Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C(2018)4785

    KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) …/.. ar ko groza slimību sarakstu, kas dots II pielikumā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) 2016/429 par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā (“Dzīvnieku veselības tiesību akts”)

    C/2018/4785 final

    PASKAIDROJUMA RAKSTS

    1.DELEĢĒTĀ AKTA KONTEKSTS

    Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 9. marta Regula (ES) 2016/429 par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā (“Dzīvnieku veselības tiesību akts”) 1 (turpmāk “DVTA”) izveido pārnēsājamo dzīvnieku slimību sarakstu (sarakstā norādītās slimības). Minētais saraksts ir dots minētās regulas 5. pantā un II pielikumā, un tajā norādītas slimības, kuras rada risku dzīvnieku vai sabiedrības veselībai Savienībā un kuras ietekmē dzīvnieku vai sabiedrības veselību, ekonomiku vai vidi. 

    Regulas (ES) 2016/429 II pielikuma saraksts nav visaptverošs un neatbilst aktuālajai situācijai. Saskaņā ar minētās regulas 275. pantu Komisijai vēlākais līdz 2019. gada 20. aprīlim minētais saraksts jāpārskata. Ja minētajā pārskatīšanā tiek konstatēts, ka Regulā (ES) 2016/429 izklāstīto noteikumu piemērošanai ir nepieciešami grozījumi II pielikumā, Komisijai minētais pielikums jāgroza.

    2.PIRMS DELEĢĒTĀ AKTA PIEŅEMŠANAS NOTIKUSĪ APSPRIEŠANĀS

    Noteikumi par dzīvnieku slimībām patlaban ir noteikti ar vairākiem Savienības aktiem, atkarībā no temata galvenokārt ar direktīvām un vairākām regulām, piemēram, par slimību paziņošanu (piem., Padomes Direktīva 82/894/EEK par dzīvnieku slimību paziņošanu Kopienā 2 ), slimību kontroli (piem., Padomes Direktīva 2003/85/EK par Kopienas pasākumiem mutes un nagu sērgas kontrolei 3 , Padomes Direktīva 2001/89/EK par Kopienas pasākumiem klasiskā cūku mēra kontrolei 4 ) vai pārrobežu tirdzniecību ar dzīvniekiem (piem., Padomes Direktīva 92/65/EEK, ar ko paredz dzīvnieku veselības prasības attiecībā uz tādu dzīvnieku, spermas, olšūnu un embriju tirdzniecību un importu Kopienā, uz kuriem neattiecas dzīvnieku veselības prasības, kas paredzētas īpašos Kopienas noteikumos, kuri minēti Direktīvas 90/425/EEK 5 A pielikuma I nodaļā).

    Saskaņā ar DVTA 5. pantu slimību drīkst iekļaut sarakstā, ja tā atbilst visām šīm prasībām: tā ir pārnēsājama, ES ir sastopamas uzņēmīgās sugas, avoti [uzkrājēji] vai vektori [pārnēsātāji], tā negatīvi ietekmē dzīvnieku veselību vai apdraud sabiedrības veselību, ir pieejamas diagnostikas metodes un riska mazināšanas pasākumi vai uzraudzība Savienībā ir funkcionējoši un samērīgi. Turklāt, lai slimību varētu iekļaut sarakstā, tai ir jāatbilst vismaz vienai no šīm prasībām: tā būtiski negatīvi ietekmē dzīvnieku vai sabiedrības veselību vai ekonomiku vai vidi, vai bioloģisko daudzveidību vai arī tai piemīt potenciāls radīt krīzi vai tikt izmantotai bioterorismam, vai tā kļuvusi rezistenta pret ārstēšanas līdzekļiem.

    Izanalizējot DVTA 5. pantā noteiktos kritērijus un ņemot vērā Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas (OIE), kas ir dzīvnieku veselības starptautiskos standartus noteicošā struktūra, sniegto informāciju, kopā ar Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādi (EFSA) un ES Dzīvnieku veselības references laboratorijām (EURLs) visaptveroši tika izvērtētas slimības, uz kurām varētu attiekties Savienības iejaukšanās.

