EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62017CJ0445

Tiesas spriedums (desmitā palāta), 2018. gada 25. jūlijs.
Agenzia delle Dogane e dei Monopoli pret Pilato SpA.
Commissione Tributaria Regionale del Lazio Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu.
Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu – Kopējais muitas tarifs – Kombinētā nomenklatūra – Tarifu klasifikācija – Pozīcijas 8703, 8704 un 8705 – Autokatafalki.
Lieta C-445/17.

Court reports – general – 'Information on unpublished decisions' section

ECLI identifier: ECLI:EU:C:2018:609

TIESAS SPRIEDUMS (desmitā palāta)

2018. gada 25. jūlijā ( *1 )

Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu – Kopējais muitas tarifs – Kombinētā nomenklatūra – Tarifu klasifikācija – Pozīcijas 8703, 8704 un 8705 – Autokatafalki

Lieta C‑445/17

par lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu atbilstoši LESD 267. pantam, ko Commissione tributaria regionale del Lazio (Lacio reģiona Nodokļu lietu tiesa, Itālija) iesniedza ar lēmumu, kas pieņemts 2017. gada 13. jūlijā un kas Tiesā reģistrēts 2017. gada 24. jūlijā, tiesvedībā

Agenzia delle Dogane e dei Monopoli

pret

Pilato SpA.

TIESA (desmitā palāta)

šādā sastāvā: palātas priekšsēdētājs E. Levits, tiesneši E. Borgs Bartets [A. Borg Barthet] (referents) un F. Biltšens [F. Biltgen],

ģenerāladvokāts: M. Vatelē [M. Wathelet],

sekretārs: A. Kalots Eskobars [A. Calot Escobar],

ņemot vērā rakstveida procesu,

ņemot vērā apsvērumus, ko sniedza:

Pilato SpA vārdā – GTardella, avvocato, un RBaggio,

Itālijas valdības vārdā – GPalmieri, pārstāve, kurai palīdz ACollabolleta, avvocato dello Stato,

Eiropas Komisijas vārdā – A. Caeiros un F. Tomat, pārstāvji,

ņemot vērā pēc ģenerāladvokāta uzklausīšanas pieņemto lēmumu izskatīt lietu bez ģenerāladvokāta secinājumiem,

pasludina šo spriedumu.

Spriedums

1

Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu ir par Padomes Regulas (EEK) Nr. 2658/87 (1987. gada 23. jūlijs) par tarifu un statistikas nomenklatūru un kopējo muitas tarifu (OV 1987, L 256, 1. lpp.), kurā grozījumi izdarīti ar Komisijas Regulu (ES) Nr. 927/2012 (2012. gada 9. oktobris) (OV 2012, L 304, 1. lpp.), I pielikumā esošās Kombinētās nomenklatūras (turpmāk tekstā – “KN”) pozīciju 8703, 8704 un 8705 interpretāciju.

2

Šis lūgums ir iesniegts saistībā ar strīdu starp Pilato SpA un l’Agenzia delle Dogane e dei Monopoli (Muitas un monopolu aģentūra, Itālija) (turpmāk tekstā – “aģentūra”) saistībā ar autokatafalka tarifa klasifikāciju.

Atbilstošās tiesību normas

HS

3

Par Pasaules Muitas organizāciju (turpmāk tekstā – “PMO”) pārtapusī Muitas sadarbības padome tika izveidota ar konvenciju par minētās padomes izveidi, kas tika noslēgta Briselē 1950. gada 15. decembrī. Preču aprakstīšanas un kodēšanas harmonizēto sistēmu (turpmāk tekstā – “HS”) ir izstrādājusi PMO, un tā ir ieviesta ar Starptautisko konvenciju par preču aprakstīšanas un kodēšanas harmonizēto sistēmu, kura ir noslēgta 1983. gada 14. jūnijā Briselē un kopā ar tās 1986. gada 24. jūnija grozījumu protokolu Eiropas Ekonomikas kopienas vārdā apstiprināta ar Padomes Lēmumu 87/369/EEK (1987. gada 7. aprīlis) (OV 1987, L 198, 1. lpp.).

4

Saskaņā ar šī pēdējās minētās konvencijas 3. panta 1. punktu katra līgumslēdzēja puse apņemas nodrošināt, lai to muitas tarifu nomenklatūra un statistika atbilstu HS, izmantot visas HS pozīcijas un apakšpozīcijas, tās nepapildinot un negrozot, un atbilstošos ciparu kodus un ievērot šīs sistēmas ciparu secību. Katra līgumslēdzēja puse apņemas arī piemērot vispārīgos noteikumus HS interpretācijai un visas HS iedaļu, nodaļu un apakšpozīciju piezīmes un negrozīt HS iedaļu, nodaļu un apakšpozīciju piemērojamību.

