Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0647

    Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA, ar ko sakarā ar Eiropas SIT platformas slēgšanu atceļ Regulu (ES) Nr. 524/2013 un groza Regulas (ES) 2017/2394 un (ES) 2018/1724

    COM/2023/647 final

    Briselē, 17.10.2023

    COM(2023) 647 final

    2023/0375(COD)

    Priekšlikums

    EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA,

    ar ko sakarā ar Eiropas SIT platformas slēgšanu atceļ Regulu (ES) Nr. 524/2013 un groza Regulas (ES) 2017/2394 un (ES) 2018/1724

    (Dokuments attiecas uz EEZ)


    PASKAIDROJUMA RAKSTS

    1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

    Priekšlikuma pamatojums un mērķi

    Paziņojumā par ES ilgtermiņa konkurētspēju 1 Komisija vēlreiz uzsvēra apņemšanos aktīvi caurskatīt ES tiesību aktus, novērtējot to atbilstību izvirzītajiem mērķiem, lai attiecīgi mazinātu atbilstības nodrošināšanas izmaksas, kas gulstas uz uzņēmumiem un valsts pārvaldes iestādēm. 

    ES tiesību akti par patērētāju ārpustiesas tiesisko aizsardzību (Strīdu alternatīvas izšķiršanas (SAI) direktīva 2 un Regula par strīdu izšķiršanu tiešsaistē (SIT) 3 ) tika pieņemti 2013. gadā un kopš tā laika nav grozīti, kaut gan patēriņa tirgi ir piedzīvojuši krasas pārmaiņas, kas jo īpaši saistītas ar digitālās dimensijas straujo palielināšanos.

    Ar SAI direktīvu tika noteikts patērētāju tiesiskās aizsardzības vispārējais satvars, uzliekot dalībvalstīm pienākumu nodrošināt, ka patērētāji strīda izšķiršanas nolūkā var vērsties SAI vienībās, kuras atbilst kopējiem kvalitātes kritērijiem, un ka strīdi var tikt izšķirti taisnīgi, ātri un cenas ziņā pieņemami, savukārt SIT regula tika pieņemta tikai ar vienu mērķi – izveidot Eiropas strīdu izšķiršanas tiešsaistē platformu (SIT platforma), kurā patērētāji un tirgotāji savus strīdus par pirkumiem tiešsaistē var nodot SAI vienībām.

    SIT platforma kopš 2016. gada darbojas kā pilnībā daudzvalodu digitāla infrastruktūra, kuru izmantojot, patērētāji var pieprasīt, lai tiešsaistē darbojošies tirgotāji strīda izšķiršanai izmantotu SAI vienību. Lai gan SIT platforma ir ļoti apmeklēta, ar tās palīdzību SAI vienības visā Eiropas Savienībā ik gadu izskata tikai vidēji 200 lietas.

    Šis rādītājs neattaisno ne izmaksas, kas Komisijai rodas par šīs platformas uzturēšanu, ne izmaksas, kas rodas publiskās pārvaldes iestādēm un tiešsaistes uzņēmumiem, pildot SIT regulā noteiktos pienākumus. Tāpēc šā priekšlikuma mērķis ir atcelt SIT regulu un līdz ar to slēgt SIT platformu un atcelt tiešsaistē darbojošos uzņēmumu pienākumu norādīt saitīt uz SIT platformu un saziņas vajadzībām apkalpot e-pasta adresi.

    Saskanība ar citiem Savienības tiesību aktiem

    Ar šo priekšlikumu arī ierosināts grozīt tos tiesību aktus (ieskaitot Vienotās digitālās vārtejas regulu 4 ), kuros ir norādīta atsauce uz SIT regulu un paredzēta patērētāju un tirgotāju saziņas iespēja saskaņā ar minēto regulu.

    2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

    Juridiskais pamats

    Priekšlikuma juridiskais pamats (tāpat kā SIT regulai) ir LESD 114. pants par iekšējā tirgus darbību, pienācīgi ņemot vērā LESD 169. pantu 5 . Minētais pants pilnvaro ES paredzēt pasākumus, ar ko tiek tuvināti dalībvalstu noteikumi, kuri attiecas uz iekšējā tirgus izveidi un darbību.

    Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)

    SIT regulas pieņemšana tika pamatota ar subsidiaritātes apsvērumiem: 2011. gadā, kad Komisija pieņēma šo regulu, digitālie tirgi vēl bija attīstības stadijā un nebija nodrošināti pienācīgi privātie vai publiskie digitālie rīki, kas palīdzētu tiešsaistes tirgotājiem vērsties pie SAI vienībām. Taču šie apsvērumi zaudēja aktualitāti, kad strauji attīstījās sūdzību izskatīšanas tiešsaistes sistēmas, ko piedāvā digitālās tirdzniecības vietas, kuras strauji kļuva par vienu no galvenajiem strīdu izšķiršanas kanāliem MVU, kuri tirgojas tiešsaistē.

    Proporcionalitāte

    Atceļot SIT regulu, atkritīs tās radītais slogs, kas gulstas uz publiskā un privātā sektora dalībniekiem.

    Juridiskā instrumenta izvēle

    Tā kā šā priekšlikuma galvenais mērķis ir atcelt SIT regulu, izvēlētais instruments ir regula.

    3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANOS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

    Ex post izvērtējumi / spēkā esošo tiesību aktu atbilstības pārbaudes

    SIT regulas 21. pantā ir paredzēts, ka ik gadu ir jāpublicē ziņojums par platformas darbību, turklāt periodiski ir jāziņo par SIT regulas piemērošanu. Tā kā šajos ziņojumos sniegtā informācija liecina, ka platforma, kuras uzdevums ir veicināt SAI procedūru izmantojumu tiešsaistes tirgos, tiek izmantota ļoti maz, detalizēts izvērtējums nebija jāveic. Tomēr SAI direktīvas pārskatīšanas procesā veiktā ietekmes novērtējuma 7. pielikumā ir uzskaitīti SIT platformas vājo rādītāju iemesli.

    Apspriešanās ar ieinteresētajām personām un pētījumi

    Izvērtējot SAI direktīvu, Komisija 2021. un 2022. gadā rīkoja plašas apspriešanas, kurās daži jautājumi bija nozīmīgi SIT regulas kontekstā. Runa ir par divām daudzvalodu sabiedriskajām apspriešanām, kurās SAI tika vērtēta gan atskatoties, gan raugoties nākotnē, un par uzaicinājumu iesniegt atsauksmes vietnē “Izsakiet viedokli!”.

    Turklāt par SIT platformas darbību tika rīkotas regulāras diskusijas ar ieinteresētajām personām, piemēram, pētījumu ietvaros par platformas veidola un funkciju uzlabošanu notika aptaujas un intervijas ar patērētājiem, tirgotājiem, SAI vienībām un valstu SIT kontaktpunktiem. Tāpat iespēju apspriest platformas darbību deva arī tādi pasākumi kā SIT kontaktpunktu sanāksme 2022. gada 13. septembrī, dažādi semināri, tai skaitā SAI vienību sapulce 2021. gadā, paneļdiskusija 2022. gada patērētāju samitā un apaļā galda diskusija par pārrobežu SAI, kas arī notika 2022. gadā.

    Vispārējais viedoklis bija tāds, ka SIT platformas lietderīgums ir ļoti ierobežots un tādējādi tā nav izmaksu ziņā lietderīga. Tomēr tika norādīts, ka SIT platforma ir svarīgs informācijas avots attiecībā uz SAI vienībām, ko saskaņā ar SAI direktīvu ir atzinušas Savienības dalībvalstu iestādes, taču, tā kā attiecīgais pienākums Komisijai uzturēt SAI vienību sarakstu, ko tā darīja pieejamu SIT platformā, izriet no minētās direktīvas, saraksts tiks uzturēts arī turpmāk. Ieinteresētās personas arī norādīja, ka novērtē SIT kontaktpunktu padomdevēja lomu pārrobežu pirkumu gadījumā. SIT kontaktpunktu lomu vairākumā gadījumu ir pārņēmuši Eiropas patērētāju centri.

    Papildus tam Komisija saņēma savu IT speciālistu atzinumu par SIT platformas veidola un funkciju uzlabošanu, un no tā izriet, ka, lai SIT platformu padarītu atbilstīgu pašreizējiem IT standartiem, tā būtu ļoti pamatīgi jāpārstrādā.

    Ietekmes novērtējums

    Pārskatot SAI direktīvu, tika veikts ietekmes novērtējums, kura 6. pielikumā bija iekļauta detalizēta SIT platformas darbības analīze.

