EIROPAS KOMISIJA
Briselē, 30.5.2024
COM(2024) 227 final
2024/0127(NLE)
Priekšlikums
PADOMES LĒMUMS
par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Muitas konvencijas par starptautiskajiem preču pārvadājumiem, kuros lieto TIR karneti, Administratīvajā komitejā attiecībā uz priekšlikumu grozīt konvenciju
PASKAIDROJUMA RAKSTS
1.Priekšlikuma priekšmets
Šis priekšlikums attiecas uz lēmumu, ar kuru nosaka nostāju, kas Savienības vārdā jāieņem Administratīvajā komitejā, kura izveidota ar 1975. gada 14. novembra Muitas konvenciju par starptautiskajiem preču pārvadājumiem, kuros lieto TIR karneti (“TIR konvencija”), saistībā ar vairāku tehnisko grozījumu paredzēto pieņemšanu TIR konvencijā.
2.Priekšlikuma konteksts
2.1.Muitas konvencija par starptautiskajiem preču pārvadājumiem, kuros lieto TIR karneti
TIR konvencijas mērķis ir atvieglot preču starptautiskos pārvadājumus no nosūtītājām muitas iestādēm uz galamērķa muitas iestādēm un caur tik daudzām valstīm, cik nepieciešams. Nolīgums stājās spēkā 1978. gadā. No 2024. gada februāra konvencijai ir 78 puses – 77 valstis un Eiropas Savienība.
Eiropas Savienība ir TIR konvencijas līgumslēdzēja puse kopš 1983. gada 20. jūnija, un visas dalībvalstis arī ir līgumslēdzējas puses.
2.2.Administratīvā komiteja
Administratīvā komiteja, kas izveidota ar 58. bis pantu, darbojas TIR konvencijas ietvaros. Tā ir konvencijas augstākā struktūra, kas uzrauga tās piemērošanu un izskata un pieņem grozījumus TIR konvencijā. Par priekšlikumiem balso, un katrai valstij, kas ir puse un ir pārstāvēta Administratīvās komitejas sesijā, ir viena balss. Savienībai ir ekskluzīva muitas kompetence, ko reglamentē TIR konvencija. Tomēr saskaņā ar TIR konvencijas 52. panta 3. punktu Savienībai kā muitas un ekonomikas savienībai nav balsstiesību papildus tās dalībvalstu balsstiesībām. Visas dalībvalstis ir puses ar balsstiesībām.
TIR konvencijas grozījumus pieņem ar divu trešdaļu klātesošo un balsojošo pušu balsu vairākumu. Lēmuma pieņemšanai vajadzīgais kvorums ir ne mazāk kā viena trešdaļa valstu, kuras ir puses.
2.3.Paredzētais Administratīvās komitejas akts
Administratīvajai komitejai 2024. gada oktobrī astoņdesmit trešajā sesijā vai kādā no nākamajām sesijām ir jāpieņem lēmums par ierosināto grozījumu pieņemšanu TIR konvencijā (“paredzētais akts”).
Paredzētā akta mērķis ir labāk noteikt, kā izbeidzas attiecības starp starptautisko organizāciju, kas atbildīga par TIR galvojumu ķēdi, un TIR valsts asociāciju. Turklāt tas radīs lielāku elastību apstiprinājuma sertifikāta izmantošanā TIR transportlīdzeklim.
Paredzētais akts būs pusēm saistošs saskaņā ar TIR konvencijas 60. pantu. 60. pants attiecas uz īpašu procedūru TIR konvencijas 1.–10. pielikuma grozīšanai, un tajā ir noteikts: “Visus ierosinātos 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9. un 10. pielikuma grozījumus izskata saskaņā ar 59. panta 1. un 2. punktu, un tie stājas spēkā dienā, ko Administratīvā komiteja nosaka to pieņemšanas brīdī, izņemot gadījumu, kad līdz agrākai dienai, kuru Administratīvā komiteja nosaka tajā pašā laikā, viena piektdaļa valstu, kas ir Līgumslēdzējas puses, vai piecas šādas valstis atkarībā no tā, kurš skaits ir mazāks, paziņo ANO ģenerālsekretāram par iebildumiem pret grozījumiem. Administratīvā komiteja šajā punktā minētās dienas nosaka ar divām trešdaļām to dalībnieku balsu vairākuma, kas ir klāt un piedalās balsošanā”.
