Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021SC0038

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS Pavaddokuments dokumentam Priekšlikums Padomes regulai, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa” ES un Āfrikas pasaules veselības partnerība (Global Health EDCTP3)

SWD/2021/38 final

Briselē, 23.2.2021

SWD(2021) 38 final

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS

Pavaddokuments dokumentam

Priekšlikums Padomes regulai, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa”

ES un Āfrikas pasaules veselības partnerība (Global Health EDCTP3)

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Kopsavilkums (maks. 2 lappuses)

Ietekmes novērtējums par potenciālo ES un Āfrikas pasaules veselības partnerību (Global Health EDCTP3)

A. Rīcības nepieciešamība

Problēmas būtība un nozīme ES mērogā

Ar nabadzību saistītas un novārtā atstātas infekcijas slimības joprojām ir galvenais nāves, invaliditātes un sliktas veselības cēlonis daudzās valstīs, un īpaši tas skar valstis ar zemiem un vidējiem ienākumiem. Turklāt daļēji klimata un vides pārmaiņu dēļ parādās arvien vairāk patogēnu — jauni vai jau zināmi, bet ar jaunām iezīmēm —, izraisot tādus uzliesmojumus kā Covid-19. Šie patogēni var ātri izplatīties visā pasaulē, izraisot milzīgas cilvēku ciešanas un ekonomiskos zaudējumus daudzās valstīs, arī Eiropā. Lai gan šajā jomā ir bijuši ievērojami jauninājumi, jo īpaši radītas jaunas terapijas, rezistences pret antimikrobiāliem līdzekļiem pieaugums samazina pastāvošo ārstniecības līdzekļu iedarbīgumu, un pieejamās vakcīnas ne vienmēr ir pietiekami iedarbīgas. Ir nepieciešamas jaunas veselības aprūpes tehnoloģijas, piemēram, precīzi diagnostikas testi, ārstniecības līdzekļi un profilaktiskās vakcīnas, lai mazinātu infekcijas slimību slogu un nodrošinātu, ka cilvēki dzīvo veselīgu un produktīvu dzīvi, jo īpaši visvairāk apdraudētajā un visvairāk skartajā reģionā, proti, Subsahāras Āfrikā.

Sasniedzamie mērķi

ES un Āfrikas pasaules veselības partnerības (Global Health EDCTP3) mērķis ir samazināt infekcijas slimību radīto slogu Subsahāras Āfrikā un palīdzēt kontrolēt jaunas infekcijas slimības pasaules mērogā. Tas tiks panākts, partnerībā ar Subsahāras Āfrikas valstīm veidojot kopīgu stratēģisko pētniecības un inovācijas programmu ar mērķi:

·sekmēt efektīvu jaunu vai uzlabotu veselības aprūpes tehnoloģiju izstrādi;

·koordinēt pētniecības un inovācijas centienus;

·stiprināt pētniecības un inovācijas spēju infekcijas slimību apkarošanai un

·palielināt pētniecības un inovācijas sagatavotību un (atkārtoti) parādījušos infekcijas slimību agrīnu atklāšanu un kontroli Subsahāras Āfrikā un pasaules mērogā.

ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība (subsidiaritāte) 

Koordinēta un konsekventa ES rīcība palīdzēs pārvarēt pētniecības un inovācijas finansējuma sadrumstalotību, piesaistīt organizāciju kritisko masu un ieguldījumus, kas nepieciešami šīs pasaules veselības problēmas risināšanai, un sekmēs kopdarbību un stratēģisku reakciju uz jaunām/atkārtotām infekcijas slimībām. Tāpat tā vairos Eiropas īstenoto pasākumu un sniegto ieguldījumu ietekmi un izmaksu lietderību. Partnerībai, kura spēj apvienot ES, Eiropas valstis, Āfrikas valstis, citas trešās valstis un privātos pasaules veselības finansētājus, būs milzīga ietekme pasaules līmenī.

B. Risinājumi

Risinājumu varianti izvirzīto mērķu sasniegšanai. Vēlamais risinājums (ja ir). Iemesli (ja nav)

Šo mērķu sasniegšanai papildus tradicionālajiem pamatprogrammas uzaicinājumiem tika izskatīti šādi četri risinājumi:

·kopīgi plānota Eiropas partnerība;

·līdzfinansēta Eiropas partnerība;

·institucionalizēta partnerība saskaņā ar LESD 185. pantu;

·institucionalizēta partnerība saskaņā ar LESD 187. pantu.

Vēlamais risinājums ir institucionalizēta partnerība saskaņā ar 187. pantu. Tā ļaus iesaistīt valstis, kas nav ES dalībvalstis vai asociētās valstis, piemēram, Subsahāras valstis un citas trešās valstis. Tāpat 187. panta risinājums dos iespēju sadarboties ar nozari un labdarības fondiem, kas var palīdzēt virzīt uz priekšu kopīgo pētniecības un inovācijas programmu. Šim risinājumam ir vislielākā spēja piesaistīt līdzekļus un radīt vislielāko ietekmi.

Ieinteresēto personu viedokļi. Atbalsts konkrētiem risinājumiem

Ieinteresētās personas vienprātīgi atbalstīja institucionalizētu Eiropas partnerību saskaņā ar 185. vai 187. pantu. 187. panta risinājums apvienotu plašāku publisku un privātu ieinteresēto personu loku, kas palīdzētu nodrošināt ilgtermiņa saistības, finansiālo drošību un efektīvu organizatorisko struktūru, radot lielāku potenciālo ietekmi.

C. Vēlamā risinājuma ietekme

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) nodrošinātie ieguvumi

Konsekvents ilgtermiņa atbalsts infekcijas slimību pētniecības un inovācijas darbībām, tīkliem, pētniecības spējām un zināšanu apmaiņai starp institūcijām un Eiropas un Subsahāras Āfrikas valstīm samazinās slimību radīto slogu Subsahāras Āfrikas valstīs un nodrošinās labāku kontroli pār jaunām vai no jauna uzliesmojušām infekcijas slimībām Subsahāras Āfrikā un visā pasaulē. Tā kā šī partnerība koncentrējas uz klīniskajiem pētījumiem, tās ietekme izpaustos kā iedarbīgas veselības aprūpes tehnoloģijas, kas ir gatavas ražošanai, izplatīšanai un pārdošanai.

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) izmaksas

Īpašās īstenošanas struktūras darbības izmaksas būtu mazākas nekā 6 miljoni EUR gadā atkarībā no kopējā budžeta apmēra. Tāpat rastos vienreizējas izmaksas 0,3 miljonu EUR apmērā struktūras izveidošanai.

Ietekme uz MVU un konkurētspēju

MVU varēs piedalīties partnerības uzaicinājumos. Paredzams, ka ietekme uz tiem neatšķirsies no parasto pamatprogrammas uzaicinājumu ietekmes. Tomēr ievērojamas iespējas — īpaši veselības aprūpes tehnoloģiju digitalizācijā — varētu veicināt MVU sektora izaugsmi Eiropā un Āfrikā.

Nozīmīga ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm 

Partnerība palīdzēs racionalizēt dalībvalstu tēriņus infekcijas slimību pētniecībai un inovācijai, tostarp starptautiskajai sadarbībai. Tāpat tā palīdzēs Subsahāras Āfrikas valstīm plānot savu veselības aprūpes pētniecības sistēmu budžetus.

Cita nozīmīga ietekme 

Partnerība atbalstīs pētniecību un inovāciju vakcīnu, diagnostikas un zāļu jomā saistībā ar infekcijas slimībām, kas galvenokārt skar valstis ar zemiem un vidējiem ienākumiem, palīdzot nodrošināt veselīgu dzīvi un sekmēt labklājību jebkura vecuma cilvēkiem (3. IAM) un visur izskaust nabadzību visās tās izpausmēs (1. IAM).

Proporcionalitāte 

Vēlamais risinājums nodrošina visus elementus mērķu sasniegšanai un nepārsniedz to, kas ir nepieciešams problēmas atrisināšanai.

D. Turpmākā rīcība

Politikas pārskatīšanas termiņš

Politika tiks pārskatīta saskaņā ar Pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” regulā noteikto laika grafiku un attiecīgajā pamataktā nosakāmajām prasībām.

Top

Briselē, 23.2.2021

SWD(2021) 38 final

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS

Pavaddokuments dokumentam

Priekšlikums Padomes regulai, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa”

Eiropas partnerība Inovatīvas veselības aprūpes jomā

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Ietekmes novērtējums par Eiropas partnerību Inovatīvas veselības aprūpes jomā

A. Rīcības nepieciešamība

Problēmas būtība un nozīme ES mērogā

ES cieš no tā, ka tās izcilā pētniecība veselības aprūpes jomā pietiekami neiemiesojas inovatīvos produktos un pakalpojumos cilvēku veselības uzlabošanai. Līdztekus tam pastāv risks, ka ES varētu zaudēt savu globālo vadošo pozīciju veselības aizsardzības un aprūpes jomā. Šīs problēmas izriet no:

-nepilnīgas izpratnes par slimībām,

-nepietiekamas akadēmisko aprindu un veselības aprūpes nozares kopdarbības,

-ierobežotas dažādu nozares sfēru kopdarbības un

-tirgus šķēršļiem, kuri ietekmē veselības aizsardzības un aprūpes inovāciju ieviešanu.

Ja šīs problēmas netiks risinātas, tās izraisīs veselības aprūpes pētniecības un inovācijas darbību panīkumu ES un ierobežos uzlabojumus veselības aprūpes kvalitātē, negatīvi ietekmējot sabiedrības veselību un labklājību. Ierosinātā iniciatīva risina šīs problēmas un reaģē uz iepriekšējās iniciatīvas — kopuzņēmuma “2. ierosme inovatīvu zāļu jomā” (KU IMI 2) — starpposma izvērtēšanas galveno ieteikumu, t. i., sekmēt ne tikai farmācijas, bet arī citu nozares sfēru aktīvu iesaisti.

Sasniedzamie mērķi 

-Ieguldījums tādas ES mēroga veselības aprūpes pētniecības un inovācijas ekosistēmas izveidē, kura veicina zinātnisko zināšanu pārveidošanu inovācijās, kas reaģē uz tiešo lietotāju, pacientu un veselības aprūpes speciālistu vajadzībām,

-sekmēta tādu uz cilvēkiem orientētu inovāciju izstrāde, kuras apmierina vēl neapmierinātas sabiedrības veselības vajadzības, un

-konkurētspējīgāka ES veselības aprūpes nozare, pateicoties uzlabotai pārnozaru kopdarbībai.

ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība (subsidiaritāte) 

Veselības aizsardzības problēmas pēc būtības ir globālas, un tāda ir arī to risināšanai nepieciešamā pētniecība un inovācija. Vairums ar veselības jomu saistīto tiesisko regulējumu, kas reglamentē jaunu veselības aprūpes tehnoloģiju (piemēram, klīnisko izmēģinājumu, zāļu, medicīnisko ierīču, in vitro diagnostikas un uzlaboto terapiju jomā) izstrādi un ieviešanu tirgū, ir balstīti uz ES reglamentējošajiem noteikumiem. Lielākā daļa uzņēmumu, kas darbojas veselības aprūpes jomā, ir pārstāvēti visā ES. Iniciatīvas tvērums un apmērs ir tāds, ka nepietiek ar atsevišķu dalībvalstu spējām un ir nepieciešams mobilizēt resursus un ieinteresētās personas ES līmenī.

B. Risinājumi

Risinājumu varianti izvirzīto mērķu sasniegšanai. Vēlamais risinājums (ja ir). Iemesli (ja nav)

Iespējamie risinājumi ir šādi:

-parastie pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” uzaicinājumi,

-kopīgi plānota partnerība un

-institucionalizēta partnerība saskaņā ar LESD 187. pantu.

Vēlamais risinājums ir institucionalizēta partnerība. Tā nodrošina vislabāko ietekmes un izmaksu attiecību, ņemot vērā arī saistītos riskus, un sola mērķu efektīvu sasniegšanu un paredzamās ietekmes panākšanu.

Ieinteresēto personu viedokļi. Atbalsts konkrētiem risinājumiem

Institucionalizētās partnerības risinājums guva visplašāko atbalstu visās apspriešanas darbībās visās ieinteresēto personu kategorijās (dalībvalstis, nozares apvienības, pētnieki, valsts iestādes, NVO un sabiedrība kopumā). Pateicoties ilgtermiņa saistībām un finansējumam, tā tika uzskatīta par visiedarbīgāko risinājumu zinātniskās, ekonomiskās un sociālās ietekmes ziņā. Juridiski saistošā vienošanās tika atzinīgi novērtēta kā tāda, kas raisa uzticību, jo īpaši attiecībā uz intelektuālā īpašuma pārvaldību, tādējādi sekmējot ietekmes radīšanai nepieciešamo datu kopīgošanu. Visas ieinteresēto personu grupas, bet jo īpaši publiskais sektors, uzskatīja, ka iespēja ieņemt būtisku lomu pētniecības programmas noteikšanā ir izšķirīgi svarīga sociālās ietekmes radīšanai.

C. Vēlamā risinājuma ietekme

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) nodrošinātie ieguvumi

Institucionalizēta partnerība vislabāk nodrošinātu to, ka privātais un publiskais sektors turpina būt pilnīgi iesaistīti kopīgi apstiprinātas ilgtermiņa stratēģijas īstenošanā pētniecībai un inovācijai veselības jomā. Tas saskan ar nolūku piesaistīt nozares finansiālos resursus un ieguldījumus natūrā ar mērķi maksimāli palielināt ES finansējuma ietekmi. Tas atbalstītu tādas veselības inovācijas stratēģijas izstrādi, kas ir pilnīgi saskaņota ar Komisijas politikas prioritātēm. Vēlamais risinājums arī ļautu izveidot programmu biroju īpaša administratīvā atbalsta sniegšanai un koordinācijas un komunikācijas darbību veikšanai.

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) izmaksas 

ES un iesaistītās nozares apvienības kopīgi finansēs partnerību, apvienībām nodrošinot vismaz 50 % no kopējā budžeta. Partneriem arī būs jāmobilizē nepieciešamie resursi finansēto darbību darbības izmaksu un programmu biroja administratīvo izmaksu segšanai. Apvienības arī veiks papildu uzdevumus, kā noteikts tiesību aktā.

Ietekme uz MVU un konkurētspēju

Pateicoties ciešai mijiedarbībai starp veselības aprūpes nozari (ieskaitot MVU) un akadēmiskajām aprindām, visi partneri stiprinātu savu zinātnisko bāzi inovatīvu veselības aprūpes risinājumu nodrošināšanai. Tādā veidā, un ja agrīni tiktu iesaistīti citi sabiedrības veselības jomas dalībnieki, nozare būtu spējīga labāk reaģēt uz tiešo lietotāju, t. i., pacientu, veselības aprūpes speciālistu un veselības aprūpes nodrošinātāju, vajadzībām. Tas uzlabotu arī nozares konkurētspēju pasaules tirgos un stiprinātu ES ekonomiku un tehnoloģisko suverenitāti. Vairāku nozares sfēru integrācija radītu dinamiskāku, MVU draudzīgāku kopdarbības pētniecības un inovācijas ekosistēmu.

Nozīmīga ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm 

Nav būtiskas ietekmes uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm.

Cita nozīmīga ietekme 

Pozitīvs ieguldījums pamattiesībās (tiesības uz veselību un tiesības uz veselības aprūpi, ieskaitot profilaktisko aprūpi un ar ārstēšanu saistītu aprūpi).

No jauna izstrādāti, uz datiem balstīti veselības aprūpes produkti un digitālie rīki varētu ietekmēt personas veselības datu apstrādi un tādējādi arī tiesības uz privātumu.

Digitālie rīki varētu pozitīvi ietekmēt viedās veselības aprūpes vērtības ķēdi un standartizāciju, atbalstot ES nozares vadošo pozīciju.

Nav ietekmes uz vienkāršošanu, regulējuma aspektiem vai administratīvo slogu.

Proporcionalitāte 

Vēlamais risinājums ir proporcionāls tam, kas ir nepieciešams aprakstīto problēmu risināšanai.

D. Turpmākā rīcība

Politikas pārskatīšanas termiņš

Iniciatīva tiktu pārskatīta saskaņā ar pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” noteikumiem un lēmumiem, kas jānosaka attiecīgajā Padomes regulā.

Top

Briselē, 23.2.2021

SWD(2021) 38 final

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS

Pavaddokuments dokumentam

Priekšlikums Padomes regulai, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa”

Eiropas partnerība svarīgu digitālo tehnoloģiju jomā

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Kopsavilkums

Ietekmes novērtējums par potenciālu institucionalizētu Eiropas partnerību svarīgu digitālo tehnoloģiju jomā

A. Rīcības nepieciešamība

Problēmas būtība un nozīme ES mērogā

“Svarīgas digitālās tehnoloģijas” (SDT) ir elektroniskie komponenti un sistēmas, kas veido pamatu visiem digitālajiem produktiem un pakalpojumiem. Tās uzskata par svarīgām, jo tās ir digitālo sistēmu pamatelementi.

Ja ES neuzturēs savu vadošo pozīciju elektronisko komponentu un sistēmu jomā, tā riskē zaudēt savu spēcīgo pozīciju tirgū tādās nozarēs kā autobūve, veselības aprūpe, rūpnieciskā ražošana, aerokosmiskā nozare un drošība.

Tāpat ES riskē iepalikt tādās jaunās paradigmās un tehnoloģijās kā mākslīgais intelekts (AI) un perifērdatošana un saistītajos tirgos, kuri rada pieprasījumu pēc elektroniskajiem komponentiem un sistēmām, kam būs jāuzrāda tāds snieguma līmenis, kurš atšķiras no pašlaik pieejamā.

Ievērojama problēma, ar ko ES saskartos, ir uzticamu un drošu komponentu tehnoloģiju piegādes drošība kritiskajām infrastruktūrām un rūpniecības nozarēm, kas ir būtiskas ekonomikai.

Šo SDT nesaskaņotība ar ES politikas prioritātēm laupītu tai būtisku instrumentu digitālās pārveides izmantošanai sociālo un vides mērķu sasniegšanā.

Sasniedzamie mērķi

Pētniecības un inovācijas centieni, kas ir pietiekami apjomīgi un pietiekami labi koordinēti, lai apkopotu resursu kritisko masu, organizētu dažādas kompetences un intereses un tos vērstu uz kopīgas programmas īstenošanu ar nolūku līdz 2030. gadam sasniegt tālāk minētos mērķus.

1.Stiprināt ES tehnoloģisko suverenitāti attiecībā uz elektroniskajiem komponentiem un sistēmām ar nolūku atbalstīt “vertikālo” nozaru un kopējās ekonomikas nākotnes vajadzības

Nodrošināt, ka ES noturas modernu elektronisko komponentu un sistēmu tehnoloģiju jomas priekšgalā, sekmējot noturīgas stratēģiskās vērtības ķēdes. Tam būs aizvien lielāka nozīme, turpinoties digitālajai pārveidei un digitālajām tehnoloģijām aizvien vairāk ienākot dažādās nozarēs.

Lielākai suverenitātei vajadzētu izpausties kā elektronisko komponentu un sistēmu izstrādes un ražošanas vērtības dubultojumam ES līdz 2030. gadam saskaņā ar ES svērumu produktos un pakalpojumos kopumā.

2.Nostiprināt ES zinātnisko izcilību un vadošo lomu jaunu komponentu un sistēmu tehnoloģiju inovācijas jomā

Turpmāka miniaturizācija, tuvinoties fiziskajām robežām, AI ātrā izplatīšanās un perifērdatošanas un alternatīvu datošanas paradigmu parādīšanās paver jaunas iespējas elektroniskajiem komponentiem un sistēmām un to lietojumiem. Spēcīga zinātniskā bāze jaunajās jomās varētu ļaut ES izmantot šādas iespējas. Jauno tehnoloģiju jomas MVU un jaunuzņēmumi var gūt labumu no jaunajām ekosistēmām un palīdzēt tās veidot.

MVU vajadzētu būt vismaz trešdaļai no kopējā SDT iniciatīvas dalībnieku skaita un saņemt vismaz 20 % no publiskā finansējuma.

3.Nodrošināt, ka komponentu un sistēmu tehnoloģijas risina Eiropas sabiedrības un vides problēmas

ES un valstu publiskā sektora iestādēm būtu nozīmīga loma koordinētā iniciatīvā, nodrošinot tās atbilstību politikas prioritātēm. Elektronisko komponentu un sistēmu tehnoloģijām būtu jānodrošina pareizais uzticamības un privātuma līmenis un jāpalīdz sasniegt ES vides mērķus.

Iniciatīvas nolūks būtu panākt enerģijas patēriņa samazinājumu par 32,5 % līdz 2030. gadam 1 .

ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība (subsidiaritāte) 

Elektroniskie komponenti un sistēmas veido pamatu ražošanas vērtības ķēdēm, kam ir būtiska sociālā un ekonomiskā ietekme visā Eiropā.

