Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(40)

    Ziņojums par Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras 2013. finanšu gada pārskatiem un Aģentūras atbilde

    OV C 442, 10.12.2014, p. 340–350 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.12.2014   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 442/340


    ZIŅOJUMS

    par Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras 2013. finanšu gada pārskatiem un Aģentūras atbilde

    (2014/C 442/40)

    IEVADS

    1.

    Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūru (turpmāk tekstā – “Aģentūra”, arī “EU-OSHA”), kura atrodas Bilbao, izveidoja ar Padomes Regulu (EK) Nr. 2062/94 (1). Aģentūras uzdevums ir vākt un izplatīt informāciju par dalībvalstu un Savienības prioritātēm attiecībā uz drošību un veselības aizsardzību darbā, kā arī atbalstīt tās dalībvalstu un Savienības organizācijas, kas ir iesaistītas politikas izstrādē un ieviešanā, un sniegt informāciju par profilakses pasākumiem (2).

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

    2.

    Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskās revīzijas procedūras, darījumu tiešās pārbaudes un Aģentūras pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi (atbilstīgos gadījumos) un vadības apliecinājumu analīze.

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

    3.

    Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 287. pantu Palāta revidēja

    a)

    Aģentūras gada pārskatus, kuri ietver finanšu pārskatus (3) un budžeta izpildes pārskatus (4) par 2013. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu, un

    b)

    šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

    Vadības atbildība

    4.

    Vadība ir atbildīga par Aģentūras gada pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī par pakārtoto darījumu likumību un pareizību (5).

    a)

    Vadības atbildība saistībā ar Aģentūras gada pārskatiem ietver tādas iekšējās kontroles sistēmas izveidi, ieviešanu un uzturēšanu, kas ļautu sagatavot un patiesi izklāstīt finanšu pārskatus, kuros krāpšanas vai kļūdas dēļ nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas; izraudzīties un izmantot piemērotas grāmatvedības metodes, pamatojoties uz grāmatvedības noteikumiem, ko pieņēmis Komisijas galvenais grāmatvedis (6); veikt konkrētajiem apstākļiem atbilstošas grāmatvedības aplēses. Direktors apstiprina Aģentūras gada pārskatus pēc tam, kad Aģentūras grāmatvedis tos ir sagatavojis, izmantojot visu pieejamo informāciju, un tiem pievienojis paskaidrojumu, kurā cita starpā ir apliecinājis pamatotu pārliecību par to, ka pārskati visos būtiskajos aspektos sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par Aģentūras finanšu stāvokli.

    b)

    Vadības atbildība saistībā ar pakārtoto darījumu likumību un pareizību un atbilstību pareizas finanšu pārvaldības principam nozīmē izveidot, ieviest un uzturēt efektīvu un lietderīgu iekšējās kontroles sistēmu, ietverot pienācīgu pārraudzību un piemērotus pasākumus pārkāpumu un krāpšanas novēršanai, kā arī, ja vajadzīgs, tiesvedību nepareizi izmaksāto vai izlietoto līdzekļu atgūšanai.

    Revidenta atbildība

    5.

    Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, Eiropas Parlamentam un Padomei (7) sagatavot deklarāciju par gada pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Palāta veic revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) starptautiskajiem revīzijas standartiem un ētikas kodeksiem un INTOSAI starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka Aģentūras gada pārskatos nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas un ka tiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

    6.

    Revīzija ietver procedūras, ar kurām iegūst revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Izraudzītās procedūras ir atkarīgas no revidenta profesionālā sprieduma, kurš balstās uz novērtējumu par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos ir sniegtas būtiski nepareizas ziņas vai ka saistībā ar pakārtotajiem darījumiem ir būtiski pārkāpts Eiropas Savienības juridiskais regulējums. Novērtējot minēto risku, revidents ņem vērā iekšējās kontroles mehānismus, kuri attiecas uz pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī pārraudzības un kontroles sistēmas, kuras ieviestas pakārtoto darījumu likumības un pareizības nodrošināšanai, un pēc tam izstrādā konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

    7.

    Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu tās ticamības deklarāciju.

