EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0416

Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA par augsnes monitoringu un noturību (Augsnes monitoringa akts)

COM/2023/416 final

Briselē, 5.7.2023

COM(2023) 416 final

2023/0232(COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA

par augsnes monitoringu un noturību (Augsnes monitoringa akts)

{SEC(2023) 416 final} - {SWD(2023) 416 final} - {SWD(2023) 417 final} - {SWD(2023) 418 final} - {SWD(2023) 423 final}


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Augsne ir dzīvībai svarīgs, ierobežots, neatjaunīgs un neaizstājams resurss. Veselīga augsne ir mūsu ekonomikas, sabiedrības un vides pamats, jo tā ražo pārtiku, palielina mūsu noturību pret klimata pārmaiņām, ekstrēmiem laikapstākļu notikumiem, sausumu un plūdiem un palīdz uzturēt mūsu labbūtību. Veselīga augsne uzkrāj oglekli, tā spēj labāk absorbēt, uzkrāt un filtrēt ūdeni un nodrošināt dzīvībai svarīgus pakalpojumus, piemēram, nekaitīgu un uzturvielām bagātu pārtiku un biomasu bioekonomikas nepārtikas nozarēm.

Zinātniskie pierādījumi 1 liecina, ka patlaban ES 60–70 % augsnes ir sliktā stāvoklī. Visas dalībvalstis saskaras ar augsnes degradācijas problēmu. Degradācijas procesi turpinās un aizvien vairāk pasliktina augsnes stāvokli. Šīs problēmas cēloņi un ietekme pārsniedz valstu robežas, tādējādi ES un kaimiņvalstīs samazinot augsnes spēju nodrošināt šos dzīvībai svarīgos pakalpojumus. Tas rada riskus cilvēka veselībai, videi, klimatam, ekonomikai un sabiedrībai, apdraudot pārtikas nodrošinājumu, ūdens kvalitāti, palielinot ietekmi, ko rada plūdi un sausums, biomasas ražošana, oglekļa emisijas un biodaudzveidības izzušana.

Neprovocētais un nepamatotais Krievijas agresijas karš pret Ukrainu ir destabilizējis globālās pārtikas sistēmas, pasaulē saasinājis pārtikas nodrošinājuma riskus un neaizsargātību un pastiprinājis ES nepieciešamību stiprināt savu pārtikas sistēmu ilgtspēju nākamajiem gadsimtiem. Tendences un dažādie faktori, kas kopā ietekmē nodrošinātību ar pārtiku, vērš uzmanību uz to, ka pārtikas pieejamību, piekļūstamību (pieejamību cenas ziņā) izmantojumu un stabilitāti nevar uzskatīt par pašsaprotamu ne īstermiņā, ne arī ilgtermiņā 2 . Ņemot vērā minēto, auglīgai augsnei ir ģeostratēģiska nozīme, lai ilgtermiņā nodrošinātu mums piekļuvi pietiekamai, uzturvielām bagātai un cenas ziņā pieejamai pārtikai. Pārtikas piegādes ķēde ir cieši savstarpēji saistīta un atkarīga globālā līmenī, un ES ir nozīmīga globālā dalībniece starptautiskajos pārtikas tirgos. Lai saražotu pietiekami daudz pārtikas pasaules iedzīvotājiem, kuru skaits, kā liecina prognozes, līdz 2050. gadam varētu pieaugt līdz 9–10 miljardiem cilvēku, auglīga augsne ir pamatvērtība. Tā kā 95 % mūsu pārtikas tieši vai netieši ražo, izmantojot šo ļoti ierobežoto dabas resursu, augsnes degradācija tieši ietekmē nodrošinātību ar pārtiku un pārrobežu pārtikas tirgus.

Spiediens uz augsni un zemi pieaug visā pasaulē. ES 4,2 % teritorijas tiek izmantoti mākslīgi, aizņemot zemes platības. Zemes platību aizņemšana un augsnes noslēgšana joprojām notiek galvenokārt uz lauksaimniecībā izmantojamās zemes rēķina. Turklāt augsnes degradācija ilgtermiņā nelabvēlīgi ietekmē lauksaimniecības augsnes potenciālo auglību. Tiek lēsts, ka apmēram 61 %–73 % ES lauksaimniecības augsnes ir skārusi erozija, organiskā oglekļa zudums, uzturvielu (slāpekļa) pārpilnība, sablīvētība vai sekundārā sasāļošanās (vai visu minēto apdraudējumu kopums). Piemēram, augsnes sablīvēšanās kultūraugu ražu var samazināt par 2,5–15 %. Ja nerūpēsimies par ilgtspējīgu apsaimniekošanu un nerīkosimies, lai augsni atveseļotu, augsnes veselības pasliktināšanās būs izšķirīgs faktors, kas izraisīs nākamās krīzes nodrošinātībā ar pārtiku.

Vesela augsne ir būtiski svarīgs elements lauksaimniekiem un kopumā visai lauksaimniecības ekosistēmai. Augsnes auglības saglabāšana vai uzlabošana ilgtermiņā palīdzēs stabilizēt vai pat palielināt kultūraugu un barības ražas un biomasas apjomu, kas vajadzīgs mūsu nepārtikas bioekonomikas nozarēm, tādējādi veicinot ekonomikas defosilizāciju 3 , kā arī ilgtermiņā sniegs lauksaimniekiem ražošanas drošību un uzņēmējdarbības izredzes. Veselas un auglīgas augsnes un zemes pieejamībai ir izšķiroša nozīme pārejā uz ilgtspējīgu bioekonomiku, tāpēc tā var palīdzēt palielināt un saglabāt zemes vērtību. Augsnes auglības uzlabošanas pasākumi var arī samazināt lauku saimniecību pamatdarbības izmaksas, piemēram, ražošanas resursu vai iekārtu iegādes izmaksas. Lauksaimnieki var saņemt finansiālu atbalstu par darbībām, kas paredzētas, piemēram, kopējā lauksaimniecības politikā (KLP) vai priekšlikumā par ES oglekļa piesaistījumu sertifikācijas satvaru 4 .

Augsnes degradācija nodara kaitējumu arī cilvēka veselībai. Gaisā suspendētās daļiņas, ko rada vēja erozija, izraisa vai pasliktina elpošanas orgānu un sirds un asinsvadu slimības. Sablīvēta augsne karstuma viļņu laikā paildzina augstas temperatūras noturību un mazāk spēj piesaistīt piesārņotājus. Kontaminēta augsne arī nelabvēlīgi ietekmē pārtikas nekaitīgumu. Piemēram, aptuveni 21 % ES lauksaimniecības augsnes virskārtā kadmija koncentrācija pārsniedz gruntsūdeņiem noteikto robežvērtību. Vesela un ilgtspējīgi apsaimniekota augsne palielina arī vides un dabas atpūtas vērtību, kas saistīta ar mūsu fizisko un mentālo veselību. Tas ir vērtīgi kā laukos, tā jo īpaši arī pilsētās, kur ilgtspējīgas apsaimniekošanas paņēmienu ieviešana var palīdzēt radīt veselīgas zaļās zonas un samazināt karstuma salas, uzlabot gaisa kvalitāti un apstākļus mājokļos. Augsnes veselības uzlabošana ievērojami var palielināt ES noturību pret nelabvēlīgiem notikumiem un pielāgošanos klimata pārmaiņām. Eiropas klimatnoturību ietekmē augsnes organisko vielu sastāvs un auglība, ūdens aiztures un filtrācijas spēja un noturība pret eroziju. Oglekļsaistīgas lauksaimniecības paņēmieni palīdz CO2 uzkrāt augsnē un mazināt klimata pārmaiņas. Augsnes spēja aizturēt ūdeni palīdz ne vien novērst katastrofu riskus, bet arī uz tiem reaģēt. Augsnes spēja absorbēt lielāku lietus ūdens daudzumu mazina plūdu intensitāti un izlīdzina sausuma laikposmu negatīvo ietekmi. Dažas augsnes baktērijas, kas ir veselas augsnes biodaudzveidības sastāvdaļa, var arī palīdzēt kultūraugiem pārciest sausumu.

Tā kā ekstrēmi laikapstākļi un klimatiski apdraudējumi pastiprinās, visā Eiropā pieaug mežu ugunsgrēku risks. Paredzams, ka līdz ar klimata pārmaiņām pastiprināsies apstākļi, kas palielina ugunsgrēku risku, jo īpaši ekosistēmu, tostarp augsnes, siltums un mitrums. Vesela augsne ar pietiekamu ūdens aiztures spēju palīdz uzturēt veselīgas meža ekosistēmas, kas ir noturīgākas pret mežu ugunsgrēkiem. Vienlaikus mežu ugunsgrēki var izraisīt augsnes degradāciju, tādējādi palielinot augsnes erozijas, zemes nogruvumu un plūdu riskus. Paplašinot zināšanu bāzi par augsni, var palīdzēt uzlabot katastrofu riska novērtējumus, kuros atzīta augsnes daudzveidīgā loma katastrofu novēršanā. Augsnes veselības stiprināšanas pasākumi veido noturību pret turpmāko spriedzi, ko rada klimata pārmaiņas.

Pašreizējām ES un valstu rīcībpolitikām ir bijusi pozitīva ietekme uz augsnes veselību. Tomēr tie nav novērsuši visus augsnes degradāciju veicinošos faktorus, tāpēc šajā jomā joprojām ir ievērojamas nepilnības. Augsne veidojas ļoti lēni (piemēram, 2,5 cm augsnes virskārtas veidojas 500 gados vai ilgāk), taču, pieņemot un faktiski veicot pareizos pasākumus, augsnes veselību var saglabāt vai uzlabot.

Šajā ziņā Eiropas zaļais kurss 5 nosaka vērienīgu ceļvedi, kas palīdzēs pārveidot ES par taisnīgu un pārticīgu sabiedrību ar mūsdienīgu, resursefektīvu un konkurētspējīgu ekonomiku, tiecoties aizsargāt, saglabāt un stiprināt ES dabas kapitālu un aizsargāt iedzīvotāju veselību un labbūtību no vidiskiem apdraudējumiem un ietekmes. Saistībā ar Eiropas zaļo kursu Komisija ir pieņēmusi ES Biodaudzveidības stratēģiju 2030. gadam 6 , Nulles piesārņojuma rīcības plānu 7 , ES Klimatadaptācijas stratēģiju 8 un ES Augsnes stratēģiju 2030 gadam 9 .

ES Biodaudzveidības stratēģijā 2030. gadam teikts, ka ir svarīgi vairāk piepūlēties, lai aizsargātu augsnes auglību, samazinātu augsnes eroziju un palielinātu augsnes organiskās vielas daudzumu, ieviešot ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanas praksi. Tajā arī teikts, ka daudz rezultatīvāk jāstrādā pie kontaminētas augsnes teritoriju apzināšanas, degradētu augšņu atjaunošanas, laba augsnes ekoloģiskā stāvokļa nosacījumu formulēšanas, atjaunošanas mērķu noteikšanas un augsnes kvalitātes monitoringa uzlabošanas. Biodaudzveidības stratēģijā arī paziņots par plānu atjaunināt 2006. gada Augsnes aizsardzības tematisko stratēģiju, lai novērstu augsnes degradāciju un izpildītu ES un starptautiskā līmeņa saistības attiecībā uz neitralitāti zemes degradācijas ziņā.

ES Augsnes stratēģijā 2030. gadam izklāstīts ilgtermiņa redzējums par to, ka līdz 2050. gadam būs panākts veselīgs visas augsnes stāvoklis un augsnes aizsardzība, ilgtspējīga izmantošana un atjaunošana būs kļuvusi par normu, un ir ierosinātas vairākas brīvprātīgas un leģislatīvas darbības šo mērķu sasniegšanai. Stratēģijā paziņots, ka Komisija ierosinās Augsnes veselības aktu, ko papildinās ar ietekmes novērtējumu, kurā būtu jāanalizē vairāki aspekti, piemēram, augsnes veselības rādītāji un vērtības, augsnes monitoringa noteikumi un prasības attiecībā uz augsnes ilgtspējīgu izmantošanu.

Astotajā vides rīcības programmā 10 ir noteikts prioritārais mērķis, proti, paredzēts, ka vēlākais 2050. gadā cilvēkiem tiks nodrošināta labklājīga dzīve planētas iespēju robežās labbūtības ekonomikā, kurā nekas netiek izšķērdēts, izaugsme ir reģeneratīva, Savienībā ir sasniegta klimatneitralitāte un ir ievērojami samazināta nevienlīdzība. Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, ir jāizpilda vairāki veicinošie nosacījumi, tostarp jānovērš augsnes degradācija un jānodrošina augsnes aizsardzība un ilgtspējīga izmantošana, cita starpā izstrādājot leģislatīvā akta priekšlikumu par augsnes veselību.

Institucionālās ieinteresētas personas ir aicinājušas mainīt rīcībpolitiku. Eiropas Parlaments 11 aicināja Komisiju izstrādāt ES tiesisko regulējumu attiecībā uz augsni. Tajā būtu jāiekļauj definīcijas un kritēriji attiecībā uz labu augsnes stāvokli un ilgtspējīgu izmantošanu, mērķi, saskaņoti rādītāji, monitoringa un ziņošanas metodika, mērķrādītāji, pasākumi un finanšu līdzekļi. Arī ES Padome 12 piekrita, ka Komisijai ir jārīkojas aktīvāk, lai labāk aizsargātu augsni, un atkārtoti apstiprināja apņemšanos ievērot zemes degradācijas neitralitāti. Turklāt Eiropas Reģionu komiteja  13 , Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja  14 un Eiropas Revīzijas palāta  15 aicināja Komisiju izstrādāt tiesisko regulējumu attiecībā uz ilgtspējīgu augsnes izmantošanu.

Augsnes veselības nozīme ir atzīta arī pasaules līmenī. ES starptautiskā kontekstā ir uzņēmusies saistības, kas paredzētas trīs Riodežaneiro konvencijās, lai atjaunotu pārtuksnešošanās skartās augsnes (ANO Konvencija par cīņu pret pārtuksnešošanos), palīdzētu mīkstināt klimata pārmaiņas (ANO Vispārējā konvencija par klimata pārmaiņām) un veidotu biodaudzveidībai svarīgu dzīvotni (Konvencija par bioloģisko daudzveidību). Augsnes veselības atjaunošana, uzturēšana un uzlabošana ir jaunā Kuņminas–Monreālas globālā biodaudzveidības satvara mērķis.

Augsnes veselība arī tieši palīdz sasniegt vairākus ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus 16 (IAM), jo īpaši 15.3. mērķi. Saskaņā ar šo mērķi paredzēts līdz 2030. gadam apkarot pārtuksnešošanos, atjaunot degradēto zemi un augsni, arī zemi, ko skārusi pārtuksnešošanās, sausums un plūdi, un tiekties uz zemes degradācijas ziņā neitrālu pasauli.

Patlaban nav visaptverošu un saskaņotu augsnes monitoringa datu par augsnes veselību. Dažās dalībvalstīs ir ieviestas augsnes monitoringa sistēmas, taču tās ir sadrumstalotas, nav reprezentatīvas un nav saskaņotas. Dalībvalstis izmanto dažādas paraugu ņemšanas metodes, biežumu un blīvumu, kā arī izmanto dažādus rādītājus un analītiskās metodes, tāpēc ES nav iespējams panākt saskaņotību un salīdzināmību.

Visu minēto iemeslu dēļ ar priekšlikumu visām ES augsnēm tiek izveidots pamatīgs un saskanīgs augsnes monitoringa satvars, kas paplašinās pašreizējās nepilnīgās zināšanas par augsnēm. Tai jākļūst par integrētu monitoringa sistēmu, ko veido ES līmeņa, dalībvalstu un privātie dati. Šie dati būs pamatoti ar vienotu veselas augsnes definīciju un veidos ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu, lai uzturētu vai uzlabotu augsnes veselību un tādējādi līdz 2050. gadam visā ES visur iegūtu veselas un noturīgas augsnes.

Augsnes monitoringa satvars ir vajadzīgs, lai iegūtu datus un informāciju, kas vajadzīga, lai formulētu pienācīgus pasākumus. Šie dati arī, visticamāk, veicinās tehnoloģiju attīstību un inovāciju un mudinās veikt akadēmiskus un rūpnieciskus pētījumus, piemēram, saistībā ar mākslīgā intelekta risinājumiem, izmantojot izpētes sistēmu un klātienes mērījumu sistēmu datus. Pieaugs arī pieprasījums pēc augsnes analīzes pakalpojumiem, ES apvienojot uzņēmumus un specializēto MVU stāvokli. Tas savukārt veicinās augsnes tālizpētes attīstību un nodrošinās Komisijai iespēju apvienot resursus, izmantojot jaunākos mehānismus un tehnoloģijas (LUCAS, Copernicus), lai ieinteresētajām dalībvalstīm piedāvātu izmaksu ziņā efektīvus pakalpojumus. Šis tehnikas progress lauksaimniekiem un mežziņiem varēs nodrošināt iespēju vieglāk piekļūt plašākam, pieejamākam, cenas ziņā pieejamākam tehniskā atbalsta klāstam, kā arī lēmumu pieņemšanas atbalsta rīkiem.

Pietiekami detalizētus augsnes veselības datus dalībvalstis un ES struktūras varētu arī izmantot, lai pilnveidotu sausuma un katastrofu pārvaldības un noturības monitoringu un tendenču analīzi 17 . Šie dati varētu uzlabot profilaksi un tādējādi palīdzēt uzlabot reaģēšanu katastrofu gadījumos. Detalizēti augsnes veselības dati varētu arī būt lietderīgs līdzeklis klimata pārmaiņu mīkstināšanas un pielāgošanās rīcībpolitiku īstenošanā, arī attiecībā uz nodrošinātību ar pārtiku un slodzes faktoriem, kas skar cilvēka veselību un biodaudzveidību.

Izmantojot ilgtspējīgus apsaimniekošanas paņēmienus, dalībvalstis varēs nodrošināt, ka augsnes spēj sniegt dažādus cilvēku veselībai un videi svarīgus ekosistēmas pakalpojumus. Tiem vajadzētu uzlabot kopienu drošību, veselību un infrastruktūru un nodrošināt iztiku apkārtnē, piemēram, lauku tūrismu, tirgus, infrastruktūru, kultūru un labbūtību.

Jaunākos pētījumos par konkrētu praksi lauku saimniecību / zemes vienību līmenī secināts, ka ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas izmaksas daudzos gadījumos atsver ekonomiski ieguvumi un visos gadījumos — vidiski ieguvumi 18 . Ar šo priekšlikumu izveido satvaru, kas vajadzīgs, lai augsnes apsaimniekotājus atbalstītu līdz brīdim, kad ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana un veselīgas augsnes nesīs ieguvumus. Var sagaidīt, ka tas stimulēs dalībvalstis un ES atvēlēt finansējumu ilgtspējīgai augsnes apsaimniekošanai, kā arī veicinās un atbalstīs privātā sektora finansējumu, ko piešķir finanšu iestādes, investori un saistīto nozaru, piemēram, pārtikas pārstrādes, uzņēmumi. Tāpēc tas nostiprinās konkurētspēju darbībām, kas saistītas ar augsnes apsaimniekošanu. Programmas “Apvārsnis Eiropa” pētniecības un inovācijas misija “Augsnes kurss Eiropai” arī atbalsta ilgtspējīgas zemes un augsnes apsaimniekošanas mērķus, nodrošinot zināšanu bāzi un izstrādājot risinājumus plašākai rīcībai augsnes veselības jomā.

Priekšlikumā risināts arī augsnes kontaminācijas jautājums. Dalībvalstīm jāpārvar nepieņemami riski cilvēka veselībai un videi, ko rada augsnes kontaminācija, lai līdz 2050. gadam palīdzētu izveidot no toksikantiem brīvu vidi. Izmantojot ierosināto uz risku balstīto pieeju, valsts līmenī būs iespējams noteikt standartus, lai atbilstoši konkrētā objekta apstākļiem varētu pieņemt riska mazināšanas pasākumus. Priekšlikums uzlabos arī principa “piesārņotājs maksā” piemērošanu un palielinās sociālo taisnīgumu, mudinot ieviest pasākumus, kas uzlabos apstākļus nelabvēlīgā situācijā esošām mājsaimniecībām, kuras dzīvo kontaminēto objektu tuvumā. Prasības apzināt, izpētīt, novērtēt un remediācijas ceļā attīrīt kontaminētos objektus radīs darbvietas un ilgtermiņa nodarbinātību (piemēram, pieaugot pieprasījumam pēc vides konsultantiem, ģeologiem, remediācijas inženieriem utt.).

Tiesību aktā ierosināts pieņemt pakāpenisku un samērīgu pieeju, lai dalībvalstīm būtu pietiekami daudz laika izveidot savu pārvaldības sistēmu, ieviest augsnes monitoringa sistēmu, novērtēt augsnes veselību un sākt piemērot pasākumus, kas saistīti ar ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu.

Saskanība ar spēkā esošajiem noteikumiem konkrētajā rīcībpolitikas jomā

Pēdējos 30 gados ES ir pieņēmusi plašu klāstu ievērojamu vides pasākumu, lai Eiropas iedzīvotājiem uzlabotu vides kvalitāti un radītu augstai dzīves kvalitātei piemērotus apstākļus. Patlaban ES tiesību aktos ir vairāki noteikumi attiecībā uz augsni, tomēr spēkā esošajā ES tiesiskajā regulējumā neapšaubāmi ir skaidri redzama nepilnība, ko paredzēts labot ar šo priekšlikumu par augsnes veselību. Priekšlikums papildina patlaban spēkā esošos vides tiesību aktus, attiecībā uz augsnēm nodrošinot saskanīgu ES līmeņa satvaru. Tas palīdzēs arī sasniegt mērķus, kas izvirzīti patlaban spēkā esošajos tiesību aktos.

Attiecībā uz augsnes kontamināciju priekšlikums papildina Rūpniecisko emisiju direktīvu, Atkritumu pamatdirektīvu un Atkritumu poligonu direktīvu, Direktīvu par atbildību vides jomā un Direktīvu par vides krimināltiesisko aizsardzību, aptverot visus kontaminācijas veidus, ieskaitot vēsturisko augsnes kontamināciju. Tas ļoti lielā mērā veicinās cilvēka veselības aizsardzību, kas ir viens no galvenajiem ES vides rīcībpolitikas mērķiem.

Veselai augsnei piemīt spēja absorbēt, uzkrāt un filtrēt ūdeni. Tāpēc priekšlikums varēs palīdzēs sasniegt mērķus, kas izvirzīti Ūdens pamatdirektīvā, Gruntsūdeņu direktīvā, Nitrātu direktīvā un Vides kvalitātes standartu direktīvā, novēršot augsnes kontamināciju, augsnes eroziju un uzlabojot augsnes ūdensietilpību. Vesela augsne palīdzēs arī novērst plūdus, kas ir viens no Plūdu direktīvas mērķiem.

Noteikumi par ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu papildina spēkā esošos ES tiesību aktus, kas attiecas uz dabu (Dzīvotņu direktīva un Putnu direktīva), uzlabojot biodaudzveidību (piemēram, savvaļas apputeksnētāji, kas ligzdo augsnēs) un gaisa kvalitāti, novēršot augsnes daļiņu eroziju. Veselas augsnes nodrošina pamatu dzīvei un biodaudzveidībai, arī dzīvotņu, sugu un gēnu biodaudzveidībai, un palīdz samazināt gaisa piesārņojumu.

Turklāt zināšanas, informācija un dati, kas savākti saskaņā ar priekšlikumā iekļautajām monitoringa prasībām, palīdzēs uzlabot projektu, plānu un programmu vidiskās ietekmes novērtējumu, ko veic saskaņā ar Ietekmes uz vidi novērtējuma direktīvu un Stratēģiskā vides novērtējuma direktīvu.

Visbeidzot, priekšlikums ir saderīgs ar vairākām citām vides rīcībpolitikas iniciatīvām, kuru vidū ir šeit nosauktās.

ES Biodaudzveidības stratēģija 2030. gadam, kurā noteikti mērķrādītāji tālākai vides aizsardzībai ES un jo īpaši izvirzīts priekšlikums dabas atjaunošanas regulai 19 (Dabas atjaunošanas akts (NRL). Ierosinātā NRL mērķis ir panākt, ka atjaunošanas pasākumi līdz 2030. gadam aptver 20 % ES zemes un jūras teritoriju un līdz 2050. gadam — visas ekosistēmas, kurām vajadzīga atjaunošana. Ierosināto NRL un šo priekšlikumu par augsnes veselību vieno vairākas sinerģijas. Tāpēc ierosinātais NRL un šis priekšlikums savstarpēji viens otru pastiprina.

Nulles piesārņojuma rīcības plānā izklāstīts redzējums par to, ka līdz 2050. gadam gaisa, ūdens un augsnes piesārņojums būs samazināts līdz tādam līmenim, kas vairs nav uzskatāms par kaitīgu veselībai un vides ekosistēmām. Šis priekšlikums ir saderīgs ar priekšlikumiem, kuru mērķis ir stiprināt galvenos spēkā esošos gaisa un ūdens nozares ES tiesību aktus un tiesību aktus par rūpnieciskām darbībām.

Aprites ekonomikas rīcības plāns, kurā izklāstīti pasākumi mikroplastmasas mazināšanai, un izvērtēšana Notekūdeņu dūņu direktīvai, kas regulē lauksaimniecībā izmantojamo dūņu kvalitāti.

Ilgtspēju sekmējoša ķimikāliju stratēģija, kurā atzīts, ka ķimikālijas ir svarīgas mūsdienu sabiedrības labbūtībai, bet kuras mērķis ir labāk aizsargāt iedzīvotājus un vidi no to potenciāli bīstamajām īpašībām.

Saskanība ar citām Savienības rīcībpolitikām

Priekšlikums ir saderīgs ar citām ES klimata, pārtikas un lauksaimniecības rīcībpolitikām.

Šī iniciatīva ir izšķiroši svarīgs Eiropas zaļā kursa centrālais elements un instruments, ar ko sasniegt tādus ES rīcībpolitikas mērķus kā klimatneitralitāte, noturīga daba un biodaudzveidība, nulles piesārņojums, ilgtspējīgas pārtikas sistēmas, cilvēka veselība un labbūtība.

Priekšlikuma mērķi papildina Eiropas Klimata aktu 20 un veido sinerģiju ar to. Tie palīdzēs sasniegt ES klimatadaptācijas mērķus, stiprinot ES noturību, un arī līdz 2050. gadam izveidot klimatneitrālu Eiropu. Oglekļa uzkrāšana augsnē ir svarīgs elements darbībās, kas vajadzīgas klimatneitralitātes sasniegšanai. Lai sasniegtu šo mērķi, jārīkojas vairākās jomās, piemēram, ar ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu jāpanāk oglekļa piesaiste, lai līdzsvarotu siltumnīcefekta gāzu emisijas, kas paliks vērienīga dekarbonizācijas ceļa beigās. Šis priekšlikums palīdzēs sasniegt ES mērķus saistībā ar pielāgošanos klimata pārmaiņām, stiprināt ES noturību un mazināt neaizsargātību pret klimata pārmaiņām, piemēram, uzlabojot augsnes spēju aizturēt ūdeni.

Priekšlikums papildina Zemes izmantošanas, zemes izmantošanas maiņas un mežsaimniecības (ZIZIMM) regulu 21 , kas nesen pārskatīta, lai pielāgotu to atbilstīgi mērķrādītājam — līdz 2030. gadam samazināt emisijas par 55 %, un veido sinerģiju ar šo regulu. Pārskatītajā ZIZIMM regulā 22 paredzēts līdz 2030. gadam ZIZIMM nozarē ES līmenī panākt 310 miljonu tonnu CO2 ekvivalenta neto piesaistījumu. Katrai dalībvalstij laikposmam no 2026. līdz 2029. gadam būs jāizvirza juridiski saistošs valsts mērķis siltumnīcefekta gāzu piesaistījumu pakāpeniskai palielināšanai. Šie mērķi prasa, lai visas dalībvalstis zemes izmantojuma rīcībpolitikās kāpinātu klimatisko ieceru vērienu. Turklāt ZIZIMM regulā ir noteikts, ka dalībvalstīm jāizveido sistēma augsnes oglekļa uzkrājumu monitoringam, tādējādi palīdzot palielināt dabā balstītu klimata pārmaiņu mazināšanas risinājumu ieviešanu augsnē. Šis priekšlikums par augsnes veselību un pārskatītā ZIZIMM regula būs savstarpēji stiprinoši akti, jo veselas augsnes sekvestrē lielāku oglekļa daudzumu un ZIZIMM mērķrādītāji veicina ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu. Labāks un reprezentatīvāks augsnes monitorings uzlabos sekmīgas rīcībpolitikas īstenošanas uzraudzību ZIZIMM nozarē.

Ierosinātās regulas par sertifikācijas satvaru oglekļa piesaistījumiem 23 mērķis ir stimulēt augstas kvalitātes oglekļa piesaistījumu ieviešanu, izmantojot brīvprātīgu ES sertifikācijas satvaru ar augstu klimatisko un vidisko integritāti. Oglekļa piesaistījumi ir arī jauns brīvprātīgā oglekļa tirgus uzņēmējdarbības modelis. Šai iniciatīvai ir liela loma centienos nodrošināt augsnes spēju absorbēt un uzglabāt oglekli. Savukārt augsni atveseļot ir svarīgi tāpēc, lai palielinātu tās spēju absorbēt un uzglabāt oglekli un radīt oglekļa piesaistes kredītus. Turklāt augsnes rajonu izveidošana, kas paredzēta augsnes iniciatīvā, un saistīto datu un zināšanu ieguve atvieglos oglekļa piesaistījumu sertifikācijas sistēmas ieviešanu.

Visbeidzot, atbilstoša veselas augsnes sertifikācija, visticamāk, paaugstinās oglekļa piesaistījumu sertifikāta vērtību un sabiedrībā un tirgū vairāk tiks atzīta ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana un ar to saistītie pārtikas un nepārtikas produkti. Veselas augsnes radītie ieguvumi un tās sasniegšanai paredzētie pasākumi palīdzēs arī veicināt privāto finansēšanu, jo pārtikas ražošanas nozare un citi uzņēmumi jau sāk ieviest programmas ekosistēmu pakalpojumu apmaksai un ar augsnes veselību saistītas ilgtspējīgas prakses atbalstam. Vienlaikus augsne, kurai būs piešķirts veselas augsnes sertifikāts, visticamāk, palielinās zemes vērtību, piemēram, nodrošinājuma, pārdošanas vai mantošanas gadījumos.