HS skaidrojošās piezīmes

5

HS piezīmes attiecībā uz pozīciju 8703 formulējums ir šāds:

“Izņemot pozīcijā 87.02 paredzētos mehāniskos transportlīdzekļus cilvēku pārvadāšanai, šajā pozīcijā ietilpst visu veidu mehāniskie transportlīdzekļi, ieskaitot amfībijas cilvēku pārvadāšanai, lai arī kāds būtu motors, ar kuru tie tiek darbināti (dzirksteļaizdedzes vai kompresijaizdedzes motors, elektriskais motors, gāzturbīna u.c.).

Šajā pozīcijā ietilpst arī vienkāršākas konstrukcijas trīsriteņu transportlīdzekļi ar nelielu masu, piemēram:

transportlīdzekļi ar motocikla motoru un riteņiem, kam pēc to mehāniskās konstrukcijas piemīt parasta automobiļa pazīmes, t.i., automobiļa tipa stūres sistēma vai tie ir aprīkoti ar atpakaļgaitas pārnesumu un diferenciāli;

transportlīdzekļi ar T veida šasiju, kuru divus aizmugurējos riteņus atsevišķi darbina ar akumulatoru darbināms elektromotors. Parasti šos transportlīdzekļus vada ar vidū izvietotu sviru, kas paredzēta gan, lai uzsāktu kustību, paātrinātu, bremzētu, apstātos un brauktu atpakaļgaitā, kā arī, lai pagrieztos pa labi vai pa kreisi, kas tiek panākts, mainot viena riteņa griezes momentu attiecībā pret otru vai arī griežot priekšējo riteni.

Trīsriteņu transportlīdzekļi ar iepriekš aprakstītajām pazīmēm, taču kas domāti galvenokārt preču pārvadāšanai, ietilpst pozīcijā 87.04.

Šeit uzskaitītie transportlīdzekļi var būt vai nu uz riteņiem, vai kāpurķēdēm (kāpurķēžu automašīnas).

Šajā pozīcijā it īpaši ietilpst:

1)

automobiļi, ģimenes automobiļi vai sporta automobiļi (sacīkšu automobiļi);

2)

speciālie transportlīdzekļi, piemēram, ātrās palīdzības mašīnas, mehāniskie transportlīdzekļi ieslodzīto pārvadāšanai, autokatafalki;

[..]

4)

transporta līdzekļi, kas īpaši paredzēti braukšanai pa sniegu (piemēram, sniega automobiļi, sniega motocikli);

5)

golfa automobiļi un tamlīdzīgi transportlīdzekļi;

6)

četrriteņu transportlīdzekļi ar cauruļveida šasiju un automobiļa tipa vadības sistēmu, kas, piemēram, balstīta uz Akermaņa principu.

Ar furgontipa vieglajiem automobiļiem šīs pozīcijas izpratnē saprot transportlīdzekļus ar maksimums deviņām sēdvietām (tai skaitā vadītājam), kuru salonu, nemainot to struktūru, var izmantot gan pasažieru, gan preču pārvadāšanai.

Noteiktus transportlīdzekļus var klasificēt šajā pozīcijā, ja tie atbilst noteiktām īpašībām, kas norāda, ka tie galvenokārt ir paredzēti cilvēku, nevis preču pārvadāšanai (pozīcija 87.04). Šīs īpašības sevišķi noder, lai klasificētu transportlīdzekļus, kuru kopējā kravnesība parasti ir mazāka par 5 tonnām, kurām ir iekšienē ir viena slēgta telpa, kur ietilpst vadītājam un pasažieriem paredzēts nodalījums un otrs nodalījums, ko var izmantot cilvēku un preču pārvadāšanai. Šī transportlīdzekļu kategorija ietver arī transportlīdzekļus, kas tiek saukti par “multifunkcionāliem” (piemēram, VAN tipa transportlīdzekļi, pikapa tipa transportlīdzekļi un atsevišķi brīvdienu transportlīdzekļi). Turpmāk minētās pazīmes ir pamatīpašības, kas galvenokārt piemīt šajā pozīcijā ietilpstošiem transportlīdzekļiem:

a)

ir pastāvīgi sēdekļi ar drošības aprīkojumu (piemēram, drošības jostas vai nostiprinājuma punkti un papildu aprīkojums, kas paredzēts, lai tās ierīkotu) katrai personai vai pastāvīgi nostiprinājuma punkti un sēdekļu montāžas aprīkojums, un drošības aprīkojums aizmugures nodalījumā, kas atrodas aiz vadītāja un pasažieriem. Šie sēdekļi var būt fiksēti vai nolaižami, vai vēl izvelkami no nostiprinājuma punktiem;

b)

aizmugurē abos paneļos ir logi;

c)

sānu vai aizmugures panelī ir vienas vai vairākas bīdāmas durvis, virpuļdurvis vai paceļamās durvis ar logiem;

d)

starp vadītāja kabīni un aizmugurējo nodalījumu, kuru var izmantot cilvēku vai preču pārvadāšanai, nav pastāvīga paneļa vai barjeras;

e)

visā transportlīdzekļa salonā ir komforta elementi, iekšējās apdares elementi un papildu aprīkojums, kas atbilst vieglo automobiļu kabīņu aprīkojumam (piemēram, grīdas segums, ventilācija, iekšējais apgaismojums, pelnu trauki).

