Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0757

    Priekšlikums PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS par kontroles pasākumu piemērošanu jaunajai psihoaktīvajai vielai N-(1-amino-3,3-dimetil-1-oksobutān-2-il)-1-(cikloheksilmetil)-1H-indazol-3-karboksamīdam (ADB-CHMINACA)

    COM/2017/0757 final - 2017/0340 (NLE)

    Briselē, 18.12.2017

    COM(2017) 757 final

    2017/0340(NLE)

    Priekšlikums

    PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS

    par kontroles pasākumu piemērošanu jaunajai psihoaktīvajai vielai N-(1-amino-3,3-dimetil-1-oksobutān-2-il)-1-(cikloheksilmetil)-1H-indazol-3-karboksamīdam (ADB-CHMINACA)


    PASKAIDROJUMA RAKSTS

    1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

    Padomes Lēmums 2005/387/TI par informācijas apmaiņu, riska novērtējumu un kontroli attiecībā uz jaunām psihoaktīvām vielām 1 paredz triju posmu procedūru, pēc kuras jaunai psihoaktīvai vielai Savienībā var noteikt kontroles pasākumus.

    2017. gada 4. jūlijā tika izdots Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra (EMCDDA) un Eiropola kopīgais ziņojums, kas sagatavots saskaņā ar Padomes Lēmuma 2005/387/TI 5. pantu. Pēc Komisijas un septiņu dalībvalstu iesniegtā pieprasījuma Padome, ievērojot iepriekšminētā Padomes lēmuma 6. panta 1. punktu, 2017. gada 15. septembrī prasīja novērtēt riskus, ko rada jaunās psihoaktīvās vielas N-(1-amino-3,3-dimetil-1-oksobutān-2-il)-1-(cikloheksilmetil)-1H-indazol-3-karboksamīda (ADB-CHMINACA) lietošana, ražošana un nelikumīga tirdzniecība, organizētās noziedzības iesaistīšanās, un attiecībā uz šo vielu ieviestu kontroles pasākumu iespējamās sekas.

    EMCDDA Zinātniskā komiteja saskaņā ar Padomes lēmuma 6. panta 2., 3. un 4. punktu novērtēja ar ADB-CHMINACA saistītos riskus. Riska novērtējuma ziņojums 2017. gada 14. novembrī tika iesniegts Komisijai un Padomei. Riska novērtējuma galvenie rezultāti ir šādi.

    ·ADB-CHMINACA ir sintētisks kanabinoīds. Tā iedarbība ir līdzīga THC iedarbībai, kas ir galvenais marihuānas psihoaktīvās iedarbības izraisītājs, bet ar papildu toksiskumu, kas apdraud dzīvību. ADB-CHMINACA spēcīgā iedarbība un augstais un dažādais vielas saturs smēķēšanas maisījumos rada lielu saindēšanās risku.

    ·ADB-CHMINACA Eiropas Savienībā ir bijis pieejams vismaz kopš 2014. gada augusta un ir konstatēts 17 dalībvalstīs. Trīs dalībvalstis ir ziņojušas par 13 nāves gadījumiem, kas saistīti ar ADB-CHMINACA. Vismaz deviņos gadījumos ADB-CHMINACA bija nāves cēlonis vai varētu būt veicinājis nāves iestāšanos.

    Ievērojot Padomes Lēmuma 2005/387/TI 8. panta 1. punktu, Komisija sešu nedēļu laikā no riska novērtējuma ziņojuma saņemšanas dienas iesniedz Padomei iniciatīvu par kontroles pasākumu piemērošanu jaunām psihoaktīvām vielām visā Savienībā vai ziņojumu, kurā izskaidrots Komisijas viedoklis, kāpēc šāda iniciatīva nav nepieciešama. Saskaņā ar Tiesas 2015. gada 16. aprīļa spriedumu apvienotajās lietās C-317/13 un C-679/13, pirms tiek pieņemts akts, kura pamatā ir Padomes Lēmuma 2005/387/TI 8. panta 1. punkts, ir jākonsultējas ar Eiropas Parlamentu.

    Balstoties uz riska novērtējuma ziņojumā konstatēto, Komisija uzskata, ka ir pamatoti minētajai vielai visā Savienībā piemērot kontroles pasākumus. Spriežot pēc riska novērtējuma ziņojuma, ADB-CHMINACA akūtais toksiskums var radīt smagu kaitējumu cilvēku veselībai.