Šis priekšlikums atbilst atzinīgi stratēģijai “No lauka līdz galdam” 24 , kuras mērķis ir par vismaz 50 % mazināt barības vielu zudumus, turklāt nodrošinot, ka nenotiek augsnes auglības pasliktināšanās. Turklāt priekšlikums par augsnes veselību palīdzēs uzlabot ES pārtikas sistēmas noturību.

Priekšlikums papildina darbības, ko lauksaimniecības nozare veic saskaņā ar KLP 25 jaunajiem noteikumiem, kuros paredzēts stiprināt lauksaimniecības nozares vidisko sniegumu, kā izklāstīts arī KLP stratēģiskajos plānos 2023.–2027. gadam 26 . Šī rīcībpolitika nosaka dažus obligātus vides un klimata nosacījumus (labs lauksaimnieciskais un vidiskais stāvoklis), kas lauksaimniekiem jāizpilda, lai saņemtu KLP ienākumu atbalstu. Daži nosacījumi ir saistīti ar augsnes apsaimniekošanas paņēmieniem (piemēram, metodes, kas ierobežo augsnes eroziju (piemēram, augsnes apstrāde), minimāls augsnes pārklājums un augseka) un to nolūks ir palīdzēt uzturēt vai uzlabot lauksaimniecības augsnes veselību. KLP paredzēts arī finansiālais atbalsts lauksaimniekiem, kas apņēmušies piemērot konkrētu vidisko un klimatisko praksi vai veikt ieguldījumus, pārsniedzot minētajos nosacījumos prasīto. Saskaņā ar apstiprinātajiem KLP stratēģiskajiem plāniem 2023.–2027. gadam līdz 2027. gadam pusē no ES izmantotās lauksaimniecības platības tiks īstenotas saistības, kas labvēlīgi ietekmē augsnes apsaimniekošanu nolūkā uzlabot augsnes kvalitāti un biotu (piemēram, samazināt augsnes apstrādi, jutīgos laikposmos augsni klāt ar starpkultūrām, izmantot augmaiņu, tostarp augseku ar pākšaugiem). Stiprinot KLP inovācijas dimensiju dalībvalstis plāno izveidot vairāk nekā 6600 darbības grupu, 1000 no tām būs jārisina augsnes veselības jautājumi. Ņemot vērā minēto saikni, šī direktīva būtu jāņem vērā tad, kad Komisija saskaņā ar Regulas (ES) 2021/2115 159. pantu līdz 2025. gada 31. decembrim izskatīs sarakstu, kas iekļauts minētās regulas XIII pielikumā.

Šajā priekšlikumā par augsni būs noteikti ilgtspējīgas apsaimniekošanas principi, ko piemēro Eiropā apsaimniekotajām augsnēm, ieskaitot lauksaimniecības augsnes. Dalībvalstis šos principus varēs piemērot pēc saviem ieskatiem, izvēloties labāko variantu, un varēs izvēlēties, kā tos integrēt savos KLP stratēģiskajos plānos. Šis priekšlikums nodrošinās arī rīkus, ko izmantot, lai uzraudzītu ietekmi, ko rada KLP paredzētie atbalsta instrumenti.

Šis priekšlikums ir saderīgs arī ar priekšlikumu attiecībā uz pašreizējā lauku saimniecību grāmatvedības datu tīkla (FADN) pārveidošanu par lauku saimniecību ilgtspējas datu tīklu (FSDN) 27 , kas paredzēts stratēģijā “No lauka līdz galdam.” Paredzēts, ka jaunais FSDN vāks lauku saimniecību līmeņa datus par ilgtspēju, kā arī palīdzēs uzlabot lauksaimniekiem paredzētos konsultāciju pakalpojumus un salīdzināt lauku saimniecību sniegumu. Pēc pārveidošanas Eiropas Komisija un dalībvalstis, izmantojot jauno tīklu, varēs lauku saimniecību līmenī uzraudzīt konkrētu agrovidisku paņēmienu attīstību, tostarp arī augsnes apsaimniekošanas paņēmienus.

Šis priekšlikums ir saderīgs ar citiem ES rīcībpolitikas mērķiem, ar kuriem paredzēts panākt atvērtu ES stratēģisko autonomiju, piemēram, ar mērķiem, kas izvirzīti priekšlikumā par Eiropas Kritiski svarīgo izejvielu aktu 28 , kura nolūks ir nodrošināt drošu un ilgtspējīgu kritiski svarīgo izejvielu piegādi Eiropas rūpniecībai, un tāpēc tas būtu attiecīgi jāīsteno.

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

šajā priekšlikumā paredzētie noteikumi ir saistīt ar vides aizsardzību. Tādēļ priekšlikuma juridiskais pamats ir Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 192. panta 1. punkts, kurā noteikts, kā jāīsteno Līguma 191. pants. Līguma 191. pantā ir noteikti ES vides rīcībpolitikas mērķi:

saglabāt, aizsargāt un uzlabot vides kvalitāti;

aizsargāt cilvēka veselību;

apdomīgi un racionāli izmantot dabas resursus;

sekmēt starptautiska mēroga pasākumus ar mērķi risināt reģionālas vai pasaules mēroga vides problēmas un jo īpaši cīnīties pret klimata pārmaiņām.

Priekšlikumā nav pasākumu, kas skar zemes izmantojumu.

Tā kā šajā jomā ES un dalībvalstīm ir dalīta kompetence, ES rīcībai ir jāatbilst subsidiaritātes principam.

Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)

Rīcība ES līmenī ir pamatota, ņemot vērā problēmas mērogu un pārrobežu specifiku, augsnes degradācijas ietekmi visā ES un riskus videi, ekonomikai un sabiedrībai.

Bieži vien kļūdaini uzskata, ka augsnes degradācija ir tikai vietēja mēroga problēma, un pārāk zemu tiek novērtētā pārrobežu ietekme. Šīs problēmas veicinošie faktori un ietekme pārsniedz valstu robežas un ierobežo ekosistēmu pakalpojumu sniegšanas iespējas daudzās valstīs, kur augsni aizskalo ūdens vai aizpūš vējš. Kontaminanti var kļūt mobilāki gaisā, virszemes ūdeņos un pazemes ūdeņos, kur tie var pārvietoties pāri robežām un nelabvēlīgi ietekmēt pārtiku.

Vesela augsne ievērojamā mērā var palīdzēt risināt globālas sabiedrības problēmas tādos veidos, ko bieži vien nepamana vai neatzīst. Augsnēm ir ļoti svarīga nozīme barības vielu, oglekļa un ūdens aprites ciklos, un šos procesus neierobežo fiziskās un politiskās robežas.

Tādēļ, lai īstenotu redzējumu par to, ka līdz 2050. gadam visas augsnes būs veselas, kā noteikts Augsnes stratēģijā 2030. gadam, un lai nodrošinātu, ka augsne ilgtermiņā spēj sniegt ekosistēmas pakalpojumus visā ES, ir vajadzīgi saskaņoti visu dalībvalstu pasākumi.

Ja mēs strauji neapturēsim pašreizējo augsnes degradācijas līmeni un augsni neatveseļosim, mūsu pārtikas sistēmas zaudēs produktivitāti un kļūs aizvien mazāk aizsargātas pret klimata pārmaiņām, un tām būs aizvien vairāk jāizmanto resursietilpīgas ielaides. Tā kā augsnes degradācija turpinās un aizvien vairāk pasliktinās, ir skaidrs, ka atsevišķa dalībvalstu rīcība nav pietiekama, lai esošo situāciju labotu.

Tā kā daži augsnes veselības aspekti ES tiesību aktos ir aplūkoti tikai pastarpināti, ir vajadzīga ES papildu rīcība, lai papildinātu pašreizējās prasības un labotu rīcībpolitikas nepilnības.

Priekšlikums ir izstrādāts, lai radītu apstākļus augsnes ilgtspējīgai apsaimniekošanai un risinātu augsnes degradācijas izmaksu problēmu. Ņemot vērā ierosinātās rīcības mērogu un paredzamo ietekmi, tās mērķus labāk varēs sasniegt ES līmenī. Augsnes uzraudzībai un ilgtspējīgai apsaimniekošanai ir vajadzīga koordinējoša darbība pietiekami plašā mērogā, lai būtu iespējams izmantot sinerģijas, efektivitātes un lietderīguma pieaugumu. Koordinējoša darbība ir vajadzīga arī tādēļ, lai izpildītu ES un globālā līmenī uzņemtās saistības. Pastāv risks, ka augsnes nepietiekama aizsardzība ES un tās dalībvalstīs neļaus izpildīt starptautiskās un Eiropas zaļā kursa saistības vides, ilgtspējīgas attīstības un klimata jomā. Visbeidzot, rīcība ES līmenī ir svarīga, lai novērstu iespējamos iekšējā tirgus izkropļojumus un uzņēmumu negodīgu konkurenci, jo dažās dalībvalstīs ir vājākas vidiskās prasības.

Proporcionalitāte

Šis priekšlikums atbilst proporcionalitātes principam, jo tas ietver tikai to, kas ir nepieciešams, proti, panākt, ka līdz 2050. gadam visas augsnes ES ir veselas. Ierosinātais juridiskais instruments ir direktīva, kas dalībvalstīm ļauj pietiekami brīvi izvēlēties piemērotākos pasākumus un pieņemt vietējiem apstākļiem atbilstīgu pieeju. Tas ir ļoti svarīgi, lai ņemtu vērā reģionālās un vietējās īpatnības saistībā ar augsnes mainību, zemes izmantojumu, klimatiskajiem apstākļiem un sociālekonomiskos apstākļus.

Priekšlikums nodrošina, ka tajā izvirzītie mērķi tiek sasniegti, piemērojot prasības, kuras ir faktiski izpildāmas un nepārsniedz mērķu sasniegšanai vajadzīgo. Tāpēc dalībvalstīm ir atvēlēts pietiekami daudz laika, lai pakāpeniski ieviestu pārvaldību, augsnes veselības monitoringa un novērtēšanas mehānismus un pasākumus, kas vajadzīgi, lai ieviestu augsnes ilgtspējīgas apsaimniekošanas principus.

Lai nodrošinātu, ka ES izvirzītos mērķus sasniedz, priekšlikumā ir paredzēti pienākumi monitorēt un novērtēt augsnes veselību un izskatīt veikto pasākumu efektivitāti. Ietekmes novērtējumā ir novērtēta visu rīcībpolitisko risinājumu ietekme un pierādīts, ka priekšlikumi ir samērīgi.

Juridiskā instrumenta izvēle

Lai sasniegtu ilgtermiņa mērķi — līdz 2050. gadam nodrošināt visā ES veselīgu augsni —, ir vajadzīga leģislatīva, nevis neleģislatīva pieeja. Priekšlikumā šajā ziņā paredzēts saskaņots augsnes monitoringa un ilgtspējīgas apsaimniekošanas satvars. Priekšlikums dalībvalstīm ļauj pietiekami brīvi izvēlēties piemērotākos pasākumus un pieņemt vietējiem apstākļiem atbilstīgu pieeju. Šos mērķus vislabāk var sasniegt ar direktīvu. Ņemot vērā daudzveidīgos augsnes apstākļus un izmantošanas veidus visā ES un vajadzību pēc elastīguma un subsidiaritātes, direktīva ir vispiemērotākais juridiskais akts šā mērķa sasniegšanai.

Direktīva nosaka, ka dalībvalstīm ir jāsasniedz tās mērķi un jāīsteno pasākumi valsts materiālo un procesuālo tiesību sistēmās. Tomēr, īstenojot ES pasākumus, direktīvas dalībvalstīm sniedz lielāku brīvību nekā regulas attiecībā uz direktīvā paredzēto pasākumu īstenošanas veida izvēli.

3.EX POST NOVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANOS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Ex-post novērtējumi/spēkā esošo tiesību aktu atbilstības pārbaudes

Nepiemēro, jo patlaban nav ES mēroga tiesību akta, kas attiecas tieši uz augsni.

Novērtējot ES bioloģiskās daudzveidības stratēģiju līdz 2020. gadam (SWD(2022)284), tika apstiprināts, ka augsnes degradācija un zudums un pārtuksnešošanās apdraud dzīvotnes un sugas. Tajā arī konstatēts, ka ir vajadzīgi dabā balstīti risinājumi, lai palīdzētu samazināt emisijas un pielāgoties mainīgajam klimatam.

Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Komisija no 2022. gada 16. februāra līdz 2022. gada 16. martam aicinājuma iesniegt atsauksmes par augsnes veselību un saņēma 189 atbildes.

Komisija no 2022. gada 1. augusta līdz 2022. gada 24. oktobrim tiešsaistē rīkoja sabiedrisko apspriešanu par iespējamo Augsnes veselības aktu attiecībā uz augsnes aizsardzību, ilgtspējīgu apsaimniekošanu un atjaunošanu. Komisija saņēma 5782 atbildes.

No 2015. gada Komisija ES augsnes aizsardzības ekspertu grupā ir uzturējusi atvērtu dialogu ar dalībvalstīm. Grupas sanāksmes parasti notika divas reizes gadā, taču 2022. gadā sanāksmes notika astoņas reizes, lai, pamatojoties uz Komisijas sagatavotajiem tematiskajiem darba dokumentiem, pārrunātu vairākus Augsnes veselības akta aspektus. Ekspertu grupa 2022. gada oktobrī tika paplašināta, lai papildus dalībvalstīm iekļautu citas ieinteresēto personu grupas. Jaunajā sastāvā notika divas ekspertu grupas sanāksmes — 2022. gada 4. oktobrī un 2023. gada 7. februārī, un šajās sanāksmēs apsprieda Augsnes veselības aktu.

Komisija rīkoja arī intervijas un nosūtīja mērķtiecīgas aptaujas anketas, lai noskaidrotu ekspertu viedokļus par konkrētu pasākumu izmaksām, īstenošanas iespējamību un ietekmi. Atbildes Komisija saņēma 2022. gada 14.–28. novembrī.

Kopsavilkuma ziņojums par visām apspriešanās darbībām ir pievienots ietekmes novērtējumam (2. pielikums). Tajā aprakstīta atsauksmju saņemšanas stratēģija, metodes un saņemto atsauksmju pārskats. Salīdzinot dažādus rīcībpolitiskos risinājumus, Komisija pienācīgi ņēma vērā ieinteresēto personu viedokļus (sk. ietekmes novērtējuma 10. pielikumu).

Ekspertu atzinumu pieprasīšana un izmantošana

Komisija lielā mērā izmantoja īpašās zināšanas, ko sniedza ES augsnes aizsardzības ekspertu grupa, kurā apsprieda vairākus Komisija sagatavotos tematiskos dokumentus, un Kopīgā pētniecības centra izstrādātās iekšējās pētniecības zināšanas.

Komisija izmantoja arī publiski pieejamos kompetento organizāciju, piemēram, FAO, EVA, IPBES un Eiropas Zinātņu akadēmiju konsultatīvās padomes, datus un zināšanas. Komisija ieguva papildu zināšanas, izmantojot pakalpojumu līgumus un ES finansētus projektus, jo īpaši izmantojot iniciatīvas “Apvārsnis” programmas.

Ietekmes novērtējums

Šā priekšlikuma pamatā ir ietekmes novērtējums. Pēc tam, kad bija atrisināti jautājumi, kas izvirzīti Regulējuma kontroles padomes 2023. gada 17. februāra negatīvajā atzinumā, ietekmes novērtējuma projekts 2023. gada 28. aprīlī saņēma pozitīvu atzinumu ar atrunām. Regulējuma kontroles padome jo īpaši prasīja precizēt politikas risinājumu saturu un īstenošanas iespējas, atspoguļot iespējamību līdz 2050. gadam nesasniegt visā ES veselīgu augsni, rūpīgi izvērtēt ietekmi uz konkurētspēju un skaidrāk izklāstīt dalībvalstu viedokļus.

Ietekmes novērtējumā rīcībpolitiskie risinājumi tika aprakstīti, izmantojot piecus galvenos moduļus:

(1) augsnes veselības definēšana un augsnes rajonu noteikšana,

(2) augsnes veselības monitorings,

(3) ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana,

(4) kontaminēto objektu apzināšana, reģistrēšana, izpēte un novērtēšana,

(5) augsnes veselības atjaunošana (atveseļošana) un kontaminēto objektu remediācija.

Katram no pieciem moduļiem risinājumi tika noteikti, modulējot elastīgumu un saskaņošanu dažādās pakāpēs atbilstīgi lietderīgiem potenciālajiem risinājumiem. Viens risinājums tika izstrādāts tā, lai dalībvalstīm nodrošinātu maksimālu rīcības brīvību, cits — maksimālu saskaņošanu, bet trešais — vidēju saskaņošanas un rīcības brīvības pakāpi. 1. risinājums ietver tikai monitoringa scenāriju, neparedzot pasākumus attiecībā uz ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu, atveseļošanu un remediāciju, taču tas tika noraidīts jau sākotnējā posmā, jo šķita nepietiekams mērķu sasniegšanai un neattaisnoja ieinteresēto personu cerības.

Vēlamais risinājums apvienoja visefektīvākos, lietderīgākos un rīcībpolitiski saskanīgākos risinājumus, ko izvēlējās no katra moduļa. Attiecībā uz visiem moduļiem, izņemot kontaminēto objektu remediāciju, tika izvēlēts 3. risinājums, kas nodrošina vidēju elastīguma un saskaņošanas līmeni (un ļoti elastīgais 2. risinājums attiecībā uz remediāciju). No ietekmes novērtējuma izrietošā vēlamā risinājuma pamatā bija pakāpeniska pieeja, kas dalībvalstīm nodrošinās vajadzīgo laiku, lai vispirms ieviestu mehānismus augsnes stāvokļa novērtēšanai un pēc tam pieņemtu lēmumus par atveseļošanas pasākumiem, kas būs vajadzīgi, tiklīdz būs pieejami secinājumi.

Vēlamais risinājums tika izstrādāts, lai risinātu izmaksu problēmu, ko rada augsnes degradācija, jo īpaši no tās izrietošais ekosistēmu pakalpojumu zudums. Tas nodrošinātu, ka ES izmaksu ziņā efektīvi sasniegs izvirzītos rīcībpolitikas mērķus, piemēram, līdz 2050. gadam veselas augsnes un nulles piesārņojuma ieceri. Vislielākos ieguvumus rada izvairīšanās no izmaksām, novēršot augsnes degradāciju. Vislielākās izmaksas ir saistītas ar ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas un atveseļošanas pasākumu īstenošanu. Tika lēsts, ka iniciatīvas radītie ieguvumi varētu būt aptuveni 74 miljardi EUR gadā. Kopējās izmaksas būtu aptuveni 28–38 miljardi EUR gadā. Attiecībā uz kontaminētiem objektiem gada izmaksas ir ļoti aptuvenas. Tiek lēsts, ka kontaminēto objektu apzināšanai un izpētei varētu būt vajadzīgi 1,9 miljardi EUR gadā, bet kontaminēto objektu remediācijai —1 miljards EUR gadā.

Lai gan visus ietekmes veidus nebija iespējams kvantificēt un izteikt naudas izteiksmē, vēlamā risinājuma izmaksu un ieguvumu attiecība tika aprēķināta apdomīgi un piesardzīgi, iegūstot 1,7. Šajā risinājumā paredzēts, ka dalībvalstīm būs jānodrošina sabiedrības, jo īpaši augsnes apsaimniekotāju, lauksaimnieku un mežziņu, līdzdalība.

Pārejā uz ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu būs vajadzīgi ieguldījumi, lai pilnībā izmantotu ilgtermiņa ieguvumus, ko veselas augsnes rada videi, ekonomikai un sabiedrībai. Lai sekmīgi īstenotu vēlamo risinājumu, būs jāizmanto dažādi Eiropas, valstu un vietējā līmeņa finansējuma avoti. Tādēļ šis priekšlikums ir publicēts kopā ar Komisijas dienestu darba dokumentu (SWD), kurā ir pārskats par finansēšanas iespējām, kas augsnes aizsardzībai, ilgtspējīgai apsaimniekošanai un atveseļošanai pieejams ES daudzgadu budžetā 2021.–2027. gadam. Dalībvalstis arī turpinās kopīgot zināšanas, pieredzi un īpašās zināšanas vairākās savstarpēji saistītās ES platformās augsnes veselības jomā.

Priekšlikums atbilst visu moduļu vēlamajam risinājumam, izņemot moduli, kas attiecas uz augsnes atjaunošanu. Lai mazinātu slogu dalībvalstīm, zemes īpašniekiem un zemes apsaimniekotājiem, attiecībā uz augsnes atveseļošanu priekšlikumā ir paredzētas vājākas prasības nekā vēlamajā risinājumā, kas iekļauts ietekmes novērtējumā. Proti, priekšlikumā dalībvalstīm nav prasīts izveidot jaunas pasākumu programmas vai augsnes veselības plānus. Tomēr, tā kā šī pieeja var ietvert palielinātu risku līdz 2050. gadam nesasniegt veselīgas augsnes mērķi, ir ierosināts, ka Komisija, veicot direktīvas agrīno izvērtēšanu, kas paredzēta sešus gadus pēc tās stāšanās spēkā, veiks analīzi, lai noskaidrotu, vai attiecībā uz augsnes atjaunošanu/atveseļošanu līdz 2050. gadam būtu jānosaka konkrētākas prasības. Minētās analīzes pamatā būs apspriešanās ar dalībvalstīm un ieinteresētajām personām, un tajā ņems vērā augsnes veselības novērtējuma secinājumus, ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas jomā sasniegto un jaunākās zināšanas par augsnes veselības deskriptoriem.

Normatīvā atbilstība un vienkāršošana

Iniciatīva ietekmēs tādas nozares kā lauksaimniecība, mežsaimniecība un saistītos konsultatīvos pakalpojumus, saimnieciskās darbības, kas augsni kontaminējušas, saimnieciskās darbības, kas saistītas ar kontaminēto objektu remediāciju, pētniecību un laboratorijas. Augsnes degradācija ietekmē to ražīgumu un konkurētspēju. Pasākumi, kas veikti, lai degradāciju novērstu, netiek atlīdzināti un negatīvi ietekmē konkurences apstākļu vienlīdzību.

Priekšlikuma īstenošana radīs vairākas izaugsmes un inovācijas iespējas, arī ES MVU, gan ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanas prakšu izveides un piemērošanas, gan kontaminētas augsnes izpētes un remediācijas jomā. Turklāt paredzams, ka augsnes monitoringa sistēmu izveide pavērs jaunas iespējas pētniecībai un izstrādei, kā arī uzņēmumi varēs izstrādāt jaunas tehnoloģijas un inovācijas augsnes veselības monitoringam un novērtēšanai.

Lai vēl vairāk samazinātu administratīvo slogu, priekšlikumā dalībvalstīm nav prasīts izveidot jaunas ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas vai atveseļošanas pasākumu programmas. Turklāt tajā paredzēts cik vien iespējams izmantot digitālus un tālizpētes risinājumus. Dalībvalstis ziņos Komisijai tikai ik pēc pieciem gadiem, un ziņojumā būs iekļauta tikai informācija, kas Komisijai vajadzīga, lai izpildītu direktīvas īstenošanas pārraudzības uzdevumu, to izvērtētu un ziņotu citām ES iestādēm.

Pamattiesības

Direktīvas priekšlikumā ir ievērotas pamattiesības un principi, kas nostiprināti ES Pamattiesību hartā. Priekšlikumā paredzēti pasākumi, kas vajadzīgi, lai līdz 2050. gadam panāktu, ka augsnes ir veselas, un nodrošinātu, ka augsnes kontaminācija ir samazināta līdz tādam līmenim, kas vairs nav uzskatāms par bīstamu cilvēka veselībai un videi. Tas nodrošinās aizsardzību sociāli un ekonomiski nelabvēlīgā stāvoklī esošām kopienām, kas dzīvo kontaminētos objektos vai to tuvumā. Priekšlikuma nolūks ir ES rīcībpolitikās integrēt augstu vides aizsardzības līmeni un uzlabot vides kvalitāti saskaņā ar ilgtspējīgas attīstības principu, kas noteikts ES Pamattiesību hartas 37. pantā. Tajā ir paredzēti arī konkrēti noteikumi attiecībā uz pienākumu aizsargāt tiesības uz dzīvību, kā noteikts Hartas 2. pantā.

Priekšlikums palīdzēs nodrošināt tiesības uz reālu tiesību aizsardzību tiesā, kā noteikts Hartas 47. pantā, iekļaujot sīki izstrādātus noteikumus attiecībā uz tiesu iestāžu pieejamību un sodiem.

Priekšlikumā nav regulēta īpašuma izmantošana un ir ievērotas tiesības uz īpašumu, kā noteikts Hartas 17. pantā. Tomēr, lai izpildītu pienākumus saistībā ar augsnes veselības monitoringu (lai ņemtu augsnes paraugus), dalībvalstu kompetentajām iestādēm, iespējams, būs jālūdz zemes īpašniekiem tiesības iekļūt viņu īpašumā atbilstīgi piemērojamiem valsts noteikumiem un procedūrām. Dalībvalstis var arī prasīt, lai zemes īpašnieki ievieš pasākumus augsnes ilgtspējīgai apsaimniekošanai.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Priekšlikums ietekmēs Komisijas budžetu vajadzīgo cilvēkresursu un administratīvo resursu ziņā.

Jaunā iniciatīva, kurā noteikts jauns augsnes monitoringa un novērtēšanas, ilgtspējīgas apsaimniekošanas un atveseļošanas satvars, palielinās Komisijas īstenošanas un izpildes darba slodzi. Komisijai būs jāvada jauna komiteja un jāpārbauda valsts transponēšanas pasākumu pilnīgums un atbilstība. Būs arī jāuzrauga un jāanalizē dalībvalstu paziņotie dati, jāpieņem īstenošanas akti un vajadzības gadījumā jāsniedz norādījumi.

Komisija pastiprinās augsnes monitoringa īstenošanas un integrācijas pasākumus. Piesaistot Kopīgo pētniecības centru un sākot ES finansētus projektus, Komisija lūgs atbalstu zinātniskajām aprindām.

Eiropas Vides aģentūra izveidos jaunu infrastruktūru, ko izmantos analīžu ziņošanai, augsnes aizsardzības rīcībpolitiku atbalstam un darbam, kas jāveic, lai augsnes datus integrētu citās rīcībpolitikas jomās. Tiks veidotas sinerģijas ar citiem uzdevumiem. Iespējamie vajadzīgie nelielie uzlabojumi tiks apkopoti nākamā tiesību akta priekšlikuma finanšu pārskatā.

Pievienotajā finanšu pārskatā ir izklāstīta ietekme uz budžetu, kā arī norādīti vajadzīgie cilvēkresursi un administratīvie resursi.

5.CITI ELEMENTI

Īstenošanas plāni un uzraudzīšanas, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

Pēc tam, kad ierosinātā direktīva būs stājusies spēkā, dalībvalstis ne ilgāk kā divos gados varēs pieņemt pasākumus, kas vajadzīgi, lai transponētu direktīvu un šos pasākumus paziņotu Komisijai.

Komisija pārbaudīs dalībvalstu paziņoto transponēšanas pasākumu pilnīgumu un atbilstību, ņemot vērā skaidrojošos dokumentus, kuros izskaidrota direktīvas elementu saistība ar attiecīgajām valsts transponēšanas pasākumu daļām.

Priekšlikumā ir vairāki noteikumi, kas regulē uzraudzības kārtību. Ir ieviests saskanīgs augsnes monitoringa satvars datu paziņošanai par augsnes veselību visās dalībvalstīs un par visām augsnēm. Šie dati tiks publiskoti saskaņā ar piemērojamo tiesību aktu noteikumiem.

Izmantojot kontaminētu un potenciāli kontaminētu objektu reģistru, Komisija un iedzīvotāji, NVO un citas ieinteresētās personas varēs uzraudzīt, kā tiek pildīti pienākumi, kas saistīti ar augsnes kontamināciju.

Priekšlikumā ir paredzēti arī ziņošanas noteikumi. Dalībvalstīm ik pēc pieciem gadiem būs jāziņo Komisijai par konkrētiem notikumiem.

Priekšlikumā paredzēta direktīvas izvērtēšana, ko veiks, izmantojot dalībvalstu paziņoto informāciju un citu pieejamo informāciju. Šī izvērtēšana būs pamats direktīvas pārskatīšanai. Galvenos izvērtēšanas konstatējumus nosūtīs Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai.

Priekšlikumā ir arī tiesību normas par noteikumu pielāgošanu atbilstīgi zinātnes un tehnikas attīstībai.

Paskaidrojošie dokumenti (direktīvām)

Direktīvas priekšlikums ir saistīts ar vides tiesību aktiem, un tas izstrādāts, lai ES līmenī regulētu augsnes veselību, vienlaikus sniedzot dalībvalstīm pietiekami plašu rīcības brīvību attiecībā uz mērķu sasniegšnu. Patlaban attiecībā uz augsni nav speciālu ES tiesību aktu, un direktīvas priekšlikumā saistībā ar augsni ir iekļauti jauni jēdzieni un pienākumi, kas galvenokārt attiecas uz publiskām iestādēm un lauksaimniecības, mežsaimniecības un rūpniecības nozaru ieinteresētajām personām.

Lai transponētu direktīvu, dalībvalstis var izmantot dažādus tiesību aktus, un tām, iespējams, būs jāgroza spēkā esošie valsts noteikumi. Visticamāk, ka direktīvas īstenošana ietekmēs ne tikai dalībvalstu centrālo/valsts likumdošanas līmeni, bet arī dažādus reģionālās un vietējās likumdošanas līmeņus. Tādēļ, izmantojot skaidrojošos dokumentus, varēs pārbaudīt transponēšanas procesu un palīdzēt samazināt Komisijas administratīvo slogu, veicot atbilstības uzraudzību. Bez šiem dokumentiem, lai izsekotu transponēšanas metodes visās dalībvalstīs, būtu vajadzīgi ievērojami resursi un neskaitāmas sazināšanās ar valsts iestādēm.

Ņemot vērā minēto, ir samērīgi aicināt dalībvalstis uzņemties pienākumu sniegt paskaidrojošus dokumentus, lai nodrošinātu Komisijai iespēju pārraudzīt ierosinātās direktīvas transponēšanu, kas ir svarīga Eiropas zaļā kursa sastāvdaļa. Tādēļ dalībvalstīm būtu jāziņo par transponēšanas pasākumiem, kā arī jāiesniedz viens vai vairāki dokumenti, kas paskaidro, kā direktīvas elementi ir saistīti ar attiecīgajām valsts transponējošo instrumentu daļām. Tas atbilst dalībvalstu un Komisijas 2011. gada 28. septembra kopīgai politiskajai deklarācijai par skaidrojošiem dokumentiem.

