Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0112

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI PAR TO, KĀ DALĪBVALSTĪS PIEMĒRO PADOMES DIREKTĪVU 95/50/EK PAR VIENOTU KĀRTĪBU, KĀDĀ PĀRBAUDA BĪSTAMO KRAVU PĀRVADĀŠANU PA AUTOCEĻIEM

    COM/2017/0112 final

    Briselē, 6.3.2017

    COM(2017) 112 final

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

    PAR TO, KĀ DALĪBVALSTĪS PIEMĒRO PADOMES DIREKTĪVU 95/50/EK PAR VIENOTU KĀRTĪBU, KĀDĀ PĀRBAUDA BĪSTAMO KRAVU PĀRVADĀŠANU PA AUTOCEĻIEM


    SATURS

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI PAR TO, KĀ DALĪBVALSTĪS PIEMĒRO PADOMES DIREKTĪVU 95/50/EK PAR VIENOTU KĀRTĪBU, KĀDĀ PĀRBAUDA BĪSTAMO KRAVU PĀRVADĀŠANU PA AUTOCEĻIEM

    1.    Ievads    3

    2.    Saistītie ES tiesību akti    3

    3.    Direktīvas 95/50/EK piemērošana    4

    4.    ES dalībvalstu un Norvēģijas ziņojumi    4

    5.    Ieteikums ziņojumu sagatavošanai par pārbaudēm, kas veiktas saistībā ar bīstamo kravu pārvadāšanu pa autoceļiem    5

    6.    Datu aprēķini    5

    7.    Pārbaužu un to rezultātu izmaiņas    5

    8.    Datu salīdzinājums    6

    8.1.    Pārbaužu biežums    6

    8.2.    Pārbaužu sadalījums pēc transportlīdzekļu izcelsmes vietas    7

    8.3.    Neatbilstīgo transporta vienību proporcionālā daļa    7

    8.4.    Neatbilstīgo transporta vienību sadalījums pēc izcelsmes vietas    7

    8.5.    Transporta vienību imobilizācijas biežums    7

    8.6.    Sadalījums pēc riska kategorijām……………….    7

    8.7.    Sankciju veidi    8

    9.    Secinājumi    8



    1. Ievads

    Padomes Direktīvu 95/50/EK par vienotu kārtību, kādā pārbauda bīstamo kravu pārvadāšanu pa autoceļiem, pieņēma 1995. gada 6. oktobrī 1 , un dalībvalstīm bija jāpieņem tiesību akti, noteikumi un administratīvie noteikumi, kas bija vajadzīgi, lai līdz 1997. gada 1. janvārim nodrošinātu atbilstību direktīvā noteiktajam.

    Direktīvā 95/50/EK noteikts, ka katrai dalībvalstij par katru kalendāro gadu ne vēlāk kā divpadsmit mēnešus pēc šā gada beigām jānosūta Komisijai ziņojums par šīs direktīvas piemērošanu 2 . Direktīvā arī noteikts, ka Komisijai vismaz reizi trijos gados jānosūta Eiropas Parlamentam un Padomei ziņojums par šīs direktīvas piemērošanu dalībvalstīs 3 .

    Šā Komisijas ziņojuma pamatā ir no dalībvalstīm saņemtie gada ziņojumi. Šis ir sestais ziņojums par Padomes Direktīvas 95/50/EK piemērošanu dalībvalstīs, un tas attiecas uz 2012.–2014. gadu. Pirmais ziņojums 4 bija par 1997.–1998. gadu, otrais ziņojums 5  — par 1999.–2002. gadu, trešais ziņojums 6  — par 2003.–2005. gadu, ceturtais ziņojums 7  — par 2006.–2007. gadu, bet piektais ziņojums 8  — par 2008.–2011. gadu.

    Nosacījumi bīstamu kravu drošai pārvadāšanai pa autoceļiem ir definēti nevis Direktīvā 95/50/EK, bet saistītajos ES tiesību aktos, kā norādīts turpmāk.

    2. Saistītie ES tiesību akti

    Līdz 2009. gada 30. jūnijam bija piemērojama Padomes 1994. gada 21. novembra Direktīva 94/55/EK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz bīstamo kravu pārvadāšanu pa autoceļiem 9 (ar grozījumiem) 10 . Direktīvas 94/55/EK pielikumi pēc satura bija identiski pielikumiem, kas pievienoti Eiropas valstu nolīgumam par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu (ADR) 11 .

    No 2009. gada 1. jūlija Direktīva 94/55/EK ir atcelta un aizstāta ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 24. septembra Direktīvu 2008/68/EK par bīstamo kravu iekšzemes pārvadājumiem 12 (ar grozījumiem) 13 . Direktīvā 2008/68/EK turpināta Direktīvā 94/55/EK izmantotā pieeja, piemērojot tādus tehniskos un administratīvos noteikumus, kas ir identiski tiem, kuri kā pielikumi pievienoti ADR, kas attiecināms uz visiem transporta veidiem ES teritorijā.

    3. Direktīvas 95/50/EK piemērošana

    Saistībā ar Direktīvu 94/55/EK un lai arī turpmāk uzlabotu drošību bīstamo kravu pārvadājumu jomā, Padome 1995. gada 6. oktobrī pieņēma Direktīvu 95/50/EK par vienotu kārtību, kādā pārbauda bīstamo kravu pārvadāšanu pa autoceļiem. Šajā direktīvā iekļauts vienots pārbaudes protokols, kas dalībvalstīm jāizmanto šādām pārbaudēm, un vadlīnijas par pārkāpumu klasifikāciju. Direktīvas pielikumi 2004. gadā tika grozīti 14 , un no 2005. gada pārkāpumu klasifikācijas sistēma ir aizstāta ar trim riska kategorijām.

    Šīs vienotās pārbaudes attiecas uz visām bīstamo kravu pārvadāšanas darbībām pa autoceļiem dalībvalsts teritorijā un uz kravām, kuras tiek ievestas no trešām valstīm, neatkarīgi no tā, kurā valstī transporta vienība ir reģistrēta. Direktīvas mērķis ir nodrošināt, ka bīstamo kravu autopārvadājumu reprezentatīva daļa tiek izlases veidā pārbaudīta, vienlaikus aptverot autoceļu tīkla ievērojamu daļu.

