Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0438

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI UN EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI par fasējuma tiesiskā regulējuma piemērošanu: Direktīva 75/107/EEK, 76/211/EEK un 2007/45/EK

    COM/2016/0438 final

    Briselē, 4.7.2016

    COM(2016) 438 final

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI UN EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI

    par fasējuma tiesiskā regulējuma piemērošanu: Direktīva 75/107/EEK, 76/211/EEK un 2007/45/EK

    {SWD(2016) 219 final}


    1.IEVADS

    Šis ziņojums attiecas uz tādu trīs direktīvu novērtēšanu, kas veido fasējuma tiesisko regulējumu:

    Direktīvā 75/107/EEK 1 par pudelēm, ko izmanto kā mērtraukus, paredzēta ar "3" marķētu pudeļu brīva aprite,

    Direktīva 76/211/EEK 2 par fasētu produktu pildīšanu pēc svara vai tilpuma attiecas uz daudzumu, kas norādīts uz fasētiem produktiem, un garantē ar "e" marķētu fasētu produktu brīvu apriti, un

    ar Direktīvu 2007/45/EK 3 par fasētu produktu nominālajiem daudzumiem aizliedz dalībvalstīm pieņemt noteikumus attiecībā uz fasējumu/pudeļu izmēriem, kas nepārsniedz 10 l vai 10 kg, un nosaka obligātus ES izmērus vīnam un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. to piemēro visiem fasētajiem produktiem.

    Direktīvas 2007/45/EK 9. panta 1. punktā ir paredzēts, ka Komisija iesniedz ziņojumu Eiropas Parlamentam, Padomei un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai par direktīvas piemērošanu un rezultātiem. Tā kā minētās trīs direktīvas ir cieši saistītas, tika nolemts, ka būtu jāizmanto iespēja novērtēt šo direktīvu kā kopuma darbību un atbilstību mērķim saskaņā ar Komisijas 2014. gada Normatīvās atbilstības un izpildes (REFIT) programmu 4 .

    Direktīvas 75/107/EEK novērtējums nav nekad veikts. Direktīvas 76/211/EEK novērtējums tika veikts 2005. gadā. Pēc Direktīvas 75/106/EEK un 80/232/EEK novērtēšanas tika pieņemta Direktīva 2007/45/EK, ar kuru minētās direktīvas atcēla.

    2.TIRGUS LIELUMS

    Fasēšanas nozares apgrozījums Eiropas Savienībā tiek lēsts aptuveni EUR 170 miljardu apmērā, bet tās pievienotā vērtība – aptuveni EUR 34 miljardu apmērā. Tie ir 12 % no kopējās pievienotās vērtības, kas tiek radīta galvenajās nozarēs, kurās izmanto fasēšanu (pārtikas un dzērienu, lolojumdzīvnieku barības, ķīmisko vielu, krāsu un mēslošanas līdzekļu, mazgāšanas līdzekļu, kosmētikas un stikla pudeļu nozarēs); tas atbilst 0,3% no ES IKP. Šajās nozarēs darbojas aptuveni 300 000 uzņēmumu, no kuriem lielākā daļa ir mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) ar vidēji 17,7 darbiniekiem katrā. Šajās nozarēs uz pilnu slodzi fasēšanā ir nodarbināti aptuveni 640 000 cilvēku; tas veido aptuveni 0,3 % no ES nodarbinātības.

    3.NOVĒRTĒTĀS DIREKTĪVAS

    Šo trīs direktīvu mērķis ir nodrošināt fasētu produktu brīvu apriti, tādējādi veicinot tirgus izaugsmi un ES rūpniecības konkurētspēju. Saskaņota tirgus uzraudzība nodrošina to, ka pircēji saņem uz iepakojuma norādīto daudzumu, un tādējādi tiek uzlabota patērētāju labklājība. Ierobežojumu atcelšana attiecībā uz izmēru ir uzlabojusi patērētāju izvēli, bet izņēmums attiecībā uz noteikto ES iepakojuma izmēru vīnam un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem aizsargā MVU no pārmērīga cita izmēra pudeļu pieprasījuma, veicinot konkurenci.