Detalizēts konkrētu priekšlikuma noteikumu skaidrojums

Direktīvas priekšlikuma 1. pantā ir noteikts direktīvas vispārējais mērķis, proti, izveidot saskanīgu augsnes monitoringa satvaru, kas nodrošinās datus par augsnes veselību visās dalībvalstīs, un panākt, ka vēlākais 2050. gadā augsnes ES būs veselas, lai tās varētu nodrošināt daudzus pakalpojumus tādā apmērā, kāds ir pietiekams, lai apmierinātu vides, sabiedrības un ekonomikas vajadzības un samazinātu augsnes piesārņojumu līdz tādam līmenim, kas vairs nav uzskatāms par kaitīgu cilvēka veselībai. Direktīva palīdzēs novērst un mazināt klimata pārmaiņu ietekmi, pastiprināt noturību pret dabas katastrofām un nodrošināt pārtikas nodrošinājumu.

Direktīvas 2. pantā noteikta direktīvas darbības joma, ko piemēro attiecībā uz visām ES augsnēm.

Direktīvas 3. pantā ir definīcijas.

Tās 4. un 5. pantā ir izklāstītas pārvaldības prasības. Direktīvas 4. pantā ir noteikts, ka dalībvalstīm, lai apsaimniekotu augsnes un izpildītu direktīvas prasības, savā teritorijā ir jāizveido augsnes rajoni. Tās 4. pantā ir arī noteikti kritēriji, kas dalībvalstīm jāizmanto, šādus augsnes rajonus nosakot. Tās 5. pantā ir prasīts, ka dalībvalstīm ir jāieceļ iestādes, kurām būs uzticēti direktīvā paredzētie pienākumi.

Direktīvas 6. pantā ir aprakstīts vispārējais monitoringa satvars, kura pamatā ir augsnes rajoni un kura mērķis ir nodrošināt regulāru augsnes veselības monitoringu. Pantā ir arī izklāstīts, kā Komisija var atbalstīt darbības, ko dalībvalstis veic, lai uzraudzītu augsnes veselību.

Direktīvas 7. pantā ir noteikti augsnes deskriptori un augsnes veselības monitoringa un novērtēšanas kritēriji. Pantā norādīts, ka dažus kritērijus noteiks dalībvalstis.

Direktīvas 8. pantā ir noteikts, ka dalībvalstīm regulāri jāveic augsnes mērījumi. Pantā ir arī izklāstītas paraugošanas punktu noteikšanas un augsnes deskriptoru mērīšanas metodes.

Direktīvas 9. pantā ir prasīts, ka dalībvalstīm augsnes veselība ir jānovērtē, pamatojoties uz regulāriem augsnes mērījumiem, lai pārliecinātos par augsnes veselības stāvokli.

Direktīvas 10. pantā ir noteikti ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas principi, kuru mērķis ir uzturēt vai uzlabot augsnes veselību.

Direktīvas 11. pantā ir noteikti klimata pārmaiņu mazināšanas principi, kas dalībvalstīm jāievēro zemes platību aizņemšanas gadījumos.

Direktīvas 12. pantā ir noteikts vispārējs pienākums pieņemt riska izvērtēšanā balstītu pieeju potenciāli kontaminētu objektu apzināšanai un izpētei un kontaminētu objektu apsaimniekošanai.

Direktīvas 13. pantā ir prasīts apzināt visus potenciāli kontaminētos objektus, bet 14. pantā prasīts šos objektus izpētīt un apstiprināt kontaminācijas esību.

Direktīvas 15. pantā ir izklāstīti pienākumi attiecībā uz kontaminēto objektu apsaimniekošanu. Tajā ir noteikts, ka dalībvalstīm ir jāveic konkrētā objekta riska novērtējums, lai noskaidrotu, vai kontaminētais objekts rada nepieņemamus riskus cilvēka veselībai vai videi, un lai veiktu attiecīgus riska mazināšanas pasākumus.

Direktīvas 16. pantā ir noteikts, ka dalībvalstīm jāizveido kontaminēto un potenciāli kontaminēto objektu reģistrs. Tajā ir noteikts, ka reģistrā jāiekļauj informācija, kas izklāstīta VII pielikumā, ka tam jābūt publiski pieejamam un ka tas regulāri jāatjaunina.

Direktīvas 17. pantā ir noteikumi saistībā ar ES finansējumu.

Direktīvas 18. pantā ir ziņošanas prasības. Tajā ir noteikts, ka dalībvalstīm dati un informācija Komisijai regulāri jāziņo elektroniskā formātā.

Direktīvas 19. pantā paredzēta piekļuve informācijai, lai uzlabotu pārredzamību.

Direktīvas 20. pantā izklāstīti nosacījumi, kas Komisijai jāievēro, lai pieņemtu deleģētos aktus.

Direktīvas 21. pantā izklāstīti nosacījumi, kas Komisijai jāievēro, lai pieņemtu īstenošanas aktus.

Direktīvas 22. pantā ir prasības attiecībā uz tiesu iestāžu pieejamību.

Direktīvas 23. pantā dalībvalstīm prasīts pieņemt noteikumus par sankcijām, ko piemēro par to valsts noteikumu pārkāpumiem, kuri pieņemti saskaņā ar direktīvu. Sodiem jābūt iedarbīgiem, samērīgiem un atturošiem.

Direktīvas 24. pantā paredzēts direktīvas izvērtējums.

Direktīvas 25. pantā ir prasības attiecībā uz direktīvas transponēšanu valsts tiesību aktos.

Direktīvas 26. pantā ir reglamentēta regulas stāšanās spēkā.

Direktīvas 27. pantā noteikts, ka direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

2023/0232 (COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA

par augsnes monitoringu un noturību (Augsnes monitoringa akts)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 192. panta 1. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu 29 ,

ņemot vērā Reģionu komitejas atzinumu 30 ,

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1)Augsne ir vitāls, ierobežots, neatjaunīgs un neaizstājams resurss, kas ir izšķirīgi svarīgs ekonomikai, videi un sabiedrībai.

(2)Veselīgai augsnei ir labs ķīmiskais, bioloģiskais un fizikālais stāvoklis, lai tā varētu nodrošināt ekosistēmu pakalpojumus, kas cilvēkiem un videi ir vitāli svarīgi, piemēram, nekaitīgu, uzturvielām bagātu un pietiekamu pārtiku, biomasu, tīru ūdeni, barības vielu apriti, oglekļa uzglabāšanu un biodaudzveidībai svarīgu dzīvotni. Tomēr 60–70 % Savienības augšņu stāvoklis ir pasliktinājies un pasliktinās joprojām.

(3)Augsnes degradācija Savienībai ik gadu izmaksā vairākus desmitus miljardu euro. Augsnes veselība ietekmē tādu ekosistēmu pakalpojumu sniegšanu, kuriem ir būtiska ekonomiskā atdeve. Tāpēc ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana un atveseļošana ir ekonomiski pamatota un var ievērojami palielināt zemes cenu un vērtību Savienībā.

(4)Paziņojumā par Eiropas zaļo kursu 31 ir izklāstīts vērienīgs ceļvedis, kā Savienību pārveidot par taisnīgu un pārticīgu sabiedrību ar mūsdienīgu, resursefektīvu un konkurētspējīgu ekonomiku, kuras mērķis ir aizsargāt, saglabāt un stiprināt Savienības dabas kapitālu un aizsargāt iedzīvotāju veselību un labbūtību. Eiropas zaļā kursa ietvaros Komisija ir pieņēmusi ES Biodaudzveidības stratēģiju 2030. gadam 32 , stratēģiju “No lauka līdz galdam” 33 , Nulles piesārņojuma rīcības plānu 34 , ES Klimatadaptācijas stratēģiju 35 un ES Augsnes stratēģiju 2030. gadam 36 .

(5)Savienība ir apņēmusies īstenot Ilgtspējīgas attīstības programmu 2030. gadam un sasniegt tās ilgtspējīgas attīstības mērķus (IAM) 37 . Veselīga augsne tieši palīdz sasniegt vairākus IAM, it sevišķi 2. IAM (bada izskaušana), 3. IAM (laba veselība un labbūtība), 6. IAM (tīrs ūdens un sanitārija), 11. IAM (ilgtspējīgas pilsētas un kopienas), 12. IAM (atbildīgs patēriņš un ražošana), 13. IAM (klimatrīcība) un 15. IAM (dzīvība uz zemes). 15. IAM 3. apakšmērķis paredz apkarot pārtuksnešošanos, atjaunot degradētu zemi un augsni, arī zemi, ko ietekmējusi pārtuksnešošanās, sausums un plūdi, un līdz 2030. gadam censties panākt, ka zemes degradācija pasaulē vairs nenotiek.

(6)Savienība un tās dalībvalstis, būdamas ar Padomes Lēmumu 93/626/EEK 38 apstiprinātās Biodaudzveidības konvencijas puses, 15. Pušu konferences sanāksmē vienojās par Kuņminas–Monreālas globālo biodaudzveidības satvaru (GBS) 39 , kas ietver vairākus uz rīcību orientētus globālus mērķrādītājus 2030. gadam, kuri attiecas uz augsnes veselību. Dabas devums cilvēku labā, arī augsnes veselība, būtu jāatjauno, jāsaglabā un jāstiprina.

(7)Savienība un tās dalībvalstis, būdamas ar Padomes Lēmumu 98/216/EK 40 apstiprinātās ANO Konvencijas par cīņu pret pārtuksnešošanos (UNCDD) puses, ir apņēmušās apkarot pārtuksnešošanos un mazināt sausuma sekas skartajās valstīs. Saskaņā ar UNCDD trīspadsmit dalībvalstis 41 ir paziņojušas, ka tās ir pārtuksnešošanās skartas puses.

(8)Apvienoto Nāciju Organizācijas Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām (UNFCCC) kontekstā zemi un augsni vienlaikus uzskata par oglekļa avotu un piesaistītāju. Savienība un dalībvalstis kā puses ir apņēmušās veicināt oglekļa piesaistītāju un krātuvju ilgtspējīgu pārvaldību, saglabāšanu un nostiprināšanu.

(9)ES Biodaudzveidības stratēģijā 2030. gadam ir noteikts, ka ir svarīgi vairāk piepūlēties, lai aizsargātu augsnes auglību, samazinātu augsnes eroziju un palielinātu augsnes organiskās vielas daudzumu, ieviešot ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas prakses. Tajā arī norādīts, ka ir daudz rezultatīvāk jāstrādā pie kontaminētas augsnes teritoriju apzināšanas, degradētu augšņu atjaunošanas, laba augsnes ekoloģiskā stāvokļa nosacījumu formulēšanas, atjaunošanas mērķu noteikšanas un augsnes kvalitātes monitoringa uzlabošanas.

(10)ES Augsnes stratēģijā 2030. gadam ir izklāstīts ilgtermiņa redzējums, ka līdz 2050. gadam visas ES augsnes ekosistēmas būtu veselīgā stāvoklī un tādējādi būtu noturīgākas. Veselīgas augsnes ir atslēga, kas pavērs ceļu uz tādiem svarīgiem ES mērķiem kā klimatneitralitātes panākšana un klimatnoturība, tīras un apritīgas (bio-)ekonomikas izveide, biodaudzveidības izzušanas tendences apvēršana, cilvēka veselības aizsardzība, pārtuksnešošanās apturēšana un zemes degradācijas tendences apvēršana.

(11)Lai pāreja uz veselīgām augsnēm būtu iespējama, ir katrā ziņā vajadzīgs finansējums. Daudzgadu finanšu shēma piedāvā vairākas finansējuma iespējas augsnes aizsardzības, ilgtspējīgas apsaimniekošanas un augsnes atveseļošanas vajadzībām. “Augsnes kurss Eiropai” ir viena no piecām programmas “Apvārsnis Eiropa” ES misijām, un tā ir īpaši veltīta augsnes veselības veicināšanai. Augsnes misija ir svarīgs šīs direktīvas īstenošanas instruments. Tās mērķis ir virzīt pāreju uz veselīgu augsni, finansējot vērienīgu pētniecības un inovācijas programmu, izveidojot 100 “dzīvo laboratoriju” un “bāku” tīklu lauku un pilsētu teritorijās, veicinot saskaņota augsnes monitoringa satvara izstrādi un vairojot izpratni par augsnes lielo nozīmi. Citas Savienības programmas, kuru mērķi ietver augsnes veselības nostiprināšanu, ir kopējā lauksaimniecības politika, kohēzijas politikas fondi, vides un klimata pasākumu programma, pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” darba programma, tehniskā atbalsta instruments, Atveseļošanas un noturības mehānisms un InvestEU.

(12)Augsnes stratēģijā 2030. gadam teikts, ka Komisija nāks klajā ar augsnes veselībai veltīta tiesību akta priekšlikumu, lai būtu iespējams sasniegt Augsnes stratēģijas mērķus un līdz 2050. gadam visā ES panākt labu augsnes veselību. Eiropas Parlaments 2021. gada 28. aprīļa rezolūcijā par augsnes aizsardzību 42 uzsvēra, cik svarīgi ir aizsargāt augsni un Savienībā veicināt veselīgas augsnes, ņemot vērā, ka degradācija turpinās, lai gan dažās dalībvalstīs tiek īstenoti atsevišķi un nevienmērīgi pasākumi. Eiropas Parlaments Komisiju aicināja, pilnībā ievērojot subsidiaritātes principu, izstrādāt augsnes aizsardzībai un ilgtspējīgai izmantošanai domātu kopīgu Savienības mēroga tiesisko regulējumu, kurā uzmanība pievērsta visiem lielākajiem augsnes apdraudējumiem.

(13)Padome 2020. gada 23. oktobra secinājumos 43 atbalstīja Komisiju tajā, ka tā pastiprina centienus, kuru mērķis ir sekmīgāk aizsargāt augsni un augsnes biodaudzveidību, kas ir vitāli svarīgs neatjaunīgs resurss.

(14)Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1119 44 nosaka saistošu mērķi Savienībā līdz 2050. gadam panākt klimatneitralitāti un pēc tam negatīvu emisiju bilanci un prioritizēt ātrus un paredzamus emisiju samazinājumus, vienlaikus palielinot piesaistījumus dabiskos piesaistītājos. Ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana palielina oglekļa sekvestrēšanu, vairumā gadījumu sagādājot līdzieguvumus ekosistēmām un biodaudzveidībai. Komisijas paziņojumā par ilgtspējīgiem oglekļa aprites cikliem 45 ir uzsvērta nepieciešamība skaidri un caurredzami apzināt darbības, kas neapšaubāmi no atmosfēras piesaista oglekli, un izstrādāt ES oglekļa piesaistījumu sertifikācijas satvaru, kurā sertificētu oglekļa piesaistījumus dabiskās ekosistēmās, arī augsnēs. Turklāt pārskatītajā Zemes izmantošanas, zemes izmantošanas maiņas un mežsaimniecības regulā augsnes ogleklim ir ne vien ierādīta svarīga vieta mērķrādītāju sasniegšanā ceļā uz klimatneitrālu Eiropu, bet arī pausts aicinājums dalībvalstīm sagatavot augsnes oglekļa uzkrājumu monitoringa sistēmu, cita starpā izmantojot Zemes izmantošanas un zemes pārklājuma statistiskā apsekojuma (LUCAS) datu kopu.

(15)Komisijas Klimatadaptācijas stratēģijā 46 uzsvērts, ka dabā balstītu risinājumu izmantošana iekšzemē, arī augšņu uzsūkšanas funkcijas atjaunošana, veicinās tīra, svaiga ūdens piegādi, mazinās plūdu risku un mīkstinās sausuma periodu ietekmi. Ir svarīgi maksimalizēt augšņu spēju aizturēt un attīrīt ūdeni un mazināt piesārņojumu.

(16)Komisijas pieņemtajā Nulles piesārņojuma rīcības plānā aprakstīts šāds redzējums 2050. gadam: gaisa, ūdens un augsnes piesārņojums ir samazināts līdz līmenim, ko vairs neuzskata par kaitīgu ne veselībai, ne dabiskajām ekosistēmām un kas nepārkāpj mūsu planētas iespēju robežas, tādējādi panākot no toksikantiem brīvu vidi.

(17)Komisijas paziņojumā par pārtikas nodrošinājuma garantēšanu un pārtikas sistēmu noturības stiprināšanu 47 uzsvērts, ka pārtikas sistēmu ilgtspējai ir būtiska nozīme nodrošinātībā ar pārtiku. Veselīga augsne Savienības pārtikas sistēmu padara noturīgāku, liekot pamatus uzturvielām bagātai un pietiekamai pārtikai.

(18)Lai līdz 2050. gadam panāktu veselīgas augsnes, saglabātu to veselību un sasniegtu Savienības klimata un biodaudzveidības mērķus, novērstu sausumu un dabas katastrofas un reaģētu uz tiem, aizsargātu cilvēka veselību un rūpētos par nodrošinātību ar pārtiku un tās nekaitīgumu, ir jānosaka augsnes veselības monitoringa un novērtēšanas, ilgtspējīgas augšņu apsaimniekošanas un kontaminētu objektu attīrīšanas pasākumi.

(19)Augsnēs rodami vairāk nekā 25 % no visas biodaudzveidības, un tās ir otrā lielākā planētas oglekļa krātuve. Tā kā veselīgas augsnes spēj uztvert un uzglabāt oglekli, tās palīdz sasniegt Savienības mērķus klimata pārmaiņu jomā. Veselīgas augsnes turklāt nodrošina labvēlīgu dzīvotni organismiem, un tām ir izšķirīga nozīme biodaudzveidības un ekosistēmu stabilitātes vairošanā. Biodaudzveidība pazemē un virs zemes ir cieši saistīta un mijiedarbojas savstarpējās attiecībās (piemēram, mikorizālas sēnes savieno augu saknes).

(20)Plūdi, dabas ugunsgrēki un ekstrēmi laikapstākļi ir dabas katastrofas, kuru risks visā Eiropā raisa milzīgas bažas. Visā Savienībā strauji milst bažas par sausumu un ūdens trūkumu. 2020. gadā 24 dalībvalstis pauda viedokli, ka sausums un ūdens trūkums ir svarīgi jauni vai ar klimatu saistīti katastrofu riski; 2015. gadā tādās domās bija tikai 11 dalībvalstis. Veselīgai augsnei ir būtiska loma noturībā pret sausumu un dabas katastrofām. Prakses, kas uzlabo ūdens aizturi un barības vielu pieejamību augsnē, augsnes struktūru, augsnes biodaudzveidību un oglekļa sekvestrēšanas spēju, palielina ekosistēmu, augu un kultūraugu noturību pret sausumu, dabas katastrofām, karstuma viļņiem un ekstrēmiem laikapstākļu notikumiem, kas klimata pārmaiņu dēļ nākotnē kļūs biežāki, un tiem palīdz no šiem notikumiem atkopties. Savukārt bez pienācīgas augsnes apsaimniekošanas sausums un dabas katastrofas izraisa augsnes degradāciju un padara augsnes neveselīgas. Augsnes veselības uzlabošana palīdz ierobežot ekonomiskos zaudējumus un nāves gadījumus, kas saistīti ar ekstrēmiem klimatiskajiem apstākļiem, kuri laikā no 1980. līdz 2021. gadam Savienībai izmaksāja aptuveni 560 miljardus EUR un prasīja vairāk nekā 182 000 upuru.

(21)Augsnes veselība dod tiešu ieguldījumu cilvēka veselībā un labbūtībā. Veselīgas augsnes nodrošina nekaitīgu un uzturvielām bagātu pārtiku un spēj izfiltrēt kontaminantus, tādējādi saglabājot dzeramā ūdens kvalitāti. Augsnes kontaminācija var kaitēt cilvēka veselībai, ja kontaminanti tiek norīti, ieelpoti vai nonāk saskarē ar ādu. Cilvēka eksponētība veselīgai augsnes mikrobu sabiedrībai palīdz attīstīt imūnsistēmu un noturību pret noteiktām slimībām un alerģijām. Veselīga augsne veicina koku, puķu un zālaugu augšanu un rada zaļo infrastruktūru, kas nodrošina estētisku vērtību, labbūtību un dzīves kvalitāti.

(22)Augsnes degradācija ietekmē auglību, ražību, rezistenci pret kaitēkļiem un pārtikas uzturvērtību. Tā kā 95 % no mūsu pārtikas tiek iegūta, tieši vai netieši izmantojot augsni, un pasaules iedzīvotāju skaits turpina pieaugt, ir svarīgi, lai šis ierobežotais dabas resurss arī turpmāk būtu veselīgs, tādējādi gādājot par ilgtermiņa nodrošinātību ar pārtiku un nodrošinot Savienības lauksaimniecības ražīgumu un rentabilitāti. Ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas prakses uztur vai uzlabo augsnes veselību un veicina pārtikas sistēmas ilgtspēju un noturību.

(23)Direktīvas ilgtermiņa mērķis ir līdz 2050. gadam panākt veselīgas augsnes. Starplaikā, ņemot vērā ierobežotās zināšanas par augšņu stāvokli un to atveseļošanas pasākumu iedarbīgumu un izmaksām, direktīvā ir izmantota pakāpeniska pieeja. Pirmajā posmā galvenā uzmanība tiks pievērsta augsnes monitoringa satvara izveidei un augsnes stāvokļa novērtēšanai visā ES. Tas ietver arī prasības noteikt pasākumus augšņu ilgtspējīgai apsaimniekošanai un neveselīgu augšņu atveseļošanai, kad noskaidrots to stāvoklis, tomēr neuzliekot ne pienākumu līdz 2050. gadam panākt veselīgu augsni, ne starpposma mērķrādītājus. Šī samērīgā pieeja dos iespēju labi sagatavot, stimulēt un iekustināt ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu un neveselīgu augšņu atveseļošanu. Otrajā posmā, tiklīdz būs pieejami pirmā augšņu novērtējuma un tendenču analīzes rezultāti, Komisija izvērtēs virzību uz 2050. gada mērķi un gūto pieredzi un vajadzības gadījumā ierosinās direktīvu izskatīt, lai virzību uz 2050. gada mērķi paātrinātu.

(24)Lai novērstu augsnes noslogojumu un apzinātu piemērotus augsnes veselības saglabāšanas vai atveseļošanas pasākumus, ir jāņem vērā augšņu daudzveidība, vietējo un klimatisko apstākļu īpatnības un zemes izmantojums vai zemes segums. Tāpēc ir lietderīgi, ka dalībvalstis izveido augsnes rajonus. Augsnes rajoniem vajadzētu būt pārvaldības pamatvienībām, kurās apsaimnieko augsni un veic pasākumus, lai izpildītu šajā direktīvā noteiktās prasības, it sevišķi attiecībā uz augsnes veselības monitoringu un novērtēšanu. Lai atvieglotu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) …/… 48 + īstenošanu, būtu jānosaka katras dalībvalsts augsnes rajonu skaits, ģeogrāfiskā platība un robežas. Katrā dalībvalstī vajadzētu būt noteiktam augsnes rajonu minimumam, ņemot vērā dalībvalsts lielumu. Augsnes rajonu minimums katrā dalībvalstī atbilst to NUTS 1 teritoriālo vienību skaitam, kas noteiktas ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1059/2003 49 .

(25)Lai nodrošinātu pienācīgu augšņu pārvaldību, dalībvalstīm būtu jāieceļ par katru augsnes rajonu atbildīgā kompetentā iestāde. Būtu dalībvalstīm jāļauj piemērotā līmenī, arī nacionālā vai reģionālā līmenī, iecelt papildu kompetentās iestādes.

(26)Lai izstrādātu kopīgu veselīgas augsnes definīciju, ir jānosaka kopīgs izmērāmu kritēriju minimums, kas, ja to neievēro, būtiski samazina augsnes spēju darboties kā vitālai dzīvai sistēmai un sniegt ekosistēmu pakalpojumus. Šādiem kritērijiem būtu jāatspoguļo pašreizējais augsnes zinātnes līmenis un uz to jābalstās.

(27)Lai raksturotu augsnes degradāciju, ir jānosaka augsnes deskriptori, ko var izmērīt vai aplēst. Pat ja augsnes tipi, klimatiskie apstākļi un zemes izmantojums ievērojami atšķiras, pašreizējās zinātnes atziņas dod iespēju dažiem no šiem augsnes deskriptoriem noteikt Savienības līmeņa kritērijus. Tomēr dalībvalstīm vajadzētu būt iespējai dažu augsnes deskriptoru kritērijus pielāgot valsts vai vietējo apstākļu specifikai un noteikt kritērijus citiem augsnes deskriptoriem, kuru gadījumā kopīgus ES līmeņa kritērijus noteikt pašlaik nav iespējams. Tos deskriptorus, kuru gadījumā noteikt skaidrus kritērijus, kas veselīgu stāvokli nošķirtu no neveselīga, pašlaik nav iespējams, ir prasīts tikai monitorēt un novērtēt. Tas atvieglos šādu kritēriju izstrādi nākotnē.

(28)Lai radītu stimulus, dalībvalstīm būtu jāizveido mehānismi, ar kuriem atzīt zemes īpašnieku un zemes apsaimniekotāju centienus uzturēt augsni veselīgu, cita starpā ieviešot augsnes veselības sertifikāciju, kas papildinātu Savienības oglekļa piesaistījumu tiesisko satvaru, un palīdzētu piemērot Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas (ES) 2018/2001 50 29. pantā noteiktos atjaunīgās enerģijas ilgtspējas kritērijus. Komisijai būtu jāatvieglo augsnes veselības sertifikācija, cita starpā apmainoties ar informāciju un popularizējot paraugprakses, vairojot informētību un novērtējot, vai būtu iespējams izveidot sertifikācijas shēmu atzīšanas mehānismu Savienības līmenī. Lai samazinātu administratīvo slogu tiem, kas piesakās uz attiecīgu sertifikāciju, iespējami pilnīgi būtu jāizmanto sinerģijas starp dažādām sertifikācijas shēmām.

(29)Dažām augsnēm ir sevišķas īpašības vai nu tāpēc, ka tās pašas par sevi ir netipiskas un ir retas biodaudzveidībai svarīgas dzīvotnes vai veido unikālas ainavas, vai arī tāpēc, ka cilvēki tās ir būtiski pārveidojuši. Definējot veselīgas augsnes un veselīgu augšņu panākšanas prasības, šīs īpatnības būtu jāņem vērā.

(30)Augsne ir ierobežots resurss, kas pakļauts arvien augošai konkurencei par dažādiem izmantojumiem. Zemes aizņemšana ir process, ko bieži vien virza ekonomiskās attīstības vajadzības un kas dabiskas un daļēji dabiskas teritorijas (arī lauksaimniecības un mežsaimniecības zemi, dārzus un parkus) pārveido mākslīgā zemē, kurā augsni izmanto par būvniecības un infrastruktūras pamatu, par tiešu izejvielu avotu vai par vēstures mantojuma glabātavu. Šāda pārveide var — nereti neatgriezeniski — sagraut augsnes spēju nodrošināt citus ekosistēmu pakalpojumus (pārtikas un biomasas nodrošināšana, ūdens un barības vielu aprite, biodaudzveidības un oglekļa uzglabāšanas pamats). Turklāt zemes aizņemšana bieži vien skar auglīgākās lauksaimniecības augsnes, tā apdraudot nodrošinātību ar pārtiku. Noslēgta augsne turklāt pakļauj cilvēku apdzīvotas vietas lielākiem plūdu maksimumiem un intensīvākam siltumsalas efektam. Tāpēc zemes aizņemšana un augsnes noslēgšana, kā arī to ietekme uz augsnes spēju sniegt ekosistēmu pakalpojumus ir jāmonitorē. Ir lietderīgi arī noteikt konkrētus principus, kā mīkstināt zemes aizņemšanas ietekmi ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas ietvaros.

(31)Augsnes veselības novērtējumam, kura pamatā ir monitoringa tīkls, vajadzētu būt precīzam, vienlaikus noturot saprātīgā līmenī šāda monitoringa izmaksas. Tāpēc ir lietderīgi noteikt kritērijus tādiem paraugošanas punktiem, kas būtu reprezentatīvi augsnes stāvoklim neatkarīgi no augsnes tipa, klimatiskajiem apstākļiem un zemes izmantojuma. Paraugošanas punktu tīkls būtu jānosaka, izmantojot ģeostatistiskas metodes, un tam vajadzētu būt pietiekami blīvam, lai veselīgu augšņu platību valsts līmenī varētu aplēst ar nenoteiktību, kas nepārsniedz 5 %. Parasti uzskata, ka šāda nenoteiktības vērtība nodrošina statistiski pamatotu aplēsi un pietiekamu pārliecību, ka mērķis ir sasniegts.

(32)Komisijai būtu dalībvalstīm jāpalīdz monitorēt augsnes veselību un šis monitorings jāatbalsta, arī turpmāk veicot un vēl uzlabojot regulāru in situ augsnes paraugošanu un saistītos augsnes mērījumus (LUCAS augsnes apsekojums) Zemes izmantošanas un zemes pārklājuma statistiskā apsekojuma (LUCAS) programmas ietvaros. Šajā nolūkā LUCAS programmu pilnveido un atjaunina, lai to pilnībā pieskaņotu konkrētajām kvalitātes prasībām, kas jāievēro šīs direktīvas vajadzībām. Lai mazinātu slogu, būtu dalībvalstīm jāļauj ņemt vērā augsnes veselības datus, kas apsekoti uzlabotajā LUCAS augsnes apsekojumā. Tā atbalstītajām dalībvalstīm būtu jāveic juridiskie pasākumi, kas vajadzīgi, lai nodrošinātu, ka Komisija šādu in situ augsnes paraugošanu var veikt, arī privātīpašumā esošos laukos, ievērojot piemērojamos valsts vai Savienības tiesību aktus.

(33)Komisija Copernicus kā lietotājorientētas programmas kontekstā izstrādā tālizpētes pakalpojumus, tādējādi arī atbalstot dalībvalstis. Lai palielinātu augsnes veselības monitoringa laicīgumu un rezultativitāti un attiecīgā gadījumā dalībvalstīm attiecīgo augsnes deskriptoru monitoringam un augsnes veselības novērtēšanai būtu jāizmanto tālizpētes dati, arī Copernicus pakalpojumu izvaddati. Komisijai un Eiropas Vides aģentūrai būtu jāatbalsta augsnes tālizpētes produktu izpēte un izstrāde, lai dalībvalstīm palīdzētu monitorēt attiecīgos augsnes deskriptorus.

