Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0925(03)

    Nosaukuma reģistrācijas pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām 2020/C 317/10

    C/2020/6538

    OV C 317, 25.9.2020, p. 31–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.9.2020   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 317/31


    Nosaukuma reģistrācijas pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

    (2020/C 317/10)

    Šī publikācija dod tiesības trīs mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas izteikt pret šo pieteikumu iebildumus atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

    VIENOTAIS DOKUMENTS

    “ČESKÝ MODRÝ MÁK”

    ES Nr.: PGI-CZ-02236 – 3.11.2016.

    ACVN ( ) AĢIN (X)

    1.   Nosaukums vai nosaukumi

    “Český modrý mák”

    2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

    Čehija

    3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

    3.1.   Produkta veids

    1.8. grupa. Citi Līguma I pielikumā minētie produkti (garšvielas u. c.)

    3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

    Ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmē viengadīgās miega magones (Papaver somniferum L.) sēklas, kas atbilst pārtikai piemērojamajām prasībām saskaņā ar šajā dokumentā noteiktajām specifikācijām.

    Ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmētais produkts ir paredzēts lietošanai pārtikā, un, kad to pārdod galapatērētājam, tam jāpiemīt turpmāk aprakstītajām īpašībām.

    Fizikālās un organoleptiskās īpašības

    Izskats: veselas, nebojātas, nogatavojušās, uzglabāšanai derīgas, aptuveni 1,0 mm garas nierveida sēklas, kuru virsmu klāj sešstūrainas iedobītes, ko norobežo nedaudz uz āru izvirzītas apmales.

    Krāsa: gaiša, no debeszilas līdz zilpelēkai.

    Garša: salda ar nelielu rūgtuma niansi.

    Smarža: izteikta, produktam “Český modrý mák” tipiska, izsmalcināta un patīkama.

    Konsistence: birstoša, bez kunkulīšiem.

    Ķīmiskais sastāvs un uzturvērtība

    Daži uzturvērtības dati, vidēji uz 100 g “Český modrý mák”:

    kalcijs: 1 402 mg

    varš: 2,20 mg

    tauki: 45,80 g

    cinks: 10 mg

    niacīns: 0,99 mg

    magnijs: 333 mg

    dzelzs: 9,50 mg

    E vitamīns: 4 mg

    nātrijs: 21 mg

    tiamīns: 0,86 mg

    mangāns: 2 mg

    fosfors: 854 mg

    B6 vitamīns: 0,55 mg

    kālijs: 705 mg

    riboflavīns: 0,17 mg

    Kopējais morfīna, tebaīna un kodeīna saturs nedrīkst pārsniegt 25 mg/kg uz sēklu virsmas un 0,8 % pogaļas sausnā. Ar aizsargātu ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmēto produktu nekādā gadījumā nedrīkst sajaukt ar magoņu sēklām, kuras ražo izmantošanai par tehnisko izejvielu farmācijā.

    3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

    3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

    Audzēšana, ražas novākšana un žāvēšana.

    Produktu audzē piemērotā augsnē noteiktajos apgabalos, kuros sēja jāpabeidz, vēlākais, līdz 20. aprīlim.

    Sēklu novākšana var notikt mehanizēti (parasti tradicionālajā lauksaimniecībā) vai ar rokām (galvenokārt bioloģiskajā lauksaimniecībā).

    Magoņu sēklu un salmu maisījums jāžāvē angāros ar aktīvu ventilāciju.

    3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

    Produktu nedrīkst samaisīt ar specifikācijas prasībām neatbilstošiem produktiem.

    3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

    4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

    Ģeogrāfiskā apgabala robežas ir šādas:

    dienvidrietumos: Hebas baseins (Chebská pánev), Čehu Mežs, Šumava, mežs Blanský les un Novohradu kalnu (Novohradské hory) pakāje,

    dienvidos: Tršeboņas baseins (Třeboňská pánev), Čehijas-Morāvijas augstienes dienvidu mala, Dije un Morāva pie Hodonīnas (Hodonín),

    dienvidaustrumos: Balto Karpatu aizsargājamās dabas teritorijas rietumu un ziemeļu mala,

    austrumos: Beskidu aizsargājamās dabas teritorijas rietumu, ziemeļu un dienvidaustrumu mala,

    noteiktā apgabala rietumu robežupe ir Ohrže (Ohře),

    ziemeļrietumu robeža ir Mostas baseins (Mostecká pánev) un Laba pie Dečīnas (Děčín),

