Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DP0107

    Eiropas Parlamenta 2023. gada 19. aprīļa lēmums par grozījumiem Parlamenta Reglamentā attiecībā uz jautājumu laiku, uzstāšanos no centrālās tribīnes, zilās kartītes procedūru, balsojumu skaidrojumu, pārredzamības reģistru un Ombudu (2023/2014(REG))

    OV C, C/2023/454, 1.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/454/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/454/oj

    European flag

    Oficiālais Vēstnesis
    Eiropas Savienības

    LV

    Serija C


    C/2023/454

    1.12.2023

    P9_TA(2023)0107

    Grozījumi Parlamenta Reglamentā attiecībā uz jautājumu laiku, uzstāšanos no centrālās tribīnes, zilās kartītes procedūru, balsojumu skaidrojumu, pārredzamības reģistru un Ombudu

    Eiropas Parlamenta 2023. gada 19. aprīļa lēmums par grozījumiem Parlamenta Reglamentā attiecībā uz jautājumu laiku, uzstāšanos no centrālās tribīnes, zilās kartītes procedūru, balsojumu skaidrojumu, pārredzamības reģistru un Ombudu (2023/2014(REG))

    (C/2023/454)

    Eiropas Parlaments,

    ņemot vērā Parlamenta priekšsēdētājas 2022. gada 24. jūnija vēstuli,

    ņemot vērā Reglamenta 236. un 237. pantu,

    ņemot vērā Konstitucionālo jautājumu komitejas ziņojumu (A9-0072/2023),

    1.

    nolemj Reglamentā veikt turpmāk minētos grozījumus;

    2.

    norāda, ka šie grozījumi stāsies spēkā nākamās sesijas pirmajā dienā;

    3.

    uzdod priekšsēdētājai šo lēmumu informēšanas nolūkā nosūtīt Padomei un Komisijai.

    Grozījums Nr. 1

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    11. pants – 2. punkts

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    2.   Deputātiem būtu jāīsteno sistemātiska prakse tikties tikai ar tādiem interešu pārstāvjiem, kuri reģistrēti Pārredzamības reģistrā, kas izveidots ar Eiropas Parlamenta un Eiropas Komisijas nolīgumu  (6).

    2.   Deputātiem būtu jāīsteno sistemātiska prakse tikties tikai ar tādiem interešu pārstāvjiem, kuri reģistrēti pārredzamības reģistrā, kas izveidots ar Iestāžu nolīgumu par obligātu pārredzamības reģistru  (6).

    Grozījums Nr. 2

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    11. pants – 3. punkts

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    3.   Deputātiem būtu jāpublicē tiešsaistē informācija par visām plānotajām sanāksmēm ar interešu pārstāvjiem, uz kuriem attiecas Pārredzamības reģistra darbības joma. Neskarot I pielikuma 4. panta 6. punktu, referenti, ēnu referenti un komiteju priekšsēdētāji par katru ziņojumu tiešsaistē publicē visas plānotās sanāksmes ar interešu pārstāvjiem, uz kuriem attiecas Pārredzamības reģistra darbības joma. Prezidijs Parlamenta tīmekļa vietnē nodrošina nepieciešamo infrastruktūru.

    3.   Deputātiem būtu jāpublicē tiešsaistē informācija par visām plānotajām sanāksmēm ar interešu pārstāvjiem, uz kuriem attiecas Iestāžu nolīguma darbības joma. Neskarot I pielikuma 4. panta 6. punktu, referenti, ēnu referenti un komiteju priekšsēdētāji par katru ziņojumu tiešsaistē publicē visas plānotās sanāksmes ar interešu pārstāvjiem, uz kuriem attiecas Iestāžu nolīguma darbības joma. Prezidijs Parlamenta tīmekļa vietnē nodrošina nepieciešamo infrastruktūru.

    Grozījums Nr. 3

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    123. pants – 2. punkts

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    2.   Caurlaides neizsniedz deputātiem pietuvinātām personām, kuras ietilpst Eiropas Parlamenta un Eiropas Komisijas Nolīguma par Pārredzamības reģistru piemērošanas jomā.

    2.   Caurlaides neizsniedz deputātiem pietuvinātām personām, kuras ietilpst Iestāžu nolīguma par obligātu pārredzamības reģistru piemērošanas jomā.

