EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC1002(03)

Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

OV C 324, 2.10.2015, p. 33–35 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2.10.2015   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 324/33


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2015/C 324/15)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

VIENOTS DOKUMENTS

COCHINILLA DE CANARIAS

ES Nr.: ES-PDO-0005-01302 – 22.1.2015.

ACVN ( X ) AĢIN ( )

1.   Nosaukums

Cochinilla de Canarias

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Spānija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

2.12. grupa. Karmīns

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Cochinilla de Canarias (Kanāriju salu karmīns) ir dzīvnieku izcelsmes izejviela, ko iegūst Kanāriju salās, dabiskos apstākļos kaltējot Dactylopius coccus sugas bruņutu dzimtas (Coccidae) blakšu kārtas (Hemiptera) kukaiņu (kas tradicionāli pazīstams kā košenils) pieaugušas mātītes, ievācot tās no indiešu vīģes (Opuntia ficus indica) kladodijiem.

Produktam ir turpmāk norādītās īpašības.

Fizikāli ķīmiskās īpašības

Tā ir graudaina cietviela, kurā katrs grauds ir viena kukaiņu mātīte. Graudiem ir neregulāra, ovāla un segmentēta forma.

Graudu lielums ir atšķirīgs, taču to garums nekad nepārsniedz 1 cm.

Mitrums: ne vairāk kā 13 %.

Karmīnskābes saturs: vismaz 19 % sausnā.

Organoleptiskās īpašības

Produktam ir graudaina struktūra, un tas pēc taustes ir sauss.

Krāsa ir no tumši pelēkas līdz melnai, kurā saskatāmi iesarkani un bālgani toņi, ko ap graudu veido atliekas no kokvilnai līdzīgā vaska aizsargapvalka.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

Košenils pārtiek no saimniekauga (Opuntia ficus indica, ko klasificē arī kā Opuntia maxima, Opuntia tomentosa), kas Kanāriju salās tika ieviests pirms 19. gadsimta un kas tagad, ņemot vērā šā auga lauksaimniecisko nozīmi košenila audzēšanā, ir naturalizēta suga visās salās.

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā jāveic šādi ražošanas posmi:

saimniekauga kultivēšana,

kukaiņa inokulācija, attīstība un ievākšana,

produkta sijāšana, kaltēšana un sagatavošana iepakošanai.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

Produktu iepako džutas vai līdzīga – vēlams, dabisku šķiedru – materiāla maisos, kas nodrošina gaisa cirkulāciju.

Ņemot vērā karmīna īpašības, – šo dzīvnieku izcelsmes izejvielu iegūst, kukaini dabiskos apstākļos kaltējot, un tai ir izteiktas fizikāli ķīmiskas un organoleptiskas īpašības, – iepakošanai jānotiek iespējami drīz pēc kaltēšanas un sijāšanas, tāpēc galaprodukts jāiepako Kanāriju salās, konkrētāk, produkta ražošanas vietā. Tas nodrošina produkta kvalitāti, novēršot produkta fizikāli ķīmisko un organoleptisko īpašību izmaiņas.

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Produkta etiķetē jāizceļ Kopienas aizsargātā cilmes vietas nosaukuma logotips un norāde “Denominación de Origen Protegida Cochinilla de Canarias” (aizsargāts cilmes vietas nosaukums Cochinilla de Canarias).

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Karmīnu ražo Kanāriju salu arhipelāga visās septiņās salās.

Tenerifē (Tenerife), Grankanārijā (Gran Canaria), Gomerā (La Gomera), Palmā (La Palma) un Eljerro (El Hierro) karmīnu ražo piekrastes apgabalos un vidēji augstos kalnu apgabalos līdz 1 200 metriem virs jūras līmeņa. Fuerteventurā (Fuerteventura) un Lansarotē (Lanzarote) ražošanas apgabalā ietilpst visa lauksaimniecības zeme, kas atrodas līdz 600 metriem virs jūras līmeņa.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Cēloniskā saikne starp produkta kvalitāti, tā īpašībām un ģeogrāfisko vidi ir šāda:

Kanāriju salu ģeogrāfiskā atrašanās vieta.