    Pārbaudes drīkst veikt arī uzņēmumu teritorijā kā preventīvus pasākumus vai arī pēc tam, kad pārbaudē uz ceļa reģistrēti drošību apdraudoši pārkāpumi. Tomēr Direktīvā 95/50/EK nav iekļauta prasība ziņot par šādām pārbaudēm.

    4. ES dalībvalstu un Norvēģijas ziņojumi

    Sagatavojot ziņojumu, dalībvalstīm ir jāizmanto riska kategorijas, kas noteiktas Direktīvas 95/50/EK II pielikumā, un ziņojums ir jāiesniedz saskaņā ar minētās direktīvas III pielikumu. Norvēģija ir iesniegusi gada ziņojumus un ir pieprasījusi, lai tā tiktu iekļauta Komisijas ziņojumā Eiropas Parlamentam un Padomei.

    Horvātija pievienojās ES 2013. gada 1. jūlijā, taču par pārbaudēm sāka ziņot 2012. gadā. Vairums dalībvalstu un Norvēģija ziņojumus lielākoties iesniedza bez kavēšanās. Dažu valstu ziņojumus ietekmēja kavēšanās saistībā ar administratīvām procedūrām, kas nepieciešamas, lai apkopotu, analizētu un iesniegtu informāciju Komisijai, īpaši gadījumos, kad šīs procedūras ir saistītas ar dažādām valsts iestādēm. Lai gan 2012. gadā, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, situācija uz laiku bija uzlabojusies, turpmākajos gados nebija vērojama tā pati tendence, tādēļ Komisijai bija atkārtoti jāpauž lūgums dalībvalstīm un jāaicina tās uzlabot turpmāk sniedzamo datu formātu un konsekvenci.

    Komisija ir saņēmusi ziņojumus no visām dalībvalstīm par visu periodu, taču, neskarot nozīmīgus uzlabojumus, jāatzīst, ka ne visa informācija ir saņemta pareizajā formātā, jo dažas valstis joprojām sūtīja atsevišķus ziņojumus atbilstoši dažādajām kompetencēm valsts līmenī. Turklāt daži no tiem bija nepilnīgi vai nepareizi aizpildīti, radot nepilnības un neatbilstošus rezultātus šajā ziņojumā iekļautajās tabulās, kurās tas norādīts ar zīmi “#N/p” (“nav pieejams”). Dalībvalstu sniegto datu kopsavilkums ir iekļauts šā ziņojuma pielikumos.

    Analizējot 7. nodaļā atspoguļotās pārmaiņas, jāņem vērā, ka attiecībā uz 2013. gadu Dānijas neatbilstības rādītājs ir zems tāpēc, ka nepareizi tika interpretēts noteikumiem neatbilstīgo transporta vienību skaits. Nepareizā interpretācija ir novērsta 2014. gada ziņojumā.

    Vairākas dalībvalstis ir nosūtījušas ziņojumus, kuros kopējais pārkāpumu skaits atšķiras no noteikumiem neatbilstīgo transporta vienību skaita. Tas tā nedrīkstētu būt, jo tiek prasīts ziņot tikai par smagāko pārkāpumu kategoriju attiecībā uz katru transporta vienību.

    5. Ieteikums ziņojumu sagatavošanai par pārbaudēm, kas veiktas saistībā ar bīstamo kravu pārvadāšanu pa autoceļiem

    Iepriekšējos Komisijas ziņojumos tika norādīts uz konkrētām sistemātiskām neatbilstībām dalībvalstu statistiskajos ziņojumos. Tā kā ir būtiski, lai dalībvalstu ziņojumu sniegšanas sistēma būtu saskaņota un lai tādējādi varētu nodrošināt Komisijas ziņojumu kvalitāti, salīdzināmību un ticamību, Komisija 2011. gadā pieņēma ieteikumu 15 ar mērķi uzlabot šo ziņojumu kvalitāti.

    Pēc ieteikuma publicēšanas ziņojumi ievērojami uzlabojās un ir konstatētas tikai dažas nenozīmīgas neatbilstības.

    Dažas neatbilstības, kuru skaitam ir tendence samazināties, attiecas uz pārkāpumu skaita saistību ar riska kategoriju 16 . Komisijas ieteikuma pielikuma 1.4. punktā ir uzsvērts, ka jāziņo tikai par visnopietnāko pārkāpumu, pat ja konstatēti vairāki pārkāpumi. Tādējādi pārkāpumu skaitam pa riska kategorijām jābūt vienādam ar noteikumiem neatbilstīgo transporta vienību skaitu.

    Tomēr ne visās dalībvalstīs šo principu piemēro pareizi, jo joprojām tiek ziņots par vairākiem pārkāpumiem attiecībā uz vienu un to pašu transporta vienību.

    Otra nopietna problēma, kam pievērsta uzmanība ieteikumā, bija to sankciju koncepcija, ko piemēro par pārbaudēs uz ceļa konstatētajiem pārkāpumiem. Atšķirīgu tiesisko un administratīvo režīmu dēļ dažas dalībvalstis nespēja izsekot juridiskā procesa iznākumam saistībā ar pārbaudēm, kurās radās aizdomas par pārkāpumiem. Ieteikumā tika piedāvāts vienots risinājums, ko varētu izmantot visas dalībvalstis, proti, izpildes nodrošināšanas dienesta darbinieka pieņemtais lēmums tiek reģistrēts uz vietas tūlīt pēc veiktās pārbaudes. Tomēr joprojām ir tādas dalībvalstis, kas nespēj paziņot šādus datus (t. i., Francija un Malta).

    6. Datu aprēķini

    Dalībvalstīm, ja iespējams, jāsniedz aplēses par bīstamo kravu pārvadājumu apjomu gadā, norādot apjomu attiecīgajā teritorijā pārvadātajās tonnās vai tonnkilometros. Par 2012.–2014. gadu šādas aplēses iesniedza 15 dalībvalstis.