    Atzinums par pārskatu ticamību

    8.

    Palāta uzskata, ka Aģentūras gada pārskati visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Aģentūras finanšu stāvokli 2013. gada 31. decembrī, kā arī darbības rezultātus un naudas plūsmas minētajā datumā noslēgtajā gadā, kā to nosaka Aģentūras finanšu noteikumi un Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi.

    Atzinums par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    9.

    Palāta uzskata, ka 2013. gada 31. decembrī slēgtā gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

    10.

    Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas sniegtajiem atzinumiem.

    KOMENTĀRI PAR BUDŽETA PĀRVALDĪBU

    11.

    Kopējais to apropriāciju līmenis, par kurām bija uzņemtas saistības, bija 99 % (2012. gadā –95 %). Uz 2014. gadu pārnesto uzņemto saistību apropriāciju līmenis tomēr bija augsts –6 01  426 EUR (30 %) II sadaļā “Administratīvie izdevumi” un 3 6 93  549 EUR (46 %) III sadaļā “Pamatdarbības izdevumi”.

    12.

    Pārnesumus II sadaļā veica tāpēc, ka saistībā ar Aģentūras pārcelšanos uz jaunām telpām gada beigās, kā plānots, iepirka preces un pakalpojumus un atjaunoja ikgadējos IT līgumus. III sadaļā plānoto pārnesumu augstais līmenis skaidrojams galvenokārt ar 2013. gadā sākto lielo projektu (piemēram, Eiropas uzņēmumu apsekojums par jauniem un nākotnes riska veidiem jeb ESENER II) daudzgadu raksturu.

    IEPRIEKŠĒJOS GADOS FORMULĒTO KOMENTĀRU PĒCPĀRBAUDE

    13.

    Pārskats par koriģējošiem pasākumiem, kas veikti saistībā ar Palātas komentāriem, kuri formulēti iepriekšējos gados, ir izklāstīts I pielikumā.

    Šo ziņojumu 2014. gada 1. jūlija sēdē Luksemburgā pieņēma Revīzijas palātas IV apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Milan Martin CVIKL.

    Revīzijas palātas vārdā –

    priekšsēdētājs

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  OV L 216, 20.8.1994., 1. lpp. Regulā jaunākie grozījumi izdarīti ar Padomes Regulu (EK) Nr. 1112/2005 (OV L 184, 15.7.2005., 5. lpp.).

    (2)  Aģentūras kompetence un darbības ir apkopotas II pielikumā, kas pievienots šim ziņojumam informācijai.

    (3)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, pārskats par saimnieciskās darbības rezultātu, naudas plūsmas tabula, tīro aktīvu izmaiņu pārskats un kopsavilkums par svarīgākajām grāmatvedības metodēm un citi paskaidrojumi.

    (4)  Tajos ietilpst budžeta izlietojuma pārskats un budžeta izlietojuma pārskata pielikums.

    (5)  Komisijas Deleģētās regulas (ES) Nr. 1271/2013 39. un 50. pants (OV L 328, 7.12.2013., 42. lpp.).

    (6)  Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi balstās uz Starptautiskās Grāmatvežu federācijas pieņemtajiem starptautiskajiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem (IPSAS) vai, ja nepieciešams, uz Starptautisko grāmatvedības standartu padomes izdotajiem starptautiskajiem grāmatvedības standartiem (IAS)/starptautiskajiem finanšu pārskatu sagatavošanas standartiem (IFRS).

    (7)  Regulas (ES) Nr. 1271/2013 107. pants.


    I PIELIKUMS

    Iepriekšējos gados formulēto komentāru pēcpārbaude

    Gads

    Palātas komentārs

    Koriģējošā pasākuma statuss

    (Ieviests/ieviešana ir sākta/ieviešana nav sākta/neattiecas)

    2011

    Augstais anulēto apropriāciju līmenis norāda, ka Aģentūrai ir grūtības īstenot tās gada darba programmā paredzētās darbības un ievērot budžeta gada pārskata principu.