    Grozījums Nr. 4

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    123. pants – 3. punkts – 1. daļa

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    3.   Pārredzamības reģistrā uzskaitītās vienības un to pārstāvji, kuriem izsniegtas ilgtermiņa caurlaides iekļūšanai Eiropas Parlamentā, ievēro:

    3.   Pārredzamības reģistrā iekļautās vienības un to pārstāvji, kuriem izsniegtas ilgtermiņa caurlaides iekļūšanai Eiropas Parlamentā, ievēro:

    nolīgumam pievienoto Reģistrēto personu rīcības kodeksu;

    Iestāžu nolīgumam pievienoto Reģistrēto personu rīcības kodeksu;

    nolīgumā noteiktās procedūras un citus pienākumus; un

    Iestāžu nolīgumā noteiktās procedūras un citus pienākumus; un

    šā panta īstenošanas noteikumus.

    šā panta īstenošanas noteikumus.

    Grozījums Nr. 5

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    123. pants – 5. punkts

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    5.   Prezidijs pēc ģenerālsekretāra priekšlikuma pieņem lēmumu par pasākumiem, kas nepieciešami, lai ieviestu pārredzamības reģistru saskaņā ar nolīguma noteikumiem par minētā reģistra izveidi .

    5.   Prezidijs pēc ģenerālsekretāra priekšlikuma pieņem lēmumu par pasākumiem, kas nepieciešami, lai ieviestu pārredzamības reģistru saskaņā ar Iestāžu nolīguma noteikumiem.

    Grozījums Nr. 6

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    137. pants

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    137. pants

    137. pants

    Jautājumu laiks

    Jautājumu laiks

    1.   Katrā sesijā var rīkot līdz 90 minūtēm ilgu jautājumu laiku, kad Komisija sniedz atbildes, par vienu vai vairākiem konkrētiem horizontāliem tematiem, par kuriem Priekšsēdētāju konferencei lēmums jāpieņem vienu mēnesi pirms sesijas.

    1.   Katrā sesijā var rīkot līdz aptuveni 90 minūtēm ilgu jautājumu laiku, kad komisāri sniedz atbildes, par vienu vai vairākiem tematiem, par kuriem Priekšsēdētāju konferencei lēmums jāpieņem iepriekš un ne vēlāk kā ceturtdienā pirms attiecīgās sesijas.

    2.   Priekšsēdētāju konferences uzaicināto komisāru atbildības joma ir saistīta ar konkrēto horizontālo tematu vai tematiem, par kuriem viņiem tiks uzdoti jautājumi. Katrā sesijā var uzaicināt piedalīties ne vairāk kā divus komisārus. Tomēr ir iespējams uzaicināt piedalīties vēl vienu komisāru atkarībā no jautājumu laikam izvēlētā konkrētā horizontālā temata vai tematiem.

    2.   Priekšsēdētāju konferences uzaicināto komisāru atbildības joma ir saistīta ar tematu vai tematiem, par kuriem viņiem tiks uzdoti jautājumi. Katrā sesijā var uzaicināt piedalīties ne vairāk kā divus komisārus. Tomēr ir iespējams uzaicināt piedalīties vēl vienu komisāru atkarībā no jautājumu laikam izvēlētā temata vai tematiem.

    3.   Saskaņā ar Priekšsēdētāju konferences pieņemtajām pamatnostādnēm var noteikt īpašus jautājumu laikus, kad atbildes sniedz Padome , Komisijas priekšsēdētājs, Komisijas priekšsēdētāja vietnieks / ES Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos un Eirogrupas priekšsēdētājs.

    3.   Saskaņā ar 1. punktā izklāstītajiem noteikumiem var rīkot arī jautājumu laiku , kad atbildes sniedz Eiropadomes priekšsēdētājs, Padomes priekšsēdētājs , Komisijas priekšsēdētājs, Komisijas priekšsēdētāja vietnieks / ES augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos un Eirogrupas priekšsēdētājs.

    4.   Jautājumu laiku iepriekš īpaši nenosaka. Parlamenta priekšsēdētājs pēc iespējas nodrošina, ka jautājumus pēc kārtas var uzdot deputāti ar dažādiem politiskajiem uzskatiem un no dažādām dalībvalstīm.

    4.   Jautājumu laiku iepriekš īpaši nenosaka. Parlamenta priekšsēdētājs pēc iespējas nodrošina, ka jautājumus pēc kārtas var uzdot deputāti ar dažādiem politiskajiem uzskatiem un no dažādām dalībvalstīm.

    5.   Deputātam ir viena minūte laika, lai noformulētu jautājumu, un komisāram ir divas minūtes laika, lai uz to atbildētu. Minētais deputāts var uzdot līdz 30 sekundēm ilgu papildjautājumu, kam ir tiešs sakars ar galveno jautājumu. Tad komisāram tiek dotas divas minūtes, kuru laikā jāsniedz papildu atbilde.

