EUR-Lex Ingång till EU-rätten

Tillbaka till EUR-Lex förstasida

Det här dokumentet är ett utdrag från EUR-Lex webbplats

Bezpilota gaisa kuģu sistēmu projektēšanas un ražošanas prasības

 

KOPSAVILKUMS:

Deleģētā regula (ES) 2019/945 par bezpilota gaisa kuģu sistēmām un trešo valstu bezpilota gaisa kuģu sistēmu ekspluatantiem

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Tajā ir izklāstītas funkcijas un iespējas, kādām ir jābūt droniem (bezpilota gaisa kuģiem un aprīkojumam, ko izmanto, lai tos vadītu no attāluma), lai ar tiem veiktu drošus lidojumus, un tās mērķis ir palīdzēt veicināt ieguldījumus un inovāciju šajā nozarē. Šajā deleģētā regulā ir arī izklāstīti nosacījumi bezpilota gaisa kuģu sistēmu ekspluatantiem no trešām valstīm.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Deleģētā regula ietver trīs galvenos jautājumus:

  • tehniskās prasības droniem un attālās identifikācijas papildierīcēm*;
  • noteikumus Eiropas Savienības (ES) tirgū pieejamajiem droniem, palīgierīču komplektiem un attālās identifikācijas papildierīcēm;
  • noteikumus trešo valstu dronu ekspluatantiem, kas veic dronu operācijas Eiropas vienotajā gaisa telpā.

Operāciju kategorijas

Šī regula attiecas uz trīs dronu operāciju veidiem saskaņā ar Eiropas Komisijas pieņemto īstenošanas aktu – Īstenošanas Regulu (ES) 2019/947 (skatīt kopsavilkumu).

  • Atklātās operācijas – tām pirms lidojuma nav nepieciešama atļauja vai ekspluatanta deklarācija.
  • Īpašās operācijas – tām, ar dažiem izņēmumiem, ir nepieciešama kompetentas valsts iestādes izsniegta ekspluatācijas atļauja.
  • Sertificētās operācijas – to veikšanai ir nepieciešama drona un ekspluatanta sertifikācija un attiecīgā gadījumā tālvadības pilota licencēšana.

Tas neattiecas uz droniem, kas paredzēti lidojumiem vienīgi iekštelpās.

Tehniskie noteikumi un prasības

Ar regulu paredz atsevišķus noteikumus divām dažādām dronu operāciju klasēm.

1. Atklātās vai īpašās operāciju kategorijas ar ekspluatācijas deklarāciju, palīgierīces, kam ir kategorijas identifikācijas marķējums un attālās identifikācijas papildierīces. Šie noteikumi un prasības ietver vairākus jautājumus, tostarp:

  • izstrādājuma prasības;
  • pienākumus ekonomikas dalībniekiem, tostarp ražotājiem, importētājiem un izplatītājiem;
  • izstrādājuma atbilstību, ietverot vairākus jautājumus, tostarp:
    • atbilstības novērtēšanas procedūras;
    • ES atbilstības deklarāciju;
    • noteikumus un nosacījumus par CE marķējuma un drona klases identifikācijas marķējuma uzlikšanu;
    • atbilstības novērtēšanas struktūru paziņošanu;
    • ES tirgus uzraudzību un ES tirgū laisto izstrādājumu kontroli.

2. Īpašās vai sertificētās operāciju kategorijas, izņemot, ja tās tiek veiktas ar deklarāciju. Šie noteikumi un prasības ietver:

  • sertifikācijas prasības, kuru pamatā ir vairāki faktori, tostarp izmērs un mērķis;
  • attālinātās identifikācijas sistēmu* prasības “konkrētas” kategorijas droniem, kas projektēti lidojumiem zemāk par 120 metriem.

Trešo valstu ekspluatanti

Ar dažiem izņēmumiem, dronu ekspluatantiem no trešām valstīm ir jāievēro regula, veicot dronu ekspluatāciju Eiropas vienotajā gaisa telpā.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2019. gada 1. jūlija.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Attālās identifikācijas papildierīces. Sistēma, kas nav iebūvēta dronā, bet ir iegādāta atsevišķi.
Attālinātās identifikācijas sistēma. Sistēma, kas nodrošina vietēju informācijas pārraidi par ekspluatēto dronu, tostarp drona marķējumu, lai šo informāciju varētu iegūt bez tiešas fiziskas piekļuves dronam.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/945 (2019. gada 12. marts) par bezpilota gaisa kuģu sistēmām un trešo valstu bezpilota gaisa kuģu sistēmu ekspluatantiem (OV L 152, 11.6.2019., 1.–40. lpp.).

Secīgi grozījumi Deleģētajā regulā (ES) 2019/945 ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2019/947 (2019. gada 24. maijs) par bezpilota gaisa kuģu ekspluatācijas noteikumiem un procedūrām (OV L 152, 11.6.2019., 45.–71. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1139 (2018. gada 4. jūlijs) par kopīgiem noteikumiem civilās aviācijas jomā un ar ko izveido Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūru, un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 2111/2005, (EK) Nr. 1008/2008, (ES) Nr. 996/2010, (ES) Nr. 376/2014 un Direktīvas 2014/30/ES un 2014/53/ES un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 552/2004 un (EK) Nr. 216/2008 un Padomes Regulu (EEK) Nr. 3922/91 (OV L 212, 22.8.2018., 1.–122. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 08.12.2021

Upp