3.Nostāja, kas jāieņem Savienības vārdā
Savienība atbalsta priekšlikumu grozīt TIR konvencijas 6. pielikumu, pievienojot jaunu 8.10. e) paskaidrojumu, ar mērķi ieviest agrīnas brīdināšanas mehānismu starp ieinteresētajām personām gadījumā, ja starp starptautisko organizāciju un valsts asociāciju rodas strīds, kas varētu potenciāli ietekmēt TIR galvojumu ķēdes darbību. Šim grozījuma priekšlikumam ir pievienots 6. pielikuma 0.6.2 bis-1. paskaidrojuma grozījums, ar ko ievieš vismaz sešus mēnešus ilgu iepriekšējas paziņošanas termiņu, pirms tiek izbeigta vienošanās starp starptautisko organizāciju un valsts asociāciju.
Šos mehānismus bija pieprasījušas Rumānijas iestādes, ko atbalstīja Komisija un pārējās dalībvalstis, lai nākotnē izvairītos no krīzes starp valsts asociāciju un starptautisko organizāciju tādās situācijās, kad muitas dienestiem tiek uzrādīts “fait accompli” bez pietiekama laika piešķirt jaunai valsts asociācijai atļauju izsniegt TIR karnetes.
Tāpēc šie divi mehānismi uzlabos TIR galvojumu ķēdes stabilitāti ES.
Savienība atbalsta arī grozījumus 3. pielikuma 4. punktā un 4. pielikuma “Autotransporta līdzekļa apstiprinājuma sertifikāta paraugs” 4. lpp. “Svarīgs paziņojums” 3. punktā, kuru mērķis ir pagarināt autotransporta līdzekļa apstiprinājuma sertifikāta derīguma termiņu no diviem līdz trim gadiem, kā arī jauna 6. punkta ieviešanu 4. pielikuma “Autotransporta līdzekļa apstiprinājuma sertifikāta paraugs” 4. lpp. “Svarīgs paziņojums”, kā rezultātā TIR pārvadājuma uzsākšanai apstiprinājuma sertifikāts tiks pieņemts līdz derīguma termiņa pēdējai dienai, pat ja pārvadājums beigsies vēlāk. Ar šiem grozījumiem TIR turētājiem vienkāršo sertifikāta izmantošanu un pastiprina TIR konvencijas pievilcību.
4.Juridiskais pamats
4.1.Procesuālais juridiskais pamats
4.1.1.Principi
Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 218. panta 9. punktā ir paredzēti lēmumi, kuri nosaka “nostāju, kas Savienības vārdā jāapstiprina kādā ar nolīgumu izveidotā struktūrā, ja šāda struktūra ir tiesīga pieņemt lēmumus ar juridiskām sekām, izņemot lēmumus, kas papildina vai groza attiecīgajā nolīgumā noteikto iestāžu sistēmu”.
Jēdziens “lēmumi ar juridiskām sekām” ietver aktus, kam ir juridiskas sekas saskaņā ar starptautisko tiesību normām, kuras reglamentē attiecīgo struktūru. Tas ietver arī instrumentus, kas nav saistoši saskaņā ar starptautiskajām tiesībām, bet kas “var būtiski ietekmēt Savienības likumdevēja pieņemtā tiesiskā regulējuma saturu”.
4.1.2.Piemērošana konkrētajā gadījumā
Administratīvā komiteja ir struktūra, kas izveidota ar nolīgumu, proti, ar TIR konvenciju.
Akts, ko Administratīvā komiteja ir aicināta pieņemt, ir lēmums ar juridiskām sekām. Paredzētais akts būs saistošs saskaņā ar starptautiskajām tiesībām atbilstīgi TIR konvencijas 60. pantam.
Paredzētais akts nepapildina un negroza nolīgumā noteikto iestāžu sistēmu.
Tādēļ ierosinātā lēmuma procesuālais juridiskais pamats ir LESD 218. panta 9. punkts.
4.2.Materiālais juridiskais pamats
4.2.1.Principi
Lēmumam, ko pieņem saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu, materiālais juridiskais pamats galvenokārt ir atkarīgs no tā, kāds mērķis un saturs ir paredzētajam aktam, attiecībā uz kuru Savienības vārdā tiek ieņemta nostāja. Ja paredzētajam aktam ir divi mērķi vai divi komponenti, no kuriem viens ir klasificējams kā galvenais, bet otrs ir pakārtots, tad lēmums saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu jābalsta uz viena materiālā juridiskā pamata, proti, tā, kas nepieciešams galvenajam vai dominējošajam mērķim vai komponentam.