    2.    PRIEKŠLIKUMA MĒRĶIS

    Šā Padomes īstenošanas lēmuma priekšlikuma mērķis ir aicināt dalībvalstis piemērot vielai ADB-CHMINACA kontroles pasākumus un kriminālsodus, kas paredzēti to tiesību aktos atbilstoši dalībvalstu saistībām, kuras izriet no Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada konvencijas par psihotropajām vielām.

    2017/0340 (NLE)

    Priekšlikums

    PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS

    par kontroles pasākumu piemērošanu jaunajai psihoaktīvajai vielai N-(1-amino-3,3-dimetil-1-oksobutān-2-il)-1-(cikloheksilmetil)-1H-indazol-3-karboksamīdam (ADB-CHMINACA)

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes 2005. gada 10. maija Lēmumu 2005/387/TI par informācijas apmaiņu, riska novērtējumu un kontroli attiecībā uz jaunām psihoaktīvām vielām 2 un jo īpaši tā 8. panta 3. punktu,

    ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu 3 ,

    tā kā:

    (1)Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra (EMCDDA) paplašinātās Zinātniskās komitejas īpašajā sanāksmē saskaņā ar Lēmuma 2005/387/TI 6. pantu tika sagatavots riska novērtējuma ziņojums par jauno psihoaktīvo vielu N-(1-amino-3,3-dimetil-1-oksobutān-2-il)-1-(cikloheksilmetil)-1H-indazol-3-karboksamīdu (ADB-CHMINACA), un pēc tam 2017. gada 14. novembrī tas tika iesniegts Komisijai un Padomei.

    (2)ADB-CHMINACA ir sintētisks kanabinoīds. Tā iedarbība ir līdzīga THC iedarbībai, kas ir galvenais marihuānas psihoaktīvās iedarbības izraisītājs, bet ar papildu toksiskumu, kas apdraud dzīvību. ADB-CHMINACA spēcīgā iedarbība un augstais un dažādais vielas saturs smēķēšanas maisījumos rada lielu saindēšanās risku.

    (3)ADB-CHMINACA Savienībā ir bijis pieejams vismaz kopš 2014. gada augusta un ir konstatēts 17 dalībvalstīs. ADB-CHMINACA īpašību dēļ varētu būt, ka nav konstatēti visi gadījumi, jo viela netiek regulāri kontrolēta. Viela tiek konfiscēta lielākoties pulvera veidā vai augu materiāla veidā, bet tā tika konfiscēta, gan mazākā mērā, arī citās fizikālās formās (piemēram, dzēšlapās). Eiropas Savienībā vairāk nekā 630 gadījumos veikta konfiskācija.

    (4)Trīs dalībvalstis ir ziņojušas par 13 nāves gadījumiem, kas saistīti ar ADB-CHMINACA. Vismaz deviņos gadījumos ADB-CHMINACA bija nāves cēlonis vai varētu būt veicinājis nāves iestāšanos. Turklāt viena dalībvalsts ziņoja par trim neletāliem akūtas intoksikācijas gadījumiem, kas saistīti ar ADB-CHMINACA. ADB-CHMINACA īpašību dēļ varētu būt, ka nav konstatēti un nav reģistrēti visi neletālie intoksikācijas gadījumi un nāves gadījumi.

    (5)Nav konkrētas informācijas par to, ka ADB-CHMINACA ražošanā, izplatīšanā (nelikumīgā tirdzniecībā) un piegādē Savienībā būtu iesaistīta organizētā noziedzība. Pieejamie dati liecina, ka ADB-CHMINACA ražo ķīmijas rūpniecības uzņēmumi Ķīnā.

    (6)ADB-CHMINACA parasti tiek pārdots kā “legāls” marihuānas aizstājējs specializētos veikalos (“head shops”) un internetā mazos daudzumos un vairumā smēķēšanas maisījumos ar apzīmējumu “legal high” un pulvera veidā. To var pārdot arī tieši nelegālajā narkotiku tirgū. Šīs vielas sastāvdaļās tiek norādītas reti, tādēļ lietotāji pārsvarā nemaz nezina, ka viņi vispār lieto sintētiskos kanabinoīdus un konkrēti ADB-CHMINACA.