    Minētajā pielikumā ir norādīti statistikas dati par SIT platformas izmantojumu kopš tās darbības sākuma 2016. gadā ar mērķi izprast, kāpēc SAI struktūrās tiek izskatīts tik maz lietu (ES mērogā mazāk nekā 200 lietas gadā). Minētajā analīzē atzīmēts, ka platformai ik gadu ir divi līdz trīs miljoni apmeklētāju. Platformas apmeklētāju mazākums (aptuveni 2 %) nolemj sazināties ar attiecīgo tirgotāju, lai ierosinātu sākt SAI procedūru. Vairākums apmeklētāju jau pēc dažām sekundēm iziet no platformas. Kad tika uzlabota platformas mājaslapa (sniedzot informāciju un nodrošinot interaktīvu jautājumu un atbilžu sistēmu) un patērētāji attiecīgi bija labāk informēti par šīs sistēmas mērķiem un darbību, SAI procedūras pieprasījumu skaits nevis palielinājās, bet, tieši pretēji, samazinājās. Pēc tam, kad patērētājs ir iesniedzis pieprasījumu, tirgotājam ir dotas 30 dienas tam, lai piekristu SAI procedūras sākšanai. Tomēr tam piekrīt tikai 2 % tirgotāju, savukārt 40 % tirgotāju jautājuma atrisināšanas nolūkā sazinās ar patērētājiem nepastarpināti, neizmantojot platformu, bet lielākā daļa tirgotāju vispār nedod nekādu ziņu, jo iesaistīšanās nav obligāta. Saņēmušas pieprasījumu (tādu ir aptuveni 400 gadā), SAI struktūras pārbauda, vai tas ir pieņemams, kā rezultātā atsijājas vidēji puse pieprasījumu. Tātad SIT platformas vājie rādītāji izriet no virknes apstākļu, kuru vidū ir platformas apmeklētāju vājās priekšzināšanas par to, kā darbojas SAI, tirgotāju ļoti zemā ieinteresētība un tas, ka patērētāju sūdzības bieži ir nepilnīgas vai neatbilst SAI vienību noteiktajiem pieņemamības kritērijiem.

    SIT platformas ierobežotā izmantojuma dēļ Komisija izskatīja vairākus risinājumus, kā varētu palielināt izmantojumu tirgotāju un patērētāju vidū, tomēr neizdevās pārliecinoši noteikt līdzekļus, kas ļautu panākt platformas lielāku izmantojumu.

    Savukārt SIT platformas slēgšana ļautu Eiropas Komisijai ietaupīt aptuveni 500 000 EUR gadā 6 jeb 4,4 miljonus EUR 10 gadu laikā 7 . Uzvedības pētījums, kas tika veikts par informācijas prasībām SAI jomā 8 , parādīja, ka esošā prasība tirgotājiem savās vietnēs skaidri norādīt saiti uz SIT platformu nerada pozitīvu ietekmi uz patērētāju nodomu izmantot SAI procedūru. Līdz ar to šīs saites izņemšana neradītu negatīvu ietekmi uz SAI izmantojumu.

    Ietekme uz MVU: tā kā uzņēmumiem, kuri darbojas tiešsaistē un kuru vairākums ir MVU, nevajadzētu uzturēt e-pasta adresi saziņai par SIT, ietaupītos 100 EUR gadā 9 . Attiecīgi kopējais ES uzņēmumu ietaupījums būtu 370 miljoni EUR gadā.

    Sociālā ietekme: SIT platformas aizstāšanai nebūtu sociālas ietekmes nodarbinātības ziņā, jo dalībvalstu kontaktpunktus (visā ES aptuveni 50 pilnslodzes ekvivalentu) pārņemtu ECC vai citas struktūras, kuru uzdevums ir sniegt konsultācijas par pārrobežu SAI un citām tiesiskās aizsardzības iespējām.

    Vidiskā ietekme: SIT platformas slēgšana samazinātu Eiropas Komisijas digitālo oglekļa pēdu.

