EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XG1013(05)

Gadskārtējais progresa ziņojums par to, kā tiek īstenota Eiropas Savienības stratēģija masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas novēršanai (2019)

ST/10866/2020/INIT

OV C 341, 13.10.2020, p. 1–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.10.2020   

LV EN EN

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 341/1


Gadskārtējais progresa ziņojums par to, kā tiek īstenota Eiropas Savienības stratēģija masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas novēršanai (2019)

(2020/C 341/01)

IEVADS

1.

Šis progresa ziņojums par to, kā tiek īstenota Eiropadomes 2003. gada decembrī pieņemtā Eiropas Savienības Stratēģija masu iznīcināšanas ieroču (MII) izplatīšanas novēršanai (dok. 15708/03) attiecas uz 2019. gadā veiktajām darbībām. Ziņojums nav izsmeļošs, un tajā uzmanība tiek pievērsta galvenajām norisēm. Visas darbības tika īstenotas plašākā ES drošības politikas un konfliktu novēršanas kontekstā.

2.

Pamatojoties uz Globālo Eiropas Savienības ārpolitikas un drošības politikas stratēģiju (dok. 10715/16), Eiropas Savienības stratēģiju MII izplatīšanas novēršanai un Jaunajām darbības līnijām (dok. 17172/08), Eiropas Savienības pamatprincipi joprojām ir šādi:

a.

ar diplomātisku rīcību un trešām valstīm un starptautiskām organizācijām sniegtu finansiālu atbalstu panākt efektīvu multilaterālismu, tostarp nodrošināt globālās neizplatīšanas un atbruņošanās arhitektūras centrālo lomu un veicināt tās vispārināšanu;

b.

veidot ciešu sadarbību ar valstīm, lai stiprinātu starptautisko neizplatīšanas režīmu;

c.

pievērsties neizplatīšanas jautājumiem ES divpusējo politisko un neizplatīšanas un atbruņošanās dialogu sanāksmēs un mazāk oficiālu kontaktu laikā;

d.

efektīvi un savstarpēji papildinoši izmantot visus pieejamos instrumentus un finanšu resursus – kopējās ārpolitikas un drošības politikas budžetu, Stabilitātes un miera veicināšanas instrumentu (IcSP) un citus instrumentus –, lai atbalstītu ES ārpolitikas mērķus.

3.

Eiropas Ārējās darbības dienests (EĀDD), jo īpaši īpašais sūtnis neizplatīšanas un atbruņošanās jautājumos, 2019. gadā Eiropas Savienību pārstāvēja vairākās nozīmīgās starptautiskās sanāksmēs:

Reģionālajā Dienvidāzijas seminārā par Hāgas Rīcības kodeksu pret ballistisko raķešu izplatīšanu (Kolombo, 2019. gada 14.–16. janvārī),

G7 Neizplatīšanas direktoru grupas sanāksmē (Parīzē, 2019. gada 5. un 6. februārī),

Kārnegi starptautiskajā kodolpolitikas konferencē (Vašingtonā, 2019. gada 11.–14. martā),

Kodolieroču neizplatīšanas līguma (KNL) 2020. gada pārskatīšanas konferences sagatavošanas komitejas trešajā sesijā (Ņujorkā, 2019. gada 29. aprīlī – 10. maijā),

Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (SAEA) 63. gadskārtējajā konferencē (Vīnē, 2019. gada 16.–20. septembrī),

Raķešu dialoga iniciatīvā (Berlīnē, 2019. gada 17.–18. oktobrī),

ANO Ģenerālās asamblejas Pirmās komitejas 74. sesijā (Ņujorkā 2019. gada 7. oktobrī – 8. novembrī),

Kājnieku mīnu aizlieguma konvencijas pušu pārskatīšanas konferencē (Oslo, 2019. gada 25.–29. novembrī).

Īpašais sūtnis uzmanību pievērsa tam, lai:

a.

sekmētu to, ka tiek saglabāts un stiprināts Kodolieroču neizplatīšanas līgums, kas ir fundamentāls multilaterālisma instruments, ar ko stiprina starptautisko mieru, drošību un stabilitāti;

b.

sekmētu Līguma par kodolizmēģinājumu vispārējo aizliegumu (CTBT) vispārēju ievērošanu un stāšanos spēkā un lai darītu redzamāku ES ieguldījumu;

c.

uzturētu spēkā globālo normu, kas paredz vēršanos pret ķīmisko ieroču izmantošanu, tostarp novēršot šādas izmantošanas nesodāmību;

d.

sekmētu Hāgas Rīcības kodeksu (HCoC) pret ballistisko raķešu izplatīšanu, kas ir uzticēšanās un pārredzamības veidošanas pasākums;

e.

ar galvenajiem partneriem sāktu un uzturētu neizplatīšanas dialogu un lai neizplatīšanas jautājumi tiktu integrēti ES divpusējās attiecībās.

4.

ES Padomes MII neizplatīšanas jautājumu darba grupa 2019. gadā rīkoja 11 sanāksmes, tostarp direktoru līmenī, lai pārrunātu ES nostājas un turpmākās darbības. ES delegācijas Vīnē, Ženēvā un Ņujorkā sagatavoja un koordinēja vairākus ES paziņojumus daudzpusējiem forumiem un regulārās ES koordinācijas sanāksmēs aktīvi sekmēja politikas veidošanu.

KODOLJAUTĀJUMI

5.

ES ir joprojām pilnībā apņēmusies veicināt universalizāciju un to, lai pilnībā, visaptveroši un efektīvi tiktu īstenots Kodolieroču neizplatīšanas līgums (KNL), stātos spēkā Līgums par kodolizmēģinājumu vispārējo aizliegumu (CTBT) un Atbruņošanās konferencē sāktu un drīz noslēgtu sarunas par līgumu, ar ko aizliedz ražot kodolieroču un citu kodolsprādzienierīču izstrādei paredzētus skaldmateriālus. Tāpat ES prioritāte joprojām ir no masu iznīcināšanas ieročiem un to nogādes sistēmām brīvas zonas izveide Tuvajos Austrumos. Padome 2019. gadā pieņēma Lēmumu (KĀDP) 2019/938 (1), ar ko, nodrošinot 2 856 278 EUR UNIDIR vajadzībām, atbalsta uzticības veicināšanas procesu, lai Tuvajos Austrumos izveidotu zonu, kura ir brīva no kodolieročiem un visiem citiem masu iznīcināšanas ieročiem.

Kodolieroču neizplatīšanas līgums un Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra

6.

Tika turpināts KNL pārskatīšanas cikls, proti, no 2019. gada 27. aprīļa līdz 10. maijam Ņujorkā notika līguma pušu 2020. gada KNL pārskatīšanas konferences sagatavošanas komitejas trešā sesija. ES sniedza četrus paziņojumus – vienu vispārīgajās debatēs un trīs – attiecīgi debatēs par kodolatbruņošanos, neizplatīšanu un izmantošanu miermīlīgiem mērķiem; tika sniegts arī īpašs paziņojums, ar ko atbalsta no MII brīvas zonas izveidi Tuvajos Austrumos. ES arī rīkoja blakuspasākumu un iesniedza darba dokumentu par Līguma novērtējumu ES skatījumā piecdesmit gadu pēc tā pieņemšanas. Visas ES dalībvalstis atbalstīja paziņojumu, kurā pievērsās Ziemeļkorejas kodoldrošības problemātikai. ES aktīvi piedalījās visās attiecīgajās debatēs, tostarp tematiskajās debatēs par kodolieročiem, kas norisinājās ANO Ģenerālās asamblejas Pirmās komitejas 74. sesijā par atbruņošanos un starptautisko drošību.

7.

Turklāt 2019. gada 15. aprīlī Padome pieņēma bezprecedenta Lēmumu (KĀDP) 2019/615 (2), kura mērķis ir finansiāli atbalstīt tematiskās un reģionālās konsultācijas, ko ANO Atbruņošanās lietu birojs rīko, gatavojoties 2020. gada pušu konferencei par KNL pārskatīšanu. Galvenais šā Padomes lēmuma mērķis ir palīdzēt sasniegt sekmīgu KNL pārskatīšanas konferences iznākumu un tādu reālistisku un izpildāmu rīcību un ieteikumu kopuma izstrādi, par kuriem varētu panākt konsensu. Saistībā ar šo Padomes lēmumu ANO Atbruņošanās lietu birojs 2019. gadā rīkoja divus reģionālus seminārus – 29. un 30. augustā Adisabebā un 3. un 4. decembrī Bangkokā, kā arī tematisku semināru par kodolenerģijas izmantošanu miermīlīgiem mērķiem, kas 20. un 21. novembrī notika Vīnē. Reģionālajās sanāksmēs pievērsās visiem trim KNL pīlāriem, tos analizējot reģionālo prioritāšu un problemātikas gaismā. Visās darbībās tiecas izcelt daudzos ieguvumus, ko KNL sniedz jau tagad, un nepieciešamību saglabāt šos ieguvumus.

8.

ES turpināja atbalstīt SAEA pamatpienākumus attiecībā uz neizplatīšanu, kodolenerģiju, kodoldrošumu, kodoldrošību un tehnisko sadarbību.

9.

Ar Padomes Lēmumu (KĀDP) 2016/2383 (3) ES dod ieguldījumu SAEA Kodoldrošības plāna (2018-2021) īstenošanā. Ar ES finansējumu turpināja atbalstīt SAEA darbības, lai: panāktu starptautisko neizplatīšanas un kodoldrošības instrumentu universalizāciju; palīdzētu valstīm kodoldrošības jomā izveidot vietējus tehniskus, zinātniskus un cilvēku resursus; stiprinātu novēršanas, atklāšanas, reaģēšanas un aizsardzības spējas, lai iedzīvotājus, īpašumu, vidi un sabiedrību pasargātu no noziedzīgām vai tīšām neatļautām darbībām, kas ir saistītas ar kodolmateriāliem vai citiem radioaktīviem materiāliem, kuri nav regulatīvā kontrolē; stiprinātu kodolmateriālu un citu radioaktīvu materiālu nelikumīgas tirdzniecības atklāšanu un vēršanos pret to; sekmētu datordrošību kodoljomā; stiprinātu radioaktīvo avotu drošību, lai valstīs, kurām vajadzīgs atbalsts, gādātu par to nogādāšanu drošuma un drošības standartiem atbilstošās glabāšanas vietās, cita starpā atgriežot tos izcelsmes vai piegādātājā valstī; stiprinātu kodolmateriālu un citu radioaktīvu materiālu fizisko aizsardzību.

10.

SAEA turpināja sekmīgi īstenot Padomes Lēmumu (KĀDP) 2016/2001 (4) (2016. gada 15. novembris) par Savienības ieguldījumu Mazbagātināta urāna (LEU) bankas izveidē un drošā pārvaldībā, kas ir Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (SAEA) kontrolē, saistībā ar ES Stratēģiju masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas novēršanai.

11.

Eiropas Komisijas Kopīgais pētniecības centrs (KPC) 2019. gadā turpināja atbalstīt SAEA Incidentu un nelikumīgas tirdzniecības datubāzi (ITDB).

12.

Līdztekus ES un SAEA piektajai augstākā līmeņa amatpersonu sanāksmei 2017. gada 15. februārī KPC un SAEA parakstīja “Praktisko sadarbības kārtību kodolenerģijas zinātnes pielietojumu jomā”, kuras mērķis ir izstrādāt kopīgus pasākumus un novērst centienu dublēšanos. Viena no šajā praktiskās sadarbības kārtībā iekļautajām darbībām ir vides radioaktivitātes monitorings, kuru veic visā Eiropā un vairākās citās pasaules vietās, mērot gamma starojuma vidējo devu un maksimumus beidzamo 24 stundu laikā. Šo mērījumu pamatā ir dati no aptuveni 5 500 monitoringa stacijām, kuras ekspluatē kompetentās valstu iestādes 39 valstīs, kas jaunākos radioloģiskos mērījumus nodod Eiropas Radioloģisko datu apmaiņas platformai (EURDEP). Paziņojumus par radiācijas noplūdēm vai ārkārtas situācijām nodod, izmantojot agrīno paziņojumu tīklus, piemēram, ECURIE vai EMERCON, kurus ekspluatē attiecīgi Eiropas Komisija un SAEA, pēc konsultēšanās ar kompetentajām valstu iestādēm.

13.

Būtisks globālās kodolneizplatīšanas arhitektūras elements un daudzpusējās diplomātijas sasniegums ir Kopīgais visaptverošais rīcības plāns (KVRP). Eiropas drošībai ir svarīgi, lai vienošanos turpinātu pilnībā un efektīvi īstenot. ES, koordinējot Kopīgās komisijas un vairāku KVRP paspārnē izveidoto ekspertu līmeņa darba grupu darbu, turpina sekmēt KVRP īstenošanu. ES arī turpina pilnībā atbalstīt SAEA, proti, tās ilgtermiņa misiju – pārbaudīt un uzraudzīt saistības, ko Irāna uzņēmusies saistībā ar kodoljautājumiem. ES kopš 2016. gada ir iesaistījusies KVRP III pielikuma īstenošanā, jo īpaši izmantojot projektus, ar ko uzlabo kodoldrošumu. Jau ir piešķirti 15 miljoni EUR civilnukleārajai sadarbībai ar Irānu un ir noslēgti līgumi par trīs projektiem, ar ko tiek sniegts atbalsts Irānas kodolenerģijas regulatoram un Būšehras atomelektrostacijas ekspluatantam. 2018. gadā tika apstiprināts jauns projekts, kura budžets ir 5 miljoni EUR un kurš attiecas uz laboratorijas iekārtu piegādi regulatīvās iestādes Kodoldrošības centram. Gaidāms, ka 2020. gadā par šo projektu slēgs līgumu..

14.

Civilnukleārā sadarbība ar Irānu ir viens no galvenajiem KVRP pīlāriem un centrāls elements ES iesaistes politikā attiecībā uz Irānu. Tā palīdz labāk izprast Irānas civilnukleārās vajadzības un pakāpeniski veidot uzticēšanos tam, ka Irānas kodolprogramma būtībā ir miermīlīga. ES un Irānas sadarbība 2019. gadā ietvēra – biežus augsta līmeņa kontaktus politikas jautājumos, kuros jo īpaši uzmanība tika pievērsta kodolpārvaldībai; kopēju darbsemināru par civilo kodolatbildību un apdrošināšanu; projektus, ar ko atbalsta Irānas kodolenerģijas regulatora centienus leģislatīvajā un regulatīvajā jomā normatīvus pieskaņot starptautiskajiem standartiem, kā arī Kodoldrošības centra izveidi, kurš veidots saskaņā ar iepriekšēju ES finansētu projektu; Irānas studentu dalību dezekspluatācijas vasaras skolā un darbseminārā par atkritumu raksturlielumu un attīrīšanas metroloģiju ES Kopīgajā pētniecības centrā, ES un Irānas kopīgo semināru par ziņojumu izstrādi saistībā ar Kopīgo lietotās kodoldegvielas un radioaktīvo atkritumu konvenciju, ES un Irānas kopīgo semināru par sagatavotību radioloģiskām vai nukleārām ārkārtas situācijām un reaģēšanu tajās, projektus, ar ko atbalsta Arākas pētniecības reaktora (Hondāba) modernizāciju un Fordovas kodolobjekta pārveidi par kodoljautājumu, fizikas un tehnoloģiju centru. Irāna joprojām bija galvenais ES palīdzības saņēmējs kodoldrošības jomā.

15.

Visaptverošais garantiju nolīgums un tā papildprotokoli ir pašreizējais pārbaužu standarts, un ES turpina aicināt tos vispārēji ievērot. Ciešā EURATOM un SAEA sadarbība ļauj nodrošināt efektīvas un iedarbīgas garantijas. ES ar Eiropas Komisijas Garantiju atbalsta programmu (EKGAP), Instrumentu sadarbībai kodoldrošuma jomā un dalībvalstu atbalsta programmām aktīvi atbalsta SAEA garantiju sistēmu. EKGAP stiprina SAEA kodolgarantiju spējas pārbaudīt KVRP īstenošanu arī, nodrošinot SAEA kodolgarantiju inspektoru apmācību par papildu piekļuvi (Complementary Access) un par to, kā izmantot COMPUCEA procedūru (Combined Procedure for Uranium Concentration and Enrichment Assay – Kombinētā urāna koncentrācijas un bagātināšanas testa procedūra), lai verificētu UF6 bagātināšanu.

16.

Eiropas Komisija turpina darboties un aktīvi atbalstīt Eiropas Kodolgarantiju pētniecības un attīstības asociāciju (ESARDA), kas 2019. gadā svinēja 50. gadadienu, rīkojot atklātu simpoziju, kurā piedalījās 250 dalībnieki no visas pasaules, kuri galvenokārt zinātniskā un tehniskā rakursā pievērsās kodolgarantiju un neizplatīšanas jautājumiem. ESARDA turpina arī izvērst savu starptautisko darbību, izmantojot saprašanās memorandus ar Āfrikas komisiju kodolenerģijas jautājumos un Āzijas un Klusā okeāna reģiona kodolgarantiju tīklu un cieši sadarbojoties ar Kodolmateriālu apsaimniekošanas institūtu. ESARDA darba grupas izstrādā, testē un apstiprina inovatīvus garantiju pasākumus un neizplatīšanas pieejas, kas dod tiešu labumu Enerģētikas ģenerāldirektorāta (ENER ĢD) Kodolgarantiju direktorātam un Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Garantiju departamentam. Pētniecības un izstrādes rezultāti un izglītības un apmācības iniciatīvas uzlabo Eiropas un starptautiskās spējas kodolgarantiju un stratēģiskās tirdzniecības kontroles jomā, un tas nāk par labu arī kodoldrošības un kodolatbruņošanās ierosmēm.

17.

ES un dalībvalstis uzskata, ka ir ārkārtīgi svarīgi pasaules mērogā īstenot un nepārtraukti uzlabot kodoldrošību. ES ar grozīto Kodoldrošuma direktīvu, kas stājās spēkā 2017. gadā, ir piešķīrusi juridisku spēku Vīnes kodoldrošuma deklarācijas mērķiem. Viens no grozītās direktīvas galvenajiem elementiem ir drošuma mērķa ieviešana attiecībā uz visiem ekspluatantiem, lai novērstu negadījumus un izvairītos no būtiskiem radioaktīviem izmešiem. Ar grozītajām direktīvām Euratom tiesību akti tiek papildināti arī ar tematiskām salīdzinošām novērtēšanām. Pirmā Eiropas tematiskā salīdzinošā novērtēšana jau ir sekmīgi īstenota. Visas ES dalībvalstis jaunās prasības ir transponējušas savos valstu tiesību aktos.

18.

Lai veicinātu kodolenerģijas izmantošanu miermīlīgiem mērķiem, ES laikposmā no 2014. līdz 2020. gadam ir piešķīrusi EUR 325 miljonus tam, lai sekmētu kodoldrošumu, aizsardzību pret radiāciju un efektīvu un iedarbīgu garantiju piemērošanu trešās valstīs. Eiropas Komisija, sadarbojoties ar SAEA un citiem partneriem, atbalsta stratēģiskā ģenerālplāna īstenošanu vides atveseļošanai Vidusāzijā, ko paredzēts finansēt no īpaša ERAB pārvaldīta Vides atveseļošanas fonda. Kā lielākais līdzekļu devējs ES turpina sadarboties ar saņēmējvalstīm (Kirgizstānu, Tadžikistānu un Uzbekistānu), lai veicinātu iesaistīšanos un sāktu konkrētus sanācijas un atveseļošanas projektus.

19.

2019. gada jūlijā ar ceremoniju, kurā piedalījās prezidents Volodimirs Zelenskis, Ukrainai oficiāli tika nodots jaunais drošības kupols, kas pārklāj iznīcināto Černobiļas kodolspēkstacijas 4. reaktoru, tādējādi pabeidzot G7 aizsāktos ilgstošos starptautiskos centienus atkal padarīt drošu šīs teritorijas vidi. ES ir bijusi lielākā līdzekļu devēja Černobiļas Reaktora pārseguma fondā pēc Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas, kas pārvalda fondu.

20.

ES un dalībvalstis joprojām stingri atbalsta SAEA Tehniskās sadarbības programmu, tostarp sniedzot būtisku ieguldījumu Tehniskās sadarbības fondā un miermīlīga izmantojuma iniciatīvā. ES un dalībvalstis ir starp lielākajiem Tehniskās sadarbības programmas atbalstītājiem, kura ir būtisks instruments, ar ko nodrošināt drošuma un drošības standartiem atbilstošu kodoltehnoloģiju izmantošanu miermīlīgiem mērķiem un ar ko panākt Ilgtspējīgas attīstības programmas 2030. gadam mērķu sasniegšanu.

21.

ES un SAEA rīkoja gadskārtējo augstākā līmeņa amatpersonu sanāksmi, lai pārskatītu un plānotu plaša mēroga sadarbību. Pēdējo sanāksmi 2019. gada 12. februārī Luksemburgā rīkoja Eiropas Komisija. Diskusijās pievērsās sadarbības stiprināšanai kodoldrošuma, kodoldrošības, kodolgarantiju, un nukleārās pētniecības, inovācijas un apmācības jautājumos.