    Lai varētu objektīvi salīdzināt dažādas dalībvalstis, informācija par bīstamo kravu pārvadājumu apjomu balstās uz Eurostat datubāzē pieejamajiem datiem 17 . Šī informācija tiek izmantota, lai aplēstu pārbaužu biežumu attiecībā pret pārvadājumu apjomu. Par Maltu Eurostat statistikas dati nav pieejami, jo tai ir piešķirta atkāpe attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 18. janvāra Regulas (ES) Nr. 70/2012 par statistikas pārskatiem attiecībā uz autopārvadājumiem piemērošanu. Bīstamo kravu pārvadājumu apjoms Maltā tiek aplēsts, pamatojoties uz Maltas kompetentās iestādes sniegtajiem datiem.

    Eurostat statistikas dati ir doti šā ziņojuma IX pielikumā.

    7. Pārbaužu un to rezultātu izmaiņas

    Ziņojuma I pielikumā ir sniegts pārskats par dalībvalstī reģistrēto pārbaužu skaita izmaiņām, noteikumiem neatbilstīgo transporta vienību proporcionālo daļu un I riska kategorijas pārkāpumu īpatsvaru.

    Tabulas beigu daļā sniegti attiecīgie Eiropas Savienības vidējie rādītāji un statistikas dati par Norvēģiju.

    Jāatzīmē, ka:

    — pastāv zināma nelīdzsvarotība starp paziņotajiem datiem par pārbaudīto transporta vienību skaitu un ADR atbilstīgo transporta vienību skaitu — piemēram, Grieķija 2014. gadā ziņoja, ka tika pārbaudīta 521 transporta vienība, tikai attiecībā uz vienu transporta vienību tika konstatēts, ka tā ietver I riska kategorijas pārkāpumu, un tika piemērots tikai viens naudassods,

    — vairākas dalībvalstis – Igaunija, Spānija, Itālija, Kipra, Latvija un Slovākija – trīs gadu periodā nav paziņojušas ne par vienu imobilizācijas gadījumu. Citos gadījumos, piemēram, saistībā ar Dāniju, Maltu un Grieķiju, tas noticis tikai vienreiz vai divreiz atsauces periodā,

    — datu par I riska kategorijas proporcionālo daļu trūkst par 2012. un 2014. gadu attiecībā uz Kipru un par visu periodu Slovākijas ziņojumā.

    I riska kategorijas pārkāpumu proporcionālās daļas rādītājs ir īpaši sensitīvs saistībā ar pareizu ziņojumu sniegšanu. Ja ir reģistrēts vairāk nekā viens pārkāpums uz transporta vienību, I kategorijas pārkāpumu proporcionālā daļa ir mazāka par pareizo vērtību.

    Dažās dalībvalstīs paziņoto pārkāpumu kopējais skaits ir mazāks par to transporta vienību skaitu, kuras neatbilda noteikumiem. Tas attiecas uz Ungāriju 2012. gadā, Bulgāriju, Čehiju, Īriju, Ungāriju, Nīderlandi, Somiju un Apvienoto Karalisti 2013. gadā, kā arī Rumāniju un Apvienoto Karalisti 2014. gadā. Ir gadījumi, kad tiesībaizsardzības iestādes ziņojušas tikai to, ka ir atklāti pārkāpumi, bet nav sniegušas pilnīgāku informāciju par pašiem pārkāpumiem un piemērotajām sankcijām. Lai gan šā iemesla dēļ statistikas dati ir nepilnīgi, tam nav sistemātiskas ietekmes uz analīzi. Šis jautājums plašāk izklāstīts 8.6. punktā.

    8. Datu salīdzinājums

    Šajā ziņojumā aptvertā perioda laikā veikto pārbaužu kopējais skaits ik gadu atšķīrās. Pārbaužu skaits bija šāds: 2012. gads — 153 362; 2013. gads — 157 455; 2014. gads — 153 348. Lai gan 2013. gadā bija novērojams pieaugums 2,6 % apmērā, 2014. gadā pārbaužu skaits atkal bija 2012. gada līmenī.

    Valstīs vērojamās tendences ir atšķirīgas, jo tikai 8 dalībvalstīs šajā periodā pārbaužu skaits ir pieaudzis. Ungārijā, Austrijā, Polijā un Rumānijā pārskata periodā bija vislielākais pārbaužu skaita procentuālais pieaugums, bet Bulgārijā, Itālijā, Nīderlandē un Zviedrijā — vislielākais samazinājums.

    ES veikto pārbaužu absolūtā skaita izteiksmē 2014. gadā visaugstākais rādītājs bija Vācijā (32,5 %), tai sekoja Polija (15,19 %) un Austrija (9,21 %), bet viszemākais rādītājs bija Igaunijā (0,02 %), Kiprā (0,03 %) un Maltā (0,05 %). Šie rādītāji lielā mērā ir saistīti ar dalībvalsts lielumu, pārskata periodā nav notikušas ievērojamas pārmaiņas. Vislielākais īpatsvars 2012. gadā bija Vācijai (35,99 %), Polijai — otrs lielākais (13 %), bet Austrijai — atkal trešais lielākais (7,80 %). Trīs dalībvalstis, kurās veica vismazāk pārbaužu, bija Igaunija un Malta (0,05 %), kā arī Kipra (0,06 %).

    8.1. Pārbaužu biežums

    Ziņojuma II pielikumā ir dots pārskats par 2012. un 2014. gadā dalībvalstīs uz ceļiem veikto pārbaužu biežumu. Biežums ir aprēķināts kā attiecība: pārbaužu skaits uz vienu miljonu tonnkilometru katrā dalībvalstī pārvadāto bīstamo kravu.