    Pamattiesības

    Ar personas datiem saistītās tiesības priekšlikumā ir pienācīgi ņemtas vērā, nosakot konkrētu datumu, kad platforma tiks slēgta (un pirms tam datumu, no kura vairs nevarēs iesniegt jaunas sūdzības, taču platforma vēl darbosies). Priekšlikums nodrošina, ka, lai līdz minimumam samazinātu datu aizsardzības pārkāpumu risku, līdz ar platformas slēgšanu tiks dzēsti visi personas dati.

    4.IETEKME UZ BUDŽETU

    Saskaņā ar SAI direktīvas ietekmes novērtējuma 6. pielikumā iekļauto izvērtējumu SIT platformas slēgšana ļaus ietaupīt uzņēmumu, dalībvalstu un Komisijas izmaksas, neietekmējot SAI vienību izmaksas. Tāpēc platformas slēgšanai nav nekādas negatīvas ietekmes uz budžetu.

    5.CITI ELEMENTI

    Nav.

    2023/0375 (COD)

    Priekšlikums

    EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA,

    ar ko sakarā ar Eiropas SIT platformas slēgšanu atceļ Regulu (ES) Nr. 524/2013 un groza Regulas (ES) 2017/2394 un (ES) 2018/1724

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 114. pantu,

    ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

    pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

    ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu,

    saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru,

    tā kā:

    (1)Ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 524/2013 10 tika paredzēta Savienības līmeņa Eiropas strīdu izšķiršanas tiešsaistē (“SIT”) platforma, kas nodrošinātu vienotu piekļuves punktu patērētājiem un tirgotājiem, kuri vēlas tiešsaistes darījumos radušos strīdus atrisināt ārpustiesas ceļā, un Komisijai tika uzdots izstrādāt un uzturēt šo platformu.

    (2)SIT platforma ir interaktīva vietne, kurā patērētāji var prasīt, lai tirgotāji piekristu izmantot kādu no platformā uzskaitītajām strīdu alternatīvas izšķiršanas (SAI) struktūrām, kas atbilst Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2013/11/ES 11 .

    (3)Regulā (ES) Nr. 524/2013 ir noteikts, ka tiešsaistes tirgotājiem un tiešsaistes tirdzniecības vietām savā vietnē ir jānorāda viegli pieejama saite uz SIT platformu. Minētā pienākuma un Komisijas un valstu ieinteresēto struktūru informācijas kampaņu rezultātā platformai ik gadu ir bijuši divi līdz trīs miljoni apmeklētāju.

    (4)Tomēr tikai neliela daļa apmeklētāju izmanto platformu, lai iesniegtu sūdzību, un tikai 2 % apmeklētāju no tirgotājiem saņem pozitīvu atbildi, kas ļauj to pieprasījumu nosūtīt kādai no platformā uzskaitītajām SAI struktūrām. Kopumā visā Savienībā šādu lietu ir aptuveni 200. Komisijas izsludinātajā uzaicinājumā iesniegt atsauksmes par strīdu ārpustiesas izšķiršanas pielāgošanu digitālajiem tirgiem, kurš bija atvērts no 2022. gada 28. septembra līdz 21. decembrim, tika secināts, ka no atbildējušajiem patērētājiem platformu bija izmantojuši tikai 5 % un ka vairākums respondentu uzskata, ka platforma būtu būtiski jāuzlabo vai jāslēdz, jo tā nav izmaksu ziņā lietderīga.

    (5)Šie fakti pārliecinoši norāda uz to, ka Eiropas SIT platformas turpmāka uzturēšana apstākļos, kad SAI vienībām ik gadu tiek nodotas ne vairāk kā 200 lietas, neatbilst Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES, Euratom) 2018/1046 12 noteiktajiem lietderības un efektivitātes principiem.

    (6)Tāpēc SIT platforma būtu jāslēdz un Regula (ES) Nr. 524/2013 būtu jāatceļ. Būtu jāparedz pienācīgi ilgs laiks nolūkā nodrošināt, ka platformā izskatīšanā esošās lietas var tikt pienācīgi pabeigtas.

    (7)Regulas (ES) Nr. 524/2013 12. pantā ir paredzēts, kā apstrādāt personas datus, kas saistīti ar strīdu un tiek glabāti SIT platformas datubāzē, kuru uztur Komisija.

