EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0127

Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA par vadītāju apliecībām, kā arī ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2022/2561 un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1724 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/126/EK un Komisijas Regulu (ES) Nr. 383/2012

COM/2023/127 final

Briselē, 1.3.2023

COM(2023) 127 final

2023/0053(COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA

par vadītāju apliecībām, kā arī ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2022/2561 un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1724 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/126/EK un Komisijas Regulu (ES) Nr. 383/2012

(Dokuments attiecas uz EEZ)

{SEC(2023) 350 final} - {SWD(2023) 128 final} - {SWD(2023) 129 final}


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Šis priekšlikums attiecas uz Savienības noteikumu par vadītāju apliecībām nozīmīgu pārskatīšanu. Šīs ir trešā šāda šo noteikumu pārskatīšana, proti, pirmo īstenoja 1980. gadā ar Direktīvu 80/1263/EEK 1 , kam sekoja otrā vadītāju apliecību Direktīva 91/439/EEK 2 un tad trešā vadītāju apliecību Direktīva 2006/126/EK 3 , 4 .

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Pēdējo 20 gadu laikā ES ir samērā būtiski uzlabojusies ceļu satiksmes drošība. Ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaits ir samazinājies par 61,5 % no aptuveni 51 400 2001. gadā līdz aptuveni 19 800 2021. gadā. Tomēr ceļu satiksmes drošības uzlabojums nav bijis tik liels, cik būtu nepieciešams. Ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaita samazinājuma palēnināšanās, kas sākās 2014. gadā, mudināja ES satiksmes ministrus izdot ministru deklarāciju par ceļu satiksmes drošību neformālajā transporta padomē Valletā 2017. gada martā 5 , kur dalībvalstis aicināja Komisiju izskatīt iespējas stiprināt ES ceļu satiksmes drošības tiesisko regulējumu, lai nodrošinātu, ka aizvien mazāk cilvēku iet bojā ceļu satiksmes negadījumos.

Savas trešās mobilitātes paketes (2018. gada maijs) ietvaros Komisija izdeva “Stratēģisko rīcības plānu ceļu satiksmes drošības jomā” 6 , kurā tā aicināja piemērot jaunu pieeju, lai novērstu ES ceļu satiksmes drošības rādītāju stagnējošo tendenci un tuvotos ilgtermiņa mērķim līdz 2050. gadam pēc iespējas tuvāk nullei samazināt satiksmes negadījumos bojāgājušo skaitu Eiropas Savienībā (“nulles vīzija”). Komisija 2019. gada jūnijā publicēja dokumentu “ES ceļu satiksmes drošības politikas satvars 2021.–2030. gadam. Turpmākie pasākumi virzībā uz ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo cilvēku skaitu tuvināšanu nullei” 7 . Tajā Komisija ierosināja jaunus starpposma mērķus — laikposmā no 2020. līdz 2030. gadam samazināt ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaitu par 50 %, kā arī tajā pašā periodā samazināt smagi ievainoto skaitu par 50 %, kā ieteikts Valletas deklarācijā.

Savā 2020. gada Ilgtspējīgas un viedas mobilitātes stratēģijā 8 Komisija atkārtoti minēja mērķi līdz 2050. gadam samazināt satiksmes negadījumos bojāgājušo skaitu līdz nullei visos transporta veidos un paziņoja Vadītāju apliecību direktīvas pārskatīšanu, lai cita starpā ņemtu vērā tehnoloģiju inovācijas, tostarp mobilās vadītāju apliecības 10. pamatiniciatīvas “Ceļu satiksmes drošības un drošuma uzlabošana” ietvaros. Eiropas Parlaments 2021. gada oktobrī pieņēma rezolūciju par ES ceļu satiksmes drošības politikas satvaru 2021.–2030. gadam 9 , aicinot Komisiju veicināt ceļu satiksmes drošību, it sevišķi nosakot augstākus standartus attiecībā uz vadītāju apmācību.

Šis priekšlikums ir paziņots Komisijas 2022. gada darba programmas II pielikumā (REFIT iniciatīvas) ar virsrakstu “Jauns impulss Eiropas demokrātijai” 10 , un tas īsteno labāka regulējuma programmu 11 , nodrošinot, ka spēkā esošie tiesību akti ir vienkāršāki un skaidri, nerada nevajadzīgu slogu un ņem vērā notiekošo politisko, sociālo un tehnoloģiju attīstību.

ES un citās EEZ dalībvalstīs ir spēkā un tiek piemērots viens no progresīvākajiem vadītāju apliecību regulējumiem. Kopā tas attiecas uz 250 miljoniem transportlīdzekļu vadītāju. Šā regulējuma stūrakmens ir Vadītāju apliecību direktīva, kas nosaka kopīgus juridiskos pasākumus vadītāju apliecību atzīšanai un izdošanai Eiropas Savienībā. Tā mērķi ir ceļu satiksmes drošības uzlabošana un pilsoņu brīvas pārvietošanās veicināšana ES. Eiropas vienotais tirgus nosaka pārvietošanās brīvību, un ES noteikumi par vadītāju apliecībām ir palīdzējuši atvieglot pārrobežu ceļošanu un dzīvesvietas maiņu pilsoņiem, kas pārceļas uz citu dalībvalsti. Tomēr pilsoņi joprojām saskaras ar nekonsekvenci valstu pieejās, kas savukārt ietekmē viņu transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Tāpat viņi saskaras ar nepilnībām un sarežģījumiem direktīvas īstenošanā.

Šī iniciatīva balstās uz Direktīvu 2006/126/EK, kuras mērķis bija uzlabot ceļu satiksmes drošību un sekmēt pārvietošanās brīvību:

·ieviešot Eiropas Savienības vienota parauga vadītāja apliecību, kas ir obligāta visiem vadītājiem no 2033. gada, lai nodrošinātu lielāku aizsardzību pret krāpšanu un viltošanu;

·iedalot vadītāju apliecības kategorijās atkarībā no transportlīdzekļu veidiem un minimālajiem vecumiem to vadīšanai;

·paredzot obligātu administratīvu atjaunošanu visām jaunajām vadītāju apliecībām reizi 10 gados;

·vienkāršojot administratīvo slogu vadītājiem, kas maina dzīvesvietu, pārceļoties uz citu dalībvalsti;

·piemērojot kopīgus minimālos standartus attiecībā uz vadītāju prasmēm, zināšanām un fizisko un garīgo piemērotību;

·nosakot pakāpenisku piekļuvi jaudīgiem motocikliem, pamatojoties uz minimālo vecumu un iepriekšējo pieredzi ar mazāk jaudīgiem motocikliem;

·izveidojot tīklu informācijas apmaiņai valstu iestāžu starpā saistībā ar vadītāju apliecībām (RESPER).

Ietekmes novērtējuma ziņojums 12 apstiprināja, ka ir jāatjaunina ES noteikumi, kas reglamentē vadītāju apliecības, lai atbalstītu centienus samazināt ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo un smagi ievainoto skaitu un lai vēl vairāk samazinātu administratīvos slogus un šķēršļus, kas skar pilsoņu brīvu pārvietošanos ES. Daudzu smagu negadījumu gadījumā, kuru rezultātā iestājas nāve vai gūts smags veselības kaitējums un ievainojumi, liela nozīme ir vadītāja prasmēm, zināšanām, uzvedībai un veselības stāvokļa piemērotībai, un joprojām ir pārāk liels skaits vadītāja apliecību turētāju, kuru atrašanās uz ES ceļiem rada riskus viņu nepiemērotības vadīt transportlīdzekli dēļ. Ex post izvērtējumā 13 konstatēja, ka pašreizējais uz vecumu balstītais skrīnings vairs netiek uzskatīts par galveno nosacījumu. Lai gan ir pieejami pierādījumi, kas liecina par fiziskā stāvokļa iespējamu pasliktināšanos vecuma dēļ, dažos pētījumos ir secināts, ka konkrēti veselības stāvokļi, piemēram, narkotiku lietošana, garīgās veselības slimības, epilepsija un diabēts, sirds saslimšanas un miega apnoja, ne vienmēr ir saistīti ar vecumu. Tomēr tie ir svarīgāki faktori nekā vecums, kad runa ir par veselības stāvokļa piemērotību, lai vadītu transportlīdzekli.

Vadītājiem, it sevišķi iesācējiem vadītājiem, joprojām ir ierobežotas prasmes, zināšanas, riska apzināšanās spējas un pieredze. Tas, ka negadījumos un bojāejas gadījumos biežāk ir iesaistīti iesācēji vadītāji, liecina par to, ka vadītāju apliecību izdošanas prasības nav pilnībā pielāgotas ceļu satiksmes drošības mērķiem. Turklāt jaunu tehnoloģiju, piemēram, pilnveidotu vadītājam asistējošu sistēmu un — nākotnē — automatizētu transportlīdzekļu, ieviešanai būs liela ietekme uz transportlīdzekļu izmantošanu. Lai gan šādas tehnoloģijas var potenciāli uzlabot ceļu satiksmes drošību un sekmēt iekļaujošāku mobilitāti, tās arī vadītājiem rada jaunus izaicinājumus prasmju un zināšanu ziņā saistībā ar jaunām funkcijām, un šādas prasmes un zināšanas pašreizējā direktīvā nav iekļautas.

Runājot par šķēršļiem, kas kavē cilvēku brīvu pārvietošanos, joprojām pastāv nevajadzīgas vai nepamatotas procedūras vadītāja apliecības saņemšanai vai transportlīdzekļa vadīšanas tiesību īstenošanai vai saglabāšanai citā ES valstī, kuras tiek piemērotas, kad vadītāji saņem, izmanto, aizstāj, atjauno vai apmaina vadītāju apliecības. Galu galā tas kavē viņu pārvietošanos ES. Saskaņā ar izvērtējumu dažus direktīvas pasākumus (piemēram, pastāvīgas dzīvesvietas jēdzienu) ir bijis grūti piemērot, un tie, iespējams, ir noveduši pie augsta administratīvā sloga vai kavējuši brīvu pārvietošanos. Praksē pilsoņi ar dokumentētām transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām, kuri saskaras ar šādiem šķēršļiem, var palikt bez vadītāja apliecības līdz pat sešus mēnešus vai pat ilgāk. Turklāt pašreizējā direktīva konkrētos gadījumos var liegt ES pilsoņiem saņemt vadītāja apliecību ES valstīs, kurās viņiem nav pietiekamu vietējās valodas zināšanu un testēšanas laikā nav atļauts tulks. Tāpat nav kopīgu noteikumu par trešās valstīs izdotu vadītāja apliecību apmainīšanu, ja apliecības turētājs pārceļas dzīvot uz Eiropas Savienību, un ES apliecības, kas vienā dalībvalstī izdotas apmaiņā pret trešā valstī izdotu apliecību, var vairs nebūt derīgas, ja persona pārceļas dzīvot uz citu dalībvalsti.

Visbeidzot, vairākas dalībvalstis 14 ir ieviesušas vai plāno ieviest valsts mobilās (digitālās) vadītāju apliecības, neizdodot fizisku dokumentu (t. i., karti). Tā kā pašreizējā direktīva nosaka savstarpējās atzīšanas principu tikai attiecībā uz fiziskām apliecībām, mobilās vadītāju apliecības paliks derīgas tikai izdevējas valsts teritorijā. Tādējādi pašreizējais regulējums neļauj gūt labumu no autotransporta digitālās pārkārtošanās Eiropas līmenī un kavē brīvu pārvietošanos Eiropas Savienībā.

Vadītāju apliecību direktīvas jaunais priekšlikums balstās uz iepriekšējās direktīvas mērķiem, proti, uzlabot ceļu satiksmes drošību un atvieglot brīvu pārvietošanos, kā arī reaģē uz nepieciešamību palielināt autotransporta ilgtspēju un veicināt tā digitālo pārkārtošanos. Priekšlikumam ir liela nozīme ilgtspējīgas attīstības mērķu 15 sasniegšanā, proti, tas palīdz panākt, lai, pienākot 2030. gadam, pilsētas un apdzīvotās vietas būtu iekļaujošas, drošas, noturīgas un ilgtspējīgas, kā arī palīdz nodrošināt ikvienas personas piekļuvi drošām, cenas ziņā pieejamām, piekļūstamām un ilgtspējīgām transporta sistēmām. Tāpat priekšlikumā īpaša uzmanība ir pievērsta visu sabiedrības grupu, it sevišķi neaizsargātu satiksmes dalībnieku, piemēram, gājēju, velosipēdistu, motorizētu divriteņu transportlīdzekļu lietotāju, individuālu mobilitātes ierīču lietotāju, personu ar invaliditāti un personu ar ierobežotām pārvietošanās vai orientēšanās spējām, ceļu satiksmes drošības vajadzībām 16 . Iekļaujot jaunus noteikumus par automātisko pārnesumkārbu un palielinot maksimālo masu lielākajai daļai bezemisiju transportlīdzekļu B kategorijā, priekšlikums sekmēs šādu transportlīdzekļu izmantošanu, tādējādi veicinot Eiropas Klimata akta 17  mērķus un Eiropas zaļā kursa nulles piesārņojuma mērķi līdz 2050. gadam panākt no kaitīgiem piesārņotājiem brīvu vidi 18 .

Vadītāju apliecību direktīvas jaunais priekšlikums ir saskaņots ar Vienotas digitālās vārtejas regulu 19 , kas nodrošina piekļuvi tiešsaistes informācijai, palīdzībai un problēmu risināšanas pakalpojumiem, kā arī e-pārvaldes procedūrām portālā Your Europe. Priekšlikuma reglamentētā informācija jau ir iekļauta Vienotas digitālās vārtejas regulas I pielikumā. Lai vēl vairāk samazinātu administratīvo slogu, Vadītāju apliecību direktīvas II pielikumu grozīs nolūkā nodrošināt, lai pilsoņiem un rezidentiem piedāvātā administratīvā procedūra būtu pilnībā pieejama tiešsaistē.

Tādēļ iniciatīvas mērķis, īstenojot turpmāk izklāstīto, ir uzlabot ceļu satiksmes drošību un atvieglot cilvēku brīvu pārvietošanos Eiropas Savienībā, vienlaikus veicinot arī ilgtspējīgu autotransportu un tā digitālo pārkārtošanos.

Braukšanas prasmju, zināšanu un pieredzes uzlabošana un bīstamas uzvedības samazināšana un sodīšana. Noteikumi par vadītāju apmācību, eksaminēšanu un pārbaudi nodrošinās, ka īpaši gados jauni un iesācēji vadītāji iegūst prasmes, zināšanas, pieredzi un riska apzināšanos, kas vajadzīgi drošai transportlīdzekļa vadīšanai. Turklāt vadītāji arī iegūtu labākas prasmes un zināšanas par progresīvām tehnoloģijām, pilnvērtīgi izmantojot inovāciju drošību un vidisko potenciālu, kā arī par motorizētās satiksmes un aktīvo mobilitātes veidu drošu līdzāspastāvēšanu. Visās dalībvalstīs no vadītājiem būtu jāprasa atbildība par bīstamu braukšanas uzvedību, lai radītu vidi, kas uzlabo ceļu satiksmes drošību.

Transportlīdzekļu vadītāju atbilstīgas fiziskās un garīgās piemērotības nodrošināšana ES. Atbilstīgi jaunākajām tehnoloģiju attīstības norisēm un uz cilvēktiesībām balstītam invaliditātes modelim 20 tiks uzlaboti un atjaunināti noteikumi par neprofesionālu vadītāju fizisko un garīgo piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai. Turklāt visā ES tiks uzlabots veselības skrīninga process, lai labāk sekmētu ceļu satiksmes drošības mērķrādītāju sasniegšanu.

Tādu neatbilstīgu vai nevajadzīgu šķēršļu likvidēšana, kas skar vadītāju apliecību pretendentus un turētājus. Saistībā ar vadītāju piekļuvi apliecībām un viņu transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atzīšanu joprojām pastāv vairāki šķēršļi, kas savukārt ierobežo pārvietošanās brīvību ES: sarežģījumi saistībā ar braukšanas eksāmeniem, kas izriet no valodu nezināšanas, dažādiem noteikumiem rezidentu pastāvīgās dzīvesvietas noteikšanai ES vai konkrētu transportlīdzekļa vadīšanas tiesību turpināmības neesības, ceļojot un mainot dzīvesvietu ES. Sagaidāms, ka šo šķēršļu likvidēšana palīdzēs arī risināt vadītāju, it sevišķi kravas automobiļu vadītāju, pašreizējo trūkumu, neapdraudot ceļu satiksmes drošību. Turklāt būtu jānodrošina vēl lielāka saskaņošana attiecībā uz vadītāju apliecību derīgumu, kā arī būtu jāievieš mobilā vadītāja apliecība.

Detalizētāka informācija par to, kā iniciatīva virzās uz iepriekš minētajiem mērķiem un risina saistītās problēmas, ir izklāstīta šā paskaidrojuma raksta 3. nodaļā.

Lai nodrošinātu konsekventu pieeju ceļu satiksmes drošības jomā saistībā ar ceļu satiksmes noteikumu pārrobežu izpildi, ir izstrādāta sarunu pakete, kas ietver trīs iniciatīvas: papildus šim priekšlikumam tā ietver arī priekšlikumu direktīvai, ar kuru groza Eiropas Parlamenta un Padomes 2015. gada 11. marta Direktīvu (ES) 2015/413, ar ko veicina pārrobežu apmaiņu ar informāciju par ceļu satiksmes drošības noteikumu pārkāpumiem, (“PRA direktīva”) 21 , 22 un priekšlikumu direktīvai par konkrētu transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšanas sekām Savienības mērogā 23 .

Saskanība ar spēkā esošajiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā

Šis priekšlikums ir saskanīgs ar citiem ES tiesību aktiem ceļu satiksmes drošības jomā: Eiropas Parlamenta un Padomes 2022. gada 14. decembra Direktīvu (ES) 2022/2561 par dažu kravu vai pasažieru pārvadāšanai paredzētu autotransporta līdzekļu vadītāju sākotnējās kvalifikācijas iegūšanu un periodisku apmācību 24 , 25 , Direktīvu (ES) 2015/413 26 un tā dēvēto “Vispārīgās drošības regulu” 27 , 28 . Tāpat tas ir saskanīgs ar ES ceļu satiksmes drošības politikas satvaru 2021.–2030. gadam — turpmākie pasākumi virzībā uz ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo cilvēku skaitu tuvināšanu nullei 29 .

Iniciatīva ir arī saskaņota ar PRA direktīvu. Savstarpējas palīdzības (15. pants) kontekstā Vadītāju apliecību direktīva paredz arī tīklu informācijas apmaiņai saistībā ar vadītāju apliecībām (RESPER), ko var izmantot, lai īstenotu Vadītāju apliecību direktīvu, Profesionālu vadītāju kvalifikācijas un apmācības direktīvu un PRA direktīvu un kontrolētu atbilstību šīm direktīvām. Patlaban pastāv juridiskā nenoteiktība attiecībā uz to, vai RESPER var izmantot PRA direktīvas (kura paļaujas uz EUCARIS) vajadzībām, un to rada Vadītāju apliecību direktīvas 15. panta formulējums un tas, ka PRA direktīvas 4. panta 4. punkts nosaka, ka dalībvalstīm ir jānodrošina, lai informācijas apmaiņā PRA direktīvas ietvaros “nenotiek apmaiņa ar datiem no citām datubāzēm, kas netiek izmantotas, piemērojot šo direktīvu”. Tādējādi liels vairākums tiesībaizsardzības iestāžu neizmanto RESPER kontroles nolūkos.

Gan juridisku, gan konsekvences apsvērumu dēļ PRA direktīva tiek pārskatīta paralēli Vadītāju apliecību direktīvai. Šajā kontekstā tiek apsvērta iespēja likvidēt ierobežojumu attiecībā uz citu datubāžu izmantošanu. Piekļuve RESPER izpildes nolūkos būs iespējama saskaņā ar Vadītāju apliecību direktīvas nosacījumiem, un rezultātā ir sagaidāms, ka tiks sekmīgi izmeklēts lielāks skaits pārkāpumu. Turklāt, lai pilnībā likvidētu juridisko nenoteiktību, Vadītāju apliecību direktīvas pārskatīšana nodrošinās skaidrību attiecībā uz visiem lietošanas gadījumiem, kad ir nepieciešama piekļuve RESPER tiesībaizsardzības kontekstā.

Tiek ierosināts noteikumus par konkrētu transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšanas sekām Savienības mērogā iekļaut atsevišķā tiesību aktā. Tas attieksies uz šādu lēmumu pārrobežu izpildi, savukārt šī iniciatīva risinās sekas saistībā ar apliecību izdošanu.

Priekšlikums ir arī daļa no Eiropas Prasmju gada, kura mērķis ir veicināt mūžizglītību, stiprināt ES uzņēmumu konkurētspēju un atbalstīt zaļo un digitālo pārkārtošanos sociāli taisnīgā veidā.

Saskanība ar citām Savienības politikas jomām

Vadītāju apliecību direktīva reglamentē transportlīdzekļa vadīšanas tiesības atkarībā no transportlīdzekļu kategorijām. Konkrētas kategorijas ir noteiktas, atsaucoties uz ES noteikumiem:

·Padomes Direktīvu Nr. 96/53/EK, ar kuru paredz maksimālos pieļaujamos gabarītus iekšzemes un starptautiskajos autopārvadājumos, kā arī šo transportlīdzekļu maksimālo pieļaujamo masu starptautiskajos autopārvadājumos 30 , ļaujot identificēt ar alternatīvu degvielu darbināmu transportlīdzekļu tipus;

·Regulu (ES) Nr. 168/2013 par divu riteņu vai trīs riteņu transportlīdzekļu un kvadriciklu apstiprināšanu un tirgus uzraudzību 31 , ļaujot identificēt mopēdu, motociklu, motorizētu triciklu un kvadriciklu tipus.

Direktīva nosaka minimālo vecumu vadītāja apliecības saņemšanai nākotnes profesionālajiem vadītājiem, uz kuriem attiecas Eiropas Parlamenta un Padomes 2022. gada 14. decembra Direktīva (ES) 2022/2561 par dažu kravu vai pasažieru pārvadāšanai paredzētu autotransporta līdzekļu vadītāju sākotnējās kvalifikācijas iegūšanu un periodisku apmācību 32 .

Turklāt noteikumi par personas datu aizsardzību attiecas arī uz informācijas apmaiņu saistībā ar vadītāju apliecībām, it sevišķi Regula (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 33 .

Komisija 2021. gada 3. jūnijā pieņēma priekšlikumu 34 Regulas (ES) Nr. 910/2014 35 pārskatīšanai saistībā ar Eiropas digitālās identitātes regulējuma noteikšanu. Šis jaunais regulējums nodrošina pamatelementus, kas ir būtiski mobilajām vadītāju apliecībām. It sevišķi elektroniskās identitātes un, iespējams, elektroniskā maka funkcijas var izmantot, lai izstrādātu sadarbspējīgu risinājumu ES mobilajām vadītāju apliecībām.

Šis priekšlikums ir saskanīgs ar un sekmē ES klimatneitralitātes mērķa sasniegšanu līdz 2050. gadam, kā noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2021/1119, ar ko izveido ES klimatneitralitātes panākšanas satvaru, 2. panta 1. punktā.

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Priekšlikuma juridiskais pamats ir Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 36 91. panta 1. punkts. LESD 91. panta 1. punkta c) apakšpunktā ir noteikts, ka Eiropas Savienība ir kompetenta noteikt pasākumus transporta drošības, tostarp ceļu satiksmes drošības, stiprināšanai.

Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)

Saskaņā ar Direktīvu 2006/126/EK Savienībai jau ir kompetence vadītāju apliecību jomā. Ar vadītāju apliecībām saistītie jautājumi ietver transnacionālus aspektus, ko atsevišķas dalībvalstis vienas pašas nevar risināt. Lai gan Vadītāju apliecību direktīva ir nozīmīgs solis noteikumu par vadītāju apliecībām saskaņošanas procesā un sekmē ES politikas īstenošanu, līdz šim tā ir grozīta vienpadsmit reizes, lai saskaņotu kopīgus standartus un prasības, kā arī lai noteikumus pielāgotu zinātniskajam un tehniskajam progresam kopš 2006. gada. Ar šo priekšlikumu ieviestie jaunie noteikumi ir Savienībai saskaņā ar LESD 91. panta 1. punktu piešķirtās kompetences jomā, un, ņemot vērā to saistību ar jau spēkā esošo vadītāju apliecību regulējumu, tos var pienācīgi īstenot tikai Savienības līmenī.

Ņemot vērā ES mērķrādītājus ceļu satiksmes drošības jomā un paredzamo nepietiekamo progresu ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo un smagi ievainoto skaita samazināšanā, ir vajadzīga papildu ES rīcība, lai sasniegtu šos noteiktos mērķrādītājus. Piemēram, cīņa pret bīstamu uzvedību uz ceļiem var būt pilnvērtīga tikai tad, ja ceļu satiksmes noteikumu pārkāpēji, kas ir nerezidenti, saskaras ar savas rīcības sekām saskaņā ar tādiem pašiem nosacījumiem kā rezidenti. Ņemot vērā šo jautājumu pārrobežu dimensiju, dalībvalstis vienas pašas nevar pienācīgi sasniegt šos mērķus.

Turpmāka ES līmeņa rīcība ir vajadzīga arī nolūkā likvidēt nevajadzīgus un nepamatotus šķēršļus personu pārvietošanās brīvībai, kurus rada neoptimālas vadītāju apliecību izdošanas un atjaunošanas procedūras. Šīs problēmas ir jārisina ES līmenī, jo arī tām ir pārrobežu dimensija. Mobilās vadītāju apliecības iespējams savstarpēji atzīt visā ES tikai tad, ja dalībvalstu izmantotie risinājumi ir saskaņoti un sadarbspējīgi.

Bez ES iejaukšanās dalībvalstu sadarbība vadītāju apliecību jautājumos būtu turpinājusies uz divpusēju vai daudzpusēju nolīgumu pamata, kas savukārt būtu vēl vairāk sarežģījis apliecību izdošanas sistēmu un radījis lielāku administratīvo slogu apliecību turētājiem un pārvaldes iestādēm. Tāpat vadītāji varētu saskarties ar administratīvām grūtībām, ceļojot uz dalībvalstīm 37 , kuras nav Vīnes Konvencijas 38 līgumslēdzējas puses, piemēram, saskaroties ar prasību par starptautiskas vadītāja apliecības nepieciešamību. Visbeidzot, mainot dzīvesvietu Eiropas Savienībā, ES vadītāju apliecību turētājiem būtu jāsaņem jauna vadītāja apliecība, ko izdevusi viņu jaunā dzīvesvietas valsts, un to īstenotu, vai nu veicot administratīvu maiņu, vai noliekot transportlīdzekļa vadīšanas eksāmenu kā jebkurš cits pretendents. Bez ES iejaukšanās ārvalstu profesionālu vadītāju integrēšana ES autotransporta nozarē būtu ierobežota, jo ārvalstu vadītāji saskartos ar administratīviem sarežģījumiem, lai saglabātu savas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Šā šķēršļa likvidēšana kopā ar citām darbībām papildus šim pasākumam, piemēram, saistībā ar vadītāju kvalifikāciju, darba apstākļu uzlabošanu un strukturālu problēmu risināšanu, varētu palīdzēt risināt vadītāju trūkumu ES.

Proporcionalitāte

Priekšlikums ir vajadzīgs un proporcionāls attiecībā pret mērķi atvieglot brīvu pārvietošanos ar saskaņotiem noteikumiem par vadītāju apliecībām, jo dalībvalstis vienas pašas nevar nodrošināt, ka tiek netraucēti atzītas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības, kuras piešķir citas dalībvalsts izdota vadītāja apliecība.

Priekšlikums nav plašāks, nekā vajadzīgs, lai sasniegtu mērķus, proti, nodrošinātu labāku ceļu satiksmes drošību un atvieglotu pārvietošanās brīvību, jo pieņemtie politikas risinājumi dalībvalstīm nodrošina pietiekamu elastīgumu. Attiecībā uz mobilajām vadītāju apliecībām ir noteiktas vien minimālas saskaņošanas prasības, noteikumi par pārbaudes laikiem ļauj dalībvalstīm piemērot papildu valsts nosacījumus vai ierobežojumus iesācējiem vadītājiem. Noteikumi par vadītāju apliecību apmaiņu ar trešām valstīm ir detalizēti.

Tādēļ ir vajadzīga pārredzama, efektīva un koordinēta pieeja ar vienlīdzīgu attieksmi pret ceļu satiksmes dalībniekiem, it sevišķi kā labvēlīgs priekšnosacījums vadītāju apliecību savstarpējas atzīšanas principam, un ierosinātais priekšlikums atbilst proporcionalitātes principam.

Juridiskā instrumenta izvēle

Lai nodrošinātu skaidru un konsekventu tiesību aktu izstrādi, vispiemērotākais juridiskais risinājums ir direktīvas pilnīga pārskatīšana.

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANOS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Ex post izvērtējumi / spēkā esošo tiesību aktu atbilstības pārbaudes

Eiropas Komisija 2022. gadā publicēja ex post izvērtējumu 39 par Direktīvu 2006/126/EK saskaņā ar labāka regulējuma principiem. Šis izvērtējums ir parādījis, ka Direktīvas 2006/126/EK un tās divu priekšteču kopējā ietekme nodrošināja ceļu satiksmes drošības uzlabojumus ceļu satiksmes dalībniekiem visā Savienībā, kā arī sekmēja brīvu pārvietošanos. Tāpat izvērtējumā konstatēja Vadītāju apliecību direktīvas pozitīvu ietekmi uz vadītāju apliecību krāpšanas un vadītāju apliecību tūrisma gadījumu skaita samazināšanu. Tā ir samazinājusi administratīvo slogu, it sevišķi vadītāju apliecību turētājiem. Izvērtējuma rezultāti liecina arī, ka ir iespējams vēl vairāk uzlabot drošības līmeni, kā arī dažu reglamentējošo prasību efektivitāti un proporcionalitāti. Izvērtējumā atzina, ka ES transporta sistēma strauji mainās digitalizācijas ietekmē, kā arī saistībā ar pieaugošu uzsvaru uz aktīvajiem mobilitātes veidiem pilsētu transportā, jaunu mobilitātes veidu rašanos, savienojamības un automatizācijas attīstību, mākslīgā intelekta nozīmes palielināšanos un mazemisiju un bezemisiju transportlīdzekļu izmantošanu. Tika konstatēts, ka spēkā esošais tiesiskais regulējums ir jāpielāgo, lai nodrošinātu ne tikai pašreizējās, bet arī nākotnes vajadzības.

Turklāt izvērtējumā konstatēja, ka netiek pietiekami plaši izmantoti digitāli risinājumi, tajā skaitā mobilās vadītāju apliecības un RESPER. Tāpat tika konstatēts, ka noteikumi par transportlīdzekļa vadīšanas prasmēm un zināšanām pienācīgi neatspoguļo jaunos tehnoloģiju risinājumus, piemēram, pilnveidotas vadītājam asistējošas sistēmas, pusautomatizētu un automatizētu transportlīdzekļa vadīšanu, simulatoru izmantošanu, kā arī mikromobilitātes risinājumu un mazemisiju un bezemisiju transportlīdzekļu ar automātisko pārnesumkārbu izmantošanu.

Turklāt daži noteikumi ir neoptimāli saistībā ar personu brīvas pārvietošanās atvieglošanu, piemēram, noteikumi par pastāvīgās dzīvesvietas noteikšanu, par ārvalstu vadītāju apliecību atzīšanu un par derīguma termiņiem. Direktīva nav arī pilnībā papildinoša attiecībā pret Direktīvu (ES) 2015/413 40 saistībā ar sankciju par šādiem pārkāpumiem izpildi. Turklāt direktīva ir labāk jāsaskaņo ar Vispārīgās drošības regulu 41 .

Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Saskaņā ar labāka regulējuma pamatnostādnēm ex post izvērtējuma un ietekmes novērtējuma laikā tika īstenota apspriešanās ar ieinteresētajām personām.

Ex post izvērtējuma laikā 2020. gada 16. oktobrī norisinājās ieinteresēto personu seminārs, lai vāktu pierādījumus, apstiprinātu izdarītos konstatējumus, uzklausītu atgriezenisko saiti un apkopotu viedokļus.

Laikā no 2020. gada 28. oktobra līdz 2021. gada 20. janvārim notika atklāta sabiedriskā apspriešana, ļaujot ieinteresētajiem sabiedrības pārstāvjiem un ieinteresētajām personām paust savus viedokļus par spēkā esošajiem noteikumiem.

Ietekmes novērtējuma sagatavošanās posmā ieinteresētajām personām bija iespēja sniegt atgriezenisko saiti par sākotnējo ietekmes novērtējumu (2021. gada 2. ceturksnis). Pēc tam tika īstenotas šādas mērķorientētas apspriešanās darbības:

divas pārrunu kārtas:

·izpētes pārrunas sākotnējā posmā (2022. gada 1. un 2. ceturksnis),

·padziļinātas pārrunas, lai novērstu informācijas iztrūkumus un novērtētu politikas pasākumu paredzamo ietekmi (2021. gada 2. un 3. ceturksnis);

divas apsekojumu kārtas:

·apsekojums, lai pamatotu problēmu analīzi (2022. gada 2. ceturksnis),

·apsekojums, lai novērtētu politikas pasākumu ietekmi (2022. gada 2. un 3. ceturksnis).

Visbeidzot, 2022. gada 3. ceturksnī notika jauna atklāta sabiedriskā apspriešana.

Ekspertu atzinumu pieprasīšana un izmantošana

Ietekmes novērtējuma laikā norisinājās trīs ekspertu semināri:

apmācība, eksaminēšana un transportlīdzekļu kategorijas, 2022. gada 1. ceturksnis;

vadītāju apliecību izdošana un savstarpēja atzīšana, 2022. gada 2. ceturksnis;

ceļu satiksmes pārkāpumu sekas un veselības stāvokļa piemērotība, 2022. gada 2. ceturksnis.

Komisijas dienestu darbs pie ietekmes novērtējuma tika pabeigts ar ārēju atbalsta pētījumu, ko veica neatkarīgs konsorcijs, kuru veidoja COWI, Ecorys un NTUA.

Ex post izvērtējuma un ietekmes novērtējuma sagatavošanas posmā regulāri tika informēta saskaņā ar spēkā esošās direktīvas 9. pantu izveidotā Vadītāju apliecību komiteja, kurā pamatā ir dalībvalstu eksperti, kā arī notika regulāra apspriešanās ar šo komiteju.

Ietekmes novērtējums

Šim priekšlikumam par Vadītāju apliecību direktīvas pārskatīšanu ir pievienots ietekmes novērtējuma ziņojums 42 , kura projekts tika iesniegts Regulējuma kontroles padomei (RKP) 2022. gada 12. oktobrī. RKP 2022. gada 18. novembrī izdeva pozitīvu atzinumu 43 . Ietekmes novērtējuma ziņojumu pārskatīja saskaņā ar RKP ieteikumiem. Tāpat tika ņemtas vērā detalizētākas RKP tehniskās piezīmes. Ietekmes novērtējuma ziņojums ietver detalizētu aprakstu par politikas risinājumiem (5. iedaļa), savukārt visu risinājumu ietekmes visaptveroša analīze ir izklāstīta 6. iedaļā. Tālāk ir izklāstīts analizēto politikas risinājumu kopsavilkums.

Politikas risinājums A

Politikas risinājums A (PR A) ietver politikas pasākumus, kas ir kopīgi visiem trim politikas risinājumiem. PR A pasākumu mērķis ir saskaņot Vadītāju apliecību direktīvu ar tehnoloģisko, zinātnisko un sociālo attīstību Eiropas Savienībā, pilnveidojot direktīvas galvenos noteikumus un pievēršoties tirgus vajadzībām un iespējām.

Attiecībā uz ceļu satiksmes drošību šis risinājums palielina eksāmenā iekļauto jautājumu klāstu. Tāpat tas modernizē tehniskos līdzekļus (RESPER), atbalstot sadarbību kompetento iestāžu starpā saistībā ar cīņu pret krāpšanu un viltošanu. Tas pielāgo noteikumus, lai ņemtu vērā ar alternatīvu degvielu darbināmu transportlīdzekļu skaita pieaugumu ES autoparkā. Visbeidzot, risinājums atjaunina standartus attiecībā uz fizisko un garīgo piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai un izveido jaunu īpašu informācijas apmaiņas platformu, lai starp iestādēm būtu iespējama plašāka apmaiņa ar zināšanām.

Attiecībā uz pārvietošanās brīvību tas nosaka vienādu administratīvo derīgumu A un B kategorijas vadītāju apliecībām visās dalībvalstīs un precizē gadījumus, kad derīgumu var saīsināt vai pagarināt. Tāpat risinājums paredz neobligātās atbilsmes savstarpēju atzīšanu 44 , precizē konkrētus aspektus saistībā ar pastāvīgas dzīvesvietas jēdziena īstenošanu un ievieš papildu saderību. Visbeidzot, tas ievieš ES mobilo vadītāja apliecību, kā arī iespēju uz fiziskās vadītāja apliecības norādīt QR kodu.

Politikas risinājums B

Politikas risinājums B (PR B) nozīmē lielāku politisko iejaukšanos saistībā ar ceļu satiksmes drošību, kā arī administratīvā sloga samazināšanu konkrētām vadītāju kategorijām.

Attiecībā uz ceļu satiksmes drošību papildus PR A pasākumiem tas ievieš jaunus noteikumus par apmācību un pārbaudes laikiem. Tas papildina noteikumus par fizisko un garīgo piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai ar nesaistošām pamatnostādnēm par pretendenta redzes pārbaudi un obligātu skrīningu, pamatojoties uz pašnovērtējumu. Tiks izstrādāta apmācības programma ģimenes ārstiem.

Attiecībā uz pārvietošanās brīvību papildus PR A pasākumiem ir vienkāršoti izdošanas noteikumi ar iespēju ES valstspiederīgajiem saņemt savu pirmo vadītāja apliecību pilsonības valstī, ja viņi saskaras ar šķēršļiem saistībā ar eksāmena valodu. Lai mazinātu profesionālu vadītāju trūkumu, ir vienkāršoti arī spēkā esošie noteikumi par autobusu un kravas automobiļu vadītājiem un ieviesti noteikumi par trešo valstu izdotu vadītāju apliecību apmainīšanu. Visbeidzot, lai risinātu mobilitātes problēmas attālos apgabalos, dalībvalstis varēs paplašināt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības B1 vadītāja apliecības turētājiem, ļaujot viņiem vadīt transportlīdzekļus ar lielāku masu ar maksimālo ātrumu līdz 45 km stundā, bet tikai attiecīgās dalībvalsts teritorijā.

Politikas risinājums C

Politikas risinājums C (PR C) paredz vēl lielāku saskaņošanu un darbības jomu nekā PR B.

Runājot par ceļu satiksmes drošību, papildus PR A un PR B pasākumiem ir grozītas transportlīdzekļu kategorijas, kurām ir nepieciešama vadītāja apliecība, lai: 1) iekļautu jaunus mikromobilitātes transportlīdzekļus ar maksimālo ātrumu no 25 līdz 45 km stundā; 2) ļautu savstarpēji atzīt valstu apliecības, kas ir vajadzīgas lauksaimniecības transportlīdzekļu vadīšanai, un 3) panāktu labāku saskaņošanu ar tirgus iespējām un vajadzībām, kā arī ar D1 kategorijas autobusu vajadzībām. Noteikumi par fizisko un garīgo piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai būtu stingrāki.

Attiecībā uz pārvietošanās brīvību papildus PR A un PR B pasākumiem ir savstarpēji atzīts fiziskās un garīgās piemērotības transportlīdzekļa vadīšanai novērtējums un ārvalstu vadītāju apliecību bijušie turētāji var turpināt vadīt transportlīdzekļus, mainot savu dzīvesvietu citā dalībvalstī, ar nosacījumu, ka vismaz pēdējos piecus gadus viņiem nav reģistrēti nekādi ceļu satiksmes drošības pārkāpumi.

Pasākumu un politikas risinājumu novērtējums

Dažādo politikas risinājumu pasākumiem ir veikts kvantitatīvs un kvalitatīvs novērtējums par ekonomisko un sociālo (ceļu satiksmes drošības) ietekmi un ietekmi uz pamattiesībām. Lai novērtētu ietekmi, ir noteikts 2025.–2050. gada laikposms saskaņā ar pamatscenārija prognozēm. Ir sagaidāms, ka attiecībā uz ceļu satiksmes drošību PR A nebūtu optimāls attiecīgo ES mērķrādītāju sasniegšanai. PR B vairāk uzlabotu ceļu satiksmes drošību, savukārt PR C ir plašāks, tomēr PR C izmaksu un ieguvumu attiecība ir sliktāka par PR B izmaksu un ieguvumu attiecību. Runājot par brīvu pārvietošanos un ekonomisko ietekmi, sagaidāms, ka galveno pienesumu sniegs digitālo vadītāju apliecību ieviešana un administratīvā derīguma saskaņošana 1. grupas vadītājiem līdz 15 gadiem (abi jau ir ietverti PR A). PR B un PR C ieviestie papildu pasākumi atrisinātu bloķēšanas problēmas, kas skar dažas konkrētas vadītāju grupas, bet tiem būtu ievērojami mazāka ietekme. Attiecībā uz pamattiesībām ietekmi kontrolētu noteikumu par datu aizsardzību stingra īstenošana, it sevišķi RESPER ietvaros.

Visi politikas risinājumi pilnībā ietver principu “digitāls pēc noklusējuma”, kas atspoguļo paziņojumu “Digitālais kompass līdz 2030. gadam” 45 .

Normatīvā atbilstība un vienkāršošana

Šī iniciatīva ir iekļauta Komisijas 2022. gada darba programmā, proti, tās II pielikumā (REFIT iniciatīvas) ar virsrakstu “Jauns impulss Eiropas demokrātijai” 46 . Iniciatīvai ir nozīmīga REFIT dimensija saistībā ar to procedūru vienkāršošanu un saskaņošanu, ko dalībvalstis piemēro vadītāju apliecībām.

Direktīva 2006/126/EK rada nozīmīgu izmaksu slogu saistībā ar vadītāju apliecību fiziskas izdošanas procedūrām un izgatavošanu, un to nosaka attiecīgo ES iedzīvotāju lielais skaits. ES mobilās vadītāja apliecības ieviešana nodrošinās nozīmīgu daļu no vienkāršošanas un saistītā sloga samazināšanas. Proti, būs vieglāk saņemt, aizstāt, atjaunot vai apmainīt vadītāja apliecību, jo visu procedūru būs iespējams veikt tiešsaistē. Turklāt arī administratīvā derīguma saskaņošana vadītāju apliecībām A, A1, A2, AM, B, B1 un BE kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem nozīmēs mazāku nepieciešamību vērsties pārvaldes iestādē, jo būs retāk nepieciešams atjaunot vadītāja apliecību (reizi 15 gados 10 gadu vietā dalībvalstīs, kas patlaban piemēro šo noteikumu).

Pamattiesības

Noteikumi par vadītāju apliecībām ir saskaņoti ar piemērojamiem ES datu aizsardzības tiesību aktiem. Ir ierosināts skaidrāks izklāsts par gadījumiem, kādos var izmantot RESPER, likvidējot esošās juridiskās neskaidrības, kas apdraud vadītāju personas datu aizsardzību. eIDAS funkciju izmantošana ES vadītāja apliecībai, it sevišķi elektroniskās identitātes izmantošana, lai reģistrētos, un ES maka izmantošana, lai saglabātu datus un apmainītos ar tiem, nodrošinās šai informācijai augstu drošības un privātuma līmeni.

Netiek sagaidīts, ka pāreja uz ES digitālo vadītāja apliecību izslēgs konkrētas iedzīvotāju kategorijas. Arī tad, kad digitālās vadītāju apliecības izdos pēc noklusējuma, ikviens joprojām varēs pēc izvēles saņemt fizisku vadītāja apliecību.

Attiecībā uz pārvietošanās brīvību pastāvīgas dzīvesvietas jēdziena precizējumam vajadzētu atrisināt problēmu saistībā ar izdevējiestādes noteikšanu pēc dzīvesvietas maiņas. Administratīvā derīguma noteikumu vienkāršošana nodrošinās ES vadītāju apliecību turētājiem vienlīdzīgas tiesības neatkarīgi no tā, kurā valstī viņi iesniedz vadītāja apliecības pieteikumu vai pagarina savas apliecības derīgumu. Neobligātās atbilsmes savstarpēja atzīšana ļaus vadītāju apliecību turētājiem izmantot neobligātās atbilsmes piešķirtās tiesības arī citās dalībvalstīs, kuras piemēro tādus pašus noteikumus.

Ierosinātā direktīva arī pozitīvi ietekmēs tiesības uz nediskriminēšanu, jo nodrošinās elastīgumu attiecībā uz vadītāju apliecību pirmo izdošanu gadījumā, ja pastāv ierobežojumi saistībā ar valodām, un tas pretendentiem ļaus izvēlēties, kur kārtot eksāmenu.

Ierosinātā direktīva nodrošinās personu ar invaliditāti tiesību ievērošanu saskaņā ar Pamattiesību hartu un ANO Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām, kurā ES un visas dalībvalstis ir puses.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Ietekme uz Savienības budžetu galvenokārt ir saistīta ar informācijas platformas izveidi informācijas apmaiņai iestāžu starpā par fizisko un garīgo piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai un ar (tiešsaistes) apmācības programmas izstrādi ģimenes ārstiem, proti, no 0,7 līdz 1,1 miljona EUR apmērā.

5.CITI ELEMENTI

Īstenošanas plāni un uzraudzīšanas, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

Ja priekšlikumu apstiprinās, dalībvalstis reizi gadā informēs Komisiju par izdoto, atjaunoto, aizstāto, anulēto un apmainīto vadītāju apliecību skaitu katrā kategorijā, ietverot datus par mobilo vadītāju apliecību izdošanu un izmantošanu. 