    ES vidējais rādītājs 2012. gadā bija 0,52 pārbaudes uz vienu miljonu tonnkilometru; 2013. gadā tas samazinājās līdz 0,48 pārbaudēm, līdz ar to gada samazinājums bija 9,6 %, bet 2014. gadā tās bija 0,49 pārbaudes. Visbiežāk 2012. gadā pārbaudes tika veiktas Austrijā (12,89 %), Ungārijā (7%) un Bulgārijā (5,84 %). Augstākie rādītāji 2013. gadā bija Austrijā (12,34 %), Slovākijā (10,10 %) un Zviedrijā (6,72 %), bet 2014. gadā — Austrijā (14,85 %), Slovākijā (10,73 %) un Ungārijā (9,47 %). Pārbaužu biežums 2012. gadā Austrijā bija gandrīz 24,78 reizes lielāks par ES vidējo rādītāju, Ungārijā — 13,46 reizes lielāks par ES vidējo rādītāju, bet Bulgārijā — 11,23 reizes lielāks par ES vidējo rādītāju.

    8.2. Pārbaužu sadalījums pēc transportlīdzekļu izcelsmes vietas

    Šā ziņojuma III pielikumā ir sniegts pārbaužu sadalījums pēc transporta vienības izcelsmes vietas.

    Šo rādītāju ietekmē ne tikai tiesībaizsardzības iestāžu lēmumi, bet arī dalībvalsts ģeogrāfiskais novietojums, piemēram, salās uz autoceļiem ir mazāk starptautiskā tranzīta pārvadājumu. No 2012. gada līdz 2014. gadam Malta un Kipra nav pārbaudījusi nevienu ārpus ES reģistrētu transporta vienību.

    Pārskata periodā pārbaudes valstī reģistrēto transporta vienību proporcionālā daļa bija 65 %. To pārbaudīto vienību proporcionālā daļa, kuras bija no citām ES dalībvalstīm, laikā no 2012. gada līdz 2014. gadam pieauga no 28 % līdz 30 %. To pārbaužu proporcionālā daļa, kas attiecas uz ārpus ES reģistrētām vienībām, 2013. gadā salīdzinājumā ar 2012. gadu samazinājās no 5 % uz 4 %, bet 2014. gadā pieauga līdz 6 %.

    8.3. Neatbilstīgo transporta vienību proporcionālā daļa

    To pārbaudīto transporta vienību proporcionālā daļa, kurām konstatēts vismaz viens pārkāpums, atspoguļota IV pielikumā.

    Neatbilstīgo transporta vienību daļa samazinājās no 22,12 % 2012. gadā līdz 19,73 % 2014. gadā, un vislielākais šādu transporta vienību samazinājums bija Kiprā, Slovēnijā, Polijā un Lietuvā. Tomēr dažās dalībvalstīs šī proporcionālā daļa palielinājās, proti, Slovākijā, Grieķijā, Ungārijā un Nīderlandē.

    8.4. Neatbilstīgo transporta vienību sadalījums pēc izcelsmes vietas

    Diagrammā, kas dota V pielikumā, ir redzams noteikumiem neatbilstīgo transporta vienību sadalījums pēc transporta vienības izcelsmes vietas.

    Kā norādīts iepriekš 8.2. punktā, dalībvalsts ģeogrāfiskais novietojums ievērojami ietekmē arī šo rādītāju.

    8.5. Transporta vienību imobilizācijas biežums

    Diagrammā, kas dota VI pielikumā, redzama imobilizēto transportlīdzekļu proporcionālā daļa no visiem gadījumiem, par kuriem ir sniegta informācija saistībā ar pārkāpumiem.

    Iepriekš minētā svārstīgā tendence saglabājās attiecībā uz transporta vienību imobilizācijas biežumu: imobilizēto transportlīdzekļu proporcionālā daļa 2012. gadā bija 26,16 %, 2013. gadā tā pieauga līdz 28,06 %, bet 2014. gadā nedaudz samazinājās līdz 27,72 %.

    Visbiežāk 2012. gadā transportlīdzekļi imobilizēti Bulgārijā (84,38 %), Slovēnijā (57,89 %) un Īrijā (54,84 %). Norvēģijā 2014. gadā saistībā ar pārkāpumiem transportlīdzekļi tika imobilizēti 71,07 % gadījumu. Igaunija, Spānija, Itālija, Kipra, Latvija, Malta un Slovākija no 2012. gada līdz 2014. gadam par imobilizācijas gadījumiem neziņoja.

    8.6. Sadalījums pēc riska kategorijām

    Ziņojuma VII pielikuma diagrammās attēlots pārkāpumu sadalījums pēc to smaguma pakāpes. Jāziņo bija tikai par pārbaudē konstatēto augstākā riska kategoriju.

    Visas dalībvalstis ir ziņojušas par vismaz vienu pārkāpuma kategoriju uz pārbaudīto transporta vienību. Atsevišķas dalībvalstis par dažām kategorijām informāciju nesniedza. Kipra un Slovākija 2012. gadā neziņoja par I un II riska kategorijas pārkāpumiem. Turklāt Grieķija attiecīgajā periodā neziņoja par III riska kategorijas pārkāpumiem, kā arī 2013. un 2014. gadā neziņoja par II riska kategorijas pārkāpumiem.

    Pārbaudēs, kas 2012. gadā tika veiktas ES, 42,69 % no konstatētajiem pārkāpumu gadījumiem visnopietnākais pārkāpums tika klasificēts kā I riska kategorijas gadījums. I riska kategorijas pārkāpums ietver attiecīgu drošības noteikumu neievērošanu, radot augsta līmeņa risku, kas var izraisīt nāvi, nopietnu personīgo ievainojumu vai būtisku kaitējumu videi. Šo pārkāpumu gadījumā ir nepieciešami tūlītēji un piemēroti korektīvie pasākumi, piemēram, transportlīdzekļa imobilizācija.

    Paziņotie visnopietnākie II riska kategorijas pārkāpumi attiecas uz 33,48 % no pārbaudēm, kurās tika konstatēts pārkāpums. III riska kategorija ietver atlikušos 23,83 %.

    8.7. Sankciju veidi

    Diagrammās, kas iekļautas VIII pielikumā, redzams sankciju sadalījums katrā dalībvalstī.