Īpaši gadatirgiem paredzēti transportlīdzekļi, tostarp motorolleri, ietilpst pozīcijā 95.08.” [Neoficiāls tulkojums]

6

HS piezīmes attiecībā uz pozīciju 8704 formulējums ir šāds:

“[..] šajā pozīcijā ietilpst:

Parasti kravas automobiļi un pikapa tipa transportlīdzekļi (ar platformu, ar pārsegu, slēgti utt.), visu veidu piegādes transportlīdzekļi, pārvākšanās transportlīdzekļi, pašizgāzēji (pašizgāzējkorpuss utt.), kravas automobiļi ar cisternām, arī aprīkoti ar sūkņiem, ar saldēšanas ierīci aprīkoti kravas automobiļi, izolēti kravas automobiļi, kravas automobiļi ar vairākstāvu grīdu lielu stikla balonu ar skābi, butāna gāzes pudeļu utt. pārvadāšanai, kravas automobiļi ar automobiļus pārvadājošu piekabi, kurai ir pazemināta platforma un preču platforma smaga aprīkojuma pārvadāšanai (tanku periskopi, pacēlāji vai zemes darbiem paredzētas iekārtas, transformatori u.c.), svaiga betona pārvadāšanai paredzēti kravas automobiļi, izņemot pozīcijā 87.05 ietilpstošos autobetonmaisītājus u.c., kravas automobiļi mājsaimniecības atkritumu izvešanai, pat ja tiem ir izkraušanas, sablīvēšanas, mitrināšanas aprīkojums u.c.

Šajā pozīcijā ietilpst arī vienkāršākas konstrukcijas trīsriteņu transportlīdzekļi ar nelielu masu, piemēram:

transportlīdzekļi ar motocikla motoru un riteņiem, kam pēc to mehāniskās konstrukcijas piemīt parasta automobiļa pazīmes, t.i., automobiļa tipa stūres sistēma vai tie ir aprīkoti ar atpakaļgaitas pārnesumu un diferenciāli;

transportlīdzekļi ar T veida šasiju, kuru divus aizmugurējos riteņus atsevišķi darbina ar akumulatoru darbināms elektromotors. Parasti šos transportlīdzekļus vada ar vidū izvietotu sviru, kas paredzēta gan, lai uzsāktu kustību, paātrinātu, bremzētu, apstātos un brauktu atpakaļgaitā, kā arī, lai pagrieztos pa labi vai pa kreisi, kas tiek panākts, mainot viena riteņa griezes momentu attiecībā pret otru vai arī griežot priekšējo riteni.

Trīsriteņu transportlīdzekļi ar iepriekš aprakstītajām iezīmēm, taču kas domāti galvenokārt cilvēku pārvadāšanai, ietilpst pozīcijā 87.03.

Noteiktus transportlīdzekļus var klasificēt šajā pozīcijā, ja tie atbilst konkrētām pazīmēm, kas norāda, ka tie ir paredzēti preču, nevis cilvēku pārvadāšanai (pozīcija 87.03). Šīs īpašības sevišķi noder, lai klasificētu transportlīdzekļus, kuru kopējā kravnesība parasti ir mazāka par 5 tonnām, kurām ir vai nu atsevišķs slēgts nodalījums aizmugurē, vai atklāta platforma aizmugurē, ko galvenokārt izmanto preču pārvadāšanai; šie transportlīdzekļi var būt aizmugurē aprīkoti ar solu tipa sēdekļiem bez drošības jostām, nostiprinājuma punktiem un pielāgojumiem pasažieriem, kas izvietojas malās, lai platformu varētu pilnībā izmantot preču pārvadāšanai. Šī transportlīdzekļu kategorija ietver arī transportlīdzekļus, kas tiek saukti par multifunkcionāliem (piemēram, VAN tipa transportlīdzekļi, pikapa tipa transportlīdzekļi un atsevišķi brīvdienu transportlīdzekļi). Turpmāk minētās pazīmes ir pamatīpašības, kas galvenokārt piemīt šajā pozīcijā ietilpstošiem transportlīdzekļiem:

a)

aizmugures nodalījumā, aiz vadītāja un pasažieru nodalījuma, ir solu tipa sēdekļi bez drošības aprīkojuma (piemēram, drošības jostas vai nostiprinājuma punkti un papildu aprīkojums, kas paredzēts, lai tās ierīkotu) un bez pielāgojumiem pasažieriem. Šos sēdekļus parasti var noņemt, lai aizmugurējo virsmu (furgontipa transportlīdzekļos) vai nodalīto platformu (pikapa tipa transportlīdzekļos) varētu pilnībā izmantot preču transportēšanai;

b)

vadītājam un pasažieriem ir nodalīta kabīne, kā arī nodalīta atklāta platforma, kam ir nostiprināti sānu borti un nolaižamas aizmugurējās durvis (pikapa tipa transportlīdzekļos);

c)

aizmugurējos sānu paneļos nav logu; sānu paneļos vai aizmugurē ir vienas vai vairākas bīdāmas durvis, virpuļdurvis vai paceļamās durvis bez logiem, lai ļautu iekraut un izkraut preces (furgona tipa transportlīdzekļos);

d)

starp vadītāja kabīni un aizmugurējo nodalījumu ir pastāvīgs panelis vai barjera;

e)

uz kravas platformas nav komforta elementu, iekšējās apdares elementu un papildu aprīkojuma, kas atbilstu vieglo automobiļu kabīņu aprīkojumam (piemēram, grīdas segums, ventilācija, iekšējais apgaismojums, pelnu trauki). [..]” [Neoficiāls tulkojums]

