EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0196

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam, par Padomes nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF) pieņemšanu un Regulas (ES) Nr. 1309/2013 atcelšanu

COM/2021/196 final

Briselē, 20.4.2021

COM(2021) 196 final

2018/0202(COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM,

ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam,

par

Padomes nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF) pieņemšanu un Regulas (ES) Nr. 1309/2013 atcelšanu


2018/0202 (COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM,

ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam,


par

Padomes nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF) pieņemšanu un Regulas (ES) Nr. 1309/2013 atcelšanu

1.Konteksts

Datums, kad priekšlikums nosūtīts Eiropas Parlamentam un Padomei (dokuments COM(2018) 380 final – 2018/0202 (COD)) 1 :

2018. gada 30. maijs

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinuma datums:

2018. gada 12. decembris

Eiropas Parlamenta nostājas datums (pirmais lasījums):

2019. gada 16. janvāris

Datums, kad Padomē panākta vienošanās par vispārējo pieeju:

Trialogu datumi:

Datums, kad Pastāvīgo pārstāvju komitejā panākta politiskā vienošanās:

Datums, kad pieņemta Padomes nostāja pirmajā lasījumā:

2019. gada 15. marts

2020. gada 4. februāris

2020. gada 15. oktobris

2020. gada 27. oktobris

2020. gada 16. decembris

2021. gada 20. janvāris

2021. gada 19. aprīlis

[…].

2.Komisijas priekšlikuma mērķis

Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fonds (EGF) ir īpašs instruments, kas ir ārpus daudzgadu finanšu shēmā noteiktajiem maksimālajiem apjomiem un kas arī turpmāk sniegs Savienībai iespēju reaģēt uz neparedzētiem apstākļiem. EGF ir konkrēts apliecinājums ES solidaritātei ar Eiropas darba ņēmējiem, kuri palikuši bez darba nozīmīgas pārstrukturizācijas dēļ. Darbu zaudējušiem darba ņēmējiem tiek piedāvāta palīdzība individualizētu pasākumu kopuma veidā, kuru mērķis ir pēc iespējas ātrāk viņus no jauna integrēt ilgtspējīgā nodarbinātībā. Priekšlikuma galvenais mērķis ir nodrošināt, lai Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fonds (EGF) turpinātu darboties arī pēc 2020. gada 31. decembra.

Galvenie jauninājumi, ko Komisija ierosināja, lai fondu padarītu efektīvāku un reaģētspējīgāku, bija šādi.

Plašāka piemērošanas joma: darbības joma tiek paplašināta, lai fonds varētu elastīgāk reaģēt uz tādām ekonomikas norisēm kā automatizācija, digitalizācija vai pāreja uz mazoglekļa ekonomiku; tāpēc fonda izmantošanai vajadzētu būt saistītai nevis ar pārstrukturizācijas iemeslu, bet tā paredzamo ietekmi.

Zemāks slieksnis: lai varētu iesniegt pieteikumu, ir vajadzīgs mazāks darbu zaudējušo darba ņēmēju skaits, proti, 250, nevis 500 darba ņēmēju.

Sīkāki uzraudzības dati: jo īpaši par darba ņēmēju kategoriju (profesionālā pieredze un izglītība), nodarbinātības statusu un atrastā darba veidu; kvalitatīvu datu vākšana, izmantojot atbalsta saņēmēju apsekojumu.

Digitālo prasmju izplatīšana: tā ir obligāta daļa darbu zaudējušajiem darba ņēmējiem piedāvātajā pasākumu kopumā.

Vienkāršota un ātrāka fonda izmantošanas procedūra: būtu nepieciešams tikai viens tiesību akts (budžeta pārvietojuma pieprasījums). Komisijas priekšlikums par fonda izmantošanu vairs nebūtu vajadzīgs, jo pieteikumu pamatā kā vienīgais intervences kritērijs būtu atlaišanas gadījumu skaits noteiktā pārskata periodā.

Līdzfinansējuma likme ir saskaņota ar attiecīgās dalībvalsts augstāko ESF+ līdzfinansējuma likmi: šādi izvairītos no fondu savstarpējās konkurences.

3.Komentāri par Padomes nostāju

Padomes nostāja atspoguļo trialogos panākto vienošanos. Svarīgākās izmaiņas, kas ieviestas salīdzinājumā ar Komisijas priekšlikuma tekstu, ir šādas.

Fonda nosaukums: nosaukums ir mainīts uz “Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fonds darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF)”. Pašreizējais saīsinājums EGF tiks saglabāts.

Intervences kritēriji: darbu zaudējušo darba ņēmēju skaits ir samazināts līdz 200, taču tiek saglabāti Komisijas priekšlikumā noteiktie pārskata periodi.

Līdzfinansēšanas likmes: papildus saskaņošanai ar attiecīgās dalībvalsts augstāko ESF+ līdzfinansējuma likmi tiek ieviesta minimālā 60 % līdzfinansējuma likme.