Skaidrojošie dokumenti (direktīvām)

Šim priekšlikumam nav nepieciešami skaidrojoši dokumenti saistībā ar tā transponēšanu.

Detalizēts konkrētu priekšlikuma noteikumu skaidrojums

Turpmāk ir izklāstīti galvenie noteikumi, kas būtiski groza Direktīvu 2006/126/EK vai pievieno jaunus elementus.

·1. pantā ir noteikts direktīvas priekšmets un darbības joma, norādot jomas, kurās direktīva paredz kopīgus noteikumus.

·2. pantā ir ieviestas definīcijas, lai ņemtu vērā jaunus jēdzienus, kas ir iekļauti kopējās juridiskās skaidrības labad.

·3. pantā ir ieviesti pamatnoteikumi, kas ir piemērojami fiziskām un mobilām vadītāju apliecībām, it sevišķi saistībā ar to savstarpēju atzīšanu. 4. pantā ir noteiktas detalizētas prasības attiecībā uz fiziskām vadītāju apliecībām, 5. pantā — attiecībā uz mobilām vadītāju apliecībām.

·6. un 7. pants aizstāj Direktīvas 2006/126/EK bijušo 4. pantu, divos atsevišķos pantos sadalot noteikumus, kas attiecas uz 1) apliecību kategorijām un 2) minimālajiem vecumiem.

·8. pants atbilst Direktīvas 2006/126/EK bijušajam 5. pantam, precizējot saikni starp Savienības kodiem un iespējamiem nosacījumiem un ierobežojumiem saistībā ar transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām.

·9. pants aizstāj Direktīvas 2006/126/EK bijušo 6. pantu, ieviešot šādas izmaiņas:

oprasības saņemt C vai D kategorijas vadītāja apliecību, lai iegūtu CE vai DE kategorijas vadītāja apliecību, atcelšana;

osaskaņā ar bijušā 6. panta 4. punkta c) apakšpunktā noteiktās iepriekšējas atbilsmes neobligātuma atcelšana;

otiesības vadīt D1E kategorijas transportlīdzekļus D1 un C1E vai D1 un CE kategorijas apliecību turētājiem;

oneobligātās atbilsmes ieviešana, ļaujot vadīt konkrētus transportlīdzekļus ar B1 kategorijas apliecību, un

oneobligāto atbilsmju savstarpēja atzīšana.

·10. pants atbilst Direktīvas 2006/126/EK bijušajam 7. pantam ar šādām izmaiņām:

o15 gadu administratīvais derīgums ir vispārējs nosacījums A un B kategorijas gadījumā;

oKomisija un dalībvalstis var izņēmuma gadījumos pagarināt vadītāju apliecību administratīvo derīgumu;

ovadītāju apliecību administratīvo derīgumu var samazināt, lai to saskaņotu ar pagaidu uzturēšanās atļaujas ilgumu;

ovadītāju apliecību administratīvo derīgumu var samazināt, pamatojoties uz apliecības turētāja vecumu, sākot tikai no 70 gadiem.

·11. pants atbilst Direktīvas 2006/126/EK bijušā 11. panta 1., 2., 3. un 5. punktam.

·12. pants ievieš konkrētus jaunus noteikumus par trešo valstu izdotu vadītāju apliecību apmaiņu apliecību turētājiem ar pastāvīgu dzīvesvietu kādas dalībvalsts teritorijā. 

·13. pants ietver Direktīvas 2006/126/EK bijušā 11. panta 4. punktu un ievieš konkrētus noteikumus par vadītāja apliecības ierobežošanas, apturēšanas, atņemšanas vai anulēšanas ietekmi dalībvalstī.

·14. pants ievieš jaunu principu, proti, transportlīdzekļa vadīšanu ar pavadošo personu vadītājiem vecumā no 17 līdz 18 gadiem.

·15. pants nosaka pārbaudes laiku vismaz divu gadu garumā, kura laikā uz iesācējiem vadītājiem attiecas stingri noteikumi saistībā ar transportlīdzekļa vadīšanu reibumā un iespējami papildu valsts līmeņa nosacījumi.

·16. pants atbilst Direktīvas 2006/126/EK bijušajam 10. pantam.

·17. pants iekļauj Direktīvas 2006/126/EK bijušo 12. pantu. Tas nosaka arī dažus izņēmumus gadījumos, kas vadītāja apliecības turētājs nespēj pierādīt savu pastāvīgo dzīvesvietu vai — B kategorijas vadītāja apliecības pirmās izdošanas gadījumā — kad ES pilsoņi nepārzina savas dzīvesvietas dalībvalsts valodu.

·18. pants atbilst Direktīvas 2006/126/EK bijušajam 13. pantam, ņemot vērā Komisijas publicēto informāciju par trešo valstu standarta parauga apliecībām.

·19. pants atbilst Direktīvas 2006/126/EK bijušajam 15. pantam, it sevišķi precizējot gadījumus, kuros dalībvalstīm būtu jāsniedz savstarpējā palīdzība.

·20. pants balstās uz Direktīvas 2006/126/EK 14. pantu un dara iespējamu informācijas vākšanu saskaņā ar labāka regulējuma noteikumiem.

·21. pants ietver standarta noteikumu, lai ļautu Komisijai pieņemt deleģētos aktus saskaņā ar konkrētiem direktīvas noteikumiem.

·22. pants atbilst Direktīvas 2006/126/EK bijušajam 9. pantam, ar ko izveido Vadītāju apliecību komiteju, un ir atjaunināts ar atsaucēm uz Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 16. februāra Regulu (ES) Nr. 182/2011, ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu 47 , tādējādi ļaujot pēc vajadzības pieņemt īstenošanas aktus.

·23. pants pievieno c) apakšpunktu Direktīvas (ES) 2022/2561 5. panta 2. punktam, lai būtu iespējama transportlīdzekļa vadīšana ar pavadošo personu C kategorijas vadītāju apliecību turētājiem, kas sasnieguši 17 gadu vecumu.

·24. pants groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2018/1724 II pielikumu 48 .

·25. pants ietver noteikumu par transponēšanu, it sevišķi ņemot vērā Dalībvalstu un Komisijas 2011. gada 28. septembra kopīgo politisko deklarāciju par skaidrojošiem dokumentiem 49 .

·26. pants ietver standarta noteikumu, paredzot nosacījumus Direktīvas 2006/126/EK atcelšanai.

·27. pants ietver standarta noteikumu, paredzot direktīvas stāšanos spēkā.

·28. pants ietver standarta noteikumu, paredzot, ka direktīva ir adresēta dalībvalstīm. 

·I pielikums atbilst Direktīvas 2006/126/EK bijušajam I pielikumam. Tas ir atjaunināts, ņemot vērā prasības, kuras ieviestas ar Komisijas 2012. gada 4. maija Regulu (ES) Nr. 383/2012, ar ko nosaka tehniskās prasības attiecībā uz vadītāju apliecībām, kurās iestrādāts datu glabāšanas līdzeklis (mikroshēma) 50 , (B daļa), tehniskās specifikācijas mobilajām vadītāju apliecībām (C daļa), kā arī ieviešot jaunus Savienības kodus, kas tagad ir individualizēti E daļā.

·II pielikums atbilst Direktīvas 2006/126/EK bijušajam II pielikumam. Tas ir atjaunināts, lai ņemtu vērā:

onepieciešamību jauniem pretendentiem vadītājiem nokārtot vadītāja bīstamas situācijas atpazīšanas testu;

oprasību novērtēt zināšanas par riska faktoriem saistībā ar mikromobilitātes veidiem, ar alternatīvu degvielu darbināmu transportlīdzekļu drošību, kā arī prasmes saistībā ar pilnveidotām vadītājam asistējošām sistēmām un citiem transportlīdzekļa automatizācijas aspektiem;

oprasību stingrības samazināšanu vadītājiem, kuri braukšanas eksāmenu nokārtojuši ar automātisko pārnesumkārbu, kad viņi iesniedz pieteikumu par saistītā ierobežojuma izņemšanu no viņu vadītāja apliecības.

·III pielikums atbilst Direktīvas 2006/126/EK bijušajam III pielikumam. Tas ir atjaunināts:

oieviešot obligātu skrīningu ar 1. grupas vadītāju pašnovērtējumu;

osamazinot pārbaužu regularitāti, ja vadītāja veselības stāvokli ietekmē diabēts.

·IV, V un VI pielikums atbilst Direktīvas 2006/126/EK attiecīgajiem pielikumiem bez nekādām būtiskām izmaiņām.

·VIII pielikums ietver standarta informāciju, kas saistīta ar atcelšanu un transponēšanu.

2023/0053 (COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA

par vadītāju apliecībām, kā arī ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2022/2561 un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1724 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/126/EK un Komisijas Regulu (ES) Nr. 383/2012

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 91. panta 1. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu 51 ,

ņemot vērā Reģionu komitejas atzinumu 52 ,

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1)Noteikumi par vadītāju apliecībām ir būtiski kopējās transporta politikas elementi, kas palīdz uzlabot ceļu satiksmes drošību un atvieglo tādu personu brīvu pārvietošanos, kuras pārceļas uz dalībvalsti, kas nav tā pati, kurā izdota vadītāja apliecība. Ņemot vērā to, cik svarīgi ir individuāli transportlīdzekļi, tas, ka personai ir vadītāja apliecība, ko pienācīgi atzinusi uzņēmēja dalībvalsts, veicina un atvieglo pārvietošanās un uzņēmējdarbības brīvību. Tāpat šāda dokumenta vai transportlīdzekļa vadīšanas tiesību nelikumīga iegūšana vai atbilstīgi saņemtas vadītāja apliecības zaudēšana nelikumīgas rīcības rezultātā skar ne tikai to dalībvalsti, kurā šāds pārkāpums ir izdarīts, bet arī ceļu satiksmes drošību visā Savienībā.

(2)Spēkā esošais regulējums būtu jāatjaunina, lai tas būt piemērots jaunajam laikmetam, ilgtspējīgs, iekļaujošs, vieds un noturīgs. Tam būtu jārespektē nepieciešamība samazināt transporta emisijas, kā arī jāņem vērā digitalizācija, demogrāfiskās tendences un tehnoloģiju attīstība, lai pastiprinātu Eiropas ekonomikas konkurētspēju. Ir svarīgi vienkāršot un digitalizēt administratīvās procedūras, lai likvidētu pastāvošos šķēršļus, piemēram, administratīvos slogus, kas ietekmē pārvietošanās brīvību vadītājiem, kuri pārceļas uz dalībvalsti, kas nav apliecības izdevēja. Saskaņotam Savienības standarta vadītāju apliecību regulējumam būtu jāietver gan fiziskās, gan mobilās vadītāju apliecības un jāparedz to savstarpēja atzīšana, ja tās ir pienācīgi izdotas saskaņā ar šo direktīvu.

(3)Eiropas Savienība pirmo “Kopienas parauga” fizisku vadītāja apliecību ieviesa 1980. gada 4. decembrī. Kopš tā laika noteikumi saistībā ar šādu Kopienas paraugu ir kļuvuši par pasaules progresīvāko transportlīdzekļa vadīšanas tiesību piešķiršanas struktūru stūrakmeni, aptverot vairāk nekā 250 miljonus vadītāju. Tādēļ šīs direktīvas pamatā vajadzētu izmantot uzkrāto pieredzi un praksi, un tai vajadzētu paredzēt saskaņotus noteikumus par Savienības standartiem attiecībā uz fiziskām vadītāju apliecībām. Savienībā izdotām fiziskām vadītāju apliecībām ar pretviltošanas pasākumiem būtu jānodrošina augsta līmeņa aizsardzība pret krāpšanu un viltošanu un iespēja iekļaut tajos mikroshēmas vai QR kodus.

(4)Būtu jānodrošina, lai personas datu apstrāde šīs direktīvas īstenošanas nolūkā atbilst Savienības datu aizsardzības regulējumam, it sevišķi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) 2016/679 53 .

(5)Šī direktīva nosaka juridisko pamatu obligāta personas datu kopumu saglabāšanai fiziskajās vadītāju apliecībās un to mikroshēmās vai QR kodos, kā arī mobilajās vadītāju apliecībās, lai visā Savienībā garantētu augstu ceļu satiksmes drošības līmeni, ievērojot Regulas (ES) 2016/679 6. panta 1. punkta e) apakšpunktu un — attiecīgā gadījumā — 9. panta 2. punkta g) apakšpunktu. Šādiem datiem nevajadzētu pārsniegt to, kas vajadzīgs, lai pierādītu personas tiesības vadīt transportlīdzekli, personu identificētu un verificētu personas tiesības vadīt transportlīdzekli un identitāti. Šī direktīva arī nosaka papildu aizsardzības pasākumus, lai nodrošinātu verifikācijas laikā atklāto personas datu aizsardzību.

(6)Lai nodrošinātu juridisko skaidrību un garantētu netraucētu pāreju starp šo direktīvu un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/126/EK par vadītāju apliecībām 54 , dalībvalstīm būtu jāspēj saglabāt papildu personas datus mikroshēmā, ja to paredz valsts tiesību akti, kas atbilst Regulai (ES) 2016/679. Tomēr šī direktīva nav juridiskais pamats šādu papildu datu iekļaušanai.

(7)Savukārt ar šo direktīvu izveidotajam QR kodam, kas ļauj verificēt uz fiziskās vadītāja apliecības uzdrukātās informācijas autentiskumu, nevajadzētu pieļaut, ka tiek saglabāts vairāk informācijas, nekā ir norādīts uz vadītāja apliecības.

(8)Šī direktīva neparedz juridisko pamatu tam, lai dalībvalstīs tiktu izveidotas vai uzturētas valsts līmeņa datubāzes biometrisko datu uzglabāšanai, jo tas ir valsts tiesību aktu jautājums, kam ir jāatbilst Savienības tiesību aktiem par datu aizsardzību. Turklāt šī direktīva neparedz juridisko pamatu centralizētas biometrisko datu datubāzes izveidei vai uzturēšanai Savienības līmenī.

(9)Ir vajadzīgas papildu apņemšanās, lai paātrinātu cīņu pret vadītāju apliecību viltošanu un krāpšanu. Tādēļ ir vēlams pārcelt tuvāk datumu, kurš sākotnēji tika noteikts Direktīvā 2006/126/EK un līdz kuram visām izdotajām vai apritē esošajām fiziskajām vadītāju apliecībām ir jāatbilst visām Savienības tiesību aktos noteiktajām prasībām.

(10)Digitālā pārkārtošanās ir viena no Savienības prioritātēm. Autotransporta gadījumā digitālā pārkārtošanās palīdzēs likvidēt pastāvošos administratīvos šķēršļus, kas ierobežo personu brīvu pārvietošanos, piemēram, tos, kas saistīti ar fizisko vadītāju apliecību izdošanas ilgumu. Tādēļ būtu jānosaka atsevišķs Savienības standarts Savienībā izdotajām mobilajām vadītāju apliecībām. Lai sekmētu digitālo pārkārtošanos, mobilās vadītāju apliecības būtu jāizdod pēc noklusējuma no [pieņemšanas datums+4 gadi], neskarot pretendenta tiesības vienlaikus saņemt vai nu fizisku vadītāja apliecību, vai abas.

(11)Mobilajai vadītāja apliecībai būtu jāietver ne tikai uz fiziskās vadītāja apliecības norādītā informācija, bet arī informācija, kas ļauj verificēt datu autentiskumu, un vienreizlietojams rādītājs. Tomēr būtu jānodrošina, ka pat šādos gadījumos personas dati, kas tiek darīti pieejami, nepārsniedz tos, kuri tiktu norādīti fiziskā vadītāja apliecībā un kuri ir noteikti nepieciešami šādu datu autentiskuma verifikācijai. Minētajiem papildu datiem vajadzētu atšķirties, ja personai ir vairākas mobilās vadītāja apliecības, kas ir iespējams ar nosacījumu, ka tās izdevusi viena un tā pati dalībvalsts.

(12)Ilgtspējīgas un viedas mobilitātes stratēģijā ir noteikts redzējums, kā ES ievērojami uzlabot mobilitātes un transporta ilgtspēju. Emisijas no autotransporta nozares ietver siltumnīcefekta gāzu emisijas, gaisa piesārņotājus, troksni un mikroplastmasu, ko rada riepu un ceļu dilšana. Braukšanas veids ietekmē šīs emisijas, iespējami nelabvēlīgi iedarbojoties uz vidi un cilvēku veselību. Tādēļ transportlīdzekļa vadīšanas apmācībai vajadzētu parādīt vadītājiem, kā samazināt savu ietekmi uz emisijām, kā arī viņus sagatavot bezemisiju transportlīdzekļu vadīšanai.

(13)Lai ļautu pilsoņiem un iedzīvotājiem gūt tiešu labumu no iekšējā tirgus ieguvumiem, nesaskaroties ar nevajadzīgu papildu administratīvo slogu, Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) 2018/1724 55 ir paredzēta piekļuve tiešsaistē tām procedūrām, kas ir relevantas iekšējā tirgus darbībai, tostarp pārrobežu lietotājiem. Šajā direktīvā ietvertā informācija ir iekļauta arī Regulas (ES) 2018/1724 I pielikumā. Būtu jāgroza minētās regulas II pielikums, lai nodrošinātu, ka ikviens pieprasījuma iesniedzējs var pilnvērtīgi izmantot tiešsaistes procedūras.

(14)Vadītāju apliecības būtu jādala kategorijās atkarībā no to transportlīdzekļu tipiem, kurus tās atļauj vadīt. Tas būtu jāīsteno skaidrā un saskaņotā veidā, pilnībā ņemot vērā attiecīgo transportlīdzekļu tehniskos raksturlielumus un to vadīšanai nepieciešamās prasmes.

(15)Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas 2006. gada 13. decembra Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām, kam ES pievienojās kā puse 2011. gada 21. janvārī, būtu jāpieņem konkrēti noteikumi, lai personām ar invaliditāti būtu vieglāk vadīt transportlīdzekļus. Tādējādi ar Komisijas iepriekšēju piekrišanu dalībvalstīm vajadzētu varēt nepiemērot 6. pantu konkrētiem motorizēto transportlīdzekļu tipiem.

(16)Vadītāju apliecību dažādo kategoriju pretendentu minimālais vecums būtu jānosaka Savienības līmenī. Neatkarīgi no tā dalībvalstīm būtu jāļauj dažu kategoriju transportlīdzekļu vadīšanai noteikt augstāku vecuma ierobežojumu, lai vēl vairāk veicinātu ceļu satiksmes drošību. Izņēmuma gadījumos būtu jāļauj dalībvalstīm noteikt zemākus vecuma ierobežojumus, lai ņemtu vērā attiecīgās valsts apstākļus. It sevišķi nolūkā ļaut vadīt ar ugunsdzēsību vai sabiedriskās kārtības uzturēšanu saistītus transportlīdzekļus vai realizēt izmēģinājuma projektus saistībā ar jaunām transportlīdzekļa tehnoloģijām.

(17)Būtu jānosaka pakāpju sistēma, proti, ka B kategorijas vadītāja apliecība ir priekšnoteikums, lai pretendents varētu iegūt konkrētas citas kategorijas, un atbilsmes starp kategorijām. Šādai sistēmai vajadzētu būt daļēji saistošai visām dalībvalstīm, bet arī tām piešķirt iespēju to savstarpēji piemērot savās attiecīgajās teritorijās. Dalībvalstīm vajadzētu būt arī iespējai noteikt konkrētas atbilsmes, kas būtu spēkā tikai to teritorijā.

(18)Ceļu satiksmes drošības nolūkā ir jānosaka minimālās prasības vadītāja apliecības izdošanai. Būtu jāsaskaņo braukšanas eksāmenu un transportlīdzekļa vadīšanas tiesību piešķiršanas standarti. Šajā nolūkā būtu jānosaka attiecīgās zināšanas, prasmes un uzvedība saistībā ar motorizētu transportlīdzekļu vadīšanu; braukšanas eksāmenam būtu jābalstās uz šiem jēdzieniem, un būtu jānosaka minimālie standarti attiecībā uz fizisko un garīgo piemērotību šādu transportlīdzekļu vadīšanai.

(19)Cilvēku vai kravu pārvadāšanai izmantojamu transportlīdzekļu vadītājiem būtu jāsniedz pierādījumi, ka viņi, saņemot vadītāja apliecību, kā arī regulāri pēc tam atbilst fiziskās un garīgās piemērotības minimālajiem standartiem, kas ļauj vadīt transportlīdzekļus. Regulāras pārbaudes, ko atkārtoti veic saskaņā ar attiecīgas valsts noteikumiem par minimālo standartu ievērošanu, atvieglos personu brīvu pārvietošanos, palīdzēs izvairīties no konkurences izkropļojumiem un labāk ņems vērā šādu transportlīdzekļu vadītāju atbildību. Dalībvalstis var paredzēt veselības pārbaudes kā garantiju tam, ka ir ievēroti minimālie standarti attiecībā uz fizisko un garīgo piemērotību citu motorizētu transportlīdzekļu vadīšanai. Pārredzamības labad šādām pārbaudēm vajadzētu sakrist ar vadītāju apliecību atjaunināšanu.

(20)Lai nodrošinātu vienādas tiesības visā Savienībā, ņemot vērā arī ceļu satiksmes drošības apsvērumus, AM, A1, A2, A, B1 un B kategorijas vadītāju apliecību administratīvajam derīgumam vajadzētu būt 15 gadiem, savukārt C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 un D1E kategorijas vadītāju apliecību administratīvajam derīgumam vajadzētu būt pieciem gadiem. Šajā direktīvā noteiktajos izņēmuma gadījumos dalībvalstīm vajadzētu būt iespējai paredzēt īsāku periodu.

(21)Lai ļautu dalībvalstīm un — pienācīgi pamatotos gadījumos — Savienībai kopumā reaģēt uz krīzēm, kuru dēļ valstu iestādes nespēj atjaunot tādas vadītāju apliecības, kam pretējā gadījumā beigtos derīgums, vajadzētu paredzēt iespēju pagarināt šādu vadītāju apliecību administratīvo derīgumu par stingri nepieciešamo laiku.

(22)Principam “viens turētājs, viena apliecība” vajadzētu novērst situācijas, ka vienai personai ir vairāk nekā viena fiziskā vadītāja apliecība. Tomēr šis princips būtu arī jāpaplašina, lai ņemtu vērā mobilo vadītāju apliecību tehnisko specifiku.

(23)Ar ceļu satiksmes drošību saistītu iemeslu dēļ dalībvalstīm būtu jāspēj visiem vadītāju apliecību turētājiem ar pastāvīgo dzīvesvietu to teritorijā piemērot savus valsts noteikumus par transportlīdzekļu vadītāju apliecību atņemšanu, apturēšanu, atjaunošanu vai anulēšanu.

(24)Vadītājiem, kam ir vadītāja apliecība, ko izdevusi viņu dzīvesvietas dalībvalsts pēc apmaiņas pret trešās valsts izdotu vadītāja apliecību, vajadzētu būt tiesībām vadīt transportlīdzekli visā Savienībā tā, ir kā viņi būtu sākotnēji saņēmuši apliecību Savienībā. Šādai apmaiņai varētu būt dažāda ietekme uz ceļu satiksmes drošību un personu brīvu pārvietošanos.

(25)Komisijai vajadzētu būt pilnvarotai pieņemt lēmumu, kas identificē trešās valstis, kuras nodrošina ar Savienību salīdzināmu ceļu satiksmes drošības līmeni, un dod iespēju šo valstu izdoto vadītāju apliecību turētājiem apmainīt savas apliecības saskaņā ar līdzīgiem noteikumiem tā, it kā tās būtu izdotas dalībvalstī. Šie nosacījumi būtu detalizēti un pamatoti jānosaka attiecībā uz visām attiecīgajām vadītāju apliecību kategorijām.

(26)Tādu vadītāju apliecību gadījumā, ko izdevušas trešās valstis, kuras nav šāda Komisijas lēmuma objekts vai kuru gadījumā šāds lēmums ne skaidri atļauj, ne aizliedz veikt maiņu, dalībvalstīm vajadzētu būt iespējai šīs apliecības apmainīt saskaņā ar saviem valsts noteikumiem ar nosacījumu, ka tās uz apmainītās apliecības izmanto attiecīgo Savienības kodu. Ja šādas vadītāja apliecības turētājs pārceļas uz citu dalībvalsti, jaunajai dzīvesvietas valstij nevajadzētu būt pienākumam šādai apliecībai piemērot savstarpējas atzīšanas principu.

(27)“Vadītāju apliecību tūrisms”, proti, dzīvesvietas mainīšana, lai saņemtu jaunu vadītāja apliecību nolūkā apiet transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšanu, kas piemērota citā dalībvalstī, ir izplatīta prakse, kas nelabvēlīgi ietekmē ceļu satiksmes drošību. Vadītājus nevajadzētu atbrīvot no viņiem piemērotajām prasībām, lai viņi atgūtu savas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības vai savu vadītāja apliecību, nomainot dzīvesvietu. Vienlaikus būtu skaidri jānorāda, ka jebkāda pilsoņa rīcība drīkst novest pie nenoteikta laika aizlieguma tikai pienācīgi pamatotos gadījumos un ka šādam lēmumam vajadzētu attiekties tikai uz tā izdevējas dalībvalsts teritoriju.

(28)Lai uzlabotu ceļu satiksmes drošību, attiecībā uz konkrētām vadītāju apliecību kategorijām būtu jāievieš Savienības mēroga shēma transportlīdzekļa vadīšanai ar pavadošo personu. Šādas sistēmas noteikumiem vajadzētu paredzēt iespēju pretendentiem saņemt vadītāja apliecību attiecīgajās kategorijās pirms vajadzīgā minimālā vecuma sasniegšanas. Tomēr šīs vadītāju apliecības vajadzētu ļaut izmantot tikai pieredzējuša vadītāja pavadībā. Šādās situācijās dalībvalstīm vajadzētu būt iespējai ceļu satiksmes drošības nolūkā savā teritorijā paredzēt stingrākus nosacījumus un noteikumus attiecībā uz to izdotajām vadītāju apliecībām.

(29)Neskarot vispārējo mērķi attiecībā uz ceļu satiksmes drošības uzlabošanu, shēmai transportlīdzekļa vadīšanai ar pavadošo personu būtu jāpanāk kravas automobiļu vadītāja profesijas pieejamības un pievilcības uzlabošanu gados jaunākai paaudzei, lai paplašinātu viņu nodarbinātības iespējas un lai palīdzētu risināt vadītāju trūkumu Savienībā. Tādēļ šai shēmai būtu jāattiecas uz C kategorijas vadītāju apliecībām un B kategorijas vadītāju apliecībām, kas ir C kategorijas priekšnoteikums.

(30)Būtu jānodrošina, ka vadītāji, kas pirmo reizi saņem savu vadītāja apliecību konkrētā kategorijā, neapdraud ceļu satiksmes drošību pieredzes trūkuma dēļ. Šiem iesācējiem vadītājiem būtu jānosaka divu gadu pārbaudes laiks, kurā viņiem būtu jāpiemēro stingrāki noteikumi un sodi visā Savienībā, ja viņi alkohola reibumā pārkāpj šos noteikumus. Sodiem par šādu rīcību vajadzētu būt iedarbīgiem, samērīgiem, preventīviem un nediskriminējošiem, un to smaguma pakāpē būtu pēc iespējas jāņem vērā Savienības vidēja termiņa un ilgtermiņa mērķi uz pusi samazināt un gandrīz pilnībā izskaust nāves un smagu ievainojumu gadījumus. Runājot par citiem ierobežojumiem, kas attiektos uz iesācējiem vadītājiem, dalībvalstīm vajadzētu būt rīcības brīvībai savā teritorijā īstenot papildu noteikumus.

(31)Būtu jānosaka minimāli standarti attiecībā uz piekļuvi eksaminētāja profesijai un eksaminētāja apmācības prasības, lai uzlabotu eksaminētāju zināšanas un prasmes, tādējādi nodrošinot objektīvāku vadītāju apliecību pretendentu vērtējumu un panākot lielāku saskaņotību braukšanas eksāmenu jomā. Turklāt Komisijai vajadzētu būt pilnvarotai pieņemt deleģētos aktus, lai pēc vajadzības grozītu un pielāgotu šos minimālos standartus, ņemot vērā tehnisko, darbības vai zinātnisko attīstību šajā jomā.

(32)Būtu jādefinē pastāvīgās dzīvesvietas jēdziens tā, lai būtu iespējams risināt neskaidrības gadījumos, kad nav iespējams noteikt pastāvīgo dzīvesvietu, pamatojoties uz darba vai ģimenes saitēm. Tāpat ir jāparedz iespēja pretendentiem kārtot teorijas vai praktiskos eksāmenus savas pilsonības dalībvalstī gadījumos, kad viņu pastāvīgās dzīvesvietas dalībvalsts neparedz iespēju šos eksāmenus kārtot pilsonības dalībvalsts oficiālajā valodā. Būtu jānosaka īpaši noteikumi diplomātiem un viņu ģimenēm, ja misijas dēļ viņiem ir ilgstoši jāuzturas ārvalstīs.

(33)Dalībvalstīm būtu savstarpēji jāpalīdz īstenot šo direktīvu. Kad iespējams, tām būtu šādas palīdzības sniegšanai jāizmanto ES vadītāju apliecību tīkls. ES vadītāju apliecību tīkls, ko nereti sauc par RESPER, ir centrs informācijas apmaiņai starp valstu iestādēm saistībā ar vadītāju apliecību izdošanu un šīs direktīvas īstenošanas sekmēšanu.

(34)ES vadītāju apliecību tīkla mērķis ir garantēt dalībvalstu izdoto dokumentu un piešķirto tiesību atzīšanu, apkarot dokumentu viltošanu, izvairīties no vairāku apliecību izdošanas un atvieglot transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšanas izpildi. It sevišķi dalībvalstīm vajadzētu būt iespējai sistemātiski pārliecināties, ka nav pārstājuši eksistēt iemesli, kuru dēļ ir iepriekš piemēroti vadītāja apliecības vai transportlīdzekļa vadīšanas tiesību ierobežojumi, apturēšana, atņemšana vai anulēšana. RESPER izmantošanu citu tiesību aktu īstenošanai vajadzētu atļaut tikai tiktāl, ciktāl šie lietojumi ir skaidri paredzēti šajā direktīvā.

(35)Lai būtu iespējams sagatavot jēgpilnus ziņojumus par šīs direktīvas īstenošanu, Komisijai vajadzētu saņemt informāciju par izdoto, atjaunoto, aizstāto, anulēto un apmainīto vadītāju apliecību skaitu katrā kategorijā, ietverot datus par mobilo vadītāju apliecību izdošanu un izmantošanu.

(36)Lai sasniegtu šīs direktīvas mērķus, it sevišķi lai tās pielikumus pielāgotu tehniskajai, darbības vai zinātniskajai attīstībai, Komisijai būtu jādeleģē pilnvaras pieņemt aktus saskaņā ar LESD 290. pantu attiecībā uz grozījumiem I pielikuma A, B un D daļā, kas reglamentē fizisko vadītāju apliecību specifikācijas; grozījumiem I pielikuma C daļā, kas nosaka mobilo vadītāju apliecību specifikācijas; grozījumiem I pielikuma E daļā, kas reglamentē noteikumus par piemērojamiem valstu un Savienības kodiem; grozījumiem II, III, V un VI pielikumā, nosakot konkrētas minimālās prasības attiecībā uz vadītāju apliecību izdošanu, derīgumu un atjaunošanu, un grozījumiem IV pielikumā, nosakot minimālos standartus eksaminētājiem. Šādas pilnvaras būtu jāpiešķir uz pieciem gadiem, ņemot vērā to, ka šo pielikumu reglamentētajos jautājumos ir bieži novērojamas tehniskās, darbības vai zinātniskās attīstības norises. Ir īpaši būtiski, lai Komisija, veicot sagatavošanas darbus, rīkotu atbilstīgas apspriešanās, tostarp ekspertu līmenī, un lai minētās apspriešanās tiktu rīkotas saskaņā ar principiem, kas noteikti 2016. gada 13. aprīļa Iestāžu nolīgumā par labāku likumdošanas procesu 56 . Jo īpaši, lai deleģēto aktu sagatavošanā nodrošinātu vienādu dalību, Eiropas Parlaments un Padome visus dokumentus saņem vienlaicīgi ar dalībvalstu ekspertiem, un minēto iestāžu ekspertiem ir sistemātiska piekļuve Komisijas ekspertu grupu sanāksmēm, kurās notiek deleģēto aktu sagatavošana.

(37)Pakāpeniskas digitalizācijas un automatizācijas, arvien stingrāku autotransporta emisiju samazināšanas prasību, kā arī motorizēto transportlīdzekļu pastāvīga tehnoloģiskā progresa kontekstā ir nepieciešams panākt visu vadītāju informētību par vajadzīgajām zināšanām attiecībā uz ceļu satiksmes drošību un ilgtspēju. Mūžizglītības veicināšanai var būt liela nozīme, lai nodrošinātu, ka pieredzējuši vadītāji ir apguvuši jaunākās prasmes saistībā ar ceļu satiksmes drošību, jaunām tehnoloģijām, ekobraukšanu, kas uzlabo degvielas ekonomiju un samazina emisijas, kā arī saistībā ar ātruma pārvaldību.

(38)Lai nodrošinātu vienādus nosacījumus šīs direktīvas īstenošanai, Komisijai būtu jāpiešķir īstenošanas pilnvaras, lai tā varētu noteikt sadarbspējas funkcijas un drošības pasākumus attiecībā uz QR kodiem, kas ieviesti fiziskajās vadītāju apliecībās; noteikumus saistībā ar mobilo vadītāju apliecību sadarbspēju, drošību un pārbaudēm; vadītāju apliecību administratīvā derīguma termiņa pagarināšanu visā Savienībā krīzes gadījumā; saturu pašnovērtējumam par fizisko un garīgo piemērotību, kas jāveic 1. grupas vadītājiem; nosacījumus trešo valstu izdotu vadītāju apliecību apmaiņai pret dalībvalstu izdotām vadītāju apliecībām, vadītāja apliecībā nereģistrējot maiņas faktu, kā arī sadarbspēju starp valstu sistēmām, kas savienotas ar ES vadītāju apliecību tīklu, un šajā kontekstā kopīgoto personas datu aizsardzību. Minētās pilnvaras būtu jāizmanto saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 182/2011 57 .

(39)Konsekvences labad būtu jāgroza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2022/2561 58 , kas risina konkrētus jautājumus, uz kuriem attiecas šī direktīva, un Regula (ES) 2018/1724.

(40)Būtu jāatceļ Direktīva 126/2006/EEK un Komisijas Regula (ES) Nr. 383/2012 59 .

(41)Tā kā šīs direktīvas mērķus nevar pietiekami labi sasniegt atsevišķās dalībvalstīs, jo noteikumi, kas reglamentē vadītāju apliecību izdošanu, atjaunošanu, aizstāšanu un apmaiņu, novestu pie tik atšķirīgām prasībām, ka nebūtu iespējams panākt tādu ceļu satiksmes drošības un iedzīvotāju pārvietošanās brīvības līmeni, kādu nodrošina saskaņoti noteikumi, šos mērķus var labāk sasniegt Savienības līmenī, nosakot minimālās prasības. Tāpēc Savienība var pieņemt pasākumus saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību 5. pantā noteikto subsidiaritātes principu. Saskaņā ar minētajā pantā noteikto proporcionalitātes principu šajā direktīvā paredz vienīgi tos pasākumus, kas vajadzīgi šo mērķu sasniegšanai.

(42)Saskaņā ar Regulas (ES) 2018/1725 42. panta 1. punktu ir notikusi apspriešanās ar Eiropas Datu aizsardzības uzraudzītāju, kas [DD/MM/GGGG] sniedza atzinumu.

(43)Saskaņā ar Dalībvalstu un Komisijas 2011. gada 28. septembra kopīgo politisko deklarāciju par skaidrojošiem dokumentiem 60 dalībvalstis ir apņēmušās, paziņojot savus transponēšanas pasākumus, pamatotos gadījumos pievienot vienu vai vairākus dokumentus, kuros paskaidrota saikne starp direktīvas sastāvdaļām un atbilstīgajām daļām valsts pieņemtos transponēšanas instrumentos. Attiecībā uz šo direktīvu likumdevējs uzskata, ka šādu dokumentu nosūtīšana ir pamatota.

IR PIEŅĒMUŠI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Priekšmets un darbības joma

1.Šī direktīva paredz kopīgus noteikumus attiecībā uz:

a)vadītāju apliecību paraugiem, standartiem un kategorijām;

b)vadītāju apliecību izdošanu, derīgumu, atjaunošanu un savstarpēju atzīšanu;

c)vadītāju apliecību apmaiņas, aizstāšanas, atņemšanas, ierobežošanas, apturēšanas un anulēšanas konkrētiem aspektiem;

d)iesācējiem vadītājiem piemērojamiem konkrētiem aspektiem.

2.Šī direktīva neattiecas uz motorizētiem transportlīdzekļiem, kas pārvietojas uz riteņiem vai kāpurķēdēm, kam ir vismaz divas asis, kuru galvenā funkcija ir vilce un kas ir īpaši konstruēts, lai vilktu, stumtu, pārvietotu vai darbinātu konkrētas ierīces, mašīnas vai piekabes, kuras izmanto saistībā ar lauksaimniecības vai mežsaimniecības darbiem, un kā izmantošana cilvēku vai kravu pārvadāšanai pa ceļiem vai cilvēku vai kravu pārvadāšanai izmantojamu transportlīdzekļu vilkšanai pa ceļu ir tikai sekundāra funkcija.

2. pants

Definīcijas

Šajā direktīvā piemēro šādas definīcijas:

1)“vadītāja apliecība” ir elektronisks vai fizisks dokuments, kas apliecina tiesības vadīt motorizētus transportlīdzekļus un norāda nosacījumus, pie kādiem tās turētājs drīkst vadīt transportlīdzekli;

2)“fiziska vadītāja apliecība” ir vadītāja apliecība fiziskā formātā, kas izdota saskaņā ar 4. pantu;

3)“mobila vadītāja apliecība” ir vadītāja apliecība digitālā formātā, kas izdota saskaņā ar 5. pantu;

4)“motorizēts transportlīdzeklis” ir jebkurš pašgājējs transportlīdzeklis, kas pārvietojas pa ceļu ar savu spēku, izņemot transportlīdzekļus, kuri pārvietojas pa sliedēm;

5)“divriteņu transportlīdzeklis” ir transportlīdzeklis, kā minēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 168/2013 61 4. panta 2. punkta a) apakšpunktā;

6)“trīsriteņu transportlīdzeklis” ir transportlīdzeklis, kā minēts Regulas (ES) Nr. 168/2013 4. panta 2. punkta b) apakšpunktā;

7)“vieglais kvadricikls” ir transportlīdzeklis, kā minēts Regulas (ES) Nr. 168/2013 4. panta 2. punkta f) apakšpunktā;

8)“motocikls” ir divriteņu transportlīdzeklis ar blakusvāģi vai bez, kā minēts Regulas (ES) Nr. 168/2013 4. panta 2. punkta c) un d) apakšpunktā;

9)“motorizēts tricikls” ir transportlīdzeklis ar trim simetriski izkārtotiem riteņiem, kā minēts Regulas (ES) Nr. 168/2013 4. panta 2. punkta e) apakšpunktā

10)“mehāniskais transportlīdzeklis” ir jebkurš motorizēts transportlīdzeklis, ko parasti izmanto cilvēku vai kravu pārvadāšanai pa ceļiem, vai lai vilktu pa ceļu transportlīdzekļus, kurus izmanto cilvēku vai kravu pārvadāšanai. Šis termins ietver trolejbusus, t. i., transportlīdzekļus, kas ir pieslēgti elektriskajam vadītājam un nepārvietojas pa sliedēm;

11)“smagais kvadricikls” ir transportlīdzeklis, kā minēts Regulas (ES) Nr. 168/2013 4. panta 2. punkta g) apakšpunktā;

12)“transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana” ir jebkurš lēmums, kura rezultātā motorizēta transportlīdzekļa vadītājam tiek atņemta, anulēta, ierobežota vai apturēta vadītāja apliecība vai transportlīdzekļa vadīšanas tiesības un kuru vairs nevar pārsūdzēt. Pasākums var būt vai nu primārs, vai sekundārs, vai papildu sods, vai drošības pasākums.

3. pants

Savienības standarta vadītāja apliecību specifikācijas un savstarpējā atzīšana

1.Dalībvalstis nodrošina, ka to nacionālās vadītāju apliecības tiek izdotas saskaņā ar šīs direktīvas noteikumiem un atbilst Savienības standarta specifikācijām un citiem kritērijiem saskaņā ar:

a)4. pantu fizisku vadītāju apliecību gadījumā;

b)5. pantu mobilu vadītāju apliecību gadījumā.

2.Dalībvalstis nodrošina, ka vienai un tai pašai personai izdota fiziskā vadītāja apliecība un mobilā vadītāja apliecība ir pilnībā vienādas un ka uz šīm apliecībām ir norādīts pilnīgi vienāds tiesību un nosacījumu kopums, ar ko saskaņā šī persona drīkst vadīt transportlīdzekli.

3.Dalībvalstis, izdodot, aizstājot, atjaunojot vai apmainot vadītāja apliecību pret otro formātu, kā priekšnoteikumu neprasa, lai pretendentam būtu fiziska vai mobila vadītāja apliecība.

4.No [pieņemšanas datums+4 gadi] dalībvalstis nodrošina, ka pēc noklusējuma tiek izdotas tikai mobilās vadītāju apliecības. Līdz minētajam datumam dalībvalstis var izlemt, vai izdot mobilās vadītāju apliecības.

5.Atkāpjoties no 4. punkta, dalībvalstis nodrošina iespēju pēc pretendenta pieprasījuma izdot fizisku vadītāja apliecību mobilās vadītāja apliecības vietā vai kopā ar to.

6.Dalībvalstu izdotas vadītāju apliecības ir savstarpēji atzītas.

7.Atkāpjoties no 6. punkta, dalībvalstis savstarpēji atzīst tikai tādas mobilās vadītāju apliecības, kas izdotas pēc [pieņemšanas datums+3 gadi] saskaņā ar 5. pantu. Mobilās vadītāju apliecības, kas izdotas pirms minētā datuma, bet kas atbilst 5. panta prasībām, savstarpēji atzīst pēc minētā datuma.

4. pants

Fiziskas vadītāju apliecības

1.Dalībvalstis izdod fiziskās vadītāju apliecības, pamatojoties uz Savienības standarta specifikācijām, kas noteiktas I pielikuma A.1. daļā.

2.Dalībvalstis veic visus vajadzīgos pasākumus, lai izvairītos no iespējamas vadītāju apliecību viltošanas, tostarp arī tāda parauga vadītāju apliecību viltošanas, kuras izdotas pirms šīs direktīvas stāšanās spēkā. Dalībvalstis par to informē Komisiju.

Fiziskā vadītāja apliecība tiek aizsargāta pret viltošanu saskaņā ar Savienības standarta specifikācijām, kas noteiktas I pielikuma A.2. daļā. Dalībvalstis var ieviest papildu drošības elementus.

3.Ja tādas derīgas fiziskās vadītāja apliecības turētājs, uz ko neattiecas administratīvā derīguma termiņš, pārceļas uz pastāvīgu dzīvesvietu dalībvalstī, kas nav tā pati, kurā izdota vadītāja apliecība, atjaunojot vadītāja apliecību, uzņēmēja dalībvalsts var vadītāja apliecībai piemērot 10. panta 2. punktā paredzētos administratīvā derīguma termiņus, kad pagājuši divi gadi kopš dienas, kad apliecības turētājs ieguvis pastāvīgu dzīvesvietu tās teritorijā.

4.Dalībvalsts nodrošina, ka līdz 2030. gada 19. janvārim visas izdotās vai apritē esošās fiziskās vadītāju apliecības atbilst šīs direktīvas prasībām.

5.Dalībvalstis var izlemt fiziskajā vadītāja apliecībā integrēt datu glabāšanas vidi (mikroshēmu). Ja dalībvalsts savā fiziskajā vadītāja apliecībā izlemj izmantot mikroshēmu, tā, ja to paredz valsts tiesību akti, kas attiecas uz vadītāju apliecībām, var arī lemt par papildu datu glabāšanu mikroshēmā, ne tikai to, kuri norādīti I pielikuma D daļā.

Ja dalībvalstis fiziskajā vadītāja apliecībā paredz mikroshēmu, tās piemēro I pielikuma B daļā noteiktās tehniskās prasības. Dalībvalstis var ieviest papildu drošības elementus.

Dalībvalstis informē Komisiju, ja ir pieņemts lēmums par mikroshēmas integrēšanu to fiziskajās vadītāju apliecībās vai ja ir paredzētas izmaiņas attiecībā uz šādu lēmumu, trīs mēnešu laikā pēc tā pieņemšanas. Dalībvalstis, kas savās fiziskajās vadītāju apliecībās jau ir integrējušas mikroshēmu, attiecīgi informē Komisiju trīs mēnešu laikā pēc šīs direktīvas stāšanās spēkā.

6.Ja fiziskajā vadītāja apliecībā netiek integrēta mikroshēma, dalībvalstis var arī izlemt uz valstī izdotajām fiziskajām vadītāju apliecībām attiecīgi paredzētajā vietā uzdrukāt QR kodu. QR kods ļauj verificēt uz fiziskās vadītāju apliecības norādītās informācijas autentiskumu.

7.Dalībvalstis nodrošina, ka verifikācijas veicējs nesaglabā uz fiziskās vadītāju apliecības norādītās informācijas verifikācijai vajadzīgos personas datus un ka vadītāja apliecības izdevējiestāde netiek informēta par verifikācijas procesu.

Komisija pieņem īstenošanas aktus, kas nosaka detalizētus noteikumus par sadarbspējas elementiem un drošības pasākumiem, kas jāievēro saistībā ar QR kodiem, kurus drukā uz fiziskajām vadītāju apliecībām. Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar pārbaudes procedūru, kas minēta 22. panta 2. punktā.

