EIROPAS KOMISIJA
Brisel?, 26.1.2016
COM(2016) 22 final
2016/0015(NLE)
Priekšlikums
PADOMES LĒMUMS,
ar ko nosaka nostāju, kas ES vārdā jāieņem PTO Vispārējā padomē attiecībā uz Jordānijas lūgumu par īpašo PTO izņēmumu pārejas periodam attiecībā uz eksporta subsīdiju programmas slēgšanu
PASKAIDROJUMA RAKSTS
1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS
Šā priekšlikuma mērķis ir noteikt nostāju, kas Eiropas Savienībai jāieņem Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) Vispārējā padomē, attiecībā uz Jordānijas lūgumu par īpašo PTO izņēmumu, lai līdz 2018. gada 31. decembrim tiktu pagarināts pārejas periods, kas noteikts saskaņā ar 27.2 panta b) punktu Nolīgumā par subsīdijām un kompensācijas pasākumiem (SKP nolīgumā), attiecībā uz Jordānijas eksporta subsīdiju programmas slēgšanu. Vispārējā padome 2007. gada jūlijā jau pagarināja šā pasākuma pakāpeniskas pārtraukšanas periodu līdz 2015. gada 31. decembrim. Jordānija iesniedza savu lūgumu par īpašo izņēmumu, pamatojoties uz PTO līguma IX. panta 3 punktu.
Lūgums par īpašo izņēmumu būtu trešā reize, kad tiek pagarināts pārejas periods, lai pakāpeniski pārtrauktu subsīdiju shēmu. Pirmais pagarinājums tika piešķirts 2001. gadā, kad pakāpeniskas pārtraukšanas pārejas periods tika pagarināts līdz 2007. gada beigām. Otrreiz to pagarināja 2007. gada jūlijā, kad Jordānijai līdz ar citām valstīm tika piešķirts turpmāks pagarinājums attiecībā uz Jordānijas eksporta subsīdiju shēmu slēgšanu līdz 2015. gada 31. decembrim. Kaut arī lēmumā bija norādīts, ka turpmākus pagarinājumus lūgt nevar, tobrīd nebija iespējams paredzēt pašreizējos apstākļus šajā reģionā.
2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE
Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 218. panta 9. punktā ir noteikts, ka gadījumā, kad ar starptautisku nolīgumu izveidotā struktūrā jāpieņem lēmums ar juridiskām sekām, Padome pēc Komisijas vai Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikuma pieņem lēmumu, ar ko nosaka nostāju, kura jāieņem Savienības vārdā. Šis noteikums attiecas uz tāda īpaša izņēmuma piemērošanu, kas ļauj Jordānijai līdz 2018. gada 31. decembrim pagarināt pārejas periodu attiecībā uz Jordānijas eksporta subsīdiju programmas slēgšanu, jo lēmums tiek pieņemts ar starptautisku nolīgumu izveidotā struktūrā (PTO Vispārējā padomē vai Ministru konferencē) un ietekmē ES tiesības un pienākumus.
3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI
neattiecas
4.IETEKME UZ BUDŽETU
neattiecas
5.CITI ELEMENTI
Komisija būs pilnvarota ieņemt nostāju ES vārdā, lai atbalstītu Jordānijas lūgumu par īpašo PTO izņēmumu, ar kuru līdz 2018. gada 31. decembrim pagarina pārejas periodu attiecībā uz Jordānijas eksporta subsīdiju programmas slēgšanu, ciktāl tas ir nepieciešams, lai ļautu Jordānijai sniegt daļēju vai pilnīgu atbrīvojumu no ienākuma nodokļa par peļņu, kas gūta no konkrētiem eksporta veidiem laikposmā no 2016. gada 1. janvāra līdz 2018. gada 31. decembrim. Šis pagarinājums nodrošinās Jordānijai vajadzīgo laiku, lai izstrādātu un īstenotu pilnīgi jaunu, PTO prasībām atbilstošu subsīdiju programmu, kas nāktu par labu maziem un vidējiem uzņēmumiem.
Līdz 2018. gada 31. decembrim Jordānija saskaņā ar programmu turpinās sniegt priekšrocības esošajiem MVU atbalsta saņēmējiem, vienlaikus cenšoties novērst ekonomikas, finanšu un politiskās grūtības un problēmas, ko rada pastāvīgā nestabilitāte reģionā, bēgļu pieplūdums, ilgstošā pasaules finanšu krīzes ietekme, kā arī ar to saistītā krīze eurozonā. Jordānija arī uzskata, ka pagarinājums sniegtu atbalstu tās rūpniecībai, saskaroties ar būtisko nestabilitāti reģionā, kas ir negatīvi ietekmējusi tās piekļuvi tradicionālajiem tirgiem kaimiņvalstīs, kā arī tranzīta maršrutus uz starptautiskiem tirgiem. Jordānija savā lūgumā arī norāda, ka ir paredzams, ka valdības veiktie reformu pasākumi un infrastruktūras projekti, tostarp attīstot alternatīvas gāzes apgādes iespējas, sāks labvēlīgi ietekmēt konkurences situāciju Jordānijas privātā sektora tikai, ātrākais, no 2018. gada.
