Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C(2019)5781

    KOMISIJAS DELEĢĒTĀ DIREKTĪVA (ES)…/… ar ko, pielāgojot zinātnes un tehnikas attīstībai, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2011/65/ES III pielikumu groza attiecībā uz atbrīvojumu svina izmantošanai noteiktu iekšdedzes motoru lodmetālos

    C/2019/5781 final

    PASKAIDROJUMA RAKSTS

    1.DELEĢĒTĀ AKTA KONTEKSTS

    Ar šo Komisijas deleģēto direktīvu attiecībā uz atbrīvojumu konkrētiem svina lietojumiem groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2011/65/ES par dažu bīstamu vielu izmantošanas ierobežošanu elektriskās un elektroniskās iekārtās (pārstrādāta versija) 1 (RoHS 2) III pielikumu, lai to pielāgotu tehnikas attīstībai.

    Kā norādīts RoHS 2 direktīvas 4. pantā, ar minēto direktīvu ierobežo dažu bīstamu vielu izmantošanu elektriskās un elektroniskās iekārtās. Tā stājās spēkā 2011. gada 21. jūlijā.

    Ierobežotā izmantojuma vielas ir uzskaitītas RoHS 2 direktīvas II pielikumā. Patlaban ierobežojums tiek piemērots svinam, dzīvsudrabam, kadmijam, sešvērtīgajam hromam, polibrombifeniliem un polibromdifenilēteriem, bet no 2019. gada 22. jūlija vai vēlāka datuma to piemēros arī bis(2-etilheksil)ftalātam (DEHP), butilbenzilftalātam (BBP), dibutilftalātam (DBP) un diizobutilftalātam (DIBP). RoHS 2 direktīvas III un IV pielikumā uzskaitīti konkrētiem izmantošanas veidiem jeb lietojumiem paredzēti elektrisko un elektronisko ierīču (EEI) materiāli un detaļas, kas atbrīvotas no RoHS 2 direktīvas 4. panta 1. punktā paredzētā ierobežojuma.

    Direktīvas 5. pantā ir paredzēti noteikumi par III un IV pielikuma pielāgošanu zinātnes un tehnikas attīstībai (atbrīvojumu iekļaušana, pagarināšana, grozīšana un anulēšana). Saskaņā ar 5. panta 1. punkta a) apakšpunktu attiecībā uz atbrīvojumiem, kurus paredzēts iekļaut III un IV pielikumā, jānodrošina, ka šāda iekļaušana nevājina Regulā (EK) Nr. 1907/2006 2 paredzēto vides un veselības aizsardzību un ka tiek izpildīts kāds no turpmāk minētajiem nosacījumiem: likvidēšana vai aizvietošana, mainot konstrukciju vai materiālus un detaļas, kurām nevajag nevienu no II pielikumā uzskaitītajiem materiāliem vai vielām, zinātniski vai tehniski nav realizējama; aizstājēju uzticamība nav nodrošināta; vai aizvietošanas radītā kopējā nelabvēlīgā ietekme uz vidi, veselību un patērētāju drošību varētu būt nozīmīgāka par tās radītajiem kopējiem ieguvumiem attiecībā uz vidi, veselību un patērētāju drošību.

    Turklāt 5. panta 1. punktā paredzēts, ka Eiropas Komisija (Komisija) EEI materiālus un detaļas, kas paredzētas konkrētiem lietojumiem, III un IV pielikuma sarakstos iekļauj ar atsevišķiem deleģētajiem aktiem, kurus pieņem saskaņā ar 20. pantu. Direktīvas 5. panta 3. punktā un V pielikumā ir noteikta pieteikumu iesniegšanas procedūra, kuru piemēro, lai atbrīvojumu piešķirtu, pagarinātu vai anulētu.

    2.PIRMS AKTA PIEŅEMŠANAS NOTIKUSĪ APSPRIEŠANĀS

    Kopš RoHS 2 direktīvas publicēšanas Komisija saskaņā ar 5. panta 3. punkta un V pielikuma noteikumiem ir saņēmusi daudzus 3 uzņēmumu pieprasījumus gan piešķirt jaunus atbrīvojumus, gan pagarināt spēkā esošo atbrīvojumu termiņu.

    Komisija 2017. gada 29. jūnijā saņēma pieprasījumu (pieprasījuma Nr. 2017-7) par jaunu, III pielikumā iekļaujamu atbrīvojumu attiecībā uz svina izmantošanu tādu sensoru, piedziņas mehānismu un motora vadības bloku (ECU) lodmetālos, ko izmanto motoru sistēmu uzraudzībai un vadībai, tostarp iekšdedzes motoru turbokompresoros un izplūdes emisiju kontrolierīcēs, kas paredzētas izmantošanai iekārtās, kuras nav paredzētas tikai patērētāju vajadzībām. Atbrīvojums tika pieprasīts attiecībā uz 11. kategoriju 4 .