    Slimību saraksta pārskatīšanā vērā ņemtas gan DVTA II pielikumā norādītās slimības, gan vēl citas slimības, kam piemēro slimību profilakses, kontroles vai tirdzniecības pasākumus, piemēram, govju enzootiskā leikoze, govju infekciozais rinotraheīts 6 un Ebolas vīrusslimība 7 . Turklāt, ņemot vērā faktu, ka OIE tās uzskata par ļoti svarīgām, novērtētas tika arī citas īpaši nozīmīgas slimības, piemēram, kazu kontagiozā pleiropneimonija un tripanosomoze (Trypanosoma evansi), uz kurām Savienības tiesību akti patlaban neattiecas.

    Tika rūpīgi pārbaudīts, vai visas šīs slimības izpilda DVTA 5. pantā noteiktos kritērijus dzīvnieku veselības, sabiedrības veselības un vides aizsardzībai Savienībā.

    Lai izvairītos no dubulta darba, izvērtējumā netika ņemtas vērā zoonozes un transmisīvās sūkļveida encefalopātijas (TSE), uz kurām jau attiecas īpaši ES tiesību akti 8 .

    Par atsevišķām slimībām (Rifta ielejas drudža vīrusa infekciju 9 , trakumsērgas vīrusa infekciju 10 , Echinococcus multilocularis 11 invāziju, epizootiskās hemorāģiskās slimības vīrusa infekciju 12 , Kū drudzi 13 , nodulārā dermatīta vīrusa infekciju 14 , aitu un skazu bakām 15 , mazo atgremotāju mēra vīrusa infekciju 16 , cūku vezikulārās slimības infekciju 17 , vezikulāro stomatītu 18 , Ņūkāslas slimības vīrusa infekciju 19 , putnu hlamidiozi 20 , Aethina tumida (mazās stropu vaboles) invāziju 21 , Tropilaelaps spp. invāziju 22 un epizootisko čūlas sindromu 23 , inficēšanos ar lašu infekciozās anēmijas vīrusu, kura genoma izteikti polimorfiskajā reģionā (HPR) ir delīcijas 24 ) EFSA sniedza atzinumus, kas bija pieņemti neilgi pirms šī pārskata un neatkarīgi no tā. Gadījumos, kuros atzinumi saturēja pietiekamu informāciju par kritērijiem slimību iekļaušanai sarakstā, minēto slimību novērtējumus sagatavoja, izmantojot atzinumu secinājumus.

    Turklāt atsevišķu slimību izvērtējuma pamatā ir EURLs speciālās zinātniskās zināšanas un OIE starptautiskie standarti (govju mēra vīrusa infekcija, Burkholderia mallei infekcija (zirgu ļaunie ienāši), zirgu virusālā arterīta infekcija, zirgu infekciozā anēmija, vaislas sērga, ķēvju kontagiozais metrīts, Tešenas slimība, Amerikas peru puve, epizootiskā hematopoētiskā nekroze, virusālā hemorāģiskā septicēmija, infekciozā hematopoētiskā nekroze, Mikrocytos mackini infekcija, Perkinsus marinus infekcija, Bonamia ostreae infekcija, Bonamia exitiosa infekcija, Marteilia refringens infekcija, Tauras sindroma vīrusa infekcija, dzeltenās galvas vīrusa infekcija un balto plankumu sindroma vīrusa infekcija).

    Turklāt EFSA Regulas (ES) 2016/429 ietvaros pieņēma jaunu zinātnisko atzinumu par tām slimībām, par kurām vai nu nebija pieejama jaunākā zinātniskā informācija, vai arī kuru gadījumā tāds atzinums bija vajadzīgs to specifikas dēļ un dēļ iespējamās ietekmes uz lauksaimniekiem un dalībvalstīm (Brucella abortus, B. melitensis un B. suis infekcija 25 , Mycobacterium tuberculosis kompleksa (M. bovis, M. caprae un M. tuberculosis) infekcija 26 , infekciozā katarālā drudža vīrusa infekcija (serotipi 1–24) 27 , liesas sērga 28 , tripanosomoze (Trypanosoma evansi) 29 , Ebolas vīrusa slimība 30 , Bornas slimība 31 , paratuberkuloze 32 , Japānas encefalīts 33 , Rietumnīlas drudzis 34 , Mycoplasma mycoides subsp. mycoides SC infekcija (kontagiozā govju pleiropneimonija) 35 , govju infekciozais rinotraheīts/infekciozais pustulozais vulvovaginīts 36 , govju virusālā diareja 37 , govju kampilobakterioze 38 , trihomonoze 39 , govju enzootiskā leikoze 40 , kazu kontagiozā pleiropneimonija 41 , infekciozais epididimīts (Brucella ovis) 42 , Bordera slimība 43 , Venecuēlas zirgu encefalomielīts 44 , zirgu encefalomielīts (austrumu un rietumu) 45 , Aujeski slimības vīrusa infekcija 46 , cūku reproduktīvā un respiratorā sindroma vīrusa infekcija 47 , putnu mikoplazmoze (Mycoplasma gallisepticum un M. meleagridis) 48 , Salmonella Pullorum, S. Gallinarum un S. arizonae infekcija 49 , mazpatogēniskā putnu gripas vīrusa infekcija 50 , Varroa spp. invāzija (varroze) 51 , Batrachochytrium salamandrivorans infekcija 52 un koiju herpesvīrusa infekcija 53 ).

