griesbeck, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Häfner, Haglund, Hall, Händel, Hankiss, Hannan, Harbour, Harkin, Hassi, Haug, Häusling, Hautala, Helmer, Hibner, Jim Higgins, Nadja Hirsch, Hoang Ngoc, Hohlmeier, Hökmark, Honeyball, Hughes, Hyusmenova, Iacolino, Ibrisagic, Ilchev, Imbrasas, Iovine, Irigoyen Pérez, Itälä, Iturgaiz Angulo, Ivan, Ivanova, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Járóka, Jędrzejewska, Jeggle, Jensen, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jordan Cizelj, Jørgensen, Junqueras Vies, Juvin, Kacin, Kaczmarek, Kadenbach, Kalfin, Kalinowski, Kalniete, Kamall, Karim, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kazak, Tunne Kelam, Keller, Seán Kelly, Kiil-Nielsen, Kirilov, Kirkhope, Klaß, Klute, Koch, Kohlíček, Kolarska-Bobińska, Koppa, Korhola, Kósa, Köstinger, Koumoutsakos, Béla Kovács, Kovatchev, Kozłowski, Kožušník, Krahmer, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kukan, Kurski, Lamassoure, Lambert, Lamberts, Lambrinidis, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, Langen, La Via, Le Foll, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leichtfried, Leinen, Lepage, Jean-Marie Le Pen, Liberadzki, Lichtenberger, Liese, Liotard, Lisek, Lochbihler, Løkkegaard, Lope Fontagné, Lösing, Lövin, Ludford, Ludvigsson, Luhan, Łukacijewska, Lulling, Lunacek, Lynne, Lyon, McAvan, McCarthy, McClarkin, McGuinness, McMillan-Scott, Macovei, Madlener, Manders, Mănescu, Mann, Manner, Marcinkiewicz, Marinescu, David Martin, Hans-Peter Martin, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maštálka, Mastella, Matera, Mathieu, Matias, Matula, Mauro, Mavronikolas, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Meissner, Melo, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Merkies, Messerschmidt, Mészáros, Meyer, Louis Michel, Migalski, Mikolášik, Milana, Millán Mon, Mirsky, Mitchell, Mölzer, Moraes, Moreira, Morganti, Morin-Chartier, Muñiz De Urquiza, Muscardini, Nattrass, Nedelcheva, Neuser, Neveďalová, Newton Dunn, Neynsky, Nicholson, Nicolai, Niculescu, Niebler, van Nistelrooij, Nitras, Nuttall, Obermayr, Ojuland, Olejniczak, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Oviir, Pack, Paksas, Paliadeli, Pallone, Panayotov, Panzeri, Papadopoulou, Papanikolaou, Papastamkos, Pașcu, Paška, Patrão Neves, Patriciello, Paulsen, Perello Rodriguez, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Poręba, Portas, Posselt, Pöttering, Poupakis, Preda, Vittorio Prodi, Provera, Quisthoudt-Rowohl, Ranner, Ransdorf, Rapkay, Rapti, Regner, Reimers, Remek, Repo, Reul, Riera Madurell, Rinaldi, Riquet, Rivasi, Rivellini, Rochefort, Rodust, Rohde, Roithová, Romeva i Rueda, Ronzulli, Rosbach, Rossi, Roth-Behrendt, Rouček, Rübig, Rubiks, Rühle, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Salatto, Salavrakos, Sánchez Presedo, Sanchez-Schmid, Sârbu, Sargentini, Sartori, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Savisaar-Toomast, Schaake, Schaldemose, Schlyter, Olle Schmidt, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Scholz, Schöpflin, Schroedter, Martin Schulz, Werner Schulz, Schwab, Scicluna, Scottà, Scurria, Seeber, Senyszyn, Serracchiani, Severin, Siekierski, Silvestris, Simon, Simpson, Sinclaire, Sippel, Siwiec, Skinner, Skrzydlewska, Skylakakis, Smith, Smolková, Sógor, Soini, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sosa Wagner, Soullie, Speroni, Staes, Šťastný, Stavrakakis, Steinruck, Sterckx, Stevenson, Stihler, van der Stoep, Stolojan, Emil Stoyanov, Strejček, Striffler, Sturdy, Surján, Susta, Alf Svensson, Eva-Britt Svensson, Swoboda, Szájer, Szymański, Tabajdi, Takkula, Tănăsescu, Tannock, Tarabella, Tarand, Tatarella, Tavares, Taylor, Teixeira, Thaler, Thein, Theocharous, Theurer, Thomsen, Țicău, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tošenovský, Trautmann, Tremopoulos, Tremosa i Balcells, Triantaphyllides, Trüpel, Trzaskowski, Tsoukalas, Turmes, Turunen, Tzavela, Uggias, Ulmer, Ulvskog, Ungureanu, Urutchev, Vadim Tudor, Vaidere, Vajgl, Vălean, Van Brempt, Vanhecke, Van Orden, Vattimo, Vaughan, Vergnaud, Vidal-Quadras, Vigenin, de Villiers, Vlasák, Vlasto, Voss, Jarosław Leszek Wałęsa, Wallis, Watson, Manfred Weber, Renate Weber, Weiler, Werthmann, Westlund, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Wils, Hermann Winkler, Iuliu Winkler, Wortmann-Kool, Yáñez-Barnuevo García, Yannakoudakis, Záborská, Zahradil, Zalba Bidegain, Zalewski, Zasada, Ždanoka, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Ziobro, Zver, Zwiefka