Jordānija pauž viedokli, ka pārejas perioda pagarināšanai līdz 2018. gada 31. decembrim attiecībā uz subsīdiju shēmas pakāpenisku atcelšanu nebūtu jāskar citu tādu PTO dalībvalstu intereses, kas negūst labumu no šā režīma. Jordānija ir arī norādījusi, ka tā neparedz nekādus turpmākus lūgumus piešķirt pagarinājumus pēc minētā datuma.
ES atzīst ārkārtējās un unikālās reģionālās politiskās vides izraisītās ekonomikas problēmas, ar kurām Jordānija joprojām saskaras, tostarp bēgļu ievērojamo pieplūdumu no kaimiņvalstīm un ar to saistīto finanšu slogu, apgrūtināto tirdzniecību ar reģionālajiem partneriem, piemēram, Irāku un Sīriju, un papildu izmaksas, ko rada traucējumi tradicionālajā enerģijas piegādē no Ēģiptes un autotransporta tranzīta maršrutos caur Sīriju uz Turciju.
Attiecībā uz ES eksporta subsīdiju programmas turpināšana, visticamāk, neradīs nekādu būtisku ekonomisko ietekmi. Jordānijas daļa pasaules starptautiskajā tirdzniecībā ir ļoti maza (0,04 % 2013. gadā). Divpusējās tirdzniecības bilance starp ES un Jordāniju ir ievērojami par labu Eiropas Savienībai – ES preču eksports uz Jordāniju 2014. gadā veidoja 92 % no kopējās divpusējās preču tirdzniecības 4 miljardu EUR apmērā. Vienlaikus Jordānijas produkti nerada būtisku konkurenci ES eksportam uz trešo valstu tirgiem.
Ņemot vērā minētos apsvērumus, ES var pievienoties jau gandrīz panāktajam konsensam PTO Vispārējā padomē, atbalstot lūgumu par īpašo izņēmumu.
2016/0015 (NLE)
Priekšlikums
PADOMES LĒMUMS,
ar ko nosaka nostāju, kas ES vārdā jāieņem PTO Vispārējā padomē attiecībā uz Jordānijas lūgumu par īpašo PTO izņēmumu pārejas periodam attiecībā uz eksporta subsīdiju programmas slēgšanu
EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,
ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 207. panta 4. punkta pirmo daļu saistībā ar tā 218. panta 9. punktu,
ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,
tā kā:
(1)Marrākešas līguma par Pasaules Tirdzniecības organizācijas izveidošanu (“PTO līgums”) IX panta 3. un 4. punktā ir noteiktas procedūras, saskaņā ar kurām piemēro izņēmumus attiecībā uz Daudzpusējiem tirdzniecības nolīgumiem, kas atrodami PTO līguma 1A, 1B vai 1C pielikumā un to pielikumos.
(2)Jordānijai 2007. gada 27. jūlijā tika piešķirts pagarinājums, kas turpinājās līdz 2013. gada 31. decembrim, pakāpeniskas pārtraukšanas periodam beidzoties 2015. gada 31. decembrī, saskaņā ar pagarinājumu turpināšanas procedūrām atbilstīgi SKP nolīguma 27.4 pantam par pārejas periodu saskaņā ar SKP nolīguma 27.2. panta b) punktu attiecībā uz dažām jaunattīstības valstīm, lai slēgtu tās eksporta subsīdiju programmu, kas izpaužas kā daļējs vai pilnīgs atbrīvojums no ienākuma nodokļa par peļņu, kas gūta no konkrētiem eksporta veidiem.
(3)Saskaņā ar PTO līguma IX panta 3. punktu Jordānija iesniedza lūgumu par īpašo izņēmumu attiecībā uz tās pakāpeniskas pārtraukšanas pienākumu, kas noteikts SKP nolīguma 27.4 pantā, līdz 2018. gada 31. decembrim.
(4)Šā izņēmuma piemērošana neradītu negatīvu ietekmi uz Eiropas Savienības ekonomiku vai tirdzniecības interesēm, tajā pašā laikā sniedzot atbalstu Jordānijai tās centienos risināt ekonomikas problēmas, ar kurām tā saskaras sakarā ar sarežģīto un nestabilo politisko situāciju reģionā.
(5)Tāpēc ir lietderīgi noteikt nostāju, kas Savienības vārdā jāieņem PTO Vispārējā padomē, lai atbalstītu Jordānijas lūgumu par īpašo izņēmumu,
IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.
1. pants
Nostāja, kas Savienības vārdā ir jāieņem Pasaules tirdzniecības organizācijas Vispārējā padomē, ir atbalstīt Jordānijas lūgumu par īpašo izņēmumu, lai līdz 2018. gada 31. decembrim tiktu pagarināts pārejas periods attiecībā uz eksporta subsīdiju programmas atcelšanu saskaņā ar šā lūguma par īpašo izņēmumu noteikumiem.
Šo nostāju pauž Komisija.
2. pants
Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.
Briselē,
Padomes vārdā —
priekšsēdētājs