EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0113

Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA, ar ko groza Regulu (ES, EURATOM) Nr. 883/2013 attiecībā uz Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai (OLAF) Uzraudzības komitejas sekretariātu

COM/2016/0113 final - 2016/064 (COD)

Briselē, 4.3.2016

COM(2016) 113 final

2016/0064(COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA,

ar ko groza Regulu (ES, EURATOM) Nr. 883/2013 attiecībā uz Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai (OLAF) Uzraudzības komitejas sekretariātu


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai (OLAF) Uzraudzības komiteja tika izveidota ar Regulu (EK) Nr. 1073/1999 (1999. gada 25. maijs) par izmeklēšanu, ko veic Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF) 1 . Jaunās OLAF Regulas (EK) Nr. 883/2013 (2013. gada 11. septembris) 2 15. panta 1. punktā noteikts, ka tas “regulāri pārrauga to, kā Birojs veic izmeklēšanas funkciju, ar mērķi palielināt Biroja neatkarību to kompetenču pienācīgā īstenošanā, kuras Birojam ir noteiktas ar šo regulu” un “jo īpaši pārrauga norises, kas ir saistītas ar procesuālo garantiju piemērošanu un izmeklēšanas ilgumu, ņemot vērā informāciju, ko [..] sniedz ģenerāldirektors”.

Uzraudzības komiteju tās darbā atbalsta sekretariāts. Pašlaik sekretariāta funkcijas nodrošina OLAF saskaņā ar OLAF regulas 15. panta 8. punktu, kurā noteikts, ka Uzraudzības komitejas sekretariāta funkcijas “nodrošina Birojs ciešā sadarbībā ar Uzraudzības komiteju”. Regulas 18. pants Uzraudzības komitejas un tās sekretariāta budžeta apropriācijas iekļauj Biroja budžeta iedaļā un paredz, ka Biroja štatu sarakstā ir ietverts Uzraudzības komitejas un tās sekretariāta personāls.

Tomēr nesen tika paustas zināmas bažas par iespējamajiem interešu konfliktiem un tika aicināts palielināt juridisko neatkarību attiecībā uz komitejas budžeta un sekretariāta pārvaldību. Tādējādi Uzraudzības komiteja savā 2013.-2014. gada darbības pārskatā 3 uzsvēra, cik svarīga ir tās darba neatkarība un efektivitāte, kā nodrošināšanai nepieciešams neatkarīgs sekretariāts ar pietiekamu darbinieku skaitu. Tā uzsvēra, ka OLAF ģenerāldirektoram piešķirto iecēlējinstitūcijas pilnvaru īstenošana, tostarp lēmumu pieņemšana par paaugstināšanu amatā vai pārcelšanu, varētu izraisīt interešu konfliktus. Tā aicināja OLAF budžetā komitejas un tās sekretariāta budžetam paredzēt atsevišķu budžeta pozīciju.

Eiropas Parlaments vairākkārt, piemēram, ziņojumā par 2013. gada budžeta izpildes apstiprināšanas procedūru 4 un OLAF Uzraudzības komitejas 2014. gada pārskata ziņojumā 5  aicināja, lai Komisija veiktu pasākumus nolūkā pastiprināt OLAF Uzraudzības komitejas sekretariāta neatkarīgu darbību.

Šis jautājums tika skatīts arī viedokļu apmaiņā ar iestādēm, kas noteiktas OLAF Regulas 16. pantā. Viedokļu apmaiņā, kas notika 2015. gada 28. septembrī, Eiropas Parlamenta pārstāvji atkārtoti uzsvēra nepieciešamību stiprināt neatkarīgu Uzraudzības komitejas sekretariāta darbību.

Komisija 2015. gada 18. decembrī pieņēma grozījumu savam Lēmumam 1999/352 6 nolūkā OLAF ģenerāldirektora atbildību par budžeta apropriāciju īstenošanu saistībā ar komitejas locekļiem pārcelt Komisijai. Komisija šo atbildību deleģēja Atalgojuma un individuālo tiesību biroja (PMO) direktoram. Šo lēmumu piemēro, sākot ar 2016. gada 1. janvāri.

