Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2009/095/06

    Aicinājums Pieteikties Ārējā Eksperta Amatam, Lai Izveidotu Eiropas Pārtikas Nekaitīguma Iestādes Zinātnisko Ekspertu Darba Grupu (Parma, Italy)

    OV C 95, 24.4.2009, p. 14–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    24.4.2009   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 95/14


    Aicinājums Pieteikties Ārējā Eksperta Amatam, Lai Izveidotu Eiropas Pārtikas Nekaitīguma Iestādes Zinātnisko Ekspertu Darba Grupu (Parma, Italy)

    2009/C 95/06

    Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir Eiropas Savienības (ES) pārtikas un barības nekaitīguma riska novērtēšanas stūrakmens. Ciešā sadarbībā ar nacionālām iestādēm un atklātā konsultācijā ar ieinteresētām pusēm, EFSA sniedz neatkarīgas zinātniskas konsultācijas un informāciju par esošiem un potenciāliem riskiem.

    Iestāde ir izstrādājusi atlases procedūru ar mērķi izveidot rezerves sarakstu, kurā tiks iekļauti:

    ĀRĒJIE EKSPERTI, KAS VĒLAS KĻŪT PAR ZINĀTNISKO EKSPERTU DARBA GRUPAS BIEDRIEM EIROPAS PĀRTIKAS NEKAITĪGUMA IESTĀDES ZINĀTNISKO REZULTĀTU KVALITĀTES ĀRĒJAM PĀRSKATAM

    Atsauce: EFSA/E/2009/001

    Iestāde vēlas izveidot zinātnisko darba grupu, lai novērtētu zinātnisko rezultātu kvalitāti (1) jomās, kurās darbojas EFSA zinātniskās pārvaldes un Zinātniskā komiteja un Konsultatīvā padome.

    Ārējie zinātniskie eksperti tiek aicināti iesniegt pieteikumus, lai kļūtu par biedriem, iepriekš minētajā, darba grupā.

    EIROPAS PĀRTIKAS NEKAITĪGUMA IESTĀDE

    EFSA ir ES pārtikas un barības novērtēšanas sistēmas stūrakmens – Eiropas institūciju un ES dalībvalstu riska pārvaldītāju politikas un lēmumu pamatā ir tieši EFSA zinātniskās konsultācijas par esošiem un potenciāliem riskiem. Iestādes svarīgākais uzdevums ir sniegt pārredzamas un neatkarīgas zinātniskas konsultācijas un skaidru informāciju, kuras pamatā ir jaunākās pieejamās zinātniskās metodes un dati.

    EFSA apvieno Eiropas labākos ekspertus, kas darbojas pārtikas un barības nekaitīguma riska novērtējuma jomā. Viņi darbojas kā neatkarīgs Iestādes - autonomas, neatkarīgas organizācijas postenis, kas sniedz Eiropas institūcijām un dalībvalstīm augstākā līmeņa zinātniskas konsultācijas.

    Iestāde nopietni attiecas pret zinātniskās izcilības, atklātuma, pārredzamības, neatkarības un atsaucības pamatstandartiem. Strādājot neatkarīgi, atklāti un pārredzami, EFSA nodrošina labākās iespējamās zinātniskās konsultācijas un tāpēc veicina Eiropas pārtikas un barības drošības sistēmas nostiprināšanu.

    Detalizētu EFSA zinātniskās grupas pārskatu un zinātnisko atzinumu darbplūsmu var atrast EFSA tīmekļa vietnē.

    Zinātniskās grupas: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_ScientificPanels.htm

    Zinātnisko viedokļu darbplūsma: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/HowWeWork/efsa_locale-1178620753812_WorkflowForScientificOpinions.htm

    Plašāka informācija par EFSA iekšējiem noteikumiem ir atrodama: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_managementdocuments.htm

    EFSA zinātnisko rezultātu ārējo vērtētāju loma

    Pēc Zinātniskās komitejas priekšlikuma par trīs daļu sistēmas ieviešanu, lai pārskatītu EFSA zinātnisko darbību kvalitāti (2), EFSA 2008. gada pirmajā pusē īstenoja pirmās divas sistēmas sastāvdaļas: pašpārskatīšanu un iekšējo pārskatīšanu. Šobrīd notiek trešās daļas: neatkarīgā pārskata īstenošana.