    Lai atbrīvojuma pieprasījumu izvērtētu, Komisija organizēja minētā pieteikuma tehnisko un zinātnisko novērtējumu, kā arī sarīkoja sešas nedēļas ilgu atvērta tipa tiešsaistes apspriešanos ar ieinteresētajām personām 5 . Apspriedē ar ieinteresētajām personām tika saņemts viens komentārs.

    Galīgais ziņojums par pieteikuma novērtējumu tika publicēts 6 ; ieinteresētajām personām par to tika paziņots.

    Pēc tam Komisija 2018. gada 29. oktobrī ekspertu sanāksmē apspriedās ar dalībvalstu ekspertu grupu, kas nodarbojas ar RoHS 2 direktīvas deleģētajiem aktiem. Eksperti apsprieda, cik nepārprotams ir šim atbrīvojumam ierosinātais formulējums. Ieteicamais formulējums pēc tam tika grozīts; konkrētāk, tekstam tika pievienots vārds “lodmetāls”. Eksperti atbalstīja grozīto priekšlikumu, lai gan lielākā daļa dalībnieku sanāksmē neizteicās. Saskaņā ar labāka regulējuma pamatnostādnēm deleģētās direktīvas projekts četras nedēļas bija pieejams labāka regulējuma portālā, lai apzinātu sabiedrības viedokli. Piezīmes netika saņemtas. Tika veikti visi 5. panta 3.–7. punktā paredzētie posmi, kas piemērojami attiecībā uz atbrīvojumiem no vielu lietojuma ierobežojumiem 7 . Par visām darbībām tika paziņots Padomei un Eiropas Parlamentam.

    Galīgajā ziņojumā īpaši tika uzsvērta turpmāk aprakstītā tehniskā informācija un novērtējums.

    ·Apstākļi motorā, izpūtējā un to tuvumā, uz ko attiecas pieprasītais atbrīvojums, var būt ļoti smagi, un paaugstināta temperatūra un vibrācijas var izraisīt lodsavienojumu pāragru atteici. Katru motoru konstruē ar konkrēta tipa sensoriem (kā arī piedziņas mehānismiem un ECU), kuri rūpīgi jātestē, lai nodrošinātu, ka tie darbosies uzticami un ka motori atbildīs emisiju robežvērtībām saskaņā ar Regulu (ES) 2016/1628 par prasībām attiecībā uz autoceļiem neparedzētas mobilās tehnikas iekšdedzes motoru gāzveida un daļiņveida piesārņotāju emisiju robežvērtībām un tipa apstiprināšanu.

    ·Pašlaik saistībā ar attiecīgajiem lietojumiem ir nepieciešams papildu laiks testēšanai, lai nodrošinātu pieejamo bezsvina alternatīvu uzticamību.

    Saistībā ar 11. kategoriju veiktā izvērtējuma rezultāti liecina, ka konkrētais atbrīvojums nevājinātu Regulā (EK) Nr. 1907/2006 (REACH) noteikto vides un veselības aizsardzību saskaņā ar Direktīvas 2011/65/ES 5. pantu. Turklāt atbrīvojuma pieprasījums atbilst vismaz vienam no attiecīgajiem 5. panta 1. punkta a) apakšpunkta kritērijiem: attiecīgajiem lietojumiem tirgū ne pašlaik, ne tuvākajā nākotnē nav un nav gaidāms, ka parādīsies uzticamas alternatīvas, un tāpēc ir pamatoti atbrīvojumu piešķirt uz maksimālo laikposmu, t. i., uz pieciem gadiem, sākot no 2019. gada 22. jūlija 8 . Uzticami aizstājēji vēl nav pieejami, tāpēc šajā laikposmā nav gaidāma aizvietošanas izraisīta negatīva sociālekonomiska ietekme. Tāpat atbrīvojuma laikposmā nav gaidāma nelabvēlīga ietekme uz inovāciju.

    3.DELEĢĒTĀ AKTA JURIDISKIE ASPEKTI

    Deleģētā direktīva piešķir atbrīvojumu no Direktīvas 2011/65/ES 4. panta 1. punktā noteiktajiem ierobežojumiem, un šis atbrīvojums, kas jāiekļauj minētās direktīvas III pielikumā, atļauj svinu izmantot specifiskos lietojumos.

    Instruments ir deleģētā direktīva, kā to paredz Direktīva 2011/65/ES un konkrēti tās 5. panta 1. punkta a) apakšpunkta prasības.

    Deleģētās direktīvas mērķis ir sekmēt cilvēka veselības un vides aizsardzību un salāgot attiecīgos nosacījumus, lai nodrošinātu iekšējā tirgus funkcionēšanu elektrisko un elektronisko iekārtu nozarē, proti, atļaut konkrētos lietojumos izmantot citādi aizliegtas vielas saskaņā ar RoHS 2 direktīvas noteikumiem un nosacījumiem un tās izveidoto procedūru par to, kā III un IV pielikums pielāgojams zinātnes un tehnikas attīstībai.