Tehnoloģiskā progresa ātrais temps nozarē līdztekus faktam, ka ASV un Āzijas valstis veic apjomīgus ieguldījumus vadošās pozīcijas nodrošināšanā un savas atkarības no citiem reģioniem mazināšanā, pieprasa koordinētu reakciju ES līmenī.

Neviena atsevišķa valsts vai organizācija nevarētu sasniegt iepriekš aprakstītos mērķus. Tikai ES līmeņa mobilizācija, kurā iesaistītas dalībvalstis un nozare, nodrošinās nepieciešamo stratēģisko pieeju un resursu, kompetenču un interešu kritisko masu.

B. Risinājumi

Risinājumu varianti izvirzīto mērķu sasniegšanai. Vēlamais risinājums (ja ir). Iemesli (ja nav)

Kā instrumenti pētniecības un inovācijas atbalstam tika izskatīti šādi risinājumi:

·tradicionālie uzaicinājumi pamatprogrammas ietvaros (bāzes scenārijs);

·kopīgi plānota Eiropas partnerība (1. risinājums) un

·institucionalizēta Eiropas partnerība saskaņā ar LESD 187. pantu (3. risinājums).

Vēlamais risinājums ir institucionalizēta Eiropas partnerība, jo tā nodrošinātu, ka plašākai elektronisko komponentu un sistēmu nozarei ir aktīva loma pētniecības un inovācijas programmas noteikšanā kopā ar publiskā sektora iestādēm (ES un valstu līmenī) iepriekš aprakstīto mērķu sasniegšanai. Tas nodrošinātu ilgtspējīgas saistības no partnerības dalībnieku puses apstiprinātās septiņu gadu programmas laikā un stabilu struktūru efektīvai īstenošanai un koordinācijai ar saistītām iniciatīvām. Īpaši svarīga būtu mijiedarbība ar digitālās jomas partnerībām (piemēram, fotonikas, augstas veiktspējas datošanas, viedo tīklu un pakalpojumu, AI, datu un robotikas partnerību) un lietojumiem (veselības aprūpe, autobūve, ražošana, kosmoss).

Novērtējumā tika konstatēts, ka šis risinājums piedāvā vislielāko “virzieniskumu” (nodrošinot saskaņotību ar pētniecības un inovācijas programmu) un “papildināmību” (nodrošinot sviras efektu).

Ieinteresēto personu viedokļi. Atbalsts konkrētiem risinājumiem

Pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” partnerību apspriešanā ar dalībvalstīm 96 % uzskatīja, ka SDT partnerība ir svarīga to valsts rīcībpolitikām un prioritātēm, kā arī nozarēm, pētniecības organizācijām un universitātēm.

Atklātajā sabiedriskajā apspriešanā 82 % respondentu norādīja, ka SDT iniciatīva būtu būtiska vai ļoti būtiska uzticamu komponentu un sistēmu pieejamības nodrošināšanai. Jo īpaši šo viedokli atbalstīja nozares apvienības, universitātes, pētniecības un tehnoloģiju organizācijas, dalībvalstis un lieli uzņēmumi.

Daudzi respondenti (vairāk nekā 40 %) institucionalizētu partnerību uzskatīja par piemērotāko risinājumu. To vidū ir līdzsvaroti pārstāvēta nozare (lielie uzņēmumi un MVU), pētniecības organizācijas un dalībvalstis. Ietekmes novērtējuma sagatavošanai veiktā pētījuma ietvaros intervētās ieinteresētās personas arī pauda spēcīgu atbalstu šim risinājumam.

Mazākuma viedokli paudušie (piemēram, no pētniecības organizācijām) norādīja, ka šim risinājumam ir lielākas sarežģītības risks. Tomēr ierosinātajā iniciatīvā ir pievērsta uzmanība procedūru un prakses saskaņošanai un vienkāršošanai.

C. Vēlamā risinājuma ietekme

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) nodrošinātie ieguvumi 

Uz LESD 187. pantu balstīta partnerība varētu:

·atbalstīt stratēģisku ES pētniecības un inovācijas programmu (SRIA) elektronisko komponentu un sistēmu tehnoloģiju jomā, saskaņojot ES, iesaistīto valstu un nozares prioritātes kritiskās masas nodrošināšanai;

·rēķināties ar tūlītējām ieguldījumu saistībām no partnerības publisko (ES un valstu) un privāto dalībnieku puses;

·nodrošināt centrāli pārvaldītu struktūru, kas atbalsta privāto dalībnieku ilgtermiņa iesaisti vērienīgas programmas īstenošanā; un

·nodrošināt augstu līdzekļu piesaistes attiecību (1:3), kombinējot ES finansējumu ar dalībvalstu un nozares ieguldījumiem (1 EUR no ES, 1 EUR no iesaistītajām valstīm, 2 EUR no privātajiem dalībniekiem), pētniecības un inovācijas resursu kritiskās masas mobilizēšanai.

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) izmaksas 

Tā kā nākotnes SDT iniciatīva izmantotu pašreizējo ECSEL struktūru, vēlamā risinājuma īstenošanas izmaksas ir kopuzņēmuma biroja kārtējās izmaksas iniciatīvas īstenošanas laikposmā. Šīs izmaksas lielā mērā kompensē iepriekš minētie ieguvumi, jo īpaši līdzfinansējuma sviras efekts, kas palīdz apkopot vērienīgo mērķu sasniegšanai nepieciešamo resursu apjomu. KU ECSEL tiktu pielāgots SDT partnerībai, un kopējās īstenošanas izmaksas saglabātos nemainīgas.

Ietekme uz MVU un konkurētspēju

Viens KU ECSEL starpposma novērtējuma ieteikums ir stimulēt aktīvāku MVU iesaisti. Paredzams, ka koncentrēšanās uz jaunajām tehnoloģijām un mērķis vairot izstrādes spēju (jomas, kurās MVU darbojas īpaši aktīvi) iniciatīvai piesaistīs lielāku skaitu mazu uzņēmumu, kuriem būs būtiskāka loma. Ir paredzēti īpaši pasākumi (piemēram, piekļuve tehnoloģijām un eksperimenti) mazu piegādātāju un lietotāju iesaistīšanai ekosistēmā.

Nozīmīga ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm 

SDT partnerība ir balstīta uz trīspusēju modeli (Komisija, dalībvalstis un nozare) ar iesaistīto valstu (dalībvalstu un asociēto valstu) finansiālajiem ieguldījumiem un administratīvo iesaisti. Minētais modelis pašlaik tiek veiksmīgi izmantots KU ECSEL.

Cita nozīmīga ietekme 

Izstrādājot un ieviešot elektronisko komponentu un sistēmu tehnoloģijas, tiks ņemtas vērā pamattiesības, jo īpaši iedzīvotāju drošums un drošība un tiesības uz privātumu.

Proporcionalitāte 

Vēlamais risinājums nodrošina visus elementus mērķu sasniegšanai un nepārsniedz to, kas ir nepieciešams.

D. Turpmākā rīcība

Politikas pārskatīšanas termiņš

Partnerība tiks regulāri pārskatīta projektu, tehnoloģiju/nozares un programmas līmenī. Pēc trīs darbības gadiem ir plānota neatkarīgas ekspertu grupas veikta starpposma izvērtēšana. Regulārā izvērtēšanā novērtēs progresu attiecībā uz iniciatīvas mērķiem, paredzamo ietekmi un ieguldījumu ES politikas prioritātēs.

(1)

     Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2018/2002 (2018. gada 11. decembris), ar ko groza Direktīvu 2012/27/ES par energoefektivitāti (OV L 328, 21.12.2018., 210. lpp.).

Top

Briselē, 23.2.2021

SWD(2021) 38 final

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS

Pavaddokuments dokumentam

Priekšlikums Padomes regulai, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa”

Eiropas partnerība viedo tīklu un pakalpojumu jomā

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Kopsavilkums (maks. 2 lappuses)

Ietekmes novērtējums par potenciālu institucionalizētu Eiropas partnerību viedo tīklu un pakalpojumu jomā 1

A. Rīcības nepieciešamība

Problēmas būtība un nozīme ES mērogā

Eiropas tīklu un pakalpojumu nozare saskaras ar rūpnieciskās konkurētspējas un tehnoloģiskās suverenitātes problēmām attiecībā uz 5G infrastruktūru izvēršanu kā pamatu vadošajiem digitālajiem tirgiem un pētniecību un inovāciju saistībā ar 6G sistēmām. Minētās problēmas ietver:

·Eiropas nespēju pilnībā izmantot ekonomikas digitalizācijas potenciālu;

·ierobežotu tehnoloģisko suverenitāti attiecībā uz viedo tīklu un pakalpojumu vērtības ķēžu kritiskajām tehnoloģijām — jo īpaši arvien augošās globālās konkurences dēļ, ar ko saskaras Eiropas piegādātāji;

·lēnu infrastruktūras platformu izvēršanu vadošajiem digitālajiem tirgiem un

·ierobežotu interesi risināt sabiedrības problēmas, piemēram, klimata pārmaiņas, ar digitālajiem risinājumiem.

Problēmas saasina šādi galvenie faktori:

û5G jaudas nepietiekamība modernu komunikācijas un datošanas prasību apmierināšanai;

ûnepietiekamā ES rīcībspēku klātbūtne globālajās digitālajās vērtības ķēdēs;

ûES vērtības ķēžu integrācijas trūkums;

û5G lēnā izstrāde;

ûnepieciešamība pēc kiberdrošības, ētikas un privātuma un

ûenergoefektivitātes trūkums.

Paredzams, ka iepriekš aprakstīto problēmu dēļ tehnoloģiskā suverenitāte attiecībā uz viedo tīklu un pakalpojumu vērtības ķēžu kritiskajām tehnoloģijām būs ierobežota, trūks infrastruktūras platformu inovācijai un radīsies risks atpalikt uz 6G balstītu tīklu un pakalpojumu pētniecībā.

Sasniedzamie mērķi

Mērķis ir nodrošināt tehnoloģisko suverenitāti viedo tīklu un pakalpojumu vērtības ķēžu jomā. Šajā kontekstā mērķis ir dot iespēju Eiropas dalībniekiem attīstīt pētniecības un inovācijas spējas saistībā ar 6G tehnoloģijām kā pamatu nākotnes digitālajiem pakalpojumiem laikposmā līdz 2030. gadam. Tāpat iniciatīvas mērķis ir veicināt vadošu 5G infrastruktūras un pakalpojumu tirgu attīstību Eiropā. Abas darbību kopas (5G infrastruktūras izvēršanai un 6G pētniecībai un inovācijai) sekmēs nākotnes viedo tīklu un pakalpojumu saskaņotību ar ES politiku un sabiedrības vajadzībām tādās jomās kā energoefektivitāte, privātums, ētika un kiberdrošība.

ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība (subsidiaritāte) 

Partnerība pievērsīsies pārrobežu/transnacionālām problēmām, resursu apvienošanai, stratēģiskiem ceļvežiem, nepieciešamībai nodrošināt kritisko masu politikas mērķu sasniegšanai, nepieciešamībai koordinēt dažāda veida rīcībspēkus dažādās digitālās ekonomikas nozarēs — jautājumiem, ko dalībvalstis, rīkojoties atsevišķi, nevar tikpat labi atrisināt, jo īpaši attiecībā uz pētniecību un inovāciju 6G sistēmu jomā.

B. Risinājumi

Risinājumu varianti izvirzīto mērķu sasniegšanai. Vēlamais risinājums (ja ir). Iemesli (ja nav)

Iespējamie risinājumi ir šādi:

·bāzes scenārijs — tradicionālie pamatprogrammas uzaicinājumi;

·1. risinājums — kopīgi plānota Eiropas partnerība;

·2. risinājums — institucionalizēta Eiropas partnerība.

Vēlamais ir 2. risinājums, kuram, visticamāk, būs vislielākā zinātniskā, ekonomiskā un sociālā ietekme un lielāka saskaņotība, lai gan tas ir pats dārgākais un sarežģītākais risinājums.

Ieinteresēto personu viedokļi. Atbalsts konkrētiem risinājumiem

Ieinteresētās personas ir atzinušas partnerības pieejas nozīmīgumu Eiropas nākotnes tīklu un pakalpojumu ekosistēmai visās digitālajās vērtības ķēdēs. Apspriešana liecināja par atbalstu kopīgi plānotai vai institucionalizētai partnerībai, taču daudzi respondenti, ieskaitot galvenos dalībniekus, arī uzsvēra, ka ir atvērti abiem modeļiem atkarībā no vairākiem administratīviem un juridiskiem faktoriem.

C. Vēlamā risinājuma ietekme

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) nodrošinātie ieguvumi

Ieguvumus acīmredzami maksimāli palielina institucionalizētas partnerības risinājums (2. risinājums), kurš:

1)    būtu iedarbīgāks, īpaši ekonomiskās, tehnoloģiskās un sociālās ietekmes ziņā, nodrošinot spēcīgāku ieinteresēto personu apņemšanos un sniedzot ieguldījumu regulējuma un standartizācijas pasākumos un publiskajā politikā, tostarp tehnoloģiskajā suverenitātē un zaļā kursa mērķos;

2)    uzlabotu ārējo saskaņotību, nodrošinot iedarbīgus sakarus ar citām iniciatīvām un skaidru uzdevumu veidot sinerģijas ar ES, valstu un reģionālajām programmām, īpaši izvēršanas nolūkos; un

3)    nodrošinātu ļoti labu kopējo efektivitāti, neraugoties uz papildu izmaksām.

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) izmaksas

Izmaksas ir saistītas ar kopuzņēmuma izveidi un tā darbību.

Ietekme uz MVU un konkurētspēju

Vislielāko labumu gūs ES uzņēmumi tīklu veidošanas, mākoņdatošanas un lietu interneta jomā, tāpat arī “vertikālo” nozaru uzņēmumi. Iniciatīvai vajadzētu arī palīdzēt uzņēmumiem maksimāli palielināt pētniecības un izstrādes ieguldījumu produktivitāti un paātrināt izstrādes procesu, kas uzlabotu to konkurētspēju. ES MVU un mikrouzņēmumi šajā jomā saņems tiešus un netiešus ekonomiskos ieguvumus. Partnerība neuzliks tiem tiesību aktos noteiktus pienākumus, bet gan drīzāk radīs iespējas samazināt jaunu produktu izstrādes izmaksas un palīdzēs tiem vieglāk piekļūt ieguldījumiem pieprasītu risinājumu izvēršanai ES mērogā.

Nozīmīga ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm 

Ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm aprobežosies ar līdzdalību pārvaldībā.

Cita nozīmīga ietekme 

Būs pozitīva ietekme uz konkurētspēju, globālo standartizāciju un saistīto tirdzniecību un ieguldījumiem.

Proporcionalitāte 

Vēlamais risinājums nepārsniedz to, kas ir nepieciešams sākotnējās problēmas atrisināšanai.

D. Turpmākā rīcība

Politikas pārskatīšanas termiņš

Partnerība tiks pārskatīta saskaņā ar pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” standartpolitiku partnerību pārskatīšanai, visticamāk, ietverot ikgadējo galveno darbības rādītāju (KPI) pārskatīšanu un padziļinātu pārskatīšanu pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” starpposmā un beigu posmā.

(1)

     “Viedie tīkli un pakalpojumi” ir darba nosaukums; tas, sekojot augsta līmeņa politiskiem norādījumiem, tiks laikus koriģēts pirms Komisijas priekšlikuma pieņemšanas.

Top

Briselē, 23.2.2021

SWD(2021) 38 final

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS

Pavaddokuments dokumentam

Priekšlikums Padomes regulai, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa”

Eiropas partnerība Eiropas dzelzceļa sistēmas pārveidošanai

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Kopsavilkums (maks. 2 lappuses)

Ietekmes novērtējums par Eiropas partnerību Eiropas dzelzceļa sistēmas pārveidošanai

A. Rīcības nepieciešamība

Problēmas būtība un nozīme ES mērogā

Risināmā problēma ir dzelzceļa nozares nespēja izstrādāt kopīgu redzējumu par pārmaiņu veikšanu, kas ļautu ātri ieviest modernās tehnoloģijas (īpaši digitalizāciju un automatizāciju) ar nolūku nodrošināt pilnīgi savstarpēji izmantojamu, elastīgu un izmaksefektīvu dzelzceļa sistēmu.

Galvenie faktori ir:

·nozares sadrumstalotība — vairuma inovāciju iedarbīgai izmantošanai ļoti sarežģītā sistēmā ir nepieciešama koordinācija starp dalībvalstīm, starp infrastruktūru un ritošo sastāvu un starp dažādu apakšsistēmu attīstītājiem;

·nepieciešamība pēc saskaņotības starp pētniecību un inovāciju un standartizāciju/regulējumu;

·ierobežota un nekoordinēta līdzdalība pētniecībā un inovācijā;

·augstas pētniecības un inovācijas izmaksas un riski un ilgs izpildes laiks; un

·nepietiekama saskaņotība.

Sekas, kas ietekmē visas ieinteresētās personas visā vērtības ķēdē, ir tādas, ka dzelzceļa nozare:

ûsniedz ierobežotu ieguldījumu ilgtspējīgākas transporta sistēmas veidošanā;

ûir atkarīga no specifiskiem produktiem, kuri ir dārgi un neelastīgi lietošanā; un

ûir mazāk konkurētspējīga salīdzinājumā ar citiem transporta veidiem.

Sasniedzamie mērķi

Galvenie mērķi ir šādi:

Ømodernizēt dzelzceļu Eiropā, lai tas var palielināt savu tirgus daļu;

Øveicināt kravu pārvadājumus pa dzelzceļu ar nolūku samazināt transporta radītās siltumnīcefekta gāzu emisijas un

Øturpināt virzīties uz vienotas Eiropas dzelzceļa telpas izveides pabeigšanu, radot integrētu un ilgtspējīgu dzelzceļa sistēmu, kura pilnīgi izmanto digitalizācijas un automatizācijas sniegtās priekšrocības.

Tas, savukārt, vairotu dzelzceļa nozares ieguldījumu sabiedrības attīstībā ES, palielinot dzelzceļa kravu pārvadājumu spēju un jaudu, un nodrošinātu, ka ar dzelzceļu saistītā pētniecība un inovācija ir balstīta uz pieeju, kas ir orientēta uz lietotājiem un labāk pielāgota tirgus vajadzībām.

ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība (subsidiaritāte) 

Kopīga Eiropas stratēģija ar dzelzceļu saistītai pētniecībai un inovācijai palīdzētu nodrošināt labāk koordinētu, uz tirgu vērstu pieeju, kas spēs apvienot ieinteresētās personas kopīga vispārējā redzējuma īstenošanai. Tas ļautu dzelzceļa nozarei sasniegt Eiropas transporta un plašākas politikas mērķus, vairojot dzelzceļa transporta pievilcību salīdzinājumā ar citiem transporta veidiem.

B. Risinājumi

Risinājumu varianti izvirzīto mērķu sasniegšanai. Vēlamais risinājums (ja ir). Iemesli (ja nav)

Risinājumi dzelzceļa pētniecības un inovācijas atbalstam ir šādi:

·tradicionālie pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” uzaicinājumi;

·kopīgi plānota partnerība vai

·institucionalizēta partnerība saskaņā ar LESD 187. pantu.

Institucionalizēta partnerība ir vēlamais risinājums, jo tas ir vienīgais risinājums, kas nodrošina platformu kopīgai pētniecības un inovācijas attīstīšanai atbilstīgi saskaņotam vispārējam redzējumam. Tāpat tā vislabāk nodrošina ilgtermiņa stratēģiju un ES un nozares saistības. Tā ir apliecinājusi savu vērtību pašreizējā kopuzņēmumā S2R. Šā risinājuma stabilitāte un ES un nozares partneru juridiskās saistības būtu svarīgs nosacījums ieinteresēto personu iesaistei pēc Covid-19 uzliesmojuma un tā sagaidāmās ekonomiskās ietekmes, kas varētu ietvert nozares pētniecībā un inovācijā ieguldīto līdzekļu samazināšanu.

Ieinteresēto personu viedokļi. Atbalsts konkrētiem risinājumiem

Vairāk nekā 65 % respondentu norādīja, ka institucionalizētas partnerības ir vispiemērotākais veids dzelzceļa jomas problēmu risināšanai un Eiropas dzelzceļa sistēmas pārveidošanai. Jo īpaši tie minēja produktu izstrādes pilnu ciklu, ilgtermiņa saistības un pārņemšanu tirgū.

C. Vēlamā risinājuma ietekme

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) nodrošinātie ieguvumi

Institucionalizēta partnerība ir labākais veids, kā nodrošināt, ka privātais un publiskais sektors turpina būt pilnīgi iesaistīti ilgtermiņa stratēģijas izstrādē un īstenošanā dzelzceļa pētniecības un inovācijas jomā, un vienlaikus veicināt galveno ieinteresēto personu plašu līdzdalību. Šis risinājums nodrošina ievērojamu zinātnisko, ekonomisko, tehnoloģisko un sociālo ietekmi, piemēram, inovatīvu risinājumu pārņemšanu tirgū un emisiju samazinājumus. Tāpat tas piesaistīs nozares finansiālos resursus un ieguldījumus natūrā ar mērķi maksimāli palielināt Komisijas finansējuma ietekmi.