    ziemeļu robežu veido upes Ploučnice un Kamenice, Lužicas kalni un Liberecas baseins (Liberecká pánev), Krkonošes dienvidu nogāzes, Broumovské hory kalni un Orlické hory kalnu dienvidu nogāzes,

    ziemeļaustrumos: Kralický Sněžník kalna pakāje, Rihlebas kalni (Rychlebské hory) un Zlatohoras augstiene (Zlatohorská vrchovina), Opavice līdz tās ietecei Opavā, Opava līdz tās ietecei Odrā, Odra līdz tās ietecei Olšē, Olše līdz tās ietecei Lomnā un Lomna līdz Beskidu aizsargājamajai dabas teritorijai.

    5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

    Produkta “Český modrý mák” reģistrācijas pieteikuma pamatā ir šo magoņu sēklu organoleptiskās un uzturvērtības īpašības, ar ko tās atšķiras no citām tirgū piedāvātajām magoņu sēklām un kas saistītas ar audzēšanu noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

    Ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmētais produkts garantē magoņu tipisko smaržu un garšu, jo citu miega magoņu, jo īpaši parasto gaišo šķirņu, sēklām ir vāji izteikta smarža un garša vai to nav vispār, un ļoti plānā sēklapvalka dēļ tās satur maz šķiedrvielu un lignīna, kā arī maz vielu, kas piešķir garšas īpašības. Tātad “Český modrý mák” ir produkts, kurš no citām magoņu sēklām atšķiras ar tam piemītošajām organoleptiskajām īpašībām. Magoņu sēklas satur 40–60 % ļoti vērtīgu eļļu (pārsvarā linolskābi, mazākā mērā oleīnskābi, palmitīnskābi, stearīnskābi, kā arī linolēnskābi).

    Ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmētā produkta specifiskās īpašības ir saistītas ar ģeogrāfiskajam apgabalam raksturīgo augsnes tipu un klimatisko reģionu kombināciju, kā arī ar šajos apstākļos iedibinātajām magoņu audzēšanas tradīcijām, kuras sniedzas 150 gadu tālā senatnē. Apgabals, kas noteikts ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmētā produkta audzēšanai, aptver visas teritorijas, kurās ir attiecīgo tipu augsnes un kuri atrodas līdz 700 m augstumā v.j.l. Reģioni, kas noteikti ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmētā produkta audzēšanai, ietver klimatiskos reģionus, kas atrodas līdz 700 m augstumā v.j.l., turklāt vislabākie audzēšanas apstākļi ir paugurainos līdz līdzenos apgabalos, kas atrodas 300–700 m augstumā v.j.l. un ir piemēroti biešu un miežu vai kartupeļu, kviešu un miežu audzēšanai (Vrbenský, 1960). Čehijas Republikas klimatisko reģionu kartē norādītie klimatiskie reģioni lielā mērā atbilst minētajiem augsnes tipiem.

    a)   Augsnes tipi:

    pararendzīna, rendzīna, smilšainais regosols, fluvisols, vertisols, melnzeme, melnaugsne, pelēkzeme, brūnaugsne, luvisols, modālā brūnzeme, skābā brūnzeme, distrofā brūnzeme, eitrofā brūnzeme, mālzeme, pseidoglejs, glejs, organiskā augsne, antropogēnā augsne.

    b)   Klimatiskie reģioni:

    sauss, silts; silts, mēreni sauss; silts, mēreni mitrs; mēreni silts, sauss; mēreni silts, mēreni mitrs; mēreni silts (silts), ļoti mitrs; mēreni silts, mitrs.