(34)Par pamatu ņemot pastāvošo ES Augsnes observatoriju un to uzlabojot, Komisijai būtu jāizveido digitāls augsnes veselības datu portāls, kam vajadzētu būt saderīgam ar ES Datu stratēģiju 51 un ES datu telpām un kam vajadzētu būt mezglam, kurš nodrošina piekļuvi dažādu avotu datiem par augsni. Minētajā portālā pirmām kārtām būtu jāiekļauj visi dati, kas dalībvalstīm un Komisijai jāsavāc saskaņā ar šo direktīvu. Vajadzētu būt arī iespējai portālā fakultatīvi integrēt citus relevantus augsnes datus, ko savākušas dalībvalstis vai jebkura cita puse (it sevišķi datus no pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” projektiem un misijas “Augsnes kurss Eiropai”), ar noteikumu, ka minētie dati atbilst noteiktām prasībām attiecībā uz formātu un specifikācijām. Šīs prasības Komisijai būtu jāprecizē ar īstenošanas aktiem.

(35)Ir arī jāuzlabo dalībvalstīs izmantoto augsnes monitoringa sistēmu saskaņotība un jāliek lietā sinerģijas starp Savienības un nacionālajām monitoringa sistēmām, lai iegūtu salīdzināmākus datus par visu Savienību.

(36)Lai pēc iespējas plašāk izmantotu augsnes veselības datus, kas iegūti saskaņā ar šo direktīvu veiktajā monitoringā, būtu dalībvalstīm jānosaka pienākums atvieglot piekļuvi šādiem datiem relevantām ieinteresētajām personām, piemēram, lauksaimniekiem, mežsaimniekiem, zemes īpašniekiem un vietējām iestādēm.

(37)Lai saglabātu vai uzlabotu augsnes veselību, augsnes ir jāapsaimnieko ilgtspējīgi. Ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana dos iespēju nodrošināt augsnes pakalpojumus ilgtermiņā, arī uzlabot gaisa un ūdens kvalitāti un nodrošinātību ar pārtiku. Tāpēc ir lietderīgi noteikt ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas principus, kas virzītu augsnes apsaimniekošanas prakses.

(38)Izšķirīga nozīme pārejā uz lauksaimniecības augšņu un — mazākā mērā — meža augšņu ilgtspējīgu apsaimniekošanu ir ekonomiskiem instrumentiem, kas sniedz atbalstu lauksaimniekiem, arī tiem instrumentiem, ko paredz kopējā lauksaimniecības politika (KLP). KLP mērķis ir atbalstīt augsnes veselību, īstenojot nosacījumu sistēmu, ekoshēmas un lauku attīstības pasākumus. Finansiālu atbalstu lauksaimniekiem un mežsaimniekiem, kas piekopj ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas prakses, var sniegt arī privātais sektors. Šajā direktīvā izklāstītos ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas principus var ņemt vērā privātā sektora ieinteresēto personu izstrādātos fakultatīvos ilgtspējas marķējumos pārtikas, koksnes, biobāzētu produktu un enerģētikas nozarē. Tas var dot iespēju pārtikas, koksnes un citas biomasas ražotājiem, kas ražošanā šos principus ievēro, to atspoguļot savu produktu vērtībā. Izmantojot Augsnes misijas “dzīvās laboratorijas” un “bākas”, tiks nodrošināts papildu finansējums tādu fizisku objektu tīklam, kas paredzēts risinājumu testēšanai, demonstrēšanai un izvēršanai lielākā mērogā, arī oglekļsaistīgas lauksaimniecības jomā. Neskarot principu “piesārņotājs maksā”, dalībvalstīm būtu jānodrošina atbalsts un konsultācijas, lai palīdzētu zemes īpašniekiem un zemes lietotājiem, kurus skar saskaņā ar šo direktīvu īstenota rīcība, it sevišķi ņemot vērā mazo un vidējo uzņēmumu vajadzības un ierobežotās spējas.

(39)Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/2115 52 dalībvalstīm savos KLP stratēģiskajos plānos ir jāapraksta, kā minēto plānu vidiskā un klimatiskā struktūra palīdzēs sasniegt nacionālos ilgtermiņa mērķrādītājus, kas noteikti minētās regulas XIII pielikumā norādītajos tiesību aktos vai no tiem izriet, un ir ar tiem saskanīga.

(40)Lai nodrošinātu, ka tiek piekoptas labākās ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas prakses, dalībvalstīm būtu cieši jāmonitorē augsnes apsaimniekošanas prakšu ietekme un vajadzības gadījumā prakses un ieteikumi jāpielāgo, ņemot vērā jaunās zināšanas, ko nesusi pētniecība un inovācija. Šajā sakarā tiek gaidīts vērtīgs ieguldījums no pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” misijas “Augsnes kurss Eiropai”, it sevišķi no tās dzīvajām laboratorijām un darbībām, kas atbalstīs augsnes monitoringu, izglītību augsnes jautājumos un pilsonisko līdzdalību.

(41)Atveseļošana degradētas augsnes padara atkal veselas. Nosakot augsnes atveseļošanas pasākumus, dalībvalstīm būtu jāņem vērā augsnes veselības novērtējuma iznākums un šie atveseļošanas pasākumi jāpielāgo situācijas īpatnībām, augsnes tipam, izmantojumam un stāvoklim, kā arī vietējiem, klimatiskajiem un vides apstākļiem.

(42)Lai nodrošinātu sinerģijas starp dažādajiem pasākumiem, kas pieņemti saskaņā ar citiem Savienības tiesību aktiem un varētu ietekmēt augsnes veselību, un pasākumiem, kas jāievieš Savienības augšņu ilgtspējīgai apsaimniekošanai un atveseļošanai, dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas un atveseļošanas prakses ir saskanīgas ar nacionālajiem atjaunošanas plāniem, kas pieņemti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) …/… 53 +, stratēģiskajiem plāniem, kas dalībvalstīm jāizstrādā kopējās lauksaimniecības politikas ietvaros saskaņā ar Regulu (ES) 2021/2115, labas lauksaimniecības prakses kodeksiem un rīcības programmām attiecībā uz noteiktajām īpaši jutīgajām zonām, kas pieņemti saskaņā ar Padomes Direktīvu 91/676/EEK 54 , aizsardzības pasākumiem un prioritārās rīcības plānu, kas Natura 2000 teritorijām noteikti saskaņā ar Padomes Direktīvu 92/43/EEK 55 , pasākumiem laba ekoloģiskā un ķīmiskā stāvokļa sasniegšanai ūdensobjektos, kas iekļauti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2000/60/EK 56 sagatavotajos upju baseinu apsaimniekošanas plānos, plūdu riska pārvaldības pasākumiem, kas ieviesti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2007/60/EK 57 , sausuma pārvaldības plāniem, kas popularizēti Savienības Klimatadaptācijas stratēģijā 58 , nacionālajām rīcības programmas, kas izveidotas saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijas par cīņu pret pārtuksnešošanos 10. pantu, Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) 2018/841 59 un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) 2018/842 60 noteiktajiem mērķrādītājiem, integrētajiem nacionālajiem enerģētikas un klimata plāniem, kas izstrādāti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1999 61 , valsts gaisa piesārņojuma ierobežošanas programmām, kas sagatavotas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2016/2284 62 , riska novērtējumiem un katastrofu riska pārvaldības plānošanu, kas ieviesta saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr. 1313/2013/ES 63 , un valsts rīcības plāniem, kas izveidoti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) …/… 64 +. Šajās programmās, plānos un pasākumos iespējami lielā mērā būtu jāintegrē ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas un atveseļošanas prakses, ciktāl tās veicina to mērķu sasniegšanu. Līdz ar to relevantajiem indikatoriem un datiem, piemēram, ar augsni saistītajiem rezultātu rādītājiem, kas noteikti KLP regulā, un statistikas datiem par lauksaimniecības ielaidi un izlaidi, ko ziņo saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2022/2379 65 , vajadzētu būt piekļūstamiem kompetentajām iestādēm, kas atbild par ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas un atveseļošanas praksēm un augsnes veselības novērtēšanu, lai šie dati un rādītāji būtu savstarpēji sasaistīti un tādējādi dotu iespēju pēc iespējas precīzāk novērtēt izraudzīto pasākumu iedarbīgumu.

(43)Kontaminēti objekti Eiropas Savienībā ir desmitiem gadu ilgas rūpnieciskās darbības mantojums un var apdraudēt cilvēka veselību un vidi gan tagad, gan nākotnē. Tāpēc vispirms ir jāapzina un jāizpēta potenciāli kontaminēti objekti un pēc tam — ja kontaminācija apstiprinās — jānovērtē riski un jāveic nepieņemamu risku novēršanas pasākumi. Augsnes izpētē var noskaidroties, ka potenciāli kontaminēts objekts kontaminēts nemaz nav. Tādā gadījumā dalībvalstij šis objekts vairs nebūtu jāatzīmē kā potenciāli kontaminēts, ja vien jauni pierādījumi nedod pamatu aizdomām par kontamināciju.

(44)Lai apzinātu potenciāli kontaminētus objektus, dalībvalstīm būtu jāvāc pierādījumi, cita starpā izmantojot vēsturisku izpēti, ziņas par kādreiz notikušiem rūpnieciskiem incidentiem un avārijām, vidiskās atļaujas un sabiedrības vai iestāžu sniegtās ziņas.

(45)Lai nodrošinātu, ka potenciāli kontaminētu objektu augsnes izpēte norit laicīgi un rezultatīvi, dalībvalstīm līdzās pienākumam noteikt termiņu, kādā minētā izpēte būtu jāveic, būtu jānosaka, kādi konkrēti notikumi dod pamatu šādu izpēti veikt. Notikumi, kas dod šādu pamatu, var būt, piemēram, vidiskās vai būvniecības atļaujas vai saskaņā ar Savienības tiesību aktiem vai valsts tiesību aktiem vajadzīgas atļaujas pieprasījums vai izskatīšana, augsnes ekskavācijas darbības, zemes izmantojuma maiņa vai zemes vai nekustamā īpašuma darījumi. Augsnes izpētei var būt dažādi posmi, piemēram, kamerāls pētījums, klātienes apmeklējums, priekšizpēte vai provizoriska izpēte, izpēte, kurā gūst sīkākas ziņas vai situācijas raksturojumu, un testēšana laukā vai laboratorijā. Attiecīgā gadījumā par augsnes izpēti varētu uzskatīt arī pamatziņojumus un monitoringa pasākumus, kas īstenoti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2010/75/ES 66 .

(46)Potenciāli kontaminētu objektu un kontaminētu objektu pārvaldībā ir vajadzīga elastība, lai ņemtu vērā izmaksas, ieguvumus un vietējās īpatnības. Tāpēc dalībvalstīm kā minimums būtu jāpieņem riska izvērtēšanā balstīta pieeja potenciāli kontaminētu objektu un kontaminētu objektu apsaimniekošanā, ņemot vērā atšķirības starp šīm divām kategorijām; šai pieejai būtu arī jāpaver iespēja piešķirt resursus, ņemot vērā konkrēto vidisko, ekonomisko un sociālo kontekstu. Lēmumi būtu jāpieņem atkarībā no tā, kāda veida un apmēra iespējamo risku cilvēka veselībai un videi rada saskare ar augsnes kontaminantiem (piemēram, kādā mērā eksponētas ir neaizsargātas iedzīvotāju grupas, piemēram, grūtnieces, personas ar invaliditāti, veci cilvēki un bērni). Remediācijas izmaksu un ieguvumu analīzei vajadzētu būt pozitīvai. Optimālajam remediācijas risinājumam vajadzētu būt ilgtspējīgam, un tas būtu jāizvēlas līdzsvarotā lēmumu pieņemšanas procesā, kurā ņemta vērā vidiskā, ekonomiskā un sociālā ietekme. Potenciāli kontaminētu objektu un kontaminētu objektu apsaimniekošanā būtu jāievēro princips “piesārņotājs maksā”, piesardzības princips un proporcionalitātes princips. Dalībvalstīm būtu jānosaka, ar kādu konkrētu metodiku nosakāmi katram kontaminētajam objektam raksturīgie riski. Dalībvalstīm, pamatojoties uz zinātnes atziņām, piesardzības principu, vietējām īpatnībām un pašreizējo un nākotnē plānoto zemes izmantojumu, būtu arī jādefinē, kas uzskatāms par nepieņemamu kontaminēta objekta radītu risku. Lai līdz pieņemamam līmenim samazinātu kontaminēto objektu radīto risku cilvēka veselībai un videi, dalībvalstīm būtu jāveic pienācīgi riska mazināšanas pasākumi, arī remediācija. Vajadzētu būt iespējai pasākumus, kas veikti saskaņā ar citiem Savienības tiesību aktiem, kvalificēt par riska mazināšanas pasākumiem saskaņā ar šo direktīvu, ja šie pasākumi rezultatīvi samazina kontaminētu objektu radītos riskus.

(47)Pasākumos, ko veic saskaņā ar šo direktīvu, būtu jāņem vērā arī citi ES rīcībpolitiskie mērķi, piemēram, mērķi, kuri izvirzīti [Regulā (ES) xxxx/xxxx 67 +], kas vērsta uz drošu un ilgtspējīgu Eiropas rūpniecības apgādi ar kritiski svarīgām izejvielām.

(48)Būtiska augsnes rīcībpolitikas sastāvdaļa ir pārredzamība, un tā nodrošina publisku pārskatatbildību un informētību, taisnīgus tirgus apstākļus un iespēju sekot līdzi progresam. Tāpēc dalībvalstīm būtu jāizveido un jāuztur nacionāls kontaminētu objektu un potenciāli kontaminētu objektu reģistrs, kurā būtu iekļauta informācija par konkrētiem objektiem, kas būtu jādara publiski piekļūstama ģeoreferencētu telpisko datu tiešsaistes datubāzē. Reģistrā būtu jāiekļauj informācija, kas vajadzīga, lai sabiedrību informētu par potenciāli kontaminētu objektu un kontaminētu objektu esību un apsaimniekošanu. Tā kā potenciāli kontaminētos objektos augsnes kontaminācija vēl nav apstiprināta, bet par to ir tikai aizdomas, sabiedrība ir jāinformē par starpību starp kontaminētiem un potenciāli kontaminētiem objektiem un šī starpība labi jāizskaidro, lai neradītu nevajadzīgas bažas.

(49)Līguma par Eiropas Savienību (LES) 19. panta 1. punkts nosaka, ka dalībvalstīm ir jānodrošina tiesību aizsardzības līdzekļi, kas ir pietiekami efektīvi tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai jomās, uz kurām attiecas Savienības tiesības. Turklāt saskaņā ar Konvenciju par pieeju informācijai, sabiedrības dalību lēmumu pieņemšanā un iespēju griezties tiesu iestādēs saistībā ar vides jautājumiem 68 (Orhūsas konvencija) ieinteresētajiem sabiedrības locekļiem vajadzētu būt iespējai vērsties tiesā, lai tiktu labāk aizsargātas tiesības dzīvot veselībai un labbūtībai piemērotā vidē.

(50)Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/1024 69 prasa brīvā un atvērtā formātā publiskot publiskā sektora datus. Tās virsmērķis ir vēl stiprināt ES datu ekonomiku, palielinot atkalizmantošanai pieejamo publiskā sektora datu daudzumu, nodrošinot godīgu konkurenci un vieglu piekļuvi publiskā sektora informācijai un atbalstot uz datiem balstītu pārrobežu inovāciju. Pamatprincips ir tāds, ka publiskā sektora datiem vajadzētu būt pēc noklusējuma un integrēti atvērtiem. Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2003/4/EK 70 mērķis ir dalībvalstīs garantēt tiesības piekļūt vidiskajai informācijai saskaņā ar Orhūsas konvenciju. Orhūsas konvencija un Direktīva 2003/4/EK ietver plašus pienākumus, kas saistīti gan ar vidiskās informācijas sniegšanu pēc pieprasījuma, gan tās aktīvu izplatīšanu. Arī Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2007/2/EK 71 darbības joma ir plaša: tā aptver telpiskās informācijas, arī dažādiem vides jautājumiem veltītu datu kopu, kopīgošanu. Ir svarīgi, lai šīs direktīvas noteikumi par piekļuvi informācijai un datu kopīgošanas kārtību šīs direktīvas papildinātu, nevis veidotu atsevišķu tiesisko regulējumu. Tāpēc šīs direktīvas noteikumiem par sabiedrībai sniedzamo informāciju un informāciju par īstenošanas monitoringu nevajadzētu skart Direktīvu (ES) 2019/1024, Direktīvu 2003/4/EK un Direktīvu 2007/2/EK.

(51)Lai nodrošinātu, ka noteikumi par augsnes veselības monitoringu, ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu un kontaminētu objektu apsaimniekošanu tiek pienācīgi pielāgoti, saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 290. pantu būtu Komisijai jādeleģē pilnvaras pieņemt aktus, ar ko šī direktīva tiktu grozīta, lai augsnes veselības monitoringa metodikas, ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas principu sarakstu, orientējošo riska mazināšanas pasākumu sarakstu, objektam raksturīgā riska novērtēšanas posmus un prasības, kā arī kontaminēto un potenciāli kontaminēto objektu reģistra saturu pielāgotu tehnikas un zinātnes attīstībai. Ir īpaši būtiski, lai Komisija, veicot sagatavošanas darbus, rīkotu atbilstīgas apspriešanās, tostarp ekspertu līmenī, un lai minētās apspriešanās tiktu rīkotas saskaņā ar principiem, kas noteikti 2016. gada 13. aprīļa Iestāžu nolīgumā par labāku likumdošanas procesu 72 . Jo īpaši, lai deleģēto aktu sagatavošanā nodrošinātu vienādu dalību, Eiropas Parlaments un Padome visus dokumentus saņem vienlaicīgi ar dalībvalstu ekspertiem, un minēto iestāžu ekspertiem ir sistemātiska piekļuve Komisijas ekspertu grupu sanāksmēm, kurās notiek deleģēto aktu sagatavošana.

(52)Lai nodrošinātu vienādus šīs direktīvas īstenošanas nosacījumus, būtu Komisijai jāpiešķir īstenošanas pilnvaras noteikt Komisijai elektroniski ziņojamo datu un informācijas formātu, struktūru un sīki izstrādātu iesniegšanas kārtību. Minētās pilnvaras būtu jāizmanto saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 182/2011 73 .

(53)Komisijai, balstoties uz augsnes veselības novērtējuma rezultātiem, būtu jāveic pierādījumos balstīts izvērtējums un attiecīgā gadījumā šī direktīva 6 gadus pēc tās stāšanās spēkā jāpārskata. Izvērtējumā it sevišķi būtu jānovērtē nepieciešamība noteikt konkrētākas prasības, lai nodrošinātu, ka neveselīgas augsnes tiek atveseļotas un tiek sasniegts mērķis līdz 2050. gadam panākt, ka augsnes ir veselīgas. Izvērtējumā būtu arī jānovērtē nepieciešamība veselīgas augsnes definīciju pielāgot zinātnes un tehnikas attīstībai, pievienojot noteikumus par noteiktiem deskriptoriem vai kritērijiem, kuru pamatā būtu jauni zinātniski pierādījumi par augsnes aizsardzību vai dalībvalstij specifiska problēma, kuras cēlonis ir jauni vides vai klimatiskie apstākļi. Ievērojot Iestāžu nolīguma par labāku likumdošanas procesu 22. punktu, minētajam izvērtējumam būtu jābalstās uz kritērijiem, proti, efektivitāte, lietderība, būtiskums, saskaņotība un ES pievienotā vērtība, un tam vajadzētu būt iespējamo tālāko pasākumu ietekmes novērtējumu pamatā.

(54)Lai līdz 2050. gadam panāktu, ka visas augsnes ir veselīgas, un lai nodrošinātu, ka augsnes visā Savienībā ilgtermiņā sniedz ekosistēmu pakalpojumus, ir vajadzīgi visu dalībvalstu koordinēti pasākumi. Atsevišķa dalībvalstu rīkošanās ir izrādījusies nepietiekama, jo augsnes degradācija turpinās un to stāvoklis pat pasliktinās. Ņemot vērā to, ka šīs direktīvas mērķus nevar pietiekami labi sasniegt atsevišķās dalībvalstīs, bet tās mēroga un iedarbības dēļ šos mērķus var labāk sasniegt Savienības līmenī, Savienība var pieņemt pasākumus saskaņā ar Līgumu par Eiropas Savienību 5. pantā noteikto subsidiaritātes principu. Saskaņā ar minētajā pantā noteikto proporcionalitātes principu šajā direktīvā paredz vienīgi tos pasākumus, kas ir vajadzīgi minēto mērķu sasniegšanai.

(55)Saskaņā ar Dalībvalstu un Komisijas 2011. gada 28. septembra kopīgo politisko deklarāciju par skaidrojošiem dokumentiem 74 dalībvalstis ir apņēmušās, paziņojot savus transponēšanas pasākumus, pamatotos gadījumos pievienot vienu vai vairākus dokumentus, kuros paskaidrota saikne starp direktīvas sastāvdaļām un atbilstīgajām daļām valsts pieņemtos transponēšanas instrumentos. Attiecībā uz šo direktīvu likumdevējs uzskata, ka šādu dokumentu nosūtīšana ir pamatota,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO DIREKTĪVU.

I nodaļa

Vispārīgi noteikumi

1. pants

Mērķis un priekšmets

1.Direktīvas mērķis ir izveidot stabilu un saskanīgu augsnes monitoringa satvaru visas ES augšņu monitoringam un Savienībā pastāvīgi uzlabot augsnes veselību, lai 2050. gada perspektīvā panāktu veselīgas augsnes un augsnes arī saglabātu veselīgas, lai tās spētu sniegt dažādus ekosistēmu pakalpojumus tādā apmērā, kas ir pietiekams vides, sabiedrības un ekonomikas vajadzību apmierināšanai, novērst un mīkstināt klimata pārmaiņu un biodaudzveidības izzušanas ietekmi, palielināt noturību pret dabas katastrofām un noturību, kas vajadzīga nodrošinātībai ar pārtiku, kā arī samazināt augsnes kontamināciju līdz līmenim, kas vairs nebūtu uzskatāms par kaitīgu cilvēka veselībai un videi.

2.Šī direktīva paredz pasākumus šādās jomās:

a)augsnes veselības monitorings un novērtēšana;

b)ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana;

c)kontaminēti objekti.

2. pants

Darbības joma

Šī direktīva ir piemērojama visām augsnēm dalībvalstu teritorijā.

3. pants

Definīcijas

Šajā direktīvā piemēro šādas definīcijas:

1)“augsne” ir zemes garozas virsējais slānis, kas atrodas starp pamatiezi un zemes virsmu un kas sastāv no minerāldaļiņām, organiskās vielas, ūdens, gaisa un dzīviem organismiem;

2)“ekosistēma” ir dinamisks augu, dzīvnieku un mikroorganismu sabiedrību un to nedzīvās vides komplekss, kurš mijiedarbojas kā funkcionāla vienība;

3)“ekosistēmu pakalpojumi” ir netiešs ekosistēmu devums ekonomiskajos, sociālajos, kultūras un citos ieguvumos, ko cilvēki gūst no minētajām ekosistēmām;

4)“augsnes veselība” ir augsnes fizikālais, ķīmiskais un bioloģiskais stāvoklis, kas nosaka tās spēju darboties kā vitālai dzīvai sistēmai un sniegt ekosistēmu pakalpojumus;

5)“ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana” ir augsnes apsaimniekošanas prakse, kas uztur vai uzlabo augsnes nodrošinātos ekosistēmu pakalpojumus, nepasliktinot funkcijas, kas šos pakalpojumus dara iespējamus, un nekaitējot citām vides īpašībām;

6)“augsnes apsaimniekošanas prakses” ir prakses, kas ietekmē augsnes fizikālās, ķīmiskās vai bioloģiskās īpašības;

7)“apsaimniekotas augsnes” ir augsnes, kurās tiek piekoptas augsnes apsaimniekošanas prakses;

8)“augsnes rajons” ir dalībvalsts teritorijas daļa, ko minētā dalībvalsts norobežojusi saskaņā ar šo direktīvu;

9)“augsnes veselības novērtējums” ir augsnes veselības izvērtējums, kura pamatā ir augsnes deskriptoru mērījumi vai aplēses;

10)“kontaminēts objekts” ir norobežota viena vai vairāku zemesgabalu teritorija, kurā ir apstiprināta augsnes kontaminācija, ko izraisījušas antropogēniskas punktveida darbības;

11)“augsnes deskriptors” ir parametrs, kas raksturo augsnes veselības fizikālos, ķīmiskos vai bioloģiskos raksturlielumus;

12)“zeme” ir Zemes virsma, ko neklāj ūdens;

13)“zemes segums” ir zemes virsmas fizikālais un bioloģiskais segums;

14)“dabiska zeme” ir teritorija, kurā teritorijas primārās ekoloģiskās funkcijas un sugu sastāvu nav būtiski mainījusi cilvēka darbība;

15)“daļēji dabiska zeme” ir teritorija, kurā cilvēka darbības rezultātā ir būtiski mainījies ekoloģisko kopumu sastāvs, līdzsvars vai darbība, bet saglabājusies potenciāli augsta vērtība biodaudzveidības un tās sniegto ekosistēmu pakalpojumu ziņā;

16)“mākslīga zeme” ir zeme, ko izmanto par pamatu būvēm un infrastruktūrai vai par tiešu izejvielu avotu, vai par vēstures mantojuma glabātavu, tāpēc ziedojot augšņu spēju sniegt citus ekosistēmu pakalpojumus;

17)“zemes aizņemšana” ir dabiskas un daļēji dabiskas zemes pārveidošana par mākslīgu zemi;

18)“pārneses funkcija” ir matemātisks noteikums, ar kuru tāda mērījuma vērtību, kas veikts, izmantojot no atsauces metodikas atšķirīgu metodiku, konvertēt vērtībā, ko iegūtu, augsnes mērījumam izmantojot atsauces metodiku;

19)“attiecīgā sabiedrības daļa” ir sabiedrības daļa, kuru ietekmē vai varētu ietekmēt augsnes degradācija vai kura ir ieinteresēta lēmumu pieņemšanas procedūrās, kas saistītas ar šajā direktīvā noteikto pienākumu īstenošanu, arī zemes īpašnieki un zemes lietotāji, kā arī nevalstiskās organizācijas, kas veicina cilvēka veselības vai vides aizsardzību un atbilst visām valsts tiesību aktu prasībām;

20)“augsnes kontaminācija” ir kādas ķimikālijas vai vielas klātbūtne augsnē tādā koncentrācijā, kas var kaitēt cilvēka veselībai vai videi;

21)“kontaminants” ir viela, kas var izraisīt augsnes kontamināciju;

22)“atveseļošana” ir ar nodomu veikta darbība, kuras mērķis ir degradētu augsni atkal padarīt veselīgu;

23)“risks” ir iespējamība, ka eksponētība augsnes kontaminācijai varētu kaitīgi ietekmēt cilvēka veselību vai vidi;

24)“augsnes izpēte” ir process, kurā novērtē kontaminantu klātbūtni un koncentrāciju augsnē un kuru parasti veic vairākos posmos;

25)“ģeogrāfiski eksplicīta” ir informācija, uz kuru atsaucas un kuru glabā tā, lai to varētu kartēt un lokalizēt ar noteiktu precīzumspēju un precizitāti;

26)“augsnes remediācija” ir atveseļošanas darbība, kas samazina, izolē vai imobilizē kontaminantu koncentrāciju augsnē.

4. pants

Augsnes rajoni

1.Dalībvalstis visā savā teritorijā izveido augsnes rajonus.

Augsnes rajonu skaits katrā dalībvalstī atbilst vismaz to NUTS 1 teritoriālo vienību skaitam, kas noteiktas ar Regulu (EK) Nr. 1059/2003.

2.Nosakot augsnes rajonu ģeogrāfisko platību, dalībvalstis var ņemt vērā esošās administratīvās vienības un katrā augsnes rajonā cenšas panākt viendabīgumu attiecībā uz šādiem parametriem:

(a)augsnes tips, kas definēts Pasaules Augsnes resursu uzziņas datubāzē 75 ;

(b)klimatiskie apstākļi;

(c)vides zona, kas aprakstīta Alterra ziņojumā 2281 76 ;

(d)zemes izmantojums vai zemes segums, ko izmanto zemes izmantošanas un zemes pārklājuma statistiskā apsekojuma (LUCAS) programmā.

5. pants

Kompetentās iestādes

Dalībvalstis norīko kompetentās iestādes, kas pienācīgā līmenī ir atbildīgas par šajā direktīvā noteikto pienākumu izpildi.

Dalībvalstis katram augsnes rajonam, kas izveidots saskaņā ar 4. pantu, norīko vienu kompetento iestādi.

II nodaļa

Augsnes veselības monitorings un novērtēšana

6. pants

Augsnes veselības un zemes aizņemšanas monitoringa satvars

1.Lai nodrošinātu regulāru un precīzu augsnes veselības monitoringu saskaņā ar šo pantu un I un II pielikumu, dalībvalstis izveido monitoringa satvaru, kas būtu balstīts uz augsnes rajoniem, kuri izveidoti saskaņā ar 4. panta 1. punktu.

2.Dalībvalstis monitorē augsnes veselību un zemes aizņemšanu katrā augsnes rajonā.

3.Monitoringa satvara pamatā ir šādi elementi:

(e)augsnes deskriptori un augsnes veselības kritēriji, kas minēti 7. pantā;

(f)augsnes paraugošanas punkti, kas nosakāmi saskaņā ar 8. panta 2. punktu;

(g)augsnes mērījumi, ko saskaņā ar šā panta 4. punktu veikusi Komisija, ja tādi ir;

(h)tālizpētes dati un produkti, kas minēti šā panta 5. punktā, ja tādi ir;

(i)zemes aizņemšanas un augsnes noslēgšanas indikatori, kas minēti 7. panta 1. punktā.

4.Lai dalībvalstīm palīdzētu veikt augsnes veselības monitoringu, Komisija, balstoties uz 7. un 8. pantā minētajiem attiecīgajiem deskriptoriem un metodikām, ar attiecīgo dalībvalstu piekrišanu regulāri veic augsnes mērījumus, izmantojot augsnes paraugus, kas ņemti in situ. Ja dalībvalsts sniedz piekrišanu saskaņā ar šo punktu, tā nodrošina, ka Komisija šādu in situ augsnes paraugošanu var veikt.

