Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ekonomisko partnerattiecību nolīgums starp ES un Dienvidāfrikas attīstības kopienas valstīm

 

KOPSAVILKUMS:

Lēmums (ES) 2016/1623 par to, lai parakstītu un provizoriski piemērotu Ekonomisko partnerattiecību nolīgumu starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un DAK EPN valstīm, no otras puses

Ekonomisko partnerattiecību nolīgums starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un DAK EPN valstīm, no otras puses

KĀDS IR ŠĪ LĒMUMA UN NOLĪGUMA MĒRĶIS?

To mērķis ir sekmēt attīstību, izveidojot brīvās tirdzniecības attiecības starp Eiropas Savienību (ES) un sešām attiecīgajām valstīm.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Dienvidāfrikas attīstības kopienu (DAK) veido šādas valstis:

  • Botsvāna;
  • Lesoto;
  • Mozambika;
  • Namībija;
  • Dienvidāfrika;
  • Svatini (iepriekš – Svazilenda).

Orientēšanās uz attīstību

  • Šis nolīgums ir asimetrisks nolīgums. ES garantē Botsvānai, Lesoto, Mozambikai, Namībijai un Svatini beznodokļu* un bezkvotu* piekļuvi ES tirgum. Tā arī piešķir Dienvidāfrikai plašāku piekļuvi tirgum, nekā paredzēja iepriekšējais līgums.
  • Nolīgums neuzliek DAK valstīm pienākumu nodrošināt ES tādu pašu piekļuvi tirgum, kādu tām piešķīrusi ES. DAK valstis var saglabāt tarifus attiecībā uz noteiktiem produktiem, lai pasargātu tos no starptautiskās konkurences spiediena.
  • Ekonomisko partnerattiecību nolīguma (EPN) valstis var palielināt ievedmuitas nodokli, ja importa apjoms no ES palielinās tik ļoti vai arī tik strauji, ka draud sagraut vietējo ražošanu.
  • ES nedrīkst izmantot lauksaimniecības produktu eksporta subsīdijas.
  • Nolīgums sekmē ekonomikas dažādošanu, samazinot “starpproduktu”, piemēram, sēklu, mēslošanas līdzekļu un iekārtu, ievedmuitas nodokli, lai padarītu šādus produktus pieejamākus Āfrikas uzņēmējiem.

Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes

  • ES tradicionālo produktu, piemēram, vīnu un pārtikas produktu, ražotājiem, kuri ir pazīstami visā pasaulē, ir ekskluzīvas tiesības Dienvidāfrikā izmantot produktu tradicionālos nosaukumus.
  • Vairāku Dienvidāfrikas produktu, piemēram, dažādu vīnu un roibuša tējas (rooibos), ģeogrāfiskās izcelsmes norādes ir aizsargātas ES tirgū.

Ilgtspējīga attīstība

  • Visām pusēm ir pienākums ievērot sociālos un vides standartus.
  • Ar nolīgumu izveido procedūru konsultācijām par vides vai darba jautājumiem, un tajā ir definēts visaptverošs to jomu saraksts, kurās nepieciešama partneru sadarbība, lai veicinātu ilgtspējīgu attīstību.

Izcelsmes noteikumu izņēmumi (atkāpes)

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2017/882 par atkāpēm no izcelsmes noteikumiem, kas izklāstīti DAK–ES EPN 1. protokolā attiecībā uz HS pozīcijas 1604 sagatavotām vai konservētām Albacore tunzivīm, kuras ražotas no nenoteiktas izcelsmes HS pozīcijas 0302 vai 0303 Albacore tunzivīm, atbilstoši gada kvotai 800 tonnu apmērā, kas piešķirta Namībijai.

KOPŠ KURA LAIKA ŠIS LĒMUMS UN ŠIS NOLĪGUMS IR PIEMĒROJAMI?

Līdz brīdim, kad nolīgums starp ES un visām DAK valstīm stāsies spēkā, nolīgumu provizoriski piemēro no 2016. gada 10. oktobra starp ES un Botsvānu, Lesoto, Namībiju, Dienvidāfriku un Svatini, kā norādīts paziņojumā (skatīt saistīto dokumentu sadaļu), un no 2018. gada 4. februāra – starp ES un Mozambiku (skatīt attiecīgos paziņojumus “saistīto dokumentu sadaļā”).

12. panta 4. punktu, kurš attiecas uz ES dalībvalstu atbalstu attīstības sadarbības jomā DAK EPN valstīs, provizoriski nepiemēro, jo tas jau tiek piemērots.

Lēmums (ES) 2016/1623 ir piemērojams kopš 2016. gada 1. jūnija.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Beznodokļu: atbrīvojums no nodokļa maksāšanas.
Bezkvotu: nav ierobežojumu attiecībā uz importēto vai eksportēto produktu daudzumu.

PAMATDOKUMENTI

Padomes Lēmums (ES) 2016/1623 (2016. gada 1. jūnijs) par to, lai Eiropas Savienības vārdā parakstītu un provizoriski piemērotu Ekonomisko partnerattiecību nolīgumu starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un DAK EPN valstīm, no otras puses (OV L 250, 16.9.2016., 1.–2. lpp.)

Ekonomisko partnerattiecību nolīgums starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un DAK EPN valstīm, no otras puses (OV L 250, 16.9.2016., 3.–2120. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2017/882 (2017. gada 23. maijs) par atkāpēm no izcelsmes noteikumiem, kas izklāstīti Ekonomisko partnerattiecību nolīguma starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un DAK EPN valstīm, no otras puses, 1. protokolā, kuras atbilstoši kvotai piemēro konkrētiem izstrādājumiem no Namībijas (OV L 135, 24.5.2017., 15–17. lpp.)

Paziņojums par to, lai provizoriski piemērotu Ekonomisko partnerattiecību nolīgumu starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Dienvidāfrikas attīstības kopienas ekonomisko partnerattiecību nolīguma (DAK EPN) valstīm, no otras puses (OV L 38, 10.2.2018., 1. lpp.)

Paziņojums par to, lai provizoriski piemērotu Ekonomisko partnerattiecību nolīgumu starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un DAK EPN valstīm, no otras puses (OV L 274, 11.10.2016., 1. lpp.)

Komisijas paziņojums saskaņā ar Ekonomiskā partnerattiecību nolīguma starp Eiropas Savienību un DAK EPN valstīm 1. protokola 4. panta 14. punktu attiecībā uz jēdziena “noteiktas izcelsmes izstrādājumi” definīciju un administratīvās sadarbības metodēm – Kumulācija starp Eiropas Savienību un DAK EPN valstīm un ES aizjūras zemēm un teritorijām saskaņā ar ES DAK EPN 1. protokola 4. panta 3. un 7. punktu (OV C 407, 12.11.2018., 8. lpp.)

Komisijas paziņojums saskaņā ar Ekonomisko partnerattiecību nolīguma starp Eiropas Savienību un DAK EPN valstīm 1. protokola 4. panta 17. punktu attiecībā uz “noteiktas izcelsmes izstrādājumu” jēdziena definīciju un administratīvās sadarbības metodēm – Paziņojums par tādu Dienvidāfrikas izcelsmes materiālu sarakstu, kurus nevar importēt tieši ES beznodokļu un bezkvotu režīmā un uz kuriem neattiecas ES un DAK EPN 1. protokola 4. panta 2. punktā paredzētā kumulācija (OV C 407, 12.11.2018., 5–7. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 09.09.2021

Top