    “Český modrý mák” kvalitāti būtiski ietekmē klimatiskie apstākļi, jo īpaši temperatūra un nokrišņu daudzums gada laikā, kas ievērojami atšķiras no klimatiskajiem apstākļiem citos apgabalos un ir īpaši būtiski kombinācijā ar noteiktajā apgabalā sastopamajiem augsnes tipiem. Minēto klimatisko reģionu klimats no piekrastes klimatiskajiem apstākļiem galvenokārt atšķiras ziemas periodā (mitruma rezerves pavasara sākumā ir lielākas, tātad sēšanai piemērotākas), kā arī ar to, ka mazāks mitrums vasaras mēnešos magoņu audzēšanu neietekmē nelabvēlīgi, jo nogatavošanās laikā magones mitrus laikapstākļus panes slikti. Ūdens trūkums var būtiski samazināt magoņu produkciju. Magoņu “Český modrý mák” audzēšanai ir vajadzīga augsne ar labu struktūru un mitruma režīmu; norādīto tipu augsnes nodrošina optimālus apstākļus, jo dod iespēju sēt magones aukstā augsnē, kurā saglabājies pēc ziemas atlikušais mitrums un uzkrāts no augsnes un gaisa kondensētais mitrums. Saulainie un siltie laikapstākļi minētajos klimatiskajos reģionos ir lieliski piemēroti magoņu audzēšanai, jo tās ir garās dienas augi, turklāt šādi apstākļi ir ļoti vēlami pogaļu ziedēšanas un nogatavošanās laikā, jo paātrina šo procesu. Magoņu vajadzība pēc siltuma veģetācijas periodā mainās, un to var optimāli sasniegt tikai Čehijas Republikas klimatiskajos reģionos, jo pārāk silts klimats nelabvēlīgi ietekmē tauku veidošanos, savukārt negatīva korelācija starp tauku un olbaltumvielu saturu noved pie olbaltumvielu – morfīna prekursoru pieauguma.

    Ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmētais produkts ir eļļas sēklas, kam raksturīgs zems alkaloīdu saturs un ievērojami zemāks morfīna un tebaīna saturs; tā ir produktam raksturīga iezīme, kas izpaužas tā organoleptiskajās īpašībās (smaržā un garšā). Ilgtermiņa analīzes, kas veiktas gan Čehijas Republikā, gan ārvalstu laboratorijās, apliecina, ka ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmētā produkta morfīna saturs ir zemāks par vietējos tiesību aktos noteikto robežvērtību. Produktam raksturīgs arī ļoti zems citu alkaloīdu saturs. Citas magoņu sēklas pirms lietošanas pārtikā ir jāapstrādā, jo to morfīna saturs ir līdz 10 reizēm augstāks. Tomēr šādas apstrādes laikā (sēklu mazgāšana, termostabilizēšana utt.) šo magoņu sēklu kvalitāte un organoleptiskās īpašības (smarža, garša) pasliktinās. Tātad ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmētā produkta pozitīvās organoleptiskās īpašības ir dabiski saistītas ar izcelsmi attiecīgajā ģeogrāfiskajā apgabalā, un nav nekādas vajadzības tās uzlabot.

    Ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmētajam produktam piemīt labvēlīgas uzturīpašības un augsts diētisko sastāvdaļu saturs. Tajā ir īpaši augsts kalcija saturs (600 reizes augstāks nekā kviešu miltos un deviņas reizes augstāks nekā valriekstu kodolos), augsts E vitamīna, pantotēnskābes, niacīna un tiamīna saturs un augsts minerālvielu (vara, cinka, magnija, dzelzs) saturs.

    Turklāt atrašanās lielākos ģeogrāfiskā platuma grādos un optimālā augstumā virs jūras līmeņa labvēlīgi ietekmē arī nepiesātināto taukskābju veidošanos, jo veidojas taukskābes, kurām ir mazāka viskozitāte un tendence oksidēties un kuras vienlaikus labvēlīgi ietekmē uzturvērtību. To apliecina ekspertu pētījumi un eksperimentu rezultāti, kas ļauj noteikt taukskābju un to esteru īpašības (Steinbach M, Lazarovici M., Ille C, et al. Rev Tomaine Med Ing1, 451, 1964; Vereschagin AG, Biochimija 27, 1866, 1962). Produkts, ko audzē aprakstītajos klimatiskajos reģionos, satur ievērojamu daudzumu linolskābes un linolēnskābes. Tas savukārt apstiprina ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Český modrý mák” apzīmētā produkta specifiku, kas izriet no tam piemītošajām īpašībām, kuras var piedēvēt ģeogrāfiskajai izcelsmei (Zehnálek P., Mák – stále nedoceněný, 4, Výživa a potraviny 5/2016).

    Pateicoties produkta “Český modrý mák” kvalitātes īpašībām, tas tiek augstu vērtēts vairākās valstīs, par ko liecina fakts, ka vairāk nekā 85 % magoņu sēklu “Český modrý mák” tiek eksportēti. Tā ir iecienīta pārtikas sastāvdaļa, jo īpaši valstīs, kurās magoņu sēklas izmanto maizes izstrādājumu pildījumā.

    Atsauce uz specifikācijas publikāciju

    (šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

    https://isdv.upv.cz/webapp/resdb.print_detail.det?pspis=OP/263


    (1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.


    Top