EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas atbalsta fonds vistrūcīgākajām personām

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 223/2014 par Eiropas atbalsta fondu vistrūcīgākajām personām

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Ar to izveido Eiropas atbalsta fondu vistrūcīgākajām personām (EAFVP), kura mērķis ir papildināt valstu programmas nabadzības izskaušanas un sociālās iekļaušanas jomā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. EAFVP ir ES pārtikas palīdzības programmas turpinātājs.
  • Tā konkrētais mērķis ir mazināt nabadzības smagākās formas.
  • Tā galvenais nolūks ir nodrošināt pamata materiālo palīdzību un/vai pārtiku vistrūcīgākajām personām, to apvienojot ar papildpasākumiem vai īpašu atbalstu sociālās iekļaušanas veicināšanai.
  • Nodrošinot iedzīvotāju pamatvajadzības, tas papildina Eiropas Sociālo fondu, kas var sniegt papildu sociālās iekļaušanas atbalstu, lai panāktu iedzīvotāju integrāciju darba tirgū.
  • Regula ir vairākkārt grozīta, cita starpā arī Covid-19 pandēmijas laikā, kad fonda budžets tika palielināts, lai pielāgotos aizvien pieaugošajām vajadzībām, un tās darbības laiks ir pagarināts, lai aptvertu laikposmu līdz 2022. gada beigām. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, izmantojot grozījumu regulas (ES) 2022/562 un (ES) 2022/613, šī regula tika pielāgota izaicinājumiem, ar kuriem valstu budžetiem nākas saskarties, ņemot vērā ievērojamo bēgļu plūsmu no Ukrainas.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Valstu programmu apstiprināšana Eiropas Komisijā

  • Fondu kopīgi pārvalda Komisija un dalībvalstis (tāpat kā Eiropas strukturālos un investīciju fondus).
  • Valstu iestādes Komisijai apstiprināšanai iesniedz nacionālās programmas laikposmam no 2014. līdz 2020. gadam. Tajās ir iekļauta visa informācija, kas attiecas, piemēram, uz pasākumiem, ko ierosināts veikt noteiktā dalībvalstī, plānoto palīdzības veidu un programmas pārvaldības modeli.
  • Dalībvalstis var izvēlēties:
    • kāda veida atbalsts tiks sniegts:
      • pārtika, pirmās nepieciešamības preces vai to apvienojums;
      • sociālās iekļaušanas atbalsts, piemēram, pasākumi gados vecu cilvēku vai bērnu iekļaušanas veicināšanai;
    • kā šādas preces tiks iegādātas un izplatītas.

Partnerorganizācijas valstu līmenī

Lai īstenotu programmu uz vietas, katra dalībvalsts izraugās partnerorganizācijas (vai nu valsts iestādes, vai arī nevalstiskās organizācijas) saskaņā ar objektīviem un pārredzamiem kritērijiem, kas ir definēti valsts līmenī.

Īstenošana

  • Komisija ir pieņēmusi īstenošanas aktus (skatīt saistītos dokumentus tālāk tekstā), kuros ietverti noteikumi EAFVP finansēto programmu iesniegšanai, īstenošanai un uzraudzībai. Šo īstenošanas aktu galvenie mērķi ir:
    • izveidot Fondu vadības sistēmas Eiropas Savienībā (SFC2014) lietošanas nosacījumus – SFC2014 ir sistēma elektroniskai datu apmaiņai starp dalībvalstīm un Komisiju ES fondu pasākumu īstenošanai;
    • radīt datorizētu sistēmu EAFVP finansēto programmu finanšu vadības datu un novērtēšanas datu uzglabāšanai;
    • izstrādāt atsevišķus modeļus katras EAFVP ietvaros īstenotās darbības programmas vadībai un maksājumu veikšanai;
    • noteikt ziņošanas par pārkāpumiem biežumu un ziņojumu formātu;
    • noteikt pārvaldības deklarācijas, revīzijas stratēģijas, revīzijas atzinuma un ikgadējā kontroles ziņojuma paraugus.
  • Komisija ir pieņēmusi arī deleģētos aktus, cita starpā ieviešot konkrētus noteikumus par ziņošanu par pārkāpumiem (Deleģētā regula (ES) 2015/1972), ieviešot sīki izstrādātas minimālās prasības attiecībā uz revīzijām un uzskaitāmajiem un glabājamajiem datiem (Deleģētā regula (ES) Nr. 532/2014) un nosakot gada īstenošanas ziņojumu un nobeiguma īstenošanas ziņojumu saturu, tostarp kopējo rādītāju sarakstu (Deleģētā regula (ES) Nr. 1255/2014).

