Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023AE3252

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Padomes direktīvai, ar ko groza Direktīvu 2006/112/EK attiecībā uz PVN noteikumiem par nodokļa maksātājiem, kas veicina importētu preču tālpārdošanu, un īpašā režīma no trešām teritorijām vai trešām valstīm importētu preču tālpārdošanai un īpašā režīma importa PVN deklarēšanai un samaksai piemērošanu” (COM(2023) 262 final – 2023/0158 (CNS))

EESC 2023/03252

OV C, C/2024/1579, 5.3.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1579/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1579/oj

European flag

Oficiālais Vēstnesis
Eiropas Savienības

LV

Serija C


C/2024/1579

5.3.2024

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Padomes direktīvai, ar ko groza Direktīvu 2006/112/EK attiecībā uz PVN noteikumiem par nodokļa maksātājiem, kas veicina importētu preču tālpārdošanu, un īpašā režīma no trešām teritorijām vai trešām valstīm importētu preču tālpārdošanai un īpašā režīma importa PVN deklarēšanai un samaksai piemērošanu”

(COM(2023) 262 final – 2023/0158 (CNS))

(C/2024/1579)

Ziņotāja:

Reet TEDER

Atzinuma pieprasījums

Eiropas Savienības Padome, 19.7.2023.

Juridiskais pamats

Līguma par Eiropas Savienības darbību 113. pants un 304. pants

Atbildīgā specializētā nodaļa

Ekonomikas un monetārās savienības, ekonomiskās un sociālās kohēzijas specializētā nodaļa

Pieņemts specializētās nodaļas sanāksmē

15.11.2023.

Pieņemts plenārsesijā

13.12.2023.

Plenārsesija Nr.

583

Balsojuma rezultāts

(par/pret/atturas)

195/0/2

1.   Secinājumi un ieteikumi

1.1.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK) atzinīgi vērtē un atbalsta Komisijas priekšlikumu un tā mērķi samazināt ar atbilstības nodrošināšanu saistīto slogu nodokļa maksātājiem, atceļot vairākkārtējas reģistrācijas pienākumus.

1.2.

EESK atbalsta pašreizējās robežvērtības 150 EUR atcelšanu importa vienas pieturas aģentūrā (IOSS), uzskatot, ka tas ir pilnībā atbilstoši mērķim ieviest vienotu PVN reģistrāciju Eiropas Savienībā, efektīvi vienkāršojot procesu un būtiski samazinot birokrātismu un atbilstības nodrošināšanas izmaksas.

1.3.

EESK atbalsta Komisijas priekšlikumu paplašināt domājamā piegādātāja noteikumu (14.a pants), attiecinot to uz visu importēto preču tālpārdošanu, tostarp tādu preču tālpārdošanu, kuru vērtība pārsniedz 150 EUR, ja ir izmantota elektroniska saskarne.

1.4.

EESK piekrīt Komisijai, ka ES iniciatīva ir piemērotāka nekā atsevišķas dalībvalstu iniciatīvas, lai vienkāršotu PVN deklarēšanas un maksāšanas procedūras, sniedzot labumu iekšējam tirgum un nostiprinot to.

1.5.

EESK uzskata, ka plašāka piekļuve IOSS, kas paredzēta Komisijas priekšlikumā, mudinās mazos tirgus dalībniekus iesaistīties starpvalstu darbībās un veikt darījumus papildu tirgos, neradot izmaksas un ilgstošas procedūras, lai iegūtu PVN reģistrāciju vairākās dalībvalstīs.

1.6.

EESK uzskata, ka jaunie noteikumi un vienkāršošanas pasākumi PVN jomā ļaus nodokļu iestādēm koncentrēties uz galvenajām prioritātēm un jo īpaši uz būtiskākajiem un kaitējošākajiem nodokļu ļaunprātīgas izmantošanas un krāpšanas gadījumiem.

1.7.