    Pirms Komisijas ieteikuma publicēšanas (sk. šā ziņojuma 5. punktu) bija ļoti grūti apkopot šādu informāciju. Pēc ieteikuma publicēšanas situācija krasi uzlabojās, un 2012.–2014. gadā tikai Francija un Malta nesniedza statistikas datus par sankcijām. Lai gan 2012. gadā Slovākija neziņoja par sankcijām, tā sāka sniegt šādus datus nākamajos gados.

    ES veikto pārbaužu laikā 2014. gadā tika izteikti 5066 brīdinājumi; naudassodi tika piemēroti 29 206 gadījumos; bet 2963 gadījumos piemēroja citas sankcijas, tostarp ierosināti kriminālprocesi un administratīvo pārkāpumu procesi. Lai gan kopumā trīs ceturtdaļas ES sankciju veido naudassodi, dalībvalstīs vērojamas lielas atšķirības.

    2014. gadā kopumā bija aptuveni par 10,50 % mazāk sankciju nekā 2012. gadā. Lai gan brīdinājumu skaits attiecīgajā periodā samazinājās par 18,1 % un naudassodu piemērošanas gadījumu skaits — par 10 %, citu sankciju īpatsvars pieauga par 9,8 %.

    9. Secinājumi

    Kopš 1997. gada 1. janvāra Direktīva 95/50/EK ir transponēta dalībvalstu tiesību aktos. Nosacījumi par ziņojumu sniegšanu tika grozīti 2004. gadā, un pārstrādātie ziņojumu sniegšanas nosacījumi stājās spēkā 2005. gada 14. decembrī. Tā kā iesniegtajā informācijā tika konstatētas konkrētas sistemātiskas nesakritības, Komisija 2011. gadā publicēja ieteikumu.

    Visas dalībvalstis veic tādu transportlīdzekļu pārbaudi, kuri pārvadā bīstamas kravas, un kopumā sniedz samērā precīzu informāciju par šīm pārbaudēm. Joprojām vērojamas dažas nesakritības, un Komisija turpina centienus, lai nodrošinātu Direktīvas 95/50/EK ziņošanas prasību izpildi, kā arī atbilstības pakāpenisku uzlabošanu katru gadu. Tāpēc secināms, ka kopumā Direktīva 95/50/EK tiek piemērota pareizi.

    Tomēr jaunākie ziņojumi skaidri apliecina, ka arvien vairāk samazinās šādām pārbaudēm nepieciešamo resursu pieejamība. Salīdzinot ar iepriekšējā ziņojuma atsauces periodu (2008.–2011. gads), paziņoto pārbaužu skaits ir samazinājies katru gadu. Tā kā dalībvalstu interesēs ir atklāt un novērst briesmas, kas var rasties saistībā ar šādu kravu pārvadāšanu, Komisija vēlas veicināt paraugprakses apmaiņu un turpmākus ieguldījumus šajā jomā.

    Pārkāpumu skaits atsauces periodā bija salīdzinoši stabils: apstiprināts vai iespējams pārkāpums saistībā ar bīstamu kravu pārvadāšanu 2014. gadā tika konstatēts vienā pārbaudē no piecām, savukārt 2012. gadā šāds pārkāpums tika konstatēts vienā no 4,5 pārbaudēm.

    No visiem konstatētajiem pārkāpumiem 42,69 % bija smagākā veida pārkāpumi. Rezultātā 2012. gadā tika imobilizēti aptuveni 8875 transportlīdzekļi.

    Rezumējot, ES bīstamu kravu pārvadāšanai tiek piemēroti vienoti noteikumi. Šos noteikumus līdzīgi piemēro arī daudzās valstīs ārpus ES. Tomēr gandrīz 32 000 gadījumu no aptuveni 150 000 katru gadu veikto pārbaužu uz ceļa jāsecina, ka kravu pārvadāšanā netiek ievērotas obligātās drošības prasības.

    Tomēr dalībvalstu paziņoto pārkāpumu lielais skaits var būt saistīts arī ar mērķtiecīgo pārbaudes politiku, kuras mērķis ir noteikt vissliktāk strādājošos pārvadātājus un piemērot tiem sankcijas, lai maksimāli palielinātu mazā pieejamo resursu apjoma efektivitāti. Tas nozīmē, ka norādītie statistikas dati pilnībā neatspoguļo ES bīstamo kravu pārvadāšanas tirgu, kas praksē ir daudz drošāks, nekā varētu šķist saskaņā ar paziņotajiem datiem.

    Ņemot to vērā, Komisija kopā ar attiecīgajām iestādēm ir sākusi analizēt iespējas grozīt direktīvas pielikumus, lai uzlabotu veidu, kādā dalībvalstis reģistrē un paziņo datus par pārbaudēm un sankcijām.

    «-»