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) izmaksas

KU S2R izmaksas vienā darbības gadā ir 3,5 miljoni EUR (1,6 miljoni EUR administratīvo izmaksu segšanai + 1,9 miljoni EUR personāla izmaksām). Tā kopējās kārtējās izmaksas nevar pārsniegt 27 miljonus EUR (50 % no ES; 50 % no citiem dalībniekiem). Šīs atsauces izmaksas būtu jāpielāgo, pamatojoties uz Eiropas dzelzceļa sistēmas pārveides kandidātpartnerības vērienu, programmu un budžetu.

Ietekme uz MVU un konkurētspēju

Nākotnes partnerības koordinēta plaša ieinteresēto personu līdzdalība un tīklu izveide universitāšu un pētniecības organizāciju sasaistīšanai rosinātu vairāk iesaistīties mazos un vidējos uzņēmumus, kuriem piemīt nepieciešamā elastība inovāciju izstrādei un relatīvi ātrai ieviešanai tirgū.

Institucionalizētai partnerībai būtu ievērojama ietekme uz konkurētspēju gan dzelzceļa transporta nozarē, gan dzelzceļa apgādes nozarē. Tā nodrošinātu to, ka liela daļa pētniecības un inovācijas rezultātu tiktu pārņemti tirgū.

Nozīmīga ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm 

Institucionalizēta partnerība spētu vienkāršot administrēšanu, kas saistīta ar dalībnieku dalību pētniecības un inovācijas darbībās. Tā varētu nodrošināt saskaņotību starp valstu pētniecības un inovācijas programmu izstrādi dzelzceļa jomā, tādējādi kopumā nodrošinot publisko resursu labāku izlietojumu.

Cita nozīmīga ietekme 

Iniciatīva:

üievērojami stiprinātu ES iedzīvotāju tiesības, vairāk uzsverot valsts, reģionālo un vietējo dzelzceļa sistēmu integrēšanu ar citiem transporta veidiem; un

üsekmētu produktīvu dialogu starp pētniecības un inovācijas darbībās iesaistītajiem un tiem, kas atbild par dzelzceļa politiku un regulējumu starptautiskā un valsts līmenī (ieskaitot starptautiskās standartizācijas iestādes).

Proporcionalitāte 

Institucionalizēta partnerība nodrošinātu to, ka privātais un publiskais sektors turpina būt pilnīgi iesaistīti ilgtermiņa stratēģijas izstrādē un īstenošanā dzelzceļa pētniecības un inovācijas jomā, un piesaistītu nozares finansiālos resursus un ieguldījumus natūrā ar mērķi maksimāli palielināt Komisijas finansējuma ietekmi un īstenot zaļā kursa prioritātes. Tādējādi vēlamais risinājums nepārsniedz to, kas ir nepieciešams sākotnējās problēmas atrisināšanai un iniciatīvas mērķu sasniegšanai.

D. Turpmākā rīcība

Politikas pārskatīšanas termiņš

Ierosinātās institucionalizētās partnerības starpposma izvērtēšana tiktu veikta pēc trīs darbības gadiem.

Top

Briselē, 23.2.2021

SWD(2021) 38 final

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS

Pavaddokuments dokumentam

Priekšlikums Padomes regulai, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa”

Eiropas partnerība integrētai gaisa satiksmes pārvaldībai

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Ietekmes novērtējums par Eiropas partnerību integrētai gaisa satiksmes pārvaldībai

A. Rīcības nepieciešamība

Problēmas būtība un nozīme ES mērogā

Neraugoties uz ievērojamo progresu, kas pēdējā desmitgadē panākts gaisa satiksmes pārvaldības (ATM) infrastruktūras modernizēšanā, līdz 10 % no lidojumu radītajām CO2 emisijām izraisa sadrumstalota ATM infrastruktūra, kas digitalizācijas un automatizācijas priekšrocības neizmanto pilnīgi; šīs emisijas ir iespējams novērst. Turklāt Covid-19 krīzei ir bijusi ievērojama ietekme uz gaisa pārvadājumiem, un tā ir atklājusi pastāvošo ATM sistēmu nepilnības. Nekad iepriekš nav bijis tik liels spiediens ATM infrastruktūrai kļūt izmaksefektīvākai, noturīgākai un labāk pielāgojamai gaisa satiksmes svārstībām, kā arī piemērotai jaunu gaisa kuģu veidu apkalpošanai.

Būtu arī jāsaīsina ATM inovācijas cikls, ļaujot rūpnieciskajiem nozares dalībniekiem saglabāt konkurētspēju un apgādāt plašu lietojumu klāstu tādās jomās kā transports (piemēram, pasažieru un kravas pārvadājumi, droni un gaisa mobilitāte pilsētās) un aizsardzība un drošība (civilās un militārās jomas sadarbība gaisa telpas pārvaldībā).

Šo dažādo problēmu risināšanai strauji mainīgā un sarežģītā kontekstā ir nepieciešami ievērojami kolektīvi centieni, kuru mērķis ir veicināt sadarbību un ieguldījumus inovācijās, ko nevar nodrošināt neviena atsevišķa ieinteresētā persona vai dalībvalsts, rīkojoties vienatnē. Aviācija pēc būtības ir starptautiska, un tai nepieciešama kopīga, koordinēta rīcība.

Sasniedzamie mērķi

Mērķis ir trīskāršs:

1)    ievest Eiropas ATM digitālajā laikmetā ar nolūku padarīt to noturīgāku un pielāgojamu satiksmes svārstībām;

2)    stiprināt pilotējamu un bezpilota gaisa pārvadājumu konkurētspēju ES ar nolūku atbalstīt ekonomisko izaugsmi un atveseļošanu pēc Covid-19 krīzes;

3)    padarīt Eiropas vienoto gaisa telpu par visefektīvāko un videi draudzīgāko gaisa telpu pasaulē.

ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība 

ES intervence (finansējums un koordinācija) ir nepieciešama, lai nodrošinātu, ka centieni iepriekš minēto mērķu sasniegšanai ir paātrināti un labāk koncentrēti 1 . Praksē tas nozīmē visu attiecīgo nozares ieinteresēto personu — ražotāju, aeronavigācijas pakalpojumu sniedzēju, aviokompāniju, lidostu, pētniecības institūtu un militāro spēku — apvienošanu tādu transformatīvu un sadarbspējīgu tehnoloģiju izstrādei, kas risina iepriekš aprakstītās problēmas. Ja problēmas netiks risinātas ar spēcīgu, koordinētu ES intervenci, sagaidāms, ka radīsies — jo īpaši pēc Covid-19 krīzes — ad hoc valstu programmas, kas risinās vietējās problēmas, taču vairos Eiropas ATM tīkla sadrumstalotību.

B. Risinājumi

Risinājumu varianti izvirzīto mērķu sasniegšanai. Vēlamais risinājums (ja ir). Iemesli (ja nav)

Politikas risinājumi (PR) atšķiras pēc to elastības un papildināmības/virzieniskuma pakāpes:

0. PR: pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” uzaicinājumi — stratēģisko pētniecības programmu izstrādā un apstiprina Komisija, ņemot vērā nozares sniegto informāciju;

1. PR: kopīgi plānota Eiropas partnerība — par pētniecības un inovācijas programmu vienojas ar partnerību un to saskaņo ar partnerību, un Komisija to izmanto darba programmas īstenošanā;

2. PR: institucionalizēta Eiropas partnerība saskaņā ar LESD 187. pantu — partnerības dalībniekiem būs liela ietekme uz stratēģiskās pētniecības programmas, gada darba programmu un uzaicinājumu tematu izstrādi pārredzamā un pieejamā procesā, ko pieņems partnerības valde, kurā būs pārstāvēta gan ES, gan partneri.

1. PR piedāvā nedaudz zemākas izmaksas un lielāku elastību nekā 2. PR, pateicoties organiskai, mainīgai dalības struktūrai un iespējām pielāgot pētniecības un inovācijas programmu.

2. PR ir vēlamais risinājums, jo tas izveido visefektīvāko platformu, kas spēj paātrināt vislielāko ieguvumu īstenošanu (sk. tālāk). Salīdzinājumā ar 1. PR tam ir arī lielāks virzieniskums un tas paredz spēcīgākas saistības no ieinteresētajām personām, tostarp tādām starpvaldību organizācijām kā Eirokontrole, ES Aviācijas drošības aģentūra (EASA) un Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA).

2. PR ir nedaudz dārgāks risinājums nekā citi, taču vairāk nekā 60 % no izmaksām sedz privātie partneri, un tam ir vislielākā spēja panākt paredzēto ietekmi, tādējādi tas nodrošina vislabāko izmaksu un vērtības attiecību Savienības budžetam.

Ieinteresēto personu viedokļi. Atbalsts konkrētiem risinājumiem

Kopumā ieinteresēto personu vidū valda liela vienprātība par problēmām, mērķiem un vēlamo risinājumu nākotnē. Vairāk nekā 70 % no sabiedriskās apspriešanas ietvaros saņemtajām atbildēm tika pausts atbalsts institucionālās partnerības atkārtotai izveidei saskaņā ar LESD 187. pantu, norādot, ka nozarei ir nepieciešama spēcīga ES intervence, lai vadītu Eiropas vienoto pētniecības un inovācijas programmu, kurā tiek pastāvīgi iesaistītas ieinteresētās personas no visas vērtības ķēdes ar mērķi nodrošināt sadarbspējīgus risinājumus, kuri pēc to izvēršanas uzlabos ATM sistēmu sniegumu un drošumu ES.

Citi plašāk pārstāvētie viedokļi:

·partnerībā būtu nepieciešama labāka saikne starp pētniecību un inovāciju un industrializāciju;

·tai vajadzētu veicināt pārņemšanu tirgū un izvēršanu;

·administratīvās procedūras būtu jāvienkāršo;

·būtu ciešāk jāiesaista EASA un valstu iestādes, jāveido labākas sinerģijas ar pētniecības un inovācijas partnerībām un valstu iniciatīvām un labākas saiknes ar akadēmiskajām aprindām.

C. Vēlamā risinājuma ietekme

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) nodrošinātie ieguvumi

Zinātniskā ietekme: stiprinātas ES zinātniskās spējas un zināšanas ATM jomā; plašākas kompetences nākamajai aviācijas speciālistu paaudzei.

Ekonomiskā/tehnoloģiskā ietekme: palielināta ATM sistēmu pielāgojamība un drošums; jaunas iespējas dronu tirgus izaugsmei; stiprināta Eiropas aerokosmiskās nozares un aviācijas nozares vadošā loma pasaules mērogā.