EESK atzinīgi vērtē to, ka ierosinātā reforma stiprina cīņu pret krāpšanu PVN jomā, vienlaikus koncentrējoties uz atbilstības nodrošināšanas centieniem mazākās tirdzniecības vietās un uz nodokļa maksātājiem, kurus var uzskatīt par labi informētiem PVN noteikumu jomā, tāpēc ir gaidāms, ka tā veicinās atbilstību PVN jomā.

1.8.

Metodikas aspektā EESK uzsver, ka ir svarīgas skaidras definīcijas. Vispirms būtu jāprecizē, vai pastāv atšķirība starp “domājamo importētāju” un “domājamo piegādātāju”. Būtu lietderīga arī vienota starpnieka definīcija platformu ekonomikas kontekstā.

2.   Eiropas Komisijas priekšlikums un konteksts

2.1.

Nevar par zemu novērtēt labi funkcionējošas un pret krāpšanu drošas PVN sistēmas nozīmīgumu valstu budžetiem. 2020. gadā tā ieguldījums kopējos nodokļu ieņēmumos dažādās dalībvalstīs svārstījās no 20 % līdz 50 % un veidoja aptuveni 26 % no kopējiem ikgadējiem nodokļu ieņēmumiem vispārējās pārvaldības vajadzībām ES 27 dalībvalstīs. PVN ir arī svarīgs ES budžeta finansējuma avots, jo 0,3 % no valsts līmenī iekasētā PVN tiek pārskaitīti ES kā pašu resursi, kas veido 12 % no kopējā ES budžeta.

2.2.

Pašreizējais PVN iztrūkums tiek lēsts 93 miljardu EUR apmērā (2020. gadā), un tas ir saistīts ar vairākiem iemesliem, piemēram, bankrotiem, likvidācijām un citiem maksātnespējas gadījumiem. Ņemot vērā iepriekš minēto, ievērojamu daļu PVN iztrūkuma veido “pazudušā tirgotāja” krāpnieciska darbība Kopienā un ieņēmumi, kas zaudēti saistībā ar krāpšanu iekšzemes PVN jomā un izvairīšanos no PVN maksāšanas. Arī pašreizējā PVN sistēma ir kļuvusi sarežģītāka un apgrūtinošāka Eiropas uzņēmumiem.

2.3.

E-komercijai piemērojamo PVN noteikumu 2021. gada reformas mērķis bija radīt vienlīdzīgus konkurences apstākļus ES reģistrētiem piegādātājiem, mainot kropļojošus noteikumus, kas radīja konkurences problēmas e-komercijas tirgū. Tika atcelts atbrīvojuma no PVN slieksnis zemas vērtības sūtījumu, kuru vērtība nepārsniedz 22 EUR, importam. Tā rezultātā tagad ir jāmaksā PVN par visām komerciālajām precēm, kas Eiropā tiek importētas no trešās valsts vai trešās teritorijas, neatkarīgi no to vērtības.

2.4.

Tika izveidota vienas pieturas aģentūra ES iekšējai e-komercijai. ES e-komersanti tagad var izmantot vienas pieturas aģentūru, lai deklarētu visu tirdzniecību visā ES un samaksātu PVN, izmantojot vienu PVN deklarāciju.

2.5.

IOSS, kas paredzēta e-komercijai, ja preces tiek nosūtītas no trešās valsts un importētas ES, darbojas saskaņā ar tādu pašu principu. Tas ļauj tirgotājiem vienā PVN deklarācijā deklarēt visu vienā mēnesī ES importēto preču atbilstīgo tālpārdošanu un samaksāt PVN vienā valstī bez nepieciešamības reģistrēties kā PVN maksātājam katrā valstī, kurā tiek veikta piegāde. Šis režīms attiecas arī uz importētām precēm, kuru vērtība nepārsniedz 150 EUR. Tas nozīmē, ka IOSS nevar izmantot, ja preču vērtība pārsniedz 150 EUR. Pašlaik piecas dalībvalstis, kuras visvairāk tiek reģistrētas IOSS, ir Īrija, Nīderlande, Luksemburga, Vācija un Francija.