Līgums par kodolizmēģinājumu vispārējo aizliegumu

22.

Svarīgs ES Stratēģijas masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas novēršanai mērķis ir panākt CTBT stāšanos spēkā un tā universalizāciju. Visas ES dalībvalstis, ratificējot līgumu un piemērojot tajā noteiktos pamatpienākumus, ir apliecinājušas, ka tās iestājas par CTBT. CTBT ir spēcīgs uzticības un drošības veicināšanas pasākums. ES 2019. gadā veidoja diplomātiskos sakarus ar visām atlikušajām II pielikuma valstīm un valstīm, kas nav II pielikuma valstis. ES diplomātisko pasākumu mērķis bija panākt apņemšanos ratificēt CTBT. CTBT stāšanās spēkā veicināšana bija viens no pasākumiem saistībā ar ANO ģenerālsekretāra dokumentu “Mūsu kopīgās nākotnes nodrošināšana. Atbruņošanās programma”, ko ES nolēma atbalstīt.

23.

ES konsekventi veicina ieguvumus un ieguldījumu, ko Līgums dod miera, drošības, atbruņošanās un neizplatīšanas labā, tostarp attiecībā uz civilajiem lietojumiem. ES turpināja finansiāli atbalstīt CTBT organizācijas (CTBTO) sagatavošanas komisiju, kā izklāstīts Padomes Lēmumā (KĀDP) 2018/298 (5) par Savienības atbalstu CTBTO sagatavošanas komisijas darbībām, lai nostiprinātu tās uzraudzības un pārbaudes spējas. ES un tās dalībvalstis, sniedzot tehnisku atbalstu un konsultācijas CTBTO darba grupā “B” un citos darbsemināros un semināros, arī deva ieguldījumu CTBT pārbaudes režīma uzturēšanā un stiprināšanā. ES aktīvi piedalījās CTBTO sagatavošanas komisijas un tās darba grupu “A” un “B” sanāksmēs.

24.

Pēc CTBTO izpildsekretāra uzaicinājuma ES Augstā pārstāve /priekšsēdētāja vietniece (AP/PV) piedalījās vienpadsmitajā konferencē par CTBT spēkā stāšanās veicināšanu, kas 2019. gada 25. septembrī notika Apvienoto Nāciju Organizācijas galvenajā mītnē Ņujorkā, kur viņa nāca klajā ar saskaņotu ES paziņojumu. 25. jūnijā CTBT zinātnes un tehnoloģiju konferences laikā ES delegācija Vīnē rīkoja pasākumu par ES un CTBTO sadarbību.

Iniciatīvas saistībā ar kodoldrošību

25.

ES turpināja veicināt Starptautisko konvenciju par kodolterorisma apkarošanu (ICSANT) un grozījumu Konvencijā par kodolmateriālu fizisko aizsardzību (ACPPNM) kā globālās kodoldrošības un terorisma apkarošanas arhitektūras pamatelementus. Apvienoto Nāciju Organizācijas Narkotiku un noziedzības novēršanas birojs un Apvienoto Nāciju Organizācijas Terorisma apkarošanas birojs sāka īstenot Padomes Lēmumu (KĀDP) 2018/1939 (6) par Savienības atbalstu ICSANT universalizācijai un efektīvai īstenošanai. Padomes lēmuma mērķi ir palielināt ICSANT konvencijai pievienojušos pušu skaitu, vairot valsts politikas veidotāju un lēmumu pieņēmēju informētību, kā arī veidot spējas: lai palīdzētu uzlabot valsts tiesību aktus un stiprināt valstu ieinteresēto personu, tostarp krimināljustīcijas amatpersonu, spējas izmeklēt, izvirzīt apsūdzību un izskatīt kodolterorisma lietas. Padomes lēmuma īstenošana sākās ar ievadpasākumu Ņujorkā 2019. gada aprīlī un Vīnē 2019. gada maijā.

26.

ES turpināja atbalstīt Globālo kodolterorisma apkarošanas iniciatīvu (GICNT) un tās pamatuzdevumu – stiprināt globālās spējas novērst un atklāt kodolterorismu un reaģēt uz to. ES un dalībvalstis piedalījās GICNT 11. plenārsēdē, kas 2019. gada 6. un 7. jūnijā notika Buenosairesā. Šim saskaņotajam ES paziņojumam pievienojās šādas valstis: Turcija, Ziemeļmaķedonija, Melnkalne, Serbija un Albānija, stabilizācijas un asociācijas procesa valsts un iespējamā kandidātvalsts Bosnija un Hercegovina, EBTA valstis Islande un Norvēģija, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstis, kā arī Ukraina, Moldovas Republika, Armēnija un Gruzija.

27.

ES un tās dalībvalstis ir aktīvi iesaistījušās GICNT darbā visās jomās – kodolatklāšanā, kodolkriminālistikā, reaģēšanā un seku mazināšanā. Eiropas Komisijas Kopīgais pētniecības centrs 2019. gada 12.–14. februārī Karlsrūē (Vācija) GICNT kodolmateriālu atklāšanas darba grupas aizbildnībā rīkoja darbsemināru Cunning Karl par kodolatklāšanas ekspertīzes atbalstu (reachback). Balstoties uz rezultātiem, kas tika gūti 2017. gada seminārā Magic Maggiore par tehniskās ekspertīzes atbalstu (reachback), darbseminārā galvenā uzmanība tika pievērsta to pamatspēju identificēšanai, kuras saistītas ar tehniskās ekspertīzes atbalstu (reachback), kas tiek sniegts, atbalstot atklāšanas operācijas, un tika pētītas problēmas un paraugprakse saistībā ar ekspertīzes atbalsta (reachback) sniegšanu attāliem apgabaliem. Somija 2019. gada 24. un 25. februārī rīkoja Kodolkriminālistikas darba grupas (NFWG) ekspertu sanāksmi, kurā apsprieda NFWG darba plānu 2019.–2021. gadam. ES arī deva ieguldījumu darbseminārā “Kodolatklāšana uz zilajām un zaļajām robežām” (Nuclear Detection at Blue and Green Borders) un teorētiskajās mācībās, ko Marokas Karaliste rīkoja 2019. gada decembrī.

28.

Kopš 2013. gada Eiropas Savienības dalībvalstu un partnervalstu – tostarp vairāku GICNT dalībnieku – vajadzībām darbību pilnībā ir izvērsis ES Kodoldrošības mācību centrs ar kodolmateriāliem un citiem radioaktīviem materiāliem veiktu nelikumīgu darbību atklāšanai un reaģēšanai (EUSECTRA). Šī centra darbību ciešā sadarbībā ar citām starptautiskām iniciatīvām, ko sekmē Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra un vairākas GICNT partnervalstis, nodrošina ES Kopīgais pētniecības centrs (KPC), izmantojot savus objektus Karlsrūē (Vācijā) un Isprā (Itālijā). Centru izmanto arī praktiskām mācībām, kas galvenokārt saistītas ar vēršanos pret kodolmateriālu kontrabandu. EUSECTRA aktīvi darbojas ES dalībvalstu un ES partneru apmācību vajadzību jomā, tostarp attiecībā uz augstu vērtētajām dalībvalstu deleģētajiem pārstāvjiem paredzētajām koordinētajām apmācībām muitas un tiesībaizsardzības jomā, kuras jau ir īstenotas un plānotas 2019.–2021. gadam (tiešā sadarbībā ar Komisijas Migrācijas un iekšlietu ģenerāldirektorātu un Nodokļu politikas un muitas savienības ģenerāldirektorātu), turklāt EUSECTRA pēc ES dalībvalstu pieprasījuma sniedz ekipējuma veiktspējas novērtējumu. 2019. gadā tika organizētas 14 vienas nedēļas apmācības un divi papildu darbsemināri ar ekspertiem no ES dalībvalstīm.

29.

Eiropas Komisija un ES dalībvalstis KPC objektā Karlsrūē (Vācijā), izmantojot modernās izmeklēšanas metodes kriminālistiskās kodolekspertīzes jomā, turpināja kriminālistiskās kodolekspertīzes darbības, lai identificētu pārtverto kodolmateriālu pamatiezīmes. 2019. gadā tika analizēti paraugi no trim incidentiem divās ES dalībvalstīs. Kopumā ir pārbaudīti vairāk nekā 50 incidentos atklātie un konfiscētie kodolmateriāli, tādējādi atbalstot kompetentās iestādes ES dalībvalstīs un arī citur.

Iniciatīvas saistībā ar kodolpārbaudi

30.

ES un dalībvalstis atbalstīja ANO Ģenerālās asamblejas 2019. gada kodolatbruņošanās pārbaužu rezolūciju attiecībā uz valdības ekspertu otrās grupas izveidi, lai turpinātu apsvērt pārbaužu nozīmi kodolatbruņošanās veicināšanā. ES atbalsta plašāku partnerību darbu un sadarbībā balstītus pārbaudes mehānismus un ir piedalījusies Starptautiskās partnerības kodolatbruņošanās pārbaužu jomā (IPNDV) darbā kopš tās darbības sākšanas 2015. gadā. ES turpināja aktīvi iesaistīties IPNDV II fāzē, proti, ES (EĀDD un Eiropas Komisijas Kopīgais pētniecības centrs) piedalījās darba grupu sanāksmēs, kas 2019. gada 4.–6. martā notika Helsinkos un 19.–21. jūnijā Hāgā, kā arī Otavas plenārsēdē, kura norisinājās 2.–6. decembrī. Par galvenajiem mērķiem ir noteikts būtisks atbalsts ANO Valdību ekspertu grupai kodolatbruņošanās pārbaužu jautājumos un Kodolieroču neizplatīšanas līguma 2020. gada pārskatīšanas konferencei. Saistībā ar ANO ģenerālsekretāra dokumentu “Mūsu kopīgās nākotnes nodrošināšana. Atbruņošanās programma” ES arī kļuva par atbalstītāju rīcības punktam attiecībā uz kodolatbruņošanās pārbaudēm.

Reģionālie jautājumi

31.

ES un dalībvalstis turpināja mudināt KTDR rīkoties, lai tā pilnībā, pārbaudāmi un neatgriezeniski atteiktos no masu iznīcināšanas ieroču un ballistisko raķešu programmām. Tas atspoguļojās visos attiecīgajos ES paziņojumos. ES turpināja paust nostāju, ka Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas (KTDR) vairākkārt veiktās ballistisko raķešu palaišanas, pārkāpjot vairākas ANO Drošības padomes rezolūcijas, nopietni apdraud reģionālo un starptautisko mieru un drošību un vājina starptautiskos centienus panākt ilgstošu mieru un drošību Korejas pussalā. ES aicināja KTDR nekavējoties apturēt visas raķešu palaišanas, iesaistīties jēgpilnās sarunās un veikt konkrētus un ticamus pasākumus, lai vairotu uzticēšanos un paļāvību un pilnībā, pārbaudāmi un neatgriezeniski atteiktos no visām kodolieroču un ballistisko raķešu programmām. ES turpināja mudināt KTDR pilnībā ievērot visas attiecīgās ANO Drošības padomes rezolūcijas un citus savus starptautiskos pienākumus un saistības, nekavējoties parakstīt un ratificēt CTBT un atsākt pildīt garantiju pienākumus saskaņā ar KNL. ES visas Drošības padomes rezolūcijas ir ātri transponējusi ES tiesību aktos un arī ir pieņēmusi stingras autonomas sankcijas, kas papildina un pastiprina ANO pieņemtās sankcijas. EĀDD runaspersona nāca klajā ar paziņojumiem – 10. augustā, reaģējot uz divu tuvā darbības rādiusa ballistisko raķešu palaišanu, un 2. oktobrī pēc ziņām par ballistiskās raķetes izšaušanu jūrā.

Atbruņošanās konference (CD) / Līgums par aizliegumu ražot kodolieroču un citu kodolsprādzienierīču izstrādei paredzētus skaldmateriālus

32.

ES joprojām ir vienota un apņēmības pilna panākt pārbaudāmu līgumos balstītu kodolatbruņošanos un ieroču kontroli un uzsver vajadzību atjaunot daudzpusējos centienus un daudzpusējās sarunu vešanas struktūras, jo īpaši Atbruņošanās konferenci (CD). Ilglaicīga ES prioritāte Atbruņošanās konferencē ir nekavējoties sākt sarunas attiecībā uz līgumu par aizliegumu ražot kodolieroču vai citu kodolsprādzienierīču izstrādei paredzētus skaldmateriālus (FMCT). ES atbalsta šādu sarunu sākšanu saskaņā ar dokumentu CD/1299 un tajā ietvertajām pilnvarām. ES aicina visus CD dalībniekus nekavējoties sākt sarunas par FMCT un sākt darbu pie citiem darba kārtības jautājumiem. Ar 2017. gada 11. decembra Padomes Lēmumu (ES) 2017/2284 (7) ES sniedz finansiālu atbalstu ANO Atbruņošanās lietu birojam (UNODA), lai Āfrikas, Āzijas un Latīņamerikas un Karību jūras reģiona valstīm atvieglotu dalību ar Skaldmateriālu ražošanas aizlieguma līgumu (FMCT) saistītās konsultācijās un citās darbībās. ES arī mudina visas valstis, kurām ir kodolieroči un kuras to vēl nav darījušas, pasludināt un ievērot tūlītēju moratoriju attiecībā uz kodolieroču vai citu kodolsprādzienierīču izstrādei paredzētu skaldmateriālu ražošanu, ja tās to vēl nav darījušas. ES dalībvalsts, kas ir kodolieroču valsts, ir paziņojusi par attiecīgu moratoriju un demontējusi šādas iekārtas.

ĶĪMISKIE IEROČI

33.

ES turpināja politiski, diplomātiski un finansiāli atbalstīt Ķīmisko ieroču aizlieguma organizāciju (OPCW), lai nodrošinātu Ķīmisko ieroču konvencijas (CWC) pilnīgu un efektīvu īstenošanu un vispārēju ievērošanu.

34.

Padome 2019. gada 1. aprīlī pieņēma lēmumu (KĀDP) 2019/538 (8), ar ko laikposmā no 2019. līdz 2022. gadam paredzēts atbalstīt OPCW galvenās darbības (piemēram, valstu veiktai īstenošanai, starptautiskai sadarbībai, universalizācijai, Āfrikas programmai). Ar to arī dod būtisku ieguldījumu, lai modernizētu OPCW laboratoriju, pārveidojot to par Ķīmijas un tehnoloģiju centru, kā arī lai īstenotu Lēmumu C-SS-4/DEC.3 “Ķīmisko ieroču apdraudējuma novēršana”, kuru CWC līgumslēdzēju valstu konference pieņēma īpašajā sesijā 2018. gada 27. jūnijā.

35.

Padome 2019. gada 26. jūnijā pieņēma Lēmumu (KĀDP) 2019/1092 (9), ar ko pagarina īstenošanas laikposmu Lēmumam (KĀDP) 2017/2302 (10) (2017. gada 12. decembris) par atbalstu OPCW darbībām, ar ko sniedz palīdzību attīrīšanas darbos bijušajā ķīmisko ieroču glabāšanas vietā Lībijā, īstenojot ES Stratēģiju masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas novēršanai.

36.

ES turpināja sniegt stingru atbalstu darbam, ko veic OPCW faktu vākšanas misija un deklarācijas izvērtēšanas grupa, izmeklējot ziņojumus par ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā un tiecoties pievērsties nepilnībām un nekonsekvencēm, kas konstatētas Sīrijas sākotnējajā deklarācijā. Šajā sakarā Padome 2019. gada 9. decembrī pieņēma Lēmumu (KĀDP) 2019/2112 (11), ar ko pagarina īstenošanas laikposmu Lēmumam (KĀDP) 2017/2303 (12) par atbalstu tam, lai turpinātu īstenot ANO Drošības padomes Rezolūciju 2118 (2013) un OPCW Izpildpadomes lēmumu EC-M-33/DEC.1 par Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu, proti, OPCW Sīrijā veikto operāciju atbalstam paredzēts nodrošināt satelītattēlus.

37.

Atbilstoši Eiropadomes 2018. gada 28. jūnija secinājumiem, kuros ES apņēmās atbalstīt Lēmuma C-SS-4/DEC.3 īstenošanu, kuru Ķīmisko ieroču konvencijas līgumslēdzēju valstu īpašajā sesijā 2018. gada 27. jūnijā pieņēma, lai izveidotu attiecināšanas mehānismu, reaģējot uz šo ieroču atkārtotu izmantošanu kopš 2012. gada, un lai nodrošinātu to, ka tiek pieņemts OPCW 2020. gada programmas un budžeta projekts, kas OPCW Tehniskajam sekretariātam nodrošina stingru un stabilu pamatu, lai risinātu dažādos gaidāmos uzdevumus un problēmas, ES nāca klajā ar demaršu, vēršoties pie liela skaita CWC līgumslēdzēju valstu, kurām tā lūdza izrādīt konstruktīvu pieeju OPCW Lēmuma C-SS-4/DEC īstenošanai un atbalstīt sekmīgu 2019. gada 25.-29. novembrī plānotās Līgumslēdzēju valstu 24. konferences (CSP-24) iznākumu.

38.

Izmantojot Padomes Lēmumu (KĀDP) 2017/1252 (13) (2017. gada 11. jūlijs), ar ko atbalsta ķīmiskā drošuma un drošības pastiprināšanu Ukrainā atbilstīgi Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes Rezolūcijas 1540 (2004) par masu iznīcināšanas ieroču un to nogādes līdzekļu neizplatīšanu īstenošanai, ES atbalstīja valsts spēju veidošanu Ukrainā, jo īpaši Ukrainas Nacionālā atsauces centra izveidi, kas ļautu identificēt kontrolētas un toksiskas vielas.

39.

2019. gada 14. oktobrī ES ar Padomes Lēmumu (KĀDP) 2019/1722 (14) vēl par 12 mēnešiem pagarināja ierobežojošo pasākumu režīmu, lai vērstos pret ķīmisko ieroču izmantošanu un izplatīšanu.

BIOLOĢISKIE IEROČI

40.

2019. gada 21. janvārī ES Padome pieņēma piekto lēmumu pēc kārtas, ar kuru atbalsta Bioloģisko un toksīnus saturošo ieroču konvenciju. Padomes Lēmumā (KĀDP) 2019/97 (15) ir paredzēts budžets 3 miljonu EUR apmērā ANO Atbruņošanās lietu birojam (UNODA) laikposmam no 2019. līdz 2022. gadam. Tas ļauj BTIK īstenošanas atbalsta vienībai (ISU) sekmēt sešus jaunus projektus universalizācijas atbalstam; veidot spējas īstenošanai valsts līmenī, tostarp trīs salīdzinošās izvērtēšanas pasākumus; veicināt bioloģisko drošību globālajos dienvidos; izstrādāt rīkus informēšanai, izglītībai un iesaistei; kā arī palielināt gatavību reaģēt uz bioloģiskiem uzbrukumiem. 2019. gadā šā lēmuma ietvaros tika finansēti trīs darbsemināri un divi citi pasākumi. Viens no šiem darbsemināriem bija par biodrošību ar nosaukumu “Globālo dienvidu jauno zinātnieku iesaistīšana biodrošības diplomātijā” (Engaging Young Scientists from the Global South in Biosecurity Diplomacy), kas bija pirmais šāda veida darbseminārs un kas notika no 2019. gada 3. līdz 5. augustam netālu no Ženēvas. Šajā darbseminārā pulcējās līdz 20 jauno zinātnieku no jaunattīstības valstīm, kuri strādā ar jautājumiem, kas saistīti ar BTIK. Ar Lēmumu (KĀDP) 2019/97 atbalstīs arī BTIK starpsesiju programmu un gatavošanos devītajai pārskatīšanas konferencei 2021. gadā.

41.

2019. gada 31. jūlijā Padome pieņēma Lēmumu (KĀDP) 2019/1296 (16), ar ko atbalsta bioloģiskā drošuma un drošības stiprināšanu Ukrainā atbilstīgi Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes Rezolūcijas 1540 (2004) par masu iznīcināšanas ieroču un to nogādes līdzekļu neizplatīšanu īstenošanai. Šajā lēmumā ir paredzēts atbalsts 1,9 miljonu EUR apmērā trīs gadu laikā. Ar šo lēmumu ES atbalsta bioloģiskā drošuma un drošības stiprināšanu Ukrainā, jo īpaši uzlabojot Ukrainas tiesisko un regulatīvo bāzi un šīs valsts cilvēku un dzīvnieku veselības sistēmas, kā arī palielinot dzīvības zinātņu zinātnieku informētību.

42.

2019. gada 9. decembrī Padome pieņēma Lēmumu (KĀDP) 2019/2108 (17), ar ko atbalsta bioloģiskā drošuma un drošības stiprināšanu Latīņamerikā atbilstīgi Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes Rezolūcijas 1540 (2004) par masu iznīcināšanas ieroču un to nogādes līdzekļu neizplatīšanu īstenošanai; lēmumā paredzēti 2,7 miljoni EUR trīs gadu laikā.