5.Lai izpētītu un izstrādātu augsnes tālizpētes produktus un dalībvalstis atbalstītu attiecīgo augsnes deskriptoru monitoringā, Komisija un Eiropas Vides aģentūra (EVA) izmanto esošos kosmosa datus un produktus, kas iegūti ar Copernicus komponentu ES kosmosa programmā, kura izveidota ar Regulu (ES) 2021/696.

6.Komisija un EVA, balstoties uz esošajiem datiem, divu gadu laikā pēc šīs direktīvas stāšanās spēkā izveido digitālu augsnes veselības datu portālu, kas ģeoreferencētā telpiskā formātā nodrošinātu piekļuvi vismaz pieejamajiem augsnes veselības datiem no šādiem avotiem:

(j)8. panta 2. punktā minētie augsnes mērījumi;

(k)šā panta 4. punktā minētie augsnes mērījumi;

(l)relevantie augsnes tālizpētes dati un produkti, kas minēti šā panta 5. punktā.

7.Šā panta 6. punktā minētais digitālais augsnes veselības datu portāls var nodrošināt piekļuvi arī citiem ar augsnes veselību saistītiem datiem, kas nav minētajā punktā minētie dati, ja šie dati ir kopīgoti vai ievākti formātā vai ar metodēm, ko Komisija noteikusi saskaņā ar 8. punktu.

8.Komisija pieņem īstenošanas aktus, lai noteiktu, kādā formātā vai ar kādām metodēm kopīgojami vai ievācami 7. punktā minētie dati vai minētie dati integrējami digitālajā augsnes veselības datu portālā. Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar 21. pantā minēto pārbaudes procedūru.

7. pants

Augsnes deskriptori, veselīga augsnes stāvokļa kritēriji, zemes aizņemšanas un augsnes noslēgšanas indikatori

1.Veicot augsnes veselības monitoringu un novērtēšanu, dalībvalstis izmanto un piemēro I pielikumā uzskaitītos augsnes deskriptorus un augsnes veselības kritērijus.

Veicot zemes aizņemšanas monitoringu, dalībvalstis izmanto I pielikumā minētos zemes aizņemšanas un augsnes noslēgšanas indikatorus.

2.Dalībvalstis I pielikuma A daļā minētos augsnes deskriptorus un augsnes veselības kritērijus var pielāgot saskaņā ar specifikācijām, kas minētas I pielikuma A daļas otrajā un trešajā ailē.

3.Dalībvalstis nosaka, kādi organiskie kontaminanti atbilst ar augsnes kontamināciju saistītajam augsnes deskriptoram, kas minēts I pielikuma B daļā.

4.Dalībvalstis nosaka augsnes veselības kritērijus I pielikuma B daļā uzskaitītajiem augsnes deskriptoriem saskaņā ar noteikumiem, kas izklāstīti I pielikuma B daļas trešajā ailē.

5.Monitoringa vajadzībām dalībvalstis var noteikt papildu augsnes deskriptorus un zemes aizņemšanas indikatorus, arī — bet ne tikai — I pielikuma C un D daļā norādītos fakultatīvos deskriptorus un indikatorus (“papildu augsnes deskriptori” un “papildu zemes aizņemšanas indikatori”).

6.Ja augsnes deskriptori, zemes aizņemšanas indikatori un augsnes veselības kritēriji tiek noteikti vai pielāgoti saskaņā ar šā panta 2. līdz 5. punktu, dalībvalstis par to informē Komisiju.

8. pants

Mērījumi un metodikas

1.Dalībvalstis, izmantojot II pielikuma A daļā izklāstīto metodiku, nosaka paraugošanas punktus.

2.Dalībvalstis veic augsnes mērījumus, ņemot augsnes paraugus 1. punktā minētajos paraugošanas punktos, un vāc, apstrādā un analizē datus, lai noteiktu šādas vērtības:

(m)I pielikumā noteikto augsnes deskriptoru vērtības;

(n)attiecīgā gadījumā — papildu augsnes deskriptoru vērtības;

(o)I pielikuma D daļā uzskaitīto zemes aizņemšanas un augsnes noslēgšanas indikatoru vērtības.

3.Dalībvalstis piemēro

a)II pielikuma B daļā noteikto augsnes deskriptoru vērtību noteikšanas vai aplēšanas metodikas;

b)II pielikuma C daļā izklāstīto zemes aizņemšanas un augsnes noslēgšanas indikatoru vērtību noteikšanas metodisko kritēriju minimumu;

c)visas prasības, ko Komisija noteikusi saskaņā ar 6. punktu.

Ja ir pieejamas validētas pārneses funkcijas, kā prasīts II pielikuma B daļas ceturtajā ailē, dalībvalstis var piemērot citas metodikas, nevis tās, kas uzskaitītas pirmās daļas a) un b) apakšpunktā.

4.Dalībvalstis nodrošina, ka pirmie augsnes mērījumi tiek veikti vēlākais līdz… (PB: ierakstīt datumu, kas ir 4 gadus pēc šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas).

5.Dalībvalstis nodrošina, ka jauni augsnes mērījumi tiek veikti vismaz ik 5 gadus.

Dalībvalstis nodrošina, ka zemes aizņemšanas un augsnes noslēgšanas indikatoru vērtība tiek atjaunināta vismaz reizi gadā.

6.Komisija ir pilnvarota saskaņā ar 20. pantu pieņemt deleģētos aktus, ar ko groza II pielikumu, lai tajā minētās atsauces metodikas pielāgotu zinātnes un tehnikas attīstībai, it sevišķi tad, ja augsnes deskriptoru vērtības var noteikt, izmantojot 6. panta 5. punktā minēto tālizpēti.

9. pants

Augsnes veselības novērtēšana

1.Dalībvalstis novērtē augsnes veselību visos augsnes rajonos, balstoties uz datiem, kas par katru I pielikuma A un B daļā minēto augsnes deskriptoru ievākti 6., 7. un 8. pantā minētā monitoringa kontekstā.

Dalībvalstis ņem vērā arī datus, kas ievākti 14. pantā minētajā augsnes izpētē.

Dalībvalstis nodrošina, ka augsnes veselības novērtējumi tiek veikti vismaz reizi 5 gados un ka pirmo augsnes veselības novērtējumu veic līdz… (PB: ierakstīt datumu, kas ir 5 gadus pēc šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas).

2.Augsni uzskata par veselīgu saskaņā ar šo direktīvu, ja ir izpildīti šādi kumulatīvi nosacījumi:

(p)visu I pielikuma A daļā norādīto augsnes deskriptoru vērtības atbilst tajā noteiktajiem kritērijiem, kas attiecīgā gadījumā pielāgoti saskaņā ar 7. pantu;

(q)visu I pielikuma B daļā norādīto augsnes deskriptoru vērtības atbilst kritērijiem, kas noteikti saskaņā ar 7. pantu (“veselīga augsne”).

Ja novērtē augsni I pielikuma ceturtajā ailē norādītā zemes platībā, tad, atkāpjoties no pirmās daļas, neņem vērā vērtības, kas attiecīgajai zemes platībai norādītas trešajā ailē.

Augsne ir neveselīga, ja vismaz viens no 1. punktā minētajiem kritērijiem nav izpildīts (“neveselīga augsne”).

3.Dalībvalstis analizē I pielikuma C daļā norādīto augsnes deskriptoru vērtības un, ņemot vērā attiecīgos datus un pieejamās zinātnes atziņas, novērtē, vai ekosistēmu pakalpojumi ir zuduši kritiskā apmērā.

Dalībvalstis analizē I pielikuma D daļā norādīto zemes aizņemšanas un augsnes noslēgšanas indikatoru vērtības un novērtē to ietekmi uz ekosistēmu pakalpojumu zudumu un mērķiem un mērķrādītājiem, kas noteikti ar Regulu (ES) 2018/841.

4.Par pamatu ņemot augsnes veselības novērtējumu, kas veikts saskaņā ar šo pantu, kompetentā iestāde attiecīgā gadījumā sadarbībā ar vietējām, reģionālām un valsts iestādēm katrā augsnes rajonā nosaka, kādās teritorijās ir neveselīgas augsnes, un par to informē sabiedrību saskaņā ar 19. pantu.

5.Dalībvalstis izveido zemes īpašnieku un apsaimniekotāju brīvprātīgas augsnes veselības sertifikācijas mehānismu saskaņā ar šā panta 2. punkta nosacījumiem.

Lai saskaņotu augsnes veselības sertifikācijas formātu, Komisija var pieņemt īstenošanas aktus. Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar 21. pantā minēto pārbaudes procedūru.

6.Dalībvalstis pēc attiecīgo zemes īpašnieku un zemes apsaimniekotāju pieprasījuma tiem paziņo 6.–9. pantā minētos augsnes veselības datus un novērtējumu, it sevišķi 10. panta 3. punktā minēto konsultāciju sagatavošanas vajadzībām.

III nodaļa

Ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana

10. pants

Ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana

1.No (PB: ierakstīt datumu, kas ir 4 gadus pēc šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas), dalībvalstis, ņemot vērā augsnes tipu, izmantojumu un stāvokli, veic vismaz šādus pasākumus:

(r)nosaka ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas prakses, kurās ievēro III pielikumā norādītos ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas principus, kas pakāpeniski jāievieš visās apsaimniekotajās augsnēs, un, balstoties uz saskaņā ar 9. pantu veikto augsnes novērtējumu iznākumu, neveselīgajās dalībvalstu augsnēs pakāpeniski ievieš atveseļošanas prakses;

(s)nosaka augsnes apsaimniekošanas prakses un citus paņēmienus, kuri augsnes veselību ietekmē negatīvi un no kuriem augsnes apsaimniekotājiem jāizvairās.

Nosakot šajā punktā minētās prakses un pasākumus, dalībvalstis ņem vērā IV pielikumā norādītās programmas, plānus, mērķrādītājus un pasākumus, kā arī jaunākās esošās zinātnes atziņas, arī rezultātus, kas gūti pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” misijā “Augsnes kurss Eiropai”.

Dalībvalstis apzina sinerģijas ar IV pielikumā izklāstītajām programmām, plāniem un pasākumiem. Augsnes veselības monitoringa dati, augsnes veselības novērtējumu rezultāti, 9. pantā minētā analīze un ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas pasākumi ir IV pielikumā norādīto programmu, plānu un pasākumu izstrādes pamatā.

Dalībvalstis nodrošina, ka pirmajā daļā minēto prakšu izstrādes process ir atvērts, iekļaujošs un rezultatīvs un ka ir iesaistīta attiecīgā sabiedrības daļa, it sevišķi zemes īpašnieki un apsaimniekotāji, un tai tiek dotas agrīnas un reālas iespējas piedalīties to izstrādē.

2.Dalībvalstis nodrošina, ka augsnes apsaimniekotājiem, zemes īpašniekiem un attiecīgajām iestādēm ir viegli pieejamas objektīvas un neatkarīgas konsultācijas par ilgtspējīgu augsnes apsaimniekošanu, kā arī attiecīgas apmācības un spēju veidošanas iespējas.

Dalībvalstis veic arī visus šos pasākumus:

(t)vairo izpratni par daudzajiem vidēja termiņa un ilgtermiņa ieguvumiem, ko dod ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana, un nepieciešamību augsni apsaimniekot ilgtspējīgi;

(u)veicina holistisku augsnes apsaimniekošanas pieeju izpēti un izmantošanu;

(v)lai atbalstītu ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas īstenošanu, dara pieejamu regulāri atjauninātu pieejamo finansēšanas instrumentu un darbību kartējumu.

3.Dalībvalstis regulāri novērtē saskaņā ar šo pantu veikto pasākumu iedarbīgumu un attiecīgā gadījumā šos pasākumus izskata un pārskata, ņemot vērā 6.–9. pantā minēto augsnes veselības monitoringu un novērtējumu.

4.Komisija ir pilnvarota saskaņā ar 20. pantu pieņemt deleģētos aktus, ar ko groza III pielikumu, lai ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas principus pielāgotu zinātnes un tehnikas attīstībai.

11. pants

Zemes aizņemšanas mitigācijas principi

Dalībvalstis nodrošina, ka, aizņemot zemi, tiek ievēroti šādi principi:

(b)cik vien tehniski un ekonomiski iespējams, izvairās no tā, ka zūd augsnes spēja nodrošināt dažādus ekosistēmu pakalpojumus, to vidū pārtikas ražošanu, vai šīs spējas zudumu ierobežo šādi:

i)iespēju robežās samazina platību, ko skar zemes aizņemšana, un

ii)izraugās apgabalus, kuros ekosistēmu pakalpojumu zudums būtu minimāls, un

iii)zemi aizņem tā, lai minimalizētu negatīvo ietekmi uz augsni;

(c)cik vien iespējams, kompensē to, ka zūd augsnes spēja nodrošināt dažādus ekosistēmu pakalpojumus.

IV nodaļa

Kontaminēti objekti

12. pants

Riska izvērtēšanā balstīta pieeja

1.Dalībvalstis pārvalda potenciāli kontaminētu objektu un kontaminētu objektu radītos riskus cilvēka veselībai un videi un saglabā tos pieņemamā līmenī, ņemot vērā augsnes kontaminācijas un saskaņā ar 15. panta 4. punktu veikto riska mazināšanas pasākumu vidisko, sociālo un ekonomisko ietekmi.

2.Līdz … (PB: ierakstīt datumu, kas ir 4 gadus pēc šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas) dalībvalstis izveido riska izvērtēšanā balstītu pieeju šādām vajadzībām:

(a)potenciāli kontaminētu objektu apzināšana saskaņā ar 13. pantu;

(b)potenciāli kontaminētu objektu izpēte saskaņā ar 14. pantu;

(c)kontaminētu objektu apsaimniekošana saskaņā ar 15. pantu.

3.Šā panta 2. punktā noteiktā prasība neskar stingrākas prasības, kas izriet no Savienības vai valsts tiesību aktiem.

4.Attiecīgajai sabiedrības daļai tiek dotas agrīnas un reālas iespējas

a)piedalīties šajā pantā norādītās riska izvērtēšanā balstītās pieejas izveidē un konkrētā piemērošanā;

b)sniegt informāciju, kas ir relevanta potenciāli kontaminētu objektu apzināšanai saskaņā ar 13. pantu, potenciāli kontaminētu objektu izpētei saskaņā ar 14. pantu un kontaminētu objektu apsaimniekošanai saskaņā ar 15. pantu;

c)pieprasīt labot informāciju par kontaminētiem objektiem un potenciāli kontaminētiem objektiem, kas saskaņā ar 16. pantu iekļauta reģistrā.

13. pants

Potenciāli kontaminētu objektu apzināšana

1.Dalībvalstis, balstoties uz pierādījumiem, kas ievākti ar visiem pieejamajiem līdzekļiem, sistemātiski un aktīvi apzina visus objektus, kuros ir aizdomas par augsnes kontamināciju (“potenciāli kontaminēti objekti”).

2.Nosakot potenciāli kontaminētos objektus, dalībvalstis ņem vērā šādus kritērijus:

(d)aktīva vai neaktīva potenciāli kontaminējoša darbība;

(e)kādas Direktīvas 2010/75/ES I pielikumā norādītās darbības veikšana;

(f)kāda Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2012/18/ES 77 minētā uzņēmuma darbība;

(g)kādas Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2004/35/EK 78 III pielikumā minētās darbības veikšana;

(h)potenciāli kontaminējoša avārija, nelaime, katastrofa, incidents vai noplūde;

(i)jebkāds cits notikums, kas varētu augsni kontaminēt;

(j)jebkāda informācija, kas iegūta saskaņā ar 6., 7. un 8. pantu veiktajā augsnes veselības monitoringā.

Šā punkta pirmās daļas a) apakšpunkta vajadzībām dalībvalstis izveido potenciāli kontaminējošu darbību sarakstu. Balstoties uz zinātniskiem pierādījumiem, šīs darbības pēc to radītā augsnes kontaminācijas riska var klasificēt sīkāk.

3.Dalībvalstis nodrošina, ka visi potenciāli kontaminētie objekti ir apzināti līdz (PB: ierakstīt datumu, kas ir 7 gadus pēc šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas) un līdz minētajai dienai ir pienācīgi ierakstīti 16. pantā minētajā reģistrā.

14. pants

Potenciāli kontaminētu objektu izpēte

1.Dalībvalstis nodrošina, ka visos potenciāli kontaminētajos objektos, kas apzināti saskaņā ar 13. pantu, tiek veikta augsnes izpēte.

2.Dalībvalstis paredz noteikumus par augsnes izpētes termiņu, saturu, formu un prioritizēšanu. Minētos noteikumus izstrādā saskaņā ar 12. pantā minēto riska izvērtēšanā balstīto pieeju un 13. panta 2. punkta otrajā daļā minēto potenciāli kontaminējošo darbību sarakstu.

Dalībvalstis attiecīgā gadījumā par augsnes izpēti var uzskatīt pamatziņojumus un monitoringa pasākumus, kas īstenoti saskaņā ar Direktīvu 2010/75/ES.

3.Dalībvalstis turklāt nosaka, kādu konkrētu notikumu gadījumā izpēte veicama pirms termiņa, kas noteikts saskaņā ar 2. punktu.

15. pants

Kontaminēto objektu riska novērtēšana un pārvaldība

1.Dalībvalstis nosaka, ar kādu konkrētu metodiku nosakāmi katram kontaminētajam objektam raksturīgie riski. Šīs metodikas pamatā ir VI pielikumā norādītie objektam raksturīgā riska novērtēšanas posmi un prasības.

2.Dalībvalstis nosaka, kāds kontaminēto objektu radītais risks uzskatāms par nepieņemamu risku cilvēka veselībai un videi, ņemot vērā pašreizējās zinātnes atziņas, piesardzības principu, vietējās īpatnības un pašreizējo un nākotnē plānoto zemes izmantojumu.

3.Attiecībā uz katru kontaminēto objektu, kas apzināts saskaņā ar 14. pantu vai jebkādā citā veidā, atbildīgā kompetentā iestāde veic konkrētā objekta novērtējumu, ņemot vērā pašreizējo un plānoto zemes izmantojumu, lai noteiktu, vai kontaminētais objekts nerada nepieņemamu risku cilvēka veselībai vai videi.

4.Balstoties uz 3. punktā minētā novērtējuma iznākumu, atbildīgā kompetentā iestāde veic piemērotus pasākumus, ar ko risku cilvēka veselībai un videi samazina līdz pieņemamam līmenim (“riska mazināšanas pasākumi”).

5.Riska mazināšanas pasākumi var būt V pielikumā minētie pasākumi. Lemjot par to, kādi riska mazināšanas pasākumi būtu piemēroti, kompetentā iestāde ņem vērā pieejamo riska mazināšanas pasākumu izmaksas, ieguvumus, iedarbīgumu, noturību un tehnisko realizējamību.

6.Komisija ir pilnvarota saskaņā ar 20. pantu pieņemt deleģētos aktus, ar ko V un VI pielikumu groza, lai riska mazināšanas pasākumu sarakstu un konkrētā objekta riska novērtējuma prasības pielāgotu zinātnes un tehnikas attīstībai.

16. pants

Reģistrs

1.Līdz … (PB: ierakstīt datumu, kas ir 4 gadus pēc šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas), dalībvalstis saskaņā ar 2. punktu izveido kontaminēto objektu un potenciāli kontaminēto objektu reģistru.

2.Reģistrā iekļauj VII pielikumā noteikto informāciju.

3.Reģistru pārvalda atbildīgā kompetentā iestāde, un to regulāri izskata un atjaunina.

4.Dalībvalstis šā panta 1. un 2. punktā minēto reģistru un informāciju publisko. Kompetentā iestāde jebkādas informācijas izpaušanu var atteikt vai ierobežot, ja ir izpildīti Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2003/4/EK 79 4. pantā paredzētie nosacījumi.

Reģistru dara pieejamu ģeoreferencētu telpisko datu tiešsaistes datubāzes formā.

5.Komisija pieņem īstenošanas aktus, ar kuriem nosaka reģistra formātu. Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar 21. pantā minēto pārbaudes procedūru.

V nodaļa

Finansējums, sabiedrības informēšana un dalībvalstu ziņojumi

17. pants

Savienības finansējums

Ņemot vērā, cik prioritāra pašos pamatos ir augsnes monitoringa izveide un augsnes ilgtspējīga apsaimniekošana un atveseļošana, šīs direktīvas īstenošanu atbalsta ar esošajām Savienības finanšu programmām saskaņā ar piemērojamajiem to noteikumiem un nosacījumiem.

18. pants

Dalībvalstu ziņojumi

1.Dalībvalstis ik pēc 5 gadiem Komisijai un EVA elektroniski ziņo šādus datus un informāciju:

(k)saskaņā ar 6.–9. pantu veiktā augsnes veselības monitoringa un novērtēšanas dati un rezultāti;

(l)augsnes veselības tendenču analīze pēc I pielikuma A, B un C daļā norādītajiem deskriptoriem un I pielikuma D daļā norādītajiem zemes aizņemšanas un augsnes noslēgšanas indikatoriem saskaņā ar 9. pantu;

(m)kopsavilkums par progresu šādās jomās:

i)ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas principu ieviešana saskaņā ar 10. pantu;

ii)kontaminētu objektu reģistrēšana, apzināšana, izpēte un apsaimniekošana saskaņā ar 12.–16. pantu;

(n)dati un informācija, kas iekļauta 16. pantā minētajā reģistrā.

Pirmos ziņojumus iesniedz līdz … (PB: ierakstīt datumu, kas ir 5 gadus un 6 mēnešus pēc šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas).

2.Dalībvalstis nodrošina, ka Komisijai un EVA ir pastāvīga piekļuve 1. punktā minētajai informācijai un datiem.

3.Dalībvalstis Komisijai nodrošina tiešsaistes piekļuvi šādām ziņām:

(o)atjaunināts 4. pantā minēto augsnes rajonu saraksts un telpiskie dati — līdz … (PB: ierakstīt datumu, kas ir 2 gadus un 3 mēnešus pēc šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas);

(p)atjaunināts 5. pantā minēto kompetento iestāžu saraksts — līdz … (PB: ierakstīt datumu, kas ir 2 gadus un 3 mēnešus pēc šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas);

(q)pasākumi un ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas prakses, kas minētas 10. pantā, — līdz … (PB: ierakstīt datumu, kas ir 4 gadus un 3 mēnešus pēc šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas).

4.Komisija ir pilnvarota pieņemt īstenošanas aktus, ar kuriem nosaka šā panta 1. punktā minētās informācijas iesniegšanas formātu un kārtību. Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar 21. pantā minēto pārbaudes procedūru.

19. pants

Informācija sabiedrībai

1.Dalībvalstis saskaņā ar šīs direktīvas 8. pantu veiktajā monitoringā iegūtos datus un saskaņā ar 9. pantu veikto novērtējumu dara publiski piekļūstamus saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2007/2/EK 80 11. panta noteikumiem, ja tie ir ģeogrāfiski eksplicīti dati, bet saskaņā ar Direktīvas (ES) 2019/1024 5. panta noteikumiem, ja tie ir citi dati.

2.Komisija nodrošina, ka augsnes veselības dati, kas darīti pieejami, izmantojot 6. pantā minēto digitālo augsnes veselības datu portālu, ir publiski pieejami saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1725 81 un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1367/2006 82 .

3.Dalībvalstis nodrošina, ka šīs direktīvas 18. pantā minētā informācija ir publiski pieejama un piekļūstama saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2003/4/EK, Direktīvu 2007/2/EK un Direktīvu (ES) 2019/1024 83 .

4.Jebkuras šajā direktīvā prasītās informācijas izpaušanu var atteikt vai ierobežot, ja ir izpildīti Direktīvas 2003/4/EK 4. pantā noteiktie nosacījumi.

VI nodaļa

Deleģēšana un komiteju procedūra

20. pants

Deleģēšanas īstenošana

1.Pilnvaras pieņemt deleģētos aktus Komisijai piešķir, ievērojot šajā pantā izklāstītos nosacījumus.

2.Pilnvaras pieņemt 8., 10., 15. un 16. pantā minētos deleģētos aktus Komisijai piešķir uz nenoteiktu laiku no šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas.

3.Eiropas Parlaments vai Padome jebkurā laikā var atsaukt 8., 10., 15. un 16. pantā minēto pilnvaru deleģēšanu. Ar lēmumu par atsaukšanu izbeidz tajā norādīto pilnvaru deleģēšanu. Lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī vai vēlākā dienā, kas tajā norādīta. Tas neskar jau spēkā esošos deleģētos aktus.

4.Pirms deleģētā akta pieņemšanas Komisija apspriežas ar katras dalībvalsts ieceltajiem ekspertiem saskaņā ar principiem, kas noteikti 2016. gada 13. aprīļa Iestāžu nolīgumā par labāku likumdošanas procesu.

5.Tiklīdz Komisija pieņem deleģēto aktu, tā par to paziņo vienlaikus Eiropas Parlamentam un Padomei.

6.Saskaņā ar 8., 10., 15. un 16. pantu pieņemts deleģētais akts stājas spēkā tikai tad, ja divos mēnešos no dienas, kad minētais akts paziņots Eiropas Parlamentam un Padomei, ne Eiropas Parlaments, ne Padome nav izteikuši iebildumus vai ja pirms minētā laikposma beigām gan Eiropas Parlaments, gan Padome ir informējuši Komisiju par savu nodomu neizteikt iebildumus. Pēc Eiropas Parlamenta vai Padomes iniciatīvas šo laikposmu pagarina par diviem mēnešiem.

21. pants

Komiteja

1.Komisijai palīdz komiteja. Minētā komiteja ir komiteja Regulas (ES) Nr. 182/2011 nozīmē.

2.Ja ir atsauce uz šo punktu, piemēro Regulas (ES) Nr. 182/2011 5. pantu.

VII nodaļa

Nobeiguma noteikumi

22. pants

Iespēja vērsties tiesā

Dalībvalstis nodrošina, ka sabiedrības locekļiem, kuri saskaņā ar valsts tiesību aktiem ir pietiekami ieinteresēti vai kuri spēj norādīt uz tiesību aizskārumu, ir piekļuve lietas izskatīšanai tiesā vai citā ar likumu izveidotā neatkarīgā un objektīvā struktūrā, kurā tie var apstrīdēt augsnes veselības novērtējuma materiālo vai procesuālo likumību, pasākumus, kas veikti saskaņā ar šo direktīvu, un kompetento iestāžu bezdarbību.

Dalībvalstis nosaka, kāda ieinteresētība ir uzskatāma par pietiekamu un kas uzskatāms par tiesību aizskārumu, ievērojot mērķi sabiedrībai nodrošināt plašas iespējas vērsties tiesā. Piemērojot 1. punktu, uzskata, ka jebkurai nevalstiskai organizācijai, kas iestājas par vides aizsardzību un atbilst visām valsts tiesību aktu prasībām, ir tiesības, kas var tikt aizskartas, un to ieinteresētību uzskata par pietiekamu.

Pirmajā daļā minētās izskatīšanas procedūras ir taisnīgas, objektīvas, laicīgas un bez maksas vai ne pārmērīgi dārgas, un tās paredz pienācīgus un iedarbīgus tiesiskās aizsardzības mehānismus, attiecīgā gadījumā arī pienākumrīkojumus.

Dalībvalstis nodrošina, ka sabiedrībai ir pieejama praktiska informācija par šajā pantā minētajām administratīvajām un likumības izskatīšanas procedūrām.

23. pants

Sodi

1.Neskarot pienākumus, kas dalībvalstīm uzlikti ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2008/99/EK, dalībvalstis nosaka noteikumus par sodiem, kas piemērojami par to valsts noteikumu pārkāpumiem, kas pieņemti saskaņā ar šo direktīvu un ko varētu izdarīt fiziskas vai juridiskas personas, un nodrošina minēto noteikumu piemērošanu. Paredzētie sodi ir iedarbīgi, samērīgi un atturoši.

2.Sodi, kas minēti 1. punktā, ietver naudas sodus, kas ir proporcionāli pārkāpumu izdarījušās juridiskās personas apgrozījumam vai fiziskās personas ienākumiem. Naudas sodu apmēru aprēķina tā, lai nodrošinātu, ka tie personai, kas ir atbildīga par pārkāpumu, faktiski atņem no pārkāpuma izrietošo ekonomisko labumu. Ja pārkāpumu izdarījusi juridiska persona, šādi naudas sodi ir samērīgi ar juridiskās personas gada apgrozījumu attiecīgajā dalībvalstī, cita starpā ņemot vērā mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) specifiku.

3.Dalībvalstis nodrošina, ka saskaņā ar šo pantu noteiktajos sodos attiecīgā gadījumā pienācīgi ņemti vērā šādi aspekti:

(r)pārkāpuma veids, smagums un apmērs;

(s)tas, vai pārkāpums izdarīts tīši vai noticis nolaidības dēļ;

(t)pārkāpuma skartie iedzīvotāji vai vide, ņemot vērā pārkāpuma ietekmi uz mērķi panākt augstu cilvēka veselības un vides aizsardzības līmeni.

4.Dalībvalstis 1. punktā minētos noteikumus un pasākumus bez liekas kavēšanās dara zināmus Komisijai un paziņo tai par jebkādiem turpmākiem grozījumiem, kas tos ietekmē.

24. pants

Izvērtēšana un izskatīšana

1.Līdz (PB: ierakstīt datumu, kas ir 6 gadus pēc šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas) Komisija veic šīs direktīvas izvērtēšanu, lai novērtētu progresu virzībā uz tās mērķiem un to, vai tās noteikumi jāgroza, lai noteiktu konkrētākas prasības, kas nodrošinātu neveselīgu augšņu atveseļošanu un to, ka līdz 2050. gadam visas augsnes būs veselīgas. Šajā izvērtējumā cita starpā ņem vērā šādus elementus:

(u)direktīvas īstenošanā gūtā pieredze;

(v)18. pantā minētie dati un informācija;

(w)relevantie zinātniskie un analītiskie dati, arī Savienības finansēto pētniecības projektu rezultāti;

(x)analīze, cik liela ir plaisa līdz veselīgas augsnes sasniegšanai līdz 2050. gadam;

(y)analīze par iespējamo vajadzību šīs direktīvas noteikumus pielāgot zinātnes un tehnikas attīstībai, it sevišķi šādos aspektos:

i)veselīgu augšņu definīcija;

ii)I pielikuma C daļā norādīto augsnes deskriptoru kritēriju noteikšana;

iii)jaunu augsnes deskriptoru pievienošana monitoringa vajadzībām.