Dalībvalstis informē Komisiju par jebkuru pasākumu, kura mērķis ir to vadītāju apliecībās integrēt QR kodu, vai par jebkādām šāda pasākuma izmaiņām trīs mēnešu laikā pēc tā pieņemšanas.

8.Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētos aktus saskaņā ar 21. pantu, lai grozītu I pielikuma A, B un D daļu nolūkā ņemt vērā tehnisko, darbības vai zinātnisko attīstību.

5. pants

Mobilās vadītāju apliecības

1.Dalībvalstis izdod mobilās vadītāju apliecības, pamatojoties uz Savienības standarta specifikācijām, kas noteiktas I pielikuma C daļā.

2.Dalībvalstis nodrošina, ka personām ar pastāvīgo dzīvesvietu to teritorijā vai personām, kurām citu iemeslu dēļ ir tiesības uz to izdotu mobilo vadītāja apliecību, ir bez maksas pieejami elektroniski pieteikumi, kas izstrādāti mobilajām vadītāju apliecībām, lai būtu iespējams verificēt vadītāja apliecības turētāja tiesību vadīt transportlīdzekli esību.

Pieteikumu pamatā ir ES digitālās identitātes maki, kas izdoti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 910/2014 62 .

3.Dalībvalstis publicē un regulāri atjaunina sarakstu ar pieejamajiem elektroniskajiem pieteikumiem, kas ir izveidoti un tiek uzturēti šā panta nolūkos.

Dalībvalstis nodrošina, ka elektroniskie pieteikumi neietver un — rādītāja izmantošanas gadījumā — nedara pieejamus vairāk datu nekā minēts I pielikuma D daļā.

4.Dalībvalstis dara pieejamu informāciju, kas vajadzīga, lai piekļūtu I pielikuma C daļā minētajām valstu sistēmām, kuras izmanto mobilo vadītāju apliecību verifikācijām, un regulāri sniedz cita citai jaunāko informāciju.

Dalībvalstis nodrošina, ka verifikācijas veicējs nesaglabā mobilās vadītāja apliecības turētāja transportlīdzekļa vadīšanas tiesību pārbaudei vajadzīgos personas datus un ka vadītāja apliecības izdevējiestāde apstrādā ar paziņojuma starpniecību saņemto informāciju tikai, lai atbildētu uz verifikācijas pieprasījumu.

5.Dalībvalstis informē Komisiju par sarakstu ar attiecīgajām valstu sistēmām, kurām ir atļauts izdot datus un rādītājus mobilajām vadītāju apliecībām. Izmantojot drošu kanālu, Komisija dara publiski pieejamu sarakstu ar šādām dalībvalstu sistēmām elektroniski parakstītā vai apzīmogotā formātā, kas piemērots automatizētai apstrādei.

6.Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētos aktus saskaņā ar 21. pantu, lai pēc vajadzības grozītu I pielikuma C daļu nolūkā ņemt vērā tehnisko, darbības vai zinātnisko attīstību.

7.Līdz [pieņemšanas datums+18 mēneši] Komisija pieņem īstenošanas aktus, kas nosaka detalizētus noteikumus par mobilo vadītāju apliecību sadarbspēju, drošību un testēšanu, ietverot verifickācijas elementus un saskarni ar valstu sistēmām. Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar pārbaudes procedūru, kas minēta 22. panta 2. punktā.

6. pants

Apliecību kategorijas

1.Vadītāja apliecība dod tiesības vadīt motorizētus transportlīdzekļus šādās kategorijās:

a)mopēdi:

AM kategorija:

divriteņu vai trīsriteņu transportlīdzekļi, kuru projektētais maksimālais ātrums nepārsniedz 45 km stundā (izņemot tos, kuru projektētais maksimālais ātrums ir 25 km stundā vai mazāks);

vieglie kvadricikli:

b)motocikli un motorizēti tricikli:

i)    A1 kategorija: 

motocikli, kuru motora darba tilpums nepārsniedz 125 kubikcentimetrus, jauda nepārsniedz 11 kW, un jaudas attiecība pret masu nepārsniedz 0,1 kW/kg;

motorizēti tricikli, kuru jauda nepārsniedz 15 kW;

ii)    A2 kategorija:

motocikli, kuru jauda nepārsniedz 35 kW un kuru jaudas attiecība pret masu nepārsniedz 0,2 kW/kg, un kuri nav atvasināti no transportlīdzekļa ar jaudu lielāku nekā 70 kW;

iii)    A kategorija:

motocikli;

motorizēti tricikli, kuru jauda pārsniedz 15 kW;

c)mehāniskie transportlīdzekļi:

i)    B1 kategorija:

smagie kvadricikli.

B1 kategorija nav obligāta; dalībvalstīs, kurās šīs kategorijas vadītāju apliecības neievieš, lai vadītu šādus transportlīdzekļus, ir vajadzīga B kategorijas vadītāja apliecība.

Dalībvalstis var arī izlemt ieviest šo kategoriju tikai attiecībā uz 9. panta 4. punkta pirmās daļas c) apakšpunktā minētajiem transportlīdzekļiem saskaņā ar minētā punkta nosacījumiem. Ja dalībvalsts izlemj tā rīkoties, tā to atzīmē uz vadītāja apliecības ar Savienības kodu 60.03.

ii)    B kategorija:

mehāniskie transportlīdzekļi, kuru maksimālā atļautā masa nepārsniedz 3500 kg un kuri ir konstruēti un ražoti, lai pārvadātu ne vairāk kā astoņus pasažierus, neskaitot vadītāju;

šīs kategorijas mehāniskiem transportlīdzekļiem var būt piekabe, kuras maksimālā atļautā masa nepārsniedz 750 kg.

Neskarot noteikumus, kas reglamentē attiecīgo transportlīdzekļu tipa apstiprinājumus, mehāniskajiem transportlīdzekļiem šajā kategorijā drīkst būt piekabe, kuras maksimālā atļautā masa pārsniedz 750 kg, ar nosacījumu, ka sastāva maksimālā atļautā masa nepārsniedz 4250 kg. Ja šāda sastāva masa pārsniedz 3500 kg, dalībvalstis saskaņā ar V pielikumu prasa, lai šādus sastāvus vada tikai pēc tam, kad:

ir pabeigta apmācība vai 

ir nokārtots braukšanas prasmju un uzvedības eksāmens.

Dalībvalstis var arī prasīt gan attiecīgu apmācību, gan nokārtotu braukšanas prasmju un uzvedības eksāmenu.

Dalībvalstis tiesības vadīt šādus sastāvus norāda vadītāja apliecībā, izmantojot I pielikuma E daļā norādīto Savienības kodu;

iii)    BE kategorija:

neskarot noteikumus, kas reglamentē attiecīgo transportlīdzekļu tipa apstiprinājumus, transportlīdzekļu sastāvi, ko veido velkošais transportlīdzeklis B kategorijā un piekabe vai puspiekabe, ja maksimālā atļautā piekabes vai puspiekabes masa nepārsniedz 3500 kg;

iv)    C1 kategorija:

mehāniskie transportlīdzekļi, kuri neietilpst D1 vai D kategorijā, kuru maksimālā atļautā masa pārsniedz 3500 kg, bet nepārsniedz 7500 kg, un kuri ir konstruēti un ražoti, lai pārvadātu ne vairāk kā astoņus pasažierus, neskaitot vadītāju.

Mehāniskiem transportlīdzekļiem šajā kategorijā var būt piekabe, kuras maksimālā atļautā masa nepārsniedz 750 kg;

v)    C1E kategorija:

neskarot noteikumus, kas reglamentē attiecīgo transportlīdzekļu tipa apstiprinājumus, transportlīdzekļu sastāvi, ko veido velkošais transportlīdzeklis C1 kategorijā un tā piekabe vai puspiekabe, kuras atļautā masa ir lielāka par 750 kg, ar nosacījumu, ka sastāva atļautā masa nepārsniedz 12 000 kg;

neskarot noteikumus, kas reglamentē attiecīgo transportlīdzekļu tipa apstiprinājumus, transportlīdzekļu sastāvi, ko veido velkošais transportlīdzeklis B kategorijā un kur piekabes vai puspiekabes atļautā masa ir lielāka par 3500 kg, ar nosacījumu, ka sastāva atļautā masa nepārsniedz 12 000 kg;

vi)    C kategorija:

mehāniskie transportlīdzekļi, kuri neietilpst D1 vai D kategorijā, kuru maksimālā atļautā masa ir lielāka par 3500 kg un kuri ir konstruēti un ražoti, lai pārvadātu ne vairāk kā astoņus pasažierus, neskaitot vadītāju.

Mehāniskajiem transportlīdzekļiem šajā kategorijā var būt piekabe, kuras maksimālā atļautā masa nepārsniedz 750 kg;

vii)    CE kategorija:

neskarot noteikumus, kas reglamentē attiecīgo transportlīdzekļu tipa apstiprinājumus, transportlīdzekļu sastāvi, ko veido velkošais transportlīdzeklis C kategorijā un kur piekabes vai puspiekabes maksimālā atļautā masa ir lielāka par 750 kg;

viii)    D1 kategorija:

mehāniskie transportlīdzekļi, kuri ir konstruēti un ražoti, lai pārvadātu ne vairāk kā 16 pasažierus, neskaitot vadītāju, un kuru maksimālais garums nepārsniedz 8 m.

Mehāniskajiem transportlīdzekļiem šajā kategorijā var būt piekabe, kuras maksimālā atļautā masa nepārsniedz 750 kg;

ix)    D1E kategorija:

neskarot noteikumus, kas reglamentē attiecīgo transportlīdzekļu tipa apstiprinājumus, transportlīdzekļu sastāvi, ko veido velkošais transportlīdzeklis D1 kategorijā un kur piekabes maksimālā atļautā masa ir lielāka par 750 kg;

x)    D kategorija:

mehāniskie transportlīdzekļi, kas ir konstruēti un ražoti, lai pārvadātu vairāk nekā astoņus pasažierus, neskaitot vadītāju. mehāniskajiem transportlīdzekļiem, kurus var vadīt ar D kategorijas apliecību var būt piekabe, kuras maksimālā atļautā masa nepārsniedz 750 kg;

xi)    DE kategorija:

neskarot noteikumus, kas reglamentē attiecīgo transportlīdzekļu tipa apstiprinājumus, transportlīdzekļu sastāvi, ko veido velkošais transportlīdzeklis D kategorijā un kur piekabes maksimālā atļautā masa ir lielāka par 750 kg.

2.Ar Komisijas iepriekšēju piekrišanu pēc tam, kad tā ir novērtējusi ierosinātā pasākuma ietekmi uz ceļu satiksmes drošību, dalībvalstis var šo pantu nepiemērot konkrētiem motorizētu transportlīdzekļu veidiem, tostarp īpašiem transportlīdzekļiem personām ar invaliditāti.

Dalībvalstis var neattiecināt šo direktīvu uz to transportlīdzekļu veidiem, ko izmanto vai kontrolē bruņotie spēki un civilā aizsardzība. Dalībvalstis par to informē Komisiju.

7. pants

Minimālie vecumi

1.Minimālie vecumi vadītāja apliecības izdošanai ir šādi:

a)16 gadi AM, A1 un B1 kategorijai;

b)18 gadi A2, B, BE, C1 un C1E kategorijai;

c)attiecībā uz A kategoriju:

i)    20 gadi motociklu gadījumā. Tomēr, lai varētu vadīt šīs kategorijas motociklus, ir vajadzīga vismaz divu gadu pieredze, braucot ar motocikliem ar A2 vadītāja apliecību. Divu gadu iepriekšējas pieredzes prasību var nepiemērot, ja pretendents ir vismaz 24 gadus vecs;

ii)    21 gads motorizētu triciklu gadījumā, kuru jauda pārsniedz 15 kW;

d)21 gads C, D1 un D1E kategorijai;

e)24 gadi D un DE kategorijai.

2.Dalībvalstis var paaugstināt vai pazemināt minimālo vecumu vadītāja apliecības izdošanai:

a)AM kategorijai — pazemināt līdz 14 gadiem vai paaugstināt līdz 18 gadiem;

b)B1 kategorijai — paaugstināt līdz 18 gadiem;

c)A1 kategorijai — paaugstināt līdz 18 gadiem, ja ir izpildīti abi šādi nosacījumi:

i)    ir divu gadu starpība starp minimālo vecumu A1 kategorijai un minimālo vecumu A2 kategorijai;

ii)    ir prasīta vismaz divu gadu pieredze, braucot ar motocikliem A2 kategorijā, pirms var piekļūt braukšanai ar motocikliem A kategorijā, kā norādīts 1. punkta c) apakšpunkta i) punktā;

d)B un BE kategorijai — pazemināt līdz 17 gadiem.

3.Dalībvalstis var pazemināt minimālo vecumu C kategorijai līdz 18 gadiem un D kategorijai līdz 21 gadam attiecībā uz:

a)transportlīdzekļiem, ko izmanto ugunsdzēsības dienests, un transportlīdzekļiem, ko izmanto sabiedriskās kārtības uzturēšanai;

b)transportlīdzekļiem, kam veic testus uz ceļa remonta vai uzturēšanas vajadzībām.

4.Vadītāju apliecības, kas izdotas saskaņā ar 2. un 3. punktu, ir spēkā tikai to izdevējas dalībvalsts teritorijā, līdz apliecības turētājs sasniedz 1. punktā noteikto minimālo vecumu.

Dalībvalstis savā teritorijā par derīgām var atzīt vadītāju apliecības, kas izdotas vadītājiem, kuri nav sasnieguši 1. punktā noteikto minimālo vecumu.

5.Atkāpjoties no šā panta 1. punkta d) un e) apakšpunkta, ja pretendentam ir Direktīvas (ES) 2022/2561 6. pantā minētā arodprasmes apliecība, minimālais vecums vadītāja apliecības izdošanai ir šāds:

a)C un CE kategorijai — minimālie vecumi, kā noteikts Direktīvas (ES) 2022/2561 5. panta 2. punkta a) apakšpunkta i) punktā;

b)D1 un D1E kategorijai — minimālais vecums, kā noteikts minētās direktīvas 5. panta 3. punkta a) apakšpunkta i) punkta otrajā daļā;

c)D un DE kategorijai — minimālie vecumi, kā noteikts minētās direktīvas 5. panta 3. punkta a) apakšpunkta i) punkta pirmajā daļā un 5. panta 3. punkta a) apakšpunkta ii) punkta pirmajā daļā un 5. panta 3. punkta b) apakšpunktā.

Ja saskaņā ar Direktīvas (ES) 2022/2561 5. panta 3. punkta a) apakšpunkta i) punkta otro daļu vai 5. panta 3. punkta a) apakšpunkta ii) punkta otro daļu dalībvalsts atļauj vadīt transportlīdzekļus no jaunāka vecuma, šāda vadītāja apliecība ir derīga tikai tās dalībvalsts teritorijā, kura to izdevusi, līdz apliecības turētājs ir sasniedzis attiecīgo minimālo vecumu, kas minēts šā punkta pirmajā daļā, un ir saņēmis arodprasmes apliecību.

8. pants

Nosacījumi un ierobežojumi

1.Dalībvalsts apzīmē vadītāju apliecības, kas tiek izdotas personām, uz kurām attiecas viens vai vairāki nosacījumi, ar ko saskaņā šīs personas drīkst vadīt transportlīdzekli. Šajā nolūkā dalībvalstis izmanto attiecīgos Savienības kodus, kā noteikts I pielikuma E daļā. Tās var arī izmantot nacionālos kodus nosacījumiem, kas nav ietverti I pielikuma E daļā.

Ja fizisku traucējumu dēļ ir atļauts vadīt vienīgi konkrētu veidu transportlīdzekļus vai pielāgotus transportlīdzekļus, lai kompensētu šādus traucējumus, tad 10. panta 1. punktā noteikto braukšanas prasmes un uzvedības eksāmenu kārto ar šādu transportlīdzekli.

2.Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētos aktus saskaņā ar 21. pantu, lai pēc vajadzības grozītu I pielikuma E daļu nolūkā ņemt vērā tehnisko, darbības vai zinātnisko attīstību.

9. pants

Kategoriju pakāpes un atbilsmes

1.BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D un DE kategorijas vadītāju apliecības izdod tikai tādiem vadītājiem, kam jau ir tiesības vadīt transportlīdzekļus B kategorijā.

2.Vadītāju apliecību derīgumu nosaka šādi:

a)C1E, CE, D1E un DE kategorijas vadītāju apliecības ir derīgas attiecībā uz transportlīdzekļu sastāviem BE kategorijā;

b)CE kategorijas vadītāju apliecības ir derīgas attiecībā uz DE kategoriju, ja to turētājiem ir tiesības vadīt transportlīdzekļus D kategorijā;

c)C1E vai CE kategorijas vadītāju apliecības ir derīgas attiecībā uz D1E kategoriju, ja to turētājiem ir tiesības vadīt transportlīdzekļus D1 kategorijā;

d)CE un DE kategorijas vadītāju apliecības ir derīgas attiecībā uz transportlīdzekļu sastāviem attiecīgi C1E un D1E kategorijā;

e)visu kategoriju vadītāju apliecības ir derīgas, lai vadītu transportlīdzekļus AM kategorijā; tomēr dalībvalsts savā teritorijā izdotām vadītāju apliecībām var ierobežot AM kategorijas atbilsmi līdz A1, A2 un A kategorijai, ja attiecīgajā dalībvalstī jānokārto praktisks eksāmens kā nosacījums tam, lai iegūtu AM kategoriju;

f)A2 kategorijas vadītāju apliecības ir derīgas attiecībā uz A1 kategoriju;

g)A, B, C vai D kategorijas vadītāju apliecības ir derīgas attiecīgi A1, A2, B1, C1 vai D1 kategorijai;

h)kad ir pagājuši divi gadi kopš B kategorijas apliecības pirmās izdošanas, tā ir derīga, lai vadītu Padomes Direktīvas 96/53/EEK 63 2. pantā minētos ar alternatīvu degvielu darbināmos transportlīdzekļus, kuru maksimālā atļautā masa pārsniedz 3500 kg, bet nepārsniedz 4 250 kg bez piekabes.

3.Dalībvalstis transportlīdzekļu vadīšanai savā teritorijā var paredzēt šādas atbilsmes:

a)motorizētu triciklu vadīšana ar B kategorijas vadītāja apliecību — attiecībā uz motorizētiem tricikliem, kuru jauda pārsniedz 15 kW, minimālais vecums ir 21 gads;

b)motociklu A1 kategorijā vadīšana ar B kategorijas vadītāja apliecību.

Pirmajā daļā noteikto atbilsmi savstarpēji atzīst tās dalībvalstis, kuras ir to piešķīrušas.

Dalībvalstis uz vadītāja apliecības nenorāda, ka turētājam ir tiesības vadīt pirmajā daļā minētos transportlīdzekļus, izņemot ar attiecīgajiem I pielikuma E daļā norādītajiem Savienības kodiem.

Dalībvalstis nekavējoties informē Komisiju par pirmajā daļā minētajām atbilsmēm, kas ir piešķirtas to teritorijā, tostarp par valsts kodiem, kuri, iespējams, izmantoti pirms šīs direktīvas stāšanās spēkā. Komisija šo informāciju dara pieejamu dalībvalstīm, lai atvieglotu šā punkta piemērošanu.

4.Dalībvalstis var atļaut savā teritorijā vadīt transportlīdzekļus šādās kategorijās :

a)transportlīdzekļi D1 kategorijā ar maksimālo atļauto masu 3500 kg, kuriem nav nekādu īpašu pierīču, kas paredzētas, lai pārvadātu pasažierus ar invaliditāti — personām, kuras sasniegušas 21 gada vecumu un kurām ir B kategorijas vadītāja apliecība, kas pirmo reizi izdota pirms vismaz diviem gadiem, ja transportlīdzekļus izmanto nekomerciālas struktūras sociālos nolūkos un ja vadītājs pakalpojumus sniedz brīvprātīgi;

b)transportlīdzekļi ar maksimālo atļauto masu 3500 kg apmērā — personām, kuras sasniegušas 21 gada vecumu un kurām ir B kategorijas vadītāja apliecība, kas pirmo reizi izdota pirms vismaz diviem gadiem, ja ir izpildīti visi šie nosacījumi:

i) šie transportlīdzekļi paredzēti izmantošanai stacionāri tikai kā izglītošanas vai izklaides vieta,

ii) šos transportlīdzekļus izmanto nekomerciālas struktūras sociālos nolūkos,

iii) šie transportlīdzekļi ir pārveidoti tā, lai tos nevarētu izmantot vairāk kā deviņu cilvēku pārvadāšanai vai jebkādu kravu pārvadāšanai, izņemot tādu, kas ir noteikti vajadzīgas to mērķiem;

c)transportlīdzekļi B kategorijā, kuru maksimālā atļautā masa ir 2500 kg un maksimālais ātrums ir fiziski ierobežots līdz 45 km/h, ar vadītāju līdz 21 gada vecumam, kam ir B1 kategorijas vadītāja apliecība.

Dalībvalstis uz vadītāja apliecības nenorāda, ka turētājam ir tiesības vadīt pirmās daļas a) un b) apakšpunktā minētos transportlīdzekļus, izņemot ar attiecīgajiem nacionālajiem kodiem.

Dalībvalstis informē Komisiju par jebkādām atļaujām, kas piešķirtas saskaņā ar šo punktu.

10. pants

Izdošana, derīgums un atjaunošana 

1.Vadītāju apliecības izdod pretendentiem, kas atbilst šādiem nosacījumiem: 

a)viņi ir nokārtojuši braukšanas prasmes un uzvedības eksāmenu un teorijas eksāmenu un atbilst minimālajiem standartiem attiecībā uz fizisko un garīgo piemērotību transportlīdzekļu vadīšanai saskaņā ar II un III pielikuma noteikumiem;

b)attiecībā uz AM kategoriju viņi ir nokārtojuši tikai teorijas eksāmenu. Dalībvalstis var prasīt, lai pretendenti nokārto braukšanas prasmes un uzvedības eksāmenu, kā arī izgājuši veselības pārbaudi, kas atbilst šai kategorijai. 

Attiecībā uz trīsriteņu transportlīdzekļiem un kvadricikliem šajā kategorijā dalībvalstis var paredzēt īpašu braukšanas prasmes un uzvedības eksāmenu. Lai nošķirtu transportlīdzekļus AM kategorijā, vadītāja apliecībā var iekļaut nacionālo kodu; 

c)attiecībā uz A2 vai A kategoriju un ar nosacījumu, ka viņiem ir vismaz divu gadu pieredze motocikla vadīšanā attiecīgi A1 vai A2 kategorijā, vai nu:

i) viņi ir nokārtojuši braukšanas prasmes un uzvedības eksāmenu, vai

ii) pabeiguši apmācību saskaņā ar VI pielikumu;

d)viņi ir pabeiguši apmācību vai nokārtojuši braukšanas prasmes un uzvedības eksāmenu vai ir pabeiguši apmācību vai nokārtojuši braukšanas prasmes un uzvedības eksāmenu saskaņā ar V pielikumu attiecībā uz B kategoriju, lai vadītu transportlīdzekļu sastāvu, kā minēts 6. panta 1. punkta c) apakšpunkta ii) punkta trešajā daļā; 

e)viņu pastāvīgā dzīvesvieta ir dalībvalstī, kura izdod vadītāja apliecību, vai viņi var pierādīt, ka ir tajā mācījušies vismaz sešus mēnešus. 

2.Dalībvalstu izdotajām vadītāju apliecībām ir šāds administratīvais derīgums:

a)15 gadi AM, A1, A2, A, B, B1 un BE kategorijai;

b)pieci gadi C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 un D1E kategorijai.

Vadītāja apliecības atjaunošana var sākt jaunu administratīvā derīguma termiņu attiecībā uz citas kategorijas vai citu kategoriju transportlīdzekļiem, ko apliecības turētājs ir tiesīgs vadīt, ciktāl tas atbilst šajā direktīvā izklāstītajiem nosacījumiem.

Lai vadītāja apliecība būtu derīga, nav priekšnoteikuma, ka uz tās ir jābūt mikroshēmai vai QR kodam saskaņā ar 4. panta attiecīgi 5. un 6. punktu. Mikroshēmas vai QR koda pazaudēšana vai nelasāmība, vai jebkādi citi bojājumi neiespaido vadītāja apliecības derīgumu.

Dalībvalstis var 15. panta 1. punkta izpratnē ierobežot iesācējiem vadītājiem izdoto vadītāju apliecību administratīvā derīguma termiņu jebkurai kategorijai, lai varētu šādiem vadītājiem piemērot konkrētus pasākumus nolūkā uzlabot viņu drošību ceļu satiksmē. 

Dalībvalstis var ierobežot individuālo jebkuras kategorijas vadītāju apliecību administratīvā derīguma termiņu, ja tās konstatē vajadzību piemērot biežākas veselības pārbaudes vai citus konkrētus pasākumus, tostarp ierobežojumus ceļu satiksmes noteikumu pārkāpējiem. 

Dalībvalstis saīsina pirmajā daļā noteiktos administratīvā derīguma termiņus līdz pieciem gadiem vai mazāk tādām vadītāju apliecībām, kuru turētāji dzīvo to teritorijā un ir sasnieguši 70 gadu vecumu, lai piemērotu biežākas veselības pārbaudes vai citus specifiskus pasākumus, tostarp prasmju pilnveides kursus. Šo saīsināto administratīvā derīguma termiņu piemēro tikai pie vadītāja apliecības atjaunošanas.

Dalībvalstis var saīsināt šajā punktā noteikto administratīvā derīguma termiņu tādu personu vadītāju apliecībām, kurām ir to teritorijā piešķirta pagaidu uzturēšanās atļauja vai pagaidu aizsardzība, vai atbilstīga aizsardzība saskaņā ar valsts tiesību aktiem. Šajā nolūkā šis administratīvā derīguma samazinātais termiņš ir vienāds ar pagaidu uzturēšanās atļaujas vai pagaidu aizsardzības, vai atbilstīgas aizsardzības administratīvā derīguma termiņu vai īsāks par to.

3.Beidzoties vadītāju apliecību administratīvajam derīgumam, to atjaunošanai piemēro abus šādus nosacījumus:

a)apliecinājums, ka joprojām pastāv atbilstība III pielikumā noteiktajiem minimālajiem fiziskās un garīgās piemērotības minimālajiem standartiem;

b)pastāvīga dzīvesvieta tās dalībvalsts teritorijā, kura izdod apliecību, vai pierādījums, ka pretendents tajā ir mācījies vismaz sešus mēnešus brīdī, kad iesniedz pieteikumu. 

4.Krīzes gadījumā dalībvalsts var par ne vairāk kā sešiem mēnešiem pagarināt administratīvā derīguma termiņu vadītāju apliecībām, kurām pretējā gadījumā šis termiņš beigtos. Šo pagarinājumu var atjaunot, ja krīze turpinās.

Jebkuru šādu pagarinājumu pienācīgi pamato un nekavējoties paziņo Komisijai. Komisija šo informāciju nekavējoties publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Dalībvalstis atzīst tādu vadītāju apliecību derīgumu, kuru administratīvā derīguma termiņš ir pagarināts saskaņā ar šo punktu.

Ja krīze skar vairākas dalībvalstis, Komisija var pieņemt īstenošanas aktus, lai pagarinātu administratīvā derīguma termiņu visām vadītāju apliecībām vai konkrētu kategoriju apliecībām, kurām pretējā gadījumā termiņš beigtos. Pagarinājums nedrīkst pārsniegt sešus mēnešus, un to var atjaunot, ja krīze turpina pastāvēt. Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar pārbaudes procedūru, kas minēta 22. panta 3. punktā.

Ja dalībvalsti neskar un, visticamāk, neskars sarežģījumi, kuru dēļ saistībā ar trešajā daļā minēto krīzi nav iespējams atjaunot vadītāju apliecības, vai ja tā ir īstenojusi atbilstīgus valsts pasākumus, lai mazinātu krīzes ietekmi, šī dalībvalsts var izlemt nepiemērot ar trešajā daļā minēto īstenošanas aktu ieviesto pagarinājumu, pirms tam informējot Komisiju. Komisija par to informē pārējās dalībvalstis un publicē paziņojumu Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šajā punktā par krīzi uzskata izņēmuma, negaidītu un pēkšņu dabas vai cilvēka radītu ārkārtēja rakstura vai apmēra notikumu, kas norisinās Savienībā vai ārpus tās un kam ir būtiska tieša vai netieša ietekme uz autotransporta nozari, kā arī kas liedz vadītāju apliecību turētājiem vai attiecīgajām valstu iestādēm īstenot nepieciešamās atjaunošanas procedūras vai būtiski apgrūtina šīs procedūras.

5.Neskarot valstu krimināltiesību aktus un policijas tiesību aktus, dalībvalstis, izdodot vadītāju apliecības, var piemērot savus valsts noteikumus attiecībā uz tādiem nosacījumiem, kas nav minēti šajā direktīvā. Dalībvalstis par to informē Komisiju.

6.Izdodot vai atjaunojot AM, A, A1, A2, B, B1 un BE kategorijas vadītāju apliecības, dalībvalstis var pieprasīt pārbaudi, piemērojot III pielikumā noteiktos minimālos standartus attiecībā uz fizisko un garīgo piemērotību transportlīdzekļu vadīšanai, nevis minētā pielikuma 3. punktā noteikto pašnovērtējumu. Tādā gadījumā veselības pārbaude ietver visus III pielikumā minētos ar veselību saistītas darbnespējas veidus.

Komisija līdz [pieņemšanas datums+18 mēneši] pieņem īstenošanas aktus, nosakot III pielikuma 3. punktā minētā pašnovērtējuma saturu un ietverot visus minētajā pielikumā norādītos ar veselību saistītas darbnespējas veidus. Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar pārbaudes procedūru, kas minēta 22. panta 2. punktā.

7.Nevienai personai nedrīkst būt vairāk kā viena fiziskā vadītāja apliecība. Tomēr personai var būt vairākas mobilās vadītāja apliecības, ja tās ir izdevusi viena un tā pati dalībvalsts.

Personai drīkst būt tikai vienas dalībvalsts izdotas vadītāja apliecības.

Dalībvalsts atsakās izdot vadītāja apliecību pretendentam, ja tā konstatē, ka viņam jau ir citas dalībvalsts izdota vadītāja apliecība.

Dalībvalstis īsteno vajadzīgos pasākumus, lai piemērotu trešo daļu. Attiecībā uz vadītāju apliecību izdošanu, aizstāšanu, atjaunošanu vai apmainīšanu šādi vajadzīgie pasākumi ir verifikācijas veikšana citās dalībvalstīs, ja ir pamatots iemesls aizdomām, ka pretendents jau ir citas vadītāja apliecības turētājs. Šajā nolūkā dalībvalstis izmanto 19. pantā minēto ES vadītāju apliecību tīklu.

Neskarot 3. panta 6. punktu, dalībvalsts, kas izdod vadītāja apliecību, ievēro pienācīgu rūpību, lai nodrošinātu, ka persona atbilst šā panta 1. punktā noteiktajām prasībām, un piemēro savus valsts noteikumus, anulējot vai atņemot vadītāja apliecību vai transportlīdzekļa vadīšanas tiesības, ja tiek konstatēts, ka vadītāja apliecība ir izdota bez atbilstības prasībām. 

8.Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētos aktus saskaņā ar 21. pantu, lai pēc vajadzības grozītu II, III, V un VI pielikumu nolūkā ņemt vērā tehnisko, darbības vai zinātnisko attīstību.

11. pants 

Dalībvalstu izdoto vadītāju apliecību apmaiņa un aizstāšana

1.Ja dalībvalsts izdotas derīgas vadītāja apliecības turētājs pārceļas uz pastāvīgu dzīvesvietu citā dalībvalstī, viņš vai viņa var lūgt savu vadītāja apliecību apmainīt pret līdzvērtīgu vadītāja apliecību. Dalībvalsts, kas veic apmaiņu, pārbauda, kādai kategorijai iesniegtā vadītāja apliecība joprojām ir faktiski derīga. 

2.Ievērojot krimināltiesību aktu un policijas tiesību aktu teritoriālo principu, dalībvalsts, kurā personai ir pastāvīga dzīvesvieta, uz citā dalībvalstī izdotas vadītāja apliecības turētāju var attiecināt savus valsts noteikumus par transportlīdzekļu vadīšanas tiesību ierobežošanu, apturēšanu, atņemšanu vai anulēšanu un vajadzības gadījumā šai nolūkā apmainīt vadītāja apliecību.

3.Dalībvalsts, kas veic apmaiņu, veco vadītāja apliecību nosūta atpakaļ to izdevušās dalībvalsts iestādēm un paskaidro savas rīcības iemeslus.

4.Dublikātu vadītāja apliecībai, kas ir bijusi pazaudēta vai nozagta, var saņemt vienīgi no tās dalībvalsts kompetentajām iestādēm, kurā apliecības turētājam ir pastāvīga dzīvesvieta. Šīs iestādes izdod dublikātu, pamatojoties uz to rīcībā esošo informāciju vai attiecīgā gadījumā pierādījumiem no tās dalībvalsts kompetentajām iestādēm, kurā izdots vadītāja apliecības oriģināls.

12. pants 

Trešo valstu izdoto vadītāju apliecību apmaiņa

1.Ja dalībvalsts paredz apmainīt trešās valsts izdotu vadītāja apliecību turētājam, kas tās teritorijā ir ieguvis pastāvīgu dzīvesvietu, dalībvalsts vadītāja apliecību apmaina saskaņā ar šā panta noteikumiem. 

2.Ja dalībvalsts apmaina vadītāja apliecību, ko izdevusi trešā valsts, uz kuru neattiecas 7. punktā minētais īstenošanas lēmums, šādu apmaiņas faktu norāda uz šīs dalībvalsts izdotās vadītāja apliecības, iekļaujot attiecīgo kodu no I pielikuma E daļas; tāpat apzīmē jebkuru turpmāku atjaunotu vai aizstātu apliecību. Ja šādas vadītāja apliecības turētājs pārceļas uz pastāvīgu dzīvesvietu citā dalībvalstī, tajā nav jāpiemēro 3. panta 6. punktā noteiktais savstarpējas atzīšanas princips.

Dalībvalstis šādas apmaiņas gadījumos piemēro savu valsts tiesību aktu noteikumus saskaņā ar šā punkta nosacījumiem.  

3.Ja vadītāja apliecība ir izdota kategorijā un ja to ir izdevusi trešā valsts, uz kuru attiecas 7. punktā minētais īstenošanas lēmums, šādu apmaiņas faktu nenorāda uz attiecīgās dalībvalsts izdotās vadītāja apliecības. Šādos gadījumos dalībvalstis apmaina vadītāja apliecību saskaņā ar attiecīgajā īstenošanas lēmumā paredzētajiem nosacījumiem.

4.Ja dalībvalsts izdota vadītāja apliecība ir apmainīta pret trešās valsts izdotu vadītāja apliecību, dalībvalstis nepieprasa atbilstību nekādiem papildu nosacījumiem kā vien 10. panta 3. punkta a) apakšpunktā noteiktajiem un nereģistrē nekādu papildu informāciju saistībā ar šīs sevis izdotās vadītāja apliecības apmaiņu attiecībā uz sākotnējās vadītāja apliecības kategorijām.

Pirmajā daļā minētajā situācijā, ja pretendents pieprasa apmainīt vadītāja apliecību, kas ir derīga arī tādām kategorijām, kurām pretendents ir ieguvis transportlīdzekļa vadīšanas tiesības trešā valstī, piemēro šādus noteikumus:  

a)ja vadītāja apliecība bija izdota kategorijā un ja to izdeva trešā valsts, uz kuru attiecas 7. punktā minētais īstenošanas lēmums, piemēro 3. punktu; 

b)ja šāda īstenošanas lēmuma nav, piemēro 2. punktu. 

5.Panta 2., 3. un 4. punktā minētā apmaiņa notiek tikai tad, ja trešās valsts izdotā vadītāja apliecība ir iesniegta tās dalībvalsts kompetentajām iestādēm, kas veic apmaiņu.

6.Komisija var konstatēt, ka trešai valstij ir ceļu satiksmes satvars, kas pilnībā vai daļēji garantē ar Savienību salīdzināmu ceļu satiksmes drošības līmeni, un ka tādēļ šīs trešās valsts izdotas vadītāju apliecības var apmainīt, uz dalībvalstu izdotajām vadītāju apliecībām nenorādot šo apmaiņas faktu (un, ja nepieciešams, vispirms prasot izpildīt konkrētus iepriekš paredzētus nosacījumus).

Ja Komisija identificē šādu trešo valsti, tā var šīs trešās valsts ceļu satiksmes satvaru novērtēt kopā ar dalībvalstīm. Dalībvalstu rīcībā ir seši mēneši, lai sniegtu savu atzinumu par identificētās trešās valsts ceļu satiksmes satvaru. Komisija turpina novērtējumu pēc tam, kad ir saņēmusi atzinumu no visām dalībvalstīm vai kad ir iztecējis atzinumu sniegšanas termiņš, atkarībā no tā, kas ir vēlāks.

Novērtējot trešās valsts ceļu satiksmes satvaru, Komisija ņem vērā vismaz šādus elementus: 

a)piemērotās prasības vadītāju apliecību izdošanai, piemēram, vadītāju apliecību kategoriju klasificēšana, minimālā vecuma prasības, apmācība un braukšanas eksāmenu prasības un nosacījumi, kā arī veselības standarti apliecību izdošanai;

b)tas, vai trešā valsts izdod mobilās vadītāju apliecības, un, ja izdod, piemērojamie tehniskie un strukturālie dati sistēmas darbībai; 

c)tas, kādā apmērā apritē ir viltotas vadītāju apliecības un kādi pasākumi ir īstenoti, lai novērstu vadītāju apliecību viltošanu; 

d)trešās valsts izdoto vadītāju apliecību administratīvā derīguma termiņš; 

e)ceļu satiksmes nosacījumi trešā valstī un tas, vai tie ir salīdzināmi ar ceļu satiksmes nosacījumiem Savienības autoceļu tīklos;

f)trešās valsts ceļu satiksmes drošības rādītāji.

7.Komisija, kad ir veikusi 6. punktā minēto novērtējumu, var ar īstenošanas lēmumiem lemt par to, ka trešā valstī ir ieviests ceļu satiksmes satvars, kas pilnībā vai daļēji garantē ar Savienību salīdzināmu ceļu satiksmes drošības līmeni, lai šīs trešās valsts izdotas vadītāju apliecības apmainītu, uz dalībvalsts izdotās vadītāja apliecības nenorādot šādas apmaiņas faktu.

Īstenošanas lēmumā ietver vismaz:

a)6. pantā minētās vadītāju apliecību kategorijas, kuru gadījumā apmaiņu var veikt, uz dalībvalsts izdotās vadītāja apliecības nenorādot šādas apmaiņas faktu; 

b)trešās valsts vadītāju apliecību izdošanas datumus, sākot no kuriem apmaiņu var veikt, uz dalībvalsts izdotās vadītāja apliecības nenorādot šādas apmaiņas faktu;

c)jebkādus vispārīgus nosacījumus, kas jāievēro, lai verificētu apmaināmā oficiālā dokumenta autentiskumu; 

d)jebkādus vispārīgus nosacījumus, kas pretendentam ir jāievēro, lai pirms apmaiņas pierādītu atbilstību III pielikumā noteiktajiem veselības standartiem. 

Ja pretendenta vadītāja apliecība neļauj ievērot šā punkta otrās daļas a) vai b) apakšpunktu, dalībvalstis var izlemt vadītāja apliecību apmainīt saskaņā ar 2. punktu. Ja pretendents nespēj izpildīt šā punkta otrās daļas c) vai d) apakšpunktu, dalībvalstis atsaka vadītāja apliecības apmaiņu. Jebkādi papildu nosacījumi, ko varētu ietvert īstenošanas lēmums, paredz vai nu dalībvalsts noteikumu piemērojamību saskaņā ar 2. punktu, vai vadītāja apliecības apmaiņas atteikumu, ja pretendents neizpilda šādus nosacījumus.

Minētos īstenošanas lēmumus pieņem saskaņā ar pārbaudes procedūru, kas minēta 22. panta 2. punktā.

8.Panta 7. punktā minētais īstenošanas lēmums paredz periodisku pārskatīšanu vismaz reizi četros gados attiecībā uz ceļu satiksmes drošības situāciju attiecīgajā trešā valstī. Atkarībā no šīs pārskatīšanas secinājumiem Komisija saglabā, groza vai aptur, ciktāl vajadzīgs, vai atceļ 7. punktā minēto īstenošanas lēmumu.

9.Komisija Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī un savā tīmekļa vietnē publicē sarakstu ar trešām valstīm, uz kurām attiecas saskaņā ar 7. punktu pieņemts īstenošanas lēmumus, kā arī attiecīgi publicē jebkādas relevantas izmaiņas, kas ieviestas saskaņā ar 9. punktu.

10.Komisija izveido zināšanu tīklu, lai apkopotu, apstrādātu un izplatītu zināšanas un informāciju par paraugpraksi ārvalstu profesionālo vadītāju integrēšanai iekšējā tirgū. Tīkls ietver attiecīgās dalībvalstu iestādes, izcilības centrus, universitātes un pētniekus, sociālos partnerus un citus attiecīgus autotransporta nozares dalībniekus.

13. pants

Transportlīdzekļa vadīšanas tiesību vai vadītāja apliecības ierobežojuma, apturēšanas, atņemšanas vai anulēšanas ietekme

1.Dalībvalsts atsakās izdot vadītāja apliecību pretendentam, kura vadītāja apliecība citā dalībvalstī ir ierobežota, apturēta, atņemta vai anulēta.

2.Dalībvalsts atsakās atzīt jebkuras tādas vadītāja apliecības derīgumu, ko kāda cita dalībvalsts ir izdevusi personai, kuras vadītāja apliecība vai tiesības vadīt transportlīdzekli pirmās minētās dalībvalsts teritorijā ir ierobežotas, apturētas, atņemtas vai anulētas.

3.Vadītāja apliecību vai tiesības vadīt transportlīdzekli uzskata par ierobežotām, apturētām, atņemtām vai anulētām šā panta izpratnē, kamēr attiecīgā persona vēl nav izpildījusi kādus dalībvalsts nosacījumus, kas šai personai ir jāizpilda, lai spētu atgūt savas tiesības vadīt transportlīdzekli vai vadītāja apliecību vai lai spētu pieteikties uz jaunu apliecību.

Dalībvalstis nodrošina, ka jebkādi nosacījumi, ko tās piemēro, lai turētājs spētu atgūt savas tiesības vadīt transportlīdzekli vai vadītāja apliecību vai pieteikties uz jaunu apliecību, ir samērīgi un nediskriminējoši attiecībā pret jebkuras citas dalībvalsts izdotu vadītāju apliecību turētājiem un ka tie nenoved pie bezgalīga atteikuma izdot vadītāja apliecību vai atzīt citas dalībvalsts izdotu vadītāja apliecību.

4.Neko šajā pantā neinterpretē kā apstākli, kas dalībvalstīm neļautu uz nenoteiktu laiku aizliegt personai vadīt transportlīdzekli to teritorijās, nedodot šai personai iespēju atgūt savas tiesības vadīt transportlīdzekli vai vadītāja apliecību vai pieteikties uz jaunu apliecību, ja to pamato šīs personas rīcība.

Ja dalībvalsts saskaņā ar šo punktu ir uz nenoteiktu laiku piemērojusi aizliegumu vadīt transportlīdzekli, šāda dalībvalsts var atteikties uz nenoteiktu laiku savā attiecīgajā teritorijā atzīt jebkuras vadītāja apliecības, ko izdevusi cita dalībvalsts, derīgumu. Atkāpjoties no 1. punkta, citas dalībvalstis pēc apspriešanās ar dalībvalsti, kas uz nenoteiktu laiku piemēro aizliegumu vadīt transportlīdzekli, var izdot vadītāja apliecību šādai personai.

14. pants

Shēma transportlīdzekļa vadīšanai ar pavadošo personu

1.Atkāpjoties no 7. panta 1. punkta attiecīgi b) un d) apakšpunkta, dalībvalstis izdod vadītāju apliecības saskaņā ar 10. panta 1. punktu B un C kategorijām ar Savienības koda 98.02 atzīmi, kā noteikts I pielikuma E daļā, pretendentiem, kas sasnieguši 17 gadu vecumu.

2.Ar Savienības kodu 98.02 apzīmētu vadītāju apliecību turētāji, kas vēl nav sasnieguši 18 gadu vecumu, vada transportlīdzekli tikai kopā ar personu, kura atbilst šādiem nosacījumiem:

a)ir vismaz 25 gadus veca;

b)tai ir attiecīgās kategorijas vadītāja apliecība, kas izdota pirms vairāk nekā pieciem gadiem;

c)tai pēdējos piecos gados nav piemērota transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana;

d)uz to neattiecas krimināltiesību jomas lēmums, kas pieņemts ceļu satiksmes noteikumu pārkāpuma rezultātā;

e)ja transportlīdzeklis ir C kategorijā — tai ir Direktīvā (ES) 2022/2561 noteiktā kvalifikācija un apmācība.

3.Dalībvalstis var pieprasīt 2. punktā minēto pavadošo personu identifikāciju, lai nodrošinātu atbilstību šim pantam. Dalībvalstis var ierobežot iespējamo pavadošo personu skaitu.

4.Dalībvalstis var piemērot papildu nosacījumus attiecībā uz tādas vadītāja apliecības izdošanu, kas apzīmēta ar Savienības kodu 98.02, pretendentiem, kuri nav sasnieguši 18 gadu vecumu. Dalībvalstis par to informē Komisiju. Komisija šo informāciju publisko.

15. pants

Pārbaudes laiks

1.Pirmo reizi izdotas konkrētas kategorijas vadītāja apliecības turētāju uzskata par iesācēju vadītāju, kam piemēro vismaz divu gadu pārbaudes laiku.

2.Dalībvalstis paredz noteikumus par sodiem iesācējiem vadītājiem, kas vada transportlīdzekli, kad alkohola līmenis asinīs pārsniedz 0,0 g/mL, un īsteno visus vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu šo noteikumu piemērošanu. Šiem sodiem ir jābūt iedarbīgiem, samērīgiem, preventīviem un nediskriminējošiem.