    Papildus uz zinātnes atziņām balstītam sagatavošanās darbam notika plašas apspriešanās ar dalībvalstu un ieinteresēto organizāciju ekspertiem, un tas palīdzēja pārskatīt Regulas (ES) 2016/429 54 II pielikumā doto slimību sarakstu.

    Sabiedrība par deleģētās regulas projektu no 2018. gada 2. maija līdz 30. maijam varēja iesniegt atsauksmes Komisijas “Labāka regulējuma portālā”. Kopumā tika saņemta 21 atsauksme, no tām 13 atzinumus iesniedza ieinteresētās organizācijas (Copa-Cogeca, FESASS, Dogs Trust, Britu un īru zooloģisko dārzu un akvāriju asociācija, Eiropas Zooloģisko dārzu un savvaļas dzīvnieku veterinārārstu asociācija, Starptautiskā Dekoratīvo zivju asociācija (OFI) un Eiropas Lolojumdzīvnieku organizācija (EPO), Comité Interprofessionnel des Produits de l'aquaculture, Eiropas Veterinārārstu federācija, Pasaules Zirgu labturības organizācija, Eiropas Zooloģisko dārzu un akvāriju asociācija (EAZA), Zviedrijas Dzīvnieku aizsardzības asociācija, Zviedrijas Lauksaimnieku federācija) un 8 atzinumus — iedzīvotāji. Tika izteikti šādi komentāri: sarakstā iekļaut vairākas jaunas slimības un noteiktām dzīvnieku kategorijām (piem., nebrīvē turētiem putniem, zooloģisko dārzu dzīvniekiem) paredzēt atkāpes no vispārīgajām prasībām, kas izvirzītas atsevišķām slimībām.

    3.DELEĢĒTĀ AKTA JURIDISKIE ASPEKTI

    Ar Regulas (ES) 2016/429 5. panta 2. un 4. punktu paredzēts pieņemt deleģētos aktus, ar ko groza minētās regulas II pielikumā doto slimību sarakstu.

    KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) …/..

    (25.7.2018),

    ar ko groza slimību sarakstu, kas dots II pielikumā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) 2016/429 par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā (“Dzīvnieku veselības tiesību akts”)

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 9. marta Regulu (ES) 2016/429 par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā (“Dzīvnieku veselības tiesību akts”) 55 , un jo īpaši tās 5. panta 2. un 4. punktu,

    tā kā:

    (1)Regula (ES) 2016/429 nosaka profilakses un kontroles noteikumus attiecībā uz dzīvnieku slimībām, kas ir pārnēsājamas uz dzīvniekiem vai uz cilvēkiem, tostarp tādu slimību prioritizēšanas un kategorizēšanas noteikumus, kas rada bažas Savienībai. Regulas (ES) 2016/429 5. pants paredz, ka konkrētām slimībām paredzētos slimību profilakses un kontroles noteikumus piemēro minētās regulas minētajā pantā un II pielikumā norādītajām slimībām. Turklāt minētās regulas 5. panta 3. punkts nosaka zināmus kritērijus, kas jāņem vērā, grozot minētajā pielikumā doto sarakstu, savukārt novērtējuma parametri, pēc kuriem nosaka, vai slimība izpilda nosacījumus iekļaušanai sarakstā uz minētā panta pamata, ir noteikti minētās regulas 7. pantā.

    (2)Pie tam Regulas (ES) 2016/429 275. pantā noteikts, ka Komisijai minētās regulas II pielikumā dotais slimību saraksts jāpārskata vēlākais līdz 2019. gada 20. aprīlim.