    Neatkarīgais pārskats ietver parauga novērtējumu, kas jau pieņemts un publicēts EFSA zinātniskos rezultātos (3) lai novērtētu, vai:

    ievērotas labākās novērtējuma prakses, lai izstrādātu rezultātus attiecībā uz zinātnisko datu savākšanu, aprakstīšanu, novērtēšanu un interpretēšanu;

    secinājumus un ieteikumus atbalsta atbilstošs zinātnisko datu interpretēšanas pamatojuma apraksts, ar attiecīgi pievērstu uzmanību pieņēmumiem un neskaidrībām;

    secinājumos pievērsta pienācīga uzmanība uzdevuma ietvariem.

    Lai nodrošinātu iepriekš minētos punktus, ārējie vērtētāji saņems anketu, kas līdzīga tai, kuru izmanto iekšējā pārskatā, kas jāaizpilda pārskata laikā, galveno uzmanību pievēršot:

    uzdevuma ietvaru ievērošanai;

    mērķu norādīšanai;

    robežām starp riska novērtējumu un riska pārvaldību;

    piemērotajām statistiskas un citām analīzes metodēm;

    līdzsvaram starp nozīmīgiem un nenozīmīgiem iegūtiem datiem;

    norādījumam par to, kāda iespējams, var būt nepieciešama papildu pētniecība vai informācija;

    saistībai starp secinājumiem un galveno atzinuma/ziņojuma saturu;

    mazākuma atzinumu izteikšanai un ziņošanai;

    saistībai starp kopsavilkumu, jautājuma kontekstu un atzinuma saturu;

    skaidrībai par kopsavilkumu riska pārvaldītājiem.

    Katrā no septiņām darbības jomām (4) darba grupā tiks izveidotas Ārējā pārskata apakšgrupas (ERS), kas sastāv no trīs ekspertiem, t. i., priekšsēdētāja un diviem ziņotājiem.

    Nākotnē tiek plānota 24 ERS ekspertu tikšanās EFSA plenārsēdē. ERS šajā plenārsēdē pārskatītu neklātienē iegūtos zinātniskos rezultātus un rīkotu atkārtotu divu līdz trīs dienu tikšanos EFSA, lai izstrādātu projektu un vienotos par novērtējumu, kas nodrošinātu atgriezenisko saikni uz procedūru un šajā procesā uzsākto darbu. Ekspertus atbalstīs Zinātniskā komiteja un Konsultatīvā padome.

    Ārējais visu darbības jomu novērtējums jāpabeidz līdz 2009. gada oktobra beigām.

    Izdevumu atlīdzināšana

    Ārējie eksperti ir tiesīgi saņemt 300 EUR kompensāciju par katru pilnas dienas sanāksmes apmeklējumu, lai segtu citas izmaksas, kas radušās no viņu ieguldījuma un līdzdalības Ārējās pārskata apakšgrupas darbā. Kā kompensāciju par izmaksām, kas radušās no sanāksmju sagatavošanas darba, katrs Ārējā pārskata apakšgrupas priekšsēdētājs ir tiesīgs saņemt vienu papildu dienas kompensāciju par sanāksmi. Katrs ziņotājs ir tiesīgs saņemt 600 EUR kompensāciju, lai segtu izmaksas, kas saistītas ar sagatavošanās darba koordināciju, lai izveidotu projektu novērtējuma ziņojumam.

    Ārējo ekspertu ceļa izdevumi un dienas nauda attiecībā uz sanāksmēm, kas saistītas ar Ārējā pārskata apakšgrupu, var atmaksāt saskaņā ar noteikumiem, kas paredzēti ceļa izdevumu un dienas naudas izdevumu atlīdzināšanai, kas radusies locekļiem vai ārējiem ekspertiem attiecībā uz sanāksmēm, kas saistītas ar Zinātnisko komiteju vai grupu.