43.

Ar minētajiem Padomes lēmumiem kopējā ES atbalsta finanšu summa BTIK vajadzībām kopš 2006. gada ir pieaugusi līdz gandrīz 15 miljoniem EUR.

44.

Konvencijas Pušu sanāksmē, kas notika no 2019. gada 3.–6. decembrī Ženēvā, ES nāca klajā ar vispārēju paziņojumu. Atkārtoti apstiprinot savu stingro atbalstu BTIK kā vienam no galvenajiem uz noteikumiem balstītas starptautiskās sistēmas pīlāriem, ES vienlaikus atgādināja savus ilgstošos centienus stiprināt konvenciju, veicināt tās universalizāciju un pastiprināt tās īstenošanu. ES prioritātes saistībā ar BTIK ietver īstenošanas un atbilstības uzlabošanu valstu līmenī, uzticības veicināšanas un pārredzamības pasākumu (piemēram, salīdzinoša izvērtēšana, brīvprātīgi apmeklējumi un citas iniciatīvas) veicināšanu, sadarbības veicināšanu zinātnes un tehnoloģiju jomā, V panta konsultatīvo noteikumu un VII panta noteikumu par palīdzību, reaģēšanu un gatavību īstenošanu, Konvencijas vispārējas ievērošanas veicināšanu, kā arī dzimumu līdztiesību un pilnvērtīgu iespēju nodrošināšanu sievietēm kā svarīgu transversālu prioritāti. Turklāt ES pauda savas arvien vēl pastāvošās bažas par konvencijas kritisko finansiālo situāciju un mudināja visas valstis, kuras vēl nav izpildījušas savas finansiālās saistības, to darīt nekavējoties. Šajā kontekstā ES atgādināja, ka 2018. gadā izveidotā Apgrozāmā kapitāla fonda mērķis ir nodrošināt īstermiņa finanšu likviditāti kalendārā gada sākumā un nekādā veidā nesubsidēt nemaksāšanu vai nokavētus maksājumus. Attiecībā uz darbībām ES uzsvēra panākumus sadarbībā, kas izveidota saistībā ar ES Padomes lēmumu, ar kuru atbalsta BTIK, un Eiropas Savienības ķīmisko, bioloģisko, radioloģisko un nukleāro (CBRN) risku mazināšanas izcilības centru iniciatīvu. ES finansētā papildu pasākumā 2019. gada 4. decembrī tika prezentētas ar biodrošumu saistītas darbības Kaukāzā CBRN risku mazināšanas izcilības centru iniciatīvas ietvaros.

45.

ES arī aktīvi piedalījās piecās ekspertu sanāksmēs, kas tika rīkotas no 2019. gada 29. jūlija līdz 8. augustam Ženēvā, proti, ekspertu sanāksmē (MX1) par sadarbību un palīdzību ar īpašu uzsvaru uz to, lai stiprinātu sadarbību un palīdzību saskaņā ar X pantu (29. un 30. jūlijs), ekspertu sanāksmē (MX2) par attīstības tendenču pārskatīšanu zinātnes un tehnoloģijas jomā saistībā ar konvenciju (31. jūlijs un 2. augusts), ekspertu sanāksmē (MX3) par īstenošanas valsts līmenī stiprināšanu (2019. gada 5. augusts), ekspertu sanāksmē (MX4) par palīdzību, reaģēšanu un gatavību (2019. gada 6. un 7. augusts) un ekspertu sanāksmē (MX5) par konvencijas institucionālo stiprināšanu (2019. gada 8. augusts). ES katrā no ekspertu sanāksmēm sniedza koncentrētus un aktuālus pamatvēstījumus un Francijā rīkotajā papildu pasākumā izteicās par brīvprātīgiem pārredzamības pasākumiem, paužot savu atbalstu strukturētākai informācijas apmaiņai par salīdzinošās izvērtēšanas pasākumiem. ES uzsvaru lika uz zinātnes un tehnoloģiju nozares speciālistu informētības uzlabošanu, izmantojot e-mācību moduļus un finansējot ieinteresēto personu seminārus. Šajā pašā kontekstā ES popularizēja jauno ES Padomes lēmumu, ar ko atbalsta konvencijas universalizāciju un īstenošanu.

BALLISTISKĀS RAĶETES

Hāgas Rīcības kodekss

46.

Hāgas Rīcības kodekss pret ballistisko raķešu izplatīšanu (HCoC) ir radies, starptautiskajai kopienai cenšoties panākt tādu ballistisko raķešu jomas regulējumu, kuras var izmantot masu iznīcināšanas ieroču nogādē. HCoC ir vienīgais daudzpusējais pārredzamības un uzticēšanās veicināšanas instruments saistībā ar ballistisko raķešu izplatīšanu. Pievienojoties HCoC, dalībnieki brīvprātīgi pauž politisku apņemšanos iepriekš brīdināt par ballistisko raķešu vai kosmisko nesējraķešu palaišanu un izmēģinājumu lidojumiem. Valstis, kas kodeksam ir pievienojušās, arī apņemas iesniegt ikgadējas deklarācijas par valsts ballistisko raķešu un kosmisko nesējraķešu politiku.

47.

Eiropas Savienība kodeksu ir stingri atbalstījusi kopš tā izveides. Tam ir pievienojušās visas ES dalībvalstis. Kopš 2002. gada novembrī Hāgā (Nīderlandē) tika parakstīts un stājās spēkā politiski saistošais HCoC, tā parakstītāju skaits ir pieaudzis no 93 līdz 143 valstīm. Tas ir noticis, pateicoties arī diplomātiskiem pasākumiem, ar ko atbalsta kodeksa universalizāciju un ko ES īstenoja ar vairākām valstīm, kas tam nebija pievienojušās.

48.

ES konsekventi veicina kodeksa universalitāti, pilnīgu īstenošanu un labāku darbību. Pēdējās desmitgades laikā ES Padome KĀDP satvarā ir pieņēmusi virkni lēmumu / vienotu rīcību, ar ko tiek atbalstīts Hāgas Rīcības kodekss un raķešu neizplatīšana vispār. Ar šiem Padomes lēmumiem ES finansē informēšanas pasākumus par HCoC, tostarp papildpasākumus, pētījumus, ekspertu sanāksmes un reģionālos informatīvos seminārus. Šos pasākumus, parasti iesaistot arī rotējošo HCoC priekšsēdētāju, veic Stratēģiskās pētniecības fonds (Fondation pour la Recherche Stratégique), kura mītnes vieta ir Parīzē.

49.

Ar Padomes Lēmumu (KĀDP) 2017/2370 (18) (2017. gada 18. decembris) ES turpina veicināt pievienošanos kodeksam un gala rezultātā tā universalitāti; atbalstīt kodeksa pilnīgu īstenošanu; veicināt dialogu starp valstīm, kas pievienojušās kodeksam, un tām, kuras tam nav pievienojušās, ar mērķi palīdzēt veidot uzticēšanos un pārredzamību, veicināt savaldību un radīt lielāku stabilitāti un drošību visiem; pastiprināt kodeksa atpazīstamību un uzlabot sabiedrības informētību par riskiem un apdraudējumu, ko rada ballistisko raķešu izplatīšana; un izpētīt – jo īpaši ar akadēmisku pētījumu palīdzību – iespējas uzlabot kodeksu un veicināt sadarbību starp kodeksu un citiem attiecīgiem daudzpusējiem instrumentiem.

APVIENOTO NĀCIJU ORGANIZĀCIJAS DROŠĪBAS PADOMES REZOLŪCIJA 1540 UN CBRN RISKU MAZINĀŠANA

50.

ANO Drošības padomes Rezolūcija 1540 (2004) joprojām ir viens no galvenajiem starptautiskās ieroču neizplatīšanas arhitektūras pīlāriem. Tā ir pirmais starptautiskais instruments, kurā integrētā un vispusīgā veidā pievēršas masu iznīcināšanas ieročiem (MII), to nogādes līdzekļiem un ar tiem saistītajiem materiāliem. ANO DPR 1540 (2004) ir paredzēti saistoši pienākumi visām valstīm. To mērķis ir novērst iespēju un atturēt no tādas iespējas, ka nevalstiski dalībnieki iegūst piekļuvi šādiem ieročiem, to nogādes līdzekļiem un ar ieročiem saistītiem materiāliem. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Statūtu VII nodaļu pieņemtajā rezolūcijā ir prasīts, lai visas valstis pieņemtu vajadzīgos tiesību aktus, ar kuriem nevalstiskiem dalībniekiem liegtu iespēju iegūt kodolieročus un ķīmiskos vai bioloģiskos ieročus, un lai nelikumīgas tirdzniecības novēršanas nolūkā ieviestu pienācīgas iekšzemes kontroles attiecībā uz saistītajiem materiāliem. ANO DPR 1540 2016. gada visaptverošās pārskatīšanas process vēlreiz apstiprināja rezolūcijas centrālo lomu, nozīmīgumu un svaru, kā atspoguļots ANO DPR 2325.

51.

Lai palīdzētu īstenot 2016. gada visaptverošās pārskatīšanas rezultātus un sniegtu atbalstu ANO DPR 1540 pilnīgai īstenošanai, 2017. gada 11. maijā ES Padome pieņēma Padomes Lēmumu (KĀDP) 2017/809 (19), atbalstot Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes Rezolūcijas 1540 (2004) par masu iznīcināšanas ieroču un to nogādes līdzekļu neizplatīšanu īstenošanu. Padomes lēmums attiecas uz 36 mēnešu laikposmu, un to īsteno ANO Atbruņošanās lietu birojs (UNODA) Ņujorkā, kurš daļu īstenošanas ir uzticējis EDSO Vīnē. Ar ES finansējumu tiek palīdzēts valstīm noteikt konkrētu tehnisko palīdzību, uzlabot informētību par attiecīgām tehniskās palīdzības programmām, kā arī paplašināt sadarbību ar starptautiskām un reģionālām organizācijām, lai sniegtu atbalstu valstu spēju veidošanas centieniem.

52.

ES CBRN risku mazināšanas izcilības centru (IC) iniciatīva (“iniciatīva”) ir pasaules mēroga spēju veidošanas programma, kas šobrīd apvieno 61 partnervalsti, kuras ir sagrupētas ap astoņiem reģionāliem sekretariātiem, kas izvietoti šādos reģionos: Āfrikas daļā, kas atrodas Atlantijas okeāna pusē; Vidusāzijā; Austrumāfrikā un Centrālajā Āfrikā; Persijas līča sadarbības padomes valstīs; Tuvajos Austrumos; Ziemeļāfrikā un Sāhelā; Dienvidaustrumāzijā; Dienvidaustrumeiropā un Austrumeiropā.

53.

CBRN IC finansē no Stabilitātes un miera veicināšanas instrumenta (IcSP), un tā mērķis ir mazināt ar CBRN materiāliem saistītos riskus, stiprināt partnervalstu gatavību un uzlabot drošības kultūru un pārvaldību. Iesaistītajām valstīm tiek sniegts atbalsts to centienos uz brīvprātības pamatiem un saskaņā ar pieprasījumā balstītu, reģionālu pieeju iedibināt nacionālas un reģionālas koordinācijas un pārvaldības struktūras. Šajās platformās tiek izstrādāta un stiprināta valstu politika CBRN jomā un veidotas spējas, pamatojoties uz konkrētiem vajadzību izvērtējumiem un valstu rīcības plāniem. Platformas tiek atbalstītas ar vairākiem reģionāliem sadarbības projektiem, kurus finansē ar iniciatīvu un kuri ir atvērti citiem finansēšanas instrumentiem. Kopš 2010. gada ir finansēti 82 reģionāli projekti. Iniciatīvas budžets 10 gadu laikposmam, kas sākās 2010. gadā, ir aptuveni 250 miljoni EUR.

54.

Izcilības centru tīkls tagad ir labi attīstīts, un tas ļāva ES rīkot teorētiskās mācības un pārrobežu lauka mācības par jautājumiem, kas ietver civilo aizsardzību, reaģēšanu uz incidentiem, biodrošību un atkritumu apsaimniekošanu IC projektu ietvaros, lai uzlabotu to pamanāmību un konkrēti novērtētu ietekmi. Ir sākta reģionālo CBRN rīcības plānu izstrāde, kā arī starpreģionu sadarbība. Turklāt iniciatīva ir gana nobriedusi, lai sniegtu atbalstu turpmākām darbībām, ar ko risina drošības pārvaldības jautājumus saistībā ar kibernoziedzību, terorismu, kritisko infrastruktūru, viltotām zālēm, hibrīddraudiem un sprāgstvielām, kā arī lai turpinātu sadarbību kriminālistiskās kodolekspertīzes, robežkontroļu un divējāda lietojuma preču eksporta kontroļu jomās. 2019. gadā ES CBRN izcilības centru tīkla ietvaros ES Kopīgais pētniecības centrs (JRC) sadarbībā ar ASV Enerģētikas departamentu un Kijevas Kodolpētījumu institūtu izstrādāja izglītības un apmācības pasākumus kodoldrošības jomā dalībniekiem no Gruzijas, Ukrainas, Azerbaidžānas un Moldovas nolūkā uzlabot kodoldrošību Melnās jūras reģionā.

55.

Turpinājās rīcības plāna sagatavotības uzlabošanai pret ķīmiskiem, bioloģiskiem, radioloģiskiem riskiem un kodoldrošības riskiem īstenošana; rīcības plānu 2017. gada oktobrī iesniedza Komisija plašākas terorisma apkarošanas paketes ietvaros. Pašreizējā rīcības plānā, kas balstās uz ES CBRN rīcības plāna 2010.–2015. gadam sasniegumiem, ieviests plašs pasākumu klāsts nolūkā uzlabot sagatavotību, izturētspēju un koordinētību ES līmenī. Tajā ierosināts ES līmenī izveidot CBRN arhitektūru, kas vairāk koncentrēta uz drošību, uzsverot, ka ir labāk jāizmanto esošie resursi un jāapvieno esošās ekspertu zināšanas. Rīcības plānā arī tiek aicināts stiprināt ES CBRN sagatavotību un reaģēšanu, rīkojot pārrobežu un pārnozaru apmācību un mācības. Tajā ir uzsvērta nepieciešamība visos attiecīgos gadījumos iekļaut robežu un muitas iestādes un militāros partnerus. Rīcības plānā ir uzsvērts arī tas, cik svarīgas ir ciešas saiknes starp iekšējiem un ārējiem ar CBRN drošību saistītiem pasākumiem, kā arī sadarbība ar specializētām daudzpusējām organizācijām, piemēram, SAEA, OPCW vai Interpolu. Rīcības plāna īstenošana ir tikusi finansiāli atbalstīta, izmantojot Iekšējās drošības fonda policijas komponentu.

56.

CBRN rīcības plāns ir saņēmis zinātnisku un tehnisku atbalstu no vairākiem pētniecības projektiem, ko 7. pamatprogrammas ietvaros finansē Drošas sabiedrības programmas ietvaros. Pētniecība attiecas uz visu krīžu pārvarēšanas ciklu, sākot no novēršanas līdz atjaunošanai. Ar pasākumiem standartizācijas vajadzību apzināšanai varētu panākt “Eiropas normu” standartu izstrādi. Ar programmu “Apvārsnis 2020” tiks pastiprināts pašreizējais CBRN pētniecības darbs, izmantojot mērķorientētus tematus.

DOMNĪCAS

57.

Pamatojoties uz Padomes Lēmumu 2010/430/KĀDP (20) (2010. gada 26. jūlijs), ES ieroču neizplatīšanas un atbruņošanās konsorcijs, kas savu darbību uzsāka 2011. gada janvārī, ir aktīvi atbalstījis ES Stratēģijas masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas novēršanai īstenošanu. Padome 2018. gada 26. februārī pieņēma Lēmumu (KĀDP) 2018/299 (21), ar ko vēl vairāk paplašina ES atbalstu konsorcija darbībām laikposmā no 2018. līdz 2021. gadam, balstoties uz līdz šim sasniegto un pievienojot jaunus projektus.

58.

Konsorcija darbība ir uzlabojusi ES pamanāmību trešās valstīs un pilsoniskajā sabiedrībā un ir būtiski palīdzējusi veidot ES politiku ieroču neizplatīšanas un atbruņošanās jomās. Konsorcijs nodrošina platformu neoficiālai praktiskā darba veicēju saziņai un sekmē dialogu starp dažādām ieinteresētajām personām. Tā darbība ir palīdzējusi skaidrāk apzināties problēmas, kas ir saistītas ar masu iznīcināšanas ieročiem un parastajiem ieročiem, un tās ietvaros ir pētīti risinājumi šīm problēmām. Konsorcija resurss ir plašs tīkls, kas sastāv no 90 domnīcām un pētniecības centriem visā Eiropā, tostarp dalībniekiem no visām ES dalībvalstīm, kā arī no tādām partnervalstīm kā Šveice un Ukraina. 2019. gada gaitā tīklam pievienojās 14 institūti.

59.

Visi konsorcija rīkotie pasākumi nodrošināja dalībnieku un lektoru daudzveidību dzimuma, vecuma, speciālo zināšanu un ģeogrāfiskās pārstāvības ziņā. Konkrētāk, lai īstenotu Padomes Lēmumu (KĀDP) 2018/299, konsorcijs 2019. gadā organizēja šādas darbības:

ES 8. konsultatīvā sanāksme, kurā pulcējas ES ierēdņi un Eiropas eksperti (Brisele, 11. un 12. jūnijs);

ANO atbruņošanās pētnieku (Disarmament Fellows) 2. vizīte Briselē (12. un 13. septembris);

ad hoc seminārs par normas, kas vērsta pret ķīmiskajiem ieročiem, izpildes panākšanu;

ad hoc seminārs par tematu “Drošība, drošums, ilgtspēja: labas uzvedības veicināšana kosmosā” (Brisele, 9. decembris);

darbseminārs “Nākamā paaudze” (Brisele, 12. decembris);

Neatkarīgo neizplatīšanas un atbruņošanās domnīcu Eiropas tīkla 3. gadskārtējā sanāksme (Brisele, 12. decembris);

ES 8. ieroču neizplatīšanas un atbruņošanās konference (Brisele, 13. un 14. decembris).

60.

2019. gadā Konsorcijs publicēja ikmēneša biļetenu, kā arī piecus ES dokumentus par ieroču neizplatīšanu un atbruņošanos (22). Apmācības pasākumi cita starpā bija e-mācību kurss par ieroču neizplatīšanu un atbruņošanos un ES politiku, kā arī atbalsts 36 stažēšanās iespējām Eiropas domnīcās ieroču neizplatīšanas un atbruņošanās jomā no 2018. līdz 2021. gadam, piemērojot Padomes Lēmumu (KĀDP) 2018/299 (2018. gada 26. februāris).

EKSPORTA KONTROLES

61.

2019. gadā COARM pabeidza pārskatīt Kopējo nostāju 2008/944/KĀDP (23) par ieroču eksporta kontroli. Padome pieņēma lēmumu, ar kuru Padomes kopējā nostāja tika grozīta, kā arī pārskatītus norādījumus. Tā arī pieņēma secinājumus par kopējās nostājas pārskatīšanu.

62.

Padomes lēmumā ņemtas vērā vairākas norises gan Eiropas Savienības, gan starptautiskā līmenī, kuru rezultātā kopš 2008. gada kopējās nostājas pieņemšanas dalībvalstīm ir radušies jauni pienākumi un saistības. Starp šīm norisēm jo īpaši jāatzīmē tas, ka 2014. gada 24. decembrī stājās spēkā Ieroču tirdzniecības līgums (ITL), ar ko reglamentē parasto ieroču starptautisko tirdzniecību. Visas dalībvalstis ir ITL līgumslēdzējas puses. ITL mērķis ir izveidot visaugstākos iespējamos kopīgos starptautiskos standartus, lai reglamentētu parasto ieroču starptautisko tirdzniecību vai uzlabotu tās regulējumu, novērst un izskaust parasto ieroču nelegālo tirdzniecību un novērst to novirzīšanu.

63.

Secinājumos Padome atgādina savu apņemšanos stiprināt militāro tehnoloģiju un ekipējuma eksporta kontroli un pastiprināt sadarbību un veicināt konverģenci militāro tehnoloģiju un ekipējuma eksporta jomā. Tā to veic, visām dalībvalstīm nosakot, uzturot un īstenojot augstus kopējos standartus attiecībā uz militāro tehnoloģiju un ekipējuma nodošanas pārvaldību.

64.