Fonda izmantošanas procedūra: lai gan Komisijas priekšlikumā bija paredzēta vienkāršota un ātrāka fonda izmantošanas procedūra, horizontālajās sarunās par DFS likumdevēji vienojās saglabāt pašreizējo fonda izmantošanas procedūru. Attiecīgi tika pielāgota EGF regula.

Darbības rezultātu pārvaldības sistēma: tiek svītrots ilgtermiņa rezultātu rādītājs, kas jāsniedz 18 mēnešus pēc intervences īstenošanas. Turklāt attiecīgās dalībvalsts pienākums analizēt atbalsta saņēmēju apsekojuma rezultātus tiek nodots Komisijai. Tiek atceltas Komisijas pilnvaras mainīt ar deleģētu aktu noteikto rādītāju.

EGF regulas darbības laiks: Komisija ierosināja neierobežotu EGF darbības laiku saskaņā ar citiem īpašajiem instrumentiem, kas ir ārpus daudzgadu finanšu shēmā (DSF) noteiktajiem maksimālajiem apjomiem. Padomes nostājā ieviests laika ierobežojums, kas atbilst DFS periodam (2021.–2027. gads).

Datu par saņēmējiem vākšana un apstrāde: 2020. gada 16. decembra Iestāžu nolīgumā par budžeta disciplīnu 2 ir ietverti dalībvalstu pienākumi vākt datus sadarbspējīgā veidā, lai varētu atklāt pārkāpumus un krāpšanu, kā arī noteikts, ka Komisijai jāizstrādā un jādara dalībvalstīm izmantošanai pieejams vienots datizraces rīks. Padomes nostājā tiek vienīgi iedrošināts izmantot vienotu datizraces rīku, ļaujot dalībvalstīm izstrādāt pašām savus rīkus. Tā kā tas atšķiras no Iestāžu nolīgumā par budžeta disciplīnu noteiktā, Komisija nāca klajā ar pielikumā pievienoto paziņojumu.

Komisija atzinīgi vērtē to, ka panāktā vienošanās kopumā saglabā Komisijas sākotnējā priekšlikuma vispārējos mērķus. Attiecībā uz datu par atbalsta saņēmējiem vākšanu un apstrādi tā nāca klajā ar pielikumā pievienoto paziņojumu.

4.Secinājums

Komisija pieņem Padomes nostāju. Attiecībā uz formulējumu par vienota datizraces rīka izmantošanu Komisija uzskata, ka galarezultātā nav ievērots Iestāžu nolīgums, un šajā sakarā sniedza paziņojumu. Paziņojums ir pievienots pielikumā.

(1)    Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu (EGF)
(2)    Iestāžu 2020. gada 16. decembra nolīgums starp Eiropas Parlamentu, Eiropas Savienības Padomi un Eiropas Komisiju par budžeta disciplīnu, sadarbību budžeta jautājumos un pareizu finanšu pārvaldību, kā arī par jauniem pašu resursiem, tostarp par ceļvedi jaunu pašu resursu ieviešanai (OV L 433I , 22.12.2020., 28.–46. lpp.).
Top

Briselē, 20.4.2021

COM(2021) 196 final

PIELIKUMS

dokumentam

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM,

ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam,

par
Padomes nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF) pieņemšanu un Regulas (ES) Nr. 1309/2013 atcelšanu


PIELIKUMS

Komisijas paziņojums

Eiropas Parlamenta, Padomes un Komisijas Iestāžu nolīguma par budžeta disciplīnu, sadarbību budžeta jautājumos un pareizu finanšu pārvaldību, kā arī par jauniem pašu resursiem, tostarp par ceļvedi jaunu pašu resursu ieviešanai, 30.–33. punktā noteikts, ka Komisijai jādara pieejama integrēta un sadarbspējīga informācijas un uzraudzības sistēma, tostarp vienots datizraces un riska noteikšanas instruments, lai piekļūtu vajadzīgajiem datiem un tos analizētu un nodrošinātu vispārēju piemērošanu dalībvalstīs. Turklāt minētās trīs iestādes vienojās attiecīgo pamataktu likumdošanas procedūras gaitā lojāli sadarboties, lai nodrošinātu turpmākus pasākumus pēc Eiropadomes 2020. gada jūlija secinājumiem attiecībā uz šo elementu.

Komisija uzskata, ka vienošanās, ko likumdevēji panākuši saskaņā ar 23. panta 1.a punktu, par vienota datizraces rīka obligātu izmantošanu un datu vākšanu un analīzi par finansējuma saņēmēju faktiskajiem īpašniekiem nav pietiekama, lai uzlabotu Savienības budžeta un NextGenerationEU aizsardzību pret krāpšanu un pārkāpumiem un nodrošinātu efektīvas pārbaudes attiecībā uz interešu konfliktiem, pārkāpumiem, dubultu finansējumu un līdzekļu ļaunprātīgu izmantošanu noziedzīgās darbībās. Tāpēc pieeja, par kuru likumdevēji vienojušies Regulā par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu darbu zaudējušiem darba ņēmējiem, pienācīgi neatspoguļo Iestāžu nolīguma vēlamo vērienu un garu.

Top