3.Dalībvalstis var paredzēt to teritorijās piemērojamus papildu noteikumus attiecībā uz iesācējiem vadītājiem pārbaudes laikā, lai uzlabotu ceļu satiksmes drošību. Dalībvalstis par to informē Komisiju.

4.Dalībvalstis apzīmē pārbaudes laikā izdotās vadītāju apliecības ar Savienības kodu 98.01, kā noteikts I pielikuma E daļā.

5.Pārbaudes laiku nepiemēro vadītājiem, kas saņem A2 vai A kategorijas vadītāja apliecību saskaņā ar 10. panta 1. punkta c) apakšpunktu.

16. pants

Eksaminētāji

1.Vadītāju apliecību pretendentu eksaminētāji atbilst IV pielikumā noteiktajiem minimālajiem standartiem.

Uz vadītāju apliecību pretendentu eksaminētājiem, kas jau strādājuši par eksaminētājiem pirms 2013. gada 19. janvāra, attiecina tikai prasības saistībā ar kvalitātes nodrošināšanas un regulāras periodiskas apmācības pasākumiem.

2.Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētos aktus saskaņā ar 21. pantu, lai pēc vajadzības grozītu IV pielikumu nolūkā ņemt vērā tehnisko, darbības vai zinātnisko attīstību.

17. pants

Pastāvīga dzīvesvieta

1.Šajā direktīvā pastāvīga dzīvesvieta ir vieta, kur persona parasti dzīvo, t. i., vismaz 185 dienas katrā kalendārajā gadā personisko un darba saišu dēļ vai, ja personai nav darba saišu, personisko saišu dēļ, kas liecina par attiecīgās personas ciešu saistību ar vietu, kur tā dzīvo.

Tomēr par tādas personas pastāvīgo dzīvesvietu, kuras darba un personiskās saiknes ir dažādās vietās un kura tāpēc dzīvo dažādās vietās divās vai vairākās dalībvalstīs, tiek uzskatīta vieta, ar kuru to saista personiskās saiknes, ar noteikumu, ka persona tur regulāri atgriežas. Šis pēdējais nosacījums nav jāievēro, ja persona dalībvalstī atrodas, lai noteiktu laiku veiktu kādu uzdevumu. Mācības universitātē vai skolā nenozīmē pastāvīgās dzīvesvietas maiņu.

2.Direktīvas 10. panta 3. punkta b) apakšpunkta un 11. panta 4. punkta nolūkā par Savienības vai tās dalībvalstu diplomātisko dienestu darbinieku vai viņu ģimenes locekļu, kas ir daļa no viņu mājsaimniecības, pastāvīgo dzīvesvietu uzskata to dalībvalstu teritoriju, kuras ir izdevušas vadītāju apliecības, kas tiek atjaunotas vai aizstātas.

Šajā pantā “Savienības diplomātiskais dienests” ietver amatpersonas no Padomes Ģenerālsekretariāta un Komisijas Ģenerālsekretariāta attiecīgajiem departamentiem, kā arī dalībvalstu nacionālo diplomātisko dienestu norīkotos darbiniekus un jebkuru citu darbinieku vai darbuzņēmēju, kas strādā Savienības iestādēm, struktūrām, birojiem un aģentūrām ārējās pārstāvības jomā un kam, lai spētu pildīt savus līgumā noteiktos pienākumus, ir vismaz 181 diena kalendārajā gadā jādzīvo vienas vai vairāku trešo valstu teritorijā.

3.Ja vadītāja apliecības turētājs nespēj pierādīt savu pastāvīgo dzīvesvietu konkrētā dalībvalstī saskaņā ar 1. punktu, turētājs var kā galējo līdzekli savu vadītāja apliecību atjaunot dalībvalstī, kura to sākotnēji izdeva.

4.Atkāpjoties no 10. panta 1. punkta e) apakšpunkta, kā arī B kategorijas vadītāja apliecības pirmās izdošanas nolūkā pretendentam, kura pastāvīgās dzīvesvietas dalībvalsts nav tā pati, kas ir viņa pilsonības dalībvalsts, vadītāja apliecību var izdot pilsonības dalībvalsts, ja pastāvīgās dzīvesvietas dalībvalsts neparedz iespēju teorijas un praktisko eksāmenu kārtot vienā no pilsonības dalībvalsts oficiālajām valodām vai ar tulka palīdzību.

18. pants

Savienības stadartparaugam neatbilstošu apliecību atbilsmes

1.Dalībvalstis piemēro Komisijas Lēmumā (ES) 2016/1945 64 noteikto savstarpējo atbilstību starp tiesībām, kas iegūtas pirms 2013. gada 19. janvāra, un šīs direktīvas 6. pantā noteiktajām kategorijām.

2.Šī direktīva neatņem vai jebkādi nekvalificē tiesības vadīt transportlīdzekli, kas piešķirtas pirms 2013. gada 19. janvāra.

19. pants

Savstarpējā palīdzība

1.Dalībvalstis cita citai palīdz īstenot šo direktīvu. Tās apmainās ar informāciju par vadītāju apliecībām, ko tās ir izdevušas, apmainījušas, aizstājušas, atjaunojušas, ierobežojušas, apturējušas, atņēmušas, anulējušas vai atsaukušas, un par transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšanu, ko tās ir piemērojušas vai plāno piemērot, un cita ar citu apspriežas, lai verificētu, vai kādā no dalībvalstīm uz vadītāja apliecības pretendentu neattiecas transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana. Dalībvalstis izmanto šim nolūkam izveidoto ES vadītāju apliecību tīklu.

2.Dalībvalstis var ES vadītāju apliecību tīklu izmantot arī, lai apmainītos ar informāciju šādos nolūkos:

a)lai to iestādes varētu verificēt vadītāja apliecības derīgumu un autentiskumu pārbaužu uz ceļa laikā vai pretviltojumu pasākumu ietvaros;

b)lai sekmētu izmeklēšanas, kuru mērķis ir identificēt atbildīgo personu par ceļu satiksmes drošības noteikumu pārkāpumiem saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2015/413 65 ;

c)lai novērstu, atklātu un izmeklētu noziedzīgus nodarījumus, kā minēts [ATSAUCE UZ PRĪME II];

d)lai piemērotu Direktīvu (ES) 2022/2561;

e)lai īstenotu un piemērotu [JAUNA DIREKTĪVA PAR KONKRĒTU TRANSPORTLĪDZEKĻA VADĪŠANAS TIESĪBU ATŅEMŠANAS SEKĀM SAVIENĪBAS MĒROGĀ].

3.Piekļuve tīklam ir droša. Tīkls nodrošina gan sinhronu (reāllaika), gan asinhronu informācijas apmaiņu, kā arī drošu ziņu, paziņojumu un pielikumu nosūtīšanu un saņemšanu.

Dalībvalstis īsteno visus vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu, ka tīklā kopīgotā informācija ir atjaunināta.

Dalībvalstis var piešķirt piekļuvi tīklam tikai tādām iestādēm, kas ir kompetentas 1. un 2. punktā minētajos nolūkos.

4.Dalībvalstis arī cita citai palīdz ieviest mobilo vadītāja apliecību, it sevišķi lai garantētu netraucētu sadarbspēju starp lietotnēm un verifikācijas elementiem, kā minēts I pielikuma C daļā.

5.Lai nodrošinātu sadarbspēju starp valstu sistēmām, kas savienotas ar ES vadītāju apliecību tīklu, un aizsargātu personas datus, ar kuriem šajā kontekstā notiek apmaiņa, Komisija līdz 2026. gada 6. jūnijam pieņem īstenošanas aktus, nosakot detalizētas ES vadītāju apliecību tīkla darbības, saskarnes un tehniskās prasības. Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar pārbaudes procedūru, kas minēta 22. panta 2. punktā.

6.Dalībvalstis var sadarboties saistībā ar jebkura transportlīdzekļa vadīšanas tiesību vai vadītāja apliecības daļēja ierobežojuma, apturēšanas, atņemšanas vai anulēšanas izpildi, it sevišķi ja attiecīgie pasākumi attiecas uz konkrētām vadītāja apliecības kategorijām vai konkrētu dalībvalstu teritorijām, jo īpaši ar apstiprinājumiem uz to izdotajām vadītāju apliecībām.

20. pants

Pārskatīšana

Dalībvalstis reizi gadā informē Komisiju par izdoto, atjaunoto, aizstāto, anulēto un apmainīto vadītāju apliecību skaitu katrā kategorijā, ietverot datus par mobilo vadītāju apliecību izdošanu un izmantošanu. 

Līdz [pieņemšanas datums+5 gadi] un reizi piecos gados pēc tam Komisija iesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei ziņojumu par šīs direktīvas īstenošanu, ietverot ietekmi uz ceļu satiksmes drošību.

21. pants

Deleģēšanas īstenošana

1.Pilnvaras pieņemt deleģētos aktus Komisijai piešķir, ievērojot šajā pantā izklāstītos nosacījumus.  

2.Pilnvaras pieņemt 4. panta 8. punktā, 5. panta 6. punktā, 8. panta 2. punktā, 10. panta 8. punktā un 16. panta 2. punktā minētos deleģētos aktus Komisijai piešķir uz piecu gadu laikposmu no [šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas]. Komisija sagatavo ziņojumu par pilnvaru deleģēšanu vēlākais deviņus mēnešus pirms piecu gadu laikposma beigām. Pilnvaru deleģēšana tiek automātiski pagarināta uz tāda paša ilguma laikposmiem, ja vien Eiropas Parlaments vai Padome neiebilst pret šādu pagarinājumu vēlākais trīs mēnešus pirms katra laikposma beigām.

3.Eiropas Parlaments vai Padome jebkurā laikā var atsaukt 4. panta 8. punktā, 5. panta 6. punktā, 8. panta 2. punktā, 10. panta 8. punktā un 16. panta 2. punktā minēto pilnvaru deleģēšanu. Ar lēmumu par atsaukšanu izbeidz tajā norādīto pilnvaru deleģēšanu. Lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī vai vēlākā dienā, kas tajā norādīta. Tas neskar jau spēkā esošos deleģētos aktus.  

4.Pirms deleģētā akta pieņemšanas Komisija apspriežas ar katras dalībvalsts ieceltajiem ekspertiem saskaņā ar principiem, kas noteikti 2016. gada 13. aprīļa Iestāžu nolīgumā par labāku likumdošanas procesu.  

5.Tiklīdz Komisija pieņem deleģēto aktu, tā par to paziņo vienlaikus Eiropas Parlamentam un Padomei.  

6.Saskaņā ar 4. panta 8. punktu, 5. panta 6. punktu, 8. panta 2. punktu, 10. panta 8. punktu un 16. panta 2. punktu pieņemts deleģētais akts stājas spēkā tikai tad, ja divos mēnešos no dienas, kad minētais akts paziņots Eiropas Parlamentam un Padomei, ne Eiropas Parlaments, ne Padome nav izteikuši iebildumus vai ja pirms minētā laikposma beigām gan Eiropas Parlaments, gan Padome ir informējuši Komisiju par savu nodomu neizteikt iebildumus. Pēc Eiropas Parlamenta vai Padomes iniciatīvas šo laikposmu pagarina par diviem mēnešiem. 

22. pants

Komiteju procedūra  

1.Komisijai palīdz Vadītāju apliecību komiteja. Minētā komiteja ir komiteja Regulas (ES) Nr. 182/2011 nozīmē.  

2.Ja ir atsauce uz šo punktu, piemēro Regulas (ES) Nr. 182/2011 5. pantu.

Ja komitejas atzinums ir jāsaņem rakstiskā procedūrā, minēto procedūru izbeidz, nepanākot rezultātu, ja atzinuma sniegšanas termiņā tā nolemj komitejas priekšsēdētājs vai to pieprasa vienkāršs komitejas locekļu vairākums.

Ja komiteja atzinumu nesniedz, Komisija īstenošanas aktu nepieņem, un tiek piemērota Regulas (ES) Nr. 182/2011 5. panta 4. punkta trešā daļa.

3.Ja ir atsauce uz šo punktu, piemēro Regulas (ES) Nr. 182/2011 8. pantu.

23. pants

Grozījumi Direktīvā (ES) 2022/2561

Direktīvas (ES) 2022/2561 5. panta 2. punktam pievieno šādu c) apakšpunktu:

“c) no 17 gadiem —vadītāja apliecībā norādītās C kategorijas transportlīdzekli, ja tiem ir APA, kas minēta 6. panta 1. punktā, un tikai saskaņā ar Direktīvas [ATSAUCE UZ ŠO DIREKTĪVU] 14.panta 2. punktu;”

24. pants

Grozījumi Regulā (ES) 2018/1724

Regulas (ES) 2018/1724 II pielikumu groza šādi:

a)otrajā slejā rindā “Pārcelšanās” pievieno šādu nodalījumu: “Vadītāja apliecības saņemšana un atjaunošana”;

b)trešajā slejā rindā “Pārcelšanās” pievieno šādu nodalījumu: “ES vadītāju apliecību izdošana, apmaiņa un aizstāšana”.

25. pants

Transponēšana 

1.Dalībvalstis vēlākais līdz [pieņemšanas datums+2 gadi] pieņem un publicē normatīvos un administratīvos aktus, kas vajadzīgi, lai izpildītu šīs direktīvas prasības. Dalībvalstis tūlīt dara zināmus Komisijai minēto noteikumu tekstus. 

Tās piemēro šos aktus no [pieņemšanas datums+3 gadi]. 

Kad dalībvalstis pieņem minētos noteikumus, tajos ietver atsauci uz šo direktīvu vai šādu atsauci pievieno to oficiālai publikācijai. Dalībvalstis nosaka, kā izdarāma šāda atsauce. 

2.Dalībvalstis dara Komisijai zināmus to tiesību aktu galvenos noteikumus, ko tās pieņem jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

26. pants

Atcelšana

1.Direktīvu 2006/126/EK atceļ no [pieņemšanas datums+3 gadi].

Atsauces uz Direktīvu 2006/126/EK uzskata par atsaucēm uz šo direktīvu un lasa saskaņā ar atbilstības tabulu VII pielikumā.

2.Regulu (ES) Nr. 383/2012 atceļ no [pieņemšanas datums+3 gadi].

3.Atsauces uz Regulu (ES) Nr. 383/2012 uzskata par atsaucēm uz šīs direktīvas I pielikuma B daļu un lasa saskaņā ar atbilstības tabulu VII pielikumā.

27. pants

Stāšanās spēkā 

Šī direktīva stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

28. pants

Adresāti

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē,

Eiropas Parlamenta vārdā –    Padomes vārdā –

priekšsēdētāja    priekšsēdētājs

TIESĪBU AKTA PRIEKŠLIKUMA FINANŠU PĀRSKATS

1.PRIEKŠLIKUMA/INICIATĪVAS KONTEKSTS 

1.1.Priekšlikuma/iniciatīvas nosaukums

Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par vadītāju apliecībām, ar kuru groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2022/2561 un atceļ Komisijas Regulu (ES) Nr. 383/2012.

1.2.Attiecīgās politikas jomas 

Autotransports, ceļu satiksmes drošība

1.3.Priekšlikums/iniciatīva attiecas uz: 

 jaunu darbību 

 jaunu darbību, pamatojoties uz izmēģinājuma projektu/sagatavošanas darbību 66  

X esošas darbības pagarināšanu 

 vienas vai vairāku darbību apvienošanu vai pārorientēšanu uz citu/jaunu darbību 

1.4.Mērķi

1.4.1.Vispārīgie mērķi

Vispārīgie mērķi ir uzlabot ceļu satiksmes drošību un atvieglot personu brīvu pārvietošanos.

1.4.2.Konkrētie mērķi

Braukšanas prasmju, zināšanu un pieredzes uzlabošana un bīstamas uzvedības samazināšana un sodīšana.

Transportlīdzekļu vadītāju atbilstīgas fiziskās un garīgās piemērotības nodrošināšana ES.

Tādu neatbilstīgu vai nevajadzīgu šķēršļu likvidēšana, kas skar vadītāju apliecību pretendentus un turētājus.

1.4.3.Sagaidāmie rezultāti un ietekme

Ir sagaidāma pozitīva sociālā ietekme saistībā ar ietekmi uz ceļu satiksmes drošību un personu pārvietošanās brīvību.  Tiek lēsts, ka laikā no 2025. līdz 2050. gadam tiks izglābtas aptuveni 1153 dzīvības un novērsti 11 020 smagi savainojumi, salīdzinot ar pamatscenāriju, jo tiks uzlabotas vadītāju prasmes un zināšanas un samazināts tādu vadītāju skaits uz Savienības ceļiem, kuri pieļauj bīstamu uzvedību vai kuru veselības stāvoklis nav piemērots transportlīdzekļa vadīšanai. Naudas izteiksmē tiek lēsts, ka tiks samazinātas negadījumu ārējās izmaksas aptuveni 7,1 miljarda EUR apmērā, izsakot pašreizējā vērtībā, laikā no 2025. līdz 2050. gadam, salīdzinot ar pamatscenāriju. Turklāt ir sagaidāms, ka pasākumi likvidēs nepamatotus vai nevajadzīgus šķēršļus, kas kavē transportlīdzekļa vadīšanas tiesību saņemšanu, atzīšanu vai atjaunošanu. It sevišķi Eiropas Savienības iedzīvotājiem un personām, kam ir ārvalstu vadītāju apliecības, kuras saņemtas citā dalībvalstī, kas nav viņu pilsonības valsts, ar alternatīvu degvielu darbināmu autofurgonu un dzīvojamo autofurgonu vadītājiem, personām, kuras cieš no diabēta, un profesionāliem vadītājiem. 

Visbeidzot, ir sagaidāma pozitīva ietekme valstu pārvaldes iestādēm (izmaksu ietaupījums 4,8 miljardu EUR apmērā), privātajam sektoram (izmaksu ietaupījums 1,5 miljardu EUR apmērā) un iedzīvotājiem (izmaksu ietaupījums 6,6 miljardu EUR apmērā), izsakot pašreizējā vērtībā, laikā no 2025. līdz 2050. gadam, salīdzinot ar pamatscenāriju, it sevišķi pateicoties administratīvā derīguma pilnīgai saskaņošanai un ES mobilās vadītāja apliecības ieviešanai.

1.4.4.Snieguma rādītāji

Tā kā vispārīgais mērķis ir uzlabot ceļu satiksmes drošību, iniciatīvas sekmju novērtēšanas pamatrādītājs būtu ceļu satiksmes negadījumos, kuros par vienu no izraisītājiem uzskata vadītāju, bojāgājušo un smagi savainoto personu skaita samazinājums. Šajā nolūkā ņem vērā negadījumu kopējo skaitu, kā arī kad ir izpildīti konkrēti nosacījumi (piemēram, negadījumi, kuros iesaistīts tikai viens transportlīdzeklis, vai negadījumi, kuros vadītājs ir iesācējs vai fiziski/garīgi nepiemērots transportlīdzekļa vadīšanai). Rādītājā ņem vērā arī vispārējās ceļu satiksmes drošības norises un ceļu satiksmes un vadītāju apliecību skaita attīstību katrā dalībvalstī (lai ņemtu vērā citus iespējamus faktorus).

Saistībā ar otro vispārīgo mērķi, proti, atvieglot personu brīvu pārvietošanos, iniciatīvas sekmju novērtēšanas pamatrādītājs būtu sūdzību un tiesā iesniegto lietu skaita samazinājums saistībā ar vadītāju apliecību procedūrām.

Tomēr ar abiem mērķiem saistītos rādītājus arī turpmāk būs grūti novērtēt, jo negadījumiem ir vairāki cēloņi, trūkst datu un ir mazs sūdzību un tiesā iesniegto lietu skaits saistībā ar vadītāju apliecību procedūrām.

Mērķa “Braukšanas prasmju, zināšanu un pieredzes uzlabošana un bīstamas uzvedības samazināšana un sodīšana” sekmīgu īstenošanu vērtēs pēc tā, vai ir saskaņoti prasmju, zināšanu un pārbaudes laiku standarti, kas jāievēro pie vadītāja apliecības pirmās izdošanas, un vai bīstama uzvedība tiek sodīta neatkarīgi no pārkāpēja dzīvesvietas.

Saistībā ar “piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai” par sekmēm liecinās to vadītāju īpatsvars, kuriem veikts regulārs veselības skrīnings atkarībā no veselības stāvokļa un vecuma. Lai likvidētu šķēršļus, kas skar pretendentus un vadītāju apliecību turētājus, sekmes noteiks pēc to dalībvalstu skaita, kuras izdod mobilās vadītāju apliecības un/vai atzīst ES mobilās vadītāju apliecības, kā arī pēc maza sūdzību un tiesā iesniegto lietu skaita gadījumos, kad pastāvīgā dzīvesvieta neļauj atzīt tiesību vadīt transportlīdzekli esamību.

Komisija uzraudzīs šīs iniciatīvas īstenošanu un rezultativitāti ar vairākiem pasākumiem un pamatrādītāju kopumu, kas novērtēs progresu darbības mērķu sasniegšanas virzienā. Kad būs pagājuši pieci gadi pēc tiesību akta transponēšanas perioda beigām, Komisijas dienestiem būtu jāveic izvērtējums, lai pārliecinātos, ka ir sasniegti iniciatīvas mērķi.

Lai uzraudzītu saistību starp ceļu satiksmes negadījumiem un vadītāju apliecībām, izmantos jau esošus uzraudzības instrumentus (piem., CARE datubāzi). Ziņojumā iekļaus informāciju par tādu negadījumu skaitu, kuros ir gūti savainojumi un/vai ir bojāgājušie, kā arī par iesaistītajiem vadītājiem, piemēram, viņu vecumu, viņu vadītāju apliecību derīgumu un izdošanas datumu un viņu narkotisko vielu/alkohola testu rezultātiem. Lai pēc iespējas vairāk ļautu nošķirt pārskatītās direktīvas ietekmi no citiem faktoriem, no dalībvalstīm iegūs statistikas datus par izdoto vadītāju apliecību skaitu. Tam vajadzētu ļaut novērtēt ceļu satiksmes drošības relatīvo attīstību galvenām vadītāju grupām, ko skar pārskatīšana (piem., iesācējiem vadītājiem, vadītājiem ar veselības problēmām).

Arī Komisija turpinās sagatavot statistikas datus attiecībā uz RESPER tīkla izmantošanu informācijas apmaiņai par vadītāju apliecībām, kurš izveidots saskaņā ar Direktīvas 2006/126/EK 15. pantu. Komisija var arī izskatīt iespēju papildināt šo informāciju ar statistikas datiem no EUCARIS, kas ir lietotne, kuru vairākas dalībvalstis izmanto, lai savienotos ar RESPER.

Attiecībā uz ES mobilās vadītāja apliecības sadarbspēju saskaņā ar direktīvas 21. pantu izveidotās komitejas ietvaros īpaša darba grupa uzraudzīs progresu saistībā ar mērķi noteikt un risināt iespējamās problēmas.

Komisija arī aicinās dalībvalstis kopīgot statistikas datus no to valsts reģistriem, kā tas ticis darīts saistībā ar šā ietekmes novērtējuma atbalsta pētījumu, un šie dati attieksies uz izdoto apliecību skaitu dalījumā pa kategorijām, dzimumiem un vecuma grupām.

1.5.Priekšlikuma/iniciatīvas pamatojums 

1.5.1.Īstermiņā vai ilgtermiņā izpildāmās vajadzības, tostarp sīki izstrādāts iniciatīvas izvēršanas grafiks

Šī ES iniciatīva ir ceturtais secīgais Savienības noteikumu kopums, kas reglamentē vadītāju apliecības (pirmā iniciatīva tika ieviesta 1980. gadā ar Direktīvu 80/1263/EEK) 67 . Šie noteikumi ir palīdzējuši samazināt ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaitu par 61,5 % no aptuveni 51 400 2001. gadā līdz aptuveni 19 800 2021. gadā. Tomēr ceļu satiksmes drošības uzlabojums nav bijis tik liels, cik būtu nepieciešams.

Lai vēl vairāk samazinātu bojāgājušo un savainoto personu skaitu uz ES ceļiem, priekšlikums ietver vairākus pasākumus, piemēram, plašāku digitalizāciju, tostarp digitālo vadītāju apliecību ieviešanu, un atjaunināšanu, lai ņemtu vērā tehnoloģisko progresu, piemēram, automatizētas transportlīdzekļa vadīšanas sistēmas, kā arī ilgtspēju. Viens no grozījumiem, kas saistīts ar pašreizējā autoparka elektrifikāciju Eiropā, paredz, ka turpmāk automātiskās transmisijas apmācībā un braukšanas prasmju eksāmenos kļūs par standartu, un tam sekos 78. koda ierobežojuma atcelšana.

Ir atjauninātas arī apmācības prasības, paredzot izmantot arī digitālos līdzekļus, kā arī metodes, lai verificētu un garantētu pienācīgu piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai. Tāpat mēs apsveram iespēju ieviest apmācību shēmu transportlīdzekļa vadīšanai ar pavadošo personu, lai iesācēji vadītāji būtu nobraukuši vairāk kilometru pavadoņa klātbūtnē, pirms saņem savu vadītāja apliecību. Tas neietekmētu minimālo vecumu transportlīdzekļa vadīšanai bez pavadoņa, bet atspoguļotu vairāku dalībvalstu paraugpraksi.

Priekšlikums arī balstās uz vairākās dalībvalstīs gūto pieredzi saistībā ar pārbaudes laikiem, nosakot divu gadu laikposmu, kurā iesācējiem vadītājiem piemēro stingrākus noteikumus. Priekšlikums arī uzlabo visu ES pilsoņu un trešo valstu valstspiederīgo drošu piekļuvi vadītāju apliecībām un aplūkos risinājumus, lai dalībvalstīm sniegtu vēl lielākas iespējas samazināt bīstamu vadītāju skaitu uz ES ceļiem.

1.5.2.Pievienotā vērtība

Bez šīs ES iejaukšanās dalībvalstu sadarbība vadītāju apliecību jautājumos tiktu nodrošināta uz divpusēju vai daudzpusēju nolīgumu pamata, kas vēl vairāk sarežģītu transportlīdzekļu vadīšanas tiesību piešķiršanas sistēmu un radītu lielāku administratīvo slogu apliecību turētājiem. Turklāt dažas no šobrīd joprojām pastāvošajām gūtībām ir radušās direktīvas īstenošanas atšķirību dēļ dalībvalstīs. 

Vadītāji varētu arī saskarties ar administratīvām grūtībām, ceļojot uz dalībvalstīm, kuras nav Vīnes Konvencijas līgumslēdzējas puses, piemēram, saskaroties ar prasību pēc starptautiskas vadītāja apliecības. Visbeidzot, mainot dzīvesvietu Eiropas Savienībā, ES vadītāju apliecību turētājiem būtu jāsaņem jauna vadītāja apliecība, ko izdevusi viņu jaunā dzīvesvietas valsts, un to īstenotu, vai nu veicot administratīvu maiņu, vai noliekot transportlīdzekļa vadīšanas eksāmenu kā jebkurš cits pretendents.  

Turklāt atšķirtos nosacījumi vadītāja apliecības saņemšanai, novedot pie nevienlīdzīgas attieksmes pret ES pilsoņiem un mazākas efektivitātes ceļu satiksmes drošības ziņā.  

1.5.3.Līdzīgas līdzšinējās pieredzes rezultātā gūtās atziņas

Kā minēts 1.5.1. punktā, Vadītāju apliecību direktīvas pārskatīšana nozīmē, ka tiks pieņemts ceturtais tiesību akts, kas attiecas uz šo tematu. Pirmās trīs direktīvas jau ir būtiski palīdzējušas uzlabot ceļu satiksmes drošību un personu brīvu pārvietošanos, un, pateicoties šīm direktīvām, vadītāji ir prasmīgāki un zinošāki, kā arī ar lielāku piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai. Turklāt ir samazināta ceļu satiksmes noteikumu pārkāpēju nesodāmība, jo ES ir ieviesta vienota vadītāja apliecība un ir izveidots RESPER tīkls.

1.5.4.Saderība ar daudzgadu finanšu shēmu un iespējamā sinerģija ar citiem atbilstošiem instrumentiem

Vadītāju apliecību direktīvas ierosinātā pārskatīšana ir saderīga ar citiem ES instrumentiem un attiecīgo ES politiku, kā arī ar starptautiskām saistībām (ANO EEK 1949. gada Ženēvas Konvenciju un 1968. gada Vīnes Konvenciju par ceļu satiksmi). Šī direktīva reglamentē transportlīdzekļa vadīšanas tiesības atkarībā no transportlīdzekļu kategorijām. Konkrētas kategorijas ir noteiktas, atsaucoties uz ES noteikumiem, proti:

Regulu (ES) Nr. 168/2013 par divu riteņu vai trīs riteņu transportlīdzekļu un kvadriciklu apstiprināšanu un tirgus uzraudzību 68 , ļaujot identificēt mopēdu, motociklu, motorizētu triciklu un kvadriciklu tipus;

Padomes Direktīvu Nr. 96/53/EK, ar kuru paredz maksimālos pieļaujamos gabarītus iekšzemes un starptautiskajos autopārvadājumos, kā arī šo transportlīdzekļu maksimālo pieļaujamo masu starptautiskajos autopārvadājumos 69 , ļaujot identificēt ar alternatīvu degvielu darbināmu transportlīdzekļu tipus.

Direktīva nosaka minimālo vecumu vadītāja apliecības saņemšanai nākotnes profesionālajiem vadītājiem, uz kuriem attiecas Direktīva (ES) 2022/2561 par dažu kravu vai pasažieru pārvadāšanai paredzētu autotransporta līdzekļu vadītāju sākotnējās kvalifikācijas iegūšanu un periodisku apmācību 70 .

Turklāt uz informācijas apmaiņu saistībā ar vadītāju apliecībām attiecas arī noteikumi par personas datu aizsardzību, it sevišķi:

Regula (ES) 2018/1725 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi Savienības iestādēs, struktūrās, birojos un aģentūrās un par šādu datu brīvu apriti 71 ;

Regula (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 72 un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/680 73 .

Visbeidzot, Komisija 2021. gada 3. jūnijā pieņēma priekšlikumu 74 Regulas (ES) Nr. 910/2014 75 pārskatīšanai saistībā ar Eiropas digitālās identitātes regulējuma noteikšanu. Šis jaunais regulējums nodrošina pamatelementus, kas ir būtiski mobilajām vadītāju apliecībām. It sevišķi elektroniskās identitātes un, iespējams, elektroniskā maka funkcijas var izmantot, lai izstrādātu sadarbspējīgu risinājumu ES mobilajām vadītāju apliecībām.

Lai nodrošinātu Vadītāju apliecību direktīvas konsekvenci ar citiem tiesību aktiem, kuri attiecas uz ceļu satiksmes noteikumu izpildes aspektiem, ir izstrādāta sarunu pakete, kas ietver trīs iniciatīvas, proti, papildus šim priekšlikumam Vadītāju apliecību direktīvai tajā ir arī priekšlikums direktīvai, ar ko groza Direktīvu (ES) 2015/413, ar ko veicina pārrobežu apmaiņu ar informāciju par ceļu satiksmes drošības noteikumu pārkāpumiem, un priekšlikums direktīvai par konkrētu transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšanas sekām Savienības mērogā.

1.5.5.Dažādo pieejamo finansēšanas iespēju, tostarp pārdales iespējas, novērtējums

Vienreizējās izmaksas 2025. gadā un pastāvīgās pielāgošanās izmaksas Komisijai līdz 2050. gadam ir galvenokārt saistītas ar ekspertu grupas izveidi, lai iestādes varētu kopīgot informāciju un paraugpraksi saistībā ar fizisko un garīgo piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai un tiešsaistes apmācības programmas izstrādi par piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai, kas būtu paredzēta ģimenes ārstiem. Šo divu iniciatīvu sagatavošanai nav nepieciešams palielināt cilvēkresursus.

1.6.Priekšlikuma/iniciatīvas ilgums un finansiālā ietekme

 Ierobežots ilgums

   Priekšlikuma/iniciatīvas darbības laiks: [DD.MM.]GGGG.-[DD.MM.]GGGG.

   Finansiālā ietekme uz saistību apropriācijām — no GGGG. līdz GGGG. gadam, uz maksājumu apropriācijām — no GGGG. līdz GGGG. gadam.

X Beztermiņa

Īstenošana ar uzsākšanas periodu no GGGG līdz GGGG. gadam,

pēc kura turpinās normāla darbība.

1.7.Plānotās budžeta izpildes metodes 76  

X Komisijas īstenota tieša pārvaldība

ko veic tās struktūrvienības, tostarp personāls Savienības delegācijās;

   ko veic izpildaģentūras.

 Dalīta pārvaldība kopā ar dalībvalstīm

 Netieša pārvaldība, kurā budžeta izpildes uzdevumi uzticēti:

trešām valstīm vai to izraudzītām struktūrām;

starptautiskām organizācijām un to aģentūrām (precizēt);

EIB un Eiropas Investīciju fondam;

Finanšu regulas 70. un 71. pantā minētajām struktūrām;

publisko tiesību subjektiem;

privāttiesību subjektiem, kas veic sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju uzdevumus, tādā mērā, kādā tiem ir pienācīgas finanšu garantijas;

dalībvalstu privāttiesību subjektiem, kuriem ir uzticēta publiskā un privātā sektora partnerības īstenošana un ir pienācīgas finanšu garantijas;

struktūrām vai personām, kurām, ievērojot Līguma par Eiropas Savienību V sadaļu, uzticēts īstenot konkrētas KĀDP darbības un kuras ir noteiktas attiecīgajā pamataktā.

Ja norādīti vairāki pārvaldības veidi, sniedziet papildu informāciju iedaļā “Piezīmes”.

Priekšlikuma īstenošanas nolūkā ir jāizveido un jāuztur ekspertu grupa, lai iestādes varētu kopīgot informāciju un paraugpraksi saistībā ar fizisko un garīgo piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai un tiešsaistes apmācības programmas izstrādi par piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai, kas būtu paredzēta ģimenes ārstiem. Šo iniciatīvu sagatavošanai nav nepieciešams palielināt cilvēkresursus.

-    Regulārās pielāgošanās izmaksas laikā no 2025. līdz 2028. gadam saistībā ar ekspertu grupas izveidi, lai iestādes varētu kopīgot informāciju un paraugpraksi par fizisko un garīgo piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai, tiek lēstas 30 000 EUR apmērā gadā.

-    Neregulāras pielāgošanās (vienreizējas) izmaksas 80 000 EUR apmērā ir paredzētas 2025. gadā saistībā ar ģimenes ārstiem paredzētas tiešsaistes apmācības programmas izstrādi par piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai.

-    Pastāvīgās pielāgošanās izmaksas (ģimenes ārstiem paredzētas tiešsaistes apmācības programmas par piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai atjaunināšana) tiek lēstas aptuveni 80 000 EUR apmērā reizi 5 gados.

2.PĀRVALDĪBAS PASĀKUMI 

2.1.Pārraudzības un ziņošanas noteikumi 

Norādīt biežumu un nosacījumus.

Mobilitātes un transporta ĢD tieši īstenotie uzdevumi (tostarp ziņošana par rezultātiem, izmantojot Mobilitātes un transporta ĢD gada darbības pārskatu), tiks veikti saskaņā ar ikgadējo plānošanas un uzraudzības ciklu, kas ieviests Komisijā un izpildaģentūrās.

Saskaņā ar Vadītāju apliecību direktīvas 20. pantu dalībvalstis reizi gadā informē Komisiju par izdoto, atjaunoto, aizstāto, anulēto un apmainīto vadītāju apliecību skaitu katrā kategorijā, ietverot datus par mobilo vadītāju apliecību izdošanu un izmantošanu.

Komisija arī novērtēs, vai dalībvalstīs direktīva tiek transponēta pareizi.

2.2.Pārvaldības un kontroles sistēma 

2.2.1.Ierosināto pārvaldības veidu, finansējuma apgūšanas mehānismu, maksāšanas kārtības un kontroles stratēģijas pamatojums

Mobilitātes un transporta ĢD struktūrvienība, kas atbild par attiecīgās politikas jomu, pārvaldīs direktīvas īstenošanu.

Izdevumus īstenos tiešā pārvaldībā, pilnībā piemērojot Finanšu regulas noteikumus. Mobilitātes un transporta ĢD iepirkumu un dotāciju kontroles stratēģija ietver īpašu ex ante juridisko, operatīvo un finanšu kontroli attiecībā uz procedūrām (tostarp attiecībā uz iepirkuma procedūrām un iepirkuma un līgumu padomdevējas komitejas veiktu pārskatīšanu), kā arī attiecībā uz līgumu un nolīgumu parakstīšanu. Turklāt preču un pakalpojumu iegādei veiktie izdevumi tiek pakļauti ex ante un, ja nepieciešams, ex post un finanšu kontrolei.

2.2.2.Informācija par apzinātajiem riskiem un risku mazināšanai izveidoto iekšējās kontroles sistēmu

Attiecībā uz to uzdevumu īstenošanu, kas saistīti ar mehānisma izveidi, apzinātie riski ir saistīti ar iepirkuma procedūru izmantošanu, proti, kavējumiem, datu pieejamību, savlaicīgu informāciju tirgum utt. Šie riski ir ietverti Finanšu regulā, un tos mazina iekšējās kontroles pasākumu kopums, ko Mobilitātes un transporta ĢD piemēro šādas vērtības iepirkumam.

2.2.3.Kontroles izmaksefektivitātes (kontroles izmaksu attiecība pret attiecīgo pārvaldīto līdzekļu vērtību) aplēse un pamatojums un gaidāmā kļūdu riska līmeņa novērtējums (maksājumu izdarīšanas brīdī un slēgšanas brīdī) 

Mobilitātes un transporta ĢD savā gada darbības pārskatā katru gadu ziņo par savu darbību kontroles izmaksām. Iepirkuma darbību riska profils un kontroles izmaksas atbilst prasībām.

Pieprasītais budžeta palielinājums attiecas uz informācijas platformas izveidi un uzturēšanu informācijas apmaiņai iestāžu starpā par fizisko un garīgo piemērotību transportlīdzekļa vadīšanai un uz (tiešsaistes) apmācības programmas izstrādi ģimenes ārstiem. Attiecībā uz kontroles pasākumiem saistībā ar IT sistēmām, kuras izstrādājis vai pārvalda par priekšlikumu atbildīgais direktorāts, IT koordinācijas komiteja regulāri uzrauga direktorātu datubāzes un panākto progresu, ņemot vērā Komisijas IT resursu vienkāršošanu un izmaksu efektivitāti.

2.3.Krāpšanas un pārkāpumu novēršanas pasākumi 

Norādīt esošos vai plānotos novēršanas pasākumus un citus pretpasākumus, piemēram, krāpšanas apkarošanas stratēģijā iekļautos pasākumus.

Komisija īstenos regulārus novēršanas pasākumus un pretpasākumus, it sevišķi:

- maksājumus par visiem pakalpojumiem pirms apmaksas pārbauda Komisijas personāls, ņemot vērā visas līgumsaistības, ekonomikas principus un finanšu vai vadības paraugpraksi; krāpšanas apkarošanas noteikumus (pārraudzība, prasības par ziņošanu u. c.) iekļaus visos nolīgumos un līgumos, ko noslēdz starp Komisiju un maksājumu saņēmējiem;

lai apkarotu krāpšanu, korupciju un citas nelikumīgas darbības, bez ierobežojumiem piemēro noteikumus, kas paredzēti Eiropas Parlamenta un Padomes 1999. gada 25. maija Regulā (ES, Euratom) Nr. 883/2013 par izmeklēšanu, ko veic Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF).

Mobilitātes un transporta ĢD 2020. gadā pieņēma pārskatītu krāpšanas apkarošanas stratēģiju. Mobilitātes un transporta ĢD krāpšanas apkarošanas stratēģijas pamatā ir Komisijas stratēģija krāpšanas apkarošanai, īpašs riska novērtējums, kas veikts iekšēji, lai noteiktu pret krāpšanu visneaizsargātākās jomas, un jau ieviestie kontroles pasākumi un darbības, kas vajadzīgas, lai uzlabotu Mobilitātes un transporta ĢD spēju nepieļaut, atklāt un novērst krāpšanas gadījumus.

Publiskajam iepirkumam piemērojamie līguma noteikumi nodrošina, ka Komisijas dienesti, tostarp OLAF, var veikt revīzijas un pārbaudes uz vietas, izmantojot OLAF ieteiktos standarta noteikumus.

3.PRIEKŠLIKUMA/INICIATĪVAS APLĒSTĀ FINANSIĀLĀ IETEKME 

3.1.Attiecīgās daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorijas un budžeta izdevumu pozīcijas 

·Esošās budžeta pozīcijas

Sarindotas pa daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorijām un budžeta pozīcijām.

Daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorija

Budžeta pozīcija

Izdevumu
veids

Iemaksas

Nr.  

Dif./nedif. 77

no EBTA valstīm 78

no kandidātvalstīm un potenciālajām kandidātvalstīm 79

no citām trešām valstīm

citi piešķirtie ieņēmumi

01

02.200401

Dif.

·Jaunveidojamās budžeta pozīcijas

Sarindotas pa daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorijām un budžeta pozīcijām.

Daudzgadu finanšu shēmas izdevumu kategorija

Budžeta pozīcija

Izdevumu 
veids

Iemaksas

Nr.  

Dif./nedif.

no EBTA valstīm

no kandidātvalstīm un potenciālajām kandidātvalstīm

no citām trešām valstīm

citi piešķirtie ieņēmumi

[XX.YY.YY.YY]

JĀ/NĒ

JĀ/NĒ

JĀ/NĒ

JĀ/NĒ

3.2.Priekšlikuma aplēstā finansiālā ietekme uz apropriācijām 

3.2.1.Kopsavilkums par aplēsto ietekmi uz darbības apropriācijām 

    Priekšlikumam/iniciatīvai nav vajadzīgas darbības apropriācijas

X    Priekšlikumam/iniciatīvai ir vajadzīgas šādas darbības apropriācijas: Nav vajadzīgas nekādas papildu apropriācijas. Projekta finansēšanai vajadzīgās summas tiks pārdalītas no jau paredzētām apropriācijām oficiālajā finanšu plānošanā konkrētajos budžeta posteņos.

miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Daudzgadu finanšu shēmas
izdevumu kategorija

01

vienotais tirgus, inovācija un digitālā joma

ĢD: MOVE

Gads 

2025. g.

Gads 

2026. g.

Gads 

2027. g.

Gads 

2028. g.

KOPĀ

2025.–2028. g.

□ Darbības apropriācijas

Budžeta pozīcija 80 02.200401

Saistības

(1a)

0,110

0,030

0,030

0,030

0,200

Maksājumi

(2a)

0,110

0,030

0,030

0,030

0,200

Budžeta pozīcija

Saistības

(1b)

Maksājumi

(2b)

Administratīvās apropriācijas, kas tiek finansētas no konkrētu programmu piešķīrumiem 81  

Budžeta pozīcija

(3)

KOPĀ 
MOVE ĢD

Saistības

=1a+1b +3

0,110

0,030

0,030

0,030

0,200

Maksājumi

=2a+2b

+3

0,110

0,030

0,030

0,030

0,200

 



 KOPĀ darbības apropriācijas

Saistības

(4)

0,110

0,030

0,030

0,030

0,200

Maksājumi

(5)

0,110

0,030

0,030

0,030

0,200

 KOPĀ administratīvās apropriācijas, kas tiek finansētas no konkrētu programmu piešķīrumiem

(6)

KOPĀ daudzgadu finanšu shēmas
01. IZDEVUMU KATEGORIJAS
apropriācijas

Saistības

=4+ 6

0,110

0,030

0,030

0,030

0,200

Maksājumi

=5+ 6

0,110

0,030

0,030

0,030

0,200

Ja priekšlikums/iniciatīva ietekmē vairāk nekā vienu darbības izdevumu kategoriju, atkārtot iepriekš minēto iedaļu:

 KOPĀ darbības apropriācijas (visas darbības izdevumu kategorijas)

Saistības

(4)

Maksājumi

(5)

KOPĀ administratīvās apropriācijas, kas tiek finansētas no konkrētu programmu piešķīrumiem (visas darbības izdevumu kategorijas)

(6)

KOPĀ apropriācijas
1.–6. IZDEVUMU KATEGORIJĀ 
daudzgadu finanšu shēmā 
(atsauces summa)

Saistības

=4+ 6

Maksājumi

=5+ 6





Daudzgadu finanšu shēmas
izdevumu kategorija

7

“Administratīvie izdevumi”

Šī iedaļa būtu jāaizpilda, izmantojot administratīva rakstura budžeta datu izklājlapu, kas vispirms jānoformē tiesību akta finanšu pārskata pielikumā (Komisijas lēmuma par iekšējiem noteikumiem attiecībā uz Eiropas Savienības vispārējā budžeta Komisijas iedaļas izpildi 5. pielikums), kurš starpdienestu konsultāciju vajadzībām tiek augšupielādēts sistēmā DECIDE.

miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Gads 
N

Gads 
N+1

Gads 
N+2

Gads 
N+3

Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

KOPĀ

ĢD: <…….>

□ Cilvēkresursi

□ Citi administratīvie izdevumi

KOPĀ <….> ĢD

Apropriācijas

KOPĀ 
apropriācijas 7. IZDEVUMU KATEGORIJĀ 
daudzgadu finanšu shēmā 

(Saistību summa = maksājumu summa)

miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Gads 
N 82

Gads 
N+1

Gads 
N+2

Gads 
N+3

Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

KOPĀ

KOPĀ apropriācijas
1.–7. IZDEVUMU KATEGORIJĀ 
daudzgadu finanšu shēmā 

Saistības

Maksājumi

3.2.2.Aplēstais iznākums, ko dos finansējums no darbības apropriācijām 

Saistību apropriācijas miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Norādīt mērķus un iznākumus

Gads 
N

Gads 
N+1

Gads 
N+2

Gads 
N+3

Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

KOPĀ

IZNĀKUMI

Veids 83

Vidējās izmaksas

Daudzums

Izmaksas

Daudzums

Izmaksas

Daudzums

Izmaksas

Daudzums

Izmaksas

Daudzums

Izmaksas

Daudzums

Izmaksas

Daudzums

Izmaksas

Kopējais daudzums

Kopējās izmaksas

KONKRĒTAIS MĒRĶIS Nr. 1 84

- Iznākums

- Iznākums

- Iznākums

Starpsumma – konkrētais mērķis Nr. 1

KONKRĒTAIS MĒRĶIS Nr. 2 ...