    5.   Deputātam ir viena minūte laika, lai noformulētu jautājumu, un personai, kam jautājums tiek uzdots, ir divas minūtes laika, lai uz to atbildētu. Minētais deputāts var uzdot līdz 30 sekundēm ilgu papildjautājumu, kam ir tiešs sakars ar galveno jautājumu. Tad personai, kam jautājums tiek uzdots, tiek dotas divas minūtes, kuru laikā jāsniedz papildu atbilde.

    Jautājumiem un papildjautājumiem ir jābūt tieši saistītiem ar konkrēto horizontālo tematu, par kuru izlemts saskaņā ar 1. punktu. Parlamenta priekšsēdētājs var lemt par to pieņemamību.

    6.    Jautājumiem un papildjautājumiem ir jābūt tieši saistītiem ar tematu, par kuru izlemts saskaņā ar 1. punktu. Parlamenta priekšsēdētājs var lemt par to pieņemamību.

    Grozījums Nr. 7

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    171. pants – 2. punkts

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    2.    Deputāti var uzstāties tikai tad, ja Parlamenta priekšsēdētājs viņiem ir devis vārdu . Deputāti uzstājas no savas vietas un uzrunā Parlamenta priekšsēdētāju . Ja kāds runātājs novirzās no debašu temata, Parlamenta priekšsēdētājs viņam par to aizrāda.

    2.    Runātāji var uzstāties tikai tad, ja Parlamenta priekšsēdētājs viņiem ir devis vārdu. Ja kāds runātājs novirzās no debašu temata, Parlamenta priekšsēdētājs viņam par to aizrāda.

     

    2.a     Runātāji, kuru uzstāšanās ir paredzēta runātāju sarakstā, uzstājas no centrālās tribīnes. Runātāji ar invaliditāti var uzstāties no savas vietas, ja to vēlas.

     

    Visos pārējos uzstāšanās gadījumos runātāji uzstājas no savas vietas.

    Grozījums Nr. 8

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    171. pants – 8. punkts

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    8.   Parlamenta priekšsēdētājs var dot vārdu deputātiem, kuri cita deputāta uzstāšanās laikā, paceļot zilo kartīti, pauž vēlmi uzdot runātājam jautājumu, kas nav ilgāks par pusminūti un ir saistīts ar minētā runātāja teikto. To Parlamenta priekšsēdētājs var darīt vienīgi tad, ja runātājs tam piekrīt un Parlamenta priekšsēdētājs ir pārliecināts, ka tas neizjauks debašu norisi un ka secīga zilo kartīšu pacelšana, lai uzdotu jautājumus, neradīs lielu nelīdzsvarotību attiecībā uz to, kā, deputātiem uzstājoties minētajās debatēs, ir pārstāvētas politiskās grupas.

    8.   Parlamenta priekšsēdētājs var dot vārdu deputātiem, kuri cita deputāta uzstāšanās laikā, paceļot zilo kartīti, pauž vēlmi uzdot runātājam jautājumu, kas nav ilgāks par pusminūti un ir saistīts ar minētā runātāja teikto. To Parlamenta priekšsēdētājs var darīt vienīgi tad, ja runātājs tam piekrīt un Parlamenta priekšsēdētājs ir pārliecināts, ka tas neizjauks debašu norisi un ka secīga zilo kartīšu pacelšana, lai uzdotu jautājumus, neradīs lielu nelīdzsvarotību attiecībā uz to, kā, deputātiem uzstājoties minētajās debatēs, ir pārstāvētas politiskās grupas. Deputāts, kurš paceļ zilo kartīti, un runātājs nav no vienas un tās pašas politiskās grupas, un viņi abi nav pie politiskajām grupām nepiederoši deputāti. Ievērojot otrajā teikumā izklāstītos nosacījumus, ko piemēro pēc analoģijas, Parlamenta priekšsēdētājs var atļaut deputātam, kurš ir uzdevis šādu jautājumu, ne ilgāk kā pusminūti atbildēt uz runātāja atbildi. Runātājs var pēc tam izteikties saistībā ar minēto deputāta atbildi.

    Grozījums Nr. 9

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    194. pants – 1. punkts – 1. daļa

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    1.    Kad balsošana beigusies, ikviens deputāts par vienu balsojumu un/vai galīgo balsojumu, kas attiecas uz kādu Parlamentam iesniegtu jautājumu, var sniegt mutisku skaidrojumu, kas nepārsniedz vienu minūti. Ikviens deputāts var sniegt ne vairāk kā trīs mutiskus skaidrojumus vienā sesijā.