Sociālā ietekme: samazināts aviācijas radītais troksnis un gāzu emisijas apmērā, kas līdzvērtīgs ES lielpilsētas (piemēram, Madrides) CO2 emisijām; uzlabota pasažieru pieredze (saīsināts ceļošanas laiks, samazināti kavējumi un izmaksas un labāki savienojumi).

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) izmaksas

Galvenās papildu izmaksas salīdzinājumā ar 0. PR ir partnerības atbalsta biroja sagatavošanās un kārtējās izmaksas. Tomēr, ņemot vērā finansējuma piesaisti (līdzfinansējuma likmes) un katram politikas risinājumam pieejamo kopējo budžetu un pieņemot, ka Savienības ieguldījums būs līdzīgs, vēlamā politikas risinājuma izmaksas pārsniedz paša efektīvākā risinājuma izmaksas tikai par 1–2 procentpunktiem. Turklāt pieredze liecina, ka citi partneri, ieskaitot institucionālos, ir gatavi segt vairāk nekā 60 % no kopuzņēmuma administratīvajām izmaksām.

Ietekme uz MVU un konkurētspēju

Visticamāk, MVU būs nozīmīga loma partnerībā, jo tie ir labi pārstāvēti digitālo tehnoloģiju jomā un ar datiem un droniem saistītās darbībās. Atvērta partnerības struktūra un atklāti uzaicinājumi padarīs MVU līdzdalību vienkāršāku nekā iepriekš.

Nozīmīga ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm 

Pateicoties stratēģiju saskaņošanai, nav sagaidāma ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm. Aktīva dalībvalstu iesaiste partnerībā stiprinātu to apņēmību attiecībā uz izstrādājamajām tehnoloģijām un vairotu to ieviešanu un sinhronizētu izvēršanu visā ES.

Cita nozīmīga ietekme 

Ierosinātā partnerība būs noderīga tādu būtisko zinātnisko un tehnoloģisko pierādījumu nodrošināšanā aviācijas jomā, kas palīdzēs politikas veidotājiem un regulējošām iestādēm pieņemt vislabākos reglamentējošos pasākumus klimata pārmaiņu un digitalizācijas problēmu risināšanai.

Proporcionalitāte 

1. PR partneri var brīvi pievienoties partnerībai vai pamest to. Arī pētniecības un inovācijas programma ir viegli pielāgojama, mainoties tehnoloģijai vai citām prasībām.

2. PR nepieciešamas spēcīgākas (finansiālas) saistības, ko pamato paaugstinātais iedarbīgums un spēja paātrināt ļoti nepieciešamo ATM digitālo pārveidi.

D. Turpmākā rīcība

Politikas pārskatīšanas termiņš

Komisija pārskatīs īstenošanas veidu trīs gadus pēc partnerības izveides.

(1)

     Saskaņā ar neseniem Eiropas Revīzijas palātas ieteikumiem, Īpašais ziņojums Nr. 18/2018, Īpašais ziņojums Nr. 11/2019.

Top

Briselē, 23.2.2021

SWD(2021) 38 final

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS

Pavaddokuments dokumentam

Priekšlikums Padomes regulai, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa”

Eiropas partnerība tīras aviācijas jomā

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Kopsavilkums (maks. 2 lappuses)

Ietekmes novērtējums par Eiropas partnerību tīras aviācijas jomā

A. Rīcības nepieciešamība

Problēmas būtība un nozīme ES mērogā

Aviācijas ekoloģiskā pēda palielinās, jo gaisa pārvadājumi aug ātrāk, nekā tiek ieviesti pakāpeniskie tehnoloģiskie un operatīvie uzlabojumi. Turklāt ceļš uz klimatneitrālu aviāciju ir neskaidrs, jo citās nozarēs izstrādātos risinājumus nevar viegli ieviest aviācijā. 2019. gadā ES aviācija veidoja 823 miljardus EUR jeb 4,1 % no ES IKP un nodrošināja 12,2 miljonus darbvietu. Lai uzturētu ES vadošo pozīciju nozarē un tehnoloģisko suverenitāti pasaules mērogā, vienlaikus sasniedzot Eiropas zaļā kursa mērķus aviācijā, ir ļoti nepieciešams paātrināt ES pētniecības un inovācijas radīto aviācijas risinājumu izvēršanu. Klimatneitrālu tehnoloģiju izstrādei Eiropas zaļajā kursā noteiktajā laika grafikā nepieciešama pašlaik sadrumstalotās pētniecības un inovācijas spējas mobilizācija visā Eiropas aviācijas vērtības ķēdē.

Sasniedzamie mērķi

Galvenais mērķis, reaģējot uz Eiropas zaļā kursa mērķiem, ir sekmēt klimatneitralitātes sasniegšanu līdz 2050. gadam (ar starpposma mērķi līdz aptuveni 2030. gadam), paātrinot klimatneitrālu aviācijas tehnoloģiju izstrādi. Plaša mēroga izvēršanas un jaunu nulles emisiju vai pilnīgi dekarbonizētu ilgtspējīgu aviācijas degvielu (piemēram, sintētisko degvielu, kas iegūtas, elektroenerģiju pārvēršot šķidrumā (power-to-liquid), metāna un/vai ūdeņraža) izmantošanas rezultātā 2050. gadā ekspluatācijā esošā flote varētu panākt vairāk nekā 90 % uzlabojumu oglekļa efektivitātes ziņā salīdzinājumā ar pašreizējo floti. Otrs vispārīgais mērķis būtu nodrošināt, ka ar aeronautiku saistītas pētniecības un inovācijas darbības vairo ES aviācijas nozares globālo konkurētspēju, nodrošinot, ka tīrāka aviācija joprojām ir droša un efektīva pasažieru un kravu gaisa pārvadājumiem. Trešais mērķis būtu turpināt attīstīt Eiropas pētniecības un inovācijas spēju ar nolūku paātrināt un optimizēt pētniecības un inovācijas procesu. Papildus nozares vadošajai pozīcijai aviācijas pētniecība koncentrēsies arī uz izglītību, ES zinātniskās spējas stiprināšanu un integrēšanu un pētniecības un inovācijas jomā aktīvāku MVU veidošanu.

ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība (subsidiaritāte) 

ES intervences loģiskais pamatojums izriet no nepieciešamo centienu ārkārtīgās sarežģītības un ar to saistītās vajadzības pēc riska sadales, ņemot vērā inovatīvu tehnoloģisko risinājumu izstrādes un demonstrēšanas augstās izmaksas. Ne atsevišķs aeronautikas uzņēmums, ne visi vienas atsevišķas valsts uzņēmumi kopā nevarētu izstrādāt jauna veida civilās aviācijas gaisa kuģi un panākt klimatneitralitāti aviācijā.

Turklāt visām pētniecības vajadzībām būtu jāsaskan ar tirgus pasākumiem un stimuliem, un tām nepieciešams spēcīgs un moderns normatīvais un standartizācijas satvars, kuru iespējams izstrādāt tikai ES līmenī starptautiskas sadarbības ceļā. Tajā pašā laikā ES rīcība ļauj īstenot produktīvu sadarbību Eiropas mērogā, veidojot sinerģijas ar citām nozarēm un valstīm, kurās aviācijas nozare nav liela.

B. Risinājumi

Risinājumu varianti izvirzīto mērķu sasniegšanai. Vēlamais risinājums (ja ir). Iemesli (ja nav)

Vēlamais risinājums ir atbalstīt kopdarbības pētniecību un fundamentālos pētījumus ar tradicionālajiem pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” uzaicinājumiem un arī uz LESD 187. panta pamata izveidot institucionalizētu publiskā un privātā sektora partnerību (PPP), kuras mērķis ir klimatneitrālu aviācijas tehnoloģiju izstrādes paātrināšana pēc iespējas agrākai izvēršanai. Institucionalizēta PPP pretstatā pārējiem risinājumiem — tikai tradicionāliem uzaicinājumiem vai līgumiskai PPP — nodrošina nepieciešamo saistību līmeni, pamatīgumu un ilgumu.

Ieinteresēto personu viedokļi. Atbalsts konkrētiem risinājumiem

Ietekmes novērtējuma pētījuma sabiedriskās apspriešanas laikā 80 % respondentu norādīja, ka institucionalizētai Eiropas partnerībai būtu ievērojama (pozitīva) ietekme un tā būtu “ļoti nozīmīga” nozares vadošās lomas palielināšanā tīras aviācijas tehnoloģijās un jaunu tehnoloģiju ieviešanas veicināšanā. Tradicionālie uzaicinājumi netiek uzskatīti par piemērotiem tehnoloģiju ieviešanas nodrošināšanai. Ieinteresētās personas savu apņemšanos apstiprināja kopīgā deklarācijā (2019. gadā Parīzes gaisa parādē Le Bourget lidostā), un tās izstrādāja partnerības stratēģisko pētniecības un inovācijas programmu (SRIA). SRIA sabiedriskā apspriešana apliecināja ieinteresēto personu un sabiedrības lielo interesi. Ieinteresētās personas uzsvēra, ka tīras aviācijas iniciatīvai būtu jāturpina koncentrēties uz klimatneitralitāti par spīti Covid-19 krīzes milzīgajai ietekmei.

C. Vēlamā risinājuma ietekme

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) nodrošinātie ieguvumi

Tīras aviācijas iniciatīvas īstenošana ar institucionalizētu partnerību vislabāk nodrošinātu to, ka privātais un publiskais sektors turpina būt pilnīgi iesaistīti pētniecībā, kas nepieciešama klimatneitrālu risinājumu izstrādei un izvēršanai atbilstīgi zaļā kursa prasībām. Tas saskan ar nolūku piesaistīt nozares finansiālos resursus un ieguldījumus natūrā ar mērķi maksimāli palielināt ES finansējuma ietekmi.

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) izmaksas

Pašreizējais kopuzņēmums “Clean Sky 2” saņem ES finansējumu 1,755 miljardu EUR apmērā un vismaz 2,19 miljardus EUR no privātajiem dalībniekiem. Aviācijas pētniecības un inovācijas sadarbības programmai pieejamie līdzekļi pamatprogrammas “Apvārsnis 2020” un 7. pamatprogrammas ietvaros bija attiecīgi 0,5 miljardi EUR un 0,8 miljardi EUR. Vērienīgie klimatneitralitātes mērķrādītāji līdz 2050. gadam un jaunais saskaņotais aviācijas pētniecības cikls ceļā uz 2050. gadu, kā arī Covid-19 krīzes ievērojamā negatīvā ietekme uz aviāciju pamato palielinājumu (aptuveni 25 % apmērā katram no abiem pētniecības un inovācijas pīlāriem).