    (1) OV L 249, 17.10.1995., 35. lpp.; direktīvā grozījumi izdarīti ar Komisijas 2004. gada 13. decembra Direktīvu 2004/112/EK, ar ko tehnikas attīstībai pielāgo Padomes Direktīvu 95/50/EK (OV L 367, 14.12.2004., 23. lpp.).
    (2) Minētās direktīvas 9. panta 1. punkts.
    (3) Minētās direktīvas 9. panta 2. punkts.
    (4) COM(2000) 517 galīgā redakcija, 6.9.2000.
    (5) KOM(2005) 430 galīgais, 15.9.2005.
    (6) COM(2007) 795 galīgā redakcija, 13.12.2007.
    (7) COM(2010) 364 galīgā redakcija, 7.7.2010.
    (8) COM(2013) 815 final, 25.11.2013.
    (9) OV L 319, 12.12.1994., 7. lpp.
    (10) Grozījumi izdarīti ar Komisijas 2004. gada 9. decembra Direktīvu 2004/111/EK, ar ko tehnikas attīstībai pielāgo Padomes Direktīvu 94/55/EK (OV L 365, 10.12.2004., 25. lpp.).
    (11) Eiropas valstu nolīgums par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu, noslēgts Ženēvā 1957. gada 30. septembrī (ar grozījumiem) sadarbībā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas Ekonomikas komisiju (ANO/EEK).
    (12) OV L 260, 30.9.2008., 13. lpp.
    (13) Jaunākie grozījumi izdarīti ar Komisijas 2014. gada 21. novembra Direktīvu 2014/103/ES, ar ko pielikumus Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2008/68/EK par bīstamo kravu iekšzemes pārvadājumiem trešo reizi pielāgo zinātnes un tehnikas attīstībai (OV L 335, 22.11.2014., 15. lpp.).
    (14) Komisijas 2004. gada 13. decembra Direktīva 2004/112/EK, ar ko tehnikas attīstībai pielāgo Padomes Direktīvu 95/50/EK (OV L 367, 14.12.2004., 23. lpp.).
    (15) Komisijas 2011. gada 21. februāra Ieteikums par ziņojumiem saistībā ar bīstamo kravu autopārvadājumu pārbaudēm, C(2011) 909, galīgā redakcija.
    (16) Riska kategoriju definīcijas un vadlīnijas par pārkāpumu atbilstību noteiktai kategorijai sniegtas II pielikumā Direktīvai 95/50/EK, kas grozīta ar Direktīvu 2004/112/EK.
    (17) Eurostat tabula “DS-073082”. Bīstamo kravu pārvadājumi ar autotransportu gadā pēc bīstamo kravu veida un ar sadalījumu pēc darbības veida.
    Top

    Briselē, 6.3.2017

    COM(2017) 112 final

    PIELIKUMI

    dokumentam

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

    par to, kā dalībvalstīs piemēro Padomes Direktīvu 95/50/EK par vienotu kārtību, kādā pārbauda bīstamo kravu pārvadāšanu pa autoceļiem


    I. pielikums
    Pārbaužu skaita izmaiņas, neatbilstība un I kategorijas pārkāpumi

    Plašāka informācija par šo tabulu ir iekļauta ziņojuma 7. punktā.

    VALSTS

    2008

    2009

    2010

    2011

    2012

    2013

    2014

    BE

    Pārbaužu skaits

    5178

    6033

    5464

    4188

    4504

    4001

    4095

    % neatbilstība

    17,671 %

    21,76 %

    22,16 %

    12,32 %

    17,94 %

    19,80 %

    19,88 %

    % I riska kategorija

    24,07 %

    37,49 %

    37,05 %

    26,42 %

    48,51 %

    42,93 %

    42,26 %

    BG

    Pārbaužu skaits

    28 106

    28 455

    7756

    6203

    5424

    4237

    3212

    % neatbilstība

    0,71 %

    4,85 %

    0,81 %

    1,00 %

    0,59 %

    1,06 %

    0,72 %

    % I riska kategorija

    34,33 %

    27,78 %

    57,41 %

    55,74 %

    84,38 %

    31,11 %

    30,43 %

    CZ

    Pārbaužu skaits

    3977

    3471

    2816

    2491

    1932

    1743

    1640

    % neatbilstība

    5,53 %

    6,60 %

    11,51 %

    11,92 %

    11,39 %

    10,27 %

    12,62 %

    % I riska kategorija

    21,36 %

    25,33 %

    17,59 %

    55,74 %

    25,00 %

    21,79 %

    30,92 %

    DK

    Pārbaužu skaits

    755

    721

    604

    646

    531

    323

    675

    % neatbilstība

    58,15 %

    61,44 %

    57,12 %

    58,98 %

    50,28 %

    0,31 %

    34,67 %

    % I riska kategorija

    38,27 %

    35,21 %

    38,26 %

    35,43 %

    35,58 %

    83,00 %

    71,79 %

    DE

    Pārbaužu skaits

    79 664

    62 085

    67 356

    58 270

    55 195

    55 344

    49 851

    % neatbilstība

    22,69 %

    23,64 %

    21,69 %

    27,02 %

    25,52 %

    24,44 %

    26,23 %

    % I riska kategorija

    48,14 %

    45,23 %

    49,96 %

    49,55 %

    47,65 %

    48,65 %

    50,97 %

    EE

    Pārbaužu skaits

    117

    152

    154

    44

    73

    14

    34

    % neatbilstība

    46,15 %

    39,47 %

    50,00 %

    25,00 %

    17,81 %

    42,86 %

    50,00 %

    % I riska kategorija

    25,93 %

    30,00 %

    25,97 %

    45,45 %

    53,85 %

    66,67 %

    76,47 %

    IE

    Pārbaužu skaits

    783

    892

    751

    674

    437

    370

    296

    % neatbilstība

    38,19 %

    28,36 %

    26,23 %

    24,93 %

    21,28 %

    25,68 %

    23,31 %

    % I riska kategorija

    13,71 %

    25,20 %

    33,33 %

    12,64 %

    35,48 %

    23,16 %

    37,68 %

    EL

    Pārbaužu skaits

    1202

    413

    1094

    650

    757

    596

    437

    % neatbilstība

    3,83 %

    10,65 %

    3,93 %

    5,54 %

    0,53 %

    0,17 %

    0,23 %

    % I riska kategorija

    69,57 %

    61,36 %

    55,81 %

    30,56 %

    75,00 %

    100,00 %

    100,00 %

    ES

    Pārbaužu skaits

    42 771

    40 782

    36 004

    19 707

    9480

    10 382

    9635

    % neatbilstība

    0,27 %

    10,63 %

    11,44 %

    29,60 %

    67,90 %

    56,88 %

    49,77 %

    % I riska kategorija

    63,64 %

    65,28 %

    64,82 %

    75,63 %

    67,07 %

    58,54 %

    46,24 %

    FR

    Pārbaužu skaits

    6572

    5788

    6178

    6930

    7546

    7345

    7746

    % neatbilstība

    21,67 %

    16,48 %

    16,48 %

    14,68 %

    13,86 %

    13,41 %

    13,16 %

    % I riska kategorija

    24,30 %

    25,05 %

    29,08 %

    28,32 %

    28,30 %

    27,31 %

    26,50 %

     