7

HS piezīmes attiecībā uz pozīciju 8705 formulējums ir šāds:

“Šajā pozīcijā ietilpst visi mehāniskie transportlīdzekļi, kas ir īpaši konstruēti vai pārveidoti, aprīkoti ar dažādām ierīcēm vai aparātiem tādu konkrētu funkciju veikšanai, kas nav pārvadāšana šaurā nozīmē. Tie tātad ir transportlīdzekļi, kas galvenokārt nav paredzēti cilvēku vai preču pārvadāšanai.

Šajā pozīcijā ir ierindojami:

1)

tehniskās palīdzības automašīnas ar kravas transportlīdzekļa vai pikapa tipa transportlīdzekļu šasiju, ar vai bez platformas, aprīkotas ar pacēlāju, piemēram, nerotējoši celtņi, ceļamkrāni, celšanas trīši, cēlāji, kas paredzēti sabojājušos automašīnu pacelšanai un aizvilkšanai;

2)

ugunsdzēsēju mašīnas, kurās sūknis principā tiek darbināts ar automašīnas motoru, piemēram, ugunsdzēsības automobiļi;

3)

ar kāpnēm aprīkotas ugunsdzēsēju mašīnas un mašīnas ar paceļamu darba platformu elektrolīniju, publiskā apgaismojuma utt. uzturēšanai, kā arī mašīnas ar platformu un kustīgiem savienojumiem skatu uzņemšanai filmās vai televīzijā;

4)

transportlīdzekļi ielu, publisku laukumu, noteku, lidlauka skrejceļu u.tml. tīrīšanai, piemēram, tīrītājautomobiļi, ceļu laistīšanas automobiļi, tīrītāj- un ceļu laistīšanas automobiļi un dubļu savācēji;

5)

rotējošie sniega arkli ar aprīkojumu, kas nav noņemams. Tie ir mehāniskie transportlīdzekļi, kas paredzēti tikai un vienīgi šādai lietošanai, parasti aprīkoti ar turbīnām, rotējošām lāpstām u.tml., kas darbojas vai nu ar transportlīdzekļa motoru, vai atsevišķu motoru.

Visa veida noņemams sniega arklu aprīkojums, kas ietilpst pozīcijā 84.30, pat ja tas ir izvietots uz mehāniskā transportlīdzekļa;

6)

Visu veidu un daudzveidīgai lietošanai (arī lauksaimniecībā) paredzēti laistītājautomobiļi, ar sildierīcēm vai bez, aprīkoti ar ierīci bitumena klāšanai, grants kaisītāji u.tml.;

7)

autoceltņi, kas nav domāti preču pārvadāšanai, ar mehāniskā transportlīdzekļa šasiju ar kabīni, uz kuras ir pastāvīgi ierīkots rotējošs celtnis. Pozīcijā 87.04 neietilpst mehāniskie transportlīdzekļi, kuri paši sev nodrošina uzlādi;

8)

transportlīdzekļi ar celtni, kas ir kravas automobilis, uz kura ir ierīkota vertikāla metāla balsta konstrukcija ar vinču un citiem nepieciešamiem mehānismiem urbumu vai aku apkalpošanai. [..]” [Neoficiāls tulkojums]

KN

8

KN, kas izveidota ar Regulu Nr. 2658/87, ir balstīta uz HS, izmantojot tās sešu ciparu pozīcijas un apakšpozīcijas; vienīgi septītais un astotais cipars, kas veido apakškategorijas, tai ir savi.

9

Atbilstoši Regulas Nr. 2658/87, kurā grozījumi izdarīti ar Padomes Regulu (EK) Nr. 254/2000 (2000. gada 31. janvāris) (OV 2000, L 28, 16. lpp.), 12. panta 1. punktam Eiropas Komisija katru gadu pieņem regulu, kurā pilnībā atveidota KN redakcija un muitas nodokļu likmes, kas izriet no Eiropas Savienības Padomes vai Komisijas noteiktajiem pasākumiem. Šī regula ir piemērojama no nākamā gada 1. janvāra.

10

KN redakcija, kas piemērojama faktiem pamatlietā, kuri norisinājušies 2013. gadā, izriet no Īstenošanas regulas Nr. 927/2012.

11

Vispārīgajos KN interpretācijas noteikumos, kas ietverti šīs nomenklatūras pirmās daļas I sadaļas A iedaļā, ir noteikts:

“[KN] preces klasificē pēc šādiem principiem.

1.