Ietekme uz MVU un konkurētspēju

Līdzīgi kā citu programmu uzaicinājumu gadījumā, aptuveni 20 % no partneriem ir MVU. Programmā “Clean Sky 2” nedaudz vairāk par 40 % partneru, kas līdz šim tikuši atlasīti 10 uzaicinājumos iesniegt priekšlikumus (60 % no kopējās programmas), bija MVU, finansējuma izteiksmē tā ir aptuveni ceturtā daļa šo uzaicinājumu ietvaros pieejamo līdzekļu. Vadoša pozīcija klimatneitrālā aviācijā nāktu par labu ES aviācijas konkurētspējai.

Nozīmīga ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm 

Nav sagaidāma īpaša ietekme uz valstu budžetiem.

Cita nozīmīga ietekme 

Ierosinātā partnerība dabiski veidotu sinerģijas ar ierosināto Eiropas partnerību integrētas gaisa satiksmes pārvaldības jomā, bet arī ar citām attiecīgām PPP. Gan ūdeņraža iniciatīvai, gan akumulatoru iniciatīvai varētu būt milzīga ietekme kā klimatneitrālu aviāciju veicinošiem faktoriem, ja to nodevumi atbildīs aviācijas nozares vajadzībām.

Proporcionalitāte 

Vēlamais risinājums ir proporcionāls problēmas apjomam, ņemot vērā aviācijas un ar to saistītās pētniecības un inovācijas starptautisko raksturu, sarežģītību un izmaksas.

D. Turpmākā rīcība

Politikas pārskatīšanas termiņš

Attiecībā uz pētniecības un inovācijas rezultātu pārņemšanu tiek izskatīta starpposma izvērtēšana, stratēģiskās pētniecības un inovācijas programmas pārskatīšana reizi divos gados un iespēja izmantot neatkarīgu ietekmes novērtētāju. Tīras aviācijas kopuzņēmuma valdes loma tiks stiprināta salīdzinājumā ar pamatprogrammas “Apvārsnis 2020” kopuzņēmuma “Clean Sky 2” valdi ar nolūku nodrošināt labākus stratēģiskos norādījumus un projektu pārraudzību.

Top

Briselē, 23.2.2021

SWD(2021) 38 final

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS

Pavaddokuments dokumentam

Priekšlikums Padomes regulai, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa”

Eiropas partnerība apritīgai biobāzētai Eiropai

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Kopsavilkums (maks. 2 lappuses)

Ietekmes novērtējums par Eiropas partnerību apritīgai biobāzētai Eiropai (ABE)

A. Rīcības nepieciešamība

Problēmas būtība un nozīme ES mērogā

Pastāv gan ekonomiskas, gan ar vidi saistītas problēmas, kas tiek risinātas vienlaikus. Galvenā problēma ir tā dēvētais trīskāršais deficīts inovācijas, pārņemšanas tirgū un ilgtspējas jomā. Tā rezultātā pētniecības un inovācijas darbības ES nav pietiekami integrētas, tādējādi palēninot inovācijas procesu. Tajā pašā laikā pastāvošo rūpīgi izstrādāto biobāzēto risinājumu nonākšana tirgū ir kavēta, un to vidiskais sniegums nav automātiski aizsargāts. Galvenās zinātniskās un tehnoloģiskās problēmas, ko risina ABE, ir pētniecības un inovācijas nepietiekamība, kā arī pārnozaru sadarbības un zināšanu pārneses nepietiekamība ilgtspējīgu un apritīgu biobāzētu risinājumu jomā.

Sasniedzamie mērķi

Vispārējais mērķis ir virzīt sabiedrības pāreju uz ilgtspējīgu biobāzētu ekonomiku, vairojot pētniecību un inovāciju ilgtspējīgu un konkurētspējīgu risinājumu jomā ar mērķi palielināt apritīgumu un biomasas, atlieku un atkritumu izmantošanu. Tāpat partnerības mērķis ir reģionāla pieeja ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu (IAM) un ES zaļā kursa īstenošanā ar nolūku paātrināt pāreju uz “Veselīgas planētas” koncepciju. Zinātniskie mērķi ir uzlabot pētniecības un inovācijas spēju apritīgu biobāzētu risinājumu jomā un nodrošināt labāku zināšanu kopīgošanu vērtības ķēžu ietvaros un to starpā, un Eiropas mērogā, iekļaujot arī pētniecību un inovāciju ilgtspējas jautājumu jomā. Ekonomiskie mērķi ir uzlabot Eiropas reģionu konkurētspēju nozarē un risināt Eiropas biobāzētās rūpniecības tirgus nepilnības, saglabājot inovāciju un veidojot jaunas biorafinēšanas rūpnīcas Eiropā. Galvenie sociālie mērķi ir sekmēt ilgtspējīgi darbojošos aprites ekonomiku un uzlabot biobāzētās nozares apritīgumu, tā mazinot tās vidisko pēdu.

ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība (subsidiaritāte) 

Iniciatīva apvieno ES dalībvalstīs, reģionos un vērtības ķēdēs pieejamo zinātību un tehnoloģijas, tādējādi radot papildu sinerģijas. ABE projektus iespējams kombinēt ar valstu projektiem un projektiem, kuri saņem atbalstu no ES struktūrfondiem un reģionālajiem fondiem. Biobāzētu ekonomiku kavējošu šķēršļu novēršana lielākoties nav valstu atbildībā, bet gan pakļauta ES līmeņa regulējumam, kas paredz noteikumus, piemēram, attiecībā uz ilgtspējīgas biomasas piegādes aspektiem; tirgus pieprasījuma stimulēšanu ar mērķrādītājiem; produktu standartizāciju; marķēšanas un zaļā publiskā iepirkuma shēmām; vidisko sniegumu. Bez ES līmeņa intervences valsts līmeņa darbības nebūtu pietiekamas.

B. Risinājumi

Risinājumu varianti izvirzīto mērķu sasniegšanai. Vēlamais risinājums (ja ir). Iemesli (ja nav)

Kā instrumenti pētniecības un inovācijas atbalstam tika izskatīti šādi risinājumi:

·tradicionālie uzaicinājumi pamatprogrammas ietvaros (bāzes scenārijs);

·kopīgi plānota Eiropas partnerība (1. risinājums) un

·institucionalizēta Eiropas partnerība saskaņā ar LESD 187. pantu (3. risinājums).

Lai gan abi risinājumi, kas ietver partnerības, sniegtu labākus rezultātus nekā parastie uzaicinājumi, institucionalizēta partnerība (3. risinājums) būtu labāka nekā kopīgi plānota partnerība. Šim risinājumam ir visaugstākais kopējais novērtējums, jo tam ir lielāka potenciālā ekonomiskā un sociālā ietekme un tas ir labāk saskaņots ar ārējām programmām.

3. risinājums ir vēlamais variants tālāk minēto iemeslu dēļ.

·Tas var iedarbīgi sasniegt programmas mērķus, iesaistot apņēmības pilnus partnerus no nozares un citus dalībniekus (piemēram, dalībvalstis, reģionus, akadēmiskās aprindas un pilsoniskās sabiedrības organizācijas), kas kopīgi darbotos atbilstīga pārvaldības modeļa ietvaros. 

·Tas nodrošina pienācīgu pārskatāmību un atklātību prioritāšu un mērķu noteikšanā un partneru un ieinteresēto personu iesaisti no visas vērtības ķēdes, dažādām nozarēm un disciplīnām un ar dažādu līdzšinējo pieredzi, ieskaitot starptautiskos rīcībspēkus (attiecīgā gadījumā un nemazinot Eiropas konkurētspēju).

·Tajā ietvertās oficiālās procedūras ļaus piedalīties MVU un nodrošinās rezultātu izplatīšanu un izmantošanu.

·Tas nodrošina augstu papildināmību, proti, lielu potenciālu strukturēt biobāzētās nozares.

·Tas nodrošina virzieniskumu, formalizējot partneru apņemšanos sasniegt konkrētus mērķrādītājus, kas galu galā palīdzēs sasniegt augsta līmeņa politikas mērķus.

·Finansējuma ziņā tas ietver partneru, kas nav ES, finansiālus ieguldījumus un/vai ieguldījumus natūrā 50–75 % apmērā no Eiropas partnerības kopējā budžeta. Paredzams, ka lielākā daļa finansiālo saistību būs ieguldījumi natūrā un — mazākā mērā — finansiāli ieguldījumi projektu, nevis programmas līmenī.

·Risinājuma sinerģijas ES pētniecības un inovācijas sfērā un saskaņotību ar to nodrošinās oficiāli nolīgumi starp ierosināto iniciatīvu un citām iniciatīvām, kā arī programmu plānošana koprades procesā un atbalsta komandas apņēmīgais darbs.

Ieinteresēto personu viedokļi. Atbalsts konkrētiem risinājumiem

Lielākā daļa (vairāk nekā 50 %) respondentu sabiedriskās apspriešanas laikā norādīja, ka daudzi partnerības mērķi ir ļoti būtiski, jo īpaši ES klimata mērķu īstenošana. Konsorciju un Eiropas vērtības ķēžu veidošanu un tehnoloģiju izstrādi respondenti uzskatīja par ieguvumiem, bet administratīvo slogu — par trūkumu. Par lielāko problēmu tiek uzskatīta ES inovācijas nepietiekamā spēja pārveidot pētniecības rezultātus inovatīvos apritīgos biobāzētos produktos. Lielākā daļa (vairāk nekā 50 %) uzskata, ka ļoti svarīga ir nozares iesaiste un ka partnerības darbības joma un aptvērums ir pareizi. Lai gan lielākā daļa apspriešanā piedalījušos ieinteresēto personu (54 %) uzskata, ka institucionalizēta partnerība ir vislabākais risinājums konkrētajām problēmām, iedzīvotāju vidū atbalsts tai bija mazāks.

C. Vēlamā risinājuma ietekme

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) nodrošinātie ieguvumi

Visi biobāzētās ekonomikas dalībnieki var gūt ekonomisku labumu, un tas sekmē līdzsvarotu reģionālo/vietējo attīstību. Paredzams, ka biomasas primāro ražotāju ienākumi būs augstāki un stabilāki arī mazāk labvēlīgos apgabalos. Citi ieguvumi ir MVU ekonomiskā izaugsme, spēcīgāka ieguldījumu piesaiste biorafinēšanas rūpnīcām un ar tām saistītajiem uzņēmējiem (nozares dalībniekiem) un visu rīcībspēku ilgtermiņa iesaiste un apņemšanās. Pašvaldību un reģionu paredzamie ieguvumi būs ietaupījumi uz bioloģisko atkritumu likvidēšanas izmaksu rēķina.