2019. gadā ES arī turpināja informēšanas pasākumus, lai atbalstītu trešās valstis ieroču eksporta kontroles sistēmas izveidē un veicinātu ITL universalizāciju. Saskaņā ar Padomes Lēmumu (KĀDP) 2018/101 (24) (2018. gada 22. janvāris), kuru īsteno Vācijas Federālais ekonomikas un eksporta kontroles birojs (BAFA), ir notikuši vairāki reģionāli darbsemināri, mācību apmeklējumi un individuāla atbalsta pasākumi. Turklāt saskaņā ar Padomes Lēmumu (KĀDP) 2017/915 (25) tika īstenoti turpmāki reģionāli informatīvie pasākumi, pielāgotas valsts palīdzības programmas un ad hoc individuāla atbalsta darbsemināri, kurus īstenoja BAFA un Expertise France, atbalstot Ieroču tirdzniecības līguma efektīvu īstenošanu un universalizāciju.

65.

2018. un 2019. gadā notika politiskā dialoga sanāksmes par ieroču eksporta kontroles jautājumiem ar Norvēģiju, Kanādu, Amerikas Savienotajām Valstīm un Ukrainu. Minētās politiskā dialoga sanāksmes bija vieta rezultatīvām diskusijām par abpusēju ieinteresētību raisošiem jautājumiem, piemēram, eksporta politiku uz konkrētām vietām, atbilstības un kontroles jautājumiem un Ieroču tirdzniecības līguma procesu.

66.

2019. gadā ES turpināja regulāri atjaunināt savus noteikumus, lai atspoguļotu tendences daudzpusējos eksporta kontroles režīmos. Tā, piemēram, Eiropas Komisija 2019. gada 17. oktobrī pieņēma Deleģēto regulu (ES) 2019/2199 (26), ar kuru tiek atjaunināts ES kontroles saraksts saskaņā ar lēmumiem, kas pieņemti 2018. gadā daudzpusējos eksporta kontroles režīmos, un ieviesa jaunas kontroles, piemēram, attiecībā uz starta platformām, MMIC jaudas pastiprinātājiem, diskrētiem mikroviļņu tranzistoriem un zemūdens transportlīdzekļiem bez apkalpes.

67.

Divējāda lietojuma preču koordinācijas grupa turpināja atbalstīt efektīvu un konsekventu eksporta kontroļu īstenošanu Eiropas Savienībā. “Elektroniskajā divējāda lietojuma preču sistēmā” tika ieviestas jaunas funkcijas, kas uzlaboja informācijas un tehnisku datu apmaiņu Eiropas Savienībā. ES pabeidza procesu, kurā tiek definētas nozares atbilstības pamatnostādnes, pieņemot Komisijas Ieteikumu (ES) 2019/1318 (27) (2019. gada 30. jūlijs). ES arī pavirzīja uz priekšu darbu pie tādas “elektroniskas licencēšanas platformas” izstrādes, kuru kompetentajām iestādēm paredzēts izmantot brīvprātīgi. Lai nodrošinātu eksporta kontroļu un licencēšanas darbību pārredzamību, tika publicēts gada ziņojums (28), un 2019. gada 13. decembrī tika sarīkots Eksporta kontroles forums, kas pulcēja ieinteresētās personas no dalībvalstīm, nozares un pilsoniskās sabiedrības (29).

68.

Turpinājās ES eksporta kontroles politikas pārskatīšana. Padome un Eiropas Parlaments aktīvi apsprieda Komisijas priekšlikumu modernizēt divējāda lietojuma preču eksporta kontroles. 2019. gada jūnijā Padome pieņēma pilnvarojumu sarunām ar Eiropas Parlamentu un trialoga sarunām starp likumdevējiem, kas sākās rudenī.

69.

Pēc vajadzības tika koordinētas ES nostājas un paziņojumi, gatavojoties eksporta kontroļu režīmu attiecīgajām sanāksmēm: Kodolmateriālu piegādātāju valstu grupas plenārsēdei Nursultanā (2019. gada 20. un 21. jūnijā), Austrālijas grupas plenārsēdei Parīzē (2019. gada 3.–7. jūnijā) un Raķešu tehnoloģiju kontroles režīma sanāksmei Oklendā (2019. gada 7.–11. oktobrī).

70.

Raķešu tehnoloģiju kontroles režīms (MTCR) ir neformāla un brīvprātīga tādu valstu apvienība, kurām ir kopīgi mērķi – tādu bezapkalpes ieroču nogādes līdzekļu neizplatīšana, kas ir spējīgi nogādāt masu iznīcināšanas ieročus, un kuras tiecas koordinēt valstu eksporta licencēšanas centienus, kas vērsti uz to izplatīšanas nepieļaušanu. MTCR iesaistītās valdības ir apņēmušās ievērot kopējās eksporta politikas pamatnostādnes (MTCR pamatnostādnes), kuras piemērojamas integrētam kopējam kontrolēto preču sarakstam (MTCR ekipējuma, programmatūras un tehnoloģiju pielikums). MTCR partneri regulāri apmainās ar informāciju par attiecīgiem valsts līmeņa eksporta licencēšanas jautājumiem. MTCR pamatnostādnes un kontrolsaraksti ir starptautiskās paraugprakses standarts ar raķetēm saistītu priekšmetu un tehnoloģiju eksporta kontrolēm.

71.

MTCR kontekstā Eiropas Savienībai svarīgs jautājums joprojām ir par to, ka tiek bloķēta Horvātijas, Igaunijas, Kipras, Latvijas, Lietuvas, Maltas, Rumānijas, Slovākijas un Slovēnijas pievienošanās režīmam. Nepārtrauktība un prognozējamība tādu eksporta kontroles režīmu vadīšanā, kāds ir MTCR, ir būtiska šo režīmu darbībai un ticamībai. 2019. gada oktobrī ES dalībvalstis, kas ir MTCR locekles, iesniedza neoficiālu dokumentu “Par vadīšanas jautājumiem” (On Chairmanship Issues) izskatīšanai plenārsēdē, kurā tika pētītas iespējas veicināt un atbalstīt režīma ilgtspējīgu vadību. ES turpinās iesaistīties diskusijās ar locekļiem par dažādajiem variantiem. Saistībā ar režīmu ES vienmēr ir atbalstījusi stingru MTCR publisko paziņojumu pieņemšanu, kuros atspoguļotas starptautiskās bažas par ballistisko raķešu palaišanu un būtisko progresu raķešu tehnoloģiju izstrādē Irānā un KTDR.

72.

Turpinājās ES P2P eksporta kontroles programmas īstenošana, lai paplašinātu divējāda lietojuma preču un ar tām saistītu materiālu, ierīču un tehnoloģiju eksporta kontroles sistēmu efektivitāti sešos reģionos. 2019. gadā programma tika paplašināta, lai radītu iespēju sadarbībai ar Irāku, un šobrīd tā kopā aptver 37 valstis, tostarp no Eksporta kontroles mērķiniciatīvām ar Ukrainas Zinātnes un tehnoloģijas centru un Starptautisko Zinātnes un tehnoloģijas centru Kazahstānā, kuri aptver 13 valstis.

73.

Turpinājās intensīva ES P2P eksporta kontroles programmas koordinēšana ar ASV Valsts departamenta eksporta kontroles struktūru un ar to saistīto robežu drošības programmu. Tika organizēti kopīgi ES un ASV semināri, lai apmainītos ar draudu novērtējuma metodiku, definētu kopējus ietekmes rādītājus un koordinētu uz vietas sniegtu palīdzību. 2019. gada augustā ES Somijā rīkoja ikgadējo ES P2P vasaras universitāti par stratēģisko tirdzniecības kontroli ES P2P eksporta kontroles programmas partnervalstīm. ES P2P portāls tika pārvietots uz oficiālo Eiropas Savienības tīmekļa vidi (https://europa.eu/cbrn-risk-mitigation/eu-p2p_en); vizuālie un satura atjauninājumi tiks pabeigti 2020. gadā. Portāls turpinās kalpot par platformu visām ES informatīvajām programmām militāra un divējāda lietojuma preču eksporta kontroļu jomā, lai pielāgotu informācijas apmaiņu ar ES partnervalstīm. Šī programma tiek finansēta saskaņā ar Stabilitātes un miera veicināšanas instrumentu.

KOSMOSS

74.

ES un tās dalībvalstis turpināja veicināt drošas un ilgtspējīgas kosmosa vides saglabāšanu un kosmosa miermīlīgu izmantošanu uz taisnīgiem un savstarpēji pieņemamiem pamatiem. Mēs turpinājām uzsvērt, cik svarīgi ir pārredzamības un uzticības veicināšanas pasākumi un nepieciešamība iestāties par atbildīgu rīcību kosmosā Apvienoto Nāciju Organizācijas satvarā. Šajā sakarā ES nāca klajā ar paziņojumiem saistībā ar kosmosu ANO Ģenerālajā asamblejā, ANO Atbruņošanās konferencē, ANO Atbruņošanās komisijā un ANO Kosmosa mierīgas izmantošanas komitejā (COPUOS).

75.

ES un tās dalībvalstis saglabāja stingru apņemšanos nepieļaut bruņošanās sacensību kosmosā, un tas ir būtiski starptautiskās drošības un stabilitātes stiprināšanai un kosmosa vides izmantošanas miermīlīgiem mērķiem garantēšanai ilgtermiņā. Mēs turpinājām paust bažas par visu satelītu iznīcināšanas ieroču un spēju izstrādi, tostarp uz zemes, un uzsvērt to, cik svarīgi ir šādām norisēm pievērsties nekavējoties un tādu starptautisko centienu ietvaros, kuru mērķis ir novērst bruņošanās sacensību kosmosā.

76.

ES un tās dalībvalstis stingri atbalstīja preambulu un 21 pamatnostādni par kosmosā veikto darbību ilgtermiņa ilgtspēju, ko pieņēma Kosmosa mierīgas izmantošanas komiteja un kas tika apstiprināta ar ANO Ģenerālās asamblejas rezolūciju 2019. gadā (30). Pamatnostādnes ir svarīgs papildinājums pārredzamības un uzticības veicināšanas pasākumiem kosmosā (31).

77.

9. decembrī ES Ieroču neizplatīšanas un atbruņošanās konsorcijs sadarbībā ar EĀDD Kosmosa jautājumu darba grupu organizēja semināru “Drošība, drošums, ilgtspējība. Labas prakses veicināšana kosmosā” (Security, Safety, Sustainability: Promoting Good Behaviour in Outer Space). Semināra mērķis bija apmainīties ar viedokļiem un informāciju par valstu, reģionālām un globālām iniciatīvām, kuru mērķis ir veicināt drošas un ilgtspējīgas kosmosa vides saglabāšanu un kosmosa miermīlīgu izmantošanu uz taisnīgiem un savstarpēji pieņemamiem pamatiem. Seminārā piedalījās valdību amatpersonas, akadēmisko aprindu un privātā sektora pārstāvji. Dalībnieki atzinīgi novērtēja kosmosa kopienas un ieroču neizplatīšanas un atbruņošanās kopienas auglīgo diskusiju par tematiem, kas saistīti ar kosmosa drošību, drošumu un ilgtspēju.

MII NEIZPLATĪŠANAS KLAUZULAS

78.

Saskaņā ar savu MII neizplatīšanas politiku un ievērojot Padomes 2003. gada secinājumus, ES turpināja darbu pie MII neizplatīšanas saistību integrēšanas nolīgumos ar partnervalstīm. Turpinājās sarunas par MII klauzulu attiecībā uz jaunu nolīgumu ar Azerbaidžānu un tika pabeigtas ar Čīli un Kirgizstānu. Turklāt saskaņā ar ES un Kubas kopīgo lēmumu par to, lai provizoriski piemērotu dažas ES un Kubas nolīguma daļas, martā Briselē notika pirmais ES un Kubas MII neizplatīšanas dialogs, kura pamatā bija MII neizplatīšanas klauzula jaunajā nolīgumā. ES novērotāja statusā piedalījās konferences par to, lai Tuvajos Austrumos izveidotu no kodolieročiem un visiem citiem masu iznīcināšanas ieročiem brīvu zonu, pirmajā sesijā, kas notika Ņujorkā no 2019. gada 18. līdz 22. novembrim.

CITI DAUDZPUSĒJI FORUMI

G7

79.

ES turpināja aktīvi piedalīties G7 neizplatīšanas direktoru grupas (NPDG) sanāksmēs. 2019. gadā ES piedalījās prezidentvalsts Francijas rīkotajās sanāksmēs, kurās galvenā uzmanība tika pievērsta aktuāliem neizplatīšanas un atbruņošanās jautājumiem, kā arī tam, lai panāktu turpmāku progresu NPDG un G7 globālās partnerības pret masu iznīcināšanas ieroču un materiālu izplatīšanu darba koordinēšanā, jo īpaši, izveidojot ciešāku saikni starp politikas prioritātēm un projektu darbībām.

80.

ES joprojām iestājas par Globālo partnerību pret masu iznīcināšanas ieroču un materiālu izplatīšanu, jo īpaši izmantojot tehnisko palīdzību (draudu novērtējums, valsts rīcības plāni), ko visā pasaulē sniedz ES izcilības centru iniciatīva ķīmisko, bioloģisko, radioloģisko un kodola risku mazināšanai. G7 2019. gada 6. aprīļa paziņojumā par ieroču neizplatīšanu un atbruņošanos tika atzīts, ka joprojām ir nepieciešama Globālā partnerība G7 vadībā, kurā šobrīd ir 30 aktīvu locekļu un ES.

POLITISKĀ DIALOGA SANĀKSMES

81.

EĀDD īpašais sūtnis neizplatīšanas un atbruņošanās jautājumos rīkoja neizplatīšanas un atbruņošanās dialoga sanāksmes ar Ķīnu, Indiju, Ukrainu un ASV. Viņam bija daudzas divpusējas konsultācijas ar dažādām ieinteresētajām personām līdztekus tādiem lieliem forumiem kā, piemēram, ANO ĢA Pirmā komiteja, Kodolieroču neizplatīšanas līguma 2020. gada pārskatīšanas konferences otrās sagatavošanas komitejas sanāksme un SAEA vispārējā konference. Divpusējās konsultācijas cita starpā notika ar ANO augsto pārstāvi atbruņošanās jautājumos, Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas ģenerāldirektoru un MTCR priekšsēdētāju no Jaunzēlandes.

(1)  OV L 149, 7.6.2019., 63. lpp.

(2)  OV L 105, 16.4.2019., 25. lpp.

(3)  OV L 352, 23.12.2016., 74. lpp.

(4)  OV L 308, 16.11.2016., 22. lpp.

(5)  OV L 56, 28.2.2018., 34. lpp.

(6)  OV L 314, 11.12.2018., 41. lpp.

(7)  OV L 328, 12.12.2017., 32. lpp.

(8)  OV L 93, 2.4.2019., 3. lpp.

(9)  OV L 173, 27.6.2019., 47. lpp.

(10)  OV L 329, 13.12.2017., 49. lpp.

(11)  OV L 318, 10.12.2019., 159. lpp.

(12)  OV L 329, 13.12.2017., 55. lpp.

(13)  OV L 179, 12.7.2017., 8. lpp.

(14)  OV L 262, 15.10.2019., 66. lpp.

(15)  OV L 19, 22.1.2019., 11. lpp.

(16)  OV L 204, 2.8.2019., 29. lpp.

(17)  OV L 318, 10.12.2019., 123. lpp.

(18)  OV L 337, 19.12.2017., 28. lpp.

(19)  OV L 121, 12.5.2017., 39. lpp.

(20)  OV L 202, 4.8.2010., 5. lpp.

(21)  OV L 56, 28.2.2018., 46. lpp.

(22)  Pieejami https://www.nonproliferation.eu/activities/online-publishing/non-proliferation-papers/

(23)  OV L 335, 13.12.2008., 99. lpp.

(24)  OV L 17, 23.1.2018., 40. lpp.

(25)  OV L 139, 30.5.2017, 38. lpp.

(26)  OV L 338, 30.12.2019., 1. lpp.

(27)  OV L 205, 5.8.2019., 15. lpp.

(28)  https://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2019/EN/COM-2019-562-F1-EN-MAIN-PART-1.PDF

(29)  https://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2019/december/tradoc_158495.pdf

(30)  https://www.unoosa.org/oosa/en/oosadoc/data/documents/2019/a/a7420_0.html

(31)  https://www.unoosa.org/oosa/oosadoc/data/documents/2013/a/a68189_0.html


I PIELIKUMS

OVERVIEW OF EU COUNCIL JOINT ACTIONS AND COUNCIL DECISIONS IN THE FRAMEWORK OF THE EUROPEAN UNION STRATEGY AGAINST THE PROLIFERATION OF WEAPONS OF MASS DESTRUCTION

 

Title

Objective and implementing entity

Budget and duration

1.

Council Decision (CFSP) 2019/97 of 21 January 2019 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention in the framework of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction

This Council Decision serves as an operational policy tool for providing essential follow-up and momentum to the activities undertaken throughout 2016-2018 in the framework of Council Decision (CFSP) 2016/51 in support of the BTWC. It will support in particular the discussions in the BTWC Meetings of Experts in 2019 and 2020, as well as preparations for the Ninth Review Conference in 2021.

The following activities will be undertaken: (1) Universalisation; (2) Capacity development for national implementation; (3) Fostering biosecurity networks in the Global South; (4) BTWC inter-sessional programme and Ninth Review Conference in 2021; (5) Preparedness to prevent and respond to biological attacks; and, (6) Enabling tools for outreach.

Implementing Agency: BTWC Implementation Support Unit via UNODA

Budget: EUR 3 029 856

OJ L 19, 22.1.2019, p. 11

Estimated duration of the action: 36 months

2.

Council Decision (CFSP) 2019/538 of 1 April 2019 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction

The Council Decision foresees a contribution to the core activities of the Organisation, notably for verification, national implementation, universalisation and the Africa programme. It also contributes substantially to the project of transforming the OPCW laboratory into a Centre of Chemistry and Technology and to the implementation of the decision by the OPCW Conference of States Parties directing the OPCW Technical Secretariat to put into place arrangements to identify the perpetrators of the use of chemical weapons in the Syrian Arab Republic.

Implementing Agency: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 11 601 256

OJ L 93, 2.4.2019, p. 3

Estimated duration of the action: 36 months.

3.

Council Decision (CFSP) 2019/615 of 15 April 2019 on Union support for activities leading up to the 2020 Review Conference of the Parties to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons (NPT)

The Council Decision supports the organisation of a series of consultations: three thematic seminars for all States Parties on nuclear disarmament (Geneva), nuclear non-proliferation (New York) and peaceful uses of nuclear energy (Vienna), targeted at practitioners/diplomats, academia and civil society, as well as four regional meetings: Asia-Pacific, Africa, Latin America and the Caribbean, and the Middle East.

The regional meetings will cover all three of the NPT pillars viewed through the lens of regional priorities and concerns. All activities will seek to highlight the many benefits already provided by the NPT and the need to preserve those benefits.

Implementing Agency: UNODA.

Budget: EUR 1 299 883

OJ L 105, 16.4.2019, p. 25

Estimated duration of the action: 18 months.

4.

Council Decision (CFSP) 2019/938 of 6 June 2019 in support of a process of confidence-building leading to the establishment of a zone free of nuclear weapons and all other weapons of mass destruction in the Middle East

Objectives:

To produce a factual narrative of efforts to establish a ME WMDFZ between 1995 and 2015 to fill an important gap in the research literature and identify lessons for future efforts.

To identify key issues, opportunities, obstacles and ideas of contemporary relevance to consideration of a WMDFZ and efforts to enhance regional security cooperation.

To engage and obtain perspectives and insights from a wide community of researchers, policymakers and academics in the region on these issues and, in so doing, expand the number and diversity of participants exploring the prospects for dialogue and progress.

To facilitate dialogue among these experts with a view to fostering networks, communication and engagement that could in turn contribute to future efforts to advance regional security, arms control, non-proliferation and disarmament progress in the region.

Implementing Agency: UNIDIR.

Budget: EUR 2 856 278

OJ L 149, 7.6.2019, p. 63

Estimated duration of the action: 36 months.

5.

Council Decision (CFSP) 2019/1092 of 26 June 2019 amending Decision (CFSP) 2017/2302 in support of the OPCW activities to assist clean-up operations at the former chemical weapons storage site in Libya in the framework of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction

Council Decision (CFSP) 2019/1092 extended the duration of Decision (CFSP) 2017/2302 from 20 months to 32 months.

Implementing Agency: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

OJ L 173, 27.6.2019, p. 47

6.

Council Decision (CFSP) 2019/1296 of 31 July 2019 in support of strengthening biological safety and security in Ukraine in line with the implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

The overall objective of this Decision is to support three OSCE projects aiming at strengthening biological safety and security in Ukraine in line with UNSC Resolution 1540 (2004) and the EU-Ukraine Association Agreement.

The following activities would be undertaken:

a)

harmonisation of existing Ukrainian regulations on biosafety and biosecurity with international standards;

b)

establishing of the veterinary surveillance system sustainability in Ukraine; and

c)

awareness raising, education and training for life scientists on biosafety and biosecurity.

Implementing Agency: OSCE.

Budget: EUR 1 913 900

OJ L 204, 2.8.2019, p. 29

Estimated duration of the action: 36 months.

7.