    (8)Saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 524/2013 12. panta 3. punktu personas datus, kas saistīti ar strīdu, minētajā datubāzē glabā tikai uz laiku, kas ir vajadzīgs, lai sasniegtu mērķus, kuriem tie savākti, un lai nodrošinātu, ka datu subjektiem ir iespēja piekļūt saviem personas datiem nolūkā īstenot savas tiesības. Minētie dati ir automātiski jādzēš vēlākais sešus mēnešus pēc dienas, kad ir noslēgta attiecīgā SIT platformā nosūtītā strīda procedūra. Komisijai būtu laikus un jebkurā gadījumā vismaz četrus mēnešus pirms platformas slēgšanas jāinformē par platformas slēgšanu tie lietotāji, kuru SAI lietas ir izskatīšanā. Komisijai būtu jāpiedāvā palīdzība tiem platformas lietotājiem, kuri vēlas izgūt savus lietas datus.

    (9)Tā kā SIT platforma citos Savienības tiesību aktos ir minēta kā platforma, kas patērētājiem dod iespēju prasīt tirgotājiem, lai tie piekristu strīdu ārpustiesas izšķiršanai, minētie akti būtu jāgroza, svītrojot norādes uz šo platformu. Tāpēc būtu attiecīgi jāgroza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2017/2394 13 un (ES) 2018/1724 14 .

    (10)Dažās direktīvās ir atsauces uz Regulu (ES) Nr. 524/2013. Minētās regulas atcelšanas dēļ ir nepieciešams grozīt Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas (ES) 2015/2302 15 , (ES) 2019/2161 16 un (ES) 2020/1828 17 , un tas būtu jādara ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu [xxx/xxx], ar ko groza Direktīvu 2013/11/ES par patērētāju strīdu alternatīvu izšķiršanu 18 ,

    IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

    1. pants

    Regula (ES) Nr. 524/2013 ir atcelta no [ievietot datumu, kas ir sešus mēnešus pēc šīs regulas spēkā stāšanās datuma].

    2. pants

    1.Eiropas SIT platformu slēdz.

    2.Sūdzību iesniegšanas iespēja tiek izbeigta [ievietot datumu, kas ir [divus mēnešus pēc šīs regulas spēkā stāšanās datuma / četrus mēnešus pirms šīs regulas atcelšanas datuma]].

    3.Komisija vēlākais [ievietot datumu, kas ir [divus mēnešus pēc šīs regulas spēkā stāšanās datuma / četrus mēnešus pirms šīs regulas atcelšanas datuma]] informē par platformas slēgšanu tos lietotājus, kuru SAI lietas ir izskatīšanā, un, ja tie vēlas, piedāvā palīdzību tiem pieejamo lietas datu izgūšanā.

    4.Visu SIT platformā esošo informāciju, tai skaitā ar strīdiem saistītos personas datus, dzēš vēlākais [yyyy. gada dd. mm [t. i., datumā, kas ir sešus mēnešus pēc šīs regulas spēkā stāšanās datuma]].

    3. pants 
    Grozījums Regulā (ES) 2017/2394

    Regulas (ES) 2017/2394 pielikuma 22. punktu svītro.

    4. pants
    Grozījums Regulā (ES) 2018/1724

    Regulas (ES) 2018/1724 III pielikumā 7. punktu aizstāj ar šādu:

    “Saraksts ar patērētāju strīdu alternatīvas izšķiršanas vienībām, kuru Komisija sagatavojusi saskaņā ar Direktīvas 2013/11/ES 19 20. panta 4. punktu.