- Iznākums

Starpsumma – konkrētais mērķis Nr. 2

KOPSUMMAS

3.2.3.Kopsavilkums par aplēsto ietekmi uz administratīvajām apropriācijām 

X    Priekšlikumam/iniciatīvai nav vajadzīgas administratīvās apropriācijas

   Priekšlikumam/iniciatīvai ir vajadzīgas šādas administratīvās apropriācijas:

miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Gads 
N 85

Gads 
N+1

Gads 
N+2

Gads 
N+3

Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

KOPĀ

7. IZDEVUMU KATEGORIJA 
daudzgadu finanšu shēmā

Cilvēkresursi

Citi administratīvie izdevumi

7. IZDEVUMU KATEGORIJAS starpsumma 
daudzgadu finanšu shēmā

Ārpus 7. IZDEVUMU KATEGORIJAS 86  
daudzgadu finanšu shēmā

Cilvēkresursi

Pārējie administratīvie 
izdevumi

Starpsumma 
ārpus 7. IZDEVUMU KATEGORIJAS 
daudzgadu finanšu shēmā

KOPĀ

Vajadzīgās cilvēkresursu un citu administratīvu izdevumu apropriācijas tiks nodrošinātas no ĢD apropriācijām, kas jau ir piešķirtas darbības pārvaldībai un/vai ir pārdalītas attiecīgajā ĢD, vajadzības gadījumā izmantojot arī vadošajam ĢD gada budžeta sadales procedūrā piešķirtus papildu resursus un ņemot vērā budžeta ierobežojumus.

3.2.3.1.Aplēstās cilvēkresursu vajadzības

   Priekšlikumam/iniciatīvai nav vajadzīgi cilvēkresursi

   Priekšlikumam/iniciatīvai ir vajadzīgi šādi cilvēkresursi:

Aplēse izsakāma ar pilnslodzes ekvivalentu

Gads 
N

Gads 
N+1

N+2 gads

N+3 gads

Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

□ Štatu sarakstā ietvertās amata vietas (ierēdņi un pagaidu darbinieki)

20 01 02 01 (Galvenā mītne un Komisijas pārstāvniecības)

20 01 02 03 (Delegācijas)

01 01 01 01 (Netiešā pētniecība)

01 01 01 11 (Tiešā pētniecība)

Citas budžeta pozīcijas (norādīt)

Ārštata darbinieki (izsakot ar pilnslodzes ekvivalentu FTE) 87

20 02 01 (AC, END, INT, ko finansē no vispārīgajām apropriācijām)

20 02 03 (AC, AL, END, INT un JED delegācijās)

XX 01 xx yy zz   88

- galvenajā mītnē

- delegācijās

01 01 01 02 (AC, END, INT – netiešā pētniecība)

01 01 01 12 (AC, END, INT – tiešā pētniecība)

Citas budžeta pozīcijas (norādīt)

KOPĀ

XX ir attiecīgā politikas joma vai budžeta sadaļa.

Nepieciešamie cilvēkresursi tiks nodrošināti, izmantojot attiecīgā ĢD darbiniekus, kuri jau ir iesaistīti konkrētās darbības pārvaldībā un/vai ir pārgrupēti attiecīgajā ĢD, vajadzības gadījumā izmantojot arī vadošajam ĢD gada budžeta sadales procedūrā piešķirtos papildu resursus un ņemot vērā budžeta ierobežojumus.

Veicamo uzdevumu apraksts:

Ierēdņi un pagaidu darbinieki

Ārštata darbinieki

3.2.4.Saderība ar pašreizējo daudzgadu finanšu shēmu 

Priekšlikums/iniciatīva:

X    pilnībā pietiek ar līdzekļu pārvietošanu daudzgadu finanšu shēmas (DFS) attiecīgajā izdevumu kategorijā

Projekta finansēšanai vajadzīgās summas tiks pārdalītas no budžeta pozīcijas 02.200401.

   jāizmanto no DFS attiecīgās izdevumu kategorijas nepiešķirtās rezerves un/vai īpašie instrumenti, kas noteikti DFS regulā

Paskaidrojiet, kas jādara, norādot attiecīgās izdevumu kategorijas un budžeta pozīcijas, atbilstošās summas un instrumentus, kurus ierosināts izmantot.

   jāpārskata DFS

Paskaidrojiet, kas jādara, norādot attiecīgās izdevumu kategorijas, budžeta pozīcijas un atbilstošās summas.

3.2.5.Trešo personu iemaksas 

Priekšlikums/iniciatīva:

X neparedz trešo personu līdzfinansējumu

   paredz trešo personu sniegtu līdzfinansējumu atbilstoši šādai aplēsei:

Apropriācijas miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Gads 
N 89

Gads 
N+1

Gads 
N+2

Gads 
N+3

Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

Kopā

Norādīt līdzfinansētāju struktūru 

KOPĀ līdzfinansētās apropriācijas

 

3.3.Aplēstā ietekme uz ieņēmumiem 

X Priekšlikums/iniciatīva finansiāli neietekmē ieņēmumus.

   Priekšlikums/iniciatīva finansiāli ietekmē:

pašu resursus

citus ieņēmumus

Atzīmējiet, ja ieņēmumi ir piešķirti izdevumu pozīcijām

miljonos EUR (trīs zīmes aiz komata)

Budžeta ieņēmumu pozīcija:

Kārtējā finanšu gadā pieejamās apropriācijas

Priekšlikuma/iniciatīvas ietekme 90

Gads 
N

Gads 
N+1

Gads 
N+2

Gads 
N+3

Norādīt tik gadu, cik nepieciešams ietekmes ilguma atspoguļošanai (sk. 1.6. punktu)

[..]. pants

Attiecībā uz piešķirtajiem ieņēmumiem norādīt attiecīgās budžeta izdevumu pozīcijas.

Citas piezīmes (piemēram, metode/formula, ko izmanto, lai aprēķinātu ietekmi uz ieņēmumiem, vai jebkura cita informācija).

(1)    OV L 375, 31.12.1980., 1. lpp. EUR-Lex - 31980L1263 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(2)    OV L 237, 24.8.1991., 1. lpp. EUR-Lex - 31991L0439 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(3)    OV L 403, 30.12.2006., 18. lpp. EUR-Lex - 02006L0126-20201101 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(4)    Pirmā Vadītāju apliecību direktīva (Direktīva 80/1263/EEK) ieviesa pašu pirmo ES noteikumu kopumu attiecībā uz nacionālo vadītāju apliecību shēmu saskaņošanu, it sevišķi nosakot Kopienas paraugu šai apliecībai, provizoriski definējot transportlīdzekļu kategorijas un paredzot nosacījumus, saskaņā ar kuriem visā ES var izdot vai apmainīt vadītāju apliecības. Šie noteikumi tika vēl vairāk precizēti un paplašināti otrajā Vadītāju apliecību direktīvā (Direktīva 91/439/EEK). Svarīgākais ir tas, ka tika noteikta dalībvalstu izdoto vadītāju apliecību savstarpēja atzīšana un ieviestas prasības attiecībā uz minimālo vecumu vadītāja apliecības saņemšanai. Trešā Vadītāju apliecību direktīva (Direktīva 2006/126/EK) tika apstiprināta 2006. gada decembrī, un laikā no 2009. līdz 2020. gadam tā ir tikusi grozīta vienpadsmit reizes, galvenokārt lai uzlabotu kopīgu standartu un prasību saskaņošanu, kā arī lai to pielāgotu tehnoloģiju attīstībai.
(5)    Sk.:
https://eumos.eu/wp-content/uploads/2017/07/Valletta_Declaration_on_Improving_Road_Safety.pdf ; Padome 2017. gada jūnijā pieņēma secinājumus par ceļu satiksmes drošību, ar ko apstiprina Valletas deklarāciju (sk. dokumentu 9994/17).
(6)    COM(2018) 293 final I pielikums (Eiropa kustībā. Ilgtspējīga mobilitāte Eiropai: droša, satīklota un tīra) EUR-Lex - 52018DC0293 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(7)    SWD(2019) 283 final https://transport.ec.europa.eu/system/files/2021-10/SWD2190283.pdf .
(8)    COM(2020) 789 final EUR-Lex - 52020DC0789 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(9)    P9_TA(2021)0407 https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0407_EN.pdf .
(10)    COM(2021) 645 final EUR-Lex - 52021DC0645 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(11)    SWD(2021) 305 final Labāks regulējums (europa.eu) .
(12)    SWD(2023) 128 final.
(13)    SWD(2022) 17 final EUR-Lex - 52022SC0017 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(14)    Jau pieejamas (Spānijā, Dānijā, Grieķijā, Polijā, Portugālē) un tiek apsvērtas (Austrijā, Beļģijā, Kiprā, Igaunijā, Somijā, Vācijā, Īrijā, Itālijā, Lietuvā, Luksemburgā, Nīderlandē, Zviedrijā) saskaņā ar ANO EEK 2022. gada 13. septembra neformālo dokumentu Nr. 10 un apspriešanās darbībām.
(15)     https://sdgs.un.org/#goal_section .
(16)    ANO Ilgtspējīgas attīstības programmas 2030. gadam 11. mērķis un 11.2. mērķis ( https://sdgs.un.org/2030agenda ).
(17)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1119 (2021. gada 30. jūnijs), ar ko izveido klimatneitralitātes panākšanas satvaru un groza Regulas (EK) Nr. 401/2009 un (ES) 2018/1999 (“Eiropas Klimata akts”) (OV L 243, 9.7.2021., 1. lpp.) EUR-Lex - 32018R1724 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(18)    COM(2021) 400 final EUR-Lex - 52021DC0400 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(19)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1724 (2018. gada 2. oktobris), ar ko izveido vienotu digitālo vārteju, lai sniegtu piekļuvi informācijai, procedūrām un palīdzības un problēmu risināšanas pakalpojumiem, un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 1024/2012 (OV L 295, 21.11.2018., 1. lpp.) EUR-Lex - 32018R1724 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(20)    Apvienoto Nāciju Organizācijas 2006. gada 13. decembra Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām, kam ES pievienojās kā puse 2011. gada 21. janvārī.
(21)    COM(2023) 126 final.
(22)    OV L 68, 13.3.2015., 9. lpp. EUR-Lex - 32015L0413 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(23)    COM(2023) 128 final.
(24)    OV L 330, 23.12.2022., 46. lpp. EUR-Lex - 32022L2561 - LV - EUR-Lex (europa.eu) . 
(25)    Kas paredz īpašus noteikumus par šo transportlīdzekļu vadītāju kvalifikāciju un apmācību.
(26)    Kas atvieglo informācijas apmaiņu dalībvalstu starpā gadījumos, kad ar citā dalībvalstī reģistrētu transportlīdzekli tiek izdarīti ar ceļu satiksmes drošību saistīti pārkāpumi.
(27)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/2144 (2019. gada 27. novembris) par prasībām mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju un šiem transportlīdzekļiem paredzētu sistēmu, sastāvdaļu un atsevišķu tehnisko vienību tipa apstiprināšanai attiecībā uz to vispārīgo drošību un transportlīdzekļa braucēju un neaizsargāto ceļu satiksmes dalībnieku aizsardzību, OV L 325, 16.12.2019., 1. lpp.  EUR-Lex - 02019R2144-20220905 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(28)    Kas paredz jaunu transportlīdzekļu obligātu aprīkošanu ar progresīvām drošības funkcijām.
(29)    SWD(2019) 283 final https://transport.ec.europa.eu/system/files/2021-10/SWD2190283.pdf .
(30)    OV L 235, 17.9.1996., 59. lpp. EUR-Lex - 01996L0053-20190814 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(31)    OV L 60, 2.3.2013., 52. lpp. EUR-Lex - 02013R0168-20201114 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(32)    OV L 330, 23.12.2022., 46. lpp. EUR-Lex - 32022L2561 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(33)    OV L 119, 4.5.2016., 1. lpp. EUR-Lex - 32016R0679 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(34)

   COM(2021) 281 final  EUR-Lex - 52021PC0281 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .

(35)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 910/2014 (2014. gada 23. jūlijs) par elektronisko identifikāciju un uzticamības pakalpojumiem elektronisko darījumu veikšanai iekšējā tirgū, OV L 257, 28.8.2014., 73. lpp. EUR-Lex - 32014R0910 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(36)    OV C 115, 9.5.2008., 85. lpp. EUR-Lex - 12008E091 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(37)    Spānija, Malta, Kipra un Īrija.
(38)    Konvencija par ceļu satiksmi, kas noslēgta Vīnē 1968. gada 8. novembrī.
(39)    SWD(2022) 17 final.
(40)    OV L 68, 13.3.2015., 9. lpp. EUR-Lex - 32015L0413 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(41)    OV L 325, 16.12.2019., 1.–40. lpp. EUR-Lex - 32019R2144 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(42)    SWD(2023) 128 final.
(43)    RSB/RM/cdd – rsb(2022)7907617.
(44)    Piemēram, ja personai ir atļauts vadīt vieglo motociklu ar B kategorijas apliecību savā dzīvesvietas valstī, tā to pašu varētu darīt jebkurā citā dalībvalstī, kura piemēro to pašu neobligāto atbilsmi.
(45)    COM(2021) 118 final EUR-Lex - 52021DC0118 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(46)    COM(2021) 645 final EUR-Lex - 52021DC0645 - LV - EUR-Lex (europa.eu) .
(47)    OV L 55, 28.2.2011., 13. lpp.
(48)    OV L 295, 21.11.2018., 1. lpp.
(49)    OV C 369, 17.12.2011., 14. lpp.
(50)    OV L 120, 5.5.2012., 1. lpp.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=CELEX%3A32012R0383 .
(51)    OV C  , , . lpp.
(52)    OV C  , , . lpp.
(53)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/679 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (OV L 119, 4.5.2016., 1. lpp.).
(54)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2006/126/EK (2006. gada 20. decembris) par vadītāju apliecībām (OV L 403, 30.12.2006., 18. lpp.).
(55)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1724 (2018. gada 2. oktobris), ar ko izveido vienotu digitālo vārteju, lai sniegtu piekļuvi informācijai, procedūrām un palīdzības un problēmu risināšanas pakalpojumiem, un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 1024/2012 (OV L 295, 21.11.2018., 1. lpp.).
(56)    OV L 123, 12.5.2016., 1. lpp.
(57)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 182/2011 (2011. gada 16. februāris), ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu (OV L 55, 28.2.2011., 13. lpp.).
(58)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2022/2561 (2022. gada 14. decembris) par dažu kravu vai pasažieru pārvadāšanai paredzētu autotransporta līdzekļu vadītāju sākotnējās kvalifikācijas iegūšanu un periodisku apmācību (OV L 330, 23.12.2022., 46. lpp.).
(59)    Komisijas Regula (ES) Nr. 383/2012 (2012. gada 4. maijs), ar ko nosaka tehniskās prasības attiecībā uz vadītāju apliecībām, kurās iestrādāts datu glabāšanas līdzeklis (mikroshēma) (OV L 120, 5.5.2012., 1. lpp.).
(60)    OV C 369, 17.12.2011., 14. lpp.
(61)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 168/2013 (2013. gada 15. janvāris) par divu riteņu vai trīs riteņu transportlīdzekļu un kvadriciklu apstiprināšanu un tirgus uzraudzību (OV L 60, 2.3.2013., 52. lpp.).
(62)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 910/2014 (2014. gada 23. jūlijs) par elektronisko identifikāciju un uzticamības pakalpojumiem elektronisko darījumu veikšanai iekšējā tirgū (OV L 257, 28.8.2014., 73. lpp.).
(63)    Padomes Direktīva 96/53/EK (1996. gada 25. jūlijs), ar kuru paredz noteiktu Kopienā izmantotu transportlīdzekļu maksimālos pieļaujamos gabarītus iekšzemes un starptautiskajā satiksmē, kā arī šo transportlīdzekļu maksimālo pieļaujamo svaru starptautiskajā satiksmē (OV L 235, 17.9.1996., 59. lpp.).
(64)    Komisijas Lēmums (ES) 2016/1945 (2016. gada 14. oktobris) par vadītāja apliecību kategoriju savstarpējo atbilstību (OV L 302, 9.11.2016., 62. lpp.).
(65)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2015/413 (2015. gada 11. marts), ar ko veicina pārrobežu apmaiņu ar informāciju par ceļu satiksmes drošības noteikumu pārkāpumiem (OV L 68, 13.3.2015., 9. lpp.).
(66)    Kā paredzēts Finanšu regulas 58. panta 2. punkta a) vai b) apakšpunktā.
(67)    Pirmā Vadītāju apliecību direktīva (Direktīva 80/1263/EEK) ieviesa pašu pirmo ES noteikumu kopumu attiecībā uz nacionālo vadītāju apliecību shēmu saskaņošanu, it sevišķi nosakot Kopienas paraugu šai apliecībai, provizoriski definējot transportlīdzekļu kategorijas un paredzot nosacījumus, saskaņā ar kuriem visā ES var izdot vai apmainīt vadītāju apliecības. Šie noteikumi tika vēl vairāk precizēti un paplašināti otrajā Vadītāju apliecību direktīvā (Direktīva 91/439/EEK). Svarīgākais ir tas, ka tika noteikta dalībvalstu izdoto vadītāju apliecību savstarpēja atzīšana un ieviestas prasības attiecībā uz minimālo vecumu vadītāja apliecības saņemšanai. Direktīva 2006/126/EK tika apstiprināta 2006. gada decembrī, un laikā no 2009. līdz 2020. gadam tā ir tikusi grozīta vienpadsmit reizes, galvenokārt lai uzlabotu kopīgu standartu un prasību saskaņošanu, kā arī lai to pielāgotu tehnoloģiju attīstībai.
(68)

   OV L 60, 2.3.2013., 52.–128. lpp.

(69)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=CELEX:01996L0053-20190814 OV L 235, 17.9.1996., 59.–75. lpp.
(70)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=CELEX:02003L0059-20190726 OV L 226, 10.9.2003., 4.–17. lpp.
(71)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/lv/TXT/?uri=CELEX:32018R1725 OV L 295, 21.11.2018., 39.–98. lpp.
(72)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=CELEX:02016R0679-20160504 OV L 119, 4.5.2016., 1.–88. lpp.
(73)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/680 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi, ko veic kompetentās iestādes, lai novērstu, izmeklētu, atklātu noziedzīgus nodarījumus vai sauktu pie atbildības par tiem vai izpildītu kriminālsodus, un par šādu datu brīvu apriti, OV L 119, 4.5.2016., 89. lpp.
(74)

    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/ALL/?uri=COM%3A2021%3A281%3AFIN . 

(75)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 910/2014 (2014. gada 23. jūlijs) par elektronisko identifikāciju un uzticamības pakalpojumiem elektronisko darījumu veikšanai iekšējā tirgū, OV L 257, 28.8.2014., 73. lpp.
(76)    Sīkāku informāciju par pārvaldības veidiem un atsauces uz Finanšu regulu skatīt BudgWeb tīmekļa vietnē: https://myintracomm.ec.europa.eu/corp/budget/financial-rules/budget-implementation/Pages/implementation-methods.aspx .
(77)    Dif. – diferencētās apropriācijas, nedif. – nediferencētās apropriācijas.
(78)    EBTA – Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācija.
(79)    Kandidātvalstis un attiecīgā gadījumā potenciālās kandidātvalstis no Rietumbalkāniem.
(80)    Saskaņā ar oficiālo budžeta nomenklatūru.
(81)    Tehniskais un/vai administratīvais atbalsts un ES programmu un/vai darbību īstenošanas atbalsta izdevumi (kādreizējās BA pozīcijas), netiešā pētniecība, tiešā pētniecība.
(82)    N gads ir gads, kurā priekšlikumu/iniciatīvu sāk īstenot. Aizstājiet “N” ar paredzēto pirmo īstenošanas gadu (piemēram, 2021. gads). Tas pats attiecas uz turpmākajiem gadiem.
(83)    Iznākumi ir attiecīgie produkti vai pakalpojumi (piemēram, finansēto studentu apmaiņu skaits, uzbūvēto ceļu garums kilometros utt.).
(84)    Kā aprakstīts 1.4.2. punktā. “Konkrētie mērķi...”
(85)    N gads ir gads, kurā priekšlikumu/iniciatīvu sāk īstenot. Aizstājiet “N” ar paredzēto pirmo īstenošanas gadu (piemēram, 2021. gads). Tas pats attiecas uz turpmākajiem gadiem.
(86)    Tehniskais un/vai administratīvais atbalsts un ES programmu un/vai darbību īstenošanas atbalsta izdevumi (kādreizējās BA pozīcijas), netiešā pētniecība, tiešā pētniecība.
(87)    AC – līgumdarbinieki, AL – vietējie darbinieki, END – valstu norīkotie eksperti, INT – aģentūru darbinieki, JED – jaunākie eksperti delegācijās.
(88)    Ārštata darbiniekiem paredzēto maksimālo summu finansē no darbības apropriācijām (kādreizējām “BA” pozīcijām).
(89)    N gads ir gads, kurā priekšlikumu/iniciatīvu sāk īstenot. Aizstājiet “N” ar paredzēto pirmo īstenošanas gadu (piemēram, 2021. gads). Tas pats attiecas uz turpmākajiem gadiem.
(90)    Norādītajām tradicionālo pašu resursu (muitas nodokļi, cukura nodevas) summām jābūt neto summām, t. i., bruto summām, no kurām atskaitītas iekasēšanas izmaksas 20 % apmērā.
Top

Briselē, 1.3.2023

COM(2023) 127 final

PIELIKUMI

dokumentam

Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA

par vadītāju apliecībām, kā arī ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2022/2561 un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1724 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/126/EK un Komisijas Regulu (ES) Nr. 383/2012





{SEC(2023) 350 final} - {SWD(2023) 128 final} - {SWD(2023) 129 final}


I PIELIKUMS

NOTEIKUMI PAR DALĪBVALSTU IZDOTAJĀM VADĪTĀJU APLIECĪBĀM

A.1. DAĻA. FIZISKĀS VADĪTĀJU APLIECĪBAS VISPĀRĪGAS SPECIFIKĀCIJAS

(1)Savienības parauga vadītāja apliecības kartes fiziskās īpašības atbilst ISO 7810 un ISO 7816-1.

Karti izgatavo no polikarbonāta.

Metodes, lai pārbaudītu vadītāju apliecību parametru atbilstību starptautiskiem standartiem, ir saskaņā ar ISO 10373.

(2)Apliecībai ir divas puses. Tā atbilst paraugam 1. attēlā.

1. puse                        2. puse 

 

1. attēls. ES vadītāja apliecības paraugs

(3)Apliecība satur D daļā norādīto informāciju. 

1. pusē norāda: 

(a)tekstu “Vadītāja apliecība”, kas drukāti lieliem burtiem tās dalībvalsts valodā vai valodās, kura izsniedz apliecību;

(b)tās dalībvalsts nosaukumu, kura izsniegusi apliecību (nav obligāti);

(c)tās dalībvalsts, kas izdod apliecību, atšķirības zīmi, kura iespiesta negatīvā uz zila taisnstūra un kurai apkārt izvietotas 12 dzeltenas zvaigznes, kā noteikts D daļas 1. punktā;

(d)informāciju, kas attiecas uz izdoto apliecību (1.–9. lauks), kā noteikts D daļas 3. punktā;

(e)vārdus “Eiropas Savienības modelis” tās dalībvalsts valodā(-ās), kura izsniedz apliecību, un vārdus “Vadītāja apliecība” Eiropas Savienības pārējās valodās, iespiesti rozā krāsā, veidojot apliecības fonu, kā noteikts D daļas 2. punktā.

2. pusē norāda: 

(a)informāciju, kas attiecas uz izdotās apliecības kategorijām (9.–12. lauks), kā noteikts D daļa 4. punktā; 

(b)informāciju, kas attiecas uz apliecības pārvaldību (13. un 14. lauks), kā noteikts D daļa 5. punktā;

(c)skaidrojumu par apliecības 1. un 2. pusē iespiestajiem numurētajiem laukiem: 1, 2, 3, 4a, 4b, 4c, 5, 10, 11 un 12.

Ja dalībvalsts šos ierakstus vēlas veikt citā valsts valodā, kas nav: angļu, bulgāru, čehu, dāņu, franču, grieķu, holandiešu, igauņu, itāļu, latviešu, lietuviešu, maltiešu, poļu, portugāļu, rumāņu, slovāku, slovēņu, somu, spāņu, ungāru, vācu vai zviedru valoda, tā, neskarot citus šā pielikuma noteikumus, izstrādā minēto apliecību divās valodās, izmantojot vienu no iepriekš minētajām valodām.

Savienības parauga vadītāja apliecībā atstāj vietu, dodot iespēju vēlāk integrēt mikroshēmu vai līdzīgu datošanas ierīci vai potenciāli uzdrukāt QR kodu.

Krāsu norādes:

zilā: Pantone Reflex Blue,

dzeltenā: Pantone Yellow.

(4)Īpašie noteikumi

(a)Ja saskaņā ar šo pielikumu izdotās vadītāja apliecības turētāja pastāvīgā dzīvesvieta parasti ir citā dalībvalstī, šī dalībvalsts var ierakstīt apliecībā tās pārvaldīšanai svarīgu informāciju ar noteikumu, ka šāda veida informāciju ieraksta arī šajā dalībvalstī izdotajās apliecībās un tam ir pietiekami daudz vietas.

(b)Dalībvalstis drīkst pievienot krāsas vai marķējumu, piemēram, svītrkodus un valstu simbolus, neskarot citus šā pielikuma noteikumus. Dalībvalsti par to informē Komisiju.

Sakarā ar vadītāju apliecību savstarpēju atzīšanu svītrkodā nedrīkst ietvert informāciju, kas nav ierakstīta vadītāja apliecībā vai nav būtiska apliecības izdošanas procesā.

(c)Informācija apliecības pirmajā un otrajā pusē ir acīm salasāma, no 9. līdz 12. laukā 2. pusē burtu lielums ir vismaz 5 punkti.

A.2. DAĻA. FIZISKĀS VADĪTĀJU APLIECĪBAS PRETVILTOJUMU SPECIFIKĀCIJAS 

(1)Vadītāju apliecību fizisko drošību apdraud: 

(a)viltotu karšu izgatavošana: tādu jaunu priekšmetu izgatavošana, kuri ļoti atgādina īstus dokumentus, izgatavojot tos pilnīgi no jauna vai kopējot kādu oriģināldokumentu;

(b)būtiski pārveidojumi: oriģināldokumenta īpašības mainīšana, piemēram, pārveidojot dažus dokumentā drukātos datus.

(2)Kopējā drošība ir atkarīga no sistēmas kopumā, un to veido pieteikumu iesniegšanas process, datu pārsūtīšana, kartes pamatnes materiāls, iespiedpaņēmieni, dažādu drošības elementu kopuma minimums un personalizācijas process.

(3)Materiālu, ko lieto vadītāju apliecībām, nodrošina pret viltojumiem, izmantojot šādus paņēmienus (obligāti drošības elementi):

(a)kartes pamatnes neatstaro ultravioletos starus;

(b)fona drošības raksts izstrādāts tā, lai to nevarētu viltot skenējot, drukājot vai kopējot, izmantojot varavīksnes iespiedumu ar daudzkrāsainām drošības krāsām un vijumdruku pozitīvā un negatīvā. Rakstu neveido pamatkrāsas (CMYK), tajā ir sarežģīti raksti vismaz divās īpašās krāsās, un raksts satur mikrotekstu;

(c)optiski maināmi elementi nodrošina pietiekamu aizsardzību pret fotoattēla kopēšanu un pārveidošanu;

(d)lāzergravējums;

(e)fotoattēla laukumā aizsargfons un fotoattēls pārklājas vismaz malās (rakstam jābūt blāvākam).

(4)Turklāt materiālu, ko lieto vadītāju apliecībām, nodrošina pret viltojumiem, izmantojot vismaz trīs šādus paņēmienus (papildu drošības elementi):

(a)iespiedkrāsas, kas maina krāsu*;

(b)iespiedkrāsas, kas maina krāsu siltuma iespaidā*;

(c)pielāgotas hologrammas*;

(d)mainīgi lāzerattēli*;

(e)ultravioleta fluorescējoša iespiedkrāsa, gan redzama, gan caurspīdīga;

(f)īrisspiedums;

(g)digitāla ūdenszīme fonā;

(h)infrasarkano starojumu atstarojoši pigmenti vai fosforescējoši pigmenti;

(i)reljefi burti, simboli vai raksti*.

(5)Dalībvalstis var ieviest papildu drošības elementus. Pamatā dod priekšroku ar zvaigznīti apzīmētiem paņēmieniem, jo tie ļauj tiesībsargājošiem darbiniekiem pārbaudīt kartes derīgumu bez īpašiem palīglīdzekļiem.

B DAĻA. SPECIFIKĀCIJAS MIKROSHĒMAI, KAS INTEGRĒTA FIZISKAJĀ VADĪTĀJA APLIECĪBĀ 

(1)Mikroshēma un tajā saglabātie dati, tostarp papildu informācija, kas noteikta dalībvalsts tiesību aktos attiecībā uz vadītāju apliecībām, atbilst B.1. daļas noteikumiem.

(2)Vadītāju apliecībām, kurās ir integrētas mikroshēmas, piemērojamo standartu saraksts ir dots B.2. daļā.

(3)Vadītāju apliecības, kurās ir integrētas mikroshēmas, ir pakļautas ES tipa apstiprināšanas procedūrai saskaņā ar B.3. daļā izklāstītajiem noteikumiem.

(4)Ja attiecībā uz vadītāja apliecību, kurā ir integrēta mikroshēma, ir izpildīti visi attiecīgie ES tipa apstiprināšanas noteikumi saskaņā ar 1.–3. punktu, dalībvalstis izgatavotājam vai tā pārstāvim izdod ES tipa apstiprinājuma sertifikātu.

(5)Ja vajadzīgs, it sevišķi lai nodrošinātu šīs daļas noteikumu ievērošanu, dalībvalsts var anulēt tās izdoto ES tipa apstiprinājuma sertifikātu.

(6)ES tipa apstiprinājuma sertifikāti un paziņojumi par to anulēšanu atbilst B.4. daļā dotajam paraugam.

(7)Komisiju informē par visiem izdotajiem vai anulētajiem ES tipa apstiprinājuma sertifikātiem. Anulēšanas gadījumā tiek sniegts detalizēts pamatojums.

Komisija informē dalībvalstis par visiem gadījumiem, kad tiek anulēts ES tipa apstiprinājuma sertifikāts.

(8)Dalībvalstis savstarpēji atzīst to izdotos ES tipa apstiprinājuma sertifikātus.

(9)Ja dalībvalsts konstatē, ka ievērojams skaits vadītāju apliecību, kurās ir integrētas mikroshēmas, atkārtoti neatbilst šai I pielikuma daļai, tā informē par to Komisiju. Dalībvalsts norāda attiecīgā ES tipa apstiprinājuma sertifikāta numuru, kas saistīts ar šīm vadītāju apliecībām, un sniedz neatbilstības aprakstu. Komisija bez liekas kavēšanās informē visas pārējās dalībvalstis par faktiem, kas tai paziņoti saskaņā ar šo punktu.

(10)Dalībvalsts, kas izdevusi šīs vadītāju apliecības, nekavējoties izmeklē problemātisko gadījumu un veic pienācīgus korektīvos pasākumus, tostarp vajadzības gadījumā anulē ES tipa apstiprinājuma sertifikātu.



B.1. DAĻA. Vispārīgas prasības attiecībā uz vadītāju apliecībām, kurās ir integrētas mikroshēmas 

Šajā pielikumā aprakstītās vispārīgās prasības attiecībā uz vadītāju apliecībām, kurās integrētas mikroshēmas, ir noteiktas atbilstīgi starptautiskajiem standartiem, it īpaši ISO/IEC 18013 sērijas standartiem. Tās aptver: 

(a)mikroshēmas un tās loģiskās datu struktūras specifikācijas;

(b)saskaņoto un papildus uzglabājamo datu specifikācijas;

(c)mikroshēmā digitāli uzglabātu datu aizsardzības mehānismu specifikācijas. 

1.SAĪSINĀJUMI

Saīsinājums 

Nozīme 

AID 

Lietotnes identifikators 

BAP 

Pamatpiekļuves aizsardzība 

DG 

Datu grupa 

EAL 4+ 

Drošības līmeņa novērtējums – 4. līmenis, paaugstināts 

EF 

Elementārdatne 

EFID 

Elementārdatnes identifikators 

eMRTD 

Mašīnlasāmi ceļošanas dokumenti 

ICC 

Karte ar integrālshēmu 

ISO 

Starptautiskā Standartizācijas organizācija 

LDS 

Loģiskā datu struktūra 

PICC 

Tuvnolases karte ar integrālshēmu 

PIX 

Īpašnieklietotnes identifikatora paplašinājums 

RID 

Reģistrēts lietotnes identifikators 

SOd 

Dokumenta drošības objekts 



2.MIKROSHĒMĀ GLABĀTIE DATI

(1)Saskaņotie vadītāja apliecības obligātie un neobligātie dati

Mikroshēmā uzglabā saskaņotus vadītāja apliecības datus, kas minēti D daļā. Ja dalībvalsts nolemj vadītāju apliecībās iekļaut datus, kuri D daļā atzīmēti kā neobligāti, šos datus uzglabā mikroshēmā.

(2)Papildu dati

Dalībvalstis var mikroshēmā glabāt papildu datus, kas paredzēti to valsts tiesību aktos attiecībā uz vadītāju apliecībām. Dalībvalstis par to informē Komisiju.

3.MIKROSHĒMA

(1)Datu glabāšanas līdzekļa veids

Vadītāja apliecībā iekļaujamo datu glabāšanas līdzeklis ir mikroshēma, kurai ir kontakta, bezkontakta vai kombinētā – kontakta un bezkontakta (dubultā) – saskarne, kā norādīts šīs B.2. daļas 1. pozīcijā.

(2)Lietotnes

Visus datus mikroshēmā uzglabā elektroniskās lietotnēs. Visas mikroshēmas lietotnes identificē ar unikālu kodu, tā saukto “lietotnes identifikatoru” (AID), kā norādīts B.2. daļas 2. pozīcijā.

(a)ES Vadītāja apliecības lietotne

Obligātos un neobligātos vadītāja apliecības datus, kā minēts I pielikuma D daļā, uzglabā īpaši izveidotā ES Vadītāja apliecības lietotnē. ES Vadītāja apliecības lietotnes AID ir šāds:

“A0 00 00 04 56 45 44 4C 2D 30 31”,

kas sastāv no abiem turpmāk minētajiem:

Eiropas Komisijas reģistrēta lietotnes identifikatora (RID): “A0 00 00 04 56”;

attiecībā uz ES Vadītāja apliecības lietotni ieviesta Īpašnieklietotnes identifikatora paplašinājuma (PIX): “45 44 4C 2D 30 31” (EDL-01).

Datus sakārto datu grupās (DG), kas veido loģisko datu struktūru (LDS).

DG uzglabā kā elementārdatnes (EF) ES Vadītāja apliecības lietotnē, un tās aizsargā saskaņā ar B.2. daļas 3. pozīciju.

(b)Citas lietotnes

Citus papildu datus uzglabā vienā vai vairākās īpaši izveidotās lietotnēs, kas ieviestas papildus ES Vadītāja apliecības lietotnei. Identificējot jebkuru šādu lietotni, izmanto unikālu AID.

4.ES VADĪTĀJA APLIECĪBAS LIETOTNES LOĢISKĀ DATU STRUKTŪRA

(1)Loģiskā datu struktūra

Vadītāja apliecības datus uzglabā mikroshēmā loģiskā datu struktūrā (LDS), kā norādīts B.2. daļas 4. pozīcijā. Šajā punktā ir izklāstītas papildu prasības obligātajām un papildu DG.

Visas DG glabā vienā EF. EF, ko izmanto saistībā ar ES Vadītāja apliecības lietotni, identificē ar elementārdatnes identifikatoriem (EFID) un īsajiem EF identifikatoriem, kā norādīts B.2. daļas 5. pozīcijā.

(2)Obligāto datu grupas

Obligāto un neobligāto datu elementus uzglabā šādās DG:

(a)DG 1: visi obligāto un neobligāto datu elementi, kuri nodrukāti dokumentā, izņemot sejas attēlu un paraksta attēlu;

(b)DG 5: apliecības turētāja paraksta attēls;

(c)DG 6: apliecības turētāja sejas attēls.

DG 1 datus strukturē, kā norādīts 6. punktā un kā noteikts B.2. daļas 6. pozīcijā. DG 5 un DG 6 iekļauto informāciju uzglabā saskaņā ar B.2. daļas 7. pozīcijā dotajām specifikācijām.

(3)Papildu datu grupas

Papildu datu elementus, ja tie ir paredzēti dalībvalstu tiesību aktos attiecībā uz vadītāju apliecībām, uzglabā šādās DG:

(a)DG 2: informācija par apliecības turētāju, izņemot biometrijas datus;

(b)DG 3: informācija par izdevējiestādi;

(c)DG 4: portreta fotoattēls;

(d)DG 7: biometrijas dati, kas saistīti ar apliecības turētāja pirkstu nospiedumiem;

(e)DG 8: biometrijas dati, kas saistīti ar apliecības turētāja acs varavīksneni;

(f)DG 11: cita informācija, piemēram, apliecības turētāja pilns vārds un uzvārds ar valsts valodas alfabēta burtiem.

Šajās DG iekļauto informāciju uzglabā saskaņā ar B.2. daļas 8. pozīcijā izklāstītajām specifikācijām. 



5.DATU DROŠĪBAS MEHĀNISMI

Lai validētu mikroshēmas un tajā iekļauto datu autentiskumu un integritāti un ierobežotu piekļuvi vadītāja apliecības datiem, izmanto pienācīgus mehānismus.

Mikroshēmas datus aizsargā saskaņā ar B.2. daļas 3. pozīcijā dotajām specifikācijām. Šajā iedaļā ir norādītas papildu prasības, kas jāievēro.

(1)Autentiskuma verifikācija

(a)Obligātā pasīvā autentifikācija

Visas DG, kas uzglabātas ES Vadītāja apliecības lietotnē, aizsargā, izmantojot pasīvo autentifikāciju.

Ar pasīvo autentifikāciju saistītie dati atbilst B.2. daļas 9. pozīcijā noteiktajām prasībām.

(b)Neobligāta aktīvā autentifikācija

Neobligātās aktīvās autentifikācijas mehānismus izmanto, lai nodrošinātu, ka oriģinālā mikroshēma nav nomainīta.

(1)Piekļuves ierobežojums

(a)Obligātā pamatpiekļuves aizsardzība

Pamatpiekļuves aizsardzības (BAP) mehānismu izmanto attiecībā uz visiem ES Vadītāja apliecības lietotnē iekļautajiem datiem. Lai nodrošinātu savietojamību ar esošajām sistēmām, piemēram, tādām, kurās izmanto mašīnlasāmus ceļošanas dokumentus (eMRTD), ir obligāti jāiestrādā vienlīnijas mašīnlasāmā zona (MRZ), kā norādīts B.2. daļas 10. pozīcijā.

Kdoc dokumenta atslēgu, ko izmanto, lai piekļūtu mikroshēmai, ģenerē no vienlīnijas mašīnlasāmās zonas, ko var ievadīt manuāli vai ar rakstzīmju optiskās atpazīšanas (OCR) lasītāju. Izmanto BAP 1. konfigurāciju, kas noteikta vienlīnijas mašīnlasāmajai zonai, kā norādīts B.2. daļas 10. pozīcijā.

(b)Nosacītās paplašinātās piekļuves kontrole

Ja mikroshēmā glabājas personas dati, kā minēts Regulas (ES) 2016/679 9. panta 1. punktā, piekļuvi šādiem datiem aizsargā, veicot papildu pasākumus.

Paplašinātās piekļuves kontroles mehānismi atbilst B.2. daļas 11. pozīcijā dotajām specifikācijām.

(2)Publiskās atslēgas infrastruktūra (PKI) vadītāju apliecībām, kurās ir integrētas mikroshēmas

Dalībvalstis atbilstīgi ISO standarta 18013_3 A pielikumam veic vajadzīgos valsts pasākumus saistībā ar publiskās atslēgas pārvaldību.

6.DATU SNIEGŠANA

(1)DG 1 datu formatēšana

Tags

L

Vērtība

Kodēšana

O/N

61

V

DG 1 datu elementi (ligzdoti)

Tags

L

Vērtība

5F 01

V

Tipa apstiprinājuma numurs

ans

O

5F 02

V

No demogrāfisku datu elementiem veidots datu objekts

O

Tags

L

Vērtība

5F 03

3

Izdevēja dalībvalsts

a3

O

5F 04

V

Turētāja uzvārds(-i)

as

O

5F 05

V

Citi turētāja vārdi

as

O

5F 06

4

Dzimšanas datums (ddmmgggg)

n8

O

5F 07

V

Dzimšanas vieta

ans

O

5F 08

3

Valstspiederība

a3

N

5F 09

1

Dzimums

V/S/U

N

5F 0A

4

Apliecības izdošanas datums (ddmmgggg)

n8

O

5F 0B

4

Apliecības derīguma termiņš (ddmmgggg)

n8

O

5F 0C

V

Izdevējiestāde

ans

O

5F 0D

V

Administratīvais numurs (atšķirīgs no dokumenta numura)

ans

N

5F 0E

V

Dokumenta numurs

an

O

5F 0F

V

Pastāvīgā dzīvesvieta vai pasta adrese

ans

N

7F 63

V

No transportlīdzekļu/ierobežojumu/nosacījumu kategorijām veidots datu objekts

O

Tags

L

Vērtība (kodēta, kā noteikts turpmāk)

02

1

Kategoriju/ierobežojumu/nosacījumu skaits

N

O

87

V

Kategorija/ierobežojums/nosacījums

ans

O

87

V

Kategorija/ierobežojums/nosacījums

ans

N

...

...

...

...

...

87

V

Kategorija/ierobežojums/nosacījums

ans

N

(2)Loģiskais ieraksta formāts

Transportlīdzekļu, ierobežojumu vai nosacījumu kategorijas apvieno datu objektā atbilstīgi struktūrai, kas norādīta šajā tabulā:

Transportlīdzekļa kategorijas kods

Izdošanas datums

Derīguma termiņš

Kods

Zīme

Vērtība

tajā:

(a)transportlīdzekli atbilstošo kategoriju kodus norāda atbilstīgi 6. pantam (piemēram, AM, A1, A2, A, B1, B utt.);

(b)transportlīdzeklim atbilstošās kategorijas izdošanas datumu norāda DDMMGGGG formātā (divciparu datums, kam seko divciparu mēnesis, kuram seko četrciparu gads);

(c)transportlīdzeklim atbilstošās kategorijas derīguma termiņu norāda DDMMGGGG formātā (divciparu datums, kam seko divciparu mēnesis, kuram seko četrciparu gads);

(d)kods, zīme un vērtība ir papildu informācija vai ierobežojumi, kas attiecas uz transportlīdzeklim atbilstošo kategoriju vai vadītāju.

B.2. DAĻA. Vadītāju apliecībām, kurās ir integrēts datu glabāšanas līdzeklis, piemērojamo standartu saraksts 

Pozīcija 

Priekšmets 

Prasība 

Attiecas uz 

1. 

Datu glabāšanas līdzekļa saskarne 

ISO/IEC 7816 sērijas (kontakta), ISO/IEC 14443 sērijas (bezkontakta), kā minēts ISO/IEC 18013-2:2008, C pielikums 

B.1. daļas 3. punkta 1. apakšpunkts 

2. 

Lietotnes identifikators 

ISO/IEC 7816-5:2004 

B.1. daļas 3. punkta 2. apakšpunkts 

3. 

Datu drošības mehānismi 

ISO/IEC 18013-3:2009 

B.1. daļas 3. punkta 2. apakšpunkta a) punkts 

B.1. daļas 5. punkts 

4. 

Loģiskā datu struktūra 

ISO/IEC 18013-2:2008 

B.1. daļas 4. punkta 1. apakšpunkts 

5. 

Elementārdatnes identifikatori 

ISO/IEC 18013-2:2008, C.2. tabula 

B.1. daļas 4. punkta 1. apakšpunkts

6. 

DG 1 datu norādīšana 

ISO 18013-2:2008, C.3.8. pielikums 

B.1. daļas 4. punkta 2. apakšpunkts

B.1. daļas 6. punkta 1. apakšpunkts 

7. 

DG 5 un DG 6 obligāto datu norādīšana 

ISO/IEC 18013-2:2008, C.6.6. pielikums un C.6.7. pielikums; sejas attēls un paraksta attēls jāuzglabā JPEG vai JPEG2000 formātā 

B.1. daļas 4. punkta 2. apakšpunkts

8. 

Neobligāto un papildu datu norādīšana 

ISO/IEC 18013-2:2008, C pielikums 

B.1. daļas 4. punkta 3. apakšpunkts

9. 

Pasīvā autentifikācija 

ISO/IEC 18013-3:2009, 8.1. punkts, datus uzglabā EF.SOd (Dokumenta drošības objekts), loģiskā datu struktūrā 

B.1. daļas 5. punkta 1. apakšpunkta a) punkts 

10. 

Pamatpiekļuves ierobežošana 

ISO/IEC 18013-3:2009 un tā grozījums Nr. 1 

B.1. daļas 5. punkta 2. apakšpunkta a) punkts 

 

Pamatpiekļuves ierobežošanas konfigurācija 

ISO/IEC 18013-3:2009, B.8. pielikums 

11. 