Council Decision (CFSP) 2019/2108 of 9 December 2019 in support of strengthening biological safety and security in Latin America in line with the implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

This Council Decision has the objective to improve biosafety and biosecurity in beneficiary countries in Latin America in line with UNSC Resolution 1540 (2004).

The following activities are to be undertaken:

a)

Technical and legislative assistance to strengthen, in beneficiary countries, regulations on biosafety and biosecurity and ensure their harmonization with international standards, and to promote and enhance regional cooperation;

b)

awareness raising, education and training on biosafety and biosecurity.

Implementing Agency: Organisation of American States (OAS).

Budget: EUR 2 738 708

OJ L 318, 10.12.2019, p. 123

Estimated duration of the action: 36 months.

8.

Council Decision (CFSP) 2019/2112 of 9 December 2019 amending Decision (CFSP) 2017/2303 in support of the continued implementation of UN Security Council Resolution 2118 (2013) and OPCW Executive Council decision EC/M-33/DEC.1 on the destruction of Syrian chemical weapons, in the framework of the implementation of the EU Strategy against proliferation of weapons of mass destruction

Council Decision (CFSP) 2019/2112 extended the duration of Decision (CFSP) 2017/2303 from 12 months to 48 months.

Implementing Agency: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPWC).

OJ L 318, 10.12.2019, p. 159

9.

Council Decision (CFSP) 2018/2011 of 17 December 2018 in support of gender mainstreamed policies, programmes and actions in the fight against small arms trafficking and misuse, in line with the Women, Peace and Security agenda

The objective is to support gender-mainstreaming of small arms (SALW) control and countering firearms abuse, in line with the Women, Peace and Security (WPS) agenda and the UN Programme of Action against illicit SALW (PoA), through:

the development of a training manual and an implementation support programme;

the development and implementation of train-the-trainer courses on gender;

the training for national officials, including those in security forces, on operational gender & SALW control issues;

training for regional UN staff;

the engagement with civil society, in order to address gender-specific manifestations of gun violence in local communities, including funding of local actions;

the creation of synergies between the 2030 Agenda for Sustainable Development Goals and the WPS agenda through the integration of gender perspectives in SALW control;

to implement the gender-related actions in the outcome document of the UN PoA Review Conference;

the promotion of research and analysis on SALW and gender;

the development and maintenance of a dedicated website to enhance the visibility and to increase the impact of the project;

the promotion of advocacy and of outreach activities in support of the implementation of the project.

Implementing agency: United Nations Office for Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 4 375 508

OJ L 322, 18.12.2018, p. 38

Estimated duration of the action: 36 months.

10.

Council Decision (CFSP) 2018/2010 of 17 December 2018 in support of countering illicit proliferation and trafficking of small arms, light weapons (SALW) and ammunition and their impact in Latin America and the Caribbean in the framework of the EU Strategy against Illicit Firearms, Small Arms & Light Weapons and their Ammunition ‘Securing Arms, Protecting Citizens’

With this Council Decision, the EU wishes to show its support to countering illicit arms in order to prevent violence, organised crime and conflicts in the region. The Council Decision has the following specific objectives:

Strengthen physical security and management systems for national military and other institutional stockpiles through improved site security measures and inventory control;

Reinforce national capabilities for destruction of seized, excess or unsafe SALW and ammunition;

Enhance national SALW marking and tracing capacity and foment regional cooperation on tracing confiscated weapons and ammunition;

Improve SALW transfer mechanisms through national legislation, border controls, and regional coordination; and

Promote socially responsible behaviours in selected communities, targeting groups that are severely affected by armed violence, including the use of turn-in campaigns or other strategies designed to reduce local incidence of violent crimes.

Implementing agency: Organization of American States (OAS).

Budget: EUR 3 000 000

OJ L 322, 18.12.2018, p. 27

Estimated duration of the action: 36 months.

11.

Council Decision (CFSP) 2018/1939 of 10 December 2018 on Union support for the universalisation and effective implementation of the International Convention for the Suppression of Acts of Nuclear Terrorism

With this Decision, the EU is supporting one of the key elements of the global nuclear security and anti-terrorism architecture, the International Convention for the Suppression of Acts of Nuclear Terrorism (ICSANT).

The objectives of the support are to increase the number of adherents to ICSANT, to raise awareness among national policy- and decision-makers, as well as capacity-building: to help improve national legislation and to strengthen the capacity of national stakeholders, including criminal justice officials to investigate, prosecute and adjudicate cases of nuclear terrorism.

The Council Decision aims to build synergies with on-going EU projects in support for relevant international legal instruments, such as the Amendment to the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material and UN Security Council Resolution 1540.

The Council Decision will promote the universalization and effective implementation of ICSANT through the development and maintenance of a password-protected website on all resources on ICSANT including examples of national legislation; the development of an e-learning module on ICSANT, to be translated into at least four UN official languages; the provision of relevant legislative assistance; capacity building of relevant stakeholders including criminal justice officials that could be involved in investigating, prosecuting and adjudicating cases involving nuclear and other radioactive material covered by ICSANT; holding of global and regional workshops and country visits and by the collection and dissemination of good practices.

Implementing agency: United Nations (UN) Office on Drugs and Crime (UNODC) and the UN Counter-Terrorism Centre (UNCCT).

Budget: EUR 4 999 986

OJ L 314, 11.12.2018, p. 41

Estimated duration of the action: 36 months.

12.

Council Decision (CFSP) 2018/1943 of 10 December 2018 amending Decision (CFSP) 2017/2303 in support of the continued implementation of UN Security Council Resolution 2118 (2013) and OPCW Executive Council decision EC-M-33/DEC.1 on the destruction of Syrian chemical weapons, in the framework of the implementation of the EU Strategy against proliferation of weapons of mass destruction

The duration of Decision (CFSP) 2017/2303, on the provision of satellite imagery in support of the OPCW, has been extended for 12 months. This to allow the OPCW to continue the implementation of the activities and to reach their planned objectives.

Implementing agency: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 0

OJ L 314, 11.12.2018, p. 58

13.

Council Decision (CFSP) 2018/1788 of 19 November 2018 in support of the South-Eastern and Eastern Europe Clearinghouse for the Control of Small Arms and Light Weapons (SEESAC) for the implementation of the Regional Roadmap on combating illicit arms trafficking in the Western Balkans

With a view to fighting the illicit trade in firearms and SALW in the Western Balkans, support is provided for the implementation of the ‘Regional Roadmap for a sustainable solution to the illegal possession, misuse and trafficking of SALW/firearms and their ammunition in the Western Balkans by 2024’.

This Council Decision also provides support for countering illicit arms trafficking in the Republic of Moldova, Ukraine and Belarus.

Implementing agency: South-Eastern and Eastern Europe Clearinghouse for the Control of Small Arms and Light Weapons (SEESAC).

Budget: EUR 4 002 588

OJ L 293, 20.11.2018, p. 11

Estimated duration of the action: 36 months.

14.

Council Decision (CFSP) 2018/1789 of 19 November 2018 in support of combating the illicit trade in and proliferation of small arms and light weapons in the Member States of the League of Arab States

The focus of the project is on capacity-building in Arab States for implementing the UN Programme of Actions against illicit small arms and light weapons.

Actions in the following areas are supported:

international SALW transfer control (combating illicit arms flows);

identification and disruption of sources of illicit small arms (capacity-building for law-enforcement agencies);

other measures related to small-arms control, including stockpile management, control of related supplies and security;

disarmament, demobilisation and reintegration (DDR);

provision of information relevant to illicit SALW and enhanced SALW control.

Implementing agency: League of Arab States (LAS).

Budget: EUR 2 858 550

OJ L 293, 20.11.2018, p. 24

Estimated duration of the action: 24 months.

15.

Council Decision (CFSP) 2018/298 of 26 February 2018 on Union support for the activities of the Preparatory Commission for the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction

The EU assistance is supporting universal adherence to the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty and the long term sustainability of its verification regime through outreach and capacity building.

The Council Decision continues the support for:

certified auxiliary seismic stations part of the CTBTO International Monitoring System;

the development of noble gas sampling systems through study of materials for improved adsorption of xenon;

continuing the radio-xenon background measurement campaigns in different regions of the world;

the Ensemble Prediction System to quantify uncertainties and confidence level in Atmospheric Transport Modelling (ATM) simulations;

the scientific evaluation of the increase in resolution for ATM tools;

the development of new software;

enhancing the on-site inspection noble gas processing and detection;

enhancing the automatic processing and integration capabilities in seismic, hydro-acoustic and infrasound National Data Centre-in-a-Box;

integrated outreach and capacity-building targeting State Signatories and Non-Signatories.

Implementing agency: Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO).

Budget: EUR 4 594 752

OJ L 56, 28.2.2018, p. 34

Estimated duration of the action: 24 months.

16.

Council Decision (CFSP) 2018/299 of 26 February 2018 promoting the European network of independent non-proliferation and disarmament think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against proliferation of weapons of mass destruction

Over the period 2018-2021, EU funding for the activities of the European Network of Independent Non-Proliferation and Disarmament Think Tanks will be continued.

The following objectives will be further pursued:

(a)

to encourage political and security-related dialogue and long-term discussion of measures to combat the proliferation of WMD and their delivery systems;

(b)

to provide those participating in the relevant preparatory bodies of the Council with the opportunity to consult the Network on issues related to non-proliferation and disarmament;

(c)

to constitute a useful stepping stone for non-proliferation and disarmament action by the Union and the international community;

(d)

to contribute to enhancing third countries’ awareness of proliferation and disarmament challenges and of the need to work in cooperation with the Union;

(e)

to contribute to the development of expertise and institutional capacity in non-proliferation and disarmament matters in think tanks and governments in the Union and third countries.

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 4 507 005

OJ L 56, 28.2.2018, p. 46

Estimated duration of the action: 42 months.

17.

Council Decision (CFSP) 2018/294 of 26 February 2018 amending Decision (CFSP) 2015/259 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction

The duration of Decision (CFSP) 2015/259 has been extended until December 2018, with a view to the full implementation of the activities.

Implementing agency: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 0

OJ L 55, 27.2.2018, p. 58

18.

Council Decision (CFSP) 2018/101 of 22 January 2018 on the promotion of effective arms export controls

This is a new phase of EU outreach activities in the field of arms export controls. 24 third countries in the EU close neighbourhood will receive technical assistance to improve their controls over arms transfer. In addition to promoting effective arms export controls, the objective of this Decision is to support regional cooperation, enhanced transparency and greater responsibility in line with the principles of the EU Common Position 2008/944/CFSP and the risk assessment criteria contained therein.

Implementing agency: German Federal Office for Economic Affairs and Export Control (‘BAFA’).

Budget: EUR 1 304 107

OJ L 17, 23.1.2018, p. 40

Estimated duration of the action: 30 months.

19.

Council Decision (CFSP) 2017/2370 of 18 December 2017 in support of the Hague Code of Conduct and ballistic missile non-proliferation

The contribution aims to:

a)

promote the subscription to the Code by an ever larger number of States and ultimately its universality;

b)

support the full implementation of the Code;

c)

promote dialogue among subscribing and non-subscribing States with the aim of helping to build confidence and transparency, encouraging restraint and creating more stability and security for all;

d)

reinforce the Code’s visibility and raising public awareness about the risks and threats posed by ballistic missile proliferation;

e)

explore, in particular through academic studies, possibilities of enhancing the Code and of promoting cooperation between the Code and other relevant multilateral instruments, such as the Missile Technology Control Regime, UNSCR 1540 (2004) and the United Nations Register of Objects Launched in Outer Space.

Implementing agency: Fondation pour le Recherche Stratégique.

Budget: EUR 1 878 120

OJ L 337, 19.12.2017, p. 28

Estimated duration of the action: 40 months.

20.

Council Decision (CFSP) 2017/2302 of 12 December 2017 in support of the OPCW activities to assist clean-up operations at the former chemical weapons storage site in Libya

a)

The contribution aims to support the OPCW in the complete destruction of Libya’s chemical weapons stockpile subject to the verification measures provided for in the Chemical Weapons Convention. The specific objectives of the project are to:

b)

complete the full clean-up operations at the former chemical weapons storage site at Ruwagha (Al Jufra province), in an environmentally compliant manner, subject to the verification measures provided for in the Chemical Weapons Convention (CWC);

c)

increase the capacity of the Libyan National Authority (LNA), as designated pursuant to Article VII(4) of the CWC, and those engaged in destruction, decontamination, and disposal of chemical materials in Libya, and

d)

train those engaged in these efforts to collect, record, and transport soil samples in and around the Ruwagha tank farm in accordance with OPCW standards, with the use of live video feeds and sealed OPCW cameras, for compliance with the report of the Eighty-Third Session of the Executive Council.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 3 035 591

OJ L 329, 13.12.2017, p. 49

Estimated duration of the action: 20 months.

21.

Council Decision (CFSP) 2017/2303 of 12 December 2017 in support of the continued implementation of UN Security Council Resolution 2118 (2013) and OPCW Executive Council decision EC-M-33/DEC.1 on the destruction of Syrian chemical weapons

The project supported through this Decision is the provision of situation-awareness products related to the security of the OPCW fact-finding mission, including the status of the road network through the delivery to OPCW of SatCen satellite imagery products.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 003 717

OJ L 329, 13.12.2017, p. 55

Estimated duration of the action: 12 months.

22.

Council Decision (EU) 2017/2284 of 11 December 2017 to provide support to States in the African, Asia-Pacific and Latin America and Caribbean regions to participate in the high-level fissile material cut-off treaty expert preparatory group consultative process

The contribution provides support to States in the African, the Asia-Pacific and the Latin America and Caribbean regions to participate in the high-level FMCT expert preparatory group consultative process, in sub-regional workshops and expert meetings. It also aims to facilitate the transmission of knowledge between academia, civil society organisations and Member States relating to fissile materials and to establish a repository of relevant information and publications.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 1 220 881

OJ L 328, 12.12.2017, p. 32

Estimated duration of the action: 36 months.

23.

Council Decision (CFSP) 2017/1252 of 11 July 2017 in support of the strengthening of chemical safety and security in Ukraine in line with the implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on the non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

Aiming to enhance peace and security in the neighbourhood of the Union by reducing the threat posed by the illicit trade of controlled and toxic chemicals in the OSCE region, in particular in Ukraine and to uphold effective multilateralism at regional level by supporting the action of the OSCE to enhance the capabilities of the competent authorities in Ukraine to prevent the illicit trade of controlled and toxic chemicals in line with obligations under UNSCR 1540, the contribution provides support for:

a)

improving Ukraine’s regulatory system on chemical safety and security;

b)

establishing a Ukrainian national reference centre to identify controlled and toxic chemicals;

c)

strengthening controls over cross-boundary movement of controlled and toxic chemicals.

Implementing agency: the OSCE Secretariat and an OSCE Project Coordinator in Ukraine.

Budget: EUR 1 431 157

OJ L 179, 12.7.2017, p. 8

Estimated duration of the action: 36 months.

24.

Council Decision (CFSP) 2017/1195 of 4 July 2017 amending Decision 2014/129/CFSP, promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction (EU Consortium Second Extension)

Second Extension of the EU Consortium Council Decision

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 434 254

OJ L 172, 5.7.2017, p. 14

Estimated duration of the action: 6 months.

25.

Council Decision (CFSP) 2017/915 of 29 May 2017 on Union outreach activities in support of the implementation of the Arms Trade Treaty

This is a second phase of EU outreach activities in support of the Arms Trade Treaty in order to:

a)

support a number of States to strengthen their arms transfer control systems for effective implementation of the ATT;

(b)

increase awareness and ownership of the ATT at national and regional levels by the relevant national and regional authorities and civil society stakeholders.

Implementing agency: German Federal Office for Economic Affairs and Export Control (‘BAFA’) and Expertise France (EF).

Budget: EUR 8 368 151

OJ L 139, 30.5.2017, p. 38

Estimated duration of the action: 36 months.

26.

Council Decision (CFSP) 2017/809 of 11 May 2017 in support of the implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on the non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

The support provided aims to help enhance the relevant national and regional efforts and capabilities, primarily through training, capacity-building and assistance facilitation in close coordination with other Union programmes and other actors involved in the implementation of UNSCR 1540 (2004); to ensure synergies and complementarity; to contribute to the practical implementation of specific recommendations of both the 2009 comprehensive review on the status of implementation of UNSCR 1540 (2004) and the outcome of the comprehensive review conducted during 2016, in particular in the areas of technical assistance, international cooperation and raising public awareness; to support the development of voluntary UNSCR 1540 (2004) national implementation action plans upon States’ request; to promote the engagement of relevant stakeholders from industry and civil society in the implementation of UNSCR 1540 (2004).

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 2 672 770

OJ L 121, 12.5.2017, p. 39

Estimated duration of the action: 36 months.

27.

Council Decision (CFSP) 2017/632 Amending Decision 2014/129/CFSP, promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against Proliferation of Weapons of Mass Destruction (EU Consortium First Extension)

Extending the duration of Council Decision 2014/129/CFSP to enable the full implementation of the activities contained therein.

Implementing agency: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: no-cost extension

OJ L 90, 4.4.2017, p. 10

Estimated duration of the action: 3 months.

28.

Council Decision (CFSP) 2016/2383 of 21 December 2016 on the Union support for the International Atomic Energy Agency (IAEA) activities in the area of nuclear security and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The support provided for the nuclear security activities of the IAEA aims to:

a)

ensure the sustainability and effectiveness of support provided through previous Joint Actions and Decisions;

b)

strengthen countries indigenous nuclear security support infrastructure;

c)

strengthen countries legislative and regulatory framework;

d)

strengthen nuclear security systems and measures for nuclear and other radioactive materials;

e)

strengthen countries institutional infrastructure and capabilities to deal with nuclear and radioactive materials out of regulatory control;

f)

strengthen countries response and resilience to cybercrime and mitigate its impact on nuclear security;

g)

enhance education and training capacities in the field of nuclear security;

h)

provide focused and continuing support for the implementation and universal adherence to the Amendment to the Convention on the Physical Protection of Nuclear Material.

Implementing agency: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 9 361 204,23

OJ L 352, 23.12.2016, p. 74

Estimated duration of the action: 36 months.

29.

Council Decision (CFSP) 2016/2001 of 15 November 2016 on a Union contribution to the establishment and the secure management of a Low Enriched Uranium (LEU) Bank under the control of the International Atomic Energy Agency (IAEA) in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The contribution provides support for the safe and secure operation and management of the IAEA LEU Bank by ensuring high levels of security and safety during transport and storage, in line with the IAEA safety standards and security guidance documents. It provides support for:

a)

the safe and secure establishment of storage for the 90 tonnes of LEU;

b)

the secure transport of 90 tonnes of LEU;

c)

the long term storage of the 90 tonnes of LEU

Implementing agency: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 4 362 200

OJ L 308, 16.11.2016, p. 22

Estimated duration of the action: 60 months after the date of the conclusion of the financing agreement.

30.

Council Decision (CFSP) 2016/51 of 18 January 2016 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC) in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The contribution provides support for:

a)

promoting universal adherence to the BTWC by encouraging States not party to better understand the benefits of joining the BTWC and getting more involved in BTWC meetings and other activities,

b)

enhancing interaction with non-governmental stakeholders on science and technology and biosafety and biosecurity,

c)

developing national capacities for BTWC implementation — in particular in developing countries, and on areas such as Articles VII and X — by improving the quality and quantity of declarations submitted under the Confidence-Building Measures system in order to enhance confidence in compliance with the BTWC,

d)

supporting the intersessional programme and the preparations for the Eighth Review Conference,

e)

strengthening the United Nations Secretary-General’s Mechanism for Investigation of Alleged Use of Chemical, Biological and Toxin Weapons (SGM),

f)

enabling tools for awareness-raising, education and engagement.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 2 340 000

OJ L 12, 19.1.2016, p. 50

Estimated duration of the action: 36 months from the conclusion of the financing agreement.

31.

Council Decision (CFSP) 2015/2215 of 30 November 2015 in support of UNSCR 2235 (2015), establishing an OPCW-UN joint investigative mechanism to identify the perpetrators of chemical attacks in the Syrian Arab Republic

The decision supported the OPCW and the JIM by contributing to costs associated with their activities under UNSCR 2235 (2015), with the following overall objective: identification to the greatest extent feasible of individuals, entities, groups or governments who were perpetrators, organisers, sponsors or otherwise involved in the use of chemicals, including chlorine or any other toxic chemical, as weapons in the Syrian Arab Republic, where the OPCW FFM determines or has determined that a specific incident in the Syrian Arab Republic involved or likely involved the use of chemicals, including chlorine or any other toxic chemical, as weapons.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 290 463

OJ L 314, 1.12.2015, p. 51

Estimated duration of the action: 18 months from the conclusion of the financing agreement.

32.

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 2 295 632

OJ L 314, 1.12.2015, p. 51

Estimated duration of the action: 18 months from the conclusion of the financing agreement.

33.

