Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62022TN0759

    Lieta T-759/22: Prasība, kas celta 2022. gada 2. decembrī – Electrawinds Shabla South EAD/Padome

    OV C 71, 27.2.2023, p. 32–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    27.2.2023   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 71/32


    Prasība, kas celta 2022. gada 2. decembrī – Electrawinds Shabla South EAD/Padome

    (Lieta T-759/22)

    (2023/C 71/43)

    Tiesvedības valoda – bulgāru

    Lietas dalībnieki

    Prasītāja: Electrawinds Shabla South EAD (Sofija, Bulgārija) (pārstāvis: M. Grozdev, advokāts)

    Atbildētājs: Eiropas Savienības Padome

    Prasījumi

    Prasītājas prasījumi Vispārējai tiesai ir šādi:

    atcelt Padomes Regulu (ES) 2022/1854 (2022. gada 6. oktobris) par ārkārtas intervenci augsto enerģijas cenu problēmas risināšanai (OV 2022, L 261, 1. lpp.);

    atcelt šo regulu daļā, kurā noteikti obligātie tirgus ieņēmumu griesti ieņēmumiem, ko ražotāji gūst par elektroenerģijas ražošanu no 7. panta 1. punktā minētajiem avotiem, un daļā, kurā katrai dalībvalstij piešķirtas pilnvaras valsts labā atgūt (nacionalizēt) šādu ražotāju “virsieņēmumus” (kā tie definēti Regulas 2. panta 9. punktā);

    piespriest Padomei atlīdzināt tiesāšanās izdevumus.

    Pamati un galvenie argumenti

    Prasības pamatošanai prasītāja izvirza trīs pamatus.

    1.

    Pirmais prasības pamats: kompetences neesamība.

    Padomes Regulas (ES) 2022/1854 (2022. gada 6. oktobris) esot pieņemta, pārkāpjot Savienības tiesības, jo Padomei neesot šādu pilnvaru. Ar LESD 122. pantu Padomei ir piešķirtas pilnvaras iejaukties krīzes situācijās enerģijas jomā, taču šīs Līguma normas piemērošanas joma ir ļoti ierobežota, un regulā paredzētie intervences pasākumi pārsniedzot šo piemērošanas jomu. Saskaņā ar LESD 122. panta 1. punktu Padome varot lemt par pasākumiem, kas atbilst ekonomiskajai situācijai, it īpaši, ja rodas nopietnas grūtības apgādē ar atsevišķiem ražojumiem, jo īpaši enerģijas jomā. Līdz ar to LESD 122. pants neparedz Eiropas Savienības Padomes likumdošanas pilnvaras veikt pasākumus enerģijas krīzes pārvarēšanai, bet tikai pilnvaras iejaukties, ja rodas nopietnas grūtības apgādē ar atsevišķiem ražojumiem, jo īpaši enerģijas apgādē.

    2.

    Otrais prasības pamats: samērīguma principa pārkāpums.

    Padomes Regulas (ES) 2022/1854 (2022. gada 6. oktobris) pārkāpjot samērīguma principu. Saskaņā ar LESD 122. pantu esot pieļaujami tikai piemēroti pasākumi, bet obligāto tirgus ieņēmumu griestu ieviešana neesot piemērots pasākums, jo tas neesot tieši saistīts ar enerģijas cenu veidošanos. Cenas saglabāšoties un attīstīšoties kā vienmēr – ar vai bez ieņēmumu ierobežojuma. Turklāt ieņēmumu griestu un tirgus ieņēmumu nodokļa ieviešana nemainīšot elektrības un dabasgāzes pieprasījumu.

    3.

    Trešais prasības pamats: tiesību uz īpašumu pārkāpums.

    Ar regulu ieviesto pasākumu samērīguma neesamība, ciktāl regulā paredzētie obligātie tirgus ieņēmumu griesti ir noteikti atjaunojamās enerģijas ražotājiem, kā arī katrai dalībvalstij ir piešķirtas pilnvaras atgūt (nacionalizēt) valsts labā šo ražotāju “virsieņēmumus”, pārkāpjot pamattiesības uz īpašumu. Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 122. panta 1. punkta piemērošana esot viens no Kopienas sabiedrības interešu aspektiem. Līdz ar to, piemērojot šo pantu, tiesību uz īpašumu īstenošanas ierobežojumus varētu noteikt ar nosacījumu, ka ar Padomes Regulu (ES) 2022/1854 (2022. gada 6. oktobris) ieviestie tirgus ieņēmumu griesti atjaunojamās enerģijas ražotājiem un “virsieņēmumu” atgūšana (nacionalizācija) par labu valstij nebūtu nesamērīgi un neietekmētu minēto tiesību būtību.


    Top