Šā lēmuma mērķis ir izvairīties no iespaida par Uzraudzības komitejas locekļu nespēju pienācīgi pildīt savas pilnvaras. Tomēr ar šo lēmumu netika panākta komitejas sekretariāta un budžeta pilnīga juridiska nošķiršana no Biroja. Lai nodalītu Komitejas sekretariāta pārvaldību no Biroja pārvaldības un lai izvairītos no iespaida, ka OLAF var traucēt komitejas locekļu atbalsta darbību, ir jāgroza Regula Nr. 883/2013 nolūkā paredzēt to, ka Uzraudzības komitejas sekretariāta funkcijas tieši nodrošina Komisija. Šie grozījumi neietekmēs nedz Uzraudzības komitejas, nedz arī sekretariāta neatkarību un operatīvo darbību, kas arī turpmāk baudīs tās pašas tiesības, un tiem būs tādi paši pienākumi, kā līdz šim. Tātad OLAF datu aizsardzības inspektors (DAI) arī turpmāk būs atbildīgs par datu apstrādi sekretariātā, un uz sekretariāta personālu arī turpmāk būs attiecināmi tie paši konfidencialitātes noteikumi. Regulas Nr. 883/2013 19. pants paredz, ka līdz 2017. gada 2. oktobrim Komisija iesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei novērtējuma ziņojumu par regulas piemērošanu, kurā arī norāda, vai Regulu nepieciešams grozīt. Ņemot vērā Uzraudzības komitejas pienācīgas darbības nozīmi un nepieciešamību izvairīties no iespaida, ka šo darbību varētu traucēt tās institucionālā struktūra, šķiet svarīgi Regulu pēc iespējas ātrāk pielāgot tikai šajā punktā un jebkurā gadījumā pirms regulas vispārējā novērtējuma veikšanas.

Tiklīdz pārskatītā regula stāsies spēkā, OLAF lēmumā būs jāveic vēl tehniskie grozījumi, lai tas formāli atbilstu jaunajam tiesiskajam regulējumam.

Saskanība ar pašreizējiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā

Ar ierosināto regulu tiek grozīta Regula Nr. 883/2013, kurā jau ir paredzēta OLAF Uzraudzības komitejas neatkarīga darbība. It īpaši 15. panta 2., 3. un 7. punkts garantē Komitejas neatkarību, paredzot konkrētu starpiestāžu iecelšanas procedūru un konkrētus noteikumus tās locekļu pilnvaru īstenošanai. Šis regulējums ir precīzāk noteikts Komisijas Lēmumā (ES) 2015/2418, Uzraudzības komitejas budžeta apropriāciju pārvaldību no OLAF nododot Komisijai (PMO).

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Priekšlikuma pamatā ir LESD 325. pants par krāpšanas apkarošanu, kas sniedz juridisko pamatu arī Regulai Nr. 883/2013.

Subsidiaritāte un proporcionalitāte

Šis priekšlikums neietekmē dalībvalstu pilnvaras un pienākumus tādas krāpšanas apkarošanai, kas ietekmē ES finanšu intereses. Tas attiecas tikai uz OLAF Uzraudzības komitejas pārvaldību, kuras noteikumi pašlaik ir paredzēti vienā no ES regulām. Turklāt iepriekš minētā darbība ir ierobežota – tā nepārsniedz to, kas nepieciešams, lai sasniegtu plānotos mērķus, un tas atbilst samērīguma principam.

Instrumenta izvēle

Regula 883/2013 jāgroza, izmantojot tāda paša veida instrumentu, t.i., regulu.

3.IETEKME UZ BUDŽETU

Ar ierosināto regulu netiek pieprasīti jauni cilvēkresursi vai administratīvie resursi, un tai nav nekādas finansiālās ietekmes. Ar to tikai tiks pārvietota OLAF Uzraudzības komitejas sekretariāta budžeta apropriāciju pārvaldība Komisijas iekšienē.

4.CITI ELEMENTI

Konkrētu priekšlikuma noteikumu sīks skaidrojums

Saskaņā ar ierosināto regulu uzraudzības komitejas sekretariāta funkcijas nodrošinās Komisija un nevis OLAF (15. panta 8. punkts.).

Uzraudzības komitejas sekretariāta budžeta apropriācijas tiks pārceltas no OLAF budžeta pozīcijas un štatu saraksta uz Komisijas budžeta pozīciju un štatu sarakstu (18. pants).

Visbeidzot, ar priekšlikumu tiek grozīts 10. panta 4. un 5. punkta formulējums, proti, OLAF datu aizsardzības inspektora (DAI) kompetences arī turpmāk ietvers sekretariāta sagatavoto datu apstrādi. Tātad sekretariāta personāls arī turpmāk būs pakļauts tiem pašiem konfidencialitātes noteikumiem kā līdz šim.



2016/0064 (COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA,

ar ko groza Regulu (ES, EURATOM) Nr. 883/2013 attiecībā uz Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai (OLAF) Uzraudzības komitejas sekretariātu

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 325. pantu,

ņemot vērā Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgumu un jo īpaši tā 106.a pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Revīzijas palātas atzinumu,

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1)Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai (OLAF) Uzraudzības komitejas uzdevums ir regulāri pārraudzīt Biroja izmeklēšanas funkcijas īstenošanu nolūkā pastiprināt Biroja neatkarību.