Kanāriju salas atrodas starp 27° 37′ un 29° 25′ ziemeļu platuma un 13° 20′ un 18° 10′ rietumu garuma koordinātām. Šis ģeogrāfiskais stāvoklis rada labvēlīgus apstākļus Kanāriju salu košenila attīstībai.

Kanāriju salas atrodas apgabalā, ko ietekmē pasātu vēji, kurus rada Azoru anticiklons, kas veido temperatūras inversiju un “mākoņu jūru”, uzturot siltumnīcas efektu. Šie mitrie vēji košenila saimniekaugu apgādā ar ūdeni tieši vajadzīgajā daudzumā, lai mitrums nebūtu pārmērīgs, taču ļautu gan augam, gan kukainim attīstīties.

Mākoņi, kas rada siltumnīcas efektu, nodrošina vēsās Kanāriju straumes stabilitāti, uzturot salā maigu klimatu.

Temperatūras starpība starp gada siltākajiem un vēsākajiem mēnešiem ir mazāka par desmit grādiem, proti, no 17 °C līdz 25 °C, izņemot kalnu virsotņu apvidos. Stabilā gaisa temperatūra ir kukaiņa attīstībai labvēlīga, nodrošinot ārkārtīgi niecīgas fizikāli ķīmisko un organoleptisko īpašību variācijas, kā jau aprakstīts šīs specifikācijas 3.2. punktā.

Kanāriju salu atrašanās subtropu ģeogrāfiskajā joslā, kur ir vidēji 3 000 saulainu stundu gadā, sniedz iespēju kaltēšanu veikt dabiskos apstākļos, neizmantojot ķīmiskas vielas, bet gan tikai dabisku saules starojumu.

Kanāriju salās ir nabadzīga vulkāniskā augsne, kurai raksturīgs organisko vielu trūkums un bazalta tipa minerālelementu pārbagātība. Augsnēm ir ļoti specifiskas fizikālās un ķīmiskās īpašības, kuras nosaka to sastāvā esošie amorfie vai vāji kristalizējušies komponenti, tādi kā alumīnija silikāti un dzelzs un alumīnija oksihidroksīdi. Šie komponenti, kurus dēvē par andosoliem materiāliem, piešķir augsnei augstu porainību, zemu blīvumu, lielu ūdensietilpību un lielu spēju veidot stabilus mikroagregātus. Šajās augsnēs augošajiem saimniekaugiem ir zems ūdens saturs, un tie ir mazprasīgi attiecībā uz barības vielām, tāpēc no košenila, kas tos apdzīvo, iegūtajam karmīnam ir zems mitruma saturs (mazāks par 13 %) un augsta karmīnskābes koncentrācija (vismaz 19 % sausnā).

Kanāriju salu karmīna jeb Cochinilla de Canarias īpašības nosaka arī cilvēciskais faktors.

Atšķirībā no karmīna ražošanas citos reģionos Kanāriju salās tiek kultivēts tikai viens saimniekaugs (Opuntia ficus indica) un viens kukaiņu veids (Dactylopius coccus). Gan saimniekaugs, gan kukaiņi ir teicami pielāgojušies šim ģeogrāfiskajam apgabalam.

Visus ražošanas posmus, sākot no kaktusu stādīšanas un parazītu kultivēšanas līdz kukaiņu ievākšanai un kaltēšanai, veic ar rokām, izmantojot amatnieciskas metodes. Tādējādi ir izveidojušies tehniskie paņēmieni un zinātība, kas pārmantota no paaudzes paaudzē, kā arī radušies ar šo darbību saistīti specifiski termini, piemēram, “rengues”, “cuchara”, “milana”, “grano” u. c.

Tādējādi var secināt, ka dabas un vēstures faktoru mijiedarbība saista produktu Cochinilla de Canarias ar tā ģeogrāfisko apgabalu un ražotāju tradīcijām un paražām, piešķirot produktam tā specifiskās īpašības.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(Regulas (ES) Nr. 1151/2012 6. panta 1. punkta otrā daļa)

http://www.gobiernodecanarias.org/agricultura/icca/Doc/Productos_calidad/PLIEGO_DE_CONDICIONES_DOP_COCHINILLA_DE_CANARIAS.pdf


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.


Top