Paplašinātās piekļuves ierobežošana 

Tehniskās pamatnostādnes TR-03110, Progresīvi drošības mehānismi mašīnlasāmiem ceļošanas dokumentiem – paplašinātas piekļuves kontrole (EAC), 1.11. versija 

B.1. daļas 5. punkta 2. apakšpunkta b) punkts 

12. 

Testēšanas metodes 

ISO 18013-4:2011 

B.3. daļas 1. punkts 

13. 

Drošības sertifikāts 

Drošības līmeņa novērtējums – 4. līmenis, paaugstināts (EAL 4+) vai ekvivalents 

B.3. daļas 2. punkts 

14. 

Funkcionalitātes sertifikāts 

Viedkaršu pārbaude atbilstīgi ISO 10373 sērijas dokumentiem 

B.3. daļas 3. punkts.

B.3. DAĻA. Vadītāju apliecību, kurās ir integrēta mikroshēma, ES tipa apstiprināšanas procedūra 

1.VISPĀRĪGI NOTEIKUMI

Ražotāji, piesakoties uz tādu vadītāju apliecību ES tipa apstiprinājumu, kurās ir integrētas mikroshēmas, iesniedz drošības sertifikātu un funkcionalitātes sertifikātu.

Par visām izmaiņām, ko paredzēts veikt izgatavošanas procesā, tostarp programmatūrā, iestādei, kas piešķīrusi tipa apstiprinājumu, nosūta iepriekšēju paziņojumu. Pirms izmaiņu apstiprināšanas iestāde var pieprasīt papildu informāciju un testus.

Testos izmanto B.2. daļas 12. pozīcijā noteiktās metodes.

2.DROŠĪBAS SERTIFIKĀTS

Lai izvērtētu drošību, vadītāju apliecību mikroshēmas izvērtē atbilstīgi B.2. daļas 13. pozīcijā noteiktajiem kritērijiem.

Drošības sertifikātu izdod vienīgi tad, ja pozitīvi novērtēta mikroshēmas spēja nepieļaut mēģinājumus viltot datus vai tos sagrozīt.

3.FUNKCIONALITĀTES SERTIFIKĀTS

Vadītāju apliecību, kurās ir integrētas mikroshēmas, funkcionalitātes novērtējumu testē laboratorijā atbilstīgi B.2. daļas 14. pozīcijā noteiktajiem kritērijiem.

Dalībvalstis, kuras nolemj vadītāju apliecībās integrēt mikroshēmas, nodrošina, lai būtu ievēroti attiecīgie funkcionalitātes standarti un B.1. daļas prasības.

Mikroshēmas izgatavotājam izdod funkcionalitātes sertifikātu, ja ir izpildīti visi turpmāk uzskaitītie nosacījumi:

attiecībā uz mikroshēmu ir saņemts derīgs drošības sertifikāts;

ir pierādīta atbilstība B.2. daļas prasībām;

ir sekmīgi nokārtoti funkcionalitātes testi.

Attiecīgās dalībvalsts iestāde ir atbildīga par funkcionalitātes sertifikāta izdošanu. Funkcionalitātes sertifikātā norāda izdevējiestādi, pieteikuma iesniedzēju, mikroshēmas identifikatoru un detalizētu sarakstu, kurā uzskaitīta testēšana un tās rezultāti.

4.ES TIPA APSTIPRINĀJUMA SERTIFIKĀTS

(1)Sertifikāta paraugs

Dalībvalstis izdod ES tipa apstiprinājuma sertifikātu pēc tam, kad tām iesniegts drošības un funkcionalitātes sertifikāts, kā noteikts šajā pielikumā. ES tipa apstiprinājuma sertifikāti atbilst B.4. daļā sniegtajam paraugam.

(2)Numerācijas sistēma

ES tipa apstiprinājuma numerācijas sistēma sastāv no šādiem elementiem:

(a)burta “e”, kam seko tās dalībvalsts identifikācijas numurs, kas piešķīrusi ES tipa apstiprinājumu:

1    Vācija,

2    Francija,

3    Itālija,

4    Nīderlande,

5    Zviedrija,

6    Beļģija,

7    Ungārija,

8    Čehijas Republika,

9    Spānija,

12    Austrija,

13    Luksemburga,

17    Somija,

18    Dānija,

19    Rumānija,

20    Polija,

21    Portugāle,

23    Grieķija,

24    Īrija,

25    Horvātija,

26    Slovēnija,

27    Slovākija,

29    Igaunija,

32    Latvija,

34    Bulgārija,

36    Lietuva,

49    Kipra,

50    Malta;

(b)burtiem “DL”, pirms tiem ievietojot defisi, un pēc tiem – divus ciparus, kas norāda kārtas numuru, kas piešķirts šim pielikumam vai jaunākajam būtiskajam tajā izdarītajam tehniskajam grozījumam. Šim pielikumam ir piešķirts kārtas numurs “00”;

(c)ES tipa apstiprinājuma unikālā identifikācijas numura, ko piešķir izdevēja dalībvalsts. 

ES tipa apstiprinājuma numerācijas sistēmas piemērs: e50-DL00 12345. 

Katrai vadītāja apliecībai, kurā ir integrēta mikroshēma, apstiprinājuma numuru glabā mikroshēmā DG 1. 

B.4. DAĻA. Vadītāja apliecības ar integrētu mikroshēmu ES tipa apstiprinājuma sertifikāta paraugs 

Kompetentās iestādes nosaukums: ... 

Paziņojums par ( * ): 

— apstiprinājumu  

— apstiprinājuma anulēšanu  

ES vadītāja apliecībai, kurā ir integrēta mikroshēma 

Apstiprinājuma Nr.: ... 

1. Ražotāja zīmols vai preču zīme: ... 

2. Modeļa nosaukums: ... 

3. Ražotāja vai tā pārstāvja, ja attiecināms, nosaukums: ... 

... 

4. Ražotāja vai tā pārstāvja, ja attiecināms, adrese: ... 

... 

5. Laboratorijas testu ziņojumi: 

5.1. Drošības sertifikāts Nr. ... Datums: ... 

Izdevējiestāde: ... 

5.2. Funkcionalitātes sertifikāts Nr.: ... Datums: ... 

Izdevējiestāde: ... 

6. Apstiprināšanas datums: ... 

7. Apstiprinājuma anulēšanas datums: ... 

8. Vieta: ... 

9. Datums: ... 

10. Pielikumā pievienotie aprakstošie dokumenti: ... 

11. Paraksts: ... 

 

(*) Atzīmēt attiecīgo lodziņu. 



C DAĻA. MOBILĀS VADĪTĀJU APLIECĪBAS SPECIFIKĀCIJAS 

(1)Mobilo vadītāju apliecību lietotnes ir pieejamas visbiežāk izmantotajām mobilajām operētājsistēmām un pilnvarotām personām nodrošina vismaz šādas funkcijas:

(a)datu vai rādītāja iegūšanu un glabāšanu, kas ļauj pierādīt personas tiesības vadīt transportlīdzekli;

(b)šo datu vai rādītāja attēlošanu un nosūtīšanu.

(2)Lietotne un citas relevantās sistēmas atbilst ISO/IEC 18013-5 standartam par mobilajām vadītāju apliecībām un Regulai (ES) Nr. 910/2014.

(3)Šajā pielikumā saskaņā ar šo direktīvu izdotas mobilās vadītāja apliecības turētāju uzskata par apliecības pilnvaroto lietotāju tikai tad, ja šis turētājs ir par tādu identificēts. Galvenais identificēšanas līdzeklis ir elektroniska identificēšana. Šādu personu elektroniskai identificēšanai pieņem vismaz visus Regulā (ES) Nr. 910/2014 minētos elektroniskās identificēšanas līdzekļus.

(4)Attiecīgā valsts sistēma ir kompetentais vadītāju apliecību reģistrs dalībvalstī, kurā vadītāja apliecības turētājam ir pastāvīgā dzīvesvieta.

(5)Lietotne ļauj vadītāja apliecības turētājam no attiecīgās valsts sistēmas izgūt pārbaudāmus datus, kas satur D daļā uzskaitīto informāciju un vienreizlietojamu marķieri. Ja daļa no D daļā uzskaitītās informācijas valsts sistēmā nav pieejama, vadītāja apliecības turētājs var izgūt savus trūkstošos datu elementus, izmantojot citus drošus līdzekļus (piemēram, turētāja fotoattēlu no savas biometriskās pases ar tuvā lauka komunikācijas starpniecību).

Lietotne ļauj automātiski vai manuāli atjaunināt pārbaudāmos datus (vadītāja apliecībā iekļautie dati par turētāju saskaņā ar D daļu) no attiecīgās valsts sistēmas pastāvīgās dzīvesvietas dalībvalstī. Lietotne neatļauj nekādus citus līdzekļus izgūto datu modificēšanai.

Lietotne ļauj vadītāja apliecības turētājam trešai pusei parādīt vai nosūtīt visus vai daļu datu, kas ir mobilajā vadītāja apliecībā. Dalībvalstu kompetentās iestādes ir pilnvarotas izgūt mobilajās vadītāju apliecībās esošos datus, lai pārliecinātos par vadītāja apliecības turētāja tiesībām vadīt transportlīdzekli (verifikācija).

Lietotne ļauj vadītāja apliecības turētājam trešai pusei nosūtīt no valsts sistēmas izgūtu vienreizlietojamu marķieri. Šo marķieri saņēmēja puse var izmantot, lai izgūtu D daļā uzskaitīto informāciju no attiecīgajām valsts sistēmām, ja attiecīgā dalībvalsts ir pilnvarojusi saņēmēju pusi. Dalībvalstu kompetentās iestādes ir pilnvarotas piekļūt citu dalībvalstu sistēmām. Dalībvalstis nodrošina, ka pēc apliecības turētāja datu verifikācijas nosūtītie dati vairs netiek saglabāti.

Tieši no lietotnes nosūtīta vai ar vienreizlietojamo marķieri izgūta informācija ļauj kompetentajām iestādēm noteikt mobilās vadītāja apliecības turētāja tiesības vadīt transportlīdzekli (verifikācija), ieskaitot jebkādus ierobežojumus, kas ir piemērojami Savienībā vai dalībvalsts teritorijā. Dalībvalsts neuzskata datus par derīgiem, ja pārbaudes brīdī tie ir izgūti pirms vairāk nekā 7 dienām vai ja vadītāja apliecības numurs ir iekļauts atsaukšanas sarakstā, ko pārvalda dalībvalsts, kura izdevusi mobilo vadītāja apliecību. Atsaukšanas sarakstā ir informācija par visām vadītāju apliecībām, kas to turētājiem vairs nedod tiesības vadīt transportlīdzekli.

(6)Atkāpjoties no Regulas (ES) Nr. 910/2014, kā arī vienīgi lai sniegtu iespēju mobilās vadītāja apliecības turētājam šādās situācijās pierādīt savas tiesības vadīt transportlīdzekli, funkcijas datu vai vienreizlietojama marķiera parādīšanai un nosūtīšanai saglabā pieejamību gadījumā, ja ar minētās regulas 3. pantā noteiktajiem ES digitālās identitātes makiem saistītie personas identifikācijas dati nav derīgi.

(7)Valsts sistēmas nesaglabā vai neapstrādā pieprasījumu, pamatojoties uz iepriekš minēto vienreizlietojamo marķieri, citiem mērķiem kā vien šīs direktīvas noteikumu izpildei. Šajā nolūkā var izmantot 19. pantā minēto ES vadītāju apliecību tīklu.

(8)Mobilo vadītāju apliecību turētājiem ir iespēja Savienībā atjaunot, aizstāt vai apmainīt savas vadītāju apliecības, izmantojot lietotni vai īpašu digitālo pakalpojumu portālu, ko nodrošina dalībvalstis.



D DAĻA. ES VADĪTĀJA APLIECĪBĀ IEKĻAUJAMIE DATI 

(1)Apliecības izsniedzēju dalībvalstu pazīšanas zīmes ir šādas: 

B : Beļģija 

BG : Bulgārija 

CZ : Čehijas Republika 

DK : Dānija 

D : Vācija 

EST : Igaunija 

GR : Grieķija 

E : Spānija 

F : Francija 

HR : Horvātija 

IRL : Īrija 

I : Itālija 

CY : Kipra 

LV : Latvija 

LT : Lietuva 

L : Luksemburga: 

H : Ungārija 

M : Malta 

NL : Nīderlande 

A : Austrija 

PL : Polija 

P : Portugāle 

RO : Rumānija 

SLO : Slovēnija 

SK : Slovākija 

FIN : Somija 

S : Zviedrija 

(2)Uz vadītāju apliecībām ir šādi drukāti vārdi “vadītāja apliecība” dalībvalstu valodā(-s): 

Свидетелство за управление на МПС 

Permiso de Conducción 

Řidičský průkaz 

Kørekort 

Führerschein 

Juhiluba 

Άδεια Οδήγησης 

Driving Licence 

Permis de conduire 

Ceadúas Tiomána 

Vozačka dozvola 

Patente di guida 

Vadītāja apliecība 

Vairuotojo pažymėjimas 

Vezetői engedély 

Liċenzja tas-Sewqan 

Rijbewijs 

Prawo Jazdy 

Carta de Condução 

Permis de conducere 

Vodičský preukaz 

Vozniško dovoljenje 

Ajokortti 

Körkort; 

(3)Informācija par izdoto apliecību: 

Lauks 

Informācija 

1 

turētāja uzvārds 

2 

citi turētāja vārdi 

3 

dzimšanas datums un vieta 

4a 

apliecības izdošanas datums 

4b 

apliecības derīguma termiņš vai svītra, ja apliecība saskaņā ar 10. panta 2. punkta otro daļu ir beztermiņa

4c 

izdevējiestādes nosaukums  

4d 

no 5. laukā norādītā numura atšķirīgs numurs, administratīviem mērķiem (nav obligāti) 

5 

apliecības numurs 

6 

turētāja fotoattēls 

7 

turētāja paraksts 

8 

pastāvīgās dzīvesvietas vai pasta adrese (nav obligāti) 

9 

kategorija transportlīdzeklim, ko turētājam ir tiesības vadīt (nacionālās kategorijas drukā citādā veidā nekā saskaņotās kategorijas) 

(4)Apliecības kategorijām specifiska informācija: 

Lauks 

Informācija 

9 

kategorija transportlīdzeklim, ko turētājam ir tiesības vadīt (nacionālās kategorijas drukā citādā veidā nekā saskaņotās kategorijas) 

10 

pirmās izdošanas datums katrai kategorijai (šis datums jāatkārto arī uz jaunās apliecības, ja tā tiek atkārtoti aizvietota vai nomainīta); katrā datuma ailē ieraksta divus ciparus šādā secībā: diena.mēnesis.gads (DD.MM.GG.) 

11 

derīguma termiņš katrai kategorijai; katrā datuma ailē ieraksta divus ciparus šādā secībā: diena.mēnesis.gads (DD.MM.GG.) 

12 

pretī attiecīgajai kategorijai kodu norādes par papildu informāciju/ierobežojumu(-iem), kā noteikts E daļā

Ja E daļā noteikto kodu piemēro visām kategorijām, par kurām apliecība ir izdota, to var iespiest 9., 10. un 11. laukā.

(5)Informācija, kas attiecas uz izdotās apliecības pārvaldību: 

Lauks 

Informācija 

13 

vieta, lai uzņēmēja dalībvalsts norādītu svarīgu informāciju par apliecības pārvaldību, īstenojot A.1. daļas 4. punkta a) apakšpunktu; 

14 

vieta iespējamam svarīgas informācijas par apliecības pārvaldību vai ceļu satiksmes drošību (nav obligāti) ierakstam, ko veic dalībvalsts, kura izsniedz apliecību. Ja informācija attiecas uz kādu no šajā pielikumā definētajiem virsrakstiem, tad pirms tās norāda attiecīgā lauka numuru. 

Pēc rakstiskas vienošanās ar turētāju šajā vietā var ierakstīt informāciju, kas nav saistīta ar vadītāja apliecības pārvaldību vai ceļu satiksmes drošību; šāds ieraksts nekādā gadījumā nedrīkst izmainīt vadītāja apliecības parauga izmantošanu. 



E DAĻA. SAVIENĪBAS UN NACIONĀLIE KODI 

Kodi no 01 līdz 99 ir saskaņoti Eiropas Savienības kodi 

VADĪTĀJS (medicīniski apsvērumi) 

01 

. 

Redzes korekcija un/vai aizsardzība 

 

01.01. 

Brilles 

 

01.02. 

Kontaktlēca(-as) 

 

01.05. 

Acu aizsegs 

 

01.06. 

Brilles vai kontaktlēcas 

 

01.07. 

Specifiski optiskie palīglīdzekļi 

02 

 

Dzirdes aparāti/saziņas palīglīdzekļi 

03 

 

Locekļu protēze/ortoze 

 

03.01. 

Augšējo ekstremitāšu protēze/ortoze 

 

03.02. 

Apakšējo ekstremitāšu protēze/ortoze 

TRANSPORTLĪDZEKĻA PIELĀGOŠANA 

10 

 

Pārveidota pārveidota pārnesumkārba 

 

10.02. 

Automātiska pārnesumu pārslēgšana 

 

10.04. 

Pielāgota pārnesumkārbas vadības ierīce 

15 

 

Pārveidots sajūgs 

 

15.01. 

Pielāgots sajūga pedālis 

 

15.02. 

Ar roku darbināms sajūgs 

 

15.03. 

Automātisks sajūgs 

 

15.04. 

Līdzeklis, kas novērš traucēkļus sajūga pedālim vai tā darbināšanu 

20 

 

Pārveidotas bremžu sistēmas 

 

20.01. 

Pielāgots bremžu pedālis 

 

20.03. 

Bremžu pedālis, kas piemērots darbībai ar kreiso kāju 

 

20.04. 

Slīdošs bremžu pedālis 

 

20.05. 

Noliekts bremžu pedālis 

 

20.06. 

Ar roku darbināmas bremzes 

 

20.07. 

Maksimālais spēks bremžu darbināšanai …N 1  (piemēram, “20,07(300N)”) 

 

20.09. 

Pielāgotas stāvbremzes 

 

20.12. 

Līdzeklis, kas novērš traucēkļus bremžu pedālim vai tā iedarbināšanu 

 

20.13. 

Ar celi darbināmas bremzes 

 

20.14. 

Bremžu sistēma, kuru palīdz darbināt ārējs spēks 

25 

 

Pārveidota akseleratora sistēma 

 

25.01. 

Pielāgots akseleratora pedālis 

 

25.03. 

Noliekts akseleratora pedālis 

 

25.04. 

Ar roku darbināms akselerators 

 

25.05. 

Ar celi darbināms akselerators 

 

25.06. 

Akselerators, kuru palīdz darbināt ārējs spēks 

 

25.08. 

Akseleratora pedālis kreisajā pusē 

 

25.09. 

Līdzeklis, kas novērš traucēkļus akseleratora pedālim vai tā darbināšanu 

31 

 

Pedāļu pielāgojumi un pedāļu aizsargierīces 

 

31.01. 

Paralēlu pedāļu papildu komplekts 

 

31.02. 

Pedāļi vienā (vai gandrīz vienā) līmenī 

 

31.03. 

Līdzeklis, kas novērš traucēkļus akseleratora un bremžu pedālim vai to darbināšanu, ja pedāļus nedarbina ar kāju 

 

31.04. 

Paaugstināta grīda 

32 

 

Kombinētas darba bremžu un akseleratora sistēmas 

 

32.01. 

Ar vienu roku darbināma kombinēta darba bremžu un akseleratora sistēma 

 

32.02. 

Kombinēta darba bremžu un akseleratora sistēma, ko darbina ārējs spēks 

33 

 

Kombinētas darba bremžu, akseleratora un stūres sistēmas 

 

33.01. 

Ar vienu roku darbināma kombinēta akseleratora, darba bremžu un stūres sistēma, ko darbina ārējs spēks 

 

33.02. 

Ar divām rokām darbināma kombinēta akseleratora, darba bremžu un stūres sistēma, ko darbina ārējs spēks 

35 

 

Pārveidots vadības ierīču izkārtojums (lukturu, vējstikla tīrītāja/apskalotāja, skaņas signālierīces, virzienrādītāju u. c. slēdži) 

 

35.02. 

Vadības ierīces darbināmas, neatlaižot stūrēšanas ierīci 

 

35.03. 

Vadības ierīces darbināmas ar kreiso roku, neatlaižot stūrēšanas ierīci 

 

35.04. 

Vadības ierīces darbināmas ar labo roku, neatlaižot stūrēšanas ierīci 

 

35.05. 

Vadības ierīces darbināmas, neatlaižot stūrēšanas ierīci un akseleratora un bremzēšanas mehānismus 

40 

 

Pārveidota stūres iekārta 

 

40.01. 

Maksimālais spēks stūres iekārtas darbināšanai … N 2  (piemēram, “40.01.(140N)”) 

 

40.05. 

Pielāgots stūres rats (lielāka/biezāka stūres rata daļa, samazināts diametrs utt.) 

 

40.06. 

Pielāgota stūres rata pozīcija 

 

40.09. 

Ar kāju darbināma stūres iekārta 

 

40.11. 

Stūres rats ar palīgierīci 

 

40.14. 

Ar vienu plaukstu/roku darbināma alternatīva pielāgotā stūres sistēma 

 

40.15. 

Ar divām plaukstām/rokām darbināma alternatīva pielāgotā stūres sistēma 

42 

 

Pārveidotas atpakaļskata/sānskata ierīces 

 

42.01. 

Pielāgota atpakaļskata ierīce 

 

42.03. 

Papildu iekšējā ierīce sānskatam 

 

42.05. 

Aklās zonas pārredzamības ierīce 

43 

 

Vadītāja sēdvieta 

 

43.01. 

Vadītāja sēdekļa augstums normālai pārredzamībai un normālā attālumā no stūres rata un pedāļiem 

 

43.02. 

Vadītāja sēdeklis pielāgots ķermeņa formai 

 

43.03. 

Vadītāja sēdeklis ar sānu balstu labai stabilitātei 

 

43.04. 

Vadītāja sēdeklis ar roku balstu 

 

43.06. 

Pielāgota drošības josta 

 

43.07. 

Drošības jostas veids ar balstu labai stabilitātei 

44 

 

Motociklu pārveidojumi (obligāti norādīt apakškodu ) 

 

44.01. 

Vienoti darbināmas bremzes 

 

44.02. 

Pielāgotas priekšējā riteņa bremzes 

 

44.03. 

Pielāgotas aizmugurējā riteņa bremzes 

 

44.04. 

Pielāgots akselerators 

 

44.08. 

Sēdekļa augstums ļauj vadītājam, atrodoties sēdus stāvoklī, vienlaicīgi nolikt abas kājas uz virsmas un līdzsvarot motociklu apstāšanās un stāvēšanas laikā 

 

44.09. 

Maksimālais spēks priekšējā riteņa bremžu darbināšanai … N 3 (piemēram, “44.09(140N)” 

 

44.10. 

Maksimālais spēks aizmugurējā riteņa bremžu darbināšanai … N 4 (piemēram, “44.10(240N)” 

 

44.11. 

Pielāgots kāju atbalsts 

 

44.12. 

Pielāgots rokturis 

45 

 

Motocikls tikai ar blakusvāģi 

46 

 

Tikai tricikli 

47 

 

Vienīgi transportlīdzekļiem ar vairāk nekā diviem riteņiem, kuru vadītājam nav jātur līdzsvars, sāktu braukt, apstātos vai stāvētu 

50 

 

Vienīgi konkrēts transportlīdzeklis/šasijas numurs (transportlīdzekļa identifikācijas numurs, VIN) 

Burti izmantošanai kopā ar kodiem 01–44 turpmākai detalizācijai:

a    kreisā puse

b    labā puse

c    rokas

d    pēda

e    vidus

f    visa roka

g    īkšķis

IEROBEŽOTA LIETOJUMA KODI 

60 

 

Izvēles saderības 

 

60.01. 

Apliecības turētājam ir piešķirta 9. panta 3. punkta a) apakšpunktā noteiktā izvēles saderība 

 

60.02. 

Apliecības turētājam ir piešķirta 9. panta 3. punkta b) apakšpunktā noteiktā izvēles saderība 

60.03.  

Ar B1 kategoriju piešķirtās tiesības vadīt transportlīdzekli attiecas tikai uz 9. panta 4. punkta c) apakšpunktā noteiktajiem transportlīdzekļiem

61 

 

Tikai braukšanai dienas laikā (piemēram, vienu stundu pēc saullēkta un vienu stundu pirms saulrieta) 

62 

 

Tikai braukšanai … km rādiusā ap turētāja dzīvesvietu vai tikai pilsētā/reģionā 

63 

 

Braukšana bez pasažieriem 

64 

 

Tikai braukšanai ar ātrumu, kas nepārsniedz … km/h 

65 

 

Braukšana atļauta tikai kopā ar vismaz līdzvērtīgas kategorijas vadītāja apliecības turētāju 

66 

 

Bez piekabes 

67 

 

Nedrīkst braukt pa automaģistrālēm 

68 

 

Nedrīkst lietot alkoholiskus dzērienus 

69 

 

Vienīgi tādu transportlīdzekļu vadīšanai, kas aprīkoti ar alkometrisku autobloķētāju saskaņā ar EN 50436. Norāde par derīguma termiņu nav obligāta (piemēram, “69” vai “69(01.01.2016.)”) 

ADMINISTRATĪVI JAUTĀJUMI 

70 

 

Apliecības Nr. …, kas izdota ... (ES/ANO pazīšanas zīme trešās valsts gadījumā;; piemēram, “70.0123456789.NL”), maiņa 

71 

 

Apliecības Nr. …, kas izdota ... (ES/ANO pazīšanas zīme trešās valsts gadījumā; piemēram, “71.987654321.HR”), dublikāts 

73 

 

Vienīgi transportlīdzekļi B kategorijā – kvadricikli ar motoru (B1) 

78 

 

Vienīgi transportlīdzekļi ar automātisko pārnesumkārbu 

79 

 

Šīs direktīvas 19. panta piemērošanas nolūkā – vienīgi transportlīdzekļi, kas atbilst iekavās norādītajām specifikācijām 

 

79.01. 

Vienīgi divriteņu transportlīdzekļi ar blakusvāģi vai bez tā 

 

79.02. 

Vienīgi trīsriteņu vai vieglā kvadricikla veida transportlīdzekļi AM kategorijā 

 

79.03. 

Vienīgi tricikli 

 

79.04. 

Vienīgi tricikli kopā ar piekabi, kuras maksimālā pieļaujamā masa nepārsniedz 750 kg 

 

79.05. 

Motocikls A1 kategorijā, kura jaudas un masas attiecība ir lielāka par 0,1 kW/kg 

 

79.06. 

Transportlīdzeklis BE kategorijā, kam piekabes maksimālā atļautā masa pārsniedz 3500 kg 

80 

 

Vienīgi motorizēta tricikla veida transportlīdzekļa A kategorijas vadītāja apliecības turētāji, kas nav sasnieguši 24 gadu vecumu 

81 

 

Vienīgi divriteņu motocikla veida transportlīdzekļa A kategorijas vadītāja apliecības turētāji, kas nav sasnieguši 21 gada vecumu 

95 

 

Vadītājs, kam ir APA, kura atbilst arodprasmes pienākumam saskaņā ar Direktīvu (ES) 2022/2561 līdz … (piemēram, “95(01.01.12.)”) 

96 

 

Transportlīdzekļi B kategorijā kopā ar piekabi, kuras maksimālā atļautā masa pārsniedz 750 kg, ja šāda sastāva maksimālā atļautā masa pārsniedz 3500 kg, bet nepārsniedz 4250 kg 

97 

 

Aizliegts vadīt tādu transportlīdzekli C1 kategorijā, kurš ir Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 165/2014 5 darbības jomā. 

98 

 

 

 

98.01 

Vadītāju uzskata par iesācēju vadītāju, uz kuru attiecas pārbaudes laika nosacījumi. Apliecības maiņas, atjaunošanas vai aizstāšanas gadījumā kodu papildina ar pārbaudes laika beigu datumu (piemēram, “98.01.13.04.2028.”) 

 

98.02 

Apliecības turētājs ievēro shēmas transportlīdzekļa vadīšanai ar pavadošo personu nosacījumus, kamēr nav sasniedzis 18 gadu vecumu 

Kodi, sākot no 100, ir nacionālie kodi, kas derīgi vadīšanai tikai dalībvalstī, kura izsniegusi šo vadītāja apliecību. 

II PIELIKUMS

BRAUKŠANAS EKSĀMENU MINIMĀLĀS PRASĪBAS UN MOTORIZĒTA TRANSPORTLĪDZEKĻA VADĪŠANAS ZINĀŠANAS, PRASMES UN UZVEDĪBA

I. BRAUKŠANAS EKSĀMENU MINIMĀLĀS PRASĪBAS 

Dalībvalstis veic vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu, ka vadītāja apliecību pretendentiem ir zināšanas un prasme, un tāda braukšanas uzvedība, kāda prasīta, lai vadītu motorizētu transportlīdzekli. Šim mērķim veiktajā eksaminēšanā ir jāietver: 

teorijas eksāmens;

pēc teorijas eksāmena sekmīgas nokārtošanas — braukšanas prasmju un uzvedības eksāmens. 

Turpmāk izklāstīti eksaminēšanas veikšanas nosacījumi.

A.    TEORIJAS EKSĀMENS

1.Forma 

Izvēlas tādu formu, lai varētu pārliecināties, ka pretendentam ir prasītās zināšanas par 2., 3. un 4. punktā uzskaitītajiem jautājumiem. 

Pretendentu uz vadītāja apliecību vienā kategorijā, kas ir nokārtojis teorijas eksāmenu, lai iegūtu vadītāja apliecību citā kategorijā, var atbrīvot no 2., 3. un 4. punkta vispārīgo noteikumu izpildes. 

2.Teorijas eksāmena saturs attiecībā uz transportlīdzekļiem visās kategorijās 

Jautājumus uzdod par katru no turpmākajos punktos uzskaitītajiem tematiem, jautājumu saturu un formu atstājot katras dalībvalsts ziņā. 

(a)Ceļu satiksmes noteikumi: 

jo īpaši attiecībā uz ceļa zīmēm, apzīmējumiem un signāliem, priekšroku un ātruma ierobežojumiem. 

(b)Vadītājs: 

modrības un attieksmes pret pārējiem ceļu satiksmes dalībniekiem, tostarp mikromobilitātes izmantotājiem, nozīmīgums;

vispārēja uztvere, tostarp bīstamības uztvere, situācijas novērtējums un lēmumu pieņemšana, it sevišķi reakcijas laiks, kā arī braukšanas uzvedības izmaiņas alkohola, narkotiku un zāļu ietekmē, garastāvoklis un nogurums. 

(c)Ceļš: 

vissvarīgākie principi attiecībā uz drošas distances ievērošanu starp transportlīdzekļiem, bremzēšanas ceļu un noturību uz ceļu dažādos laika un ceļa apstākļos; 

braukšanas riska faktori dažādos ceļa apstākļos, tostarp bīstamības uztvere un prognozēšana, jo īpaši izmaiņas atkarībā no laika apstākļiem un diennakts laika;

dažāda veida ceļu pazīmes un attiecīgās ar tiesību aktiem noteiktās prasības;

droša vadīšana autoceļu tuneļos. 

(d)Citi ceļu satiksmes dalībnieki: 

specifiski riska faktori saistībā ar citu ceļu satiksmes dalībnieku pieredzes trūkumu, it sevišķi attiecībā uz neaizsargātajiem ceļu satiksmes dalībniekiem, kas satiksmē ir mazāk aizsargāti salīdzinājumā ar tādu mehānisko transportlīdzekļu kā vieglo automobiļu, autobusu un kravas automobiļu lietotāji, un kas ir tieši pakļauti sadursmes spēkam. Šī kategorija ietver gājējus, velosipēdistus, motorizētu divriteņu transportlīdzekļu lietotājus, individuālu mobilitātes ierīču lietotājus, personas ar invaliditāti vai ar ierobežotām pārvietošanās vai orientēšanās spējām;

riski, kas saistīti ar dažādu veidu transportlīdzekļu kustību un vadīšanu un ar to vadītāju atšķirīgo skata lauku, ietverot transportlīdzekļus ar pilnveidotām vadītājam asistējošām sistēmām un citām automatizācijas funkcijām.

(e)Vispārīgi noteikumi un citi jautājumi: 

noteikumi par administratīvajiem dokumentiem, kas prasīti transportlīdzekļa lietošanai; 

vispārīgi noteikumi, kas nosaka, kā vadītājam jārīkojas pēc satiksmes negadījuma (brīdināšanas ierīču novietošana un citu satiksmes dalībnieku brīdināšana), un pasākumi, ko vadītājs var veikt, lai palīdzētu ceļu satiksmes negadījumā cietušajiem, ja tas nepieciešams;

drošības faktori, kas attiecas uz transportlīdzekli, pārvadājamo kravu un personām; 

zināšanas par drošības aspektiem saistībā ar transportlīdzekļiem, kurus darbina ar alternatīvām degvielām.

(f)Piesardzības pasākumi, izkāpjot no transportlīdzekļa. 

(g)Mehānikas aspekti saistībā ar ceļu satiksmes drošību; pretendentiem jāspēj konstatēt izplatītākie bojājumi, jo īpaši stūres, balstiekārtas un bremžu sistēmā, riepu, apgaismes ierīču un virzienrādītāju, atstarotāju, atpakaļskata spoguļu, vējstikla un stikla tīrītāju, izplūdes sistēmas, drošības jostu un skaņas signālierīču bojājumi. 

(h)Transportlīdzekļa drošības iekārtas, jo īpaši drošības jostu, pagalvju, bērna drošības ierīču lietošana un elektrotransportlīdzekļu uzlāde. 

(i)Transportlīdzekļu izmantošanas noteikumi un aspekti saistībā ar vidi, arī attiecībā uz elektrotransportlīdzekļiem: skaņas signālierīču atbilstīga izmantošana, degvielas/enerģijas mērens patēriņš, emisiju ierobežošana (siltumnīcefekta gāzu emisijas, gaisa piesārņotāji, troksnis un mikroplastmasa, ko rada riepu un ceļu dilšana, utt.). 

3.Specifiski noteikumi attiecībā uz A1, A2 un A kategoriju 

Obligāta vispārīgo zināšanu pārbaude par: 

(a)aizsargtērpa izmantošanu, piemēram, cimdu, zābaku, apģērba un aizsargķiveres izmantošanu; 

(b)motobraucēja pamanāmību pārējiem satiksmes dalībniekiem; 

(c)riska faktoriem, kas saistīti ar dažādiem ceļa apstākļiem, kā izklāstīts iepriekš, papildus pievēršot uzmanību slidenām brauktuves daļām, piemēram, noteku lūkām, ceļa apzīmējumiem, piemēram, līnijām un bultām, kā arī tramvaja sliedēm; 

(d)mehānikas aspektiem saistībā ar ceļu satiksmes drošību, kas izklāstīts iepriekš, papildus pievēršot uzmanību avārijas slēdzim, eļļas līmenim un ķēdei. 

4.Specifiski noteikumi attiecībā uz C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 un D1E kategoriju 

(1)Obligāta vispārīgo zināšanu pārbaude par: 

(a)noteikumiem par braukšanas un atpūtas laikposmiem, kā noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 561/2006 6 ; reģistrācijas kontrolierīču izmantošanu, kā noteikts Regulā (ES) Nr. 165/2014; 

(b)noteikumiem par attiecīgo pārvadājumu veidu: preču vai pasažieru; 

(c)transportlīdzekļa un pārvadājuma dokumentiem, kas vajadzīgi iekšzemes un starptautiskiem kravu un pasažieru pārvadājumiem; 

(d)rīcību pēc ceļu satiksmes negadījuma; pasākumiem, kas veicami pēc ceļu satiksmes negadījuma vai līdzīga notikuma, tostarp ārkārtas rīcību, piemēram, pasažieru evakuāciju, un pamatzināšanas par pirmo palīdzību; 

(e)piesardzības pasākumiem, kas veicami, noņemot un nomainot riteņus; 

(f)noteikumiem par transportlīdzekļa masu un gabarītiem; noteikumiem par ātruma ierobežotājiem; 

(g)redzamības lauka ierobežojumiem, ko rada attiecīgā transportlīdzekļa īpatnības; 

(h)ceļu kartes izprašanu un maršruta plānošanu, tostarp elektronisku navigācijas sistēmu lietošanu (nav obligāti); 

(i)drošības faktoriem, kas attiecas uz transportlīdzekļa piekraušanu: kravas pārvaldību (sakraušanu un nostiprināšanu), grūtībām ar dažāda veida kravu (piemēram, šķidrumi, iekarināta krava,...), kravu iekraušanu un izkraušanu un kraušanas iekārtu lietošanu (tikai C, CE, C1, C1E kategorija); 

(j)vadītāja atbildību par pasažieru pārvadāšanu; pasažieru ērtībām un drošību; bērnu pārvadāšanu; vajadzīgajām pārbaudēm pirms braukšanas uzsākšanas; teorijas eksāmenā aptver visu veidu autobusus (sabiedriskā transporta un tālsatiksmes autobusus, īpašu gabarītu autobusus,...) (tikai D, DE, D1, D1E kategorija). 

(k)Dalībvalstis no zināšanu pārbaudes par 4. punkta 1. apakšpunkta a)–c) punktā uzskaitītajiem tematiem var atbrīvot pretendentus, kuri vēlas iegūt transportlīdzekļa, kas nav Regulas (ES) Nr. 165/2014 darbības jomā, C1 vai C1E kategorijas vadītāja apliecību.

(2)Obligāta vispārīgo zināšanu pārbaude C, CE, D un DE kategorijai par šādiem papildu jautājumiem: 

(a)uzbūves un darbības principi attiecībā uz: iekšdedzes motoriem, šķidrumiem (piemēram, motoreļļu, dzesēšanas šķidrumu, apskalotāja šķidrumu), degvielas sistēmu, elektroiekārtu, aizdedzes sistēmu, transmisijas sistēmu (sajūgu, pārnesumkārbu utt.); 

(b)eļļošana un aizsargāšana pret sasalšanu; 

(c)riepu uzbūves principi, montāža, pareiza izmantošana un kopšana; 

(d)bremžu iekārtu un apgriezienu ierobežotāju veidu principi, darbība, galvenās sastāvdaļas, pievienošana, izmantošana un ikdienas uzturēšana un ABS bremžu izmantošana; 

(e)sakabes sistēmu veidu principi, darbība, galvenās sastāvdaļas, pievienošana, izmantošana un ikdienas uzturēšana (tikai CE un DE kategorija); 

(f)bojājumu cēloņu atrašanas metodes; 

(g)transportlīdzekļu preventīvā uzturēšana un nepieciešamie kārtējie remonti; 

(h)vadītāja atbildība par kravas saņemšanu, pārvadāšanu un piegādi saskaņā ar vienošanos (tikai C un CE kategorija). 

B.    PRASMJU UN UZVEDĪBAS EKSĀMENS 

5.Transportlīdzeklis un tā iekārtas 

(1)Transportlīdzekļa pārnesumkārba 

(a)Lai vadītu transportlīdzekli ar manuālu pārnesumkārbu, braukšanas prasmju un uzvedības eksāmenu kārto ar transportlīdzekli, kam ir manuāla pārnesumkārba. 

“Transportlīdzeklis ar manuālu pārnesumkārbu” ir transportlīdzeklis, kam ir sajūga pedālis (vai manuāli darbināma svira transportlīdzekļos A, A2 un A1 kategorijā) un kas jādarbina vadītājam, uzsākot kustību vai apstājoties un pārslēdzot pārnesumus. 

(b)Transportlīdzekļus, kas neatbilst 5. punkta 1. apakšpunkta a) punktā noteiktajam kritērijam, uzskata par tādiem, kam ir automātiska pārnesumkārba. 

Neskarot 5. punkta 1. apakšpunkta c) punktu, ja pretendents prasmju un uzvedības eksāmenu kārto ar transportlīdzekli, kam ir automātiska pārnesumkārba, to norāda ikvienā apliecībā, kas izdota uz šāda eksāmena pamata, ar attiecīgo Savienības kodu, kā noteikts I pielikuma E daļā. Apliecības, kam ir šāda norāde, izmanto, lai vadītu tikai transportlīdzekļus ar automātisko pārnesumkārbu. 

(c)Savienības kodu, kas atzīmēts uz A1, A2, A, B1, B un BE kategorijas vadītāja apliecības, kura izdota pēc prasmju un uzvedības eksāmena, kas nokārtots ar transportlīdzekli ar automātisko pārnesumkārbu, noņem, ja apliecības turētājs šim nolūkam nokārto attiecīgu braukšanas prasmju un uzvedības eksāmenu vai attiecīgu apmācību. 

Dalībvalstis veic vajadzīgos pasākumus, lai: 

i) apstiprinātu un pārraudzītu attiecīgo apmācību vai 

ii) organizētu attiecīgo prasmju un uzvedības eksāmenu. 

Šajā punktā aprakstītajā apmācībā vai eksāmenā izmantotie transportlīdzekļi ir ar manuālu pārnesumkārbu un atbilst tai vadītāja apliecības kategorijai, uz kuru pretendenti ir pieteikušies. 

Prasmju un uzvedības eksāmena ilgums un nobrauktais attālums ir pietiekams, lai novērtētu šā pielikuma 6. vai 7. punktā noteiktās prasmes un uzvedību, īpašu uzmanību pievēršot transportlīdzekļa pārnesumkārbas darbināšanai.  

Apmācība ietver visus šā pielikuma 6. vai 7. punktā noteiktos aspektus, īpašu uzmanību pievēršot transportlīdzekļa pārnesumkārbas darbināšanai. Katrs dalībnieks izpilda apmācības praktiskos elementus un pierāda savas prasmes un uzvedību uz koplietošanas ceļiem. Apmācības ilgums ir vismaz 7 stundas.

(d)Specifiski noteikumi attiecībā uz transportlīdzekļiem BE, C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 un D1E kategorijā 

Dalībvalstis var nolemt, ka 5. punkta 1. apakšpunkta b) punktā minēto ierobežojumu attiecībā uz transportlīdzekļiem ar automātisku pārnesumkārbu BE, C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 vai D1E kategorijas vadītāja apliecībā neatzīmēt, ja pretendentam jau ir vadītāja apliecība, kas iegūta ar transportlīdzekli ar manuālu pārnesumkārbu vismaz vienā no šādām kategorijām: B, BE, C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 vai D1E, un pretendents prasmju un uzvedības eksāmenā ir veicis 8. punkta 4. apakšpunktā aprakstītās darbības. 

(2)Transportlīdzekļi, ko izmanto braukšanas prasmju un uzvedības eksāmenā, atbilst turpmāk minētajam kritēriju minimumam. Dalībvalstis var noteikt stingrākus kritērijus vai papildināt tos ar jauniem. Dalībvalstis transportlīdzekļiem A1, A2 un A kategorijā, ko izmanto prasmju un uzvedības eksāmenā, var piemērot 5 cm3 pielaidi, saskaņā ar kuru motora darba tilpums var būt mazāks par prasīto minimālo motora darba tilpumu. 

(a)A1 kategorija 

Motocikls bez blakusvāģa A1 kategorijā, kura nominālā jauda nav lielāka par 11 kW, kura jaudas un masas attiecība nav lielāka par 0,1 kW/kg un kas spēj sasniegt ātrumu vismaz 90 km/h. 

Ja motociklu darbina iekšdedzes motors, motora darba tilpums ir vismaz 120 cm3. 

Ja motociklu darbina elektromotors, jaudas un masas attiecība ir vismaz 0,08 kW/kg. 

(b)A2 kategorija 

Motocikls bez blakusvāģa, kura nominālā jauda ir vismaz 20 kW, bet nepārsniedz 35 kW, un jaudas un masas attiecība nav lielāka par 0,2 kW/kg. 

Ja motociklu darbina iekšdedzes motors, motora darba tilpums ir vismaz 250 cm3. 

Ja motociklu darbina elektromotors, transportlīdzekļa jaudas un masas attiecība ir vismaz 0,15 kW/kg. 

(c)A kategorija 

Motocikls bez blakusvāģa, kura masa neslogotā stāvoklī ir lielāka par 180 kg un nominālā jauda ir vismaz 50 kW. Dalībvalsts var akceptēt 5 kg pielaidi, saskaņā ar kuru minimālā masa var būt mazāka par prasīto minimālo masu. 

Ja motociklu darbina iekšdedzes motors, motora darba tilpums ir vismaz 600 cm3. 

Ja motociklu darbina elektromotors, transportlīdzekļa jaudas un masas attiecība ir vismaz 0,25 kW/kg. 

(d)B kategorija 

Četrriteņu transportlīdzeklis B kategorijā, spējīgs sasniegt ātrumu vismaz 100 km/h. 

(e)BE kategorija 

Sastāvs, ko veido eksāmena transportlīdzeklis B kategorijā un piekabe ar maksimālo atļauto masu vismaz 1000 kg, spējīgs sasniegt ātrumu vismaz 100 km/h un neietilpst B kategorijā; piekabes kravas nodalījumu veido slēgta kaste, kas ir vismaz tikpat plata un augsta kā mehāniskais transportlīdzeklis; slēgtā kaste var būt arī nedaudz šaurāka par mehānisko transportlīdzekli, ar noteikumu, ka skats uz aizmuguri ir iespējams, tikai izmantojot mehāniskā transportlīdzekļa ārējos atpakaļskata spoguļus; piekabes faktiskā kopējā masa ir vismaz 800 kg. 

(f)B1 kategorija 

Kvadricikls ar motoru, spējīgs sasniegt ātrumu vismaz 60 km/h. 

(g)C kategorija 

Transportlīdzeklis C kategorijā ar maksimālo atļauto masu vismaz 12 000 kg, vismaz 8 m garš, vismaz 2,40 m plats un spējīgs sasniegt ātrumu vismaz 80 km/h; aprīkots ar ABS bremzēm un Regulā (ES) Nr. 165/2014 noteikto reģistrācijas kontrolierīci; kravas nodalījumu veido slēgta kaste, kas ir vismaz tikpat plata un augsta kā kabīne; transportlīdzekļa faktiskā kopējā masa ir vismaz 10 000 kg. 