Budžets

  • Laikposmam no 2014. līdz 2020. gadam EAFVP ir piešķirti vairāk nekā 3,8 miljardi EUR (pašreizējās cenās).
  • Papildu finansējums dalībvalstīm tika darīts pieejams Covid-19 pandēmijas laikā.
  • Dalībvalstīm kā valsts līdzfinansējums valsts programmai jāpiešķir vismaz 15 % līdzekļu, taču, lai risinātu ar Covid-19 pandēmiju un Krievijas iebrukumu Ukrainā saistīto krīzi, tika ieviesti īpaši noteikumi, kas ļauj dalībvalstīm izņēmuma kārtā deklarēt izdevumus, pamatojoties uz 100 % līdzfinansējuma likmi.

Finanšu regulas (Omnibus regulas) pārskatīšana – regulas pirmā grozīšana

Ar Regulu (ES, Euratom) 2018/1046 (skatīt kopsavilkumu) groza Regulu (ES) Nr. 223/2014, lai vienkāršotu fonda pasākumu īstenošanu, jo īpaši:

  • paplašinot iespēju dalībvalstīm izmantot vienkāršotus izmaksu risinājumus;
  • vienkāršojot procedūras noteiktu darbības programmu elementu grozīšanai;
  • nosakot aizsardzības pasākumus partnerorganizācijām gadījumos, kad struktūra, kas ir atbildīga par pārtikas vai citu pamatpreču iepirkumu, neatbilst piemērojamiem tiesību aktiem.

COVID-19 pandēmija – regulas otrā grozīšana

  • Ar Regulu (ES) 2020/559 groza Regulu (ES) Nr. 223/2014, lai dotu iespēju dalībvalstīm reaģēt uz COVID-19 uzliesmojumu, un ievieš pasākumus, lai nodrošinātu, ka vistrūcīgākās personas var turpināt saņemt EAFVP palīdzību drošā vidē.
  • Ar to dalībvalstīm nodrošina pietiekamu elastību un likviditāti, lai tās savas atbalsta shēmas pielāgotu pašreizējai situācijai, pamatojoties uz konsultācijām ar partnerorganizācijām, cita starpā:
    • nodrošinot lielāku elastību dalībvalstīm partnerorganizāciju vajadzībām iegādāties individuālos aizsarglīdzekļus;
    • atļaujot izmantot alternatīvas piegādes shēmas, piemēram, izmantojot kuponus vai kartes elektroniskā vai citā veidā;
    • ļaujot dalībvalstīm grozīt konkrētus darbības programmas elementus bez vajadzības tos pieņemt ar Komisijas lēmumu;
    • atļaujot izdevumus saistībā ar pasākumiem, ar kuriem reaģē uz COVID-19 uzliesmojumu, no 2020. gada 1. februāra atzīt par atbilstīgiem izdevumiem;
    • atvieglojot noteiktas prasības saistībā ar uzraudzību, kontroli un revīziju.

COVID-19 pandēmija – regulas trešā grozīšana

Grozījumu Regula (ES) 2021/177 dalībvalstīm 2021. un 2022. gadā ļauj izmantot papildu līdzekļus, kas ekonomikas atveseļošanai pēc Covid-19 krīzes darīti pieejami no Atveseļošanas palīdzības kohēzijai un Eiropas teritorijām iniciatīvas līdzekļiem.

Lai nodrošinātu, ka dalībvalstīm ir pieejami pietiekami finanšu līdzekļi, lai tās ātri varētu īstenot pasākumus vistrūcīgāko personu atbalstam, tās šiem papildu līdzekļiem var piemērot līdzfinansējuma likmi līdz 100 % apmērā. Tas mazinās slogu uz dalībvalstu budžetiem un nedaudz atvieglos to organizāciju darbu, kuras reaģē uz Covid-19 krīzi, ļaujot tām nodrošināt sniegtā atbalsta nepārtrauktību.

Kohēzijas rīcība bēgļu atbalstam Eiropā – regulas ceturtā grozīšana

Ar grozījumu Regulu (ES) 2022/562 ievieš noteikumus, kas dalībvalstīm ļauj vienkāršāk izmantot EAFVP līdzekļus, lai reaģētu uz krīzi, kas saistīta ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, un palīdzētu aizvien pieaugošajam skaitam cilvēku, kuriem ir nepieciešama palīdzība. Ar to jo īpaši:

  • pagarina dalībvalstīm paredzēto iespēju pagaidu kārtā piemērot 100 % līdzfinansējuma likmi grāmatvedības gadā, kurš sākas 2021. gada 1. jūlijā un beidzas 2022. gada 30. jūnijā;
  • ļauj deklarēt izdevumus, kas saistīti ar darbībām, kuru mērķis ir pārvaldīt bēgļu pieplūdumu, kas radies Krievijas Federācijas militārās agresijas pret Ukrainu rezultātā, sākot no 2022. gada 24. februāra;
  • ļauj dalībvalstīm grozīt konkrētus darbības programmas elementus bez vajadzības tos pieņemt ar Komisijas lēmumu, ja šādi grozījumi ir nepieciešami, lai varētu reaģēt uz krīzi.