2.Komisija Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai iesniedz ziņojumu par galvenajiem 1. punktā minētā izvērtējuma konstatējumiem.

25. pants

Transponēšana

1.Dalībvalstīs ne vēlāk kā [PB: ierakstīt datumu, kas ir 2 gadus pēc direktīvas spēkā stāšanās datuma] stājas spēkā normatīvie un administratīvie akti, kas nepieciešami, lai izpildītu šīs direktīvas prasības. Dalībvalstis tūlīt dara Komisijai zināmu minēto noteikumu tekstu.

Kad dalībvalstis pieņem minētos noteikumus, tajos ietver atsauci uz šo direktīvu vai šādu atsauci pievieno to oficiālajai publikācijai. Dalībvalstis nosaka, kā šāda atsauce izdarāma.

2.Dalībvalstis dara Komisijai zināmus to tiesību aktu galvenos noteikumus, ko tās pieņem jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

26. pants

Stāšanās spēkā

Šī direktīva stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

27. pants

Adresāti

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē,

Eiropas Parlamenta vārdā —    Padomes vārdā —

priekšsēdētāja    priekšsēdētājs

TIESĪBU AKTA PRIEKŠLIKUMA FINANŠU PĀRSKATS

1.PRIEKŠLIKUMA/INICIATĪVAS KONTEKSTS

1.1.Priekšlikuma/iniciatīvas nosaukums

1.2.Attiecīgās rīcībpolitikas jomas

1.3.Priekšlikums/iniciatīva attiecas uz:

1.4.Mērķi

1.4.1.Vispārīgie mērķi

1.4.2.Konkrētie mērķi

1.4.3.Paredzamie rezultāti un ietekme

1.4.4.Snieguma rādītāji

1.5.Priekšlikuma/iniciatīvas pamatojums

1.1.5.Īstermiņā vai ilgtermiņā izpildāmās vajadzības, tostarp sīki izstrādāts iniciatīvas īstenošanas grafiks

1.5.2.Savienības iesaistīšanās pievienotā vērtība (tās pamatā var būt dažādi faktori, piemēram, koordinēšanas radītie ieguvumi, juridiskā noteiktība, lielāka rezultativitāte vai komplementaritāte). Šā punkta izpratnē “Savienības iesaistīšanās pievienotā vērtība” ir vērtība, kas veidojas Savienības iesaistīšanās rezultātā un kas papildina vērtību, kura veidotos, ja dalībvalstis rīkotos atsevišķi.

1.5.3.Līdzīgas līdzšinējās pieredzes rezultātā gūtās atziņas

1.5.4.Saderība ar daudzgadu finanšu shēmu un iespējamā sinerģija ar citiem atbilstošiem instrumentiem

1.5.5.Dažādo pieejamo finansēšanas iespēju, tostarp pārdales iespējas, novērtējums

1.6.Priekšlikuma/iniciatīvas ilgums un finansiālā ietekme

1.7.Plānotās budžeta izpildes metodes

2.PĀRVALDĪBAS PASĀKUMI

2.1.Pārraudzības un ziņošanas noteikumi

2.2.Pārvaldības un kontroles sistēma

2.2.1.Ierosināto pārvaldības veidu, finansējuma apgūšanas mehānismu, maksāšanas kārtības un kontroles stratēģijas pamatojums

2.2.2.Informācija par apzinātajiem riskiem un risku mazināšanai izveidoto iekšējās kontroles sistēmu

2.2.3.Kontroles izmaksefektivitātes (kontroles izmaksu attiecība pret attiecīgo pārvaldīto līdzekļu vērtību) aplēse un pamatojums un gaidāmā kļūdu riska līmeņa novērtējums (maksājumu izdarīšanas brīdī un slēgšanas brīdī)

2.3.Krāpšanas un pārkāpumu novēršanas pasākumi

3.PRIEKŠLIKUMA/INICIATĪVAS APLĒSTĀ FINANSIĀLĀ IETEKME

3.1.Attiecīgās daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorijas un budžeta izdevumu pozīcijas

3.2.Priekšlikuma aplēstā finansiālā ietekme uz apropriācijām

3.2.1.Kopsavilkums par aplēsto ietekmi uz darbības apropriācijām

3.2.2.Aplēstais iznākums, ko dos finansējums no darbības apropriācijām

3.2.3.Kopsavilkums par aplēsto ietekmi uz administratīvajām apropriācijām

3.2.3.1.Aplēstās cilvēkresursu vajadzības

3.2.4.Saderība ar pašreizējo daudzgadu finanšu shēmu

3.2.5.Trešo personu iemaksas

3.3.Aplēstā ietekme uz ieņēmumiem

1.PRIEKŠLIKUMA/INICIATĪVAS KONTEKSTS

1.1.Priekšlikuma/iniciatīvas nosaukums

Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par augsnes monitoringu un noturību (Augsnes monitoringa akts)

1.2.Attiecīgās rīcībpolitikas jomas 

09 — Vide un klimatrīcība

Darbības:

09 02 — Vides un klimata pasākumu programma (LIFE)

1.3.Priekšlikums/iniciatīva attiecas uz:

 jaunu darbību 

 jaunu darbību, pamatojoties uz izmēģinājuma projektu / sagatavošanas darbību 84  

 esošas darbības pagarināšanu 

 vienas vai vairāku darbību apvienošanu vai pārorientēšanu uz citu/jaunu darbību 

1.4.Mērķi

1.4.1.Vispārīgie mērķi

Ierosinātās direktīvas mērķis ir palīdzēt risināt šādus lielus sabiedriskas nozīmes uzdevumus:

— sasniegt klimatneitralitāti un izveidot noturību pret klimata pārmaiņām;

— pavērst pretējā virzienā bioloģiskās daudzveidības zudumu un izpildīt starptautiskās saistības biodaudzveidības jomā;

— samazināt piesārņojumu līdz līmenim, kas vairs nav uzskatāms par kaitīgu cilvēka veselībai un videi;

— izpildīt starptautiskās saistības attiecībā uz zemes degradācijas neitralitāti.

1.4.2.Konkrētie mērķi

No virsmērķa izrietošais ierosinātās direktīvas konkrētais mērķis ir

— apturēt augsnes degradāciju un līdz 2050. gadam panākt, ka visā ES augsnes ir veselas, tādējādi nodrošinot, ka ES augsnes var sniegt daudzus ekosistēmas pakalpojumus tādā apmērā, kāds ir pietiekams, lai apmierinātu vides, sabiedrības un ekonomikas vajadzības un samazinātu augsnes piesārņojumu līdz tādam līmenim, kas vairs nav uzskatāms par kaitīgu cilvēka veselībai un videi.

No konkrētā mērķa izrietošie operacionālie mērķi ir šādi:

— izveidot pasākumus augsnes degradācijas apturēšanai un augsnes atveseļošanai;

— izveidot efektīvu satvaru, lai nodrošinātu īstenošanu, jo īpaši ar dalībvalstu pienākumu novērtēt augsnes veselību, ziņot par to un izskatīt to.

1.4.3.Paredzamie rezultāti un ietekme

Norādīt, kāda ir priekšlikuma/iniciatīvas iecerētā ietekme uz labuma guvējiem / mērķgrupām.

Ierosinātā iniciatīva radīs ievērojamus vidiskos ieguvums un uzlabos augsnes veselību, kas savukārt labvēlīgi ietekmēs ūdens un gaisa kvalitāti, biodaudzveidību, radīs klimatiskos ieguvumus un pārtikas ieguvumus. Tā novērsīs kontaminētu objektu radītos riskus cilvēka veselībai un videi.

Pašreizējo un nākamo paaudžu labklājība un labbūtība ir atkarīga no augsnes veselības.

Sagaidāms, ka priekšlikuma īstenošana MVU pavērs neskaitāmas izaugsmes iespējas (piemēram, kontaminēto objektu izpēte un remediācija, konsultāciju pakalpojumi augsnes veselības jomā, augsnes testēšanas laboratorijas) un inovācijas iespējas ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas un remediācijas pasākumu izstrādē un piemērošanā, kā arī kontaminētas augsnes izpētes un remediācijas jomā.

Augsnes monitorings arī radīs iespējas pētniecībai un izstrādei, kā arī uzņēmumiem saistībā ar parametru izstrādi un augsnes novērošanu.

1.4.4.Snieguma rādītāji

Norādīt, pēc kādiem rādītājiem seko līdzi progresam un sasniegumiem.

Īstenojot priekšlikumu, būtu jānodrošina, ka līdz 2050. gadam augsnes visā ES ir veselas un ka tās tiek apsaimniekotas ilgtspējīgi tā, lai to stāvoklis vairs nepasliktinātos.

Īstenošanas uzraudzībai paredzēti šādi galvenie rādītāji:

— augsnes monitoringa punktu skaits;

— ES procentuālā daļa, kurā augsnes ir veselas;

— pieņemti ilgtspējīgas augsnes apsaimniekošanas pasākumi;

— ieviestie atveseļošanas pasākumi;

— speciālajos valsts reģistros reģistrēto potenciāli kontaminēto objektu skaits;

— izpētīto potenciāli kontaminēto objektu skaits;

— remediācijas ceļā attīrīto vai pienācīgi apsaimniekoto kontaminēto objektu skaits.

1.5.Priekšlikuma/iniciatīvas pamatojums

1.5.1.Īstermiņā vai ilgtermiņā izpildāmās vajadzības, tostarp sīki izstrādāts iniciatīvas īstenošanas grafiks

Ierosinātā direktīva stāsies spēkā pēc pieņemšanas, taču divos gados būs jāveic transponēšana valsts tiesību aktos, lai dalībvalstis varētu pieņemt un paziņot normatīvos un administratīvos aktus, kas vajadzīgi šīs direktīvas prasību izpildei.

Transponēšanas laikā Komisija dalībvalstīm palīdzēs,
— sagatavojot norādījumus par direktīvas transponēšanu;

— vajadzības gadījumā izstrādājot dažādus norādījumu un informatīvos materiālus par direktīvas īstenošanu;

— sniedzot palīdzības dienesta pakalpojumus.

Pēc šīs direktīvas pieņemšanas Komisija

— regulāri sasauks īpaši izveidotās jaunās komitejas, kas palīdzēs Komisijai, kā arī ekspertu grupas sanāksmes;

— veiks vajadzīgās darbības un pasākumus, lai atjauninātu un ieviestu LUCAS augsnes programmu, kas papildinās dalībvalstu monitoringa satvaru.

Pēc transponēšanas termiņa beigām Komisija saskaņā ar savu ES tiesību aktu īstenošanas pārbaudes politiku

— pārbaudīs dalībvalstu paziņoto transponēšanas pasākumu pilnīgumu un to, vai būtu jāsāk pārkāpuma procedūras;

— pārbaudīs dalībvalstu paziņoto transponēšanas pasākumu atbilstību un to, vai būtu jāsāk pārkāpuma procedūras.

Pēc transponēšanas termiņa beigām dalībvalstīm būs

jāievieš attiecīga pārvaldība;

jāizveido augsnes rajoni;

jāievieš augsnes monitoringa satvars, nosakot arī paraugošanas punktus un pieņemot metodikas;

jāizveido potenciāli kontaminēto objektu reģistrs.

1.5.2.Savienības iesaistīšanās pievienotā vērtība (tās pamatā var būt dažādi faktori, piemēram, koordinēšanas radītie ieguvumi, juridiskā noteiktība, lielāka rezultativitāte vai komplementaritāte). Šā punkta izpratnē “Savienības iesaistīšanās pievienotā vērtība” ir vērtība, kas veidojas Savienības iesaistīšanās rezultātā un kas papildina vērtību, kura veidotos, ja dalībvalstis rīkotos atsevišķi.

Eiropas līmeņa rīcības pamatojums (ex ante)

Augsnes degradāciju veicinošie faktori un tās ietekme pārsniedz valstu robežas un samazina spēju sniegt ekosistēmas pakalpojumus visā ES un kaimiņvalstīs. Pierādīts, ka valstu pasākumi nepietiekami novērš augsnes degradāciju visā ES un ir radījuši atšķirīgus vides un cilvēka veselības aizsardzības līmeņus.

Gaidāmā radītā ES pievienotā vērtība (ex post)

Saskaņotai rīcībai ES līmenī būtu jārada sinerģijas, rezultatīvāks un efektīvāks augsnes veselības monitorings un atjaunošana un jānodrošina ilgtspējīga augsnes apsaimniekošana. Saskaņotai rīcībai būtu arī jāpalīdz izpildīt saistības attiecībā uz augsnes veselību gan ES līmenī, gan globālā kontekstā, proti, novērst klimata pārmaiņas, pavērst pretējā virzienā bioloģiskās daudzveidības zudumu, panākt nulles piesārņojumu un sasniegt neitralitāti zemes degradācijas ziņā. Visbeidzot, rīcībai ES līmenī būtu jānovērš potenciāli iekšējā tirgus izkropļojumi un negodīga uzņēmumu konkurence sakarā ar to, dažās dalībvalstīs vidiskās prasības ir vājākas.

1.5.3.Līdzīgas līdzšinējās pieredzes rezultātā gūtās atziņas

Komisija 2002. gada aprīlī pirmoreiz paziņoja par nodomu izstrādāt stratēģiju augsnes aizsardzībai un sagatavot pamatu priekšlikumam par ES augsnes regulējumu. Pēc tam 2006. gadā Komisija pieņēma pirmo priekšlikumu, taču nākamo prezidentūru laikā ES Padomē notika sarežģītas politiskās diskusijas. Piecu dalībvalstu bloķējošā mazākuma dēļ vienošanās netika panākta. Tāpēc Komisija 2014. gadā priekšlikumu atsauca.

Debates parādīja, ka augsnes regulējums ES līmenī var izsaukt dažādu ieinteresēto personu grupu un dalībvalstu pretestību. Tāpēc pirms šīs jaunās iniciatīvas sagatavošanas Komisija ļoti aktīvi tikās un apspriedās ar ieinteresētajām personām un dalībvalstīm, iesaistot arī izveidoto ES augsnes aizsardzības ekspertu grupu.

Īpaša uzmanība tika pievērsta subsidiaritātes un proporcionalitātes principam, nodrošinot pietiekamu rīcības brīvību. Priekšlikumā arī lielā mērā ir ņemts vērā augšņu mainīgums, klimatiskie apstākļi un zemes izmantojums.

Pieeja, kas vairāk vērsta uz rezultātu, ar skaidriem mērķiem un pārmērīgi nekoncentrējoties uz ieviešamajiem procesiem vai pasākumiem, valstu līmenī nodrošina lielāku rīcības brīvību, vienlaikus visā ES panākot saskaņotu augsnes aizsardzību.

1.5.4.Saderība ar daudzgadu finanšu shēmu un iespējamā sinerģija ar citiem atbilstošiem instrumentiem

Iniciatīva iekļaujas daudzgadu finanšu shēmas (DFS) 2021.–2027. gadam 3. izdevumu kategorijā (Dabas resursi un vide), 9. sadaļā (Vide un klimatrīcība).

Iniciatīva iekļaujas Eiropas zaļajā kursā. Tā arī izriet no ES Augsnes stratēģijas 2030. gadam un palīdz sasniegt tajā izvirzītās ieceres. ES augsnes stratēģija ir ļoti svarīgs panākums, kas izriet no ES Biodaudzveidības stratēģijas 2030. gadam, un tajā ir noteikts satvars un konkrēti pasākumi, lai aizsargātu un atjaunotu augsnes un nodrošinātu to ilgtspējīgu izmantošanu. Tajā ir noteikts arī redzējums un mērķi, lai līdz 2050. gadam panāktu veselīgu augšņu stāvokli, un konkrēti līdz 2030. gadam veicami pasākumi.

Priekšlikums papildina citus pasākumus, kas izklāstīti Biodaudzveidības stratēģijā 2030. gadam (piemēram, Dabas atjaunošanas akts) un ES Augsnes stratēģijā (piemēram, norādījumi attiecībā uz riska novērtēšanu, augsnes noslēgšanu un finansējumu).

Iniciatīvas īstenošanu dalībvalstīs un uzņēmumos atbalstīs vairākas ES programmas, piemēram, Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonds, Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai, Eiropas Reģionālās attīstības fonds, Kohēzijas fonds, vides un klimata pasākumu programma (LIFE), pētniecības un inovācijas pamatprogramma (“Apvārsnis Eiropa”, AE), jo īpaši izmantojot AE misiju “Augsnes kurss Eiropai”, Atveseļošanas un noturības mehānisms (ANM), InvestEU, dalībvalstu valsts finansējums un privātā sektora finansējums.

1.5.5.Dažādo pieejamo finansēšanas iespēju, tostarp pārdales iespējas, novērtējums

Saistībā ar jaunās direktīvas īstenošanu Komisijai būs jāuzņemas jauni uzdevumi un darbības. Tam vajadzēs cilvēkresursus, EVA atbalstu, iepirkuma līdzekļus ārējiem darbuzņēmējiem un vienu vai vairākas administratīvas vienošanās ar JRC.

Attiecībā uz augsni patlaban nav juridiski saistoša instrumenta, tāpēc saistībā ar direktīvas īstenošanu un uzraudzību Komisijai un dalībvalstīm būs jauni pienākumi.

Tam vajadzīgi papildu resursi ar augstu politisko spriestspēju, rīcībpolitikas zināšanām, analītiskajām prasmēm, objektivitāti un noturību, ilgtermiņā īstenojot tiesību aktu. Tāpat vajadzēs papildu ekspertu atbalstu, ja iespējams, izmantojot arī ārpakalpojumus, bet pamatuzdevumi, kuru izpildei vajadzīgs labs politiskais jutīgums, būs jāveic Komisijai.

1.6.Priekšlikuma/iniciatīvas ilgums un finansiālā ietekme

 Ierobežots ilgums

   Priekšlikuma/iniciatīvas darbības laiks: [DD.MM.]GGGG.–[DD.MM.]GGGG.

   Finansiālā ietekme uz saistību apropriācijām — no GGGG. līdz GGGG. gadam, uz maksājumu apropriācijām — no GGGG. līdz GGGG. gadam.

 Beztermiņa

Īstenošana ar sākumposmu, kas atbilst divu gadu ilgai transponēšanai valsts tiesību aktos.

Pēc tā turpinās normāla darbība.

1.7.Plānotās budžeta izpildes metodes 

 Komisijas īstenota tieša pārvaldība:

ko veic tās struktūrvienības, tostarp personāls Savienības delegācijās;

ko veic izpildaģentūras.

 Dalīta pārvaldība kopā ar dalībvalstīm

 Netieša pārvaldība, kurā budžeta izpildes uzdevumi uzticēti:

trešām valstīm vai to izraudzītām struktūrām;

starptautiskām organizācijām un to aģentūrām (precizēt);

EIB un Eiropas Investīciju fondam;

Finanšu regulas 70. un 71. pantā minētajām struktūrām;

publisko tiesību subjektiem;

privāttiesību subjektiem, kas veic sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju uzdevumus tādā mērā, kādā tiem ir pienācīgas finanšu garantijas;

dalībvalstu privāttiesību subjektiem, kuriem ir uzticēta publiskā un privātā sektora partnerības īstenošana un ir pienācīgas finanšu garantijas;

struktūrām vai personām, kurām, ievērojot Līguma par Eiropas Savienību V sadaļu, uzticēts īstenot konkrētas KĀDP darbības un kuras ir noteiktas attiecīgajā pamataktā.

Ja norādīti vairāki pārvaldības veidi, sniedziet papildu informāciju iedaļā “Piezīmes”.

Piezīmes

Neattiecas

2.PĀRVALDĪBAS PASĀKUMI

2.1.Pārraudzības un ziņošanas noteikumi

Norādīt biežumu un nosacījumus.

Iniciatīva ietver iepirkumu, administratīvas vienošanās ar JRC un ietekmē Komisijas cilvēkresursus. Uz šāda veida izdevumiem attiecas standarta noteikumi.

2.2.Pārvaldības un kontroles sistēma

2.2.1.Ierosināto pārvaldības veidu, finansējuma apgūšanas mehānismu, maksāšanas kārtības un kontroles stratēģijas pamatojums

Neattiecas — sk. iepriekš.

2.2.2.Informācija par apzinātajiem riskiem un risku mazināšanai izveidoto iekšējās kontroles sistēmu

Neattiecas — sk. iepriekš.

2.2.3.Kontroles izmaksefektivitātes (kontroles izmaksu attiecība pret attiecīgo pārvaldīto līdzekļu vērtību) aplēse un pamatojums un gaidāmā kļūdu riska līmeņa novērtējums (maksājumu izdarīšanas brīdī un slēgšanas brīdī)

Neattiecas — sk. iepriekš.

2.3.Krāpšanas un pārkāpumu novēršanas pasākumi

Norādīt esošos vai plānotos novēršanas pasākumus un citus pretpasākumus, piemēram, krāpšanas apkarošanas stratēģijā iekļautos pasākumus.

Neattiecas — sk. iepriekš.

3.PRIEKŠLIKUMA/INICIATĪVAS APLĒSTĀ FINANSIĀLĀ IETEKME

3.1.Attiecīgās daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorijas un budžeta izdevumu pozīcijas

·Esošās budžeta pozīcijas

Sarindotas pa daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorijām un budžeta pozīcijām

Daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorija

Budžeta pozīcija

Izdevumu
veids

Iemaksas

Nr.  

Dif./nedif. 85

no EBTA valstīm 86

no kandidātvalstīm un potenciālajām kandidātvalstīm 87

no citām trešām valstīm

citi piešķirtie ieņēmumi

3 

09 02 01 —​Daba un biodaudzveidība  

 

Dif.

 

 

 

 

7 

20 01 02 01 — Atlīdzība un stimuli 

Nedif. 

 

 

 

 

7 

20 02 01 03 — Valsts ierēdņi, kas uz laiku piesaistīti iestādei  

Nedif. 

 

 

 

 

7 

20 02 06 01 — Komandējumu un reprezentācijas izdevumi  

Nedif. 

 

 

 

 

7 

20 02 06 02 — Sanāksmes, ekspertu grupas 

Nedif. 

 

 

 

 

7

20 02 06 03 — Komitejas

Nedif.

·Jaunveidojamās budžeta pozīcijas: Neattiecas

3.2.Priekšlikuma aplēstā finansiālā ietekme uz apropriācijām

3.2.1.Kopsavilkums par aplēsto ietekmi uz darbības apropriācijām

   Priekšlikumam/iniciatīvai nav vajadzīgas darbības apropriācijas

   Priekšlikumam/iniciatīvai ir vajadzīgas šādas darbības apropriācijas:

miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Daudzgadu finanšu shēmas
izdevumu kategorija

1

Vienotais tirgus, inovācija un digitālā joma

2023

2024

2025

2026

2027

KOPĀ

SANTE ĢD JRC

□ Cilvēkresursi

0,342

0,513

0,513

0,513

1,881

□ Citi administratīvie izdevumi

KOPĀ — ĢD JRC

Apropriācijas

0,342

0,513

0,513

0,513

1,881

Daudzgadu finanšu shēmas
izdevumu kategorija

3

Dabas resursi un vide

ĢD: ENV

2023

2024

2025

2026

2027

KOPĀ

□ Darbības apropriācijas

09 02 01 —​Daba un biodaudzveidība

Saistības

(1a)

0,500

0,500

0,500

0,500

2,000

Maksājumi

(2a)

0,500

0,500

0,500

0,500

2,000

Administratīvās apropriācijas, kas tiek finansētas no konkrētu programmu piešķīrumiem 88  

Budžeta pozīcija

(3)

KOPĀ apropriācijas 
ENV ĢD

Saistības

=1a+3

0,500

0,500

0,500

0,500

2,000

Maksājumi

= 2a

+3

0,500

0,500

0,500

0,500

2,000

 
Minētā summa būs vajadzīga, lai atbalstītu dažādus īstenošanas uzdevumus, kas saistīti ar tiesību normām un ko veiks ENV ĢD un
JRC.

Iepirktās darbības ietver vispārēja atbalsta līgumu par priekšlikuma īstenošanu.

Šajā kategorijā papildus iekļautas administratīvās vienošanās ar JRC, jo īpaši attiecībā uz integrētā monitoringa izveidi.

 

Visas izmaksas, izņemot cilvēkresursu un administratīvās izmaksas

miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Uzdevumi

Resursi

2023

2024

2025

2026

2027

Kopā

Vispārējs atbalsts direktīvas īstenošanai (tehnisko norādījumu izstrādei, transponēšanas un īstenošanas atbalsts DV utt.)

Pakalpojumu līgums/ Ārējie eksperti

 

0,150

0,150

0,150

0,150

0,600

Papildu finansiālais ieguldījums (ENV ĢD daļa) LUCAS apsekojuma un tā LUCAS “Soil” moduļa īstenošanai (jānosaka citu ĢD ieguldījums) 89 .

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

EUSO modernizācija, augsnes veselības infopanelis, LUCAS “Soil”; integrēt LUCAS “Soil” un DV datus; sekmēt metodiku saskaņošanu.
Atbalstīt direktīvas transponēšanu un īstenošanu, jo īpaši attiecībā uz zemes platību aizņemšanu un augsnes kontamināciju, DV monitoringa elementu integrēšanu un saskaņošanas veicināšanu.

ENV un JRC administratīva vienošanās

 

0,350

0,350

0,350

0,350

1,400

Kopā

 

 

0,500

0,500

0,500

0,500

2,000

Vajadzības gadījumā attiecībā uz Eiropas Vides aģentūru ietekme uz aģentūru un papildu resursu vajadzību tiks aplūkota īpašā tiesību akta priekšlikuma finanšu pārskatā, kurā apkopotas visas attiecīgās ierosinātās iniciatīvas.



KOPĀ darbības apropriācijas

Saistības

(4)

Maksājumi

(5)

□ KOPĀ administratīvās apropriācijas, kas tiek finansētas no konkrētu programmu piešķīrumiem

(6)

KOPĀ
daudzgadu finanšu shēmas

3. IZDEVUMU KATEGORIJAS (VIDE)
apropriācijas
 

Saistības

= 4 + 6

0,000

0,500

0,500

0,500

0,500

2,000

Maksājumi

= 5 + 6

0,000

0,500

0,500

0,500

0,500

2,000

□ KOPĀ darbības apropriācijas (visas darbības izdevumu kategorijas)

Saistības

(4)

Maksājumi

(5)

KOPĀ administratīvās apropriācijas, kas tiek finansētas no konkrētu programmu piešķīrumiem (visas darbības izdevumu kategorijas)

(6)

KOPĀ
daudzgadu finanšu shēmas

1.–6. IZDEVUMU KATEGORIJAS 
apropriācijas 

Saistības

= 4 + 6

0,000

0,842

1,013

1,013

1,013

3,881

Maksājumi

= 5 + 6

0,000

0,842

1,013

1,013

1,013

3,881





Daudzgadu finanšu shēmas
izdevumu kategorija

7

“Administratīvie izdevumi”

Šī iedaļa būtu jāaizpilda, izmantojot administratīva rakstura budžeta datu izklājlapu, kas vispirms jānoformē tiesību akta finanšu pārskata pielikumā (Komisijas lēmuma par iekšējiem noteikumiem attiecībā uz Eiropas Savienības vispārējā budžeta Komisijas iedaļas izpildi 5. pielikums), kurš starpdienestu konsultāciju vajadzībām tiek augšupielādēts sistēmā DECIDE.

miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

2023

2024

2025

2026

2027

KOPĀ

ĢD ENV

□ Cilvēkresursi

0,528

0,699

0,699

0,870

2,796

□ Citi administratīvie izdevumi

0,031

0,062

0,110

0,110

0,110

0,423

KOPĀ ENV ĢD

Apropriācijas

0,031

0,590

0,809

0,809

0,980

3,219

2023

2024

2025

2026

2027

KOPĀ

ĢD: ESTAT

□ Cilvēkresursi

0,342

0,342

0,433

0,433

1,550

□ Citi administratīvie izdevumi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

KOPĀ ESTAT ĢD

Apropriācijas

0,000

0,342

0,342

0,433

0,433

1,550

Izmaksas uz vienu pilnslodzes ekvivalentu (AD/AST) aprēķina 171 000 EUR gadā, bet CA — 91 000 EUR gadā. Pārējie administratīvie izdevumi attiecas uz komitejas un ekspertu grupas sanāksmēm, misijām un citām izmaksām, kas saistītas ar šo personālu.

KOPĀ apropriācijas 
7. IZDEVUMU KATEGORIJAS 
apropriācijas 

(saistību summa = maksājumu summa)

0,031

0,932

1,151

1,242

1,413

4,769

miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

2023

2024

2025

2026

2027

KOPĀ

KOPĀ
daudzgadu finanšu shēmas

1.–7. IZDEVUMU KATEGORIJAS 
apropriācijas 

Saistības

0,031

1,774

2,164

2,255

2,426

8,650

Maksājumi

0,031

1,774

2,164

2,255

2,426

8,650

3.2.2.Aplēstais iznākums, ko dos finansējums no darbības apropriācijām

Saistību apropriācijas miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Norādīt mērķus un iznākumus

Gads 
N

Gads 
N+1

Gads 
N+2

Gads 
N+3

Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

KOPĀ

IZNĀKUMI

Veids 90

Vidējās izmaksas

Izmaksas

Izmaksas

Izmaksas

Izmaksas

Izmaksas

Izmaksas

Izmaksas

Kopējais daudzums

Kopējās izmaksas

KONKRĒTAIS MĒRĶIS Nr. 1 91

— Iznākums

— Iznākums

— Iznākums

Starpsumma — konkrētais mērķis Nr. 1

KONKRĒTAIS MĒRĶIS Nr. 2 ...

— Iznākums

Starpsumma — konkrētais mērķis Nr. 2

KOPSUMMAS

3.2.3.