Iedaļu, nodaļu un apakšnodaļu virsraksti doti tikai ērtības labad; juridiski klasifikāciju nosaka atbilstoši pozīciju un iedaļu un nodaļu attiecīgajām piezīmēm, kā arī atbilstoši tālāk izklāstītajiem noteikumiem, ja vien pozīcijās un piezīmēs nav noteikts citādi.

[..]

6.

Juridiski preču klasifikāciju pozīciju apakšpozīcijās nosaka apakšpozīciju ieraksti un piezīmes, kā arī iepriekš minētie noteikumi pēc analoģijas [mutatis mutandis], ievērojot, ka salīdzināmas ir tikai viena līmeņa apakšpozīcijas. Piemērojot šo noteikumu, ņem vērā arī atbilstīgo sadaļu un nodaļu piezīmes, ja vien konteksts nenosaka citādi.”

12

KN otrajā daļā “Muitas nodokļu saraksts” tostarp ir ietverta XVII sadaļa “Satiksmes līdzekļi un to aprīkojums”. Šajā sadaļā ir iekļauta 87. nodaļa “Automobiļi, traktori, divriteņi un citi zemes transportlīdzekļi, to daļas un piederumi”, kurā savukārt ir atrodamas KN pozīcijas 8703, 8704 un 8705. Šīs pozīcijas ir formulētas šādi:

“8703)

Automobiļi un citi mehāniskie transportlīdzekļi, kas paredzēti galvenokārt cilvēku pārvadāšanai (izņemot pozīcijā 8702 minētos), ietverot ģimenes automobiļus un sacīkšu automobiļus:

[..]

8704

Mehāniskie transportlīdzekļi preču pārvadāšanai:

[..]

8705

Īpaši mehāniskie transportlīdzekļi, kas principā nav konstruēti pasažieru vai preču pārvadāšanai (piemēram, tehniskās palīdzības automobiļi, autoceltņi, ugunsdzēsības automobiļi, autobetonmaisītāji, ielu tīrītājautomobiļi, laistītājautomobiļi, darbnīcautomobiļi, automobiļi ar rentgena iekārtām):

[..].”

Pamatlieta un prejudiciālais jautājums

13

2013. gada 20. augustāPilato iesniedza aģentūrai saistošās informācijas par tarifiem pieprasījumu, lai autokatafalku, kas darbojas ar dīzeļdegvielu, klasificētu KN muitas tarifu pozīcijā 87049000 kā “mehānisku transportlīdzekli preču pārvadāšanai”.

14

Minētajā pieprasījumā transportlīdzeklis ir aprakstīts šādi:

“Autokatafalks, kas darbojas ar dīzeļdegvielu. Mehānisko transportlīdzekli raksturo:

1)

nošķirta kabīne vadītājam;

2)

nodalījuma starpsiena starp salonu un aizmugures nodalījumu;

3)

paceļamas durvis aizmugures nodalījumā, lai būtu iespējams tajā iekraut un no tā izkraut zārku;

4)

īpašas iekārtas, kas ļauj veikt zārka un citu tvertņu iekraušanas un nostiprināšanas darbības;

5)

cilindra tilpums 2143 cm3;

6)

transportlīdzeklim ir šādi izmēri: garums 5,990 m, platums 1,870 m”.

15

Aģentūra 2013. gada 2. decembrī izdeva saistošo informāciju par tarifiem, ar kuru aplūkotais autokatafalks tika klasificēts KN pozīcijā 87033290“automobiļi un citi mehāniskie transportlīdzekļi, kas paredzēti galvenokārt cilvēku pārvadāšanai (izņemot pozīcijā 8702 minētos), ieskaitot furgontipa automobiļus un sacīkšu automobiļus”.

16

2014. gada 26. februārī Pilato par šo lēmumu cēla prasību Commissione tributaria provinciale di Roma (Romas provinces Nodokļu tiesa, Itālija), kas tās prasību apmierināja ar 2016. gada 19. maija spriedumu. Šī tiesa tostarp uzskatīja, ka minētajam autokatafalkam nav katafalkam strukturālo pazīmju, kas HS paskaidrojošās piezīmēs ir noteiktas mehāniskajiem transportlīdzekļiem, kuri paredzēti galvenokārt cilvēku pārvadāšanai, savukārt tam piemīt strukturālās pazīmes, kas ir noteiktas mehāniskajiem transportlīdzekļiem preču pārvadāšanai.

17

2017. gada 13. janvārī aģentūra šo spriedumu pārsūdzēja Commissione tributaria regionale del Lazio (Lacio reģiona Nodokļu tiesa, Itālija). Tā it īpaši norādīja, ka HS paskaidrojošās piezīmes par KN pozīciju 8703 ietver arī “īpašos transportlīdzekļus, piemēram, ātrās palīdzības mašīnas, mehāniskos transportlīdzekļus ieslodzīto pārvadāšanai, autokatafalkus”.

