Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0614

Priekšlikums PADOMES LĒMUMS par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā ir jāieņem Pasaules Tirdzniecības organizācijas Vispārējā padomē attiecībā uz Amerikas Savienoto Valstu lūgumu piešķirt PTO atbrīvojumu, kas ļautu ASV piemērot preferenciālu režīmu atbilstīgiem Nepālas izcelsmes ražojumiem

COM/2016/0614 final - 2016/0294 (NLE)

Briselē, 22.9.2016

COM(2016) 614 final

2016/0294(NLE)

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMS

par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā ir jāieņem Pasaules Tirdzniecības organizācijas Vispārējā padomē attiecībā uz Amerikas Savienoto Valstu lūgumu piešķirt PTO atbrīvojumu, kas ļautu ASV piemērot preferenciālu režīmu atbilstīgiem Nepālas izcelsmes ražojumiem


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Šā priekšlikuma mērķis ir noteikt nostāju, kas Eiropas Savienībai jāieņem Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) Vispārējā padomē attiecībā uz Amerikas Savienoto Valstu lūgumu piešķirt PTO atbrīvojumu, un tādējādi ļaut Eiropas Savienībai atbalstīt minēto atbrīvojuma piešķiršanas lūgumu. 

PTO atbrīvojuma piešķiršana ASV ļautu ASV nodrošināt preferenciālu režīmu atbilstīgiem ražojumiem, kuru izcelsme ir Nepālā un kurus ASV muitas teritorijā ieved līdz 2025. gada 31. decembrim.

Saskanība ar pašreizējiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā

Nepiemēro.

Saskanība ar citām Savienības politikas jomām

Nepiemēro.

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 218. panta 9. punktā ir noteikts, ka gadījumā, kad ar starptautisku nolīgumu izveidotā struktūrā jāpieņem lēmums ar juridiskām sekām, Padome pēc Komisijas vai Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikuma pieņem lēmumu, ar ko nosaka nostāju, kura jāieņem Savienības vārdā. Šis noteikums attiecas uz tāda atbrīvojuma piešķiršanu, kas ļauj Amerikas Savienotajām Valstīm piemērot preferenciālu režīmu atbilstīgiem Nepālas izcelsmes ražojumiem, jo lēmums tiek pieņemts ar starptautisku nolīgumu izveidotā struktūrā (PTO Vispārējā padomē vai Ministru konferencē) un ietekmē Eiropas Savienības tiesības un pienākumus.

Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)

Nepiemēro.

Proporcionalitāte

Nepiemēro.

Instrumenta izvēle

Nepiemēro.

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Nepiemēro.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Nepiemēro.

5.CITI ELEMENTI

Komisija būs pilnvarota ieņemt nostāju Eiropas Savienības vārdā, lai atbalstītu Amerikas Savienoto Valstu lūgumu piešķirt PTO atbrīvojumu, ciktāl tas nepieciešams, lai ļautu Amerikas Savienotajām Valstīm piemērot preferenciālu režīmu atbilstīgiem Nepālas izcelsmes ražojumiem līdz 2025. gada 31. decembrim.

Amerikas Savienotās Valstis cenšas panākt atbrīvojumu no saviem pienākumiem, kas noteikti GATT 1994 I panta 1. punktā un XIII panta 1. un 2. punktā, ciktāl tas nepieciešams, lai varētu piemērot preferenciālu tarifa režīmu un kvantitatīvu ierobežojumu preferenciālu pārvaldību konkrētiem Nepālas izcelsmes ražojumiem, kuri atbilst noteiktiem atbilstības kritērijiem.

Amerikas Savienotās Valstis norāda, ka šīs preferences ir domātas, lai palīdzētu Nepālai atgūties no postošās zemestrīces un tās pēcgrūdieniem 2015. gada aprīlī. ASV paskaidro, ka šo pasākumu pamatā ir esošās programmas, kuru mērķis ir palīdzēt Nepālas ekonomikas attīstībai, un tie papildinās centienus sekmēt izaugsmi un attīstību Nepālā.

Eiropas Savienībai šis ASV iesniegtais jauna atbrīvojuma piešķiršanas lūgums nerada nekādas ekonomiska rakstura problēmas, jo nav paredzams, ka preferenču režīms negatīvi ietekmēs ES tirdzniecību ar saņēmējvalsti.

Ņemot vērā minētos apsvērumus, Eiropas Savienībai vajadzētu pievienoties jau gandrīz panāktajam konsensam PTO Vispārējā padomē, atbalstot lūgumu piešķirt šo atbrīvojumu.

2016/0294 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMS

par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā ir jāieņem Pasaules Tirdzniecības organizācijas Vispārējā padomē attiecībā uz Amerikas Savienoto Valstu lūgumu piešķirt PTO atbrīvojumu, kas ļautu ASV piemērot preferenciālu režīmu atbilstīgiem Nepālas izcelsmes ražojumiem

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 207. panta 4. punkta pirmo daļu saistībā ar 218. panta 9. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu, 

tā kā:

(1)Marrākešas līguma par Pasaules Tirdzniecības organizācijas izveidošanu (“PTO līgums”) IX panta 3. un 4. punktā ir noteiktas procedūras, saskaņā ar kurām atbrīvo no pienākuma, kas Pusei uzlikts ar PTO līgumu vai jebkuriem citiem daudzpusējiem tirdzniecības līgumiem.

(2)Saskaņā ar PTO līguma IX panta 3. punktu Amerikas Savienotās Valstis iesniedza lūgumu līdz 2025. gada 31. decembrim piešķirt tām atbrīvojumu no pienākumiem, kas paredzēti 1994. gada Vispārējās vienošanās par tarifiem un tirdzniecību I panta 1. punktā un XIII panta 1. un 2. punktā, ciktāl tas nepieciešams, lai ļautu Amerikas Savienotajām Valstīm piemērot preferenciālu režīmu atbilstīgiem Nepālas izcelsmes ražojumiem, kurus ieved Amerikas Savienoto Valstu muitas teritorijā.

(3)Ja Amerikas Savienoto Valstu lūgums tām piešķirt PTO atbrīvojumu tiktu izpildīts, nav paredzams, ka tas negatīvi ietekmēs Eiropas Savienības ekonomiku vai tirdzniecības attiecības ar valsti, kura izmanto atbrīvojumu.

(4)Tāpēc ir lietderīgi noteikt nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem PTO Vispārējā padomē, lai atbalstītu Amerikas Savienoto Valstu lūgumu piemērot atbrīvojumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Nostāja, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Pasaules Tirdzniecības organizācijas Vispārējā padomē, ir atbalstīt Amerikas Savienoto Valstu lūgumu tās atbrīvot no pienākumiem, kas paredzēti 1994. gada Vispārējās vienošanās par tarifiem un tirdzniecību I panta 1. punktā un XIII panta 1. un 2. punktā, līdz 2025. gada 31. decembrim saskaņā ar Amerikas Savienoto Valstu atbrīvojuma piešķiršanas lūguma noteikumiem.

Šo nostāju pauž Komisija.

2. pants

Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā. 

Briselē,

   Padomes vārdā —

   priekšsēdētājs

Top