Council Decision (CFSP) 2015/1838 of 12 October 2015 amending Decision 2013/391/CFSP in support of the practical implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

Decision 2013/391/CFSP was amended as follows: (1) in Article 5, paragraph 2 was replaced by the following: ‘2. This Decision shall expire on 25 April 2016.’ (2) in the Annex, point 6 was replaced by the following: ‘6. DURATION This Decision will expire on 25 April 2016.’

Implementing agency: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 750 000

OJ L 266, 13.10.2015, p. 96

Duration of the action:

1)

CD 2013/391/CFSP (row 65): 24 months;

2)

CD (CFSP) 2015/1838: extended it until 25 April 2016.

34.

Council Decision (CFSP) 2015/1837 of 12 October 2015 on Union support for the activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The sixth Council Decision supports the CTBT Organisation, without substituting actions/projects funded through the regular budget, a) in its technical pillars to enhance the technical and scientific capacity of the PTS and b) in its capacity to promote the universal adherence and entry-into-force of the Treaty and the verification regime through training and educational activities. The projects aim to:

a)

sustain the operability of the CTBTO verification system;

b)

expand the capabilities of the Multispectral/Infrared (MSIR) system, developed by the PTS under EU Council Decision V, by adding dedicated sensors to help inspection teams detect OSI-relevant features;

c)

promote universal adherence and the entry into force of the Treaty and the long term sustainability of its verification regime through outreach activities and capacity building.

Implementing agency: The Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO).

Budget: EUR 3 024 756

OJ L 266, 13.10.2015, p. 83

Duration of the action: 24 months from the conclusion of the financial agreement.

35.

Council Decision (CFSP) 2015/259 of 17 February 2015 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The EU Council Decision (CFSP) 2015/259 for the years 2015-17 has made available to the OPCW some EUR 2,5 mln to support:

a)

universality,

b)

national implementation,

c)

international cooperation,

d)

the Africa Programme and

e)

implementation of lessons learned from the Syrian operation.

Implementing agency: The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 528 069

OJ L 43, 18.2.2015, p. 14

Duration of the action: 36 months.

36.

Council Decision (CFSP) 2015/203 of 9 February 2015 in support of the Union proposal for an international Code of Conduct for outer-space activities as a contribution to transparency and confidence building measures in outer-space activities

The objective was to promote the proposal for an international Code of Conduct on outer-space activities as a contribution to the creation of TCBMs in outer-space activities in line with UNGA Resolution A/RES/68/50, while building on the lessons-learned from Council Decision 2012/281/CFSP.

The projects supported by the EU aimed to:

a)

enhance awareness, knowledge and understanding of the proposal for an international Code of Conduct and the process led by the European Union.

b)

continue to provide a framework for the multilateral process on the proposal for an international Code of Conduct for outer-space activities, that will enable the international community to continue to engage with a view to building the widest possible consensus for adoption of the Code of Conduct, through supporting multilateral meetings for negotiations on the draft Code, and for its formal adoption.

Implementing agency: United Nations Office for Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 775 729

OJ L 33, 10.2.2015, p. 38

Duration of the action: 18 months.

37.

Council Decision 2014/913/CFSP of 15 December 2014 in support of the HCoC and ballistic missile Non-Proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The objectives were to:

1.

Support the Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation and the Missile Technology Control Regime, in particular with the aim to:

a)

promote universality and the subscription to the Code by all States with ballistic missile capabilities;

b)

support the implementation and reinforce the visibility of the Code;

c)

promote adherence to the MTCR guidelines and its annex.

2.

More generally, to support a range of activities to fight against the proliferation of ballistic missiles, aimed notably at raising awareness of this threat, stepping up efforts to increase the effectiveness of multilateral instruments, building up support to initiatives to address these specific challenges and helping interested countries to reinforce nationally their relevant export control regimes.

Implementing agency: Fondation pour la Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 990 000

OJ L 360, 17.12.2014, p. 44

Duration of the action: 30 months.

38.

Council Decision 2014/129/CFSP of 10 March 2014 promoting the European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The Council Decision continued the support to the Consortium of think-tanks. It built on the achievements and experiences since 2011. New tasks were added, among which:

a)

annual international conference on non-proliferation and disarmament (3 in total; 250-300 targeted participants, international in scope, held in Brussels)

b)

annual consultative meeting on non-proliferation and disarmament (3 in total, 100 targeted participants, European in scope, held in Brussels)

c)

internet platform and production of policy papers;

d)

ad hoc seminars;

e)

help-desk facility for production within two weeks-time of up to twenty 5-10 pages policy papers on demand by EEAS;

f)

education on non-proliferation and disarmament (European online curriculum for university use to be available 24 months after the starting of the contract).

Implementing agency: The EU Non-Proliferation Consortium of Think-Tanks.

Budget: EUR 3 600 000

OJ L 71, 12.3.2014, p. 3

Duration of the action: 36 months.

39.

Council Decision 2013/726/CFSP of 9 December 2013 in support of the UNSCR 2118 (2013) and OPCW Executive Council EC-M-33/Dec 1, in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to support the OPCW activities by contributing to costs associated with the inspection and verification of the destruction of Syrian chemical weapons, and costs associated with activities complementary to the core mandated tasks in support of UNSCR 2118 (2013) and the OPCW Executive Council Decision of 27 September 2013 on the destruction of Syrian chemical weapons and subsequent and related resolutions and decisions. The project under the Council Decision provided situation-awareness products: satellite imagery and related information products of the EU Satellite Centre, related to the security of the OPCW-UN Joint Mission, including the status of the road network.

Implementing agency: The Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 311 842

OJ L 329, 10.12.2013, p. 41

Duration of the action: 12 months. Extended until 30 September 2015.

Implemented.

40.

Council Decision 2013/668/CFSP of 18 November 2013 in support of World Health Organisation activities in the area of bio-safety and bio-security in the framework of the European Union Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to support the implementation of the BTWC focusing on the safety and security of microbial or other biological agents or toxins in laboratories and other facilities, including during transportation and to promote bio-risk reduction practices and awareness, including biosafety, biosecurity, bioethics and preparedness against intentional misuse of biological agents and toxins.

Implementing entity: The World Health Organisation (WTO).

Budget: EUR 1 727 000

OJ L 310, 20.11.2013, p. 13

Duration of the action: 24 months.

41.

Council Decision 2013/517/CFSP of 21 October 2013 on the Union support for the activities of the International Atomic Energy Agency in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — IAEA VI

The overall aim was to support the IAEA activities in the areas of nuclear security and verification to:

(a)

promote universal adherence to international non-proliferation and nuclear security instruments, including IAEA comprehensive safeguards agreements and additional protocols;

(b)

protect proliferation-sensitive materials and equipment and the relevant technology by providing legislative and regulatory assistance in the area of nuclear security and safeguards;

(c)

strengthen the detection of, and response to, illicit trafficking of nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 8 050 000

OJ L 281, 23.10.2013, p. 6

Duration of the action: 36 months.

42.

Council Decision 2013/391/CFSP of 22 July 2013 in support of the practical implementation of United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) on non-proliferation of weapons of mass destruction and their means of delivery

The support focused on:

(a)

enhancing relevant national and regional efforts and capabilities primarily through capacity-building and assistance facilitation;

(b)

contributing to the practical implementation of specific recommendations of the 2009 Comprehensive Review of the status of implementation of UNSCR 1540 (2004), in particular in the areas of technical assistance, international cooperation and raising public awareness;

(c)

initiating, developing and implementing national action plans upon states request.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 750 000

OJ L 198, 23.7.2013, p. 40

Duration of the action: 24 months.

43.

Council Decision 2012/699/CFSP of 13 November 2012 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — CTBTO V.

The Union supported four projects, the objectives of which were to:

(a)

provide technical assistance and capacity building to State Signatories to enable them to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBT verification system;

(b)

develop capacity for future generations of CTBT experts through the Capacity Development Initiative (CDI);

(c)

enhance the Atmospheric Transport Model (ATM);

(d)

characterize and mitigate Radio Xenon noble gases;

(e)

support the Integrated Field Exercise in 2014 (IFE14) through the development of an integrated multispectral array;

(f)

sustain certified IMS Auxiliary Seismic Stations.

Implementing entity: The Preparatory Commission of the CTBTO.

Budget: EUR 5 185 028

OJ L 314, 14.11.2012, p. 27

Duration of the action: 24 months. Extended to 3 December 2015.

Implemented.

44.

Council Decision 2012/423/CFSP of 23 July 2012 on support of ballistic missile non-proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction and of the Council Common Position 2003/805/CFSP

The objectives were to:

(a)

support the activities of The Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation, in particular with the aim to:

promote the universality of the Code and the subscription to the Code by all States with ballistic missile capabilities;

support the implementation of the Code;

reinforce the visibility of the Code on the occasion of the tenth anniversary of its signature;

(b)

support a range of activities to fight against the proliferation of ballistic missiles, step up efforts to increase the effectiveness of multilateral instruments, build up support for initiatives addressing these specific challenges and help interested countries to reinforce nationally their relevant export control regimes.

Implementing entity: Fondation pour le Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 930 000

OJ L 196, 24.7.2012, p. 74

Duration of the action: 24 months. Extended to 28 March 2015.

Implemented.

45.

Council Decision 2012/422/CFSP of 23 July 2012 in support of a process leading to the establishment of a zone free of nuclear weapons and all other weapons of mass destruction in the Middle East.

The objectives were to:

(a)

support the work of the Facilitator for the 2012 Conference on the establishment of a Middle East zone free of nuclear weapons and all other weapons of mass destruction;

(b)

enhance the visibility of the Union as a global actor and in the region in the field of non-proliferation;

(c)

encourage regional political and security-related dialogue within civil societies and governments, and more particularly among experts, officials and academics;

(d)

identify concrete confidence-building measures that could serve as practical steps towards the prospect of a Middle East zone free of WMD and their means of delivery;

(e)

encourage discussion on the universalization and implementation of relevant international treaties and other instruments to prevent the proliferation of WMD and their delivery systems;

(f)

discuss issues related to peaceful uses of nuclear energy and international and regional cooperation.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 352 000

OJ L 196, 24.7.2012, p. 67

Duration of the action: 18 months.

A contingency amount of EUR 20 000 was given to the Arab Institute for Security Studies in Amman, Jordan for organising a meeting on the subject of the WMDFZ in the M.E. (13-14 November 2013).

Implemented.

46.

Council Decision 2012/421/CFSP of 23 July 2012 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC), in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objectives were to:

(a)

promote universal adherence to the BTWC,

(b)

support the implementation of the BTWC and the submission of CBMs by the States Parties,

(c)

support the work of the 2012-2015 inter-sessional programme with a view to strengthening the implementation and effectiveness of the BTWC.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 1 700 000

OJ L 196, 24.7.2012, p. 61

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 January 2015.

Implemented.

47.

Council Decision 2012/281/CFSP of 29 May 2012 in the framework of the European Security Strategy in support of the Union proposal for an international Code of Conduct on outer-space activities.

The objectives were:

(a)

consultations with States, active or not yet active on space issues to discuss the proposal and to gather their views,

(b)

gathering expert support for the process of developing an international Code of Conduct for outer-space activities.

Implementing entity: United Nations Institute for Disarmament Research (UNIDIR).

Budget: EUR 1 490 000

OJ L 140, 30.5.2012, p. 68

Duration of the action: 18 months. Extended to 31 July 2014.

Implemented.

48.

Council Decision 2012/166/CFSP of 23 March 2012 in support of activities of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — V.

The objectives were to:

(a)

enhance the capacities of States Parties in fulfilling their obligations under the CWC,

(b)

enhance the preparedness of States Parties to prevent and respond to attacks involving toxic chemicals,

(c)

enhance international cooperation in the field of chemical activities,

(d)

support the ability of the OPCW to adapt to developments in the field of science and technology,

(e)

promote universality by encouraging States not Parties to join the CWC.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 140 000

OJ L 87, 24.3.2012, p. 49

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 December 2014.

Implemented.

49.

Council Decision 2010/799/CFSP of 13 December 2010 in support of a process of confidence-building leading to the establishment of a zone free of weapons of mass destruction and their means of delivery in the Middle East in support of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objectives were to:

(a)

encourage regional political and security-related dialogue within civil societies and governments, and among experts, officials and academics,

(b)

identify confidence-building measures that could serve as practical steps towards the prospect of a Middle East zone free of WMD and their means of delivery,

(c)

encourage discussion on the universalization and implementation of relevant international treaties and other instruments to prevent the proliferation of WMD and their delivery systems,

(d)

discuss issues related to the peaceful uses of nuclear energy and international and regional cooperation in this regard.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 347 700

OJ L 341, 23.12.2012, p. 27

Implemented.

50.

Council Decision 2010/585/CFSP of 27 September 2010 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — IAEA V.

The objectives were:

(a)

strengthening national legislative and regulatory infrastructures for the implementation of relevant international instruments in the areas of nuclear security and verification, including comprehensive safeguards agreements and the Additional Protocol,

(b)

assisting States in strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials,

(c)

strengthening States’ capabilities for detection and response to illicit trafficking in nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 9 966 000

OJ L 259, 1.10.2010, p. 10

Duration of the action: 24 months. Extended to 31 December 2014.

Implemented.

51.

Council Decision 2010/430/CFSP of 26 July 2010 establishing a European network of independent non-proliferation think tanks in support of the implementation of the EU strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objective of this network of independent non-proliferation think tanks was to encourage political and security-related dialogue and the long-term discussion of measures to combat the WMD proliferation and their delivery systems within civil society, and among experts, researchers and academics. The support for the network focused on:

(a)

organising a kick-off meeting and an annual conference with a view to submitting a report and/or recommendations to the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy (HR),

(b)

creating an internet platform to facilitate contacts and foster research dialogue among the network of non-proliferation think tanks.

Implementing entity: EU Non-Proliferation Consortium.

Budget: EUR 2 182 000

OJ L 202, 4.8.2010, p. 5

Duration of the action: 36 months. Extended to 30 June 2014.

Implemented.

52.

Council Decision 2010/461/CFSP of 26 July 2010 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — CTBTO IV.

The objectives were to:

(a)

improve the operation and sustainability of the auxiliary seismic stations network of the CTBT’s International Monitoring System;

(b)

improve the CTBT verification system through strengthened cooperation with the scientific community;

(c)

provide technical assistance to States Signatories in Africa and in the Latin American and Caribbean Region so as to enable them to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBT verification system;

(d)

develop an OSI noble gas capable detection system.

Implementing entity: The Preparatory Commission of the CTBTO.

Budget: EUR 5 280 000

OJ L 219, 20.8.2010, p. 7

Duration of the action: 18 months. Extended to 16 May 2014.

Implemented.

53.

Council Decision 2009/569/CFSP of 27 July 2009 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction: OPCW IV.

The objective was to support universal adherence to the CWC, to promote ratification/accession to the CWC by States not Parties (signatory States as well as non-signatory States) and to support the full implementation of the CWC by the States Parties:

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 2 110 000

OJ L 197, 29.7.2009, p. 96

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

54.

Council Decision 2008/974/CFSP of 18 December 2008 in support of the Hague Code of Conduct against ballistic missile proliferation in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The EU supported three aspects of the Code:

(a)

universality of the Code,

(b)

implementation of the Code,

(c)

improved functioning of the Code.

Implementing entity: Fondation pour le Recherche Stratégique (FRS).

Budget: EUR 1 015 000

OJ L 345, 23.12.2008, p. 91

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

55.

Council Joint Action 2008/858/CFSP of 10 November 2008 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention (BTWC), in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction

The overall objective was to:

(a)

support universal adherence to the BTWC,

(b)

improve implementation of the BTWC, including the submission of confidence building measures declarations, and

(c)

support the best use of the inter-sessional process 2007-2010 for the preparation of the 2011 Review Conference.

Implementing entity: United Nations Office for Disarmament Affairs (UNODA) — Geneva.

Budget: EUR 1 400 000

OJ L 302, 13.11.2008, p. 29

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

56.

Council Joint Action 2008/588/CFSP of 15 July 2008 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — CTBTO III.

The EU supported the building of capacity of the Preparatory Commission of the CTBTO in the area of verification by:

(a)

noble gas monitoring: radio-xenon measurements and data analysis,

(b)

integrating States Signatories in Africa to fully participate in and contribute to the implementation of the CTBTO monitoring and verification system.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 2 316 000

OJ L 189, 17.7.2008, p. 28

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

57.

Council Joint Action 2008/368/CFSP of 14 May 2008 in support of the implementation of UNSCR 1540.

The projects in support of the implementation of UNSCR 1540 were six workshops aiming at enhancing the capacity of export-control officials in six sub regions: Africa, Central America, Mercosur, the Middle East and Gulf Regions, Pacific Islands and South-East Asia — to implement UNSCR 1540 in practice. The workshops were tailored for border, customs and regulatory officials and contained the main elements of an export control process including applicable laws (including national and international legal aspects), regulatory controls (including licensing provisions, end-user verification and awareness-raising programmes) and enforcement (including commodity identification, risk-assessment and detection methods).

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 475 000

OJ L 127, 15.5.2008, p. 78

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

58.

Council Joint Action 2008/314/CFSP of 14 April 2008 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction– IAEA IV.

The objectives were to:

(a)

strengthen national legislative and regulatory infrastructures for the implementation of relevant international instruments in the areas of nuclear security and verification, including comprehensive safeguards agreements and the Additional Protocol,

(b)

assist States in strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials,

(c)

strengthen States’ capabilities for detection and response to illicit trafficking in nuclear and other radioactive materials.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 7 703 000

OJ L 107, 17.4.2008, p. 62

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

59.

Council Joint Action 2008/307/CFSP of 14 April 2008 in support of World Health Organisation activities in the area of laboratory bio-safety and bio-security — WHO I.

The overall objective was to support the implementation of the BTWC, in particular those aspects that relate to the safety and security of microbial or other biological agents and toxins in laboratories and other facilities, including during transportation as appropriate, to prevent unauthorised access to and removal of such agents and toxins. The contribution aimed to:

(a)

promote bio-risk reduction management through regional and national outreach,

(b)

strengthen the security and laboratory management practices against biological risks.

Implementing entity: The World Health Organisation (WTO).

Budget: EUR 2 105 000

OJ L 106, 16.4.2008, p. 17

Duration of the action: 24 months.

Implemented.

60.

Council Joint Action 2007/753/CFSP of 19 November 2007 in support of the IAEA monitoring and verification activities in the DPRK.

The objective was to contribute to the monitoring and verification activities in the DPRK, in accordance with the Initial Actions of 13 February 2007, as agreed in the framework of the six-party-talks.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA — Department of Safeguards).

Budget: EUR 1 780 000

OJ L 304, 22.11.2007, p. 38

Estimated duration of the action: 18 months. Suspension, Force majeure. Ended.

61.

Council Joint Action 2007/468/CFSP of 28 June 2007 of 28 June 2007 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in order to strengthen its monitoring and verification capabilities and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction CTBTO II.

The objective was to support the early entry into force of the Treaty, and the establishing of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty (CTBT) verification regime through:

(a)

improvement of the knowledge of Provisional Technical Secretariat noble gas measurements;

(b)

support for the Integrated Field Exercise 2008.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 1 670 000

OJ L 176, 6.7.2007, p. 31

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

62.

Council Joint Action 2007/185/CFSP of 19 March 2007 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — OPCW III.

The objective was to support universal adherence to the CWC, to promote ratification/accession to the CWC by States not Parties (signatory States as well as non-signatory States) and to support the full implementation of the CWC by the States Parties. The contribution also promoted international cooperation in the field of chemical activities, as accompanying measures to the implementation of the CWC and provided support for the creation of a collaborative framework among the chemical industry, OPCW and national authorities on the 10th anniversary of the OPCW.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 700 000

OJ L 85, 27.3.2007, p. 10

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

63.

Council Joint Action 2007/178/CFSP of 19 March 2007 in support of chemical weapons destruction in the Russian Federation in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — Russian Federation IV.

The objective was to assist the Russian Federation in destroying some of its chemical weapons as required by the CWC. This Joint Action supported the completion of the electricity supply infrastructure at Shchuch’ye chemical weapon destruction facility.

Implementing entity: The Ministry of Defence of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.

Budget: EUR 3 145 000

OJ L 81, 22.3.2007, p. 30

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

64.

Council Joint Action 2006/418/CFSP of 12 June 2006 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — IAEA III.

The objective was to strengthen nuclear security in selected countries focusing on:

(a)

legislative and regulatory assistance;

(b)

strengthening the security and control of nuclear and other radioactive materials;

(c)

strengthening of countries capabilities for detection and response to illicit trafficking.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 6 995 000

OJ L 165, 17.6.2006, p. 20

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

65.

Council Joint Action 2006/419/CFSP of 12 June 2006 in support of the implementation of the United Nations Security Council Resolution 1540 (2004) and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The action aimed at addressing three aspects:

(a)

awareness-raising of requirements and obligations under the Resolution,

(b)

strengthening national capacities in three target regions: Africa, Latin America and Caribbean, Asia-Pacific, in drafting national reports on the implementation of UNSC Resolution 1540 (2004) and

(c)

sharing experience from the adoption of national measures required for the implementation of the Resolution.