Lielāks priekšfinansējums no Atveseļošanas palīdzības kohēzijai un Eiropas teritorijām resursiem kā papildinājums Kohēzijas rīcībai bēgļu atbalstam Eiropā – regulas piektā grozīšana

Grozījumu Regula (ES) 2022/613 paredz papildu priekšfinansējuma izmaksāšanu no Atveseļošanas palīdzības kohēzijai un Eiropas teritorijām līdzekļiem darbības programmām, ko atbalsta EAFVP un kuras ir papildinātas ar Atveseļošanas palīdzības kohēzijai un Eiropas teritorijām resursiem, lai dalībvalstīm nodrošinātu papildu finansējumu Krievijas iebrukuma Ukrainā radītās krīzes pārvarēšanai.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2014. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

  • Saskaņā ar Eurostat datiem 2012. gadā gandrīz 125 miljoni personu – teju ceturtā daļa ES iedzīvotāju – bija pakļauti nabadzības vai sociālās atstumtības riskam. Gandrīz 50 miljoni dzīvoja dziļas materiālās nenodrošinātības apstākļos.
  • Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 223/2014 (2014. gada 11. marts) par Eiropas atbalsta fondu vistrūcīgākajām personām (OV L 72, 12.3.2014., 1.–41. lpp.).

Regulas (ES) Nr. 223/2014 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2016/594 (2016. gada 18. aprīlis), ar ko izstrādā paraugu galasaņēmēju strukturētajam apsekojumam, ko veic, īstenojot darbības programmas pārtikas un/vai pamata materiālās palīdzības sniegšanai no Eiropas atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) Nr. 223/2014 (OV L 103, 19.4.2016., 13.–21. lpp.).

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2015/1972 (2015. gada 8. jūlijs), ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 223/2014 ar īpašiem noteikumiem par ziņošanu par pārkāpumiem attiecībā uz Eiropas atbalsta fondu vistrūcīgākajām personām (OV L 293, 10.11.2015., 11.–14. lpp.).

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2015/1976 (2015. gada 8. jūlijs), ar ko nosaka ziņošanas par pārkāpumiem biežumu un formātu attiecībā uz Eiropas atbalsta fondu vistrūcīgākajām personām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 223/2014 (OV L 293, 10.11.2015., 26.–28. lpp.).

Komisijas Īstenošanas regula (ES) Nr. 2015/1386 (2015. gada 12. augusts), ar ko nosaka sīki izstrādātus noteikumus Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 223/2014 īstenošanai attiecībā uz pārvaldības deklarācijas, revīzijas stratēģijas, revīzijas atzinuma un gada kontroles ziņojuma paraugiem (OV L 214, 13.8.2015., 9.–23. lpp.).

Komisijas Īstenošanas regula (ES) Nr. 2015/341 (2015. gada 20. februāris), ar ko nosaka sīki izstrādātus īstenošanas noteikumus Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) Nr. 223/2014 attiecībā uz paraugiem, lai iesniegtu konkrētu informāciju Komisijai (OV L 60, 4.3.2015., 1.–30. lpp.).

Komisijas Īstenošanas regula (ES) Nr. 2015/212 (2015. gada 11. februāris), ar ko paredz noteikumus par to, kā piemērot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 223/2014 attiecībā uz tehniskajām specifikācijām sistēmai, kas paredzēta uzraudzībai, novērtēšanai, finanšu pārvaldībai, pārbaudei un revīzijai nepieciešamo datu par katru darbību, kā arī datu par DP II līdzfinansētu darbību individuāliem dalībniekiem reģistrēšanai un glabāšanai (OV L 36, 12.2.2015., 1.–3. lpp.).

Komisijas Deleģētā regula (ES) Nr. 1255/2014 (2014. gada 17. jūlijs), ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 223/2014 par Eiropas atbalsta fondu vistrūcīgākajām personām, nosakot gada īstenošanas ziņojumu un nobeiguma īstenošanas ziņojumu saturu, tostarp kopējo rādītāju sarakstu (OV L 337, 25.11.2014., 46.–50. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Komisijas Deleģētā regula (ES) 532/2014 (2014. gada 13. marts), kas papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 223/2014 par Eiropas Vistrūcīgāko personu atbalstīšanas fondu (OV L 148, 20.5.2014., 54.–69. lpp.).

Komisijas Īstenošanas regula (ES) Nr. 463/2014 (2014. gada 5. maijs), ar ko paredz noteikumus, kas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 223/2014 par Eiropas atbalsta fondu vistrūcīgākajām personām ir piemērojami elektroniskajai datu apmaiņas sistēmai starp dalībvalstīm un Komisiju (OV L 134, 7.5.2014., 32.–36. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 13.05.2022

Top