2.6.

IOSS var izmantot arī elektroniskajās saskarnēs (portāli, tiešsaistes tirdzniecības vietas), kas atvieglo ES un trešo valstu tirgotāju ES importēto preču atbilstīgu pārdošanu patērētājiem (uzņēmumu darījumi ar patērētājiem). Šādas elektroniskās saskarnes tiek uzskatītas par preču piegādātāju (“domājamais piegādātājs”), un tās, nevis pārdevējs, ir atbildīgas par PVN iekasēšanu uzreiz. Domājamā piegādātāja noteikums attiecas uz tādu ES importētu preču tālpārdošanu, kuru vērtība nepārsniedz 150 EUR. IOSS izmantošana domājamiem piegādātājiem nav obligāta.

2.7.

Ar 2021. gada reformu tika ieviesti arī īpaši noteikumi attiecībā uz pasta operatoriem un citiem kurjeriem. Šādu kārtību var piemērot, ja ES pircējs pērk preces tieši no ārējā ražotāja un preces piegādā pasta operators vai muitas aģents vai ja pārdevējs vai domājamais piegādātājs atliek PVN iekasēšanu pasta operatoram vai muitas aģentam. Arī šajos gadījumos piemēro 150 EUR robežvērtību.

2.8.

Problēmas, kas saistītas ar pašreizējo PVN sistēmu importa e-komercijā, ir šādas: 1) vērtības samazināšana, jo 150 EUR slieksnis rada stimulu tirgotājiem novērtēt savas preces zemāk par 150 EUR, izraisot muitas nodokļu zaudējumus, mazākus PVN ieņēmumus un negodīgu konkurenci; un 2) atbilstības grūtības, kas saistītas ar PVN reģistrācijas prasībām vairākās dalībvalstīs importētām precēm, kuru vērtība pārsniedz 150 EUR, izraisot krāpšanu un neatbilstību.

2.9.

Komisijas tiesību akta priekšlikums ir daļa no plašākas un visaptverošākas muitas savienības reformas un citiem priekšlikumiem un paplašina dažus būtiskus vienkāršošanas pasākumus, kas e-komercijas paketē bija ierobežoti, jo tika attiecināti tikai uz precēm, kuru patiesā vērtība ir zemāka par 150 EUR. Priekšlikums atbilst arī priekšlikumam par PVN digitālajā laikmetā (1) un tā mērķim vienkāršot un samazināt atbilstības nodrošināšanas izmaksas nodokļa maksātājiem.

2.10.

Lai aptvertu visu Eiropas Savienībā no trešām teritorijām vai trešām valstīm importētu preču tālpārdošanu, Komisijas priekšlikumā ir ierosināts paplašināt “domājamā piegādātāja” noteikuma piemērošanu (kas pašlaik attiecas tikai uz tādu importētu preču tālpārdošanu, kuru vērtība nepārsniedz 150 EUR). Tas tiktu darīts, Padomes Direktīvas 2006/112/EK (2) 14.a panta 1. punktā svītrojot atsauci uz 150 EUR slieksni. Līdz ar to domājamā piegādātāja noteikums attiektos uz visu Eiropas Savienībā importēto preču tālpārdošanu, ko nodrošina elektroniska saskarne, neatkarīgi no sūtījuma vērtības. Tāpēc importa process ir uzlabots, jo PVN tiek iekasēts jau iepriekš piegādes laikā, t. i., kad tiek pieņemts maksājums par e-komercijas darījumu.

2.11.

Komisija arī ierosina paplašināt IOSS, atbrīvojot tirgotājus no pienākuma reģistrēties kā PVN maksātājam katrā dalībvalstī un liekot PVN uzreiz iekasēt piegādes laikā, attiecinot to uz visu importēto preču tālpārdošanu neatkarīgi no to vērtības. Saskaņā ar pašreizējiem noteikumiem tādu importētu preču tālpārdošana, kuru patiesā vērtība pārsniedz 150 EUR, nav iekļauta. Tomēr akcīzes preces joprojām būtu izslēgtas no šī režīma. IOSS tiktu paplašināta, Direktīvas 2006/112/EK 369l. panta pirmajā daļā svītrojot atsauci uz 150 EUR slieksni.