Implementing entity: United Nations Office of Disarmament Affairs (UNODA).

Budget: EUR 195 000

OJ L 165, 17.6.2006, p. 30

Duration of the action: 22 months.

Implemented.

66.

Council Joint Action 2006/243/CFSP of 20 March 2006 on support for activities of the Preparatory Commission of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation (CTBTO) in the area of training and capacity building for verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — CTBTO I.

The objective was to improve the capacity of CTBT Signatory States to fulfil their verification responsibilities and to enable them to fully benefit from participation in the treaty regime with the help of a computer-based training/self-study.

Implementing entity: The CTBTO Preparatory Commission.

Budget: EUR 1 133 000

OJ L 88, 25.3.2006, p. 68

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

67.

Council Joint Action 2006/184/CFSP of 27 February 2006 in support of the Biological and Toxin Weapons Convention, in the framework of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction.

The objective was to support universal adherence to the BTWC, promote accession to the BTWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States) and support the implementation of the BTWC by States Parties.

Implementing entity: The Graduate Institute of International Studies (GIIS), Geneva.

Budget: EUR 867 000

OJ L 65, 7.3.2006, p. 51

Duration of the action: 18 months.

Implemented.

68.

Council Joint Action 2005/913/CFSP of 12 December 2005 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — OPCW II.

The objective was to support universal adherence to the CWC and accession to the CWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States) and the implementation of the CWC by States Parties. The contribution also helped foster international cooperation.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 697 000

OJ L 331, 17.12.2005, p. 34

Duration of the action: 12 months.

Implemented.

69.

Council Joint Action 2005/574/CFSP of 18 July 2005 on support for IAEA activities in the areas of nuclear security and verification and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — IAEA II.

The objectives of the contribution were to:

(a)

strengthen the physical protection of nuclear materials and other radioactive materials in use, storage and transport and of nuclear facilities;

(b)

strengthen the security of radioactive materials in non-nuclear applications;

(c)

strengthen the countries capabilities for detection and response to illicit trafficking;

(d)

provide legislative assistance for the implementation of obligations under IAEA safeguards agreements and additional protocols.

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency (IAEA).

Budget: EUR 3 914 000

OJ L 193, 23.7.2005, p. 44

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

70.

Council Joint Action 2004/797/CFSP of 22 November 2004 on support for OPCW activities in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — OPCW I.

The objective was to: support universal adherence to the Convention on the Prohibition of the Development, Production, Stockpiling and use of Chemical Weapons and on their Destruction (CWC); promote the accession to the CWC by States not Party (signatory States as well as non-signatory States); support the implementation of the CWC by the States Parties and promote international cooperation.

Implementing entity: The Organisation for the Prohibition of the Chemical Weapons (OPCW).

Budget: EUR 1 841 000

OJ L 349, 25.11.2004, p. 63

Estimated duration of the action: 12 months.

Implemented.

71.

Council Joint Action 2004/796/CFSP of 22 November 2004 for the support of the physical protection of a nuclear site in the Russian Federation — Russian Federation III.

The objective was to reinforce the physical protection of nuclear sites in Russia to reduce the risk of theft of nuclear fissile material and of sabotage by improving the physical protection at the Bochvar Institute of the Russian Federal Agency for Atomic Energy (formerly MINATOM).

Implementing entity: The Federal Republic of Germany.

Budget: EUR 7 730 000

OJ L 349, 25.11.2004, p. 57

Duration of the action: 36 months.

Implemented.

72.

Council Joint Action 2004/495/CFSP of 17 May 2004 on support for IAEA activities under its Nuclear security programme and in the framework of the implementation of the EU Strategy against the proliferation of weapons of mass destruction — IAEA I.

The objective was to:

(a)

strengthen the physical protection of nuclear materials and other radioactive materials in use, storage and transport and of nuclear facilities;

(b)

strengthen the security of radioactive materials in non-nuclear applications;

(c)

strengthen the countries capabilities for detection and response to illicit trafficking;

Implementing entity: The International Atomic Energy Agency.

Budget: EUR 3 329 000

OJ L 182, 19.5.2004, p. 46

Duration of the action: 15 months.

Implemented.

73.

Council Joint Action 2003/472/CFSP of 24 June 2003 on the continuation of the European Union cooperation programme for non-proliferation and disarmament in the Russian Federation — Russian Federation II.

The Joint Action financed a unit of experts under the cooperation programme for non-proliferation and disarmament in the Russian Federation.

Implementing entity: The Russian Federation.

Budget: EUR 680 000

OJ L 157, 26.6.2003, p. 69

Expired on the date of expiry of the EU Common Strategy 1999/414/CFSP on Russia.

Implemented.

74.

Council Joint Action 1999/878/CFSP of 17 December 1999 establishing a European Union Cooperation Programme for Non-proliferation and Disarmament in the Russian Federation — Russian Federation I.

The project contributed to:

(a)

a chemical weapons pilot destruction plant situated in Gorny, Saratov region, Russia;

(b)

set studies and experimental studies on plutonium transport, storage and disposition.

Implementing entity: The Russian Federation.

Budget: EUR 8 900 000

OJ L 331, 23.12.1999, p. 11

Duration of the action: 48 months.

Implemented.


II PIELIKUMS

OVERVIEW OF INSTRUMENT CONTRIBUTING TO STABILITY AND PEACE ICSP — CBRN 1997-2018

‘RISK MITIGATION AND PREPAREDNESS RELATING TO CHEMICAL, BIOLOGICAL, RADIOLOGICAL AND NUCLEAR MATERIALS OR AGENTS’

Funding through ISCT-STCU

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

Administrative operating budget, supplemental budgets and projects

Retraining former weapon scientists and engineers through support for:

International Science and Technology Centre (ISTC, Moscow) and

Science and Technology Centre (STCU, Kiev)

To redirect scientists/engineers’ talents to civilian and peaceful activities through science and technological cooperation.

ISTC and/or STCU

 

TACIS

235 million

1997-2006

 

IfS (AAP)

15 million

8 million

7,5  million

5,0  million

4,5  million

4,0  million

4,8  million

4,0  million

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

348-211

Enhancing regional CBRN detection capacity for the Border Guards in Ukraine and Moldova

To provide mobile chemical and RN detection equipment for the border guards.

STCU

4,1  million

9.2014-9.2015

365-540

Provision of specialized CBRN equipment for first responders in the SEE CoE Region

EU CBRN CoE. CBRN equipment — SEE CoE Region.

STCU

1,7  million

2016-6.2017 (tbc)

369-100

Strengthening the national legal framework and provision of specialized training on bio-safety and bio-security in Central Asia

EU CBRN CoE. Biosafety-biosecurity in Central Asia.

ISTC

5 000 000

2016-2018

378591

Funding of the 2017 ISTC Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

Administrative support — ISTC.

ISTC

1 500 000

31.12.2021

378227

Support to the Centre of Excellence of Eastern and Central Africa in Nuclear Security — ISTC

EU CBRN CoE. Eastern and Central Africa in Nuclear Security.

ISTC

3 500 000

7.11.2019

378590

Funding of the 2017 STCU Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

EU CBRN CoE — Administrative support.

STCU

700 000

7.11.2021

378591

Funding of the 2017 ISTC Administrative Operating Budget (AOB), Supplemental Budgets (SBs), and projects

EU CBRN CoE — Administrative support.

ISTC

1 500 000

31.12.2021

Year 2008 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

145-156

Combating illicit trafficking of nuclear and radioactive materials in FSU countries (Russian Federation, Ukraine, Armenia, Moldova, Georgia, Azerbaijan and Belarus)

To supply equipment for detection of NRM at border check points as it was identified in the previous phase of the activity financed by TACIS Nuclear Safety programme, contributing thus to reduce nuclear and radiation terrorism threat.

JRC

5 million

11.7.2008-12.4.2013

145-130

Assistance in export control of dual-use goods

To support the development of the legal framework and institutional capacities for the establishment and enforcement of effective export controls on dual-use items, including measures for regional cooperation with a view of contributing to the fight against the proliferation of WMD and related materials, equipment and technologies.

BAFA (D)

~ 5 million

19.3.2008-31.12.2010

145-132

Knowledge Management System on CBRN Trafficking

To improve capabilities of participating states, neighbouring countries of the EU in South-East Europe and possibly Caucasus, to combat the illicit trafficking and criminal use of CBRN materials (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’).

UNICRI

1 million

31.1.2008-1.8.2010

Year 2009 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

200-523

Knowledge management system on CBRN trafficking in North Africa and selected countries in the Middle East

To develop a durable co-operation legacy in the area of trafficking of CBRN materials (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’).

UNICRI

1 million

16.3.2009-15.7.2011

217-540

Strengthening bio-safety and bio-security capabilities in Central Asian countries

To address shortcomings in the safety/security practices of key biological facilities in selected countries of Central Asia; to raise the skills of the personnel working at facilities (laboratories) handling dangerous biological agents or supervising those facilities, and to provide additional equipment, as needed, to ensure an adequate level of bio-safety and security.

ISTC

6,8  million

21.9.2009-21.9.2014

219-636

Combating illicit trafficking of nuclear and radioactive materials in selected FSU and Mediterranean Basin countries and preparation of border management activities in the ASEAN region

To reduce the threat of nuclear and radiation terrorism. For this purpose the assistance will be provided to the partner countries in the improvement of the technical and organisational measures for detection of nuclear and radioactive materials (NRM) illicit trafficking.

JRC

6,7  million

2.12.2009-1.12.2014

216-327

Awareness raising of exporters export control of dual-use goods

To enhance the effectiveness of export control of dual use items in the Russian Federation, with a view to contribute to the fight against the proliferation of WMD (the specific objectives will be achieved through information exchange with EU exporters, support industry and researchers for awareness raising, organisation of seminars for exporters in the regions of the Russian Federation).

Russian independent non-profit organisation for professional advancement ‘Export Control Training Centre’

1 million

1.9.2009-1.3.2011

Year 2010 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

239-471 (UNICRI main) –239-481 (JRC main) 253-483

and 253-485 (pilot projects JRC and Univ. Milan) / 250-984 (UNICRI establishment of 2 Secretariats)

CBRN Centre of Excellence — First Phase

To set up a mechanism contributing to strengthen the long-term national and regional capabilities of responsible authorities and to develop a durable cooperation legacy in the fight against the CBRN threat.

UNICRI / JRC main contracts / 2 pilot projects in South East Asia / first step (2 Secretariats in Caucasus and South East Asia)

5 million

May 2010 - May 2012

235-364

Border monitoring activities in the Republic of Georgia, Central Asia and Afghanistan

To enhance the detection of radioactive and nuclear materials at identified borders crossing and/or nodal points in the Republic of Georgia, at Southern borders of selected Central Asian countries with Afghanistan and at the airport of Kabul.

JRC

4 million

4.5.2010-4.5.2013

238-194

EpiSouth: a network for the control of health and security threats and other bio-security risks in the Mediterranean Region and South-East Europe

To increase through capacity building the bio security in the Mediterranean region and South-East Europe (10 EU + 17 non EU countries).

Istituto Superiore di Sanità, Rome (Italy)

3 million

15.10.2010-15.4.2013

247-264 (service)

248-064 + 258-635 (supply)

Redirection of former Iraqi WMD scientists through capacity building for decommissioning of nuclear facilities, including site and radioactive waste management

To assist Iraq with redirection of scientists and engineers possessing WMD-related skills and dual-use knowledge through their engagement in a comprehensive decommissioning, dismantling and decontamination of nuclear facilities.

Università degli Studi dell'Insubria (service) — Canberra + NNL (supplies)

2,5  million

(1,5 mil. for service + 1,5 mil. for supplies)

Aug 2010 - Aug 2013

253-484

Knowledge Management System on CBRN risk mitigation — Evolving towards CoE ‘Mediterranean Basin’

To integrate the existing Knowledge Management Systems, namely for South East Europe and for North Africa, and to prepare the evolution towards a Centre of Excellence in the Mediterranean Basin dealing with CBRN risk mitigation (preparation phase to ‘EU CBRN Centres of Excellence’).

UNICRI

0,5  million

25.11.2010-30.4.2012

254-942

Bio-safety and bio-security improvement at the Ukrainian anti-plague station (UAPS) in Simferopol

To contribute to full implementation of the BTWC (Biological and Toxin Weapons Convention) in Ukraine, which includes the prevention of illicit access to pathogens by terrorists and other criminals.

STCU

4 million

22.11.2010-21.8.2014

256-885

Assistance in export control of dual-use goods

To continue the on-going activities in this field in the already covered countries, with possible extension to other regions/countries.

BAFA (D)

5 million

21.12.2010-1.7.2013

Year 2011 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

263-555 (set-up)

273-506

(actions)

CBRN Centres of Excellence — Second phase

To set-up three to four new Centres in the Middle East and, possibly, Gulf region, Mediterranean Basin, Central Asia and Southern Africa, extend the projects in South East Asia and in Ukraine / South Caucasus and implement thematic projects in all project areas of priority 1.

UNICRI

4,5  million

16,3  million

23.8.2011-28.2.2013

273-571

Enhancing the capability of the IAEA Safeguards Analytical Service (ECAS) — EU contribution to the new Nuclear Material Laboratory (NML)

To ensure that the IAEA has a strong independent analytical capability for safeguards in the decades to come by means of expansion and modernisation of the IAEA Safeguards Analytical Services.

IAEA

5 million

30.11.2011-30.11.2015

272-372 (service) and 272-424 (supplies)

Establishment of Mobile Laboratories for Pathogens up to Risk Group 4 in combination with CBRN Capacity Building in Sub-Saharan Africa

To implement two units of mobile labs to be used to perform diagnosis of up to group 4 infectious agents in sub-Saharan Africa and one ‘stand-by’ unit based in the EU for training purposes and to be deployed in other countries outside the EU where these agents are endemic or outbreaks occur.

Bernhard-Nocht-Institut für Tropenmedizin (service) — supply under evaluation

3,5  million

15.12.2011-14.12.2015

I273-572

Strengthening bio-safety and bio-security capabilities in South Caucasus and in Central Asian Countries

To raise the capabilities of State organisations in target countries responsible for bio-safety and bio-security in a way that will result in a substantial improvement of the countries’ bio-safety/security situations.

UNICRI

5 million

1.1.2012-31.12.2015

278-349

Multilateral Nuclear Assurances — EU contribution to the Low Enriched Uranium bank under the supervision of the International Atomic Energy Agency (IAEA)

To purchase a quantity of Low Enriched Uranium.

IAEA

20 million

30.11.2011-30.11.2013

Year 2012 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

285-261

CBRN protection to Ukraine in the framework of the UEFA European Football Championship 2012

To counteract nuclear and radiation terrorism threat (for these purposes the assistance should be provided to Ukraine in the improvement of the technical and organisational measures for detection of Nuclear and Radioactive Materials (NRM) illicit trafficking, including training and establishment of an expert network).

Sateilyturvakeskus

343 000

3.2012-4.2013

292-244

Supply for POL11 — Equipment Supply for CBRN protection support to Ukraine in the framework of the UEFA European Championship 2012

To enhance the CBRN security at Poland — Ukraine border with the occasion of the football championship Euro2012.

Sateilyturvakeskus

307 000

5.2012-1.2014

301-327

Provision of specialised technical training to enhance the first responders' capabilities in case of CBRN incidents

To reinforce inter-agency coordination to respond to CBRN incidents (this includes defining standard operational procedures in response to such incidents, e.g. post-incident management and site restoration).

France Expertise Internationale

699 274

12.2012-12.2014

301-675

EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence Initiative

To provide support in the implementation of the project ‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’.

JRC

3,5  million

10.2012-10.2014

301-740

Building capacity to identify and respond to threats from chemical, biological, radiological and nuclear substances

The European Commission is seeking external support to implement technical aspects related to the EU CBRN Risk Mitigation CoE. The overall objective of the project of which this contract will be a part is as follows: 1) Counter the threat arising from chemical, biological and radioactive or nuclear agents in particular when used in a criminal or terrorist context; 2) Improve the preparedness and response capabilities of states to unlawful or criminal acts involving CBRN agents.

Fundación Internacional y para Iberoamérica de Administración y Políticas Públicas

499 100

12.2012-12.2014

301-756

Contribution to the establishment and development of EU Centres of Excellence Governance — Phase II

The main aim of this assignment is to link actively technical expertise, management initiative, elements of diplomacy and of cultural sensitiveness to enhance the establishment and performance of the CoE initiative. By implementing modern and judicious governance approaches, it will in particular support capacity building and management with the right sense of ownership among actors and stakeholders at national, regional and overall levels, and correctly adapt the initiative to the challenges of CBRN risk mitigation. The initiative also aims at enhancing the visibility, acceptance and support among the EU stakeholders, both at EU and MS levels.

Association Groupe ESSEC

1 399 988

12.2012-6.2014

302-214

Regional Human Resource Development for Nuclear Safety, Security and Safeguards Management through a University Master’s Programme carried out in Thailand

To cover the tuition fees and living expenses of 10 Thai and 10 international (limited to the Southeast Asia region) students expected to enrol and graduate from the Master’s degree programme developed jointly with the US PNNL in Nuclear Safety, Security and Safeguards Management at the Chulalongkorn University of Thailand.

Enconet Consulting GmbH

649 812

12.2012-12.2014

302-252

Bio-risk Management

To share the bio-risk management program developed in Thailand with the participating countries in the project.

France Expertise Internationale

480 000

12.2012-12.2014

302-364

Development of a methodology for RN materials detection, management and protection of the public

To develop and manage a system for the detection of RN material from sensors located in a variety of locations such as borders, critical infrastructure, ports, airports, etc.; to recommend equipment and standard procedures to respond to RN events.

France Expertise Internationale

599 830

12.2012-12.2014

302-427

Prerequisite to strengthening CBRN national legal frameworks

To increase, through capacity building the health security in the Mediterranean Area and South-East Europe Black Sea Region by enhancing and strengthening the preparedness to common health threats and bio-security risks at national and regional levels by the creation of a Network of laboratories, by strengthening the already previously created by Episouth plus (the reinforcement of relations of trust in a region is an objective and an instrument in the scope of Project’s implementation).

France Expertise Internationale

299 936

12.2012-12.2014

302-428

Knowledge development and transfer of best practice on bio-safety/bio-security/bio-risk management

To develop and transfer knowledge concerning best practice on bio-safety, bio-security and bio-risk management in this region.

Università degli Studi di Roma Tor Vergata

434 010

12.2012-12.2014

304-799

Assistance in export control of dual-use goods

To strengthen the export control systems of partner countries, with a strong link with the Regional Centres of Excellence activities, by aligning them to the standard of the international export control regimes and treaties and therefore meeting the requirements of the UNSCR 1540 (2004).

Bundesrepublik Deutschland

3 650 000

12.2012-12.2014

305-778

‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’ Coordination and CBRN Need Assessment Methodology

To support countries with improving national policies and ensuring international cooperation in the area of CBRN risk mitigation through the implementation of a Needs Assessment methodology for the Regional Secretariats and the partner countries.

United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

2 million

12.2012-6.2015

306-644

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT 1

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines.

Polimaster Instruments UAB

497 500

12.2012-3.2014

306-670

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT2

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines.

Mirion Technologies MGPI SA

241 540

12.2012-3.2014

306-675

Supply of radiation detection equipment for South East Asia — LOT 3

To supply radiation detecting equipment to the various entities (border guards, custom services) from Thailand, Cambodia, Laos and the Philippines.

ENVINET AS

988 205

12.2012-10.2015

307-293

Establishment of a Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET)

To enhance health security in the Mediterranean region by supporting capacity building for prevention and control of natural or man-made threats to health posed by communicable diseases through the start-up of a long-term Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET).

European Centre for Disease Prevention and Control

440 000

12.2012-12.2014

307-400

Supply of radiation detection equipment for Democratic Republic of Congo — LOT1

To supply radiation detecting equipment to the Custom and Excise Administration Directorate of the Democratic Republic of Congo.

Polimaster Instruments UAB

298 500

12.2012-3.2014

307-401

Supply of radiation detection equipment for Democratic Republic of Congo — LOT2

To supply radiation detecting equipment to the Custom and Excise Administration Directorate of the Democratic Republic of Congo.

Mirion Technologies MGPI SA

121 660

12.2012-3.2014

307-781

Support for the border monitoring activities in the South East Asia and Democratic Republic of the Congo

To counteract nuclear and radiation terrorism threat (for this purposes, the assistance should be provided to the identified countries in the improvement of the technical and organisational measures for detection of Nuclear and Radioactive Materials (NRM) illicit trafficking, including training and establishment of an expert network).

JRC

1 650 000

12.2012-12.2015

308-512

Implementation of Projects CBRN — 3rd call: #77 #111 #114

The overall objective is the enhancement of the RN security situation in the countries of concern (with a spin-off towards chemical detection under P77). Such concern needs to be addressed in a systematic manner and with interventions at quite a few different levels. Also the ‘action radius’ of the interventions needs to be described (to assure the proper engagement of the key actors).