Sagaidāmā sociālā ietekme būs uzlabota inovatīvu biobāzētu risinājumu pieejamība un ieviešana Eiropā, pilnvērtīgu iespēju nodrošināšana vietējām/reģionālajām kopienām to dabas resursu pārvaldībā un jaunas vietējās/reģionālās ražošanas bāzes izveide (vai uzlabota pārveide). Tādiem tirgus dalībniekiem kā zīmolu īpašnieki un patērētāji būs pieejami ilgtspējīgāki produkti.

Vissvarīgākā ir vidiskā ietekme. Ilgtspējīgāka biomasas ražošana un pārstrāde un bioatkritumu izmantošana par izejvielām samazinās CO2 emisijas un palīdzēs novērst konfliktus ar pārtikas ražošanu, kā arī biomasas pārmērīgu ieguvi un neilgtspējīgas zemes izmantošanas maiņas. Tas palīdzēs saglabāt un atjaunot ekosistēmas un biodaudzveidību. Noslēgta cikla ražošana un resursu atgūšana no bioatkritumiem palielinās apritīgumu. ABE uzlabos vērtības ķēžu resursefektivitāti, piemēram, atgūstot barības vielas no atkritumu plūsmām (tostarp notekūdeņiem) un lauksaimniecības atliekām lauksaimniecības un mežsaimniecības vajadzībām.

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) izmaksas

Tā kā 3. risinājums balstītos uz pastāvošo biorūpniecības kopuzņēmuma struktūru, tas ietvertu kopuzņēmuma biroja kārtējās izmaksas iniciatīvas norises laikā. Tas nozīmētu 30 miljonus EUR administratīvo izmaksu segšanai no uzņēmumu puses un tādu pašu summu no ES puses. Tas veido 1–2 % no iniciatīvas kopējām izmaksām. Šīs izmaksas lielā mērā kompensē iepriekš minētie ieguvumi un jo īpaši līdzfinansējuma sviras efekts, kas palīdz apkopot vērienīgo mērķu sasniegšanai nepieciešamo resursu apjomu.

Nav paredzama ne negatīva ekonomiska, sociāla vai vidiska ietekme, ne atbilstības nodrošināšanas izmaksas.

Ietekme uz MVU un konkurētspēju

Nav gaidāma negatīva ietekme uz MVU un konkurētspēju. Paredzams, ka visa ietekme būs pozitīva. Pamatojoties uz ļoti pozitīvo pieredzi biorūpniecības kopuzņēmuma darbības laikā (MVU cieša iesaiste projektos, tostarp to koordinācijā), 3. risinājums saņem augstu vērtējumu šajā ziņā.

Nozīmīga ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm 

Ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm vai īstenošanas grūtības nav gaidāmas.

Cita nozīmīga ietekme 

Nav gaidāma — visa paredzamā ietekme ir aprakstīta iepriekš.

Proporcionalitāte 

Vēlamais risinājums nodrošina visus elementus mērķu sasniegšanai un nepārsniedz to, kas ir nepieciešams problēmas atrisināšanai.

D. Turpmākā rīcība

Politikas pārskatīšanas termiņš

Saskaņā ar Pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” regulā noteikto laika grafiku starpposma izvērtēšana tiks veikta ne vēlāk kā četrus gadus pēc iniciatīvas sākuma datuma un galīgā izvērtēšana — ne vēlāk kā četrus gadus pēc iniciatīvas pabeigšanas.

Top

Briselē, 23.2.2021

SWD(2021) 38 final

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMA KOPSAVILKUMA ZIŅOJUMS

Pavaddokuments dokumentam

Priekšlikums Padomes regulai, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa”

Eiropas tīra ūdeņraža partnerība

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Kopsavilkums (maks. 2 lappuses)

Ietekmes novērtējums par tīru ūdeņradi

A. Rīcības nepieciešamība

Problēmas būtība un nozīme ES mērogā

Lai gan ūdeņradis ir tīra degviela bez emisijām, tas joprojām ir dārgāks nekā citi enerģijas avoti un lielākoties tiek iegūts no dabasgāzes, radot oglekļa dioksīdu (CO2). Nepieciešams ražot “tīru ūdeņradi” no atjaunojamiem energoresursiem, kas novērstu CO2 emisiju rašanos ražošanas procesā. Tīra ūdeņraža lietojumi ir dārgāki nekā konkurējošās tehnoloģijas un vēl nav pilnīgi uzticami, vai arī to kvalitāte nav pietiekama izmantošanas sākšanai. Tāpat tīra ūdeņraža ražošanas spējas izvēršana plašā mērogā ir ierobežota. Tas visvairāk ietekmē Eiropas ūdeņraža ražošanas nozares un pētniecības ieinteresētās personas un enerģētikas, transporta un būvniecības nozaru rūpnieciskās ieinteresētās personas.

Sasniedzamie mērķi

Sniegt izmērāmu ieguldījumu 2030. gadam noteikto klimata mērķrādītāju sasniegšanā un klimatneitralitātes sasniegšanā līdz 2050. gadam. Stiprināt un integrēt ES zinātnisko spēju paātrināt tādu modernu tīra ūdeņraža risinājumu izstrādi un uzlabošanu, kuri ir gatavi tirgum un paredzēti tiešai lietošanai enerģētikas, transporta, būvniecības un rūpniecības nozarē. Stiprināt ES tīra ūdeņraža vērtības ķēdes (īpaši MVU) konkurētspēju.

ES līmeņa rīcības pievienotā vērtība (subsidiaritāte) 

Tīra ūdeņraža vērtības ķēdes ir sarežģītas un savstarpēji saistītas, un veiksmīgiem plaša mēroga demonstrējumiem un izvēršanai ir nepieciešama produktīva sadarbība un starpnozaru kopdarbība Eiropas līmenī.

B. Risinājumi

Risinājumu varianti izvirzīto mērķu sasniegšanai. Vēlamais risinājums (ja ir). Iemesli (ja nav)

Kā instrumenti ūdeņraža pētniecības un inovācijas atbalstam tika izskatīti šādi risinājumi:

·tradicionālie pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” uzaicinājumi;

·kopīgi plānota Eiropas partnerība vai

·institucionalizēta partnerība saskaņā ar LESD 187. pantu.

Vēlamais risinājums ir institucionalizēta partnerība, jo tā ir vislabāk piemērota ilgtermiņa stratēģijas un nozares, kā arī dalībvalstu un Eiropas Komisijas apņemšanās nodrošināšanai.

Ieinteresēto personu viedokļi. Atbalsts konkrētiem risinājumiem

80 % respondentu, kas piedalījās atklātajā sabiedriskajā apspriešanā, uzskatīja, ka institucionalizētai Eiropas partnerībai būtu ievērojama (pozitīva) ietekme un tā būtu “ļoti nozīmīga” nozares vadošās lomas palielināšanā ūdeņraža tehnoloģijās un jaunu tehnoloģiju ieviešanas veicināšanā.

C. Vēlamā risinājuma ietekme

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) nodrošinātie ieguvumi

Tīra ūdeņraža iniciatīvas īstenošana ar institucionalizētu partnerību vislabāk nodrošinātu to, ka privātais un publiskais sektors turpina būt pilnīgi iesaistīti tīra ūdeņraža pētniecības, izstrādes un inovācijas ilgtermiņa stratēģijas izstrādē un īstenošanā. Tas saskan ar nolūku piesaistīt nozares finansiālos resursus un ieguldījumus natūrā ar mērķi maksimāli palielināt Komisijas finansējuma ietekmi. Tas sekmētu tādas ūdeņraža stratēģijas izstrādi, kas ir pilnīgi saskanīga ar Eiropas zaļā kursa prioritātēm un Eiropas apņemšanos klimata jomā.

Vēlamā risinājuma (ja tāds ir; pretējā gadījumā — galveno risinājumu) izmaksas

Pamatojoties uz pašreizējā kopuzņēmuma “Kurināmā elementi un ūdeņradis 2” (FCH 2) 2018. gada izmaksām, institucionalizētas partnerības ikgadējās darbības izmaksas ir 2,9 miljoni EUR (27 darbinieki) plus 2,1 miljons EUR citām tiešajām izmaksām. 2014.–2015. gadā kopuzņēmuma FCH 2 kopējais līdzekļu piesaistes rādītājs bija 1,63 EUR, t. i., uz katru 1 EUR Komisijas atbalsta tika piesaistīts atbalsts no nozares 1,63 EUR apmērā.

Ietekme uz MVU un konkurētspēju

Līdzīgi kā LEIT programmas uzaicinājumos, aptuveni 25 % no partneriem kopuzņēmuma FCH 2 projektos ir MVU, un puse no apvienības Hydrogen Europe biedriem ir MVU. Partnerība ļautu mazākiem uzņēmumiem, kuri ir izstrādājuši nišas produktus, apkalpot augošos ūdeņraža tirgus un veidot sadarbību ar lielākiem nozares dalībniekiem, kuri var veicināt mazo uzņēmumu attīstību.

Nozīmīga ietekme uz valstu budžetiem un valsts pārvaldes iestādēm 

Nav gaidāma īpaša ietekme uz valstu budžetiem vai valsts pārvaldes iestādēm, taču institucionalizēta partnerība palīdzētu atjaunināt un saskaņot valstu ūdeņraža pētniecības programmas.

Cita nozīmīga ietekme 

Papildu demonstrējumu projekti varētu radīt plašāku sabiedrības interesi par ūdeņradi. Tajā pašā laikā pastiprinātai sabiedrības informēšanai un izglītošanai par ūdeņradi vajadzētu radīt pamatu sabiedrības atbalstam ūdeņraža lietojumiem. Būs vienkāršāk risināt standartu un noteikumu jautājumus starptautiskajā līmenī, kur ES būtu jāpauž vienota nostāja.

Proporcionalitāte 

Institucionalizētas partnerības īstenošanā būtu jānodrošina, ka privātais un publiskais sektors turpina būt pilnīgi iesaistīti tīra ūdeņraža pētniecības, izstrādes un inovācijas ilgtermiņa stratēģijas izstrādē un īstenošanā. Tas piesaistītu nozares finansiālos resursus un ieguldījumus natūrā ar mērķi maksimāli palielināt Komisijas finansējuma ietekmi un sekmēt tādas ūdeņraža stratēģijas izstrādi, kas pilnīgi saskan ar Eiropas zaļā kursa prioritātēm.

D. Turpmākā rīcība

Politikas pārskatīšanas termiņš

Trīs gadus pēc ierosinātās institucionalizētās partnerības darbības sākšanas būtu jāveic starpposma izvērtēšana.

Top