This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Nolīgums ar Ķīnu par sadarbību un savstarpējo palīdzību muitas lietās
KOPSAVILKUMS:
KĀDS IR ŠĪ NOLĪGUMA UN LĒMUMA MĒRĶIS?
Nolīguma mērķis ir uzlabot sadarbību starp pušu administratīvajām iestādēm, kuras ir atbildīgas par muitas tiesību aktu* piemērošanu.
Ar šo lēmumu Eiropas Kopienas (tagad ES) vārdā apstiprina minēto nolīgumu.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Rīcība cīņā ar darbībām, ar ko pārkāpj tiesību aktus muitas jomā, ir efektīvāka, ja to atbalsta savstarpēja palīdzība starp valstīm muitas jautājumos. Attiecināmās darbības ir tās, kas kaitē pušu ekonomiskajām, fiskālajām un tirdzniecības interesēm: ikvienai valstij ir svarīgi precīzi novērtēt muitas nodokļus un citus nodokļus.
Muitas dienestu sadarbības attīstība
Puses apņemas attīstīt muitas dienestu sadarbību, it īpaši:
Savstarpējā administratīvā palīdzība
Muitas dienesti palīdz viens otram, sniedz informāciju, lai garantētu atbilstošu muitas tiesību aktu piemērošanu: tas nekaitē esošo noteikumu, ar kuriem regulē savstarpējo palīdzību kriminālos jautājumos, piemērošanu. Tāpat tas neattiecas uz informāciju, kas iegūta pēc tiesu iestāžu pieprasījuma.
Nolīgumā nav iekļauti šādi palīdzības veidi:
Nolīgums attiecas gan uz palīdzību pēc pieprasījuma, gan uz spontānu palīdzību.
Palīdzība pēc pieprasījuma: pieprasījuma saņēmēja iestāde sniedz pieprasījuma iesniedzējas iestādei visu informāciju, kurā var lūgt iestādi nodrošināt, ka muitas tiesību akti tiek piemēroti pareizi. Šī informācija var būt saistīta ar:
Pieprasījuma saņēmēja iestāde savas kompetences jomā un pēc pieprasījuma iesniedzējas iestādes pieprasījuma veic nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu īpašu uzraudzību. Uzraudzība attiecas uz personām, attiecībā uz kurām ir pamatojums uzskatīt, ka tās ir pārkāpušās vienas no pusēm tiesību aktus muitas jomā. Tas var arī ietver vietas, krājumus un preces, kas pārvadātas, kā arī transporta līdzekļus, kas var būt izmantot krāpnieciskos apstākļos.
Spontāna palīdzība: ja nav iespējams izdarīt formālu pieprasījumu, ņemot vērā situācijas steidzamības pakāpi, kas varētu ietver būtisku apdraudējumu ekonomikai, sabiedrības veselībai, sabiedrības drošībai vai līdzīgām svarīgām interesēm, puses var palīdzēt viena otrai pēc savas iniciatīvas.
Formāli aspekti un izņēmumi attiecībā uz pienākumu sniegt palīdzību
Pieprasījumiem ir jāatbilst konkrētām formas un satura prasībām attiecībā uz:
Pieprasījuma saņēmēja iestāde rīkojas tā, kā tā rīkotos savā vārdā. Tā apstrādā pieprasījumus atbilstoši tiesiski saistošiem līdzekļiem, kas ir attiecināmi uz tās jurisdikciju. Atbilde ir jāsniedz rakstiski.
Ir atļauti izņēmumi attiecībā uz pienākumu sniegt palīdzību. Palīdzība var tikt atteikta vai uz to var attiecināt konkrētas prasības, ja tā, visticamāk, apdraudēs:
Nolīgums satur konfidencialitātes klauzulas attiecībā uz sniegto informāciju.
SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS
Nolīgums stājās spēkā 2005. gada 1. aprīlī. Tas ir attiecināms un Ķīnas Tautas Republikas muitas teritoriju un 28 ES valstu muitas teritorijām.
KONTEKSTS
2017. gada jūnijā Eiropas Komisija un Ķīnas Tautas Republikas Galvenā muitas pārvalde parakstīja Muitu sadarbības stratēģiskā ietvara nolīgumu 2018.–2020. gadam. Tajā vairākkārt tiek uzsvērti savstarpējās sadarbības un palīdzības starp ES un Ķīnu galvenie mērķi un tiek izveidots nolīgums par sadarbību un savstarpējo administratīvo palīdzību muitas jautājumos. Norādītās prioritātes ietver intelektuālā īpašuma tiesību, piegādes ķēžu drošības, cīņas pret krāpniecību (finanšu un vides) un statistikas stiprināšanu. Jaunais stratēģiskais ietvars ievieš arī sadarbību e-komercijas jomā.
GALVENIE TERMINI
PAMATDOKUMENTI
Padomes Lēmums 2004/889/EK (2004. gada 16. novembris) par nolīguma noslēgšanu starp Eiropas Kopienu un Ķīnas Tautas Republikas valdību par sadarbību un savstarpējo administratīvo palīdzību muitas lietās (OV L 375, 23.12.2004., 19. lpp.)
Nolīgums starp Eiropas Kopienu un Ķīnas Tautas Republikas valdību par sadarbību un savstarpējo administratīvo palīdzību muitas lietās (OV L 375, 23.12.2004., 20–26. lpp.)
SAISTĪTIE DOKUMENTI
ES-Ķīnas tirdzniecības drošības uzlabošana un veicināšana: Muitu sadarbības stratēģiskā ietvara nolīgumu 2018.–2020. gadam starp Eiropas Savienību un Ķīnas Tautas Republikas valdību, 2017. gada 22. maijs (Eiropas Savienības Padomes dokuments)
Apvienotās muitas sadarbības komitejas, kas izveidota saskaņā ar Nolīgumu starp Eiropas Kopienu un Ķīnas Tautas Republikas valdību par sadarbību un savstarpējo administratīvo palīdzību muitas lietās, Lēmums 2014/772/ES (2014. gada 16. maijs) attiecībā uz Eiropas Savienības Atzīto komersantu programmas un Ķīnas Tautas Republikas Sistematizētas uzņēmumu pārvaldības pasākumu programmas savstarpēju atzīšanu (OV L 315, 1.11.2014., 46–50. lpp.)
Informācija attiecībā uz nolīguma stāšanos spēkā starp Eiropas Kopienu un Ķīnas Tautas Republikas valdību par sadarbību un savstarpējo administratīvo palīdzību muitas lietās (OV L 110, 30.4.2005., 80. lpp.)
Pēdējo reizi atjaunots: 08.01.2019