    Pārbaužu skaits

    N/p

    N/p

    N/p

    N/p

    243

    394

    484

    HR

    % neatbilstība

    N/p

    N/p

    N/p

    N/p

    22,22 %

    13,96 %

    20,87 %

     

    % I riska kategorija

    N/p

    N/p

    N/p

    N/p

    12,96 %

    16,36 %

    16,83 %

    IT

    Pārbaužu skaits

    4960

    5180

    6253

    6260

    6235

    4789

    3120

    % neatbilstība

    16,73 %

    16,16 %

    13,58 %

    11,04 %

    5,21 %

    4,34 %

    5,00 %

    % I riska kategorija

    17,33 %

    15,85 %

    14,65 %

    14,18 %

    26,77 %

    25,96 %

    29,49 %

    CY

    Pārbaužu skaits

    224

    232

    168

    188

    88

    80

    42

    % neatbilstība

    1,34 %

    1,72 %

    1,19 %

    1,60 %

    2,27 %

    22,50 %

    28,57 %

    % I riska kategorija

    0,00 %

    0,00 %

    0,00 %

    0,00 %

    0,00 %

    5,56 %

    0,00 %

    LV

    Pārbaužu skaits

    1230

    996

    703

    89

    197

    182

    259

    % neatbilstība

    7,15 %

    10,14 %

    8,25 %

    15,73 %

    19,29 %

    20,88 %

    10,81 %

    % I riska kategorija

    56,82 %

    59,41 %

    55,17 %

    78,57 %

    60,53 %

    63,16 %

    53,57 %

    LT

    Pārbaužu skaits

    529

    487

    491

    560

    531

    577

    610

    % neatbilstība

    17,01 %

    18,07 %

    21,59 %

    6,07 %

    9,60 %

    13,00 %

    13,61 %

    % I riska kategorija

    6,67 %

    15,91 %

    16,04 %

    7,41 %

    21,57 %

    10,67 %

    26,51 %

    LU

    Pārbaužu skaits

    210

    293

    233

    341

    222

    186

    98

    % neatbilstība

    59,05 %

    50,51 %

    48,50 %

    57,77 %

    52,25 %

    37,10 %

    46,94 %

    % I riska kategorija

    44,35 %

    6,08 %

    5,31 %

    0,00 %

    3,45 %

    2,90 %

    4,35 %

    HU

    Pārbaužu skaits

    27 225

    15 613

    4158

    1589

    6184

    6588

    9692

    % neatbilstība

    3,49 %

    5,72 %

    3,42 %

    4,85 %

    22,93 %

    6,27 %

    3,96 %

    % I riska kategorija

    30,77 %

    29,56 %

    34,18 %

    17,74 %

    4,51 %

    32,20 %

    42,45 %

    MT

    Pārbaužu skaits

    81

    76

    79

    78

    77

    78

    72

    % neatbilstība

    54,32 %

    67,11 %

    63,29 %

    69,23 %

    63,64 %

    51,28 %

    81,94 %

    % I riska kategorija

    25,00 %

    21,57 %

    42,00 %

    24,07 %

    12,24 %

    15,00 %

    38,98 %

    NL

    Pārbaužu skaits

    4820

    5717

    4068

    5480

    4023

    3451

    2956

    % neatbilstība

    17,45 %

    10,02 %

    28,61 %

    30,99 %

    30,75 %

    30,48 %

    14,14 %

    % I riska kategorija

    60,57 %

    55,79 %

    59,39 %

    53,86 %

    97,49 %

    132,41 %

    353,11 %

    AT

    Pārbaužu skaits

    6883

    9824

    10 220

    11 300

    11 966

    11 676

    13 851

    % neatbilstība

    35,70 %

    30,99 %

    28,72 %

    32,50 %

    30,32 %

    30,44 %

    27,10 %

    % I riska kategorija

    23,40 %

    20,70 %

    21,87 %

    20,40 %

    19,38 %

    17,45 %

    16,49 %

    PL

    Pārbaužu skaits

    14 438

    19 537

    20 324

    16 363

    19 940

    23 607

    22 838

    % neatbilstība

    7,60 %

    6,68 %

    5,32 %

    6,17 %

    3,08 %

    3,81 %

    4,22 %

    % I riska kategorija

    14,65 %

    19,03 %

    23,39 %

    27,68 %

    36,59 %

    36,89 %

    35,41 %

    PT

    Pārbaužu skaits

    425

    566

    1065

    601

    657

    834

    633

    % neatbilstība

    58,35 %

    33,75 %

    29,67 %

    40,72 %

    29,68 %

    27,82 %

    44,39 %

    % I riska kategorija

    50,81 %

    41,88 %

    41,14 %

    41,11 %

    49,74 %

    61,64 %

    45,20 %

    RO

    Pārbaužu skaits

    5257

    5969

    7352

    11 525

    2417

    4528

    5516

    % neatbilstība

    4,13 %

    2,31 %

    3,99 %

    3,64 %

    4,43 %

    5,96 %

    4,82 %

    % I riska kategorija

    32,82 %

    25,16 %

    29,69 %

    29,36 %

    16,82 %

    23,70 %

    27,44 %

    SI

    Pārbaužu skaits

    291

    315

    253

    601

    1548

    1878

    1494

    % neatbilstība

    48,11 %

    46,03 %

    39,53 %

    5,99 %

    2,45 %

    2,29 %

    3,48 %

    % I riska kategorija

    28,57 %

    38,62 %

    36,00 %

    38,89 %

    57,89 %

    46,51 %

    46,15 %

    SK

    Pārbaužu skaits

    351

    572

    561

    194

    217

    2302

    3531

    % neatbilstība

    2,28 %

    12,41 %

    16,40 %

    0,52 %

    1,38 %

    0,13 %

    0,08 %

    % I riska kategorija

    75,00 %

    4,23 %

    4,35 %

    0,00 %

    0,00 %

    0,00 %

    0,00 %

    FI

    Pārbaužu skaits

    3353

    3589

    3273

    3100

    3073

    2302

    2434

    % neatbilstība

    41,10 %

    34,35 %

    32,26 %

    30,03 %

    27,43 %

    27,15 %

    25,43 %

    % I riska kategorija

    12,48 %

    12,09 %

    10,21 %

    11,08 %

    12,22 %

    17,44 %

    17,61 %

    SE

    Pārbaužu skaits

