e-CODEX – datorizēta sistēma datu pārrobežu elektroniskai apmaiņai tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā
KOPSAVILKUMS:
Regula (ES) 2022/850 par e-CODEX sistēmu
KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?
Tās mērķis ir sekmēt tiesu iestāžu pārrobežu saziņas digitalizāciju un nodrošināt iedzīvotājiem un uzņēmumiem efektīvu piekļuvi tiesu iestādēm.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
- e-CODEX (e-justice communication via online data exchange – e-tiesiskuma komunikācijas ar tiešsaistes datu apmaiņas starpniecību) sistēma nodrošina digitālo savienojamību starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu tiesu sistēmām.
- Tā sniedz iespēju lietotājiem (kompetentajām tiesu iestādēm, praktizējošiem juristiem un privātpersonām) ātri, droši un uzticami elektroniski nosūtīt un saņemt dokumentus, juridiskās veidlapas, pierādījumus vai citu informāciju.
- Regulā ir noteikts e-CODEX sistēmas juridiskais pamatojums.
- Tajā izklāstīti noteikumi šādās jomās:
Sastāvs
e-CODEX sistēma sastāv no:
- e-CODEX piekļuves punkta, kas sastāv no:
- sadarbspējīgas vārtejas, kas nodrošina drošu informācijas apmaiņu telekomunikāciju tīklā ar citām vārtejām, kuras izmanto to pašu kopīgo protokolu kopumu;
- savienotāja, kas ļauj savienot pievienotās IT sistēmas ar vārteju, lai apmainītos ar datiem ar citām šādām IT sistēmām;
- digitāliem procesuāliem standartiem;
- atbalsta programmatūras produktiem, dokumentācijas un citiem resursiem, kas uzskaitīti regulas pielikumā.
Dalībvalstu, Komisijas un eu-LISA loma
Dalībvalstīm un Komisijai ir vairāki pienākumi, tostarp šādi:
- autorizēt e-CODEX piekļuves punktus pievienotajām sistēmām saskaņā ar ES un nacionālo tiesību aktu prasībām;
- uzturēt sarakstu ar autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktiem un ar digitālajiem procesuālajiem standartiem, kurus piemēro katrs autorizētais e-CODEX piekļuves punkts; minētais saraksts un visas izmaiņas tajā ir jāpaziņo eu-LISA;
- savu autorizēto e-CODEX piekļuves punktu uzraudzība, nodrošinot, ka pastāvīgi tiek ievēroti nosacījumi, saskaņā ar kuriem tika piešķirta autorizācija;
- e-CODEX korespondentu izraudzīšana, kuri tiesīgi lūgt un saņemt tehnisko atbalstu no eu-LISA.
eu-LISA jānodrošina, ka piekļuves punktos izmantotā programmatūra un digitālie procesuālie standarti ir droši un uzticami, un jāpalīdz izstrādāt jaunus izmantošanas gadījumus.
Nodošana un pārņemšana
- Pirms e-CODEX sistēmas nodošanas eu-LISA to pārvaldīs dalībvalstu un organizāciju konsorcijs ar finansējumu no ES programmām.
- Šim konsorcijam līdz 2022. gada 31. decembrim ir jāiesniedz nodošanas dokuments, kurā sīki izklāstīta e-CODEX sistēmas nodošanas kārtība.
- eu-LISA pārņems atbildību par e-CODEX sistēmu laikposmā no 2023. gada 1. jūlija līdz 2023. gada 31. decembrim, t. i., pēc tam, kad Komisija būs paziņojusi, ka nodošanas process ir sekmīgi pabeigts, un būs apspriedusies gan ar struktūru, kas pašlaik pārvalda e-CODEX sistēmu, gan ar eu-LISA.
Padomdevēju grupa
No 2023. gada 1. janvāra e-CODEX sistēmas padomdevēju grupa sniedz ekspertu palīdzību eu-LISA. Padomdevēju grupai jo īpaši:
- jāseko līdzi e-CODEX sistēmas īstenošanas gaitai dalībvalstīs;
- jāizvērtē jaunu digitālo procesuālo standartu nepieciešamība, kā arī tie jānovērtē un jāsagatavo;
- jāveicina zināšanu apmaiņa;
- jāpārrauga, vai eu-LISA ievēro pakalpojumu līmeņa prasības.
Programmas vadības valde
e-CODEX pastāvīgai programmas vadības valdei, kura tiks izveidota līdz 2023. gada 1. janvārim, ir šādi pienākumi:
- konsultēt eu-LISA valdi par e-CODEX sistēmas ilgtermiņa ilgtspēju, kā arī attiecībā uz prioritāšu noteikšanu darbībām un par citām stratēģiskām saistībām;
- jānodrošina e-CODEX sistēmas pienācīga pārvaldība;
- jāpārrauga tiesu iestāžu neatkarības principa ievērošana.
KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?
Tā ir piemērojama kopš 2022. gada 21. jūnija.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
PAMATDOKUMENTS
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2022/850 (2022. gada 30. maijs) par datorizētu sistēmu datu pārrobežu elektroniskai apmaiņai tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā (e-CODEX sistēma) un ar ko groza Regulu (ES) 2018/1726 (OV L 150, 1.6.2022., 1.–19. lpp.).
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1726 (2018. gada 14. novembris) par Eiropas Savienības Aģentūru lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā (eu-LISA) un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 1987/2006 un Padomes Lēmumu 2007/533/TI un atceļ Regulu (ES) Nr. 1077/2011 (OV L 295, 21.11.2018., 99.–137. lpp.).
Regulas (ES) 2018/1726 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
Pēdējo reizi atjaunots: 05.09.2022