1.1.1,1.Aplēstās prasības attiecībā uz administratīvajām apropriācijām Komisijā

   Priekšlikumam/iniciatīvai nav vajadzīgas administratīvās apropriācijas

   Priekšlikumam/iniciatīvai ir vajadzīgas šādas administratīvās apropriācijas:

miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

2023

2024

2025

2026

2027

KOPĀ

Daudzgadu finanšu shēmas 
7. IZDEVUMU KATEGORIJA

Cilvēkresursi

0,000

0,870

1,041

1,132

1,303

4,346

Citi administratīvie izdevumi

0,031

0,062

0,110

0,110

0,110

0,423

Starpsumma — daudzgadu finanšu shēmas 
7. IZDEVUMU KATEGORIJA

0,031

0,932

1,151

1,242

1,413

4,769

Izmaksas uz vienu pilnslodzes ekvivalentu (AD/AST) aprēķina 171 000 EUR gadā “Pārējie administratīvie izdevumi” attiecas uz komitejas un ekspertu grupas sanāksmēm, misijām un citām izmaksām, kas saistītas ar šo personālu.

Ārpus daudzgadu finanšu shēmas 92  
7. IZDEVUMU KATEGORIJAS

Cilvēkresursi (JRC)

0,342

0,513

0,513

0,513

1,881

Citi administratīvie
izdevumi

Starpsumma
ārpus daudzgadu finanšu shēmas
 
7. IZDEVUMU KATEGORIJAS

Neattiecas 

0,342

0,513

0,513

0,513

1,881

KOPĀ

0,031

1,274

1,664

1,755

1,926

6,650

Vajadzīgās cilvēkresursu un citu administratīvu izdevumu apropriācijas tiks nodrošinātas no ĢD apropriācijām, kas jau ir piešķirtas darbības pārvaldībai un/vai ir pārdalītas attiecīgajā ĢD, vajadzības gadījumā izmantojot arī vadošajam ĢD gada budžeta sadales procedūrā piešķirtus papildu resursus un ņemot vērā budžeta ierobežojumus.

3.2.3.1.Aplēstās cilvēkresursu vajadzības

   Priekšlikumam/iniciatīvai nav vajadzīgi cilvēkresursi

   Priekšlikumam/iniciatīvai ir vajadzīgi šādi cilvēkresursi:

Aplēse izsakāma ar pilnslodzes ekvivalentu

 

2023 

2024 

2025 

2026 

2027

0 01 01 01 (Galvenā mītne un Komisijas pārstāvniecības) — ENV ĢD

 

2

3

3

4

20 01 02 01 (Galvenā mītne un Komisijas pārstāvniecības) — Eurostat

2

2

2

2

20 01 02 03 (Delegācijas) 

 

 

 

 

 

01 01 01 01  (Netiešā pētniecība) 

 

 

 01 01 01 11 (Tiešā pētniecība) — JRC

 

2

3

3

3

Citas budžeta pozīcijas (norādīt) 

 

 

 

 

 

20 02 01 (AC, END, INT, ko finansē no vispārīgajām apropriācijām) — ENV ĢD

 

2

2

2

2

20 02 01 (AC, END, INT, ko finansē no vispārīgajām apropriācijām) — Eurostat

1

1

20 02 03 (AC, AL, END, INT un JED delegācijās) 

 

 

 

 

 

XX 01  xx yy zz  9 

 

— galvenajā mītnē 

 

 

 

 

 

 

— delegācijās  

 

 

 

 

 

01 01 01 02 (AC, END, INT — netiešā pētniecība) 

 

 

 

 

 

 01 01 01 12 (AC, END, INT — tiešā pētniecība) 

 

 

 

 

 

Citas budžeta pozīcijas (norādīt) 

 

 

 

 

 

KOPĀ 

 

8

10

11

12

XX ir attiecīgā politikas joma vai budžeta sadaļa.

Vajadzīgie cilvēkresursi tiks nodrošināti, izmantojot attiecīgā ĢD darbiniekus, kuri jau ir iesaistīti konkrētās darbības pārvaldībā un/vai ir pārgrupēti attiecīgajā ĢD, vajadzības gadījumā izmantojot arī vadošajam ĢD gada budžeta sadales procedūrā piešķirtos papildu resursus un ņemot vērā budžeta ierobežojumus.

Veicamo uzdevumu apraksts:

Ierēdņi un pagaidu darbinieki ENV ĢD

Sagatavo un vada tehniskos norādījumu izstrādi un palīdz dalībvalstīm transponēt un īstenot iniciatīvu, jo īpaši šādās jomās: augsnes veselības kritēriji, paraugu ņemšana, dati, metodika, novērtējums, monitorings un analīze; augsnes rajoni; zemes platību aizņemšana; kontaminēto objektu reģistrs.

Uztur dialogu par augsnes veselību ar dalībvalstīm, to kompetentajām iestādēm un EVA, cita starpā iesaistot attiecīgās ekspertu grupas un komitejas; ziņo EP un Padomei.

Sagatavo un vada tiesību akta transponēšanas un īstenošanas dalībvalstīs uzraudzību un pārbaudi; ES Augsnes observatorijas un tās augsnes veselības infopaneļa pielāgošanu, integrējot arī dalībvalstu datus; ES statistikas apsekojuma LUCAS pielāgošanu jaunajām tiesību akta prasībām.

Sagatavo un vada visu jauno Komisijas īstenošanas aktu pieņemšanu, pielikumu atjaunināšanu.

Ārštata darbinieki

Valstu norīkoti eksperti, lai sniegtu zināšanas par valsts sistēmām, ierobežojumiem un iespējām, lai formulētu efektīvus norādījumus un efektīvu un lietderīgu atbalstu dalībvalstīm attiecībā uz transponēšanu un īstenošanu.

Ierēdņi un pagaidu darbinieki JRC

Vada EUSO un augsnes veselības infopaneļa modernizāciju atbilstīgi direktīvas prasībām.

Sniedz tehnisko atbalstu, lai palīdzētu dalībvalstīm transponēt un īstenot direktīvu.

Palīdz novērst ar direktīvu saistīto zināšanu trūkumu, mijiedarbojoties ar pētniecības programmām, piemēram, visos gadījumos, kad jāatjaunina direktīvas pielikumi.

Atjaunina vajadzīgās attiecīgās zināšanas, kas vajadzīgas ar šo direktīvu saistīto ENV rīcībpolitikas uzdevumu izpildei.

Modernizē LUCAS “Soil”, lai panāktu atbilstību direktīvas prasībām.

Ierēdņi un pagaidu darbinieki Eurostat

Pielāgo un modernizē ES statistikas apsekojumu LUCAS atbilstīgi jaunajām direktīvas kvalitātes prasībām.

Veic ES statistikas apsekojumu LUCAS un pārvalda saistīto līgumus.

Pielāgo datu pārvaldības rīku un saistīto IT infrastruktūru, lai izpildītu direktīvas datu kvalitātes prasības.

3.2.4.Saderība ar pašreizējo daudzgadu finanšu shēmu

Priekšlikums/iniciatīva:

   pilnībā pietiek ar līdzekļu pārvietošanu daudzgadu finanšu shēmas (DFS) attiecīgajā izdevumu kategorijā

Budžeta pozīcijas 09 02 01 izmaksas segs no LIFE programmas, un tās plāno ENV ģenerāldirektorāta ikgadējā pārvaldības plānā. Lai nodrošinātu nepieciešamos cilvēkresursus, vēlams papildu piešķīrums saskaņā ar ikgadējo cilvēkresursu sadales kārtību.

   jāizmanto no DFS attiecīgās izdevumu kategorijas nepiešķirtās rezerves un/vai īpašie instrumenti, kas noteikti DFS regulā

   jāpārskata DFS

Paskaidrojiet, kas jādara, norādot attiecīgās izdevumu kategorijas, budžeta pozīcijas un atbilstošās summas.

3.2.5.Trešo personu iemaksas

Priekšlikums/iniciatīva:

   neparedz trešo personu līdzfinansējumu

   paredz šādu trešo personu sniegtu līdzfinansējumu atbilstoši šādai aplēsei:

Apropriācijas miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Gads 
N 93

Gads 
N+1

Gads 
N+2

Gads 
N+3

Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

Kopā

Norādīt līdzfinansētāju struktūru 

KOPĀ līdzfinansētās apropriācijas

 

3.3.Aplēstā ietekme uz ieņēmumiem

   Priekšlikums/iniciatīva finansiāli neietekmē ieņēmumus.

   Priekšlikums/iniciatīva finansiāli ietekmē:

   pašu resursus

   citus ieņēmumus

Atzīmējiet, ja ieņēmumi ir piešķirti izdevumu pozīcijām 

miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Budžeta ieņēmumu pozīcija:

Kārtējā finanšu gadā pieejamās apropriācijas

Priekšlikuma/iniciatīvas ietekme 94

Gads 
N

Gads 
N+1

Gads 
N+2

Gads 
N+3

Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

…………. pants

Attiecībā uz piešķirtajiem ieņēmumiem norādīt attiecīgās budžeta izdevumu pozīcijas.

[..]

Citas piezīmes (piemēram, metode/formula, ko izmanto, lai aprēķinātu ietekmi uz ieņēmumiem, vai jebkura cita informācija).

[..]

(1)    Eiropas Komisija, Pētniecības un inovācijas ģenerāldirektorāts, Veerman, C., Pinto Correia, T., Bastioli, C., et al., Caring for soil is caring for life. Ensure 75 % of soils are healthy by 2030 for food, people, nature and climate: misijas “Veselīgi okeāni, jūras, piekrastes un iekšējie ūdeņi” padomes ziņojums, Publikāciju birojs, 2020, https://data.europa.eu/doi/10.2777/821504.
(2)    Komisijas dienestu darba dokuments “Drivers of food security”, SWD(2023) 4 final.
(3)    Sk. ES 2018. gada bioekonomikas stratēģija un ES 2022. gada bioekonomikas progresa ziņojums .
(4)    COM(2022) 672.
(5)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Eiropadomei, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Eiropas zaļais kurss”, COM(2019) 640 final.
(6)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “ES Biodaudzveidības stratēģija 2030. gadam. Atgriezīsim savā dzīvē dabu”, COM(2020) 380 final.
(7)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Ceļš uz veselīgu planētu itin visiem. ES Gaisa, ūdens un augsnes nulles piesārņojuma rīcības plāns”, COM(2021) 400final.
(8)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Ceļā uz klimatnoturīgu Eiropu: jaunā ES Klimatadaptācijas stratēģija”, COM(2021) 82 final.
(9)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “ES Augsnes stratēģija 2030. gadam. Veselīgas augsnes cilvēku, pārtikas, dabas un klimata labā”, COM(2021) 699 final.
(10)    Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmums (ES) 2022/591 (2022. gada 6. aprīlis) par vispārējo Savienības vides rīcības programmu līdz 2030. gadam (OV L 114, 12.4.2022., 22. lpp.).
(11)    Eiropas Parlamenta 2021. gada 28. aprīļa rezolūcija par augsnes aizsardzību (2021/2548(RSP)) un 2021. gada 9. jūnija rezolūcija par ES Biodaudzveidības stratēģiju 2030. gadam: atgriezīsim savā dzīvē dabu (2020/2273(INI)).
(12)    Padomes secinājumi “Biodaudzveidība — nepieciešama steidzama rīcība” (12210/20).
(13)    Reģionu Komitejas atzinums NAT-VII/010 par agroekoloģiju, kas pieņemts 2021. gada 3., 4. un 5. februāra plenārsēdē, un Reģionu Komitejas atzinums ENVE-VII/019 par ES rīcības plānu: Virzība uz gaisa, ūdens un augsnes nulles piesārņojuma panākšanu, kas pieņemts 2022. gada 26.–27. janvāra plenārsēdē
(14)    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas 2022. gada 23. marta atzinums NAT/838 par jauno ES Augsnes stratēģiju.
(15)    Eiropas Revīzijas palātas īpašais ziņojums (2018) “Cīņa pret pārtuksnešošanos Eiropas Savienībā: pieaugošs apdraudējums, tāpēc jārīkojas aktīvāk” iekļauts Kuņminas–Monreālas globālā biodaudzveidības satvara mērķos.
(16)    https://sdgs.un.org/goals
(17)    Eiropas Sausuma novērošanas centra informācijas (sk. https://edo.jrc.ec.europa.eu/edov2/php/index.php?id=1000) pamatā ir LISFLOOD hidroloģiskais modelis, kurā izmanto LUCAS augsnes datus.
(18)    Piemēram, Abdalla et al. (2019): A critical review of the impacts of cover crops on nitrogen leaching, net greenhouse gas balance and crop productivity. DOI: 10.1111/gcb.14644; Kik et al. (2021): The economic value of sustainable soil management in arable farming systems – A conceptual framework. DOI: https://doi.org/10.1016/j.eja.2021.126334.
(19)    COM(2022)304.
(20)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1119 (2021. gada 30. jūnijs), ar ko izveido klimatneitralitātes panākšanas satvaru un groza Regulas (EK) Nr. 401/2009 un (ES) 2018/1999 (OV L 243, 9.7.2021., 1. lpp).
(21)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/841 (2018. gada 30. maijs) par zemes izmantošanā, zemes izmantošanas maiņā un mežsaimniecībā radušos siltumnīcefekta gāzu emisiju un piesaistes iekļaušanu klimata un enerģētikas politikas satvarā laikposmam līdz 2030. gadam un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 525/2013 un Lēmumu Nr. 529/2013/ES (OV L 156, 19.6.2018., 1. lpp.).
(22)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2023/839 (2023. gada 19. aprīlis), ar ko attiecībā uz darbības jomu, ziņošanas un izpildes noteikumu vienkāršošanu un dalībvalstu 2030. gada mērķrādītāju noteikšanu groza Regulu (ES) 2018/841 un attiecībā uz monitoringa, ziņošanas, progresa apsekošanas un izskatīšanas uzlabošanu groza Regulu (ES) 2018/1999 (OV L 107, 21.4.2023., 1. lpp.).
(23)    COM(2022) 672 final.
(24)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Stratēģija “No lauka līdz galdam”. Taisnīgas, veselīgas un videi draudzīgas pārtikas sistēmas vārdā”, COM(2020) 381 final.
(25)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/2115 (2021. gada 2. decembris), ar ko izveido noteikumus par atbalstu stratēģiskajiem plāniem, kuri dalībvalstīm jāizstrādā saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP stratēģiskie plāni) un kurus finansē no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) un no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), un ar ko atceļ Regulas (ES) Nr. 1305/2013 un (ES) Nr. 1307/2013 (OV L 435, 6.12.2021., 1. lpp.).
(26)    https://agriculture.ec.europa.eu/cap-my-country/cap-strategic-plans_lv.
(27)    Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko Padomes Regulu (EK) Nr. 1217/2009 groza attiecībā uz lauku saimniecību grāmatvedības datu tīkla pārveidošanu par lauku saimniecību ilgtspējas datu tīklu (COM(2022) 296 final, 2022/0192 (COD).
(28)    Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai, ar ko izveido satvaru, kā nodrošināt drošu un ilgtspējīgu apgādi ar kritiski svarīgām izejvielām, un groza Regulu (ES) 168/2013, (ES) 2018/858, 2018/1724 un (ES) 2019/1020, COM/2023/160 final.
(29)    OV C [...], [...]., [...]. lpp.
(30)    OV C [...], [...]., [...]. lpp.
(31)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Eiropadomei, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Eiropas zaļais kurss” (COM(2019) 640 final).
(32)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “ES Biodaudzveidības stratēģija 2030. gadam. Atgriezīsim savā dzīvē dabu” (COM(2020) 380 final).
(33)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Stratēģija “No lauka līdz galdam”. Taisnīgas, veselīgas un videi draudzīgas pārtikas sistēmas vārdā” (COM(2020) 381 final).
(34)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Ceļš uz veselīgu planētu itin visiem. ES Gaisa, ūdens un augsnes nulles piesārņojuma rīcības plāns” (COM(2021) 400 final).
(35)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Ceļā uz klimatnoturīgu Eiropu: jaunā ES Klimatadaptācijas stratēģija” (COM(2021) 82 final).
(36)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “ES Augsnes stratēģija 2030. gadam. Veselīgas augsnes cilvēku, pārtikas, dabas un klimata labā” (COM(2021) 699 final).
(37)    https://sdgs.un.org/goals.
(38)    Padomes Lēmums 93/626/EEK (1993. gada 25. oktobris), kas attiecas uz Konvencijas par bioloģisko daudzveidību noslēgšanu (OV L 309, 13.12.1993., 1. lpp.).
(39)    Lēmums, ko Biodaudzveidības konvencijas Pušu konference pieņēmusi 2022. gada 19. decembrī: 15/4. Kuņminas–Monreālas globālais biodaudzveidības satvars.
(40)    Padomes Lēmums (1998. gada 9. marts) par Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijas cīņai ar pārtuksnešošanos valstīs, kuras nopietni skāris sausums un/vai pārtuksnešošanās, īpaši Āfrikā, noslēgšanu Eiropas Kopienas vārdā (OV L 83, 19.3.1998., 1. lpp.).
(41)    Bulgārija, Grieķija, Horvātija, Itālija, Kipra, Latvija, Malta, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Ungārija.
(42)    Eiropas Parlamenta 2021. gada 28. aprīļa rezolūcija par augsnes aizsardzību (2021/2548(RSP)).
(43)    Padomes secinājumi “Biodaudzveidība — nepieciešama steidzama rīcība”, 12210/20.
(44)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1119 (2021. gada 30. jūnijs), ar ko izveido klimatneitralitātes panākšanas satvaru un groza Regulas (EK) Nr. 401/2009 un (ES) 2018/1999 (“Eiropas Klimata akts”) (OV L 243, 9.7.2021., 1. lpp.).
(45)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei “Ilgtspējīgi oglekļa aprites cikli” (COM(2021) 800).
(46)    Eiropas Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Ceļā uz klimatnoturīgu Eiropu: jaunā ES Klimatadaptācijas stratēģija” (COM(2021) 82 final).
(47)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Pārtikas nodrošinājuma garantēšana un pārtikas sistēmu noturības stiprināšana” (COM(2022) 133 final).
(48) +    PB: tekstā ievietot dokumentā COM(2022) 672 ietvertās Oglekļa piesaistījumu sertifikācijas regulas numuru un zemsvītras piezīmē ievietot minētās direktīvas numuru, datumu, nosaukumu un OV atsauci.
(49)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1059/2003 (2003. gada 26. maijs) par kopējas statistiski teritoriālo vienību klasifikācijas (NUTS) izveidi (OV L 154, 21.6.2003., 1. lpp.).
(50)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2018/2001 (2018. gada 11. decembris) par no atjaunojamajiem energoresursiem iegūtas enerģijas izmantošanas veicināšanu (pārstrādāta redakcija) (OV L 328, 21.12.2018., 82. lpp.).
(51)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Eiropas Datu stratēģija” (COM(2020) 66 final).
(52)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/2115 (2021. gada 2. decembris), ar ko izveido noteikumus par atbalstu stratēģiskajiem plāniem, kuri dalībvalstīm jāizstrādā saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku (KLP stratēģiskie plāni) un kurus finansē no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) un no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA), un ar ko atceļ Regulas (ES) Nr. 1305/2013 un (ES) Nr. 1307/2013 (OV L 435, 6.12.2021., 1. lpp.).
(53)    PB: tekstā ievietot dokumentā COM(2022) 304 ietvertās Dabas atjaunošanas regulas numuru un zemsvītras piezīmē ievietot minētās Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) …/… par dabas atjaunošanu numuru, datumu, nosaukumu un OV atsauci.
(54)    Padomes Direktīva 91/676/EEK (1991. gada 12. decembris) attiecībā uz ūdeņu aizsardzību pret piesārņojumu, ko rada lauksaimnieciskas izcelsmes nitrāti (OV L 375, 31.12.1991., 1. lpp.).
(55)    Padomes Direktīva 92/43/EEK (1992. gada 21. maijs) par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību (OV L 206, 22.7.1992., 7. lpp.).
(56)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2000/60/EK (2000. gada 23. oktobris), ar ko izveido sistēmu Kopienas rīcībai ūdens resursu politikas jomā (OV L 327, 22.12.2000., 1.–73. lpp.).
(57)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2007/60/EK (2007. gada 23. oktobris) par plūdu riska novērtējumu un pārvaldību (OV L 288, 6.11.2007., 27. lpp.).
(58)    Eiropas Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Ceļā uz klimatnoturīgu Eiropu: jaunā ES Klimatadaptācijas stratēģija” (COM(2021) 82 final).
(59)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/841 (2018. gada 30. maijs) par zemes izmantošanā, zemes izmantošanas maiņā un mežsaimniecībā radušos siltumnīcefekta gāzu emisiju un piesaistes iekļaušanu klimata un enerģētikas politikas satvarā laikposmam līdz 2030. gadam un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 525/2013 un Lēmumu Nr. 529/2013/ES (OV L 156, 19.6.2018., 1. lpp.).
(60)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/842 (2018. gada 30. maijs) par saistošiem ikgadējiem siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumiem, kas dalībvalstīm jāpanāk no 2021. līdz 2030. gadam un kas dod ieguldījumu rīcībā klimata politikas jomā, lai izpildītu Parīzes nolīgumā paredzētās saistības, un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 525/2013 (OV L 156, 19.6.2018., 26. lpp.).
(61)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1999 (2018. gada 11. decembris) par enerģētikas savienības un rīcības klimata politikas jomā pārvaldību un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 663/2009 un (EK) Nr. 715/2009, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 94/22/EK, 98/70/EK, 2009/31/EK, 2009/73/EK, 2010/31/ES, 2012/27/ES un 2013/30/ES, Padomes Direktīvas 2009/119/EK un (ES) 2015/652 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 525/2013 (OV L 328, 21.12.2018., 1. lpp.).
(62)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/2284 (2016. gada 14. decembris) par dažu gaisu piesārņojošo vielu valstu emisiju samazināšanu un ar ko groza Direktīvu 2003/35/EK un atceļ Direktīvu 2001/81/EK (OV L 344, 17.12.2016., 1. lpp.).
(63)    Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmums Nr. 1313/2013/ES (2013. gada 17. decembris) par Savienības civilās aizsardzības mehānismu (OV L 347, 20.12.2013., 924. lpp.).
(64)    + PB: tekstā ievietot dokumentā COM(2022) 305 ietvertās regulas (Regula par augu aizsardzības līdzekļu ilgtspējīgu lietošanu un ar ko groza Regulu (ES) 2021/2115) numuru un zemsvītras piezīmē ievietot minētās direktīvas numuru, datumu, nosaukumu un OV atsauci.
(65)    Regula (ES) 2022/2379 par statistiku par lauksaimniecības ielaidi un izlaidi.
(66)    Eiropas Parlamenta un Padomes (2010. gada 24. novembris) Direktīva 2010/75/ES par rūpnieciskajām emisijām (OV L 334, 17.12.2010., 17. lpp.).
(67)    + PB: tekstā ievietot dokumentā COM(2023) 160 ietvertās regulas (Regula, ar ko izveido satvaru, kā nodrošināt drošu un ilgtspējīgu apgādi ar kritiski svarīgām izejvielām, un groza Regulu (ES) 168/2013, (ES) 2018/858, 2018/1724 un (ES) 2019/1020) numuru un zemsvītras piezīmē ievietot minētās direktīvas numuru, datumu, nosaukumu un OV atsauci.
(68)    Konvencija par pieeju informācijai, sabiedrības dalību lēmumu pieņemšanā un iespēju griezties tiesu iestādēs saistībā ar vides jautājumiem — deklarācija (OV L 124, 17.5.2005.).
(69)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/1024 (2019. gada 20. jūnijs) par atvērtajiem datiem un publiskā sektora informācijas atkalizmantošanu (OV L 172, 26.6.2019., 56. lpp.).
(70)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2003/4/EK (2003. ada 28. janvāris) par vides informācijas pieejamību sabiedrībai un par Padomes Direktīvas 90/313/EEK atcelšanu (OV L 41, 14.2.2003., 26. lpp.).
(71)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2007/2/EK (2007. gada 14. marts), ar ko izveido Telpiskās informācijas infrastruktūru Eiropas Kopienā (INSPIRE) (OV L 108, 25.4.2007., 1. lpp.).
(72)    Iestāžu nolīgums (2016. gada 13. aprīlis) starp Eiropas Parlamentu, Eiropas Savienības Padomi un Eiropas Komisiju par labāku likumdošanas procesu (OV L 123, 12.5.2016., 1. lpp.).
(73)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 182/2011 (2011. gada 16. februāris), ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu (OV L 55, 28.2.2011., 13. lpp.).
(74)    OV C 369, 17.12.2011., 14. lpp.
(75)    https://www.fao.org/soils-portal/data-hub/soil-classification/world-reference-base/en/.
(76)    M.J. Metzger, A.D. Shkaruba, R.H.G. Jongman and R.G.H. Bunce, Descriptions of the European Environmental Zones and Strata, Alterra Report 2281 ISSN 1566-7197.
(77)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2012/18/ES (2012. gada 4. jūlijs) par lielu ar bīstamām vielām saistītu avāriju risku pārvaldību, ar kuru groza un vēlāk atceļ Padomes Direktīvu 96/82/EK (OV L 197, 24.7.2012., 1. lpp.).
(78)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2004/35/EK (2004. gada 21. aprīlis) par atbildību vides jomā attiecībā uz videi nodarītā kaitējuma novēršanu un atlīdzināšanu (OV L 143, 30.4.2004., 56. lpp.).
(79)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2003/4/EK (2003. gada 28. janvāris) par vides informācijas pieejamību sabiedrībai un par Padomes Direktīvas 90/313/EEK atcelšanu (OV L 41, 14.2.2003., 26. lpp.).
(80)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2007/2/EK (2007. gada 14. marts), ar ko izveido Telpiskās informācijas infrastruktūru Eiropas Kopienā (INSPIRE) (OV L 108, 25.4.2007., 1. lpp.).
(81)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1725 (2018. gada 23. oktobris) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi Savienības iestādēs, struktūrās, birojos un aģentūrās un par šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 45/2001 un Lēmumu Nr. 1247/2002/EK (OV L 295, 21.11.2018., 39. lpp.).
(82)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1367/2006 (2006. gada 6. septembris) par to, kā Kopienas iestādēm un struktūrām piemērot Orhūsas Konvenciju par pieeju informācijai, sabiedrības dalību lēmumu pieņemšanā un iespēju griezties tiesu iestādēs saistībā ar vides jautājumiem (OV L 264, 25.9.2006., 13. lpp.).
(83)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/1024 (2019. gada 20. jūnijs) par atvērtajiem datiem un publiskā sektora informācijas atkalizmantošanu (OV L 172, 26.6.2019., 56. lpp.).
(84)    Kā paredzēts Finanšu regulas 58. panta 2. punkta a) vai b) apakšpunktā.
(85)    Dif. — diferencētās apropriācijas, nedif. — nediferencētās apropriācijas.
(86)    EBTA — Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācija.
(87)    Kandidātvalstis un attiecīgā gadījumā potenciālās kandidātvalstis no Rietumbalkāniem.
(88)    Tehniskā un/vai administratīvā palīdzība un ES programmu un/vai darbību īstenošanas atbalsta izdevumi (kādreizējās BA pozīcijas), netiešā pētniecība, tiešā pētniecība.
(89)    Līdz 2022. gadam LUCAS apsekojumu veica, izmantojot budžeta deleģēšanu no vairākiem ĢD; pamatojoties uz jaunākajiem ENV ĢD ieguldījumiem, kas atbilst 1,100 tūkstošiem EUR, sagaidāms, ka no ENV ĢD papildu līdzekļus nevajadzēs; tā kā direktīvā prasīts regulārs monitorings, nākamajā DFS jāparedz īpašs budžeta piešķīrums un budžeta pozīcija, ko īsteno vienojoties ar visiem iesaistītajiem ĢD (piemēram, izmantojot saprašanās memorandu).
(90)    Iznākumi ir attiecīgie produkti vai pakalpojumi (piemēram, finansēto studentu apmaiņu skaits, uzbūvēto ceļu garums kilometros, utt.).
(91)    Konkrētie mērķi, kas norādīti 1.4.2. punktā “Konkrētais(-ie) mērķis(-i)”.
(92)    Tehniskā un/vai administratīvā palīdzība un ES programmu un/vai darbību īstenošanas atbalsta izdevumi (kādreizējās BA pozīcijas), netiešā pētniecība, tiešā pētniecība.
(93)    “N” gads ir gads, kurā priekšlikumu/iniciatīvu sāk īstenot. Aizstājiet “N” ar paredzēto pirmo īstenošanas gadu (piemēram, 2021.). Tas pats attiecas uz turpmākajiem gadiem.
(94)    Norādītajām tradicionālo pašu resursu (muitas nodokļi, cukura nodevas) summām jābūt neto summām, t. i., bruto summām, no kurām atskaitītas iekasēšanas izmaksas 20 % apmērā.
Top

Briselē, 5.7.2023

COM(2023) 416 final

PIELIKUMI

priekšlikumam Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai


par augsnes monitoringu un noturību (Augsnes monitoringa akts)

EMPTY

{SEC(2023) 416 final} - {SWD(2023) 416 final} - {SWD(2023) 417 final} - {SWD(2023) 418 final} - {SWD(2023) 423 final}


I PIELIKUMS

AUGSNES DESKRIPTORI, VESELĪGA AUGSNES STĀVOKĻA KRITĒRIJI, ZEMES AIZŅEMŠANAS UN AUGSNES NOSLĒGŠANAS INDIKATORI

Šajā pielikumā piemēro šādas definīcijas:

(1)“augsnes atbrīvošana” ir mākslīgas zemes pārveidošana par dabisku vai daļēji dabisku zemi;

(2)“neto aizņemtā zeme” ir aizņemtā zeme, no kuras atskaitīta atbrīvotā zeme.

Augsnes degradācijas aspekts

Augsnes deskriptors

Veselīga augsnes stāvokļa kritēriji

Zemes platības, kuras no saistītā kritērija izpildes izslēgtas

A daļa. Augsnes deskriptori ar veselīga augsnes stāvokļa kritērijiem, kas noteikti Savienības līmenī

Sasāļošanās

Elektrovadītspēja (decisīmensi uz metru)

< 4 dS m−1, ja izmanto piesātinātās augsnes pastas izvilkuma mērīšanas metodi vai līdzvērtīgu kritēriju, ja izmanto citu mērīšanas metodi

Dabiski sāļas sauszemes teritorijas

Sauszemes teritorijas, ko tieši skar jūras līmeņa celšanās

Augsnes erozija

Augsnes erozijas rādītājs

(tonnas uz hektāru gadā)

≤ 2 t ha-1 g.-1 

Bedlends un citas neapsaimniekotas dabas teritorijas, izņemot gadījumus, kad tās rada būtisku katastrofu risku

Augsnes organiskā oglekļa zudums

Augsnes organiskā oglekļa (AOO) koncentrācija (g uz kg)

— Organiskām augsnēm: ievēroti mērķrādītāji, kas šādām augsnēm noteikti valsts līmenī saskaņā ar Regulas (ES) …/… 1+ 4. panta 1. punktu, 4. panta 2. punktu un 9. panta 4. punktu

Izslēgtu platību nav

— Minerālaugsnēm: AOO/māla attiecība > 1/13;

dalībvalstis var piemērot korekcijas koeficientu, ja tas vajadzīgs specifisku augsnes tipu vai klimatisko apstākļu dēļ, ņemot vērā faktisko AOO saturu ilggadīgajos zālājos.