    4049

    3733

    4076

    4929

    6903

    7147

    5332

    % neatbilstība

    20,87 %

    16,98 %

    18,84 %

    20,15 %

    15,89 %

    15,49 %

    21,85 %

    % I riska kategorija

    21,42 %

    19,24 %

    22,01 %

    17,15 %

    19,78 %

    17,89 %

    23,78 %

    UK

    Pārbaužu skaits

    9181

    7251

    8427

    4277

    2962

    3217

    2765

    % neatbilstība

    36,99 %

    41,26 %

    22,99 %

    38,23 %

    37,31 %

    25,46 %

    58,34 %

    % I riska kategorija

    29,68 %

    17,88 %

    19,05 %

    16,64 %

    22,35 %

    20,51 %

    11,41 %

     

     

     

     

     

     

    ES

    Pārbaužu skaits

    252 632

    228 742

    199 881

    167 340

    153 362

    157 455

    150 348

    % neatbilstība

    13,67 %

    15,80 %

    16,54 %

    21,39 %

    22,12 %

    20,08 %

    20,80 %

    % I riska kategorija

    40,29 %

    37,16 %

    42,10 %

    44,04 %

    44,15 %

    45,00 %

    42,65 %

     

     

     

     

     

     

    NO

    Pārbaužu skaits

    712

    767

    515

    617

    563

    755

    793

    % neatbilstība

    25,70 %

    22,16 %

    20,97 %

    25,12 %

    25,75 %

    34,70 %

    35,31 %

    % I riska kategorija

    19,13 %

    17,65 %

    29,63 %

    31,21 %

    26,90 %

    25,19 %

    25,00 %

    II. pielikums
    Pārbaužu biežums uz vienu miljonu tonnkilometru

    Plašāka informācija par šīm diagrammām ir iekļauta ziņojuma 8.1. punktā.


    III. pielikums
    Pārbaužu sadalījums pēc transportlīdzekļu izcelsmes vietas

    Plašāka informācija par šīm diagrammām ir iekļauta ziņojuma 8.2. punktā.

    Valsts

    ES

    Ārpus ES

    IV. pielikums
    Noteikumiem neatbilstīgo transporta vienību proporcionālā daļa

    Plašāka informācija par šīm diagrammām ir iekļauta ziņojuma 8.3. punktā.



    V. pielikums. Noteikumiem neatbilstīgo transporta vienību sadalījums pēc izcelsmes vietas

    Plašāka informācija par šīm diagrammām ir iekļauta ziņojuma 8.4. punktā.

    Valsts

    ES

    Ārpus ES

    VI. pielikums
    Noteikumiem neatbilstīgo transporta vienību imobilizācijas biežums

    Plašāka informācija par šīm diagrammām ir iekļauta ziņojuma 8.5. punktā.


    VII. pielikums
    Sadalījums pēc riska kategorijām

    Plašāka informācija par šīm diagrammām ir iekļauta ziņojuma 8.6. punktā.

    I kategorija

    II kategorija

    III kategorija

    VIII. pielikums. Sadalījums pēc sankciju veidiem

    Plašāka informācija par šīm diagrammām ir iekļauta ziņojuma 8.7. punktā.

    Brīdinājums

    Naudassods

    Cits


    IX. pielikums
    Bīstamo kravu pārvadājumi ar autotransportu gadā (miljonos tonnkilometru)

    Plašāka informācija par šo tabulu ir iekļauta ziņojuma 6. punktā. 

    2009

    2010

    2011

    2012

    2013

    2014

    ES 28

    :

    :

    81 024

    80 803

    73 945

    75 024

    ES 27

    77 688

    78 625

    80 491

    80 292

    73 462

    74 523

    BE

    1832

    1853

    1973

    1985

    2124

    1694

    BG

    735

    347

    665

    928

    958

    684

    CZ

    1050

    1669

    1787

    1393

    1281

    1567

    DK

    1015

    772

    730

    767

    760

    690

    DE

    12 961

    12 853

    13 028

    12 773

    12 958

    12 912

    EE

    82

    171

    189

    133

    163

    172

    IE

    530

    379

    419

    443

    476

    355

    EL

    3283

    2708

    1989

    2268

    1169

    1010

    ES

    11 253

    11 643

    11 908

    11 833

    10 626

    11 718

    FR

    7755

    7325

    7785

    8900

    8158

    7976

    HR

    493

    481

    533

    511

    483

    501

    IT

    11 270

    11 342

    9556

    8313

    8037

    7358

    CY

    169

    184

    194

    167

    181

    147

    LV

    215

    114

    234

    219

    213

    227

    LT

    308

    283

    324

    392

    386

    534

    LU

    359

    413

    482

    581

    700

    839

    HU

    1241

    1049

    1032

    883

    997

    1023

    MT (1)

    :

    :

    :

    :

    :

    :

    NL

    2408

    3432

    2749

    2232

    1342

    957

    AT

    1082

    1083

    1144

    928

    946

    933

    PL

    5697

    5880

    6848

    6801

    7024

    8778

    PT

    1480

    938

    1143

    715

    973

    946

    RO

    2250

    1369

    1182

    1453

    1704

    1664

    SI

    668

    607

    842

    637

    552

    724

    SK

    278

    498

    361

    289

    228

    329

    FI

    1640

    2169

    1535

    1357

    1426

    1423

    SE

    1162

    1387

    1304

    1251

    1064

    1283

    UK

    6965

    8157

    11 087

    12 653

    9017

    8583

    NO

    976

    1321

    778

    1319

    1141

    1029

    CH

    848

    794

    506

    833

    749

    812

    (1) Malta: atkāpe saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 70/2012.

    Avots: Eurostat (tiešsaistes datu kods: road_go_ta_dg).

    Top