Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021SC0341

    KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS Pavaddokuments dokumentam Priekšlikums direktīvai, ar kuru groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/61/ES (2011. gada 8. jūnijs) un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/65/EK (2009. gada 13. jūlijs) par alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldniekiem un pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumiem

    SWD/2021/341 final

    Briselē, 25.11.2021

    SWD(2021) 341 final

    KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

    IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS

    Pavaddokuments dokumentam

    Priekšlikums direktīvai, ar kuru groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/61/ES (2011. gada 8. jūnijs) un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/65/EK (2009. gada 13. jūlijs)

    par alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldniekiem un pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumiem

    {COM(2021) 721 final} - {SEC(2021) 570 final} - {SWD(2021) 340 final}


    Kopsavilkuma lapa

    Ietekmes novērtējums par priekšlikumu direktīvai, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/61/ES (2011. gada 8. jūnijs) par alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldniekiem un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/65/EK (2009. gada 13. jūlijs) par pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumiem

    A. Rīcības nepieciešamība

    Pamatojums. Risināmā problēma

    Pamatojoties uz Komisijas ziņojuma secinājumiem un ieinteresēto personu atsauksmēm, kas saņemtas sabiedriskajā apspriešanā par AIFPD darbību, direktīvai ir bijusi galvenokārt pozitīva ietekme uz AIF iekšējā tirgus izveidi, ļaujot efektīvāk uzraudzīt fondu darbības un to pārredzamību un tādējādi uzlabot ieguldītāju aizsardzību. Tajā pašā laikā ziņojumā un apspriešanā tika uzsvērtas vairākas jomas, kurās varētu veikt mērķtiecīgus uzlabojumus, lai vēl vairāk uzlabotu direktīvas efektivitāti un pievērstos jomām, kurās uzraudzības iestādes atšķirīgi interpretē juridisko tekstu. Finanšu stabilitātes risku uzraudzību un pārvaldību varētu uzlabot jo īpaši saistībā ar jaunām norisēm Eiropas AIF tirgū vai dažos gadījumos – tā nepietiekamu attīstību, tostarp ieguldījumu fondu tiešajiem aizdevumiem. Visbeidzot, ja ieguldījumu pārvaldītāji savas funkcijas nodod ārpakalpojumā trešām personām, AIFPD un PVKIUD deleģēšanas noteikumu interpretācija un piemērošana valstīs atšķiras, tādējādi radot bažas par ieguldītāju aizsardzību Eiropas Savienībā. Šie trūkumi var radīt papildu riskus plašākai finanšu sistēmai, kā arī ierobežot uzraudzības iestāžu spēju identificēt un mazināt finanšu sistēmai radītos riskus.

    Paredzamie šīs iniciatīvas mērķi

    Šīs iniciatīvas galvenais mērķis ir uzlabot AIFPD efektivitāti un tiesisko darbību saskaņā ar tās galvenajiem mērķiem – ieguldītāju aizsardzību, samazinot riskus, ko AIF rada vispārējai finanšu stabilitātei, un veicinot AIF tirgus integrāciju.

    ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība 

    AIFPD mērķus uzlabot AIF tirgus integrāciju, nodrošināt vispārēju finanšu stabilitāti un vienotus ieguldītāju aizsardzības noteikumus nevar sasniegt atsevišķās dalībvalstīs. Šādu ietekmi visā tirgū var panākt tikai tad, ja tiek veikti pasākumi ES līmenī. Saskaņā ar subsidiaritātes un proporcionalitātes principiem AIFPD paredz vienīgi tos pasākumus, kas ir vajadzīgi, lai sasniegtu savus mērķus, kā noteikts AIFPD ieviešanas brīdī.

    B. Risinājumi

    Apsvērtie leģislatīvie un neleģislatīvie politikas risinājumi. Vēlamais risinājums. Pamatojums. 

    Lai sasniegtu iepriekš minētos mērķus, ar šo iniciatīvu tiek pētīta virkne politikas risinājumu un apzinātas vēlamās izvēles šādās jomās: i) ieviest saskaņotus noteikumus AIFP, kas pārvalda fondus, kuri darbojas tiešo aizdevumu jomā (aizdevumus iniciējoši fondi); ii) uzlabot depozitāriju pakalpojumu piedāvājumu mazākos tirgos; iii) papildus precizēt prasības fondu pārvaldniekiem, kas deleģē konkrētas funkcijas trešām personām; iv) uzlabot to datu līmeni, kas savākti, izmantojot regulatīvās ziņošanas pienākumu; v) saskaņot likviditātes pārvaldības instrumentu (LPI) pieejamību visā Savienībā un vi) iekļaut centrālos vērtspapīru depozitārijus (CVD) uzraudzības ķēdē, lai nodrošinātu, ka depozitāriji var pildīt savus pienākumus un garantēt ieguldītāju aizsardzību.

    Teorētiski Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādei (EVTI) varētu lūgt turpināt uzraudzības konverģenci. Tomēr tika atzīts, ka apspriedes šajā jomā ir izsmeltas bez pietiekama progresa un ka ir vajadzīgi kopīgi standarti, kam ir normatīvs spēks.

    Kuru risinājumu katra no ieinteresētajām personām atbalsta? 