    (3)Ar Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) palīdzību un izmantojot ES Dzīvnieku veselības laboratoriju zinātniskās zināšanas un Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas (OIE) starptautiskos standartus, Komisija sistemātiski novērtēja dzīvnieku slimības, kuru gadījumā vajadzīga Savienības iejaukšanās. Minētā novērtējuma vajadzībām tā izmantoja Regulas (ES) 2016/429 5. panta 3. punktā noteiktos kritērijus un minētās regulas 7. pantā noteiktos novērtējuma parametrus.

    (4)Novērtētas tika 39 slimības, kas patlaban norādītas Regulas (ES) 2016/429 II pielikumā, kā arī 19 citas, slimību profilakses, kontroles vai tirdzniecības pasākumu kontekstā īpaši nozīmīgas slimības, piemēram, govju enzootiskā leikoze, govju infekciozais rinotraheīts un Aujeski slimības vīrusa infekcija, un atsevišķas citas, OIE sarakstā iekļautas slimības, piemēram, tripanosomoze (Trypanosoma evansi) un kazu kontagiozā pleiropneimonija.

    (5)Lai sagatavotu novērtējumus, EFSA tika lūgta sagatavot 29 zinātniskos atzinumus par dažādām dzīvnieku slimībām. Zinātnisko atzinumu sagatavošanai EFSA izmantoja metodi, kas izklāstīta 2017. gada 5. aprīlī pieņemtajā zinātniskajā atzinumā par ad hoc paņēmienu, kā dzīvnieku slimību iekļaušanu sarakstā un kategorizēšanu izvērtēt Dzīvnieku veselības tiesību akta ietvaros 56 . Pārējo slimību novērtējumu pamatā bija jaunākie EFSA atzinumi vai ES Dzīvnieku veselības references laboratoriju sniegtā informācija. Visu slimību novērtējumā ņemti vērā attiecīgie OIE standarti.

    (6)Par atsevišķām slimībām, piemēram, par tripanosomozi (Trypanosoma evansi) 57 , govju enzootisko leikozi 58 , Venecuēlas zirgu encefalomielītu 59 , Varroa spp. invāziju (varrozi) 60 un koiju herpesvīrusa slimību 61 , sagatavoto EFSA zinātnisko novērtējumu rezultāti nebija viennozīmīgi. Ņemot vērā Dzīvnieku veselības ekspertu grupas 62 sanāksmēs notikušās diskusijas, minētās piecas slimības izpilda Regulas (ES) 2016/429 5. panta 3. punktā noteiktās prasības. Tāpēc minētās slimības būtu jāiekļauj minētās regulas II pielikumā dotajā sarakstā.

    (7)Veikto zinātnisko novērtējumu rezultāti liecināja, ka cūku vezikulārā slimība 63 , vezikulārais stomatīts 64 , epizootiskais čūlas sindroms 65 un Tešenas slimība neizpilda Regulas (ES) 2016/429 5. panta 3. punktā noteiktās prasības. Tāpēc minētās slimības būtu jāsvītro no minētās regulas II pielikumā dotā saraksta.

    (8)Savukārt tripanosomoze (Trypanosoma evansi) 66 , Ebolas vīrusslimība 67 , paratuberkoloze 68 , Japānas encefalīts 69 , Rietumnīlas drudzis 70 , Kū drudzis 71 , govju infekciozais rinotraheīts/infekciozais pustulozais vulvovaginīts 72 , govju virusālā diareja 73 , govju kampilobakterioze 74 , trihomonoze 75 , govju enzootiskā leikoze 76 , kazu kontagiozā pleiropneimonija 77 , infekciozais epididimīts (Brucella ovis) 78 , Burkholderia mallei infekcija (zirgu ļaunie ienāši), zirgu virusālā arterīta infekcija, zirgu infekciozā anēmija, vaislas sērga, ķēvju kontagiozais metrīts, zirgu encefalomielīts (austrumu un rietumu) 79 , Aujeski slimības vīrusa infekcija 80 , cūku reproduktīvā un respiratorā sindroma vīrusa infekcija 81 , putnu mikoplazmoze(Mycoplasma gallisepticum un M. meleagridis) 82 , mazpatogēniskā putnu gripas vīrusa infekcija 83 , putnu hlamidioze 84 , Varroa spp. invāzija (varroze) 85 , Aethina tumida (mazās stropu vaboles) invāzija 86 , Amerikas peru puve, Tropilaelaps spp. invāzija 87 un Batrachochytrium salamandrivorans infekcija 88 izpilda Regulas (ES) 2016/429 5. panta 3. punktā noteiktās prasības. Tāpēc minētās slimības būtu jāiekļauj minētās regulas II pielikumā dotajā sarakstā.