    5. pants
    Stāšanās spēkā

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē,

    Eiropas Parlamenta vārdā –    Padomes vārdā –

    priekšsēdētāja    priekšsēdētājs

    (1)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “ES ilgtermiņa konkurētspēja: skatījums pēc 2030. gada”, 16.3.2023, COM(2023) 168 final, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/HTML/?uri=CELEX:52023DC0168 .
    (2)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2013/11/ES (2013. gada 21. maijs) par patērētāju strīdu alternatīvu izšķiršanu un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2006/2004 un Direktīvu 2009/22/EK (Direktīva par patērētāju SAI).
    (3)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 524/2013 (2013. gada 21. maijs) par patērētāju strīdu izšķiršanu tiešsaistē un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2006/2004 un Direktīvu 2009/22/EK (Regula par patērētāju SIT) (OV L 165, 18.6.2013., 1. lpp.).
    (4)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1724 (2018. gada 2. oktobris), ar ko izveido vienotu digitālo vārteju, lai sniegtu piekļuvi informācijai, procedūrām un palīdzības un problēmu risināšanas pakalpojumiem, un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 1024/2012 (Dokuments attiecas uz EEZ) (OV L 295, 21.11.2018., 1. lpp.).
    (5)    LESD 169. pantā ir noteikts, ka, lai sasniegtu mērķi atbalstīt patērētāju intereses un nodrošināt augstu patērētāju tiesību aizsardzības līmeni, var paredzēt pasākumus saskaņā ar LESD 114. pantu.
    (6)    Sīkāku informāciju par SIT platformas izmaksām skatīt ietekmes novērtējuma 7. pielikumā. Minētajā summā ir ņemtas vērā arī izmaksas, ko radītu SIT platformas aizstāšana ar norāžu rīkiem, kas saskaņā ar aplēsēm izmaksātu lielākais 100 000 EUR.
    (7)    T. i., ikgadējs 600 000 EUR ietaupījums no SIT platformas darbības izbeigšanas mīnus 100 000 EUR gadā citiem izstrādātajiem risinājumiem (piemēram, mākslīgā intelekta advokātbotiem/sarunbotiem) patērētāju novirzīšanai uz pareizo SAI vienību.
    (8)    Behavioural study on disclosure of ADR information to consumers by traders and ADR entities.
    (9)    Tiek pieņemts, ka e-pasta adreses uzturēšanas vidējās izmaksas, ievērojot pienācīgu rūpību uzņēmējdarbībā, kas prasītu pārbaudīt pastkasti ik dienu, ir 0,50 EUR par katru darbdienu. Potenciālie SAI pieprasījumi (400 000 gadā) uzņēmuma pastkastē nonāktu tikai retumis (saskaņā ar Eurostat datiem tiešsaistē darbojas aptuveni 3 700 000 mazumtirgotāju).
    (10)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 524/2013 (2013. gada 21. maijs) par patērētāju strīdu izšķiršanu tiešsaistē un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2006/2004 un Direktīvu 2009/22/EK (OV L 165, 18.6.2013., 1. lpp.).
    (11)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2013/11/ES (2013. gada 21. maijs) par patērētāju strīdu alternatīvu izšķiršanu un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2006/2004 un Direktīvu 2009/22/EK (OV L 165, 18.6.2013., 63. lpp.).
    (12)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2018/1046 (2018. gada 18. jūlijs) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (OV L 193, 30.7.2018., 1. lpp.).
    (13)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/2394 (2017. gada 12. decembris) par sadarbību starp valstu iestādēm, kas atbild par tiesību aktu izpildi patērētāju tiesību aizsardzības jomā, un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 2006/2004 (OV L 345, 27.12.2017., 1. lpp.).
    (14)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1724 (2018. gada 2. oktobris), ar ko izveido vienotu digitālo vārteju, lai sniegtu piekļuvi informācijai, procedūrām un palīdzības un problēmu risināšanas pakalpojumiem, un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 1024/2012 (OV L 295, 21.11.2018., 1. lpp.).
    (15)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2015/2302 (2015. gada 25. novembris) par kompleksiem ceļojumiem un saistītiem ceļojumu pakalpojumiem, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2006/2004 un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/83/ES un atceļ Padomes Direktīvu 90/314/EEK (OV L 326, 11.12.2015., 1. lpp.).
    (16)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/2161 (2019. gada 27. novembris), ar ko groza Padomes Direktīvu 93/13/EEK un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 98/6/EK, 2005/29/EK un 2011/83/ES attiecībā uz Savienības patērētāju tiesību aizsardzības noteikumu labāku izpildi un modernizēšanu (OV L 328, 18.12.2019., 7. lpp.).
    (17)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2020/1828 (2020. gada 25. novembris) par pārstāvības prasībām patērētāju kolektīvo interešu aizsardzībai un ar ko atceļ Direktīvu 2009/22/EK (OV L 409, 4.12.2020., 1. lpp.).
    (18)    [PB: ievietojiet atsauci uz COM(2023) 649.]
    (19)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2013/11/ES (2013. gada 21. maijs) par patērētāju strīdu alternatīvu izšķiršanu un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2006/2004 un Direktīvu 2009/22/EK (OV L 165, 18.6.2013., 63. lpp.).”.
    Top