    Daudzas publiskās iestādes ES atbalsta prasību saskaņošanu attiecībā uz aizdevumus iniciējošiem fondiem. Lielākā daļa publisko iestāžu, kas piedalījās sabiedriskajā apspriešanā, atbalstīja priekšlikumu precizēt AIFPD un PVKIUD paredzētos noteikumus deleģēšanas jomā. Privātā un publiskā sektora ieinteresētās personas plaši atbalsta likviditātes pārvaldības instrumentu (LPI) saskaņošanu. Lielākā daļa ieinteresēto personu (aptuveni 70 %) un EVTI, pēc tās domām, atbalsta CVD iekļaušanu uzraudzības ķēdē. Sabiedriskajā apspriešanā to dalībvalstu publiskās iestādes, kurās ir mazāki depozitāriju tirgi, norādīja, ka tās atbalsta saglabāto iespēju pilnvarot VKI atļaut depozitāriju pakalpojumu iegādi pāri robežām. Lielākā daļa ieinteresēto personu dotu priekšroku pakāpeniskai pieejai attiecībā uz iespējamām izmaiņām AIFP un PVKIU paredzētajās uzraudzības pārskatu sniegšanas prasībās.

    C. Vēlamā risinājuma ietekme

    Kādas ir vēlamā risinājuma (ja tāds ir; ja nav, tad galveno risinājumu) priekšrocības? (ne vairāk kā 12 rindas) 

    Priekšlikuma mērķis ir ieviest mērķtiecīgus grozījumus, lai risinātu jautājumus, kas uzsvērti novērtējumā par to, kā AIFPD tiesisko regulējumu padarīt efektīvāku un lietderīgāku. Saskaņots tiesiskais regulējums AIFP, kas pārvalda aizdevumus iniciējošus fondus, ļaus šiem fondiem darboties jaunos tirgos un paplašināties, nodrošinot reālajai ekonomikai alternatīvu finansējuma avotu. Lielāka piekļuve likviditātes pārvaldības instrumentiem un iespēja valstu kompetentajām iestādēm aktivizēt niansētākus likviditātes pārvaldības instrumentus uzlabos finanšu stabilitāti un aizsargās ieguldītājus. Izmantojot visaptverošākus regulatīvās ziņošanas datus, būs iespējams labāk uzraudzīt riska veidošanos sistēmā. Iespējas attiecībā uz pārrobežu piekļuvi depozitāriju pakalpojumiem un vienlīdzīgu konkurences apstākļu nodrošināšanu aizdevumus iniciējošiem fondiem ir paredzētas, lai palielinātu piedāvājumu un konkurenci šajā jomā un padarītu ES AIF tirgu efektīvāku. Vēl vairāk precizējot noteikumus par deleģēšanu, tiks nodrošināts, ka ieguldītāji ir aizsargāti pret iespējamu deleģēšanas kārtības ļaunprātīgu izmantošanu. Centrālo vērtspapīru depozitāriju iekļaušana uzraudzības ķēdē nodrošinātu augstu ieguldītāju aizsardzības līmeni, kas jānodrošina depozitārijiem.

    Kādas ir vēlamā risinājuma (ja tāds ir; ja nav, tad galveno risinājumu) izmaksas? 

    Priekšlikumam nevajadzētu radīt ievērojamas ekonomiskās, sociālās vai vides izmaksas. Tam nevajadzētu novest pie tā, ka AIFP rodas ievērojamas papildu darbības izmaksas, un daži no pasākumiem varētu samazināt izmaksas, palielinot konkurenci un efektivitāti. Visas papildu izmaksas atsvērs ieguldītāju aizsardzībai un vispārējai finanšu stabilitātei sniegtie ieguvumi.

    Ietekme uz uzņēmumiem, tostarp MVU un mikrouzņēmumiem

    Priekšlikumam būtu jāsniedz labums uzņēmumiem, tostarp MVU, saskaņojot prasības AIFP, kuri pārvalda aizdevumus iniciējošus AIF. Tas ļaus šiem fondiem iniciēt kredītus visā Eiropas Savienībā, nodrošinot tik ļoti nepieciešamo alternatīvo finansējumu MVU, jo īpaši MVU, kuriem var būt grūti vai dārgi saņemt kredītus no tradicionālajiem aizdevējiem.

    Vai tiks būtiski ietekmēts dalībvalstu budžets un pārvaldes iestādes? 

    Līdz uzraudzības pārskatu sniegšanas prasību pārskatīšanas otrajam posmam nav gaidāma būtiska ietekme uz valstu budžetiem un pārvaldes iestādēm.

    Vai ir paredzama cita būtiska ietekme? 

    Šai pārskatīšanai nebūs negatīvas ietekmes uz ekonomiku, vidi vai sociālo jomu, un tai nebūs negatīvas ietekmes uz pamattiesībām. Ja AIF rastos iespēja izsniegt kredītus ilgtspējīgā veidā, tiktu palielināts pieejamais finansējums reālajai ekonomikai un jo īpaši MVU, kuriem bieži vien ir grūti saņemt kredītus no bankām. Dinamisks, tomēr sakārtots privātā parāda tirgus būs ļoti svarīgs, lai virzītu Eiropas Savienības pāreju uz ilgtspējīgāku nākotni.

    D. Turpmākā rīcība

    Kad politika tiks pārskatīta?

    Būtu lietderīgi sākt AIFPD pārskatīšanu 5 gadu laikā pēc tam, kad būs stājušies spēkā tiesiskā regulējuma grozījumi. Pārskatīšanā būtu jāanalizē aizdevumus iniciējošo fondu tirgus darbība un tās riski finanšu stabilitātei un depozitāriju tirgus darbībai, un tajā būtu jānosaka deleģēšanas prakse. Būtu jāanalizē, vai plašāka likviditātes pārvaldības instrumentu klāsta ieviešana un datu granularitātes palielināšana ir veicinājusi finanšu sistēmas stabilitāti.

    Top