    (9)Turklāt Regulas (ES) 2016/429 2. panta 2. punkts paredz, ka minētā regula pārnēsājamām slimībām, arī zoonozēm, jāpiemēro, neskarot Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumā Nr. 1082/2013/ES 89 , Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 999/2001 90 , Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2003/99/EK 91 un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 2160/2003 92 noteiktos noteikumus. Tā kā uz slimībām, uz kurām attiecas minētajos tiesību aktos noteiktie noteikumi, proti, uz listeriozi, salmonelozi (zoonozi izraisošo Salmonella spp.), trihinelozi, verotoksigēno E. coli un transmisīvajām sūkļveida encefalopātijām (TSE) jau attiecas nozarei specifiski noteikumi, tad tās būtu jāsvītro no Regulas (ES) 2016/429 II pielikumā dotā saraksta.

    (10)Tādēļ būtu attiecīgi jāgroza Regulas (ES) 2016/429 II pielikumā dotais slimību saraksts.

    (11)Tāpēc būtu jāgroza Regula (ES) 2016/429.

    (12)Tā kā Regulu (ES) 2016/429 piemēro no 2021. gada 21. aprīļa, arī tās grozījumi būtu jāpiemēro no minētās dienas,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Regulas (ES) Nr. 2016/429 II pielikumu aizstāj ar šīs regulas pielikuma tekstu.

    2. pants

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    To piemēro no 2021. gada 21. aprīļa.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 25.7.2018