    Saskaņā ar proporcionalitātes principu šis pasākums nepārsniedz mērķa sasniegšanai nepieciešamās darbības.

    Priekšlikums neietekmē ES budžetu.

    KOMISIJAS DELEĢĒTĀ DIREKTĪVA (ES)…/…

    (8.8.2019),

    ar ko, pielāgojot zinātnes un tehnikas attīstībai, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2011/65/ES III pielikumu groza attiecībā uz atbrīvojumu svina izmantošanai noteiktu iekšdedzes motoru lodmetālos

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 8. jūnija Direktīvu 2011/65/ES par dažu bīstamu vielu izmantošanas ierobežošanu elektriskās un elektroniskās iekārtās 9 un jo īpaši tās 5. panta 1. punkta a) apakšpunktu,

    tā kā:

    (1)    Direktīva 2011/65/ES prasa dalībvalstīm nodrošināt, lai tirgū laistās elektriskās un elektroniskās iekārtas nesaturētu minētās direktīvas II pielikumā uzskaitītās bīstamās vielas. Šo prasību nepiemēro Direktīvas 2011/65/ES III pielikumā uzskaitītajiem lietojumiem.

    (2)    Dažādās elektrisko un elektronisko ierīču kategorijas, kam piemēro Direktīvu 2011/65/ES, ir uzskaitītas minētās direktīvas I pielikumā.

    (3)    Svins ir Direktīvas 2011/65/ES II pielikumā uzskaitīta ierobežota izmantojuma viela. Komisija 2017. gada 29. jūnijā atbilstīgi Direktīvas 2011/65/ES 5. panta 3. punktam saņēma pieteikumu Direktīvas 2011/65/ES III pielikumā iekļaut atbrīvojumu attiecībā uz svina izmantošanu tādu sensoru, piedziņas mehānismu un motora vadības bloku lodmetālos, ko izmanto motoru sistēmu uzraudzībai un vadībai, tostarp iekšdedzes motoru turbokompresoros un izplūdes emisiju kontrolierīcēs, kas paredzētas izmantošanai iekārtās, kuras nav paredzētas tikai izmantošanai patērētājiem (“pieprasītais atbrīvojums”).

    (4)    Izvērtējot pieprasīto atbrīvojumu, notika arī apspriešanās ar ieinteresētajām personām saskaņā ar Direktīvas 2011/65/ES 5. panta 7. punktu.

    (5)    Katrs motors, uz ko attiecas pieprasītais atbrīvojums, ir aprīkots ar konkrēta tipa sensoriem, piedziņas mehānismiem un motora vadības blokiem, kas kontrolē tā emisijas, lai nodrošinātu atbilstību Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/1628 10 prasībām. Apstākļi motorā, izplūdes sistēmā un to tuvumā var būt ļoti smagi, un paaugstinātā temperatūra un vibrācijas var izraisīt lodsavienojumu pāragru atteici.

    (6)    Pašlaik attiecībā uz svina lietojumiem, kurus aptver pieprasītais atbrīvojums, ir nepieciešams papildu laiks testēšanai, lai nodrošinātu pieejamo bezsvina alternatīvu uzticamību.

    (7)    Tā kā trūkst uzticamu aizstājēju, svina aizstāšana vai neizmantošana noteiktos iekšdedzes motoros nav zinātniski un tehniski realizējama. Pieprasītais atbrīvojums ir saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1907/2006 11 un tādējādi nevājina tajā noteikto vides un veselības aizsardzību.

    (8)    Tāpēc ir lietderīgi piešķirt pieprasīto atbrīvojumu attiecībā uz Direktīvas 2011/65/ES I pielikumā noteiktajām 11. kategorijas elektriskajām un elektroniskajām iekārtām, iekļaujot pieprasījumā ietvertos lietojumus Direktīvas 2011/65/ES III pielikumā.

    (9)    Atbrīvojums, sākot ar 2019. gada 22. jūliju, būtu jāpiešķir uz maksimālo laikposmu, proti, 5 gadiem saskaņā ar Direktīvas 2011/65/ES 4. panta 3. punktu un 5. panta 2. punkta pirmo daļu. Ņemot vērā notiekošos uzticama aizstājēja meklējumu rezultātus, nav gaidāms, ka atbrīvojuma ilgums nelabvēlīgi ietekmēs inovāciju.

    (10)    Tāpēc Direktīva 2011/65/ES būtu attiecīgi jāgroza,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

    1. pants

    Direktīvas 2011/65/ES III pielikumu groza saskaņā ar šīs direktīvas pielikumu.