18

Šī tiesa, pirmkārt, uzsver, ka HS paskaidrojošajās piezīmēs par KN pozīciju 8703 ir iekļauti tostarp īpašie transportlīdzekļi, piemēram, ātrās palīdzības mašīnas, mehāniskie transportlīdzekļi ieslodzīto pārvadāšanai, autokatafalki, kā arī “multifunkcionāli transportlīdzekļi”, kam “iekšpusē ir viena slēgta telpa, kurā ietilpst vadītājam un pasažieriem paredzēts nodalījums un otrs nodalījums, kuru var izmantot cilvēku un preču pārvadāšanai”. Šai sakarā tā norāda, ka, neraugoties uz konkrēto autokatafalku pieminēšanu to transportlīdzekļu starpā, kuri iekļauti KN pozīcijā 8703, šādu transportlīdzekļu strukturālās un objektīvās pazīmes būtiskos aspektos neatbilst HS paskaidrojošajā piezīmē norādītajām. Šādos autokatafalkos nav viena slēgta telpa, kurā ietilpst vadītājam un pasažieriem paredzēts nodalījums un otrs nodalījums, ko var izmantot cilvēku un preču pārvadāšanai, jo – tieši otrādi – tajos sanitāru un higiēnas apsvērumu dēļ ir fiksēta un hermētiska starpsiena, kas nodala autovadītāja kabīni no aizmugures nodalījuma.

19

Otrkārt, minētā tiesa norāda, ka HS paskaidrojošajā piezīmē saistībā ar KN pozīciju 8704 ir minēts, ka šajā pozīcijā ietilpstošiem mehāniskajiem transportlīdzekļiem parasti piemītošas konstrukcijas pazīmes ir šādas: tajos ir siena vai režģis, kas pastāvīgi nošķir salonu no aizmugures nodalījuma, un sānu sienu aizmugures nodalījumā nav logu. Šie raksturlielumi šķiet pilnīgi saderīgi ar autokatafalku raksturlielumiem.

20

Līdz ar to iesniedzējtiesa uzskata, ka skaidra norāde uz autokatafalkiem HS paskaidrojošajā piezīmē pie KN pozīcijas 8703 ir pretrunā objektīvo prasību norādei, kam ir jāatbilst mehāniskajiem transportlīdzekļiem, lai tos varētu iekļaut minētajā pozīcijā. Tā kā HS paskaidrojošajām piezīmēm nav saistoša rakstura, tās neizslēdz autokatafalku iekļaušanu KN pozīcijā 8704.

21

Šādos apstākļos Commissione tributaria regionale del Lazio (Lacio reģiona Nodokļu tiesa) nolēma apturēt tiesvedību un uzdot Tiesai šādu prejudiciālu jautājumu:

“Vai [..] KN pozīcija 8704 ir jāinterpretē tādējādi, ka tajā ir jāiekļauj autokatafalki? Ja atbilde uz pirmo prejudiciālo jautājumu ir noliedzoša, vai autokatafalki ir jāklasificē KN pozīcijā 8705 vai KN pozīcijā 8703?”

Par prejudiciālo jautājumu

22

Iesniedzējtiesa būtībā jautā, vai autokatafalki, kādi aplūkoti pamatlietā, ir jāklasificē KN pozīcijā 8703 kā transportlīdzekļi, kas paredzēti cilvēku pārvadāšanai, tās pozīcijā 8704 kā transportlīdzekļi, kas paredzēti preču pārvadāšanai, vai arī tomēr KN pozīcijā 8705 kā īpašām vajadzībām domāti transportlīdzekļi, kas nav tādi, kuri galvenokārt paredzēti cilvēku vai preču pārvadāšanai.

23

Lai uz šo jautājumu sniegtu lietderīgu atbildi iesniedzējtiesai, vispirms ir jāuzsver, ka, pirmkārt, kā izriet no šī sprieduma 11. punkta, KN interpretācijas vispārīgajos noteikumos ir paredzēts, ka preču klasifikāciju nosaka atbilstoši pozīciju ierakstiem un sadaļu vai nodaļu piezīmēm, bet sadaļu, nodaļu un apakšnodaļu virsraksti ir jāuztver tikai kā orientieris.

24

Otrkārt, pastāvīgajā judikatūrā ir arī paredzēts, ka tiesiskās noteiktības un pārbaužu atvieglošanas interesēs izšķirošais kritērijs preču tarifu klasifikācijas ziņā vispārējā kārtā ir rodams attiecīgās preces objektīvajās pazīmēs un īpašībās, kas definētas KN pozīcijas un sadaļu vai nodaļu formulējumā (spriedums, 2014. gada 12. jūnijs, Lukoyl Neftohim Burgas, C‑330/13, EU:C:2014:1757, 34. punkts un tajā minētā judikatūra).

25

Turklāt produkta mērķis var būt objektīvs klasifikācijas kritērijs, ciktāl tas minētajam produktam ir raksturīgs, un šo raksturīgumu var novērtēt, ievērojot tā objektīvās iezīmes un īpatnības (spriedums, 2007. gada 6. decembris, Van Landeghem, C‑486/06, EU:C:2007:762, 24. punkts un tajā minētā judikatūra).