    Pieteikums

    Lai kļūtu par biedriem darba grupā EFSA zinātnisko rezultātu kvalitātes pārskatīšanai, eksperti tiek aicināti aizpildīt tiešsaistes pieteikumu un norādīt maksimāli trīs izvēles no septiņām darbības jomām. Šīs jomas ietver:

    Ķīmiskā riska novērtējums un saistītās jomas (5)

    Uzturs un jaunā barība

    Bioloģiskā riska novērtējums un zoonozes datu apkopojums

    Dzīvnieku veselība un labklājība

    Augu veselība

    Ģenētiski modificētie organismi

    Riska novērtējuma metodika un potenciālie riski

    Prasības

    Lai kļūtu par darba grupas biedru EFSA zinātnisko rezultātu kvalitātes pārbaudīšanai, vajadzīga šāda kvalifikācija un profesionālā pieredze (6):

    A.

    Atbilstības kritēriji

    i)

    akadēmiskais grāds pēcdiploma līmenī, ieteicams tādās jomās kā toksikoloģija, ekotoksikoloģija, vides zinības, ķīmija, bioķīmija, pārtikas tehnoloģija, farmakoloģija, veterinārā medicīna, medicīna, farmācija, bioloģija, dzīvības zinātne, agronomija/lauksaimniecības zinātne, pārtikas mikrobioloģija, epidemioloģija, arodmedicīna, veselības aizsardzība vai jomās, kas saistīts ar veselības aizsardzību;

    ii)

    vismaz desmit (10) gadu profesionāla pieredze, kas atbilst izvēlētajai darbības jomai tādā līmenī, ko paredz minētā kvalifikācija;

    iii)

    labas angļu valodas zināšanas;

    iv)

    kandidātiem jāievēro EFSA politika par paziņojumu par ieinteresētību un sīki, precīzi un pilnīgi jāaizpilda, pieteikuma veidlapā atrodamais, paziņojums par ieinteresētību. Jāievēro, ka gadījumā, ja šī veidlapas daļa nebūs aizpildīta pilnīgi, pieteikumu noraidīs.

    Plašāka informācija paziņojuma par ieinteresētību atrodama: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_DeclarationsInterest.htm

    v)

    Kandidātiem jābūt Eiropas Kopienas dalībvalstu, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas (EBTA) valstu un ES kandidātvalstu pilsoņiem. Tikai, ja starp Eiropas ekspertiem neizdosies atrast kandidātus ar vajadzīgo zināšanu un pieredzes līmeni, var pieteikties eksperti no ārpuskopienas valstīm.

    vi)

    Kandidāti nedrīkst būt aktīvi sekmējuši EFSA zinātniskos rezultātos pēdējo divu gadu laikā, t. i., pēc 2007. gada 15. jūnija.

    B.

    Atlases kritēriji

    pieredze zinātniskā riska novērtēšanā un/vai zinātnisku konsultāciju sniegšanā jomās, kas saistītas ar pārtikas un barības nekaitīgumu vispār, bet īpaši vienā vai vairākās Zinātniskās komitejas vai zinātnisko grupu darbības jomās;

    pierādīta zinātniska izcilība vienā vai, vēl labāk, vairākās jomās, kas saistītas ar Zinātnisko komiteju vai zinātniskām grupām;

    pieredze zinātnisku darbu un publikāciju vērtēšanā, vēlams jomās, kas saistītas ar Zinātnisko komiteju vai zinātniskām grupām;

    profesionāla pieredze zinātnisko darbu kvalitātes revīzijā un laba riska novērtēšanas prakse.

    Neatkarība un paziņojumi par saistībām un ieinteresētību

    Ārējos ekspertus izraugās individuāli. Kandidātiem jāpievieno paziņojums, ka viņi darbosies neatkarīgi no ārējās ietekmes, un jāpievieno paziņojums par ieinteresētību, norādot, ko varētu uzskatīt par traucēkli viņu neatkarībai.