(2)Budžeta apropriāciju īstenošanas regulējums saistībā ar Uzraudzības komitejas locekļiem būtu jāizveido tā, lai izvairītos no jebkāda iespaida par iespējamu iejaukšanos to pienākumos. Regula (ES, EURATOM) Nr. 883/2013 būtu jāpielāgo, lai paredzētu šādu regulējumu. Uzraudzības komitejas sekretariāta funkcijas neatkarīgi no Biroja tieši nodrošinātu Komisija. Komisijai vajadzētu atturēties no iejaukšanās Uzraudzības komitejas funkcijās.

(3)Ja Birojs ieceļ Datu aizsardzības inspektoru saskaņā ar Regulas Nr. 883/2013 10. panta 4. punktu, tad viņa kompetencē arī turpmāk vajadzētu būt Uzraudzības komitejas sekretariāta sagatavoto datu izskatīšanai.

(4)Uzraudzības komitejas sekretariāta personālam arī turpmāk būtu jāpiemēro konfidencialitātes prasības.

(5) Apspriešanās ar Eiropas Datu aizsardzības uzraudzītāju ir notikusi saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 45/2001 28. panta 2. punktu, un tas sniedza atzinumu par ...,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

Regulu (ES, EURATOM) Nr. 883/2013 groza šādi:

(1)regulas 10. pantu groza šādi:

(a)panta 4. punktam pievieno šādu daļu:

“Datu aizsardzības inspektors veic Biroja un Uzraudzības komitejas sekretariāta sagatavoto datu apstrādi.”

(b)panta 5. punkta otro daļu aizstāj ar šādu:

“Saskaņā ar Civildienesta noteikumiem Biroja darbinieki un Uzraudzības komitejas sekretariāta darbinieki atturas no jebkādas informācijas neatļautas atklāšanas, ko tie saņēmuši, pildot savus pienākumus, ja vien minētā informācija jau nav publicēta vai kļuvusi pieejama sabiedrībai, un minētais pienākums tiem ir saistošs arī pēc darba attiecību izbeigšanas.”

(2)regulas 15. panta 8. punkta pēdējo teikumu aizstāj ar šādu:

“Tās sekretariāta funkcijas nodrošina Komisija neatkarīgi no Biroja un ciešā sadarbībā ar Uzraudzības komiteju. Komisija atturas no iejaukšanās Uzraudzības komitejas funkcijās.”

(3)regulas 18. pantu aizstāj ar šādu:

“18. pants

Finansējums

Biroja apropriāciju kopsummu iekļauj īpašā budžeta pozīcijā Eiropas Savienības vispārējā budžeta iedaļā, kas paredzēta Komisijai, un detalizēti izklāsta minētās budžeta iedaļas pielikumā. Uzraudzības komitejas un tās sekretariāta apropriācijas iekļauj Eiropas Savienības vispārējā budžeta iedaļā, kas attiecas uz Komisiju.

Biroja štatu sarakstu pievieno Komisijas štatu sarakstam. Uzraudzības komitejas sekretariātu iekļauj Komisijas štatu sarakstā.”

2. pants

Šī regula stājas spēkā [nākamā mēneša pirmajā dienā] pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Tā tiek piemērota no 2017. gada 1. janvāra.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē,

Eiropas Parlamenta vārdā —    Padomes vārdā —

priekšsēdētājs    priekšsēdētājs

(1) OV L 136, 31.5.1999., 1. lpp.
(2) Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, EURATOM) Nr. 883/2013 (2013. gada 11. septembris) par izmeklēšanu, ko veic Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF), un ar ko atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1073/1999 un Padomes Regulu (Euratom) Nr. 1074/1999 (OV L 248, 18.9.2013., 1. lpp.).
(3) http://ec.europa.eu/anti_fraud/documents/reports-sup_comm/2013/scar_2013_supcom_lv.pdf ; http://ec.europa.eu/anti_fraud/documents/reports-sup_comm/2015/scar_2014_supcom_lv.pdf.
(4) Eiropas Parlamenta 2015. gada 29. aprīļa lēmums par Eiropas Savienības 2013. finanšu gada vispārējā budžeta izpildes apstiprināšanu, III iedaļa – Komisija un izpildaģentūras (2014/2075(DEC)), http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&language=EN&reference=P8-TA-2015-0118.
(5) Eiropas Parlamenta 2015. gada 10. jūnija rezolūcija par OLAF Uzraudzības komitejas 2014. gada pārskatu, http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2015-0226+0+DOC+XML+V0//LV.
(6) Komisijas lēmums (ES) 2015/2418 (2015. gada 18. decembris), ar kuru groza Lēmumu 1999/352/EK, EOTK, Euratom, ar ko izveido Eiropas Biroju krāpšanas apkarošanai (OLAF), OV L 333, 19.12.2015., 148. lpp.).
Top