26

Visbeidzot, jāatgādina, ka saskaņā ar pastāvīgo Tiesas judikatūru Komisijas izstrādātās paskaidrojošās piezīmes par KN un PMO izstrādātās piezīmes attiecībā uz HS ir svarīgs pienesums dažādu pozīciju tvēruma interpretācijā, taču tās nav juridiski saistošas. Turklāt, kaut arī PMO ieteikumi, kuros prece tiek klasificēta HS, juridiski nav saistoši, saistībā ar šīs preces klasifikāciju KN tie ir norādes, kam ir būtiska nozīme dažādu KN pozīciju piemērojamības interpretācijā (spriedums, 2007. gada 6. decembris, Van Landeghem, C‑486/06, EU:C:2007:762, 25. punkts un tajā minētā judikatūra).

27

Pilato uzskata, ka autokatafalki ir jāklasificē KN pozīcijā 8704, jo tiem ir pazīmes, kas ir salīdzināmas ar HS paskaidrojošajā piezīmē minētajām attiecībā uz transportlīdzekļiem preču pārvadāšanai, lai gan Itālijas valdība un Komisija uzskata, ka tie būtu jāklasificē KN pozīcijā 8703.

28

No KN pozīciju 8703, 8704 un 8705 nosaukumiem vien jau izriet, ka pirmā attiecas uz mehāniskiem transportlīdzekļiem, kas paredzēti galvenokārt cilvēku pārvadāšanai, otrā attiecas uz mehāniskiem transportlīdzekļiem preču pārvadāšanai un trešā attiecas uz speciāliem mehāniskiem transportlīdzekļiem, izņemot pasažieru vai kravas pārvadāšanai paredzētos.

29

Tāpat saskaņā ar pozīcijas 8703 nosaukumu, proti, “Automobiļi un citi mehāniskie transportlīdzekļi, kas paredzēti galvenokārt cilvēku pārvadāšanai”, minēto transportlīdzekļu galvenais mērķis ir izšķirošs to klasifikācijā. Kā to apstiprina šī sprieduma 25. punktā atgādinātā pastāvīgā judikatūra, no termina “paredzēts” pielietojuma izriet, ka pamatlietā aplūkotā transportlīdzekļa galvenais mērķis ir noteicošais, un šis mērķis ir tam raksturīgs. Šis mērķis ir noteikts šim transportlīdzeklim, raugoties vispārīgā aspektā un ņemot vērā minētā transportlīdzekļa būtību veidojošo īpašību kopumu (spriedums, 2007. gada 6. decembris, Van Landeghem, C‑486/06, EU:C:2007:762, 27. punkts un tajā minētā judikatūra).

30

Šajā gadījumā, ņemot vērā šī sprieduma 14. punktā ietverto pamatlietā aplūkotā transportlīdzekļa aprakstu, autokatafalks ir īpaši būvēts un aprīkots, lai pārvadātu zārkus ar līķiem. Šai sakarā – kā to norāda Itālijas valdība un Komisija – cilvēka ķermenis, pat ja tas vairs nav dzīvs, nav pielīdzināms precei, kas kā tāda ir komercdarījumu pamatā. Tādēļ autokatafalku galvenais mērķis ir pārvadāt cilvēkus.

31

Šāda interpretācija ir atbilstīga vispārīgam HS paskaidrojošās piezīmes par KN pozīciju 8703 lasījumam.

32

Faktiski šīs piezīmes piektajā daļā skaidri ir minēts, ka “šajā pozīcijā it īpaši ietilpst: [..] īpašie transportlīdzekļi kā, piemēram, ātrās palīdzības mašīnas, mehāniskie transportlīdzekļi ieslodzīto pārvadāšanai, autokatafalki”. Tikai minētās piezīmes septītajā daļā ir norādīts, ka “noteiktus transportlīdzekļus var klasificēt šajā pozīcijā, ja tie atbilst noteiktām īpašībām, kas norāda, ka tie galvenokārt ir paredzēti cilvēku, nevis preču pārvadāšanai”, un ka “šī transportlīdzekļu kategorija ietver arī transportlīdzekļus, kas tiek saukti par “multifunkcionāliem””. Tālāk šajā daļā ir uzskaitīta virkne pazīmju, kas galvenokārt piemīt šajā pozīcijā ietilpstošiem transportlīdzekļiem.

33

No tā izriet, ka minētajā paskaidrojošajā piezīmē vispirms skaidri ir uzskaitīti transportlīdzekļi, kas ietilpst KN pozīcijā 8703 bez jebkādiem citiem precizējumiem. Tālāk – kā tas arī izriet no tās formulējuma – tajā ir aprakstītas pazīmes, kas ļauj identificēt transportlīdzekļus, kuru klasifikācija nav viennozīmīga, un norādīts, ka šo transportlīdzekļu galvenais mērķis ir cilvēku pārvadāšana. Treškārt, šajā piezīmē ir uzskaitītas pamatīpašības, kas galvenokārt piemīt šajā pozīcijā ietilpstošiem transportlīdzekļiem, kuri principā ir paredzēti cilvēku pārvadāšanai.