4.2.2.Piemērošana konkrētajā gadījumā
Paredzētā akta galvenais mērķis un saturs attiecas uz kopējo tirdzniecības politiku.
Tāpēc ierosinātā lēmuma materiālais juridiskais pamats ir LESD 207. panta 4. punkta pirmā daļa.
4.3.Secinājums
Ierosinātā lēmuma juridiskajam pamatam vajadzētu būt LESD 207. panta 4. punkta pirmajai daļai saistībā ar 218. panta 9. punktu.
5.Paredzētā akta publicēšana
Ar Administratīvās komitejas aktu tiks grozīta TIR konvencija, tāpēc pēc pieņemšanas ir lietderīgi to publicēt Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.
2024/0127 (NLE)
Priekšlikums
PADOMES LĒMUMS
par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Muitas konvencijas par starptautiskajiem preču pārvadājumiem, kuros lieto TIR karneti, Administratīvajā komitejā attiecībā uz priekšlikumu grozīt konvenciju
EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,
ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 207. panta 4. punkta pirmo daļu saistībā ar 218. panta 9. punktu,
ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,
tā kā:
(1)1975. gada 14. novembra Muitas konvencija par starptautiskajiem preču pārvadājumiem, kuros lieto TIR karneti (TIR konvencija), tika apstiprināta Eiropas Ekonomikas kopienas vārdā ar Padomes Regulu (EEK) Nr. 2112/78 un Kopienā stājās spēkā 1983. gada 20. jūnijā.
(2)TIR konvencijas konsolidētā redakcija tika publicēta pielikumā Padomes Lēmumam 2009/477/EK. Saskaņā ar šā lēmuma 1. pantu turpmākie TIR konvencijas grozījumi jāpublicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, norādot to spēkā stāšanās datumu.
(3)Saskaņā ar TIR konvencijas 60. pantu TIR konvencijas Administratīvā komiteja (“Administratīvā komiteja”) var pieņemt grozījumus 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9. un 10. pielikumā ar klātesošo un balsojošo līgumslēdzēju pušu divu trešdaļu balsu vairākumu.
(4)Administratīvajai komitejai savā astoņdesmit trešajā sesijā 2024. gada oktobrī vai kādā no nākamajām sesijām ir jāpieņem vairāki grozījumi TIR konvencijas pielikumos.
(5)Ir lietderīgi noteikt nostāju, kas Savienības vārdā ir jāieņem Administratīvajā komitejā, jo grozījumi Savienībai būs saistoši.
(6)Lai labāk noteiktu starptautiskās organizācijas un nacionālās asociācijas attiecību izbeigšanu, ir nepieciešams ieviest jaunu brīdināšanas mehānismu un iepriekšēja juridiska paziņojuma termiņu pirms to vienošanās izbeigšanas. Turklāt autotransporta līdzekļa apstiprinājuma sertifikāta izmantošana tiks vienkāršota, pagarinot tā derīguma termiņu un ieviešot iespēju to izmantot līdz tā derīguma termiņa beigām.
(7)Tādēļ nostāja, kas Savienības vārdā ir jāieņem Administratīvajā komitejā, būtu jābalsta uz grozījumu projekta, kas pievienots šim lēmumam. Tas neskar iespēju, ka grozījumu projektā var izdarīt nelielas, nebūtiskas izmaiņas, par kurām Savienības pārstāvji un dalībvalstis vienojas, kad Administratīvajā komitejā notiek oficiāls balsojums, bez Padomes papildu lēmuma,
IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.
1. pants
Nostājas, kas Savienības vārdā jāieņem Muitas konvencijas par starptautiskajiem preču pārvadājumiem, kuros lieto TIR karneti, (“TIR konvencijas”) Administratīvās komitejas astoņdesmit trešajā sesijā vai kādā no nākamajām sesijām, pamatā ir lēmumam pievienotais grozījumu projekts.
2. pants
Komisija pauž 1. pantā minēto nostāju. Kad Administratīvajā komitejā notiek oficiāls balsojums, Savienības dalībvalstis, kopīgi rīkojoties Savienības interesēs, pauž Savienības nostāju.
3. pants
Šis lēmums ir adresēts Komisijai un Savienības dalībvalstīm.
Briselē,
Padomes vārdā –
priekšsēdētājs