    Direktīva 75/107/EEC attiecas uz mērpudelēm (alkoholiskajiem) dzērieniem. Tajā ietverta "fakultatīva saskaņošana", t. i., ražotājs var izvēlēties, vai minēto direktīvu piemērot vai ne. Direktīvā paredzēts, ka ražotāji iepriekš reģistrējas iestādēs, noteikti pienākumi attiecībā uz precizitāti un marķējumu un tirgus uzraudzības iestādēm sniegta statistiska procedūra pudeles satura pārbaudei. Ar šo direktīvu garantē tādu pudeļu brīvu apriti, kas marķētas ar "epsilona spoguļattēla" marķējumu ("3" marķējumu), un to plaši izmanto attiecībā uz stikla pudelēm un burkām.

    Direktīva 76/211/EEK attiecas uz daudzumiem, kas norādīti uz produktiem, kuri ir fasēti bez patērētāja klātbūtnes. Tajā arī ir ietverta "fakultatīva saskaņošana", jo iepakotājs/importētājs var izvēlēties, vai minēto direktīvu piemērot vai ne. Direktīvā ir noteikti pienākumi attiecībā uz precizitāti un marķējumu un tirgus uzraudzības iestādēm sniegta statistiska procedūra fasējuma satura daudzuma pārbaudei. Ar šo direktīvu garantē ar "e" marķētu fasētu produktu brīvu apriti, un to plaši izmanto attiecībā uz fasējumiem un pudelēm, ko pārdod lielveikalos un mājamatniecības preču veikalos.

    Ar Direktīvu 2007/45/EK aizliedz dalībvalstīm pieņemt noteikumus attiecībā uz fasējumu/pudeļu izmēriem, kas nepārsniedz 10 l vai 10 kg, un nosaka obligātus ES izmērus pārdotākā tilpuma vīnam un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Periods pakāpeniskai tādu valsts noteikumu piemērošanas izbeigšanai, kas attiecas uz konkrētu produktu fasējumu/pudeļu izmēriem, beidzās 2013. gadā.

    4.NOVĒRTĒJUMS

    Direktīvu darbības novērtēšanu Komisija uzticēja ārējam darbuzņēmējām, kurš sagatavoja pētījumu 5 , balstoties uz:

    intervijām ar plašu ieinteresēto personu loku (patērētāju organizācijām, nozares asociācijām un valstu iestādēm),

    sabiedrisko apspriešanu tiešsaistē,

    individuālu patērētāju, uzņēmumu un ekspertu mērķtiecīgu aptauju, un

    dokumentu izpēti.

    Novērtējumā tika izmantoti Komisijas standarta novērtēšanas kritēriji: efektivitāte, lietderīgums, saskanība, nozīmīgums un ES pievienotā vērtība.

    Saskaņā ar pievienoto Komisijas dienestu darba dokumentu 6 , kas ir izstrādāts, pamatojoties uz konsultanta novērtējumu, pašreizējo tiesisko regulējumu plaši atbalsta nozare un valstu iestādes un tas ir pieņemams patērētājiem. Direktīvas atbalsta iekšējo tirgu, jo tās, nodrošinot visaptverošu tiesisko regulējumu un pamatu administratīvajai sadarbībai, veicina konkurenci fasēšanas nozarē. Tās ir palielinājušas uzticēšanos starp tirgus uzraudzības iestādēm.

    Fakts, ka (ar "3" marķētu) mērtrauku un noteikta tilpuma (ar "e" marķēta) fasējumu izmantošana ir brīvprātīga, nozīmē to, ka uzņēmumi var izvēlēties to, kas ir vispiemērotākais viņu vajadzībām. Daudzi mazie uzņēmumi, kas ražo galvenokārt vietējam tirgum, novērtē savstarpējo atzīšanu, ko izmanto nozarēs, kurās direktīvas neizmanto.

    Fasējumu direktīvas imperatīvais raksturs garantē izvēles brīvību un ir veicinājis fasējumu izmēru dažādošanu. Noteiktie vīna un stipro alkoholisko dzērienu iepakojumu ES izmēri aizsargā MVU, kam ir ierobežota tirgus vara. Pakāpeniska valsts noteikumu piemērošanas izbeigšana nav radījusi problēmas.