    (7)Ne Savienībā, ne, šķiet, citviet pasaulē ADB-CHMINACA nav atzīta lietojuma nedz medicīnā, nedz veterinārijā. Izņemot ADB-CHMINACA izmantošanu par analītisku references standartu un zinātniskos pētījumos, nav norāžu, ka to var izmantot citām vajadzībām.

    (8)Riska novērtējuma ziņojumā secināts, ka datu trūkuma dēļ saistībā ar ADB-CHMINACA rodas daudzi jautājumi par riskiem cilvēka veselībai, sabiedrības veselībai un sociālajiem riskiem un uz tiem varētu atbildēt turpmāki pētījumi. Tomēr pieejamie pierādījumi un informācija par vielas radīto risku veselībai un sociālo risku ir pietiekams pamats, lai visā Savienībā piemērotu ADB-CHMINACA kontroles pasākumus.

    (9)ADB-CHMINACA nav minēta Apvienoto Nāciju Organizācijas 1961. gada Vienotās konvencijas par narkotiskajām vielām vai Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvencijas par psihotropajām vielām kontrolējamo vielu sarakstā. Patlaban viela netiek vērtēta ANO sistēmā.

    (10)Trīspadsmit dalībvalstis ADB-CHMINACA piemēro kontroles pasākumus saskaņā ar valsts tiesību aktiem narkotiku kontroles jomā, un četras dalībvalstis to kontrolē saskaņā ar citiem tiesību aktiem, tādējādi kontroles pasākumu piemērošana visā Savienībā ļautu izvairīties no šķēršļiem tiesībaizsardzības iestāžu un tiesu iestāžu pārrobežu sadarbībā un veicinātu aizsardzību pret riskiem, ko var radīt vielas pieejamība un lietošana.

    (11)Ar Lēmumu 2005/387/TI Padomei ir piešķirtas īstenošanas pilnvaras, lai tā Savienības līmenī ātri un pamatojoties uz speciālām zināšanām, reaģētu uz jaunu psihoaktīvu vielu parādīšanos, ko konstatējušas un par ko ziņojušas dalībvalstis, un lai visā Savienībā piemērotu šīm vielām kontroles pasākumus. Tā kā ir izpildīti šādu īstenošanas pilnvaru piemērošanai nepieciešamie nosacījumi un procedūra, būtu jāpieņem īstenošanas lēmums, lai ADB-CHMINACA piemērotu kontroles pasākumus visā Savienībā.

    (12)Lēmums 2005/387/TI ir saistošs Dānijai, un tādēļ tā piedalās šā lēmuma pieņemšanā un piemērošanā.

    (13)Lēmums 2005/387/TI ir saistošs Īrijai, un tādēļ tā piedalās šā lēmuma pieņemšanā.

    (14)Lēmums 2005/387/TI nav saistošs Apvienotajai Karalistei, tādēļ tā nepiedalās šā lēmuma pieņemšanā un piemērošanā, un Apvienotajai Karalistei tas nav saistošs un nav jāpiemēro,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Jaunajai psihoaktīvajai vielai N-(1-amino-3,3-dimetil-1-oksobutān-2-il)-1-(cikloheksilmetil)-1H-indazol-3-karboksamīdam (ADB-CHMINACA) visā Savienībā piemēro kontroles pasākumus.

    2. pants

    Dalībvalstis vēlākais [vienu gadu pēc šā lēmuma publicēšanas dienas] saskaņā ar valsts tiesību aktiem veic pasākumus, kas nepieciešami, lai 1. pantā minētajai jaunajai psihoaktīvajai vielai piemērotu kontroles pasākumus un kriminālsodus, kā paredzēts to tiesību aktos, kas atbilst to saistībām, kuras izriet no ANO 1971. gada Konvencijas par psihotropajām vielām.

    3. pants

    Šis Lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šo lēmumu piemēro saskaņā ar Līgumiem.

    Briselē,

       Padomes vārdā –

       priekšsēdētājs

    (1)    OV L 127, 20.5.2005., 32. lpp.
    (2)    OV L 127, 20.5.2005., 32. lpp.
    (3)    OV C , ,  lpp.
    Top