34

Tādējādi sacīkšu automobiļi, mehāniskie transportlīdzekļi, kas īpaši paredzēti braukšanai pa sniegu, vai golfa automobiļi, kuri skaidri ir uzskaitīti piezīmes piektajā daļā, attiecīgi, tās 1., 4. un 5. punktā, ietilpst KN pozīcijā 8703, pat ja tiem sānu vai aizmugures panelī nav vienu vai vairāku bīdāmu durvju, virpuļdurvju vai paceļamo durvju ar logiem, jo šī pazīme saskaņā ar minētās piezīmes septīto daļu ir pamatīpašība, kas galvenokārt piemīt KN pozīcijā 8703 ietilpstošiem transportlīdzekļiem, kuri principā ir paredzēti cilvēku pārvadāšanai.

35

Šo analīzi var attiecināt uz tādiem speciāliem mehāniskiem transportlīdzekļiem kā ātrās palīdzības mašīnas un autokatafalki, kas ir minēti HS paskaidrojošo piezīmju par KN pozīciju 8703 2. punkta piektajā ievilkumā, lai gan tiem principā ir pastāvīgs panelis vai barjera starp vadītāja kabīni un aizmugurējo nodalījumu, kuru var izmantot nestuvju vai zārka pārvadāšanai, kas saskaņā ar paskaidrojošās piezīmes septīto daļu ir pazīme, kura parasti nepiemīt transportlīdzekļiem, kas galvenokārt ir paredzēti cilvēku pārvadāšanai.

36

Šajos apstākļos tas, ka minētajā piezīmē nav nekādas norādes par pamatīpašībām, kādām ir jābūt tajā uzskaitītajiem speciālajiem transportlīdzekļiem, nozīmē, ka autokatafalki būtu jāklasificē KN pozīcijā 8703 un nav nepieciešamības pēc citām īpašām pazīmēm.

37

Šo secinājumu neietekmē Pilato izvirzītais arguments, ka autokatafalkus vajadzētu klasificēt KN pozīcijā 8704, jo tiem esot tādas pašas pazīmes kā HS paskaidrojošā piezīmē par transportlīdzekļiem, kuri ir paredzēti preču pārvadāšanai un ietilpst šajā tarifa pozīcijā.

38

Faktiski, pirmkārt, no šī sprieduma 32.–36. punkta izriet – tam, ka autokatafalkiem nav HS paskaidrojošajā piezīmē par KN pozīciju 8703 uzskaitītās pamatīpašības, nav nekādas nozīmes to tarifa klasifikācijā, jo KN pozīcijā 8703 ietilpst transportlīdzekļi cilvēku pārvadāšanai, lai gan tiem nav tādu pamatīpašību, kādas principā ir šajā pozīcijā ietilpstošajiem transportlīdzekļiem.

39

Otrkārt, jākonstatē, ka konkrētas pamatīpašības, kuras principā ir HS paskaidrojošās piezīmes par KN pozīciju 8704 ceturtās daļas a) līdz e) punktā uzskaitītajiem transportlīdzekļiem preču pārvadāšanai, neattiecas uz autokatafalkiem. Tiem ir nodalīta atklāta platforma, kam ir nostiprināti sānu borti un nolaižamas aizmugurējās durvis, bet nav logu aizmugurē abos paneļos.

40

Turklāt autokatafalkus, kādi ir aplūkoti pamatlietā, nevar klasificēt KN pozīcijā 8705, kura attiecas uz “īpašiem mehāniskiem transportlīdzekļiem, kas principā nav konstruēti pasažieru vai preču pārvadāšanai”. Faktiski, kā izriet no šī pozīcijas formulējuma, tajā ietilpstošo transportlīdzekļu galvenā funkcija nav nedz cilvēku, nedz preču pārvadājumi.

41

Ņemot vērā visus iepriekš minētos apsvērumus, uz uzdoto jautājumu ir jāatbild, ka KN ir jāinterpretē tādējādi, ka autokatafalki, kādi ir aplūkoti pamatlietā, ir jāklasificē KN pozīcijā 8703.

Par tiesāšanās izdevumiem

42

Attiecībā uz pamatlietas pusēm šī tiesvedība ir stadija procesā, kuru izskata iesniedzējtiesa, un tā lemj par tiesāšanās izdevumiem. Izdevumi, kas radušies, iesniedzot apsvērumus Tiesai, un kas nav minēto pušu izdevumi, nav atlīdzināmi.

 

Ar šādu pamatojumu Tiesa (desmitā palāta) nospriež:

 

Kombinētā nomenklatūra, kas ietverta Padomes Regulas (EEK) Nr. 2658/87 (1987. gada 23. jūlijs) par tarifu un statistikas nomenklatūru un kopējo muitas tarifu, kura grozīta ar Komisijas Regulu (EK) Nr. 927/2012 (2012. gada 9. oktobris), I pielikumā, ir jāinterpretē tādējādi, ka autokatafalki, kādi ir aplūkoti pamatlietā, ir jāklasificē šīs kombinētās nomenklatūras pozīcijā 8703.

 

[Paraksti]


( *1 ) Tiesvedības valoda – itāļu.

Top