    Visas dalībvalstis ir transponējušas un pilnībā īstenojušas šīs direktīvas. Īstenošanas atšķirības starp valstīm ir publiski dokumentētas. Tās attiecas uz administratīviem un ražošanas kontroles procesiem, kas saistībā ar saskaņotu produktu laišanu tirgū nesniedz atšķirīgus rezultātus.

    Novērtējums liecināja, ka visas trīs direktīvas joprojām ir aktuālas, ka tās uzskata par lietderīgām un efektīvām un par tādām, kas visām ieinteresēto personu grupām (patērētājiem, nozarei un valstu iestādēm) sniedz nozīmīgu pievienoto vērtību. Neviena no tām nerada ievērojamas administratīvas vai atbilstības nodrošināšanas izmaksas. Direktīvas tiek uztvertas kā tādas, kas veicina patērētāju tiesību aizsardzību, veicina konkurētspēju un stiprina vienoto tirgu. Tās atbilst citiem ES un valstu tiesību aktiem un papildina tos. Tāpēc šīm direktīvām ir plašs visu ieinteresēto personu grupu atbalsts. Komisija piekrīt konsultanta secinājumam, ka direktīvas atbilst mērķim un tajās nav nepieciešams veikt fundamentālas izmaiņas.

    Līdz ar šo labvēlīgo vispārējo novērtējumu, ir radušies vairāki tehniski, nozarei raksturīgi jautājumi attiecībā uz produktiem, ko pārdod pēc garuma, platības vai skaita, sauso tīrsvaru, "lielākas partijas" definīciju, noteikumiem par ražošanas ātrumu un paraugu ņemšanu, viskozo produktu masu vai tilpumu un fasēšanā izmantotiem iesaiņojamajiem materiāliem. Daži no tiem neietilpst direktīvu darbības jomā, citi joprojām nav atrisināti starptautiskā līmenī.

    5.SECINĀJUMI UN TURPMĀKĀ RĪCĪBA

    Novērtējums liecina, ka ES tiesiskais regulējums attiecībā uz fasēšanu atbilst mērķim un ka direktīvas ir efektīvas, lietderīgas, nozīmīgas, tās ir saskanīgas ar citām ES politikas jomām un tām ir ES pievienotā vērtība. Lai gan Komisija uzskata, ka nav nepieciešams ierosināt grozījumus, tā novērtējuma rezultātus apspriedīs ar ieinteresētajām personām un veiks tālākas darbības, lai uzlabotu šo direktīvu piemērošanu.

    Ņemot vērā īstenošanas atšķirības valstīs, Komisija centīsies arī veicināt labas prakses piemēru apmaiņu ieinteresēto personu starpā un norāžu izstrādi.

    Lai veicinātu tirgus uzraudzības efektivitāti, jo īpaši attiecībā uz importu, izmantojot ES finansiālo atbalstu kompetento iestāžu sanāksmēm saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 765/2008, tiks uzlabota administratīvā sadarbība direktīvu īstenošanā.

    Komisija apspriedīs ar ieinteresētajām personām jautājumus, kas radušies attiecībā uz tehniskajiem aspektiem un attiecīgajiem starptautiskajiem standartiem, un veiks nepieciešamos pasākumus, piemēram, izstrādās norādes.

    Lai veicinātu patērētāju izpratni, Komisija sniegs vairāk informācijas par "3" marķējuma un "e" marķējuma nozīmi.

    (1)

         Padomes 1974. gada 19. decembra Direktīva 75/107/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz pudelēm, ko izmanto kā mērtraukus.

    (2)

         Padomes 1976. gada 20. janvāra Direktīva 76/211/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz dažu fasētu produktu pildīšanu pēc svara vai tilpuma.

    (3)

         Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 5. septembra Direktīva 2007/45/EK, ar ko paredz noteikumus par fasētu produktu nominālajiem daudzumiem, atceļ Padomes Direktīvas 75/106/EEK un 80/232/EEK un groza Padomes Direktīvu 76/211/EEK.

    (4)

         COM(2014) 368 un SWD(2014) 192.

    (5)

    [ http://ec.europa.eu/growth/single-market/goods/building-blocks/legal-metrology/index_en.htm ].

    (6)

         [SWD 2016/219].

    Top