    1.   Ikviens deputāts par vienu balsojumu un/vai galīgo balsojumu, kas attiecas uz kādu Parlamentam iesniegtu jautājumu, var sniegt mutisku skaidrojumu, kas nepārsniedz vienu minūti . Šādus balsojumu skaidrojumus sniedz tās sēdes beigās, kuras laikā notikusi attiecīgā balsošana, ja vien Parlamenta priekšsēdētājs izņēmuma kārtā nenolemj tos atlikt uz vēlāku sesijas brīdi. Ikviens deputāts var sniegt ne vairāk kā trīs mutiskus balsojumu skaidrojumus vienā sesijā.

    Grozījums Nr. 10

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    216. pants – 4. punkts

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    4.   Komitejām pēc analoģijas piemēro 171. panta 2. punktu. Tomēr 171. panta 2. punkta otrais teikums neattiecas uz deputātiem, kuri sanāksmē piedalās attālināti.

    4.   Komitejām pēc analoģijas piemēro 171. panta 2. punktu.

    Grozījums Nr. 11

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    231. pants – 2. punkts

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    2.   Kandidatūrām jāsaņem ne mazāk kā 38 deputātu atbalsts, kuri ir ievēlēti no vismaz divām dalībvalstīm.

    2.   Kandidatūrām jāsaņem ne mazāk kā 38 deputātu atbalsts, kuri ir ievēlēti no vismaz divām dalībvalstīm.

    Katrs deputāts var atbalstīt tikai vienu kandidatūru.

    Katrs deputāts var atbalstīt tikai vienu kandidatūru. Deputāta atbalsts ir derīgs tikai tad, ja tas ir norādīts standartizētā veidlapā, ko nodrošina Parlamenta dienesti tūlīt pēc tam, kad Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī publicēts paziņojums par kandidatūru izvirzīšanu. Minētajā standartizētajā veidlapā skaidri norāda parakstīšanas datumu. Minētais datums iekļaujas kandidatūru iesniegšanas termiņā, kas noteikts saskaņā ar 1. punktu.

     

    Deputāti var atsaukt savus parakstus par atbalstu, par atsaukšanu paziņojot Parlamenta priekšsēdētājam pirms minētā termiņa beigām. Ja minētā termiņa beigās tiek konstatēts, ka deputāts ir ar parakstu atbalstījis vairāk nekā vienu kandidatūru, neviens no šiem parakstiem nav derīgs nevienas kandidatūras atbalstam.

    Kandidatūras pieteikumā jāiekļauj visi apliecinošie dokumenti, kas ļauj pārliecināties, ka kandidāts atbilst prasībām, kuras noteiktas 6 . panta 2. punktā Eiropas Parlamenta Lēmumā 94/262/EEK, EK , Euratom (53).

    Kandidatūras pieteikumā jāiekļauj visi apliecinošie dokumenti, kas ļauj pārliecināties, ka kandidāts atbilst prasībām, kuras noteiktas 11 . panta 2. punktā Eiropas Parlamenta Regulā (ES , Euratom ) 2021/1163  (53).

    Grozījums Nr. 12

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    231. pants – 3. punkts

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    3.   Kandidatūras nodod atbildīgajai komitejai. Laikus publicē pilnīgu to deputātu sarakstu, kuri izteikuši atbalstu izvirzītajām kandidatūrām.

    3.   Kandidatūras nodod atbildīgajai komitejai. Nākamajā darba dienā pēc saskaņā ar 1. punktu noteiktā kandidatūru izvirzīšanas termiņa beigām, publicē pilnīgu to deputātu sarakstu, kuri izteikuši atbalstu izvirzītajām kandidatūrām.

    Grozījums Nr. 13

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    231. pants – 3.a punkts (jauns)

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

     

    3.a     Kandidātiem pēc pieprasījuma izsniedz pagaidu caurlaidi, kas ļauj iekļūt Parlamenta telpās.

    Grozījums Nr. 14

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    231. pants – 8. punkts

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    8.     Ombuds pilda savus pienākumus līdz laikam, kad tos uzņemas viņa amata pārņēmējs, izņemot gadījumus, ja ombuds ir miris vai viņu atlaiž no amata.

    svītrots

    Grozījums Nr. 15

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    232. pants

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    232. pants

    232. pants

    Ombuda darbība

    Ombuda darbība

    1.   Atbildīgā komiteja izskata administratīvas kļūmes, par kurām ombuds to informējis saskaņā ar Lēmuma 94/262/EEK, EK , Euratom 3 . panta 6 . un 7 . punktu, pēc kā tā var nolemt sagatavot ziņojumu saskaņā ar 54. pantu.

