Vienotā uzraudzības mehānisma pamatstruktūras regula
KOPSAVILKUMS:
Regula (ES) Nr. 468/2014, ar ko izveido vienotā uzraudzības mehānisma pamatstruktūru Eiropas Centrālās bankas sadarbībai ar nacionālajām kompetentajām un norīkotajām iestādēm (VUM pamatregula)
KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?
- VUM pamatregulā ir noteikts tiesiskais regulējums sadarbībai vienotā uzraudzības mehānisma* (VUM) ietvaros. Tajā ir paredzēti operatīvie pasākumi Eiropas Centrālās bankas (ECB) uzraudzības uzdevumu un pienākumu īstenošanai attiecībā uz tās uzraudzības spēju un nacionālajām kompetentajām iestādēm* (NKI).
- Regulā arī noteikta metodoloģija, lai uzraudzītu VUM uzraudzītās iestādes un tās klasificētu kā nozīmīgas vai mazāk nozīmīgas.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
VUM ir viens no diviem ES banku savienības pīlāriem līdztekus vienotajam noregulējuma mehānismam* (VNM).
Ar šo regulu papildina Regulu (ES) Nr. 1024/2013, kas pazīstama kā VUM regula, ar kuru VUM tika izveidots. VUM ietilpst ECB un ES dalībvalstu VKI.
Darbības joma
Šī regula aptver gan praktisko sadarbības kārtību starp ECB un VKI, gan detalizētus noteikumus par organizāciju, administratīvajām procedūrām un sankcijām, tostarp tālāk norādītās.
- VUM darba organizācija Procedūru, ar kurām pamato, piemēram, ECB un NKI uzticētos pienākumus, nodrošināšana.
- SSM darbība Darbība, ko īsteno ECB un VKI, tostarp par taisnīgu lietas izskatīšanu ECB uzraudzības lēmumu pieņemšanā un ziņošanu par pārkāpumiem.
- Sadarbības procedūras Procedūras, ar kurām izveido sadarbību starp ECB, NKI un nacionālajām norīkotajām iestādēm* attiecībā uz makroprudenciāliem uzdevumiem un instrumentiem.
Svarīga VUM pamatregulas daļa ir metodoloģija uzraudzītās iestādes novērtēšanai un atkārtotai pārbaudei un tās klasificēšanai kā nozīmīgai vai mazāk nozīmīgai, kā arī atbilstoši šādam novērtējumam piemērojamā kārtība.
KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?
Tā ir piemērojama kopš 2014. gada 15. maija.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
Vienotais uzraudzības mehānisms: ES banku uzraudzības sistēma, ko veido ECB un VKI, ar ko ECB piešķir uzraudzības pilnvaras pār bankām, kas darbojas dalībvalstīs, kuras piedalās VUM.
Nacionālās kompetentās iestādes: Valsts iestāde vai struktūra, kas saskaņā ar valsts tiesību aktiem ir kompetenta uzraudzīt iestādes, un šo uzraudzību īsteno kā daļu no uzraudzības sistēmas attiecīgajā dalībvalstī.
Vienotais noregulējuma mehānisms: ES sistēma efektīvam darbam ar grūtībās nonākušām bankām.
Nacionālās norīkotās iestādes: attiecīgo dalībvalstu norādītās attiecīgās iestādes, kuras sadarbojas ar ECB, lai īstenotu VUM regulu. Bieži vien tās ir valstu centrālās bankas, taču tās arī var būt valstu finanšu uzraudzības iestādes.
PAMATDOKUMENTS
Eiropas Centrālās bankas Regula (ES) Nr. 468/2014 (2014. gada 16. aprīlis), ar ko izveido vienotā uzraudzības mehānisma pamatstruktūru Eiropas Centrālās bankas sadarbībai ar nacionālajām kompetentajām un norīkotajām iestādēm (VUM pamatregula) (ECB/2014/17) (OV L 141, 14.5.2014., 1.–50. lpp.)
Pēdējo reizi atjaunots: 04.10.2021