JRC

2,3  million

12.2012-12.2014

310-879

Network of universities and institutes for raising awareness on dual-use concerns of chemical materials

The European Commission is seeking external support to implement technical aspects related to the EU CBRN Risk Mitigation CoE. The overall objective of the project is to reinforce inter-interagency coordination to respond to CBRN incidents. This includes defining standard operational procedures in response to such incidents, e.g. post-incident management and site restoration.

Agenzia Nazionale per le Nuove Tecnologie, l'Energia e lo Sviluppo Economico Sostenibile — ENEA

721 886

12.2012-12.2014

301-675

EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence Initiative

To provide support for the implementation of the project ‘EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence’.

JRC

3,5  million

10.2012-10.2014

306-680

Second contribution to enhance the capability of the IAEA Safeguards Analytical Service (ECAS) — The New Nuclear Material Laboratory (NML)

To support IAEA in constructing and outfitting the chemistry and instrumentation laboratories of the new IAEA Safeguards Analytical Services NML for the analysis of nuclear material according to the latest standards assuring safety and measurement quality.

IAEA

5 million

12.2012-12.2016

Year 2013 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

315-979

Strengthening the National CBRN Legal Framework & Provision of specialized and technical training to enhance CBRN preparedness and response capabilities

The present procedure aims at awarding a Contract that will technically implement two projects (Component 1 and Component 2) funded by the EU Instrument for Stability (Priority 1) in the framework of the Chemical, Biological, Radiological, and Nuclear — Centres of Excellence (CBRN-CoE).

France Expertise Internationale

2 699 069

9.2013-9.2016

316-496

Strengthening Capacities in CBRN Response and in Chemical and Medical Emergency

The CBRN emergency response needs to be identified and prioritised per country. Comprehensive technology solutions for detection, protection, decontamination, mitigation, containment and disposal should also be elaborated. CBRN incidents require full utilization of national resources to respond to and mitigate the consequences of such emergencies. The main responsibility in cases of CBRN emergencies falls upon first responders. It is therefore essential that countries build upon their national resources to mitigate and respond to the consequences of an emergency situation. Best-practices should thus be exchanged amongst these first responders at MIE regional level and CBRN risk mitigation knowledge developed. It should also result in increased awareness of stocks of hazardous chemical agents, their pre-cursors as this is one of the means of targeting illicit use and/or trafficking of WMD.

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii

3 914 034

12.2013-12.2016

318-905

Support to the European Commission — Exploratory missions in Middle East/East and south Mediterranean countries/South East of Europe in the safety and security CBRN fields

To provide support to the European Commission with finding out what kind of short-term measures should be developed taken into account different situations and circumstances regionally and/or nationally (this entails assessing countries’ preparedness — risk assessment, crisis prevention and warning systems — and response mechanisms in the field of CBRN).

France Expertise Internationale

299 999

6.2013-6.2015

321-215

Strengthening Health Security at Ports, Airports and Ground crossings

To increase health security globally by providing technical guidance and tools, information and knowledge sharing, international collaboration and assisting countries in enhancing and strengthening capacities for prevention, detection, control and response to public health events related to activities at points of entry and international travel and transport, in a multi-sectoral approach, to minimize risks in association with natural or deliberate released hazards.

World Health Organisation

1,5  million

7.2013-7.2015

323-494

AAF — Waste management

EU CBRN CoE. To improve the management of biologic and chemical waste in the African Atlantic Façade region and Tunisia. This includes the review of regulations and technical training on detection and sampling.

Fundación Internacional y para Iberoamérica de Administración y Políticas Públicas

3 871 800

1.2014-6.2017

329-422

Implementation of Projects CBRN — 3rd call. Complementary actions for project: #77 #111 #114

EU CBRN CoE. The global overall scope of work is to pursue international efforts in counteracting the threat of nuclear and radiological terrorism. This project aims at supporting the development of an integrated regional nuclear safety and security systems. This will be achieved by assessing the adoption of laws and regulation in the field in order comply with international related standards for improving the security and safety of radioactive sources by encouraging the establishment of storage facilities and completion of inventories, disseminate best practices for the development of a national response plan in the participating countries. These activities are carried out under a well-coordinated approach with other donors in the region, in order not to duplicate existing efforts.

IAEA

700 047

1.2014-12.2015

332-096

Export control outreach for dual use items

This project aims to deepen support measures to improve dual use export control systems in third countries taking specific geopolitical challenges into account. The following beneficiary countries are eligible under this project: Jordan / Neighbouring Countries and Kazakhstan / Neighbouring Countries. Regional activities may include all beneficiary countries in the region. Where appropriate and in justified cases and following the demand of beneficiary countries also activities in other countries / or regions will be carried out.

Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle

2,5  million

12.2013-12.2015

332-212

Conferences associated to EU CBRN Centres of Excellence

To provide support for organising conferences and meetings in partner countries in order to enhance the inter-agency cooperation that will contribute to mitigating the risks and threats associated with Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) materials and facilities.

LDK Consultants, Engineers & Planners SA

140 885,85

1.2014-1.2015

332-306

Consolidation and Extension of the CBRN Regional Centre Secretariats

EU CBRN CoE. To strengthen regional capabilities in the area of CBRN risk mitigation. It is expected that the project will promote better cooperation and coordination of countries on CBRN risk mitigation at regional and international levels (the set-up of the Regional Secretariats is meant to provide the missing infrastructure at regional level to facilitate sharing of information and experience among partner countries).

United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

3,1  million

5.2014-10.2015

332-312

Strengthening Health Laboratories to minimize potential biological risks

To minimize potential biological risks through enhancement of laboratory biosafety, biosecurity, quality management and diagnostic capacity. Specific objective 1: Support the development of nationally-owned laboratory policies, strategies norms and regulations. Specific objective 2: Engage institutional and individual capacity building efforts through implementation of appropriate tools, methodologies and training activities. Specific objective 3: Enhance the ability of Member States to safely and rapidly detect and respond to natural or deliberate events of national and international concern according to the IHR through support to laboratory networks.

World Health Organisation

4 495 712

12.2013-12.2016

329-859

Further development and consolidation of the Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (‘MediPIET’)

To contribute to the overall objective of enhancing health security in the Mediterranean region by supporting capacity building for prevention and control of natural or man-made health threats posed by communicable diseases through the further roll-out of the Mediterranean Programme for Intervention Epidemiology Training (MediPIET).

Fundación Internacional y para Iberoamérica de Administración y Políticas Públicas

6,4  million

12.2013-12.2016

330-961

MediLabSecure

To increase, through capacity building the health security in the Mediterranean Area and South-East Europe Black Sea Region by enhancing and strengthening the preparedness to common health threats and bio-security risks at national and regional levels by the creation of a Network of laboratories, by strengthening the already previously created by Episouth plus (the reinforcement of relations of trust in a region is an objective and an instrument in the scope of Project’s implementation).

Institut Pasteur

Fondation

3 626 410

12.2013-12.2017

Year 2014 (excluding funding for ISTC/STCU)

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

337-084

Elimination of Syrian Chemical Weapons of Mass destruction

To contribute to the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) Special Trust Fund that finances the activities for the complete destruction of Syrian Chemical material stockpiles.

OPCW

12 million

2.2014-12.2015

343-652

Contribution to the establishment and development of EU Centres of Excellence Governance — Phase III

To support to the governance of the EU CBRN Centres of Excellence.

ESSEC-IRENE-ENCO

1,5  million

9.2014-9.2016

346-176

High risk chemical facilities and risk mitigation in the AAF Region

EU CBRN CoE. Enhancing sound chemical hazard management within the African Atlantic Façade Region in order to prevent the occurrence of high risks chemical accidents.

France Expertise Internationale

3 million

1.2015-12.2017

346-488

Chemical safety and security in the Central and Eastern African region

EU CBRN CoE. Enhancing sound chemical hazard management within the ECA region by strengthening the national ‘Chemical legal framework’ in order to prevent the occurrence of accident inside and around all important chemical installations, as well as to enhance Chemical preparedness and response capabilities.

Gesellschaft für Anlagen und Reaktorsicherheit (GRS) MBH

2 978 000

1.2015-1.2018

347-013

EUWAM-Lab (P43)

EU CBRN CoE. Establishment of a Mobile Laboratory for in situ interventions on VHF outbreak sites in combination with CBRN Capacity Building in Western Africa.

France Expertise Internationale

2 579 854,40

9.2014-9.2016

347-135

EU outreach programme for dual use items

Contribute to the creation, consolidation or updating the effective export control systems for dual use items in partner countries by continuing to offer them a long-term perspective for cooperation.

France Expertise Internationale

2 249 250

9.2015-2.2017

347-634

Strengthening CBRN first response capabilities and regional cooperation in South East Europe, Southern Caucasus, Moldova and Ukraine

EU CBRN CoE. Enhance response capabilities and promote inter-agency and regional cooperation in CBRN first response in the South East Europe, Southern Caucasus, Moldova and Ukraine.

Centre d’étude de l’énergie nucléaire

Fondation d’utilité publique

2 953 550

1.2015-12.2017

350-752

One Health Project in Pakistan

Support the development of a structured, integrated and sustainable collaboration between the Ministry of Health and Ministry of Agriculture in Pakistan for improved risk assessments and detection, prevention and control of the spread of emerging zoonotic diseases.

World Health Organization

927 608

1.2015-1.2017

Year 2015

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

355-376

EU outreach programme for dual use items — South-East Asia

Support to export control outreach in South-East Asia.

France Expertise Internationale

2 999 500

9.2015-2.2017

272-372

Establishment of Mobile Laboratories for Pathogens up to Risk Group 4 in combination with CBRN Capacity Building in sub-Saharan Africa

EU CBRN CoE — Mobile labs in sub-Saharan Africa — Extension.

Bernhard-Nocht-Institut für Tropenmedizin

500 000

6.2016

355-443

Enhancement of CBRN capacities of South East Asia in addressing CBRN risk mitigation concerning CBRN first response, biosafety and biosecurity, awareness raising and legal framework

EU CBRN CoE. Biosafety-biosecurity in South East Asia.

Fundación Internacional y para Iberoamérica de Administración y Políticas Públicas

3 000 000,00

7.2015-7.2018

355-879

Provision of specialized CBRN equipment for training first responders

EU CBRN CoE. CBRN equipment for first responders in Gabon, Mauritania, Morocco, Senegal, Burundi, Democratic Republic of Congo, Kenya and Uganda.

Paul Boyé Technologies SAS — FR

2 712 516,87

9.2015-9.2017

357-652

On-site Technical Assistance to the Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Centres of Excellence Secretariats

EU CBRN CoE. On site technical assistance (Rabat, Tbilisi, Nairobi).

Agriconsulting Europe SA — BE

2 969 700,00

9.2015-9.2018

362-277

Regional Management of Outbreaks in the CBRN Centres of Excellence Partner Countries of the African Atlantic Façade Region

EU CBRN CoE. Management of outbreaks in the African Atlantic Façade (pandemics).

Agence française d’expertise technique internationale

3 499 600,00

1.2016-12.2018

370291

Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa

Wildlife Forensics Training.

Nederlands Forensisch Instituut

182 000

28.12.2016

359484

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

Support to GCC region.

Centre d’étude de l’énergie nucléaire

Fondation d’utilité publique

285 000

14.9.2016

355376

EU outreach programme for dual use items — South-East Asia

EU outreach programme for dual use items in South-East Asia.

Agence française d’expertise technique internationale

2 999 500

28.2.2017

371715

Capacity building for medical preparedness and response to CBRN incidents — CoE Project 54

EU CBRN CoE. Capacity building for medical preparedness and response to CBRN incidents. Middle East (P54).

Sustainable Criminal Justice Solutions

Community interest company

2 999 965

17.7.2019

365817

Annual meeting EU CBRN National Focal Points 2016

 

LDK Consultants Engineers & Planners SA

182 949,5

11.10.2016

Year 2016

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

384-876

Recommitment — Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa (2015 / 370-291)

EU CBRN CoE

Nederlands Forensisch Instituut

NET

174 515,29

29.9.2017

38130

SEACHEM — Sound management of chemicals and their associated wastes in Southeast Asia

EU CBRN CoE. Chemical Waste management.

Sustainable Criminal Justice Solutions

2 999 815

29.8.2020

369616

Support to the development, adoption and implementation of CBRN Needs Assessments, National and Regional CBRN Action Plans, their promotion and visibility

EU CBRN CoE. Promotion, adoption, implementation and visibility of CBRN Needs EU CBRN CoE. Assessments, National and Regional CBRN Action Plans.

United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

2 000 000

31.8.2017

372955

On-site Technical Assistance to the Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Centres of Excellence Secretariats in Algiers and Tashkent

EU CBRN CoE. On site technical assistance (Algiers, Amman, Tashkent).

Enconet Consulting GmbH

2 130 250

10.11.2019

373918

Strengthening cross-border capacity for control and detection of CBRN substances

EU CBRN CoE. CBRN cross border security in the North of Africa and Sahel (P55).

Agence française d’expertise technique internationale

3 500 000

30.9.2019

374993

P57 ‘Strengthening crime scene forensics capabilities in investigating CBRN incidents in the South East and Eastern Europe Centres of Excellence region’

EU CBRN CoE. ‘Strengthening crime scene forensics capabilities’.

Centre d’étude de l’énergie nucléaire

Fondation d’utilité publique

1 399 670

14.1.2020

Year 2017

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

376203

Study on the sustainability of the EU CBRN CoE’s capacity building activities

EU CBRN CoE. Educational component.

Fondazione Alessandro Volta per la promozione dell'Università, della ricerca scientifica, dell'alta formazione e della cultura

298 900

31.3.2018

377918

Support to the EU CBRN Risk Mitigation Centres of Excellence initiative and its mechanisms. Towards the consolidation of the regional secretariats.

EU CBRN CoE. Regional Secretariats.

United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

3 000 000

14.1.2018

377943

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

EU CBRN CoE. On site technical assistance (GCC region).

Senior expert

425 000

2.2019

378686

EU CBRN Centres of Excellence NFP meeting 2017

EU CBRN CoE annual international meeting.

Italtrend C&T SPA

235 587

6.4.2017

378793

Supporting the EC organizing European Summer School 2017 and Conference in Export Control

European Summer School 2017 and Conference in Export Control.

LDK Consultants Engineers & Planners SA

277 167

8.3.2018

378848

Assistance on evaluation of Export Control Outreach P2P program

Evaluation of P2P programme.

Individual expert

20 000

17.2.2017

381687

Worldwide technical support to the EU CBRN Centres of Excellence.

EU CBRN CoE. Portal, NAQs, NAPs, technical evaluations, communication.

EC DG JRC

3 500 000

2018

381687

Administrative arrangement. Worldwide institutional technical support to the EU CBRN Centres of Excellence.

EU CBRN CoE

Centre d’étude de l’énergie nucléaire

Fondation d’utilité publique

3 411 384

31.12.2017

384445

Technical Assistance for the implementation of the EU Export Control programme in partner countries

EU outreach programme for dual use items.

Centre d’étude de l’énergie nucléaire

Fondation d’utilité publique

297 750

6.4.2019

384614

Project development and donor coordination for the establishment of Wildlife Forensics Training Academies in Africa

EU CBRN CoE. Forensics Training.

Nederlands Forensisch Instituut

NET

350 000

24.9.2018

384772

2017 International Meeting of EU CBRN CoE National Focal Points, Brussels

EU CBRN CoE annual international meeting.

LDK Consultants Engineers & Planners

233 799

16.2.2018

388844

P2P Summer School 2018 and other meetings in the frame of the Instrument contributing to Stability and Peace (IcSP)

EU outreach programme for dual use items.

LDK Consultants Engineers & Planners

227 940

1.10.2018

Year 2018

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

378224

P57/58 — Additional equipment — Montenegro

EU CBRN CoE

STCU

350 000

2017-2019

384876

Feasibility study for the establishment of the Wildlife Forensics Training Academy in South Africa

EU CBRN CoE

Nederlands Forensisch Instituut

152 373

2017

386600

New African Magazine — subscription contract

EU CBRN CoE

Stirling

1 000

2017-2018

386666

Stirling Assynt Report and GT Intell Serv — subscription contract

EU CBRN CoE

TRAC

33 600

2017-2018

388380

Assistance in reporting and communication on IcSP CBRN CoE activities

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2018

388397

P65 CoE CA chemical waste management

EU CBRN CoE

MICR

401 089

2017-2020

388844

2018 P2P Summer School in Export Control

EU CBRN CoE

LDK

227 940

2017-2018

390045

STCU operational grant

EU CBRN CoE

STCU

1 000 000

2018-2022

390046

ISTC operational grant

EU CBRN CoE

ISTC

2 500 000

2018-2022

390079

CBRN CoE Governance Team

EU CBRN CoE

Association Groupe ESSEC

1 680 520

2018-2019

390601

P66 MEDISAFE

EU CBRN CoE

Expertise France

3 998 250

2018-2021

391059

Assistance on mapping EU security/CT activities

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2017

391935

UNICRI

EU CBRN CoE

UNICRI

2 707 453

2018-2019

393533

Development of a pilot CBRN Centres of Excellence Research Competition

EU CBRN CoE

Fondazione Alessandro Volta

149 850

2018

393792

P62 OSA South East Asia

EU CBRN CoE

Business and Strategies Europe

1 198 750

2018-2021

394360

Support for Conferences and Events CBRN

EU CBRN CoE

Pomilio Blumm

1 052 346

2018-2020

395369

Assistance and support in implementation of IcSP

EU CBRN CoE

Individual expert

20 000

2018

395899

P68 Training and Tutoring

EU CBRN CoE

LDK

268 700

2018-2020

402247

P75 — Preventing biological risks increased by environmental and climate change in the Mediterranean, Black Sea and Sahel regions by strengthening institutional capacities in the context of One Health (MEDILABSECURE)

EU CBRN CoE

Institut Pasteur Fondation

2 088 964

2018-2020

402649

P76 — Preventing biological risks increased by environmental and climate change by strengthening Public Health Laboratories — (STRONGLABS)

EU CBRN CoE

WHO

1 000 000

2018-2020

402810

Funding of the 2019 ISTC Administrative Operating Budget

EU CBRN CoE

ISTC

2 500 000

2018-2023

402811

Funding of the 2019 STCU Administrative Operating Budget

EU CBRN CoE

STCU

1 000 000

2018-2023

404680

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

EU CBRN CoE

OSA

590 000

2018-2020

Year 2019

Project identification

Title

Objective

Contractor

Amount (EUR)

Execution period

408921

Funding of the 2020 STCU Administrative Operating Budget (AOB and service contract

Administrative support — STCU

STCU

680 000

31.12.2020

408920

Funding of the 2020 ISTC Administrative Operating Budget (AOB and service contracts

Administrative support — ISTC

ISTC

1 041 000

31.12.2020

412541

Funding of the 2020–2021 ISTC activities and Supplemental Budgets (SBs),

Capacity building

ISTC

779 000

31.12.2021

402901

CoE Project 73 — CBRN Protection of critical infrastructure in Middle East CoE Region

EU CBRN CoE

SCK-CEN

2 399 200

2019-2022

403281

Support to the assessment of priority countries and impact of the EU CBRN CoE Initiative

EU CBRN CoE

SCK-CEN

300 000

2019-2021

404680

Strengthening the CBRN Centre of Excellence Regional Secretariat for the Gulf Cooperation Council Region

EU CBRN CoE

Peter Clevestig

599 400

2019-2022

404922

Support to CBRN CoE regional secretariats

United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute

EU CBRN CoE

UNICRI

3 950 000

2019-2020

407001

On-site Technical Assistance to the Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Centres of Excellence Secretariat in Nairobi

EU CBRN CoE

Enconet

1 178 900

2019-2022

407176

P70 — Provision of specialized equipment to manage transport accidents with dangerous goods for first responders

EU CBRN CoE

Paul Boyé

2 249 717

2019-2022

407688

On-site Technical Assistance to the Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Centres of Excellence Secretariat in Tbilisi

EU CBRN CoE

Agriconsulting Europe SA

1 127 320

2019-2022

408380

BIOSEC — Enhanced Biosecurity in South-East Asia P81

EU CBRN CoE

SCJS Europe

3 499 850

2019-2022

408466

P83 — Provision of specialized CBRN equipment for the training of personnel in charge of border control in Algeria

EU CBRN CoE

Excelor Holding Group EOOD

323 321

2019-2022

410027

Preparation of a communication strategy on IcSP-funded projects managed by the CBRN Sector of the Security and Nuclear Safety Unit of DG DEVCO

EU CBRN CoE

Rogie

20 000

2020

EXT

372955

On-site Technical Assistance to the Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Centres of Excellence Secretariats in Algiers and Tashkent

EU CBRN CoE

Enconet

2 130 250

2019-2022

EXT

394360

Support to the organisation of events related to the CBRN Centre of Excellence Initiative and Export Control programme

EU CBRN CoE

Pomilio Blum

969 799

2019-2022


Top