    2. pants

    1.Dalībvalstis vēlākais līdz [datumam, kas ir 5 mēnešus pēc dienas, kad šī direktīva stājas spēkā] pieņem un publicē normatīvos un administratīvos aktus, kas vajadzīgi, lai izpildītu šīs direktīvas prasības. Dalībvalstis tūlīt dara Komisijai zināmu minēto noteikumu tekstu.

    Tās piemēro minētos noteikumus no [datuma, kas ir 5 mēnešus pēc dienas, kad šī direktīva stājas spēkā + 1 diena].

    Kad dalībvalstis pieņem minētos noteikumus, tajos ietver atsauci uz šo direktīvu vai šādu atsauci pievieno to oficiālajai publikācijai. Dalībvalstis nosaka, kā izdarāma šāda atsauce.

    2.Dalībvalstis dara Komisijai zināmus to tiesību aktu galvenos noteikumus, ko tās pieņem jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

    3. pants

    Šī direktīva stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    4. pants

    Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

    Briselē, 8.8.2019

       Komisijas vārdā —

       priekšsēdētājs
       Jean-Claude JUNCKER

    (1)    OV L 174, 1.7.2011., 88. lpp.
    (2)    OV L 396, 30.12.2006., 1. lpp.
    (3)    Saraksts ir pieejams šeit: http://ec.europa.eu/environment/waste/rohs_eee/adaptation_en.htm .
    (4)    Kategorijas uzskaitītas Direktīvas 2011/65/ES I pielikumā, un tās ir šādas: 1. lielgabarīta mājsaimniecības ierīces; 2. mazgabarīta mājsaimniecības ierīces; 3. IT un sakaru iekārtas; 4. patērētāju iekārtas; 5. apgaismes iekārtas; 6. elektriskie un elektronikas instrumenti; 7. rotaļlietas, izklaides un sporta aprīkojums; 8. medicīnas ierīces; 9. monitoringa un kontroles instrumenti, tostarp rūpnieciskā monitoringa un kontroles instrumenti; 10. tirdzniecības automāti; 11. citas EEI, kas neietilpst nevienā no minētajām kategorijām.
    (5)     Apspriešanās laikposms : no 20.10.2017. līdz 01.12.2017.
    (6)

        https://publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/0814e920-4c55-11e9-a8ed-01aa75ed71a1/language-en .

    (7)    Vajadzīgo administratīvo posmu saraksts ir pieejams Komisijas tīmekļa vietnē . Tas, kādā procedūras posmā ir katra deleģētā akta projekts, ir redzams Deleģēto aktu starpiestāžu reģistrā https://webgate.ec.europa.eu/regdel/#/home .
    (8)    Direktīvā 2011/65/ES noteiktie ierobežojumi kļūs piemērojami 11. kategorijai 2019. gada 22. jūlijā. Atbrīvojuma termiņš 11. kategorijai ir noteikts minētās direktīvas 5. panta 2. punktā.
    (9)    OV L 174, 1.7.2011., 88. lpp.
    (10)    Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 14. septembra Regula (ES) 2016/1628 par prasībām attiecībā uz autoceļiem neparedzētas mobilās tehnikas iekšdedzes motoru gāzveida un daļiņveida piesārņotāju emisiju robežvērtībām un tipa apstiprināšanu, ar ko groza Regulas (ES) Nr. 1024/2012 un (ES) Nr. 167/2013 un groza un atceļ Direktīvu 97/68/EK (OV L 252, 16.9.2016., 53. lpp.).
    (11)    Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembra Regula (EK) Nr. 1907/2006, kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH), un ar kuru izveido Eiropas Ķimikāliju aģentūru (OV L 396, 30.12.2006., 1. lpp.).
    Top

    PIELIKUMS

    Direktīvas 2011/65/ES III pielikumā iekļauj šādu 44. punktu:

    “44.

    Svins tādu iekšdedzes motoru sensoru, piedziņas mehānismu un motora vadības bloku lodmetālā, uz kuriem attiecas Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/1628*, kuri uzstādīti iekārtās, ko darbības laikā izmanto fiksētos stāvokļos, un paredzēti profesionāliem lietotājiem, bet ko izmanto arī neprofesionāli lietotāji.

    Piemēro 11. kategorijai, un zaudē spēku 2024. gada 21. jūlijā.

    *    Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 14. septembra Regula (ES) 2016/1628 par prasībām attiecībā uz autoceļiem neparedzētas mobilās tehnikas iekšdedzes motoru gāzveida un daļiņveida piesārņotāju emisiju robežvērtībām un tipa apstiprināšanu, ar ko groza Regulas (ES) Nr. 1024/2012 un (ES) Nr. 167/2013 un groza un atceļ Direktīvu 97/68/EK (OV L 252, 16.9.2016., 53. lpp.).”

    Top