       Komisijas vārdā —

       priekšsēdētājs
       Jean-Claude JUNCKER

    (1)    OV L 84, 31.3.2016., 1. lpp.
    (2)    OV L 378, 31.12.1982., 58. lpp.
    (3)    OV L 306, 22.11.2003., 1. lpp.
    (4)    OV L 316, 1.12.2001., 5. lpp.
    (5)    OV L 268, 14.9.1992., 54. lpp.
    (6)    OV 121, 29.7.1964., 1977. lpp.
    (7)    OV L 268, 14.9.1992., 54. lpp.
    (8)    OV L 293, 5.11.2013., 1. lpp., OV L 147, 31.5.2001., 1. lpp., OV L 325, 12.12.2003., 31. lpp., OV L 325, 12.12.2003., 1. lpp.
    (9)    EFSA Journal 2013, 11(4):3180 (48. lpp.).
    (10)    EFSA Journal 2015, 13(7):4164, 70. lpp.
    (11)    EFSA Journal 2015, 13(12):4373, 129. lpp.
    (12)    EFSA Journal 2009, 7(12):1418 (67. lpp.).
    (13)    EFSA Journal 2010, 8(5):1595 (114. lpp.).
    (14)    EFSA Journal 2015, 13(1):3986, 73. lpp.
    (15)    EFSA Journal 2014, 12(11):3885, 122. lpp.
    (16)    EFSA Journal 2015, 13(1):3985.
    (17)    EFSA Journal 2012, 10(4):2631 (97. lpp.).
    (18)    EFSA Journal 2012, 10(4):2631 (97. lpp.).
    (19)    EFSA Journal (2007) 477, 1.–25. lpp.
    (20)    https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/sci-com_scah_out73_en.pdf.
    (21)    EFSA Journal 2013, 11(3):3128. (127. lpp.) doi:10.2903/j.efsa.2013.3128.
    (22)    EFSA Journal 2013, 11(3):3128. (127. lpp.) doi:10.2903/j.efsa.2013.3128.
    (23)    EFSA Journal 2011, 9(10):2387 (58. lpp.).
    (24)    EFSA Journal 2012, 10(11):2971 (22. lpp.).
    (25)    EFSA Journal 2017, 15(7):4889, 46. lpp.
    (26)    EFSA Journal 2017, 15(8):4959, 42. lpp.
    (27)    EFSA Journal 2017, 15(8):4957, 74. lpp.
    (28)    EFSA Journal 2017, 15(7):4958, 32. lpp.
    (29)    EFSA Journal 2017, 15(7):4892, 34. lpp.
    (30)    EFSA Journal 2017, 15(7):4890, 37. lpp.
    (31)    EFSA Journal 2017, 15(7):4951, 33. lpp.
    (32)    EFSA Journal 2017, 15(7):4960, 47. lpp.
    (33)    EFSA Journal 2017, 15(7):4948, 23. lpp.
    (34)    EFSA Journal 2017, 15(8):4955, 51. lpp.
    (35)    EFSA Journal 2017, 15(10):4995, 30. lpp.
    (36)    EFSA Journal 2017, 15(7):4947, 25. lpp.
    (37)    EFSA Journal 2017, 15(8):4952, 45. lpp.
    (38)    EFSA Journal 2017, 15(10):4990, 30. lpp.
    (39)    EFSA Journal 2017, 15(10):4992, 37. lpp.
    (40)    EFSA Journal 2017, 15(8):4956, 28. lpp.
    (41)    EFSA Journal 2017, 15(10):4996, 27. lpp.
    (42)    EFSA Journal 2017, 15(10):4994, 30. lpp.
    (43)    EFSA Journal 2017, 15(10):4993, 30. lpp.
    (44)    EFSA Journal 2017, 15(8):4950, 23. lpp.
    (45)    EFSA Journal 2017, 15(7):4946, 26. lpp.
    (46)    EFSA Journal 2017, 15(7):4888, 25. lpp.
    (47)    EFSA Journal 2017, 15(7):4949, 34. lpp.
    (48)    EFSA Journal 2017, 15(8):4953, 40. lpp.
    (49)    EFSA Journal 2017, 15(8):4954, 50. lpp.
    (50)    EFSA Journal 2017, 15(7):4891, 34. lpp.
    (51)    EFSA Journal 2017, 15(10):4997, 25. lpp.
    (52)    EFSA Journal 2017, 15(11):5071, 34. lpp.
    (53)    EFSA Journal 2017, 15(7):4907, 35. lpp.
    (54)     https://ec.europa.eu/food/animals/health/expert_group_en , https://ec.europa.eu/food/animals/health/advisory_committees_en
    (55)    OV L 84, 31.3.2016, 1. lpp.
    (56)    EFSA Journal 2017, 15(7):4783.
    (57)    EFSA Journal 2017, 15(7):4892.
    (58)    EFSA Journal 2017, 15(8):4956.
    (59)    EFSA Journal 2017, 15(8):4950.
    (60)    EFSA Journal 2017, 15(10):4997.
    (61)    EFSA Journal 2017, 15(7):4907.
    (62)     https://ec.europa.eu/food/animals/health/expert_group_en
    (63)    EFSA Journal 2012, 10(4):2631.
    (64)    EFSA Journal 2012, 10(4):2631.
    (65)    EFSA Journal 2011, 9(10):2387.
    (66)    EFSA Journal 2017, 15(7):4892.
    (67)    EFSA Journal 2017, 15(7):4890.
    (68)    EFSA Journal 2017, 15(7):4960.
    (69)    EFSA Journal 2017, 15(7):4948.
    (70)    EFSA Journal 2017, 15(8):4955.
    (71)    EFSA Journal 2010, 8(5):1595.
    (72)    EFSA Journal 2017, 15(7):4947.
    (73)    EFSA Journal 2017, 15(8):4952.
    (74)    EFSA Journal 2017, 15(10):4990.
    (75)    EFSA Journal 2017, 15(10):4992.
    (76)    EFSA Journal 2017, 15(8):4956.
    (77)    EFSA Journal 2017, 15(10):4996.
    (78)    EFSA Journal 2017, 15(10):4994.
    (79)    EFSA Journal 2017, 15(7):4946.
    (80)    EFSA Journal 2017, 15(7):4888.
    (81)    EFSA Journal 2017, 15(7):4949.
    (82)    EFSA Journal 2017, 15(8):4953.
    (83)    EFSA Journal 2017, 15(7):4891.
    (84)    Dzīvnieku veselības un labturības zinātniskās komitejas ziņojums, pieņemts 2002. gada 16. aprīlī, https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/sci-com_scah_out73_en.pdf.
    (85)    EFSA Journal 2017, 15(10):4997.
    (86)    EFSA Journal 2013, 11(3):3128.
    (87)    EFSA Journal 2013, 11(3):3128.
    (88)    EFSA Journal 2017, 15(11):5071.
    (89)    Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 22. oktobra Lēmums Nr. 1082/2013/ES par nopietniem pārrobežu veselības apdraudējumiem un ar ko atceļ Lēmumu Nr. 2119/98/EK (OV L 293, 5.11.2013., 1. lpp.).
    (90)    Eiropas Parlamenta un Padomes 2001. gada 22. maija Regula (EK) Nr. 999/2001, ar ko paredz noteikumus dažu transmisīvo sūkļveida encefalopātiju profilaksei, kontrolei un apkarošanai (OV L 147, 31.5.2001., 1. lpp.).
    (91)    Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 17. novembra Direktīva 2003/99/EK par zoonožu un zoonožu ierosinātāju uzraudzību, ar kuru groza Padomes Lēmumu 90/424/EEK un atceļ Padomes Direktīvu 92/117/EEK (OV L 325, 12.12.2003., 31. lpp.).
    (92)    Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 17. novembra Regula (EK) Nr. 2160/2003 par salmonellas un dažu citu pārtikā sastopamu zoonozes īpašu izraisītāju kontroli (OV L 325, 12.12.2003., 1. lpp.).
    Top