(h)CE kategorija 

Vai nu posmainais transportlīdzeklis, vai transportlīdzekļu sastāvs, ko veido eksāmenā izmantots C kategorijas transportlīdzeklis un vismaz 7,5 m gara piekabe; gan posmainā transportlīdzekļa, gan transportlīdzekļu sastāva maksimālā atļautā masa ir vismaz 20 000 kg, garums ir vismaz 14 m un platums ir vismaz 2,40 m, tas ir spējīgs sasniegt ātrumu vismaz 80 km/h, aprīkots ar ABS bremzēm un ar Regulā (ES) Nr. 165/2014 noteiktu reģistrācijas kontrolierīci; kravas nodalījumu veido slēgta kaste, kas ir vismaz tikpat plata un augsta kā kabīne; gan posmainā transportlīdzekļa, gan transportlīdzekļu sastāva faktiskā kopējā masa ir vismaz 15 000 kg. 

(i)C1 kategorija 

Transportlīdzeklis C1 apakškategorijā ar maksimālo atļauto masu vismaz 4000 kg, vismaz 5 m garš un spējīgs sasniegt ātrumu vismaz 80 km/h; aprīkots ar ABS bremzēm un Regulā (ES) Nr. 165/2014 noteiktu reģistrācijas kontrolierīci; kravas nodalījumu veido slēgta kaste, kas ir vismaz tikpat plata un augsta kā kabīne. 

(j)C1E kategorija 

Sastāvs, ko veido eksāmena transportlīdzeklis C1 apakškategorijā un piekabe ar maksimālo atļauto masu vismaz 1250 kg; šis sastāvs ir vismaz 8 m garš un spēj sasniegt ātrumu vismaz 80 km/h; piekabes kravas nodalījumu veido slēgta kaste, kas ir vismaz tikpat plata un augsta kā kabīne; slēgtā kaste var būt arī nedaudz šaurāka par kabīni, ar noteikumu, ka skats uz aizmuguri ir iespējams, tikai izmantojot mehāniskā transportlīdzekļa ārējos atpakaļskata spoguļus; piekabes faktiskā kopējā masa ir vismaz 800 kg. 

(k)D kategorija 

Transportlīdzeklis D kategorijā, kas ir vismaz 10 m garš, vismaz 2,40 m plats un spējīgs sasniegt ātrumu vismaz 80 km/h; aprīkots ar ABS bremzēm un Regulā (ES) Nr. 165/2014 noteiktu reģistrācijas kontrolierīci. 

(l)DE kategorija 

Sastāvs, ko veido eksāmena transportlīdzeklis D kategorijā un piekabe ar maksimālo atļauto masu vismaz 1250 kg, ir vismaz 2,40 m plats un spēj sasniegt ātrumu vismaz 80 km/h; piekabes kravas nodalījumu veido slēgta kaste, kas ir vismaz 2 m plata un 2 m augsta; piekabes faktiskā kopējā masa ir vismaz 800 kg. 

(m)D1 kategorija 

Transportlīdzeklis D1 apakškategorijā ar maksimālo atļauto masu vismaz 4000 kg, vismaz 5 m garš un spējīgs sasniegt ātrumu vismaz 80 km/h; aprīkots ar ABS bremzēm un Regulā (ES) Nr. 165/2014 noteiktu reģistrācijas kontrolierīci. 

(n)D1E kategorija 

Transportlīdzekļu sastāvs, ko veido eksāmena transportlīdzeklis D1 apakškategorijā un piekabe ar maksimālo atļauto masu vismaz 1250 kg, spēj sasniegt ātrumu vismaz 80 km/h; piekabes kravas nodalījumu veido slēgta kaste, kas ir vismaz 2 m plata un 2 m augsta; piekabes faktiskā kopējā masa ir vismaz 800 kg. 

6.Braukšanas prasmes un uzvedība, kas jāpārbauda A1, A2 un A kategorijā 

(1)Transportlīdzekļa sagatavošana un tehniskā pārbaude, ņemot vērā ceļu satiksmes drošību 

Pretendenti pierāda, ka spēj sagatavoties drošai braukšanai, izpildot šādas prasības: 

(a)sakārtot aizsargtērpu, piemēram, cimdus, zābakus, apģērbu un aizsargķiveri; 

(b)izlases veidā pārbaudīt stāvokli riepām, bremzēm, stūrei, avārijas slēdzim (ja attiecināms), ķēdei, eļļas līmenim, lukturiem, atstarotājiem, virzienrādītājiem un skaņas signālierīcei. 

(2)Īpaši manevri, kas jāpārbauda, ņemot vērā ceļu satiksmes drošību:

(a)motocikla nolikšana uz stāvbalsta un atbrīvošana no tā, un pārvietošana ar izslēgtu motoru, ejot blakus transportlīdzeklim; 

(b)motocikla novietošana stāvvietā uz stāvbalsta; 

(c)vismaz divi manevri, kas jāizpilda ar nelielu ātrumu, tostarp slaloms; tas ļauj novērtēt spējas rīkoties vienlaicīgi ar sajūgu un bremzēm, līdzsvaru, skatīšanās virzienu un pozīciju uz motocikla, kā arī kāju novietojumu uz kāju atbalstiem; 

(d)vismaz divi manevri, kas jāizpilda ar lielāku ātrumu: viens manevrs otrajā vai trešajā pārnesumā vismaz 30 km/h un viens manevrs, izvairoties no šķēršļiem ar minimālo ātrumu 50 km/h; tas ļauj novērtēt pozīciju uz motocikla, skatīšanās virzienu, līdzsvaru, stūrēšanas tehniku un pārnesumu pārslēgšanas tehniku; 

(e)bremzēšana: izpilda vismaz divus bremzēšanas uzdevumus, tostarp avārijas bremzēšanu, braucot ar ātrumu vismaz 50 km/h; tas ļauj novērtēt spējas rīkoties ar priekšējām un aizmugurējām bremzēm, skatīšanās virzienu un pozīciju uz motocikla. 

(3)Uzvedība satiksmē 

Pretendenti, ievērojot pilnīgu drošību un veicot visus nepieciešamos piesardzības pasākumus, normālas satiksmes situācijās izpilda visas turpmāk norādītās darbības: 

(a)braukšanas uzsākšana: no stāvvietas, pēc apstāšanās uz ceļa; no piebraucamā ceļa; 

(b)braukšana taisni; samainīšanās ar pretimbraucošiem transportlīdzekļiem, tostarp norobežotās vietās; 

(c)braukšana līkumos; 

(d)ceļu krustošanās: iebraukšana krustojumā un ceļu atzarojumā un to šķērsošana; 

(e)virziena maiņa: pagriezieni pa kreisi un pa labi; joslu maiņa; 

(f)uzbraukšana uz automaģistrāles vai nobraukšana no tās (ja tāda ir): izbraukšana no ieskrējiena joslas; nobraukšana uz bremzēšanas joslu; 

(g)apdzīšana/apsteigšana: cita satiksmes dalībnieka apdzīšana (ja iespējams); braukšana gar šķēršļiem, piemēram, stāvošiem vieglajiem automobiļiem; tikt cita satiksmes dalībnieka apdzītam (ja attiecināms); 

(h)ceļa īpatnības (ja iespējams): lokveida krustojumi; dzelzceļa pārbrauktuves; tramvaja/autobusa pieturvietas; gājēju pārejas; braukšana garos augšupceļa/lejupceļa posmos; tuneļi; 

(i)reaģēšana uz bīstamām situācijām un to prognozēšana, izmantojot simulatorus;

(j)vajadzīgo drošības pasākumu veikšana, nokāpjot no transportlīdzekļa. 

7.Braukšanas prasmes un uzvedība, kas jāpārbauda B, B1 un BE kategorijā 

(1)Transportlīdzekļa sagatavošana un tehniskā pārbaude, ņemot vērā ceļu satiksmes drošību 

Pretendenti parāda, ka spēj sagatavoties drošai braukšanai, izpildot šādas prasības: 

(a)noregulēt sēdekli, lai iegūtu pareizu sēdus stāvokli; 

(b)noregulēt atpakaļskata spoguļus, drošības jostas un pagalvi, ja tāds ir; 

(c)pārbaudīt, vai durvis ir aizvērtas; 

(d)izlases veidā pārbaudīt stāvokli riepām, stūrei, bremzēm, šķidrumiem (piemēram, motoreļļai, dzesēšanas šķidrumam, apskalotāja šķidrumam), lukturiem, atstarotājiem, virzienrādītājiem un skaņas signālierīcei; 

(e)pārbaudīt drošības faktorus saistībā ar transportlīdzekļa kravu: virsbūve, pārsegi, kravas nodalījuma durvis, kabīnes slēdzene, iekraušanas veids, kravas nostiprināšana (tikai BE kategorija); 

(f)pārbaudīt sakabes mehānismu un bremzes, kā arī elektriskos savienojumus (tikai BE kategorija). 

(2)B un B1 kategorija: īpaši manevri, kas jāpārbauda, ņemot vērā ceļu satiksmes drošību 

Eksāmenam izvēlas šādus manevrus (vismaz divus manevrus no četros punktos norādītajiem, tostarp vienu atpakaļgaitā): 

(a)braukšana atpakaļgaitā taisni vai nogriešanās atpakaļgaitā pa labi vai pa kreisi ap stūri, neizbraucot no pareizās braukšanas joslas; 

(b)transportlīdzekļa apgriešana braukšanai pretējā virzienā, izmantojot pārnesumus braukšanai uz priekšu un atpakaļgaitā; 

(c)transportlīdzekļa novietošana stāvvietā un braukšanas uzsākšana no stāvvietas (paralēli, ieslīpi vai perpendikulāri, braucot uz priekšu vai atpakaļgaitā, līdzenā vietā, augšupceļā vai lejupceļā); 

(d)precīza bremzēšana, lai apstātos; tomēr avārijas bremzēšana nav obligāta. 

(3)BE kategorija: īpaši manevri, kas jāpārbauda, ņemot vērā ceļu satiksmes drošību:

(a)piekabes savienošana ar mehānisko transportlīdzekli un atvienošana no tā vai atvienošana un atkārtota savienošana; manevrs jāveic tā, lai velkošo transportlīdzekli novietotu stāvvietā blakus piekabei (t. i., dažādās rindās); 

(b)atpakaļgaita līkumā, kura trajektoriju atstāj dalībvalstu ziņā; 

(c)droša novietošana stāvvietā iekraušanai/izkraušanai. 

(4)Uzvedība satiksmē 

Pretendenti, ievērojot pilnīgu drošību un veicot visus piesardzības pasākumus, normālas satiksmes situācijās izpilda visas turpmāk norādītās darbības: 

(a)braukšanas uzsākšana: no stāvvietas, pēc apstāšanās uz ceļa; no piebraucamā ceļa; 

(b)braukšana taisni; samainīšanās ar pretimbraucošiem transportlīdzekļiem, tostarp norobežotās vietās; 

(c)braukšana līkumos; 

(d)ceļu krustošanās: iebraukšana krustojumā un ceļu atzarojumā un to šķērsošana; 

(e)virziena maiņa: pagriezieni pa kreisi un pa labi; braukšanas joslu maiņa; 

(f)uzbraukšana uz automaģistrāles vai nobraukšana no tās (ja tāda ir): izbraukšana no ieskrējiena joslas; nobraukšana uz bremzēšanas joslu; 

(g)apdzīšana/apsteigšana: cita satiksmes dalībnieka apdzīšana (ja iespējams); braukšana gar šķēršļiem, piemēram, stāvošiem vieglajiem automobiļiem; tikt cita satiksmes dalībnieka apdzītam (ja attiecināms); 

(h)ceļa īpatnības (ja iespējams): lokveida krustojumi; dzelzceļa pārbrauktuves; tramvaja/autobusa pieturvietas; gājēju pārejas; braukšana garos augšupceļa/lejupceļa posmos; tuneļi; 

(i)vajadzīgo drošības pasākumu veikšana, izkāpjot no transportlīdzekļa;

(j)reaģēšana uz bīstamām situācijām un to prognozēšana, izmantojot simulatorus.

8.Braukšanas prasmes un uzvedība, kas jāpārbauda C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 un D1E kategorijā 

(1)Transportlīdzekļa sagatavošana un tehniskā pārbaude, ņemot vērā ceļu satiksmes drošību 

Pretendenti pierāda, ka spēj sagatavoties drošai braukšanai, izpildot šādas prasības: 

(a)noregulēt sēdekli, lai iegūtu pareizu sēdus stāvokli; 

(b)noregulēt atpakaļskata spoguļus, drošības jostas un pagalvi, ja tāds ir; 

(c)izlases veidā pārbaudīt stāvokli riepām, stūrei, bremzēm, lukturiem, atstarotājiem, virzienrādītājiem un skaņas signālierīcei; 

(d)pārbaudīt bremžu un stūres sistēmas pastiprinātājus; pārbaudīt stāvokli riteņiem, riteņu stiprinājuma uzgriežņiem, dubļusargiem, vējstiklam, logiem un tīrītājam, šķidrumiem (piemēram, motoreļļai, dzesēšanas šķidrumam, apskalotāja šķidrumam); pārbaudīt un lietot instrumentu paneli, tostarp Regulā (ES) Nr. 165/2014 noteiktās reģistrācijas kontrolierīces. Šo pēdējo prasību nepiemēro pretendentiem, kas vēlas saņemt vadītāja apliecību tādam transportlīdzeklim C1 vai C1E kategorijā, kas neietilpst minētās regulas darbības jomā; 

(e)pārbaudīt gaisa spiedienu, gaisa tvertnes un balstiekārtu; 

(f)pārbaudīt drošības faktorus saistībā ar transportlīdzekļa kravu: virsbūvi, pārsegus, kravas nodalījuma durvis, iekraušanas mehānismu (ja tāds ir), kabīnes slēdzeni (ja tāda ir), iekraušanas veidu, kravas nostiprināšanu (tikai CE, CE, C1, C1E kategorija); 

(g)pārbaudīt sakabes mehānismu un bremzes, kā arī elektriskos savienojumus (tikai CE, C1E, DE un D1E kategorija); 

(h)spēt nodrošināt īpašus transportlīdzekļa drošības pasākumus; kontrolēt virsbūvi, pasažieru durvis, avārijas izejas, pirmās palīdzības piederumus, ugunsdzēsības aparātus un citas drošības ierīces (tikai D, DE, D1 un D1E kategorija); 

(i)saprast ceļu karti, plānot maršrutu, tostarp lietot elektroniskas navigācijas sistēmas (nav obligāti). 

(2)Īpaši manevri, kas jāpārbauda, ņemot vērā ceļu satiksmes drošību

(a)piekabes savienošana ar mehānisko transportlīdzekli un atvienošana no tā vai atvienošana un atkārtota savienošana; manevrs jāveic tā, lai velkošo transportlīdzekli novietotu stāvvietā blakus piekabei (t.i., dažādās rindās) (tikai CE, C1E, DE un D1E kategorija); 

(b)atpakaļgaita līkumā, kura trajektoriju atstāj dalībvalstu ziņā; 

(c)droša novietošana stāvvietā iekraušanai/izkraušanai pie iekraušanas rampas/platformas vai līdzīgas infrastruktūras (tikai C, CE, C1 un C1E kategorija); 

(d)novietošana stāvvietā, ļaujot pasažieriem droši iekāpt autobusā vai izkāpt no tā (tikai D, DE, D1 un D1E kategorija). 

(3)Uzvedība satiksmē 

Pretendenti, ievērojot pilnīgu drošību un veicot visus nepieciešamos piesardzības pasākumus, normālas satiksmes situācijās izpilda visas turpmāk norādītās darbības: 

(a)braukšanas uzsākšana: no stāvvietas, pēc apstāšanās uz ceļa; no piebraucamā ceļa; 

(b)braukšana taisni; samainīšanās ar pretimbraucošiem transportlīdzekļiem, tostarp norobežotās vietās; 

(c)braukšana līkumos; 

(d)ceļu krustošana: iebraukšana krustojumā un ceļu atzarojumā un to šķērsošana; 

(e)virziena maiņa: pagrieziens pa kreisi un pa labi; braukšanas joslu maiņa; 

(f)uzbraukšana uz automaģistrāles vai nobraukšana no tās (ja tāda ir): izbraukšana no ieskrējiena joslas; nobraukšana uz bremzēšanas joslu; 

(g)apdzīšana/apsteigšana: cita satiksmes dalībnieka apdzīšana (ja iespējams); braukšana gar šķēršļiem, piemēram, stāvošiem vieglajiem automobiļiem; tikt cita satiksmes dalībnieka apdzītam (ja attiecināms); 

(h)ceļa īpatnības (ja iespējams): lokveida krustojumi; dzelzceļa pārbrauktuves; tramvaja/autobusa pieturvietas; gājēju pārejas; braukšana garos augšupceļa/lejupceļa posmos; tuneļi; 

(i)vajadzīgo drošības pasākumu veikšana, izkāpjot no transportlīdzekļa. 

(4)Droša un energoefektīva transportlīdzekļa vadīšana:

(a)transportlīdzekļa vadīšana tādā veidā, lai gādātu par drošību un samazinātu degvielas/enerģijas patēriņu un emisijas, paātrinot vai palēninot gaitu, braucot kalnup vai no kalna;

(b)reaģēšana uz bīstamām situācijām un to prognozēšana, izmantojot simulatorus. 

9.Prasmju un uzvedības eksāmena vērtēšana 

(1)Katrā no iepriekš 6., 7. un 8. punktā minētajām transportlīdzekļa vadīšanas situācijām vērtējums atspoguļo to, cik viegli pretendents kontrolē transportlīdzekļa vadības ierīces, un kā tiek pierādīta spēja pilnīgi droši piedalīties ceļa satiksmē. Eksaminētājam ir eksāmena laikā jājūtas droši. Braukšanas kļūdas vai bīstamu rīcību, kas tieši apdraud eksāmena transportlīdzekli, tā pasažieru vai citu satiksmes dalībnieku drošību, soda, neuzskatot eksāmenu par nokārtotu, neatkarīgi no tā, vai eksaminētājam vai pavadošajai personai bija jāiejaucas. Tomēr eksaminētājs var brīvi izlemt, vai braukšanas prasmju un stila eksāmens ir jāpabeidz. 

Braukšanas eksaminētāji ir apmācīti pareizi izvērtēt pretendentu spēju braukt droši. Braukšanas eksaminētāju darbu pārrauga un kontrolē dalībvalsts pilnvarota iestāde, lai nodrošinātu pareizu un konsekventu kļūdu novērtējumu saskaņā ar šajā pielikumā noteiktajiem standartiem.

(2)Vērtēšanas laikā braukšanas eksaminētāji pievērš īpašu uzmanību tam, vai pretendents demonstrē piesardzību un draudzīgu uzvedību. Tas atspoguļo braukšanas uzvedību kopumā, un braukšanas eksaminētājs to ņem vērā vispārīgajā kopiespaidā par pretendentu. Tas aptver pielāgotu un noteiktu (drošu) braukšanu, ņemot vērā ceļa un laika apstākļus, pārējo satiksmi un citu ceļu satiksmes dalībnieku (īpaši — neaizsargāto ceļu satiksmes dalībnieku) intereses un prognozēšanu. 

(3)Turklāt braukšanas eksaminētājs novērtē, vai pretendents: 

(a)pārvalda transportlīdzekli, ņemot vērā: drošības jostu, atpakaļskata spoguļu, pagalvju pareizu izmantošanu, sēdekļa stāvokli, lukturu un cita aprīkojuma pareizu izmantošanu, sajūga, pārnesumkārbas, akseleratora, bremžu sistēmu (tostarp trešo bremžu sistēmu, ja tāda ir), stūrēšanu, transportlīdzekļa pārvaldīšanu dažādos apstākļos, dažādos kustības ātrumos, gaitas laidenību uz ceļa, transportlīdzekļa masu, gabarītus un raksturlielumus, kravas masu un veidu (tikai BE, C, C1, C1E, DE, D1E kategorija), pasažieru komfortu (tikai D, DE, D1 un D1E kategorija) (bez liela paātrinājuma, mierīga braukšana un bez straujas bremzēšanas), 

(b)brauc ekonomiskā, drošā un energoefektīvā veidā, ņemot vērā apgriezienus minūtē, pārnesumu pārslēgšanu, bremzēšanu un paātrinājumu (tikai B, BE, C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 un D1E kategorija); 

(c)ievēro novērošanas nosacījumus: vispārīga novērošana, pareiza spoguļu izmantošana, skats tālumā, vidējā un tuvā attālumā; 

(d)ievēro priekšroku/ceļa došanu: priekšroku krustojumos un ceļu atzarojumos; ceļa došanu citos gadījumos (piemēram, mainot virzienu, mainot joslas, īpašu manevru laikā); 

(e)ievēro transportlīdzekļa pareizu atrašanās vietu uz ceļa: pareizu vietu uz ceļa, joslās, lokveida kustībā, līkumos atbilstoši transportlīdzekļa veidam un raksturlielumiem, savlaicīgu pozīcijas ieņemšanu; 

(f)ievēro distanci: saglabā piemērotu distanci un intervālu; saglabā piemērotu distanci no citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, it sevišķi neaizsargātiem ceļu satiksmes dalībniekiem;

(g)ievēro ātruma ierobežojumus un ieteikumus: nepārsniedz maksimālo atļauto ātrumu, ātrumu pielāgo laika/kustības apstākļiem un attiecīgā gadījumā līdz valstī noteiktajam ātruma ierobežojumam, brauc ar tādu ātrumu, ka iespējams apstāties pārredzamā un brīvā ceļa posmā, ātrumu pielāgo tāda paša veida satiksmes dalībnieku vidējam ātrumam; 

(h)ievēro luksofora signālus, ceļazīmes un citas norādes: pareizi rīkojoties pie luksofora, pakļaujoties satiksmes regulētāju norādījumiem, pareizi rīkojoties atbilstoši ceļa zīmēm (aizlieguma vai rīkojuma), pareizi rīkojoties atbilstīgi ceļa apzīmējumiem, 

(i)ievēro signālu došanu: nepieciešamības gadījumā signalizē pareizi un savlaicīgi, pareizi rādot kustības virziena maiņu, pienācīgi rīkojoties, reaģējot uz visiem citu ceļa satiksmes dalībnieku signāliem, 

(j)pārvalda bremzēšanu un apstāšanos: savlaicīgi palēninot gaitu, bremzējot vai apstājoties atbilstoši apstākļiem, prognozējot, izmantojot dažādas bremžu sistēmas (tikai C, CE, D un DE kategorija), izmantojot citas ātruma samazināšanas sistēmas, kas nav bremzes (tikai C, CE, D un DE kategorija). 

10.Eksāmena ilgums 

Eksāmena ilgums un nobrauktais attālums ir pietiekams, lai novērtētu prasmes un uzvedību, kā noteiks šā pielikuma B iedaļā. Nekādā ziņā laiks, ko pavada, braucot pa ceļu, nevar būt īsāks par 25 minūtēm A, A1, A2, B, B1 un BE kategorijai un īsāks par 45 minūtēm — pārējām kategorijām. Tas neietver pretendenta uzņemšanu, transportlīdzekļa sagatavošanu, transportlīdzekļa tehnisko pārbaudi, ņemot vērā ceļu satiksmes drošību, īpašos manevrus un praktiskās pārbaudes rezultātu paziņošanu. 

11. Eksāmena norises vieta 

To eksāmena daļu, kurā novērtē īpašos manevrus, veic uz īpaša eksāmena laukuma. Kur vien iespējams, to eksāmena daļu, kurā novērtē braukšanas uzvedību satiksmē, veic uz ceļiem ārpus apdzīvotām vietām, ātrgaitas maģistrālēm un autostrādēm (vai līdzīgiem ceļiem), kā arī uz jebkurām pilsētas ielām (dzīvojamās zonās, 30 un 50 km/h zonās, pilsētas ātrgaitas maģistrālēs), kas vadītājiem varētu radīt dažāda veida grūtības. Vēlams arī eksāmenu veikt vietās ar dažādu satiksmes blīvumu. Laiku, ko pavada, braucot pa ceļu, izmanto optimāli, lai izvērtētu pretendentu dažādās satiksmes vietās, sevišķi uzsverot to maiņas. 

II. ZINĀŠANAS, PRASMES UN UZVEDĪBA MOTORIZĒTA TRANSPORTLĪDZEKĻA VADĪŠANAI 

Visu motorizēto transportlīdzekļu vadītājiem jebkurā brīdī ir zināšanas, prasmes un uzvedība, kā aprakstīts 1.–9. punktā, lai viņi spētu: 

atpazīt un prognozēt satiksmes bīstamību un apdraudējumus, kā arī novērtēt to nopietnību;

pietiekami pārvaldīt savu transportlīdzekli, lai neradītu bīstamas situācijas, un atbilstīgi reaģētu, ja šādas situācijas rodas;

izpildīt ceļu satiksmes noteikumus un jo īpaši tos, kas paredzēti, lai novērstu ceļu satiksmes negadījumus un saglabātu satiksmes plūsmu;

konstatēt visus savu transportlīdzekļu būtiskākos tehniskos bojājumus, jo īpaši tos, kas apdraud drošību, un attiecīgā veidā tos novērst;

ņemt vērā visus faktorus, kas ietekmē vadīšanas uzvedību (piemēram, alkohols, nogurums, vāja redze utt.), lai pilnībā saglabātu spējas braukt droši;

palīdzēt nodrošināt visu ceļu satiksmes dalībnieku, it sevišķi neaizsargāto ceļu satiksmes dalībnieku, drošību, izrādot pienācīgu cieņu citiem ceļu satiksmes dalībniekiem;

pietiekami pārzināt riska faktorus, kas saistīti ar mikromobilitātes veidiem;

pietiekami pārzināt ar alternatīvu degvielu darbināmu transportlīdzekļu drošības aspektus;

pietiekami pārzināt pilnveidotu vadītājam asistējošu sistēmu un citu transportlīdzekļa automatizācijas funkciju izmantošanu.

Dalībvalstis var veikt visus atbilstīgos pasākumus, lai nodrošinātu, ka vadītāji, kuri ir zaudējuši 1.–9. punktā aprakstītās zināšanas, prasmes un uzvedības spējas, var šīs zināšanas un prasmes atgūt un turpina ievērot tādu braukšanas uzvedību, kāda vajadzīga, vadot motorizētu transportlīdzekli.

III PIELIKUMS

MINIMĀLIE STANDARTI ATTIECĪBĀ UZ FIZISKO UN GARĪGO PIEMĒROTĪBU MOTORIZĒTA TRANSPORTLĪDZEKĻA VADĪŠANAI 

DEFINĪCIJAS 

1.Šajā pielikumā transportlīdzekļu vadītājus iedala divās grupās: 

(1)1. grupa: transportlīdzekļu vadītāji A, A1, A2, AM, B, B1 un BE kategorijā; 

(2)2. grupa: transportlīdzekļu vadītāji C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 un D1E kategorijā; 

(3)valsts tiesību aktos var noteikt, ka šā pielikuma noteikumus, kas attiecas uz 2. grupas vadītājiem, piemēro tiem B kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem, kuri savu transportlīdzekļa vadītāja apliecību izmanto profesionāliem mērķiem (taksometri, ātrā medicīniskā palīdzība utt.). 

2.Līdzīgi pirmās transportlīdzekļa vadītāja apliecības pretendenti vai pretendenti uz vadītāja apliecības atjaunošanu tiek klasificēti tajā grupā, kurai viņi būs piederīgi, kad apliecība tiks izdota vai atjaunota. 

VESELĪBAS PĀRBAUDES 

3.1. grupa 

Pretendenti veic savas fiziskās un garīgās piemērotības motorizēta transportlīdzekļa vadīšanai pašnovērtējumu. 

Pretendentiem ir jāiziet veselības pārbaude, ja no viņu fiziskās un garīgās piemērotības pašnovērtējuma pēc nepieciešamo formalitāšu pabeigšanas vai eksāmenu laikā, kas viņiem jānokārto pirms vadītāja apliecības iegūšanas, kļūst redzams, ka viņiem ir viens vai vairāki ar veselību saistīti nespējas veidi, kas minēti šajā pielikumā. 

Transportlīdzekļu vadītājiem to pašu procedūru piemēro arī vadītāja apliecības atjaunošanas gadījumā. 

4.2. grupa 

Pirms pretendentiem pirmoreiz izdod transportlīdzekļa vadītāja apliecību, viņiem veic veselības pārbaudi, un turpmāk transportlīdzekļu vadītājiem atbilstīgi vietējai valsts sistēmai pastāvīgās dzīvesvietas dalībvalstī ir jāiziet veselības pārbaude ik reizi, kad viņu vadītāja apliecība tiek atjaunota. 

5.Dalībvalstu noteiktie standarti par vadītāja apliecību izdošanu un turpmāku atjaunošanu var būt stingrāki nekā šajā pielikumā noteiktie. 

REDZE 

6.Visiem vadītāja apliecības pretendentiem veic pienācīgu pārbaudi, lai pārliecinātos, ka viņiem ir motorizēto transportlīdzekļu vadīšanai atbilstīgs redzes asums un redzes lauks. Ja ir iemesls šaubām, vai pretendenta redze ir atbilstīga, viņš būtu jāpārbauda kompetentai medicīnas iestādei. Šajā pārbaudē īpaši pievērš vērību: redzes asumam, redzes laukam, redzei krēslā, jutīgumam pret apžilbinošu gaismu un kontrasta jutībai, diplopijai un citām redzes funkcijām, kas var apdraudēt transportlīdzekļa drošu vadīšanu. 

Attiecībā uz 1. grupas vadītājiem, kuru redzes lauks vai redzes asums neatbilst noteiktajam standartam, bet ir iemesls uzskatīt, ka vadītāja apliecības izdošana pretendentam neapdraudētu ceļu satiksmes drošību, vadītāja apliecību var izdot “atsevišķos izņēmuma gadījumos”; šādos gadījumos vadītājam veic pārbaudi kompetentā medicīnas iestādē, lai pierādītu, ka nav citu redzes funkciju traucējumu, tostarp jutīguma pret apžilbinošu gaismu, kontrasta jutības un vājas redzes krēslā. Vadītājs vai pretendents arī nokārto pozitīvu praktisko eksāmenu, ko veic kompetenta iestāde. 

1. grupa 

(1)Pretendentiem uz vadītāja apliecību vai šādas apliecības atjaunošanu ir binokulārās redzes asums, vajadzības gadījumā lietojot koriģējošās lēcas, vismaz 0,5, skatoties ar abām acīm kopā. 

Turklāt horizontālais redzes lauks ir vismaz 120 grādi, bet tā plašums — vismaz 50 grādi pa kreisi un pa labi un 20 grādi uz augšu un uz leju. Nav redzes traucējumu 20 centrālo grādu rādiusā. 

Ja ir konstatēta vai deklarēta progresējoša acu slimība, vadītāja apliecības var izdot vai atjaunot ar noteikumu, ka pretendentam regulāri veic pārbaudes kompetentā medicīnas iestādē. 

(2)Pretendentiem uz jaunu vadītāja apliecību vai šādas apliecības atjaunošanu, kuriem ir pilnīgs funkcionāls redzes zudums vienā acī vai kuri izmanto tikai vienu aci (piemēram, diplopijas gadījumā), redzes asums ir vismaz 0,5, vajadzības gadījumā lietojot koriģējošas lēcas. Kompetenta medicīnas iestāde apstiprina, ka šis monokulārās redzes stāvoklis ir pastāvējis pietiekami ilgi, lai būtu notikusi adaptācija, un ka šīs acs redzes lauks atbilst 6. punkta 1. apakšpunkta prasībai.  

(3)Ja diplopija vai redzes zudums vienā acī konstatēts nesen, nosaka pietiekamu adaptācijas laikposmu (piemēram, seši mēneši), kura laikā vadīt transportlīdzekli nav atļauts. Pēc minētā laikposma beigām transportlīdzekļa vadīšana ir atļauta tikai pēc redzes speciālista un transportlīdzekļa vadīšanas eksperta labvēlīga atzinuma saņemšanas. 

2. grupa

(4)Pretendentiem uz jaunu vadītāja apliecību vai šādas apliecības atjaunošanu redzes asums labāk redzošajai acij ir vismaz 0,8 un sliktāk redzošajai acij – vismaz 0,1, vajadzības gadījumā lietojot koriģējošas lēcas. Ja vērtību 0,8 un 0,1 sasniegšanai lieto koriģējošās lēcas, minimālo redzes asumu (0,8 un 0,1) panāk, to koriģējot vai nu ar brillēm, kuru stiprums nepārsniedz plus astoņas dioptrijas, vai ar kontaktlēcām. Korekcijai jābūt viegli panesamai. 

Turklāt abu acu horizontālais redzes lauks ir vismaz 160 grādi, bet tā plašums — vismaz 70 grādi pa kreisi un pa labi un 30 grādi uz augšu un uz leju. Nav redzes traucējumu 30 centrālo grādu rādiusā. 

Vadītāja apliecību neizdod un neatjauno pretendentiem vai vadītājiem, kuriem konstatēti kontrasta jutības traucējumi vai diplopija. 

Ja ir būtisks redzes zudums vienā acī, nosaka pietiekamu adaptācijas laikposmu (piemēram, seši mēneši), kura laikā personai vadīt transportlīdzekli nav atļauts. Pēc minētā laikposma beigām transportlīdzekļa vadīšana ir atļauta tikai pēc redzes speciālista un transportlīdzekļa vadīšanas eksperta labvēlīga atzinuma saņemšanas. 

DZIRDE 

7.Vadītāju apliecības 2. grupas pretendentiem vai vadītājiem var izdot vai atjaunot, pamatojoties uz kompetento medicīnas iestāžu atzinumu; īpašu vērību veselības pārbaudēs pievērš kompensācijas spējai. 

PERSONAS AR FIZISKIEM TRAUCĒJUMIEM 

8.Vadītāju apliecības neizdod vai neatjauno pretendentiem vai vadītājiem, kuriem ir balsta un kustību orgānu sistēmas sūdzības vai traucējumi, kas padara bīstamu motorizēta transportlīdzekļa vadīšanu. 

1. grupa 

(1)Vadītāju apliecības ar konkrētiem ierobežojumiem var izdot pretendentiem vai vadītājiem ar fiziskiem traucējumiem pēc kompetentas medicīnas iestādes izdota atzinuma. Šis atzinums balstās uz attiecīgās sūdzības vai traucējuma novērtējumu un, ja nepieciešams, uz praktisku pārbaudi. Tajā arī norāda, kāda veida pārveidojumi transportlīdzeklim nepieciešami un to, vai vadītājam jālieto kāda ortopēdiska ierīce, ciktāl prasmju un uzvedības eksāmens parāda, ka ar tādu ierīci transportlīdzekļa vadīšana nebūtu bīstama. 

(2)Vadītāja apliecību jebkuram pretendentam vai vadītājam, kurš cieš no progresējošas slimības, var izdot vai atjaunot ar noteikumu, ka šai personai regulāri veic pārbaudes, lai pārliecinātos, ka viņa joprojām spēj pilnīgi droši vadīt transportlīdzekli.  

Ja fiziskais traucējums ir nemainīgs, vadītāja apliecību var izdot vai atjaunot, nenosakot pretendentam regulāras veselības pārbaudes. 

2. grupa 

(3)Kompetentā medicīnas iestāde pienācīgi ņem vērā papildu riskus un bīstamības, kas saistītas ar tādu transportlīdzekļu vadīšanu, kurus aptver šīs grupas definīcija. 

SIRDS UN ASINSVADU SLIMĪBAS 

9.Sirds un asinsvadu medicīniskie stāvokļi vai slimības var izraisīt pēkšņu smadzeņu funkciju pasliktināšanos, kas apdraud ceļu satiksmes drošību. Šie medicīniskie stāvokļi ir pamats, lai transportlīdzekļa vadīšanai noteiktu pagaidu vai pastāvīgus ierobežojumus. 

(1)Šādu sirds un asinsvadu medicīnisko stāvokļu gadījumā vadītāja apliecības var izdot vai atjaunot norādīto grupu pretendentiem vai vadītājiem tikai pēc tam, kad šis medicīniskais stāvoklis ir efektīvi ārstēts un saņemta kompetenta medicīniskā atļauja un, ja nepieciešams, veiktas regulāras medicīniskās pārbaudes: 

(a)bradiaritmijas (sinusa mezgla slimības un ierosas traucējumi) un tahiaritmijas (supraventrikulārās un ventrikulārās aritmijas) ar aritmijas medicīnisko stāvokļu izraisītu sinkopes vai sinkopes epizožu vēsturi (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(b)bradiaritmijas: sinusa mezgla slimības un ierosas traucējumi ar otrās pakāpes Mobica II atrioventrikulāro (AV) blokādi, trešās pakāpes AV blokādi vai mainīgu kambara atzaru blokādi (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(c)tahiaritmijas (supraventrikulārās un ventrikulārās aritmijas) ar: 

sirds strukturālo slimību un ilgstošu ventrikulāro tahikardiju (VT) (attiecas uz 1. un 2. grupu) vai 

polimorfisku īslaicīgu VT, ilgstošu ventrikulāro tahikardiju vai ar norādi uz defibrilatoru (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(d)stenokardijas simptomi (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(e)pastāvīga elektrokardiostimulatora implantācija vai nomaiņa (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(f)defibrilatora implantācija vai nomaiņa vai atbilstīgs vai neatbilstīgs defibrilatora šoks (attiecas tikai uz 1. grupu); 

(g)sinkope (īslaicīgs samaņas un posturālā tonusa zudums, ko raksturo strauja iestāšanās, īslaicīgums un spontāna atveseļošanās un ko izraisa vispārēja smadzeņu nepietiekoša apasiņošana, ar iespējamu reflektoru izcelsmi, ar nezināmu cēloni, ja nav pierādījumu par pamatā esošu sirds slimību) (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(h)akūts koronārais sindroms (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(i)stabila stenokardija, ja simptomi neparādās pie mērenas fiziskās slodzes (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(j)perkutāna koronārā intervence (PCI) (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(k)koronārās artērijas šuntēšanas ķirurģija (CABG) (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(l)trieka / pārejoša išēmiska lēkme (TIA) (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(m)būtiska miega artērijas stenoze (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(n)maksimālais aortas diametrs pārsniedz 5,5 cm (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(o)sirds mazspēja: 

Ņujorkas Sirds asociācijas klasifikācija (NYHA) I, II, III (attiecas tikai uz 1. grupu), 

NYHA I un II, ja kreisā kambara izsviedes frakcija ir vismaz 35 % (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(p)sirds transplantācija (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(q)sirdsdarbības veicināšanas ierīces (attiecas tikai uz 1. grupu); 

(r)sirds vārstuļu operācija (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(s)ļaundabīga hipertensija (paaugstināts sistoliskais asinsspiediens ≥ 180 mmHg vai diastoliskais asinsspiediens ≥ 110 mmHg saistībā ar gaidāmiem vai progresējošiem orgānu bojājumiem) (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(t)III kategorijas asinsspiediens (diastoliskais asinsspiediens ≥ 110 mmHg un/vai sistoliskais asinsspiediens ≥ 180 mmHg) (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(u)iedzimta sirdskaite (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(v)hipertrofiska kardiomiopātija, ja bez sinkopes (attiecas tikai uz 1. grupu); 

(w)garā QT intervāla sindroms ar sinkopi, Torsade des Pointes vai QTc > 500 ms (attiecas tikai uz 1. grupu). 

(2)Šādu sirds un asinsvadu medicīnisko stāvokļu gadījumā transportlīdzekļa vadītāja apliecības neizdod vai neatjauno pretendentiem vai vadītājiem, kuri pieder pie norādītajām grupām: 

(a)defibrilatora implants (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(b)perifēro asinsvadu slimība – krūšu un vēdera aortas aneirisma, ja maksimālais aortas diametrs ir tāds, ka tas rada ievērojamu pārrāvuma risku un tādējādi strauju un pēkšņu spēku zudumu (attiecas uz 1. un 2. grupu); 

(c)sirds mazspēja: 

NYHA IV (attiecas tikai uz 1. grupu), 

NYHA III un IV (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(d)sirdsdarbības veicināšanas ierīces (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(e)sirds vārstuļa slimība ar aortas vārstuļa nepietiekamību, mitrālo nepietiekamību vai mitrālo stenozi, ja funkcionālās spējas ir NYHA IV vai ja ir bijušas sinkopes epizodes (attiecas tikai uz 1. grupu); 

(f)sirds vārstuļa slimība NYHA III vai IV, vai ar izsviedes frakciju (EF) zem 35 %, mitrālo stenozi un smagu plaušu hipertensiju vai ar smagu ehokardiogrāfisku aortas stenozi vai aortas stenozi, kas rada sinkopi; izņemot pilnīgi asimptomātisku smagu aortas stenozi, ja slodzes panesamības testa prasības ir izpildītas (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(g)strukturālās un elektriskās kardiomiopātijas — hipertrofiska kardiomiopātija ar sinkopes vēsturi, vai ja izpildās divi vai vairāki šādi nosacījumi: kreisā kambara (LV) sienas biezums > 3 cm, īslaicīga ventrikulārā tahikardija, pēkšņa nāve ģimenes vēsturē (starp pirmās pakāpes radiniekiem), slodzes laikā nepaaugstinās asinsspiediens (attiecas tikai uz 2. grupu); 

(h)garā QT intervāla sindroms ar sinkopi, Torsade des Pointes un QTc > 500 ms (attiecas tikai uz 2. grupu). 

(i)Brugada sindroms ar sinkopi vai pēkšņu sirdsdarbības apstāšanos (attiecas uz 1. un 2. grupu). 

Transportlīdzekļa vadītāja apliecības var izdot vai atjaunot izņēmuma gadījumos ar nosacījumu, ka to pienācīgi pamato kompetents medicīniskais atzinums un tiek veiktas regulāras medicīniskās pārbaudes, nodrošinot, ka persona vēl ir spējīga droši vadīt transportlīdzekli, ņemot vērā tās medicīnisko stāvokli. 

(3)Citas kardiomiopātijas 

Novērtē pēkšņas rīcībnespējas risku pretendentiem vai vadītājiem ar labi aprakstītām kardiomiopātijām (piemēram, aritmogēna labā kambara kardiomiopātija, dilatācijas kardiomiopātija, kateholamīnerģiska polimorfa ventrikulāra tahikardija un īsā QT intervāla sindroms) vai ar jaunām kardiomiopātijām, kādas var atklāt. Ir vajadzīgs rūpīgs speciālista izvērtējums. Jāņem vērā konkrētās kardiomiopātijas prognostiskās iezīmes. 

(4)Dalībvalstis var ierobežot transportlīdzekļa vadītāja apliecības izdošanu vai atjaunošanu pretendentiem, vai vadītājiem ar sirds un asinsvadu slimībām.

CUKURA DIABĒTS 

10.Turpmākajos punktos piemēro šādas definīcijas:

“smaga hipoglikēmija” nozīmē to, ka ir vajadzīga citas personas palīdzība;

“atkārtota hipoglikēmija” nozīmē smagas hipoglikēmijas atkārtošanos 12 mēnešu laikā.

1. grupa

(1)Vadītāju apliecības var izdot vai atjaunot pretendentiem vai vadītājiem, kas slimo ar cukura diabētu. Ja lieto zāles, atbilstoši katram gadījumam pretendentiem ir apstiprināts medicīniskais atzinums un jāiziet regulāras medicīniskās pārbaudes, kuru intervāls nedrīkst pārsniegt desmit gadus. 

(2)Pretendentam vai vadītājam, kurš slimo ar diabētu un lieto zāles, kuras var izraisīt hipoglikēmijas risku, jāpierāda, ka viņš apzinās hipoglikēmijas risku un spēj adekvāti kontrolēt šādu medicīnisko stāvokli. 

Vadītāju apliecības netiek izdotas vai atjaunotas pretendentiem vai vadītājiem, kuri nepietiekami apzinās hipoglikēmijas problēmu. 

Vadītāju apliecības neizdod vai neatjauno pretendentiem vai vadītājiem, kuriem konstatēta atkārtota smaga hipoglikēmija, izņemot gadījumus, ja tiem ir kompetents medicīniskais atzinums un tiek veiktas regulāras medicīniskās pārbaudes. Ja nomoda laikā ir atkārtota nopietna hipoglikēmija, vadītāja apliecības neizdod vai neatjauno uz laikposmu līdz 3 mēnešiem pēc pēdējās epizodes. 

Transportlīdzekļa vadītāju apliecības var izdot vai atjaunot izņēmuma gadījumos ar nosacījumu, ka to pienācīgi pamato kompetents medicīniskais atzinums un tiek veiktas regulāras medicīniskās pārbaudes, nodrošinot, ka persona vēl ir spējīga droši vadīt transportlīdzekli, ņemot vērā tās medicīnisko stāvokli. 

2. grupa

(3)Var apsvērt to, vai izdot/atjaunot 2. grupas vadītāju apliecības vadītajiem, kuri slimo ar cukura diabētu. Ja tiek lietotas zāles, kuras var izraisīt hipoglikēmiju (t. i., insulīns un dažas tabletes), ņem vērā šādus kritērijus: 

(a)pēdējos 12 mēnešos nopietni hipoglikēmijas gadījumi nav konstatēti; 

(b)vadītājs pilnībā apzinās hipoglikēmijas risku;

(c)vadītājam ir jāpierāda medicīniskā stāvokļa adekvāta kontrole, izmantojot glikozes satura asinīs sensorus, insulīna sūkni, insulīna pildspalvu un/vai hibrīda slēgto cilpu vismaz divreiz dienā un pirms transportlīdzekļa vadīšanas;

(d)vadītājam ir jāpierāda, ka viņš saprot hipoglikēmijas risku;

(e)nav citu diabēta radītu komplikāciju, kas traucētu vadīt transportlīdzekli.