2.12.

Lai aptvertu visas atbilstīgās preces, ar šo priekšlikumu tiktu paplašināta Direktīvas 2006/112/EK XII sadaļas 7. nodaļā noteiktā īpašā režīma piemērošana, kas pašlaik attiecas tikai uz atbilstīgām importētām precēm, kuru patiesā vērtība nepārsniedz 150 EUR. Akcīzes preces joprojām būtu izslēgtas no šī režīma. Šāda paplašināšana tiktu veikta, grozot Direktīvas 2006/112/EK 369.y pantu, lai svītrotu atsauci uz 150 EUR slieksni.

3.   Vispārīgas piezīmes

3.1.

E-komercijas pieauguma dēļ PVN sistēma ir jāpielāgo un jāmodernizē. Reģistrēšanās atbilstoši PVN noteikumiem ārvalstīs tirgotājiem var būt ilgstoša un dārga procedūra. Reģistrācijas process pats par sevi var būt sarežģīts un dārgs, un pēc reģistrācijas uzņēmumiem ir jāievēro atšķirīgi valstu PVN noteikumi. Tāpēc EESK stingri atbalsta Komisijas priekšlikumu un tā mērķi samazināt atbilstības nodrošināšanas slogu nodokļa maksātājiem, atceļot vairākkārtējas reģistrācijas pienākumus.

3.2.

EESK atbalsta IOSS pašreizējās robežvērtības 150 EUR atcelšanu, uzskatot, ka tas pilnībā atbilst mērķim ieviest vienotu PVN reģistrāciju Eiropas Savienībā, efektīvi vienkāršot procesu un būtiski samazināt birokrātismu un atbilstības nodrošināšanas izmaksas attiecībā uz importēto preču tālpārdošanu. Šāda pieeja arī atbilst priekšlikumam par PVN digitālajā laikmetā un papildina tā galvenos mērķus.

3.3.

EESK uzskata, ka jaunie noteikumi un vienkāršošanas pasākumi PVN jomā ļaus nodokļu iestādēm koncentrēties uz galvenajām prioritātēm un it īpaši uz būtiskākajiem un kaitējošākajiem nodokļu ļaunprātīgas izmantošanas un krāpšanas gadījumiem, kas ir viens no faktoriem, kuri izraisa pastāvīgo PVN iztrūkumu Eiropas Savienībā.

3.4.

Kā norādīts vairākos atzinumos, EESK stingri atbalsta mērķtiecīgas iniciatīvas kā šī, kuru mērķis ir uzlabot nodokļu iekasēšanu un samazināt krāpšanu nodokļu jomā un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. PVN jomā nodokļu sistēmas uzlabošana patiešām labvēlīgi ietekmē gan dalībvalstu, gan ES budžetu, nodrošinot papildu resursus, ko ieguldīt dalībvalstīs, lai uzlabotu sabiedriskos pakalpojumus un izaugsmes reformas, kā arī atbalstītu divējādo digitālo un zaļo pārkārtošanos saskaņā ar ES mērķiem.

3.5.

EESK piekrīt Komisijai, ka ES iniciatīva ir piemērotāka nekā atsevišķas dalībvalstu iniciatīvas, lai vienkāršotu PVN deklarēšanas un maksāšanas procedūras, sniedzot labumu iekšējam tirgum un nostiprinot to. Atsevišķas dalībvalstu iniciatīvas varētu izraisīt atšķirības un radīt atbilstības nodrošināšanas izmaksas sadrumstalotības dēļ. Tā kā PVN attiecas arī uz ES budžetu, ir ārkārtīgi svarīgi nodrošināt, ka PVN iztrūkums nepalielinās un ka dalībvalstu nodokļu administrācijām ir nepieciešamās spējas rīkoties šajā saistībā. Vienlīdzīgus konkurences apstākļus ārvalstu tirgotājiem un iekšzemes tirgum vislabāk varētu panākt, pielāgojot pašreizējo direktīvu, lai atjauninātu piemērojamo tiesisko regulējumu atbilstoši jaunākajām tendencēm e-komercijas jomā.