    PIELIKUMS

    II PIELIKUMS

    DZĪVNIEKU SLIMĪBU SARAKSTS

    Govju mēra vīrusa infekcija

    Rifta ielejas drudža vīrusa infekcija

    Brucella abortus, B. melitensis un B. suis infekcija

    Mycobacterium tuberculosis kompleksa (M. bovis, M. caprae un M. tuberculosis) infekcija

    Trakumsērgas vīrusa infekcija

    Infekciozā katarālā drudža vīrusa infekcija (serotipi 1–24)

    Echinococcus multilocularis invāzija

    Epizootiskās hemorāģiskās slimības vīrusa infekcija

    Liesas sērga

    Tripanosomoze (Trypanosoma evansi)

    Ebolas vīrusslimība

    Paratuberkuloze

    Japānas encefalīts

    Rietumnīlas drudzis

    Kū drudzis

    Nodulārā dermatīta vīrusa infekcija

    Mycoplasma mycoides subsp. mycoides SC infekcija (kontagiozā govju pleiropneimonija)

    Govju infekciozais rinotraheīts/infekciozais pustulozais vulvovaginīts

    Govju virusālā diareja

    Govju kampilobakterioze

    Trihomonoze

    Govju enzootiskā leikoze

    Aitu bakas un kazu bakas

    Mazo atgremotāju mēra vīrusa infekcija

    Kazu kontagiozā pleiropneimonija

    Infekciozais epididimīts (Brucella ovis)

    Burkholderia mallei infekcija (zirgu ļaunie ienāši)

    Zirgu virusālā arterīta infekcija

    Zirgu infekciozā anēmija

    Vaislas sērga

    Venecuēlas zirgu encefalomielīts

    Ķēvju kontagiozais metrīts

    Zirgu encefalomielīts (austrumu un rietumu)

    Aujeski slimības vīrusa infekcija

    Cūku reproduktīvā un respiratorā sindroma vīrusa infekcija

    Ņūkāslas slimības vīrusa infekcija

    Putnu mikoplazmoze (Mycoplasma gallisepticum un M. meleagridis)

    Salmonella Pullorum, S. Gallinarum un S. arizonae infekcija

    Mazpatogēniskā putnu gripas vīrusa infekcija

    Putnu hlamidioze

    Varroa spp. invāzija (varroze)

    Aethina tumida (mazās stropu vaboles) invāzija

    Amerikas peru puve

    Tropilaelaps spp. invāzija

    Batrachochytrium salamandrivorans infekcija

    Epizootiskā hematopoētiskā nekroze

    Virusālā hemorāģiskā septicēmija

    Infekciozā hematopoētiskā nekroze

    Inficēšanās ar lašu infekciozās anēmijas vīrusu, kura genotipa izteikti polimorfiskajā reģionā (HPR) ir delīcijas

    Koiju herpesvīrusa slimība

    Mikrocytos mackini infekcija

    Perkinsus marinus infekcija

    Bonamia ostreae infekcija

    Bonamia exitiosa infekcija

    Marteilia refringens infekcija

    Tauras sindroma vīrusa infekcija

    Dzeltenās galvas vīrusa infekcija

    Balto plankumu sindroma vīrusa infekcija

    Top