    1.   Atbildīgā komiteja izskata administratīvas kļūmes, par kurām ombuds to informējis saskaņā ar Regulas (ES , Euratom ) 2021/1163 4 . panta 1 . un 3 . punktu, pēc kā tā var nolemt sagatavot ziņojumu saskaņā ar 54. pantu.

    Atbildīgā komiteja izskata ziņojumu, ko ombuds sniedz katras gadskārtējās sesijas beigās par veikto izmeklēšanu rezultātiem saskaņā ar Lēmuma 94/262/EEK, EK , Euratom 3 . panta 8 . punktu. Atbildīgā komiteja var iesniegt Parlamentam rezolūcijas priekšlikumu, ja tā uzskata, ka Parlamentam ir jāpieņem nostāja saistībā ar jebkādu minētā ziņojuma aspektu.

    1.a    Atbildīgā komiteja izskata ziņojumu, ko ombuds sniedz katras gadskārtējās sesijas beigās par veikto izmeklēšanu rezultātiem saskaņā ar Regulas (ES , Euratom ) 2021/1163 4 . panta 5 . punktu. Atbildīgā komiteja var iesniegt Parlamentam rezolūcijas priekšlikumu, ja tā uzskata, ka Parlamentam ir jāpieņem nostāja saistībā ar jebkādu minētā ziņojuma aspektu.

    2.    Ombuds pēc atbildīgās komitejas pieprasījuma var tai sniegt ziņas vai arī pēc savas iniciatīvas lūgt, lai viņu uzklausa .

    2.    Saskaņā ar Regulas (ES, Euratom) 2021/1163 4. panta 4. punktu ombudu pēc viņa iniciatīvas vai pēc atbildīgās komitejas pieprasījuma var uzklausīt minētā komiteja vai viņš var tai sniegt ziņas par savu darbību .

     

    2.a     Ja ombuds apspriežas ar Parlamentu par Regulas (ES, Euratom) 2021/1163 īstenošanas noteikumu projektu saskaņā ar tās 18. pantu, par minēto regulu atbildīgā komiteja iesniedz Parlamentam ziņojumu saskaņā ar Reglamenta 51. pantu. Pēc analoģijas piemēro 59. panta 1., 2., 4. un 5. punktu.

    Grozījums Nr. 16

    Eiropas Parlamenta Reglaments

    233. pants – 2. punkts

    Spēkā esošais teksts

    Grozījums

    2.   Šo pieprasījumu nosūta ombudam un atbildīgajai komitejai, kas iesniedz Parlamentam ziņojumu, ja vairākums tās locekļu uzskata, ka iemesli ir pamatoti. Pirms balsošanas par ziņojumu ombudu uzklausa , ja viņš to lūdz . Pēc debatēm Parlaments pieņem lēmumu, balsojot aizklāti.

    2.   Šo pieprasījumu nosūta ombudam un atbildīgajai komitejai, kas iesniedz Parlamentam ziņojumu, ja vairākums tās locekļu uzskata, ka iemesli ir pamatoti. Pirms balsošanas par ziņojumu ombudu uzklausa. Pēc debatēm Parlaments pieņem lēmumu, balsojot aizklāti.


    (6)   2014 . gada 16 aprīļa Nolīgums starp Eiropas Parlamentu un Eiropas Komisiju par Pārredzamības reģistra izveidi organizācijām un pašnodarbinātām personām, kas piedalās ES politikas izstrādē un īstenošanā (OV L 277 , 19 . 9 . 2014 ., 11 . lpp.).

    (6)   2021 . gada 20 maija Iestāžu Nolīgums starp Eiropas Parlamentu, Eiropas Savienības Padomi un Eiropas Komisiju par obligātu pārredzamības reģistru (OV L 207 , 11 . 6 . 2021 ., 1 . lpp.).

    (53)  Eiropas Parlamenta 1994 . gada 9 marta Lēmums 94/262/EEK , EK , Euratom par noteikumiem un vispārējiem nosacījumiem , kas reglamentē ombuda pienākumu izpildi (OV L 113 , 4 . 5 . 1994 ., 15 . lpp.).

    (53)  Eiropas Parlamenta 2021 . gada 24 jūnija Regula (ES , Euratom) 2021/1163 , ar kuru nosaka noteikumus un vispārējos nosacījumus , kas reglamentē ombuda pienākumu izpildi ( Eiropas ombuda statūti), un atceļ Lēmumu 94/262/EOTK, EK, Euratom ( OV L 253 , 16 . 7 . 2021 ., 1 . lpp.).


    ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/454/oj

    ISSN 1977-0952 (electronic edition)


    Top