Neapsaimniekotas augsnes dabiskās zemes platībās

Augsnes apakškārtas sablīvēšanās

Augsnes apakškārtas tilpummasa (B vai E horizonta 2 augšdaļa); dalībvalstis šo deskriptoru var aizstāt ar pielīdzināmu parametru (g uz cm3)

Augsnes granulometriskais sastāvs 3

Diapazons

Smilts, mālsmilts, smaga mālsmilts, smilšmāls

< 1,80

Smags smilšmāls, smilšmāls, viegls māls, putekļi, putekļains smilšmāls

< 1,75

Putekļains smilšmāls, viegls putekļu māls

< 1,65

Vidējs māls, smags putekļu māls, viegls māls ar 35–45 % māla

< 1,58

Māls

< 1,47

Ja dalībvalsts augsnes deskriptoru “augsnes apakškārtas tilpummasa” aizstāj ar pielīdzināmu parametru, tā izraudzītajam augsnes deskriptoram pieņem veselīga augsnes stāvokļa kritēriju, kas būtu pielīdzināms attiecībā uz augsnes apakškārtas tilpummasu noteiktajam kritērijam.

Neapsaimniekotas augsnes dabiskās zemes platībās

B daļa. Augsnes deskriptori ar veselīga augsnes stāvokļa kritērijiem, kas noteikti dalībvalstu līmenī

Pārmērīgs barības vielu saturs augsnē

Ekstrahējams fosfors (mg uz kg)

< “maksimālā vērtība”;

“maksimālo vērtību” dalībvalsts nosaka diapazonā 30–50 mg kg-1 

Izslēgtu platību nav

Augsnes kontaminācija

— smago metālu koncentrācija augsnē: As, Sb, Cd, Co, Cr (kopējais), Cr(VI), Cu, Hg, Pb, Ni, Tl, V, Zn (µg uz kg);
— dalībvalstu atlasīto organisko kontaminantu koncentrācija, ņemot vērā Savienības tiesību aktos noteiktās esošās robežkoncentrācijas, piemēram, attiecībā uz ūdens kvalitāti un emisijām gaisā

Pamatota pārliecība, ka augsnes kontaminācija nerada nepieņemamu risku ne cilvēka veselībai, ne videi; šādas pārliecības pamatā ir augsnes punktparaugošana, kontaminēto objektu apzināšana un izpēte un cita relevanta informācija.

Dzīvotnes ar dabiski augstu smago metālu koncentrāciju, kas iekļautas Padomes Direktīvas 92/43/EEK 4 I pielikumā, tiek aizsargātas arī turpmāk.

Izslēgtu platību nav

Mazāka augsnes ūdensietilpība

Augsnes parauga ūdensietilpība (ūdens tilpums / piesātinātās augsnes tilpums, %)

Aplēstā augsnes rajona kopējās ūdensietilpības vērtība pa upju baseiniem vai apakšbaseiniem pārsniedz minimālo sliekšņvērtību.

Minimālo sliekšņvērtību (tonnās) dalībvalsts nosaka augsnes rajona un upes baseina vai apakšbaseina līmenī, vērtību nosakot tādu, lai pēc intensīviem lietiem notikušas applūšanas vai sausuma izraisītu zema augsnes mitruma periodu ietekme būtu mazāka.

Izslēgtu platību nav

C daļa. Augsnes deskriptori bez kritērijiem

Augsnes degradācijas aspekts

Augsnes deskriptors

Pārmērīgs barības vielu saturs augsnē

Slāpeklis augsnē (mg g-1)

Paskābināšanās

Augsnes skābums (pH)

Augsnes virskārtas sablīvēšanās

Augsnes virskārtas tilpummasa (A horizonts 5 ) (g cm-3)

Augsnes biodaudzveidības zudums

Sausas augsnes bazālā elpošana (mm3 O2 g-1 h-1)

Dalībvalstis var izvēlēties arī citus fakultatīvus augsnes deskriptorus, kas raksturo biodaudzveidību, piemēram, šādus:
— baktēriju, sēņu, protistu un dzīvnieku metataksonomiskā sekvencēšana;

— nematožu skaitliskums un daudzveidība;

— mikroorganismu biomasa;

— slieku skaitliskums un daudzveidība (aramzemē);

— invazīvas svešzemju sugas un augiem kaitīgie organismi

D daļa. Zemes aizņemšanas un augsnes noslēgšanas indikatori

Augsnes degradācijas aspekts

Zemes aizņemšanas un augsnes noslēgšanas indikatori

Zemes aizņemšana un augsnes noslēgšana

Kopējā mākslīgā zeme (km² un % no dalībvalsts platības)

Aizņemtā zeme, atbrīvotā zeme, neto aizņemtā zeme (vidēji gadā — km² un % no dalībvalsts platības)

Augsnes noslēgšana (km² un % no dalībvalsts platības)

Dalībvalstis var mērīt arī citus saistītus fakultatīvus indikatorus, piemēram, šādus:

— zemes sadrumstalotība;

— zemes reciklēšanas rādītājs;

— zeme, kas aizņemta komercdarbībai, loģistikas mezgliem, atjaunīgajai enerģijai, tādas virsmas kā lidostas, ceļi, raktuves;

— zemes aizņemšanas sekas, piemēram, skaitliski izteikts ekosistēmu pakalpojumu zudums, plūdu intensitātes izmaiņas

II PIELIKUMS

METODIKAS

A daļa. Paraugošanas punktu noteikšanas metodika

Darbība

Metodisko kritēriju minimums

Augsnes paraugošanas punktu noteikšana (izlases veida apsekojums)

Izlases veida apsekojumu izstrādā, par pamatu ņemot pilnīgu izlases bāzi, kas satur labāko pieejamo informāciju par augsnes īpašību sadalījumu, arī — bet ne tikai — informāciju, kas iegūta iepriekšējos valsts mērījumos un LUCAS programmas mērījumos.

Paraugošanas shēma ir stratificēta gadījumizlase, kas optimizēta ar augsnes veselības deskriptoriem.

Vērtējot, kādā platībā augsnes ir veselīgas, valsts izlases lielums atbilst prasībai par maksimālo procentuālo kļūdu (jeb variācijas koeficientu) 5 %.

Komisijas izlase apsekojumam, ko veic saskaņā ar 6. panta 4. punktu, var veidot ne vairāk kā 20 % no valsts izlases lieluma.

Izlases sadalījumu un lielumu nosaka, piemērojot Betela algoritmu (Bethel, 1989) 6 , ņemot vērā norādīto maksimālo aplēses kļūdu.

B daļa. Augsnes deskriptoru vērtību noteikšanas vai aplēšanas metodika

Ja ir noteikta atsauces metodika, izmanto vai nu atsauces metodiku, vai citu metodiku, ja tā ir pieejama zinātniskajā literatūrā vai publiski pieejama un ir pieejama validēta pārneses funkcija.

Augsnes deskriptors

Atsauces metodika

Metodisko kritēriju minimums

Vai vajadzīga validēta pārneses funkcija (ja izmanto metodiku, kas atšķiras no atsauces metodikas 7 )?

Augsnes granulometriskais sastāvs (māla, putekļu un smilts saturs, kas vajadzīgs, lai noteiktu citus deskriptorus un saistītos diapazonus)

Vēlamā metode: ISO 11277:1998. Augsnes minerālmateriāla granulometriskā sastāva noteikšana. Sijāšanas un nostādināšanas metode

Alternatīva metode: ISO 13320:2009. Daļiņu lieluma analīze. Lāzerdifrakcijas metodes

Elektrovadītspēja

1. variants: piesātinātās augsnes pastas izvilkuma mērīšanas metode (FAO standarta operāciju procedūra GLOSOLAN-SOP-08 8 )

2. variants: ISO 11265:1994. Īpatnējās elektrovadītspējas noteikšana

Augsnes erozijas rādītājs

Nosakot augsnes erozijas rādītāju, ņem vērā visas darbības, kas veiktas, lai mazinātu vai kompensētu erozijas risku, arī pēc ugunsgrēka veiktos mitigācijas pasākumus.

Augsnes erozijas rādītāja aplēsē iekļauj visus relevantos erozijas procesus, piemēram, ūdens, vēja, ražas novākšanas un augsnes apstrādes izraisīto eroziju.

Ūdens izraisīto augsnes eroziju novērtē, ņemot vērā šādus faktorus:

-augsnes īpašības (piemēram, erodējamība, augsnes garozas veidošanās, augsnes nelīdzenums),

-klimats (piemēram, nokrišņu erozivitāte — intensitāte un ilgums, ņemot vērā attiecīgās klimata pārmaiņu prognozes konkrētajam apgabalam),

-topogrāfija (piemēram, nogāzes stāvums un garums),

-augu sega, kultūraugu veids, zemes izmantojums un apsaimniekošanas prakse erozijas ierobežošanai vai mazināšanai,

-apsaimniekošanas prakse (piemēram, sedzējaugi, samazināta augsnes apstrāde, mulčēšana u. c.),

-izdegušās platības.

Vēja izraisīto augsnes eroziju novērtē, ņemot vērā šādus faktorus:

-augsnes īpašības (piemēram, erodējamība),

-klimats (piemēram, augsnes mitrums, vēja ātrums, iztvaikošana),

-veģetācija (piemēram, kultūraugu veids),

-apsaimniekošanas prakse erozijas ierobežošanai vai mazināšanai (piemēram, vējlauži).

Neattiecas

Augsnes organiskais ogleklis (AOO)

ISO 10694:1995. Organiskā un kopējā oglekļa daudzuma noteikšana pēc sausās sadedzināšanas

Augsnes apakškārtas tilpummasa (B horizonts 9 ) vai pielīdzināms 10 parametrs, ko izraudzījušās dalībvalstis

ISO 11272:2017. Sausa augsnes parauga blīvuma noteikšana

Ja izraudzīts pielīdzināms parametrs, metodika ir vai nu Eiropas, vai starptautisks standarts, ja tāds ir pieejams; ja šādu standartu nav, izraudzītā metodika ir vai nu pieejama zinātniskajā literatūrā, vai publiski pieejama.

Ekstrahējamais fosfors

ISO 11263:1994. Nātrija hidrokarbonāta šķīdumā šķīstoša fosfora spektrometriskā noteikšana (P-Olsen)

— Smago metālu koncentrācija augsnē: As, Sb, Cd, Co, Cr (kopējais), Cr(VI), Cu, Hg, Pb, Ni, Tl, V, Zn  
— Dalībvalstu atlasīto organisko kontaminantu koncentrācija, ņemot vērā līdzšinējos Savienības tiesību aktus (piemēram, attiecībā uz ūdens kvalitāti vai pesticīdiem)

Potenciālais vidē pieejamais smago metālu saturs augsnēs pēc ISO 17586:2016, noteikts, izmantojot atšķaidītu slāpekļskābi.

 

Izmanto Eiropas vai starptautiskos standartus, ja tādi ir pieejami; ja šādu standartu nav, izraudzītā metodika ir vai nu pieejama zinātniskajā literatūrā, vai publiski pieejama.

Neattiecas

Augsnes ūdensietilpība

Viena paraugošanas punkta vērtības noteikšanas metodika:

1. variants. LABORATORIJA: ISO 11274:2019. Ūdensietilpības noteikšana

2. variants. APLĒSE: piemēro zinātniskajā rakstā New generation of hydraulic pedotransfer functions for Europe 11 aprakstīto metodiku, kuras pamatā ir granulometriskais sastāvs un augsnes organiskais ogleklis.

Minimālie kritēriji, pēc kuriem aplēš augsnes rajona kopējo ūdensietilpību upes baseina vai apakšbaseina mērogā:

-aplēš neaizņemtās zemes kopējo augsnes ūdensietilpību;

-attiecībā uz aizņemto zemi apsver iespēju noteikt, ka necaurlaidīgo apgabalu ūdensietilpība ir nulle, daļēji necaurlaidīgiem un citiem mākslīgiem apgabaliem piešķirot samērīgas starpvērtības.

JĀ (vērtībai paraugošanas punktā)

Augsnes slāpeklis

ISO 11261:1995. Kopējā slāpekļa daudzuma noteikšana. Modificētā Kjeldāla metode

Augsnes skābums

ISO 10390:2005. pH noteikšana H2O un CaCl2 izvilkumā (H2O pH un CaCl2 pH)

Augsnes virskārtas tilpummasa (A horizonts 12 )

ISO 11272:2017. Sausās masas blīvuma noteikšana

Augsnes bazālā elpošana

Dalībvalstis var izvēlēties arī fakultatīvus biodaudzveidības deskriptorus, piemēram, šādus:
— baktēriju, sēņu, protistu un dzīvnieku metataksonomiskā sekvencēšana
13 ;
— nematožu skaitliskums un daudzveidība;

— mikroorganismu biomasa;

— slieku skaitliskums un daudzveidība (aramzemē)

Ievērot norādes, kas sniegtas zinātniskajā rakstā Microbial biomass and activities in soil as affected by frozen and cold storage 14

Izmanto Eiropas vai starptautiskos standartus, ja tādi ir pieejami; ja šādu standartu nav, izraudzītā metodika ir vai nu pieejama zinātniskajā literatūrā, vai publiski pieejama.

Citiem augsnes biodaudzveidības deskriptoriem: neattiecas

C daļa. Zemes aizņemšanas un augsnes noslēgšanas indikatoru vērtību noteikšanas metodisko kritēriju minimums

— Attiecībā uz zemes aizņemšanu, zemes atbrīvošanu un neto aizņemto zemi izmantotajai metodikai būtu jāatbilst 3. pantā un I pielikumā noteiktajām definīcijām.

— Augsnes noslēgšanu izsaka kā noslēgtās platības procentuālo daļu no kopējās platības.

— Izraudzītā metodika ir vai nu pieejama zinātniskajā literatūrā, vai publiski pieejama.

III PIELIKUMS

ILGTSPĒJĪGAS AUGSNES APSAIMNIEKOŠANAS PRINCIPI

Ievēro šādus principus:

(a)izvairīties augsni atstāt kailu, izveidojot un uzturot augu segu, it sevišķi vidiski jutīgos periodos;

(b)minimalizēt augsnes fizisku sajaukšanu;

(c)izvairīties augsnē ienest — vai pieļaut, ka tajā nonāk — vielas, kas var kaitēt cilvēka veselībai vai videi vai pasliktināt augsnes veselību;

(d)rūpēties, lai tehnikas izmantošana būtu pielāgota augsnes izturībai un ka augsnes apstrādes darbību skaits un biežums augsnē ir ierobežots tā, lai neapdraudētu augsnes veselību;

(e)mēslošanu pielāgot augu un koku vajadzībām konkrētajā vietā un attiecīgajā periodā, kā arī augsnes stāvoklim un par prioritāti noteikt apritīgus risinājumus, kas bagātina organisko vielu saturu;

(f)apūdeņošanas gadījumā maksimalizēt apūdeņošanas sistēmu un apūdeņošanas pārvaldības efektivitāti un gādāt, lai reciklēto notekūdeņu kvalitāte, ja tādus izmanto, atbilstu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2020/741 15 I pielikumā noteiktajām prasībām, savukārt ūdens no citiem avotiem nepasliktinātu augsnes veselību;

(g)nodrošināt augsnes aizsardzību, izveidojot un uzturot piemērotus ainavas elementus ainavas līmenī 16 ;

(h)kultūraugu, augu vai koku audzēšanā izmantot konkrētajai vietai pielāgotas sugas, ja tā var novērst augsnes degradāciju vai palīdzēt uzlabot augsnes veselību, ņemot vērā arī pielāgošanos klimata pārmaiņām;

(i)nodrošināt optimālu ūdens līmeni organiskās augsnēs tā, lai netiktu negatīvi ietekmēta šādu augšņu struktūra un sastāvs 17 ;

(j)kultūraugu audzēšanas gadījumā nodrošināt augseku un kultūru daudzveidību, ņemot vērā dažādas kultūraugu dzimtas, sakņu sistēmas, ūdens un barības vielu vajadzības un integrēto augu aizsardzību;

(k)ņemot vērā dzīvnieku veidu un ganāmpulka blīvumu, lauksaimniecības dzīvnieku kustību un ganīšanās laiku pielāgot tā, lai netiktu apdraudēta augsnes veselība un netiktu samazināta augsnes spēja nodrošināt rupjo lopbarību;

(l)ja ir zināms, ka tiek nesamērīgi zaudēta viena vai vairākas funkcijas, kas ievērojami samazina augsnes spēju nodrošināt ekosistēmu pakalpojumus, veic mērķorientētus pasākumus šo augsnes funkciju atjaunošanai.

IV PIELIKUMS

PROGRAMMAS, PLĀNI, MĒRĶRĀDĪTĀJI UN PASĀKUMI, KAS MINĒTI 10. PANTĀ

(1)Nacionālie atjaunošanas plāni, kas sagatavoti saskaņā ar Regulu …/… 18 +.

(2)Stratēģiskie plāni, kas dalībvalstīm jāizstrādā kopējās lauksaimniecības politikas ietvaros saskaņā ar Regulu (ES) 2021/2115.

(3)Labas lauksaimniecības prakses kodekss un īpaši jutīgu zonu rīcības programmas, kas pieņemtas saskaņā ar Direktīvu 91/676/EEK.

(4)Aizsardzības pasākumi un prioritārās rīcības plāns, kas Natura 2000 teritorijām izveidots saskaņā ar Direktīvu 92/43/EEK.

(5)Pasākumi ar mērķi panākt labu virszemes ūdensobjektu ekoloģisko stāvokli un ķīmiskās kvalitātes rādītājus un labus pazemes ūdensobjektu ķīmiskos un kvantitatīvos rādītājus, kas iekļauti upju baseinu apsaimniekošanas plānos, kuri sagatavoti saskaņā ar Direktīvu 2000/60/EK.

(6)Plūdu riska pārvaldības pasākumi, kas iekļauti plūdu riska pārvaldības plānos, kuri sagatavoti saskaņā ar Direktīvu 2007/60/EK.

(7)Sausuma pārvaldības plāni, kas minēti Savienības Klimatadaptācijas stratēģijā.

(8)Nacionālās rīcības programmas, kas izveidotas saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvenciju par cīņu pret pārtuksnešošanos.

(9)Regulā (ES) 2018/841 noteiktie mērķrādītāji.

(10)Regulā (ES) 2018/842 noteiktie mērķrādītāji.

(11)Valsts gaisa piesārņojuma ierobežošanas programmas, kas sagatavotas saskaņā ar Direktīvu (ES) 2016/2284, un monitoringa dati par gaisa piesārņojuma ietekmi uz ekosistēmām, kas ziņoti saskaņā ar minēto direktīvu.

(12)Integrētais nacionālais enerģētikas un klimata plāns, kas izveidots saskaņā ar Regulu (ES) 2018/1999.

(13)Riska novērtējumi un katastrofu riska pārvaldības plānošana saskaņā ar Lēmumu Nr. 1313/2013/ES.

(14)Valsts rīcības plāni, kas sagatavoti saskaņā ar Regulas …/… 19 + 8. pantu.

V PIELIKUMS

ORIENTĒJOŠS RISKA MAZINĀŠANAS PASĀKUMU SARAKSTS

(1)In situ vai ex situ remediācijas paņēmieni:

(a)fiziskās remediācijas paņēmieni:

(a)izgarojumu ekstrahēšana, attīrīšana ar gaisu;

(b)termiskā apstrāde, tvaika inžekcija, termiskā desorbcija, vitrifikācija;

(c)augsnes mazgāšana (ex situ) un skalošana (in situ);

(d)elektrokinētiskā ekstrakcija;

(e)šķidruma slāņa noņemšana;

(f)izrakšana un izgāšana;

(b)bioloģiskās remediācijas paņēmieni:

(a)aerobiskās vai anaerobiskās noārdīšanās stimulēšana: bioremediācija, biostimulācija, bioaugmentācija, bioventilēšana, bioiesmidzināšana;

(b)fitoekstrakcija, fitovolatilizācija, fitodegradācija;

(c)kompostēšana, augsnes ielabošana, dekontaminējoša iestrāde zemē (landfarming) un bioreaktoru sistēmas;

(d)biofiltrācija, bioattīrīšanas mitrāji un biobedres;

(e)dabiska attīrīšanās;

(c)ķīmiskās remediācijas paņēmieni:

(a)ķīmiskās oksidēšanās reakcijas;

(b)ķīmiskās reducēšanās un reducēšanās–oksidēšanās reakcijas;

(c)pazemes ūdeņu izsūknēšana un attīrīšana;

(d)remediācijas paņēmieni, kas vērsti uz izolēšanu, ierobežošanu un monitoringu:

(a)virsmas pārklāšana, reaktīvās barjeras, iekapsulēšana;

(b)ķīmiskā stabilizācija, sacietināšana un imobilizācija;

(c)ģeohidroloģiskā izolēšana un ierobežošana;

(d)fitostabilizācija;

(e)kontrole un pēcaprūpe, kurā izmanto monitoringa akas;

(2)riska mazināšanas pasākumi, kas nav remediācija:

(a)kultūraugu un dārzeņu audzēšanas un patēriņa ierobežojumi;

(b)olu patēriņa ierobežojumi;

(c)lolojumdzīvnieku vai lauksaimniecības dzīvnieku piekļuves ierobežojumi;

(d)ierobežota pazemes ūdeņu ieguve vai izmantošana dzeršanas, personīgās higiēnas vai rūpnieciskām vajadzībām;

(e)nojaukšanas, pārklājuma noņemšanas vai būvniecības ierobežojumi objektā;

(f)ierobežota piekļuve objektam vai tā apkaimei (piemēram, izmantojot nožogojumu);

(g)zemes izmantojuma vai zemes izmantojuma maiņas ierobežojumi;

(h)rakšanas, urbšanas vai ekskavācijas ierobežojumi;

(i)ierobežota saskare ar augsni, putekļiem vai iekštelpu gaisu un piesardzības pasākumi cilvēka veselības aizsardzībai (piemēram, respiratori, cimdi, slapjā tīrīšana utt.);

(3)labākie pieejamie tehniskie paņēmieni, kas minēti Direktīvā 2010/75/ES;

(4)pasākumi, ko kompetentās iestādes un industriālie operatori veic pēc lielas avārijas saskaņā ar Direktīvu 2012/18/ES.

VI PIELIKUMS

OBJEKTAM RAKSTURĪGĀ RISKA NOVĒRTĒŠANAS POSMI UN PRASĪBAS

1.    Lai kontamināciju raksturotu, ir jāidentificē objektā esošie kontaminanti un jānosaka to avots, koncentrācija, ķīmiskā forma un izplatība augsnē un pazemes ūdeņos. Kontaminantu klātbūtni un koncentrāciju nosaka, veicot augsnes paraugošanu un izpēti.

2.    Ekspozīcijas novērtējumā nosaka, kādā ceļā augsnes kontaminanti var sasniegt subjektus. Ekspozīcijas ceļi var ietvert ieelpošanu, norīšanu, saskari ar ādu, uzņemšanu augos, migrāciju uz pazemes ūdeņiem vai citus ceļus. Lai aplēstu kontaminantu uzņemšanu, šo informāciju apvieno ar ekspozīcijas biežumu un ilgumu un tādām subjektu pazīmēm kā vecums, dzimums un veselības stāvoklis. Avota, ceļa un subjekta saites apkopo grafiskā, shematiskā un vienkāršotā attēlojumā — teorētiskajā objekta modelī.

3.    Toksiskuma vai bīstamības novērtējumā, balstoties uz devu un ekspozīcijas ilgumu, izvērtē kontaminantu potenciālo ietekmi uz veselību un vidi. Toksikoloģiskajā novērtējumā vai bīstamības novērtējumā ņem vērā kontaminantu iedabisko toksiskumu un dažādu populāciju — piemēram, dzīvnieku, mikroorganismu, augu, bērnu, grūtnieču, vecu cilvēku utt. — uzņēmību pret tiem. Toksikoloģisko informāciju izmanto, lai aplēstu atsauces devas vai koncentrācijas, ko izmanto riska raksturošanai.

4.    Lai, raksturojot risku, novērtētu kontaminētā objekta nelabvēlīgās ietekmes apmēru un varbūtīgumu, ka tam būs šāda ietekme uz cilvēka veselību un vidi, arī sakarā ar kontaminācijas migrāciju uz citiem vides segmentiem, ir jāintegrē informācija no iepriekšējiem posmiem. Riska raksturošana palīdz riska mazināšanas un remediācijas pasākumus sakārtot pēc prioritātes. Tas var arī palīdzēt noteikt objekta remediācijas vai apsaimniekošanas mērķus, piemēram, sasniegt maksimālās pieņemamās robežvērtības vai konkrētajam objektam specifiskas uz riska izvērtēšanu balstītas skrīninga vērtības.

VII PIELIKUMS


POTENCIĀLI KONTAMINĒTU OBJEKTU UN KONTAMINĒTU OBJEKTU REĢISTRA SATURS

Reģistra datu sagatavošana un noformēšana sabiedrībai dos iespēju sekot līdzi potenciāli kontaminētu objektu un kontaminētu objektu apsaimniekošanai. Reģistrā iekļauj un sniedz šādu objekta līmeņa informāciju par zināmiem potenciāli kontaminētiem objektiem, kontaminētiem objektiem, kontaminētiem objektiem, kuros veicami tālāki pasākumi, un kontaminētiem objektiem, kuros pasākumi ir veikti vai tiek veikti:

(a)objekta koordinātas, adrese vai kadastrālais zemesgabals vai zemesgabali saskaņā ar Direktīvu (ES) 2019/1024 un Direktīvu 2007/2/EK;

(b)gads, kurā objekts iekļauts reģistrā;

(c)kontaminējošas vai potenciāli kontaminējošas darbības, kas objektā ir notikušas vai notiek;

(d)objekta apsaimniekošanas statuss;

(e)secinājums par kontaminācijas (vai pēc remediācijas atlikušās kontaminācijas) esību vai neesību, koncentrāciju, veidu un risku, ja informācija par šiem elementiem jau ir pieejama no 14. un 15. pantā minētās augsnes izpētes un riska novērtējuma;

(f)nākamās darbības un pārvaldības pasākumi, kas prasīti un minēti 14. un 15. pantā, arī to veikšanas grafiks.

Ja šāda informācija ir pieejama, reģistrā var iekļaut arī šādu objekta līmeņa informāciju par zināmiem potenciāli kontaminētiem objektiem, kontaminētiem objektiem, kontaminētiem objektiem, kuros veicami tālāki pasākumi, un kontaminētiem objektiem, kuros pasākumi ir veikti vai tiek veikti:

(a)informācija par objektam izdotajām vidiskajām atļaujām, arī darbības sākuma un beigu gads;

(b)pašreizējais un plānotais zemes izmantojums;

(c)augsnes izpētes un remediācijas ziņojumu rezultāti, piemēram, kontaminācijas koncentrācija un kontūras, teorētiskais objekta modelis, riska novērtēšanas metodika, izmantotie vai plānotie paņēmieni, riska mazināšanas pasākumu iedarbīgums un izmaksu aplēses.

(1) +    Publikāciju birojam: tekstā ievietot dokumentā COM(2022) 304 ietvertās Dabas atjaunošanas regulas numuru.
(2)    Definēti FAO Augsnes raksturošanas vadlīniju 5. nodaļā ( https://www.fao.org/3/a0541e/a0541e.pdf ).
(3)    Definēts Arshad, M.A., B. Lowery, and B. Grossman. 1996. Physical tests for monitoring soil quality. p.123-142. Publicēts: J.W. Doran and A.J. Jones (eds.) Methods for assessing soil quality. Soil Sci. Soc. Am. Spec. Publ. 49. SSSA, Madison, WI.
(4)    Padomes Direktīva 92/43/EEK (1992. gada 21. maijs) par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību (OV L 206, 22.7.1992., 7. lpp.).
(5)    Definēts FAO Augsnes raksturošanas vadlīniju 5. nodaļā ( https://www.fao.org/3/a0541e/a0541e.pdf ).
(6)    Bethel, J. 1989. “Sample Allocation in Multivariate Surveys.” Survey Methodology 15: 47–57.
(7)    Metodikas, kas atšķiras no atsauces metodikas, ir vai nu pieejamas zinātniskajā literatūrā, vai publiski pieejamas.
(8)     https://www.fao.org/3/cb3355en/cb3355en.pdf .
(9)    Definēts FAO Augsnes raksturošanas vadlīniju 5. nodaļā ( https://www.fao.org/3/a0541e/a0541e.pdf ).
(10)    Pielīdzināms saskaņā ar EVA ziņojumu Soil monitoring in Europe – Indicators and thresholds for soil health assessments — Eiropas Vides aģentūra (europa.eu) .
(11)    Definēts FAO Augsnes raksturošanas vadlīniju 5. nodaļā ( https://www.fao.org/3/a0541e/a0541e.pdf ).
(12)    T. s. DNS svītrkodu sekvencēšana arheju, baktēriju, sēņu un citu eikariotu taksonomiskās un funkcionālās daudzveidības mērīšanai, kā darīts LUCAS augsnes biodaudzveidības noteikšanai, saskaņā ar https://doi.org/10.1111/ejss.13299 .
(13)     https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0038071797001259 . 
(14)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2020/741 (2020. gada 25. maijs) par ūdens atkalizmantošanas minimālajām prasībām (OV L 177, 5.6.2020, 32. lpp.).
(15)    Šis princips neattiecas uz meža augsnēm.
(16)    Šis princips neattiecas uz urbānajām augsnēm.
(17)    + Publikāciju birojam: tekstā ievietot dokumentā COM(2022) 304 ietvertās Dabas atjaunošanas regulas numuru.
(18)    + Publikāciju birojam: tekstā ievietot dokumentā COM(2022) 305 ietvertās regulas (Eiropas Parlamenta un Padomes Regula par augu aizsardzības līdzekļu ilgtspējīgu lietošanu un ar ko groza Regulu (ES) 2021/2115) numuru.
Top