Turklāt minētajos gadījumos šādas apliecības izsniedz, pamatojoties uz kompetentas medicīnas iestādes atzinumu un regulārām medicīniskām pārbaudēm, kuru intervāls nepārsniedz trīs gadus. 

(4)Par smagu hipoglikozes gadījumu nomodā, pat ja tas nav saistīts ar transportlīdzekļa vadīšanu, ziņo, un tas var būt par cēloni apliecības statusa pārskatīšanai. 

NEIROLOĢISKĀS SLIMĪBAS UN OBSTRUKTĪVĀS MIEGA APNOJAS SINDROMS

11.Pretendentiem ar neiroloģiskām slimībām un obstruktīvās miega apnojas sindromu piemēro šādus noteikumus.

NEIROLOĢISKĀS SLIMĪBAS 

(1)Pretendentiem vai vadītājiem ar smagām neiroloģiskām slimībām vadītāja apliecību neizdod vai neatjauno, ja vien pieteikums nav pamatots ar apstiprinātu medicīnisku atzinumu.

Ņem vērā neiroloģiskus traucējumus, kas saistīti ar slimībām vai ķirurģisku iejaukšanos un kas ietekmē centrālo vai perifēro nervu sistēmu, novedot pie sensoriskiem vai motoriskiem traucējumiem un ietekmējot līdzsvara sajūtu un koordināciju, saistībā ar funkcionālo ietekmi un progresēšanas risku. Tādos gadījumos, ja pastāv medicīniskā stāvokļa pasliktināšanās risks, vadītāja apliecības izdošana vai atjaunošana var būt atkarīga no periodiska novērtējuma. 

OBSTRUKTĪVĀS MIEGA APNOJAS SINDROMS 

(2)Turpmākajos punktos:

“mērens obstruktīvās miega apnojas sindroms” ir apnoju un hipopnoju skaits stundā (apnojas un hipopnojas indekss) no 15 līdz 29;

“smags obstruktīvās miega apnojas sindroms” ir apnojas un hipopnojas indekss no 30 un vairāk; abi ir saistīti ar pārmērīgu miegainību dienas laikā. 

(3)Pretendentiem vai vadītājiem, par kuriem ir aizdomas par mērenu vai smagu obstruktīvās miega apnojas sindromu, vadītāja apliecību neizdod un neatjauno, iekams nav saņemts padziļināts apstiprināts medicīnisks atzinums. Līdz diagnoze tiek apstiprināta, šiem pretendentiem vai vadītājiem var ieteikt atturēties no transportlīdzekļa vadīšanas. 

(4)Vadītāja apliecību var izdot tiem pretendentiem vai vadītājiem ar mērenu vai smagu obstruktīvās miega apnojas sindromu, kuri apliecina, ka savu slimību tie pietiekami kontrolē un ievēro piemērotu ārstēšanu, un parāda miegainības mazināšanos, ko apstiprina oficiāls medicīniskais atzinums. 

(5)Pretendentiem vai vadītājiem ar mērenu vai smagu obstruktīvās miega apnojas sindromu, kuri uzsākuši ārstēšanu, ne retāk kā reizi trijos gados 1. grupas vadītājiem un ne retāk kā reizi gadā 2. grupas vadītājiem veic regulāras veselības pārbaudes, lai noteiktu, kāda ir pacienta līdzestība, vai ārstēšana tiek labi uzraudzīta un vai ir vajadzīgs ārstēšanu turpināt. 

EPILEPSIJA 

12.Epileptiskas lēkmes vai citi pēkšņi apziņas traucējumi ir nopietns ceļu satiksmes drošības apdraudējums, ja tie rodas personai, kura vada motorizētu transportlīdzekli.  

Turpmākajos punktos:

“epilepsija” ir medicīnisks stāvoklis, kad attiecīgajai personai ir bijušas divas vai vairāk epileptiskas lēkmes mazāk nekā piecu gadu laikā;

“provocēta epileptiskā lēkme” ir identificējama lēkme, kurai ir atpazīstams to izraisošais faktors, ko var novērst. 

Personai, kurai ir sākotnēja vai izolēta lēkme vai samaņas zudums, iesaka nevadīt transportlīdzekli. Ir vajadzīgs speciālista ziņojums, kurā norādīts laikposms, kurā persona nedrīkst vadīt transportlīdzekli, un turpmāk veicamie pasākumi. 

Ir ārkārtīgi svarīgi konstatēt personas konkrēto epileptisko sindromu un epileptiskās lēkmes veidu, lai varētu veikt atbilstošu minētās personas pārbaudi saistībā ar transportlīdzekļa vadīšanas drošību (ieskaitot turpmāko lēkmju rašanās risku) un noteikt atbilstošu terapiju. To dara neirologs. 

1. grupa

(1)To vadītāju apliecības, kuri pieder pie 1. grupas vadītājiem un slimo ar epilepsiju, pārskata tik ilgi, līdz vismaz piecus gadus nav bijušas lēkmes. 

Ja personai ir epilepsija, ir uzskatāms, ka nav izpildīti kritēriji, lai saņemtu beznosacījumu vadītāja apliecību. Iestādei, kas izsniedz vadītāju apliecības, nosūta paziņojumu. 

(2)Provocēta epileptiskā lēkme. Pretendentu, kuram ir šāda veselības problēma, kas, vadot transportlīdzekli, visticamāk, neatkārtosies, izskatot katru gadījumu atsevišķi, var atzīt par spējīgu vadīt transportlīdzekli ar noteikumu, ka ir saņemts neirologa atzinums (vajadzības gadījumā novērtējumu sagatavo saskaņā ar citām attiecīgajām III pielikuma iedaļām (piemēram, alkohola vai citu blakusslimību gadījumā)). 

(3)Pirmā vai vienīgā neprovocētā lēkme. Pretendentu, kuram bijusi pirmā neprovocētā epileptiskā lēkme, var atzīt par spējīgu vadīt transportlīdzekli, ja sešu mēnešu laikā viņam nav bijušas lēkmes un ja ir atbilstošs medicīniskais novērtējums. Valsts iestādes var vadītājiem, kuriem ir zināmi labi prognozes rādītāji, atļaut agrāk atsākt vadīt transportlīdzekli. 

(4)Citi bezsamaņas veidi. Bezsamaņas gadījumus izvērtē atbilstīgi to biežumam transportlīdzekļa vadīšanas laikā. 

(5)Epilepsija. Ja gada laikā vadītājiem vai pretendentiem nav bijušas lēkmes, viņi drīkst vadīt transportlīdzekli. 

(6)Lēkmes, kas izpaužas tikai miegā. Pretendentam vai vadītājam, kuram nav bijušas citu veidu epileptiskās lēkmes kā tikai miegā, drīkst atļaut vadīt transportlīdzekli, ja šī kārtība paredzēta laikposmam, kas nav īsāks par laikposmu, kas noteikts epileptisko lēkmju gadījumā. Ja ir konstatēti lēkmju gadījumi nomodā, vadītāja apliecību var izdot tikai tad, ja viena gada laikā nav bijušas lēkmes (sk. “Epilepsija” 12. punkta 5. apakšpunktā).

(7)Lēkmes, kas neietekmē apziņu vai spēju rīkoties. Pretendentam vai vadītājam, kuram nav bijušas citu veidu lēkmes kā tikai lēkmes, kas neietekmē apziņu un nerada funkcionālus traucējumus, drīkst atļaut vadīt transportlīdzekli, ja šī kārtība paredzēta laikposmam, kas nav īsāks par laikposmu, kas noteikts epileptisko lēkmju gadījumā. Ja ir konstatēti citi lēkmju gadījumi, vadītāja apliecību var izdot tikai tad, ja viena gada laikā nav bijušas lēkmes (sk. “Epilepsija” 12. punkta 5. apakšpunktā). 

(8)Lēkmes, ko izraisa ārsta norīkotas epilepsijas terapijas izmaiņas vai samazināšana. Pacientam var ieteikt nevadīt transportlīdzekli sešus mēnešus, sākot no zāļu lietošanas samazināšanas perioda sākuma, un sešus mēnešus pēc ārstēšanas pārtraukšanas. Ja ārsta ieteiktajā zāļu pārtraukšanas vai maiņas periodā parādās lēkmes, trīs mēnešus nedrīkst vadīt transportlīdzekli, ja atsāk iepriekš noteikto efektīvo ārstēšanu. 

(9)Stāvoklis pēc operācijas epilepsijas ārstēšanai: sk. “Epilepsija” 12. punkta 5. apakšpunktā. 

2. grupa 

(10)Pretendents nedrīkst lietot pretepilepsijas zāles noteiktajā laikposmā, kad nav lēkmju. Ir veikti atbilstoši turpmākie medicīniskie pasākumi. Plaša neiroloģiskā izmeklēšana ir parādījusi, ka nav ne attiecīgas cerebrālās patoloģijas, ne epileptiskas aktivitātes, kas būtu konstatēta elektroencefalogrammā (EEG). Pēc akūtām lēkmēm veic EEG un atbilstošu neiroloģisko izmeklēšanu. 

(11)Provocēta epileptiskā lēkme. Pretendentu, kuram epileptisko lēkmi izraisījis atpazīstams faktors, kas, vadot transportlīdzekli, visticamāk, neatkārtosies, izskatot katru gadījumu atsevišķi, var atzīt par spējīgu vadīt transportlīdzekli ar noteikumu, ka ir saņemts neirologa atzinums. Pēc akūtām lēkmēm veic EEG un atbilstošu neiroloģisko izmeklēšanu. 

Persona, kurai ir strukturāls intracerebrāls bojājums, kas palielina lēkmju risku, nedrīkst vadīt 2. grupas transportlīdzekļus, kamēr epilepsijas risks nav samazinājies vismaz līdz 2 % gadā. Vajadzības gadījumā novērtējumu sagatavo saskaņā ar citām attiecīgajām III pielikuma iedaļām (piemēram, alkohola gadījumā). 

(12)Pirmā vai vienīgā neprovocētā lēkme. Pretendentu, kuram bijusi pirmā neprovocētā epileptiskā lēkme, var atzīt par spējīgu vadīt transportlīdzekli, ja piecu gadu laikā viņam nav bijušas lēkmes, viņš nav lietojis pretepilepsijas zāles un viņam ir veikta atbilstoša neiroloģiskā izmeklēšana. Valsts iestādes var vadītājiem, kuriem ir zināmi labi prognozes rādītāji, atļaut agrāk atsākt vadīt transportlīdzekli. 

(13)Citi bezsamaņas veidi. Bezsamaņas gadījumus izvērtē atbilstīgi to biežumam transportlīdzekļa vadīšanas laikā. Lēkmju atkārtošanās risks gadā ir 2 % vai mazāks. 

(14)Epilepsija. 10 gadu laikā nav bijušas turpmākas lēkmes, un tas ir panākts bez pretepilepsijas zālēm. Valsts iestādes var vadītājiem, kuriem ir zināmi labi prognozes rādītāji, atļaut agrāk atsākt vadīt transportlīdzekli. Tas attiecas arī uz jauniešu epilepsijas gadījumiem. 

Noteikti traucējumi (piemēram, arteriovenozā malformācija vai intracerebrālā hemorāģija) var palielināt lēkmes draudus, pat ja lēkmes vēl nav bijušas. Šādā situācijā novērtējumu veic kompetenta medicīnas iestāde. Lai būtu iespējams izdot vadītāja apliecību, lēkmes riskam gadā jābūt 2 % vai mazākam. 

GARĪGA RAKSTURA TRAUCĒJUMI 

13.Pretendentiem vai vadītājiem ar garīga rakstura vai intelektuālās attīstības traucējumiem piemēro šādus noteikumus.

1. grupa 

(1)Vadītāju apliecības neizsniedz un neatjauno pretendentiem vai vadītājiem ar: 

(a)smagiem iedzimtiem vai slimības, traumas vai neiroķirurģiskas operācijas rezultātā iegūtiem garīga rakstura traucējumiem; 

(b)smagiem intelektuālās attīstības traucējumiem;

(c)smagām uzvedības problēmām, ar novecošanu saistītām uzvedības problēmām vai personības traucējumiem, kas būtiski pasliktina spriestspēju, uzvedību vai pielāgošanās spējas,

ja vien pieteikums nav pamatots ar apstiprinātu medicīnisko atzinumu un vajadzības gadījumā tiek veiktas regulāras veselības pārbaudes. 

2. grupa 

(2)Kompetentā medicīnas iestāde pienācīgi ņem vērā papildu riskus un bīstamības, kas saistītas ar tādu transportlīdzekļu vadīšanu, kurus aptver šīs grupas definīcija. 

ALKOHOLS 

14.Alkohola lietošana ir ievērojams apdraudējums ceļu satiksmes drošībai. Ņemot vērā problēmas mērogus, profesionālajiem medicīnas darbiniekiem ir jābūt ļoti modriem. 

1. grupa 

(1)Vadītāju apliecības neizdod vai neatjauno pretendentiem vai vadītājiem, kam ir alkohola atkarība vai kas nespēj atturēties no alkohola lietošanas un vienlaicīgas transportlīdzekļa vadīšanas, ja vien netiek piemēroti atbilstīgi ierobežojumi, izmantojot tehnoloģijas, kuras ļauj kompensēt šo atkarību (piemēram, prasot obligāti izmantot alkometrisku autobloķētāju). 

Pretendentiem vai vadītājiem, kas agrāk ir bijuši alkohola atkarībā, var izdot vai atjaunot transportlīdzekļa vadītāja apliecības bez turpmākiem ierobežojumiem pēc pārbaudīta atturības perioda un, ja ir apstiprināts medicīniskais atzinums un tiek veiktas regulāras veselības pārbaudes. 

2. grupa 

(2)Kompetentā medicīnas iestāde pienācīgi ņem vērā papildu riskus un bīstamības, kas saistītas ar tādu transportlīdzekļu vadīšanu, kurus aptver šīs grupas definīcija. 

ZĀLES UN MEDICĪNISKIE PRODUKTI 

15.Zālēm un medicīniskajiem produktiem piemēro šādus noteikumus.

Pārmērīga lietošana

(1)Neatkarīgi no tā, kādas kategorijas vadītāja apliecība tiek prasīta, vadītāju apliecības neizsniedz vai neatjauno pretendentiem vai vadītājiem, kas ir psihotropo vielu atkarībā vai kas nav šādu vielu atkarībā, bet regulāri tās pārmērīgi lieto.

Regulāra lietošana

1. grupa 

(2)Vadītāju apliecības neizdod vai neatjauno pretendentiem vai vadītājiem, kas vienalga kādā formā regulāri lieto psihotropās vielas, kuras var traucēt spēju droši vadīt transportlīdzekli, un ja uzņemtais daudzums var negatīvi ietekmēt transportlīdzekļa vadīšanu. Tas attiecas uz visām citām zālēm vai to kombinācijām, kas ietekmē spēju vadīt transportlīdzekli. 

2. grupa 

(3)Kompetentā medicīnas iestāde pienācīgi ņem vērā papildu riskus un bīstamības, kas saistītas ar tādu transportlīdzekļu vadīšanu, kurus aptver šīs grupas definīcija. 

NIERU SLIMĪBAS 

16.Pretendentiem ar nieru slimībām piemēro šādus noteikumus.

1. grupa 

(1)Vadītāju apliecības var izdot vai atjaunot pretendentiem un vadītājiem, kas slimo ar smagu nieru mazspēju, ja ir apstiprināts medicīniskais atzinums un tiek veiktas regulāras veselības pārbaudes. 

2. grupa 

(2)Vadītāju apliecības nedrīkst izdot vai atjaunot pretendentiem vai vadītājiem, kas slimo ar smagu un neatgriezenisku nieru mazspēju, izņemot ārkārtas gadījumus, kad ir pietiekami pamatots apstiprināts medicīniskais atzinums un tiek veiktas regulāras veselības pārbaudes. 

DAŽĀDI NOTEIKUMI 

17.Par dažādiem noteikumiem uzskata turpmāk izklāstītos noteikumus.

1. grupa 

(1)Vadītāju apliecības drīkst izdot pretendentiem vai vadītājiem, kam ir bijusi veikta orgānu transplantācija vai mākslīgā implantācija, kas ietekmē spēju vadīt transportlīdzekli, ja ir apstiprināts medicīniskais atzinums un vajadzības gadījumā tiek veiktas regulāras veselības pārbaudes. 

2. grupa 

(2)Kompetentā medicīnas iestāde pienācīgi ņem vērā papildu riskus un bīstamības, kas saistītas ar tādu transportlīdzekļu vadīšanu, kurus aptver šīs grupas definīcija. 

Parasti, ja pretendenti vai vadītāji slimo ar jebkuru slimību, kas nav minēta šā pielikuma punktos, bet var būt saistīta ar vai būt par cēloni funkcionālai mazspējai, kura ietekmē drošību pie stūres, vadītāju apliecības neizdot vai neatjauno, ja vien pieteikumam nav pievienots apstiprināts medicīniskais atzinums un vajadzības gadījumā tiek veiktas regulāras veselības pārbaudes.

IV PIELIKUMS

MINIMĀLIE STANDARTI PERSONĀM, KURAS PIEŅEM PRAKTISKOS BRAUKŠANAS EKSĀMENUS

1.Eksaminētājam nepieciešamās kompetences

(1)Personai, kurai ir tiesības veikt praktiskos novērtējumus motorizētā transportlīdzeklī par pretendenta vadīšanas prasmi, ir jābūt zināšanām, prasmēm un izpratnei par jomām, kas uzskaitītas 1. punkta 2.–6. apakšpunktā.

(2)Eksaminētāja kompetence ļauj izvērtēt tā kandidāta prasmi, kurš kārto sev vēlamās kategorijas vadītāja apliecības iegūšanai nepieciešamo braukšanas eksāmenu.

(3)Zināšanas un izpratne par braukšanu un vērtēšanu:

(a)braukšanas uzvedības teorija;

(b)bīstamas situācijas atpazīšana un izvairīšanās no negadījuma;

(c)programma, uz ko balstās braukšanas eksāmena prasības;

(d)braukšanas eksāmena prasības;

(e)attiecīgi tiesību akti ceļu un satiksmes jomā, tostarp Savienības un valsts tiesību akti un skaidrojošas pamatnostādnes;

(f)vērtēšanas teorija un tehnikas;

(g)piesardzīga braukšana.

(4)Vērtēšanas prasmes:

(a)spēja rūpīgi vērot, pārraudzīt un izvērtēt kandidāta veikumu kopumā, jo īpaši:

(b)pareiza un visaptveroša bīstamu situāciju atpazīšana;

(c)šādu situāciju iemesla un iespējamo seku precīza noteikšana;

(d)kompetences sasniegšana un kļūdu atpazīšana;

(e)novērtējuma viendabīgums un konsekvence;

(f)ātra informācijas uztveršana un būtiskāko aspektu noteikšana;

(g)situācijas prognozēšana, potenciālu sarežģījumu identificēšana un to risinājuma stratēģiju izstrādāšana;

(h)savlaicīgas un konstruktīvas atgriezeniskās saites nodrošināšana.

(5)Personīgā braukšanas prasme:

personai, kurai ir tiesības pieņemt praktisko eksāmenu kādas vadītāja apliecības kategorijas iegūšanai, pašai ir jāspēj vadīt attiecīgā veida motorizētais transportlīdzeklis nemainīgi augstā braukšanas kvalitātē.

(6)Pakalpojuma kvalitāte:

(a)noteikt un pretendentam darīt zināmu, ko var sagaidīt eksāmena laikā;

(b)skaidri sazināties, izvēloties saturu, stilu un valodu, lai pielāgotos klausītājiem un kontekstam, un atbildēt uz pretendentu jautājumiem;

(c)nodrošināt skaidru atgriezenisko saiti attiecībā uz eksāmena rezultātu;

(d)izturēties pret pretendentiem ar cieņu un bez diskriminācijas.

(7)Zināšanas par transportlīdzekļa tehniskajiem un fizikālajiem aspektiem:

(a)zināšanas par tādiem transportlīdzekļa tehniskajiem aspektiem kā stūrēšana, riepas, bremzes, lukturi, jo īpaši attiecībā uz motocikliem un smagajiem automobiļiem;

(b)iekraušanas drošība;

(c)zināšanas par tādiem transportlīdzekļa fizikālajiem aspektiem kā ātrums, berze, dinamika, enerģija.

(8)Degvielu/enerģiju ekonomējoša un videi draudzīga braukšanas maniere.

2.Vispārīgi noteikumi

(1)B kategorijas braukšanas eksaminētājam:

(a)ir B kategorijas vadītāja apliecība vismaz 3 gadus;

(b)ir vismaz 23 gadu vecums;

(c)ir šā pielikuma 3. punktam atbilstīga pamatkvalifikācija un pēc tās apgūts šā pielikuma 4. punktā noteiktais kvalitātes nodrošinājums un periodiskas apmācības;

(d)ir pabeigta vismaz 3. līmeņa profesionālā izglītība, kā noteikts Starptautiskajā standartizētajā izglītības klasifikācijā (ISCED) 7 ;

(e)nav atļauts vienlaikus strādāt par algotu braukšanas instruktoru autoskolā.

(2)Pārējo kategoriju braukšanas eksaminētājam:

(a)ir attiecīgās kategorijas vadītāja apliecība vai līdzvērtīgas zināšanas, kas iegūtas ar atbilstīgu profesionālo kvalifikāciju;

(b)ir šā pielikuma 3. punktam atbilstīga pamatkvalifikācija un pēc tās apgūts šā pielikuma 4. punktā noteiktais kvalitātes nodrošinājums un periodiskas apmācības;

(c)jābūt bijušam kvalificētam B kategorijas pretendentu eksaminētājam vismaz 3 gadus; šo termiņu var neņemt vērā, ja minētais eksaminētājs var pierādīt, ka:

i) viņam ir vismaz 5 gadu autovadītāja pieredze attiecīgajā kategorijā, vai

ii) viņam ir augstāka līmeņa vadīšanas spējas teorētisks un praktisks novērtējums nekā vajadzīgs vadītāja apliecības iegūšanai, tādējādi šī prasība ir lieka;

(d)ir pabeigta vismaz 3. līmeņa profesionālā izglītība, kā noteikts Starptautiskajā standartizētajā izglītības klasifikācijā (ISCED);

(e)nav atļauts vienlaikus strādāt par algotu braukšanas instruktoru autoskolā.

(3)Saderības

(a)Dalībvalstis var atļaut eksaminētājam pieņemt braukšanas eksāmenu AM, A1, A 2 un A kategorijai, ja eksaminētājs ir ieguvis 3. punktā minēto pamatkvalifikāciju kādā no minētajām kategorijām.

(b)Dalībvalstis var atļaut eksaminētājam pieņemt braukšanas eksāmenu C1, C, D1 un D kategorijai, ja eksaminētājs ir ieguvis 3. punktā minēto pamatkvalifikāciju kādā no minētajām kategorijām.

(c)Dalībvalstis var atļaut eksaminētājam pieņemt braukšanas eksāmenu BE, C1E, CE, D1E un DE kategorijai, ja eksaminētājs ir ieguvis 3. punktā minēto pamatkvalifikāciju kādā no minētajām kategorijām.

3.Pamatkvalifikācija

(1)Sākotnējā apmācība

(a)Pirms kādai personai tiek dota atļauja pieņemt braukšanas eksāmenu, tā sekmīgi pabeidz apmācības programmu, ko dalībvalsts var noteikt, lai iegūtu 1. punktā paredzēto kompetenci.

(b)Dalībvalstis nosaka, vai katras konkrētas apmācības programmas saturs attieksies uz atļaujas izdošanu eksaminētajam pieņemt vienas vai vairāku vadītāja apliecību kategoriju pretendentu braukšanas eksāmenu.

(2)Eksaminēšanas

(a)Pirms kādai personai tiek dota atļauja pieņemt braukšanas eksāmenu, tā pierāda pietiekama līmeņa zināšanas, izpratni, prasmes un piemērotību 1. punktā noteiktajos jautājumos.

(b)Dalībvalstīs darbojas eksaminēšanas process, kurā no pedagoģiskā viedokļa novērtē personas kompetenci 1. punktā un jo īpaši 1. punkta 4. apakšpunktā noteiktajos jautājumos. Eksāmena process ir pieejams 8 un satur gan teorētisko, gan praktisko daļu. Ja tas ir lietderīgi, var izmantot datorizētu novērtēšanu. Detaļas attiecībā uz katra atsevišķa eksāmena un novērtējuma raksturu un ilgumu eksaminēšanas ietvaros ir katras dalībvalsts kompetencē.

(c)Dalībvalstis nosaka, vai katras konkrētās eksaminēšanas saturs attieksies uz atļaujas izdošanu eksaminētajam pieņemt vienas vai vairāku vadītāja apliecības kategoriju pretendentu braukšanas eksāmenu.

4.Kvalitātes nodrošināšana un periodiska apmācība

(1)Kvalitātes nodrošināšana

(a)Dalībvalstīs ir kvalitātes nodrošināšanas pasākumi, kas ļauj uzturēt braukšanas eksaminētāju augstu līmeni.

(b)Kvalitātes nodrošināšanas pasākumos ietver eksaminētāju darba uzraudzību, viņu tālākizglītību un akreditācijas atjaunošanu, nepārtrauktu profesionālās kvalifikācijas celšanu un viņu pieņemto braukšanas eksāmenu rezultātu periodisku pārskati.

(c)Dalībvalstis nodrošina, ka ikviens eksaminētājs reizi gadā tiek pakļauts uzraudzībai, veicot 4. punkta 1. apakšpunkta b) punktā uzskaitītos kvalitātes nodrošināšanas pasākumus. Turklāt dalībvalstis nodrošina, ka ikviens eksaminētājs reizi piecos gados tiek novērots, kad pieņem braukšanas eksāmenus kopumā vismaz pusi dienas tā, lai būtu iespējams novērot vairāku eksāmenu pieņemšanu. Ja konstatē neatbilstības, īsteno korektīvus pasākumus. Persona, kas veic pārraudzību, ir persona, kuru dalībvalsts ir pilnvarojusi šajā nolūkā.

(d)Ja eksaminētājam ir atļauts pieņemt braukšanas eksāmenus vairāk nekā vienā kategorijā, dalībvalstis var noteikt, ka sekmīga vienas kategorijas eksāmena uzraudzības prasības izpilde atbilst vairāku kategoriju braukšanas eksāmenu uzraudzības prasības sekmīgai izpildei.

(e)Braukšanas eksāmena norisi pārrauga un uzrauga dalībvalsts pilnvarota iestāde, lai nodrošinātu, ka vērtēšana tiek veikta korekti un konsekventi.

(2)Periodiska apmācība

(a)Dalībvalstis nodrošina, ka eksaminētāji eksaminēšanas tiesību saglabāšanas nolūkā neatkarīgi no tā, cik kategoriju eksāmenus viņi ir akreditēti pieņemt:

i) reizi divos gados saņem vismaz vienu periodisko apmācību četru dienu garumā, lai:

– saglabātu un atjaunotu vajadzīgās zināšanas un eksaminēšanas prasmes,

– attīstītu jaunas prasmes, kuras kļuvušas būtiskas profesionālajā darbībā,

– nodrošinātu, ka eksaminētāji turpina pieņemt braukšanas eksāmenu godīgi un vienveidīgi;

ii) reizi piecos gados saņem vismaz vienu periodisko apmācību piecu dienu garumā, lai

– attīstītu un uzturētu vajadzīgās praktiskās braukšanas iemaņas.

(b)Dalībvalstis veic pienācīgus pasākumus, lai nodrošinātu, ka tiem eksaminētājiem, kuru darbā kvalitātes nodrošināšanas sistēma ir konstatējusi būtiskus trūkumus, tiek ātri sniegta specifiska periodiskā apmācība.

(c)Periodiskā apmācība var notikt instruktāžas veidā, klases nodarbībās, tradicionālās apmācības vai datorapmācības formā, un tā var notikt individuāli vai grupās. Tajā var iekļaut akreditācijas atjaunošanu atbilstīgi noteiktām prasībām, ja dalībvalstis to uzskata par piemērotu.

(d)Ja vienam eksaminētājam ir atļauts pieņemt braukšanas eksāmenus vairākās kategorijās, dalībvalstis var noteikt, ka sekmīga vienas kategorijas eksāmena uzraudzības prasības izpilde atbilst vairāku kategoriju braukšanas eksāmenu uzraudzības prasības sekmīgai izpildei, kā noteikts 4. punkta 2. apakšpunkta e) punktā.

(e)Ja 24 mēnešu laikposmā eksaminētājs nav pieņēmis nevienu eksāmenu kādā noteiktā kategorijā, viņam veic piemērotu atkārtoto novērtēšanu, pirms tiek dota atļauja pieņemt braukšanas eksāmenu attiecīgajā kategorijā. Minētā atkārtotā novērtēšana var notikt kā daļa no 4. punkta 2. apakšpunkta a) punktā noteiktās prasības izpildes.

5.Iegūtās tiesības

(1)Dalībvalstis var personām, kurām tieši pirms Direktīvas 2006/126/EK noteikumu spēkā stāšanās bija atļauja pieņemt braukšanas eksāmenus, arī turpmāk atļaut pieņemt braukšanas eksāmenus, neskatoties uz to, ka viņiem nav dota atļauja saskaņā ar 2. punkta vispārīgajiem nosacījumiem vai nav 3. punktā noteiktās pamatkvalifikācijas.

(2)Tomēr uz tādiem eksaminētājiem attiecas regulāra uzraudzība un 4. punktā noteiktie kvalitātes nodrošināšanas pasākumi.

V PIELIKUMS

MINIMĀLĀS PRASĪBAS VADĪTĀJU APMĀCĪBAI UN EKSAMINĒŠANAI ATTIECĪBĀ UZ SASTĀVIEM, KĀ NOTEIKTS 6. PANTA 1. PUNKTA C) APAKŠPUNKTA OTRĀ IEVILKUMA OTRAJĀ DAĻĀ

1.Dalībvalstis veic vajadzīgos pasākumus, lai:

(a)apstiprinātu un uzraudzītu apmācību, kas noteikta 10. panta 1. punkta d) apakšpunktā, vai

(b)organizētu prasmju un uzvedības eksāmenu, kas noteikts 10. panta 1. punkta d) apakšpunktā.

2.Vadītāja apmācības ilgums ir vismaz 7 stundas.

3.Vadītāja apmācības saturs

Vadītāja apmācība aptver zināšanas, prasmes un uzvedību, kā aprakstīts II pielikuma 2. un 7. punktā. Īpašu uzmanību pievērš transportlīdzekļa kustības dinamikai, drošības kritērijiem, velkošajam transportlīdzeklim un piekabei (sakabes mehānismam), pareizai kravas uzkraušanai un drošības drošības stiprinājumiem.

Praktiskajā daļā iekļauj šādus uzdevumus: paātrinājums, palēninājums, atpakaļgaita, bremzēšana, bremzēšanas ceļš, joslu mainīšana, bremzēšana / izvairīšanās manevrs, piekabes svārstības, piekabes savienošana ar mehānisko transportlīdzekli un atvienošana no tā, novietošana stāvvietā.

Katrs apmācības dalībnieks veic praktisko daļu un pierāda savu prasmi un uzvedību uz koplietošanas ceļiem.

Apmācībās izmanto transportlīdzekļu sastāvus, kuri atbilst tai vadītāja apliecības kategorijai, kuru pretendenti vēlas iegūt.

4.Prasmju un uzvedības eksāmena ilgums un saturs

Eksāmena ilgums un nobrauktais attālums ir pietiekams, lai novērtētu prasmi un uzvedību, kā noteikts 3. punktā.

VI PIELIKUMS

PRASĪBU MINIMUMS BRAUKŠANAS APMĀCĪBAI UN EKSĀMENAM ATTIECĪBĀ UZ MOTOCIKLIEM A KATEGORIJĀ (PAKĀPENISKA PIEKĻUVE)

1.Dalībvalstis veic vajadzīgos pasākumus, lai:

(a)apstiprinātu un uzraudzītu apmācību, kas noteikta 10. panta 1. punkta c) apakšpunktā, vai

(b)organizētu prasmju un uzvedības eksāmenu, kas noteikts 10. panta 1. punkta c) apakšpunktā.

2.Vadītāja apmācības ilgums ir vismaz 7 stundas.

3.Vadītāja apmācības saturs

Vadītāja apmācība ietver visus II pielikuma 6. punktā minētos elementus.

Katrs dalībnieks izpilda apmācības praktiskos elementus un pierāda savas prasmes un uzvedību uz koplietošanas ceļiem.

Apmācībās izmanto motociklus, kuri atbilst tai vadītāja apliecības kategorijai, kuru pretendenti vēlas iegūt.

4.Prasmju un uzvedības eksāmena ilgums un saturs

Eksāmena ilgums un nobrauktais attālums ir pietiekams, lai novērtētu prasmes un uzvedību, kā noteikts šā pielikuma 3. punktā.

VII PIELIKUMS

ATBILSTĪBAS TABULA 

Direktīva 2006/126/EK 

Regula (ES) Nr. 383/2012 

Jaunā direktīva 

 

 

-

1. pants

 

 

-

2. panta 1., 2, 3. un 12. punkts

 

 

-

3. panta 1., 2., 3., 4., 5. un 7. punkts

 

 

1. panta 1. punkts

4. panta 1. punkts

1. panta 2. punkts

4. panta 5. punkta pirmā daļa

1. panta 3. punkta pirmā daļa

4. panta 5. punkta otrās daļas pirmais teikums

1. panta 3. punkta otrā daļa

4. panta 5. punkta otrās daļas otrais teikums

1. panta 3. punkta trešā daļa

4. panta 8. punkts

1. panta 4. punkts

-

 

 

2. panta 1. punkts

3. panta 6. punkts

2. panta 2. punkts

4. panta 3. punkts

 

 

3. panta 1. punkts

4. panta 2. punkta pirmā daļa

3. panta 2. punkts

4. panta 2. punkta otrā daļa

3. panta 3. punkts

4. panta 4. punkts

 

 

-

4. panta 6. punkts un 7. punkta pirmā un trešā daļa

 

 

-

5. pants

4. panta 1. punkta pirmais teikums

6. panta 1. punkts

4. panta 1. punkta otrais teikums

7. panta 1., 2., 3. un 5. punkts

4. panta 2. punkta ievaddaļa

4. panta 2. punkta pirmā daļa

6. panta 1. punkta a) apakšpunkta ievaddaļa

6. panta 1. punkta a) apakšpunkta pirmā daļa

4. panta 2. punkta pirmais ievilkums

6. panta 1. punkta a) apakšpunkta pirmais un otrais ievilkums

2. panta 5. un 6. punkts

4. panta 2. punkta otrais ievilkums

4. panta 3. punkta a) apakšpunkta trešais ievilkums

4. panta 4. punkta a) apakšpunkta otrais ievilkums

7. panta 1. punkta a) apakšpunkts

4. panta 3. punkta ievaddaļa

4. panta 3. punkta pirmais ievilkums

2. panta 8. punkts

4. panta 3. punkta otrais ievilkums

2. panta 9. punkts

4. panta 3. punkta a) apakšpunkta ievaddaļa

4. panta 3. punkta a) apakšpunkta pirmais un otrais ievilkums

6. panta 1. punkta b) apakšpunkta i) punkts

6. panta 1. punkta b) apakšpunkta pirmais un otrais ievilkums

4. panta 3. punkta b) apakšpunkta ievaddaļa

4. panta 3. punkta b) apakšpunkta pirmais ievilkums

6. panta 1. punkta b) apakšpunkta ii) punkts

6. panta 1. punkta b) apakšpunkta iii) punkta pirmais ievilkums

4. panta 3. punkta b) apakšpunkta otrais ievilkums

4. panta 4. punkta b) apakšpunkta piektā daļa

4. panta 4. punkta c) apakšpunkta otrais ievilkums

4. panta 4. punkta e) apakšpunkta trešais ievilkums

7. panta 1. punkta b) apakšpunkts

4. panta 3. punkta c) apakšpunkta ievaddaļa

4. panta 3. punkta c) apakšpunkta i) punkta ievaddaļa

4. panta 3. punkta c) apakšpunkta ii) punkta ievaddaļa

6. panta 1. punkta b) apakšpunkta iii) punkts

6. panta 1. punkta b) apakšpunkta iii) punkta pirmais ievilkums

6. panta 1. punkta b) apakšpunkta iii) punkta otrais ievilkums

4. panta 3. punkta c) apakšpunkta i) punkta pirmais ievilkums

7. panta 1. punkta c) apakšpunkta i) punkts

4. panta 3. punkta c) apakšpunkta ii) punkta pirmais ievilkums

7. panta 1. punkta c) apakšpunkta ii) punkts

4. panta 4. punkta ievaddaļa

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta ievaddaļa

4. panta 4. punkta pirmais ievilkums

2. panta 10. punkts

4. panta 4. punkta otrais ievilkums

-

4. panta 4. punkta a) apakšpunkta ievaddaļa

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta i) punkta ievaddaļa

4. panta 4. punkta a) apakšpunkta pirmais ievilkums

6. panta 1. punkta a) apakšpunkta otrais ievilkums 
2. panta 7. punkts

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta i) punkts 
2. panta 11. punkts

4. panta 4. punkta a) apakšpunkta trešais ievilkums

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta i) punkta otrā daļa

-

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta i) punkta trešā daļa

4. panta 4. punkta b) apakšpunkta ievaddaļa

4. panta 4. punkta b) apakšpunkta pirmā līdz ceturtā daļa

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta ii) punkts

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta ii) punkta pirmā līdz ceturtā daļa

4. panta 4. punkta c) apakšpunkta ievaddaļa

4. panta 4. punkta c) apakšpunkta pirmais ievilkums

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta iii) punkts

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta iii) punkta pirmais ievilkums

4. panta 4. punkta d) apakšpunkts

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta iv) punkts

4. panta 4. punkta e) apakšpunkta ievaddaļa

4. panta 4. punkta e) apakšpunkta pirmais un otrais ievilkums

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta v) punkts

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta v) punkta pirmais un otrais ievilkums

4. panta 4. punkta f) apakšpunkts

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta vi) punkts

4. panta 4. punkta g) apakšpunkta ievaddaļa

4. panta 4. punkta g) apakšpunkta pirmais ievilkums

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta vii) punkta pirmais ievilkums

4. panta 4. punkta g) apakšpunkta otrais ievilkums

4. panta 4. punkta i) apakšpunkta otrais ievilkums

7. panta 1. punkta d) apakšpunkts

7. panta 1. punkta d) apakšpunkts

4. panta 4. punkta h) apakšpunkts

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta viii) punkts

4. panta 4. punkta i) apakšpunkta ievaddaļa

4. panta 4. punkta i) apakšpunkta pirmais ievilkums

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta ix) punkts

4. panta 4. punkta j) apakšpunkts

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta x) punkts

4. panta 4. punkta k) apakšpunkta ievaddaļa

4. panta 4. punkta k) apakšpunkta pirmais ievilkums

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta xi) punkts

6. panta 1. punkta c) apakšpunkta xi) punkta pirmais ievilkums

4. panta 4. punkta k) apakšpunkta otrais ievilkums

7. panta 1. punkta e) apakšpunkts

4. panta 5. punkts

6. panta 2. punkts

4. panta 6. punkta pirmā daļa

7. panta 2. punkts

4. panta 6. punkta otrā daļa

7. panta 3. punkts

4. panta 6. punkta trešā un ceturtā daļa

7. panta 4. punkts

4. panta 7. punkts

7. panta 5. punkts

 

 

5. panta 1. punkts

8. panta 1. punkts

5. panta 2. punkts

8. panta 1. punkta otrā daļa

 

 

6. panta 1. punkts

9. panta 1. punkts

6. panta 2. punkta ievaddaļa

9. panta 2. punkta ievaddaļa

6. panta 2. punkta a) apakšpunkts

9. panta 2. punkta a) apakšpunkts

6. panta 2. punkta b) apakšpunkts

9. panta 2. punkta b) apakšpunkts

-

9. panta 2. punkta c) apakšpunkts

6. panta 2. punkta c) apakšpunkts

9. panta 2. punkta d) apakšpunkts

6. panta 2. punkta d) apakšpunkts

9. panta 2. punkta e) apakšpunkts

6. panta 2. punkta e) apakšpunkts

9. panta 2. punkta f) apakšpunkts

6. panta 2. punkta f) apakšpunkts

9. panta 2. punkta g) apakšpunkts

-

9. panta 2. punkta h) apakšpunkts

6. panta 3. punkts

9. panta 3. punkts

6. panta 4. punkts

9. panta 4. punkts

 

 

7. panta 1. punkts

10. panta 1. punkts

7. panta 2. punkts

10. panta 2. punkts

10. panta 2. punkta trešā daļa

7. panta 3. punkta ievaddaļa

7. panta 3. punkta a) un b) apakšpunkts

10. panta 3. punkta ievaddaļa

10. panta 3. punkta a) un b) apakšpunkts

7. panta 3. punkta pirmā daļa

10. panta 6. punkts

7. panta 3. punkta otrā daļa

10. panta 3. punkta pirmā daļa

7. panta 3. punkta trešā daļa

10. panta 2. punkta trešā daļa

7. panta 3. punkta ceturtā daļa

7. panta 3. punkta piektā daļa

10. panta 2. punkta piektā daļa

-

10. panta 2. punkta septītā daļa

-

10. panta 4. punkts

7. panta 4. punkts

10. panta 5. punkts

7. panta 5. punkts

10. panta 7. punkts

 

 

8. pants

4. panta 8. punkts un 8. panta 2. punkts I pielikumam

10. panta 8. punkts II, III, V un VI pielikumam

16. panta 2. punkts IV pielikumam

 

 

9. pants

22. pants

 

 

10. pants

16. panta 1. punkts

 

 

11. panta 1., 2. un 3. punkts

11. panta 1., 2. un 3. punkts

11. panta 4. punkta pirmā un trešā daļa

13. panta 1. punkts

11. panta 4. punkta otrā daļa

13. panta 2. punkts

-

13. panta 3. un 4. punkts

11. panta 5. punkts

11. panta 4. punkts

11. panta 6. punkta pirmā daļa

12. panta 2. punkta pirmais teikums

11. panta 6. punkta otrās daļas pirmais teikums

12. panta 5. punkts

11. panta 6. punkta otrās daļas otrais teikums

12. panta 2. punkta otrais teikums

-

12. panta 1., 3., 4., 6., 7., 8. un 9. punkts

 

 

-

14. pants

 

 

-

15. pants

 

 

12. pants

17. panta 1. punkts

-

17. panta 2., 3. un 4. punkts

 

 

13. pants

18. pants

 

 

14. pants

20. pants

 

 

15. panta 1. punkts

19. panta 1. punkts

15. panta 2. punkts

19. panta 2. punkts

15. panta 3. punkts

-

15. panta 4. punkta pirmais teikums

19. panta 3. punkta pirmās daļas pirmais teikums

-

19. panta 3. punkta pirmās daļas otrais teikums

19. panta 3. punkta otrā daļa

15. panta 4. punkta otrais teikums

19. panta 3. punkta trešā daļa

-

19. panta 4. un 5. punkts

 

 

-

22. pants

 

 

-

24. pants

 

 

16. pants

25. pants

 

 

17. pants

26. pants

 

 

18. pants

27. pants

 

 

19. pants

28. pants

 

 

I pielikums

I pielikuma A.1. un A.2. daļa

I pielikuma D daļa

I pielikuma E daļa

 

 

1. pants

-

2. panta 1. punkts

I pielikuma B daļas 1. punkts

2. panta 2. punkts

I pielikuma B.2. daļas 2. punkta 1. apakšpunkts

2. panta 3. punkts

-

3. pants

I pielikuma B daļas 2. punkts

4. pants

I pielikuma B daļas 3. punkts

5. panta 1. punkts

I pielikuma B daļas 4. punkts

5. panta 2. punkts

I pielikuma B daļas 5. punkts

5. panta 3. punkts

I pielikuma B daļas 6. punkts

5. panta 4. punkts

I pielikuma B daļas 7. punkts

5. panta 5. punkts

I pielikuma B daļas 8. punkts

6. pants

-

7. panta 1. punkts

I pielikuma B daļas 9. punkts

7. panta 2. punkts

I pielikuma B daļas 10. punkts

8. pants

-

I pielikums

I pielikuma B.1. daļa

II pielikums

I pielikuma B.2. daļa

III pielikums

I pielikuma B.3. daļa

IV pielikums

I pielikuma B.4. daļa

-

I pielikuma C daļa

II pielikums

II pielikums

 

 

III pielikums

III pielikums

 

 

IV pielikums

IV pielikums

 

 

V pielikums

V pielikums

 

 

VI pielikums

VI pielikums

 

 

VII pielikums

-

 

 

VIII pielikums

VII pielikums

(1)    Šis spēks norāda uz vadītāja spēju darbināt sistēmu.
(2)    Šis spēks norāda uz vadītāja spēju darbināt sistēmu.
(3)    Šis spēks norāda uz vadītāja spēju darbināt sistēmu.
(4)    Šis spēks norāda uz vadītāja spēju darbināt sistēmu.
(5)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 165/2014 (2014. gada 4. februāris) par tahogrāfiem autotransportā, ar kuru atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 3821/85 par reģistrācijas kontrolierīcēm, ko izmanto autotransportā, un groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 561/2006, ar ko paredz dažu sociālās jomas tiesību aktu saskaņošanu saistībā ar autotransportu (OV L 060, 28.2.2014., 1. lpp.).
(6)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 561/2006 (2006. gada 15. marts), ar ko paredz dažu sociālās jomas tiesību aktu saskaņošanu saistībā ar autotransportu, groza Padomes Regulu (EEK) Nr. 3821/85 un Padomes Regulu (EK) Nr. 2135/98 un atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 3820/85 (OV L 102, 11.4.2006., 1. lpp.).
(7)    https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=International_Standard_Classification_of_Education_(ISCED)#Implementation_of_ISCED_2011_.28levels_of_education.29.
(8)    Saskaņā ar Eiropas Piekļūstamības aktā (Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/882 (2019. gada 17. aprīlis) par produktu un pakalpojumu piekļūstamības prasībām) noteiktajām piekļūstamības prasībām.
Top