3.6.

EESK uzskata, ka plašāka piekļuve IOSS arī mudinās mazos tirgus dalībniekus iesaistīties starpvalstu darbībās un veikt darījumus papildu tirgos, neradot izmaksas un ilgstošas procedūras, lai iegūtu PVN reģistrāciju vairākās dalībvalstīs. Vienota PVN reģistrācija Eiropā ir ļoti labas pārmaiņas, lai gan joprojām pastāv iespēja, ka daži ne tik strukturēti tirgotāji izvēlēsies nereģistrēties IOSS.

4.   Īpašas piezīmes

4.1.

EESK atbalsta Komisijas priekšlikumu paplašināt domājamā piegādātāja noteikumu (14.a pants), attiecinot to uz visu importēto preču tālpārdošanu, tostarp tādu preču tālpārdošanu, kuru vērtība pārsniedz 150 EUR, kurā izmantota elektroniska saskarne. Tirdzniecības vieta, kas darbojas kā domājamais piegādātājs, deklarētu un pārskaitītu PVN, kas maksājams par šīm piegādēm, izmantojot paplašināto IOSS sistēmu, kas tirdzniecības vietām būs obligāta, tādējādi nodrošinot efektīvu vienkāršošanu. Jāatzīmē, ka jaunajā sistēmā var rasties problēmas obligātās reģistrācijas dēļ, it īpaši jauno noteikumu sākotnējā piemērošanas periodā.

4.2.

Metodikas aspektā EESK uzsver, ka ir svarīgas skaidras definīcijas. Vispirms būtu jāprecizē, vai pastāv atšķirība starp “domājamo importētāju” un “domājamo piegādātāju”. Būtu noderīga arī vienota “starpnieka” definīcija platformu ekonomikas kontekstā, kā arī kopējas rīcības principu kopums, kas var palīdzēt noteikt, kad platformas darbojas vienīgi savās interesēs un tikai izmantojot savas spējas.

4.3.

EESK uzskata, ka ir svarīgi, lai muitas reforma (atceļot nodokļa atbrīvojuma robežvērtību 150 EUR) tiktu īstenota, kā plānots. Muitas nodokļa atbrīvojuma atcelšana likvidē stimulu tirgotājiem samazināt preču vērtību, tā samazinot krāpniecisku praksi un nodrošinot vienlīdzīgus konkurences apstākļus uzņēmumiem.

4.4.

EESK atzinīgi vērtē to, ka ierosinātā reforma stiprina cīņu pret krāpšanu PVN jomā, vienlaikus koncentrējoties uz atbilstības nodrošināšanas centieniem mazākās tirdzniecības vietās un uz nodokļa maksātājiem, kurus var uzskatīt par labi informētiem PVN noteikumu jomā, tāpēc ir gaidāms, ka tā veicinās atbilstību PVN jomā.

4.5.

EESK uzskata, ka būtu lietderīgi atcelt muitas nodokļa atbrīvojuma robežvērtību (150 EUR). Tomēr neatkarīgi no izskatāmā priekšlikuma iznākuma joprojām ir ārkārtīgi svarīgi pieņemt pašreizējo PVN priekšlikumu, jo dažādās pašlaik esošās iniciatīvas nav juridiski savstarpēji saistītas un pašreizējais priekšlikums sniedz būtiskus ieguvumus gan dalībvalstīm, gan tirgotājiem.

Briselē, 2023. gada 13. decembrī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

Oliver RÖPKE


(1)  COM(2022) 703 final.

(2)  Padomes Direktīva 2006/112/EK (2006. gada 28. novembris) par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (OV L 347, 11.12.2006., 1. lpp.).


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1579/oj

ISSN 1977-0952 (electronic edition)


Top