    Vienlīdzīgas iespējas

    EFSA ļoti rūpējas par vienlīdzīgas attieksmes principu ievērošanu procedūrās.

    EFSA ārējo ekspertu datu bāze

    Jāievēro, ka pieteikuma iesniegums ārējo ekspertu datu bāzē tiek iekļauts, ievērojot atsevišķu procedūru, skatīt

    http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_1178712806106.htm

    Kandidāti, kuri šobrīd ir iekļauti ekspertu datu bāzē, nav izslēgti no piedalīšanās šajā aicinājumā, ja viņi nav aktīvi sekmējuši EFSA zinātniskos rezultātus pēdējo divu gadu laikā.

    Personas datu apstrāde šī pieteikuma kontekstā

    Visu personīgo informāciju par kandidātiem EFSA apstrādās saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2000. gada 18. decembra Regulu (EK) Nr. 45/2001 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz datu apstrādi Kopienas iestādēs un struktūrās un par šādu datu brīvu apriti.

    EFSA izpilddirektors tiek noteikts par personas datu apstrādes kontrolieri attiecībā uz atlases procedūru, kas pamatojas uz šo uzaicinājumu.

    Datu apstrādes mērķis ir organizēt vērtētāju atlasi EFSA ārējās pārbaudes uzdevumam, un visi personas dati tiks apstrādāti tikai šim mērķim.

    Kandidātiem ir tiesības piekļūt datiem un atjaunināt vai labot identifikācijas datus. No otras puses, datus, kas ir saskaņā ar atbilstības kritērijiem un atlases kritērijiem, nedrīkst atjaunināt vai labot pēc šī pieteikuma termiņa.

    Kandidātiem jebkurā laikā ir tiesības griezties pēc palīdzības pie Eiropas datu aizsardzības uzraudzītāja.

    Pieteikumu iesniegšana

    Kandidāti tiek laipni lūgti tiešsaistē iesniegt pieteikumu kopā ar paziņojumu par ieinteresētību un, lai atvieglotu atlases procedūru, aizpildīt pieteikuma veidlapu angļu valodā.

    Visi kandidāti, kas piesakās uz šo uzaicinājumu, par atlases procesa rezultātiem tiks informēti pa pastu.

    Pieteikumi jāiesniedz ne vēlāk kā 2009. gada 15. jūnija pusnaktī (pēc vietējā laika, GMT +1). Ierakstītā vēstulē nosūtītu pieteikumu apliecinājums būs pasta zīmoga datums.


    (1)  EFSA zinātniskos rezultātus var iedalīt divās plašās kategorijās: (1) Zinātniskās grupas/Zinātniskās komitejas zinātniskie atzinumi, t. i., Zinātniskās komitejas/Zinātniskās grupas atzinums, paziņojums vai ieteikumi un (2) citi EFSA zinātniskie rezultāti, t. i., EFSA paziņojums, EFSA ieteikumi, atzinuma par pesticīdiem vērtēšana, pamatotais atzinums vai zinātniskais vai tehniskais ziņojums.

    (2)  http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1178628825410.htm (2007. gada 3. augusts)

    (3)  t. i., divi rezultāti uz vienību, kas ir iekšēji pārskatīta, kā arī jutīguma rezultāti.

    (4)  Ķīmiskā riska novērtējums un ziņojumi saistītās jomās (jāiedala divās pārskates grupās), 1. grupa: Uzturs un jaunā pārtika, bioloģiskā riska novērtējums un zoonozes datu apkopojums; 2. grupa: Dzīvnieku veselība un labklājība, augu veselība, ģenētiski modificētie organismi (ĢMO), riska novērtējuma metodika un potenciālie riski.

    (5)  Ietver ANS, CEF, CONTAM, DATEX, FEEDAP, PRAPER un PPR.

    (6)  EFSA saglabā tiesības pieteikuma kontekstā konsultēties par kandidātu profesionālo pieredzi ar trešajām pusēm.


    Top