    Ieviests

    2011

    Pretstatā abām pārējām Spānijā izvietotajām Eiropas aģentūrām (Iekšējā tirgus saskaņošanas birojs Alikantē un Eiropas Zivsaimniecības kontroles aģentūra Vigo) nav noslēgts mītnes nolīgums.

    Ieviests

    2012

    Aģentūras budžets 2012. gadā bija 15,3 miljoni EUR, no kuriem 3,2 miljonus EUR (22 %) pārnesa uz 2013. gadu. Apropriāciju, par kurām uzņemtas saistības, pārnesumu līmenis ir augsts II sadaļā (“Infrastruktūra”) – 36 % – un III sadaļā (“Pamatdarbības izdevumi”) – 33 %. Attiecībā uz II sadaļu, to galvenokārt izraisīja ikgadējo IT līgumu atjaunošana, ko noslēdza 2012. gada ceturtajā ceturksnī atbilstoši plānotajam. Augstā pārnesumu līmeņa III sadaļā iemesli bija gan galveno projektu daudzgadu raksturs, gan arī kavējumi, piešķirot atsevišķus līgumus. Kavējumi galvenokārt radās iepirkuma procedūru decentralizētās organizācijas dēļ, kas neļauj efektīvi uzraudzīt iepirkuma plāna īstenošanu.

    Ieviešana ir sākta

    2012

    Anulēto apropriāciju līmenis I sadaļā 2012. gadā bija augsts un sasniedza 9,5 % (0,5 miljonus EUR), un tā galvenais iemesls bija iesaldētās darbā pieņemšanas procedūras un paredzamais algu kāpums, kas līdz šim vēl nav izmaksāts.

    Ieviests


    II PIELIKUMS

    Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra (Bilbao)

    Kompetence un darbības

    Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

    (Līguma par Eiropas Savienības darbību 151. un 153. pants)

    151. pants

    Savienība un dalībvalstis (..) par saviem mērķiem izvirza nodarbinātības veicināšanu, dzīves un darba apstākļu uzlabošanu nolūkā tos saskaņot, turpinot ieviest uzlabojumus, kā arī pienācīgu sociālo aizsardzību, dialogu starp darba devējiem un darba ņēmējiem, cilvēkresursu attīstību, kas vērsta uz pastāvīgi augstas nodarbinātības uzturēšanu un cīņu pret sociālo atstumtību.

    153. pants

    Lai sasniegtu 151. pantā izvirzītos mērķus, Savienība atbalsta un papildina dalībvalstu darbības šādās jomās:

    a)

    uzlabojumi, jo īpaši darba vidē, lai aizsargātu darba ņēmēju veselību un drošību;

    b)

    darba apstākļi;

    (…)

    e)

    darba ņēmēju informēšana un apspriešanās ar tiem;

    (…)

    h)

    no darba tirgus atstumtu personu integrācija, neskarot 166. pantu;

    i)

    vīriešu un sieviešu vienlīdzība attiecībā uz iespējām darba tirgū un attieksmi darbā;

    j)

    sociālās atstumtības izskaušana;

    (…).

    Aģentūras kompetence

    (Padomes Regula (EK) Nr. 2062/94)

    Mērķi

    Lai uzlabotu darba vidi attiecībā uz darba ņēmēju veselības un drošības aizsardzību, kā noteikts Līgumā un turpmākajos stratēģijas dokumentos un rīcības programmās, kas attiecas uz veselības aizsardzību un drošību darbvietā, Aģentūras mērķis ir nodrošināt Savienības iestādes, dalībvalstis, sociālos partnerus un šajā jomā iesaistītos ar tehnisko, zinātnisko un ekonomisko informāciju, kas izmantojama drošības un veselības aizsardzībai darbā (2. pants).

    Uzdevumi

    Vākt, analizēt un izplatīt informāciju par valstu un Savienības prioritātēm un zinātnisko izpēti.

    Veicināt sadarbību un informācijas apmaiņu, ietverot informāciju par mācību programmām.

    Nodrošināt Savienības iestādes un dalībvalstis ar informāciju, kas tām vajadzīga, lai izstrādātu un ieviestu politiku, jo īpaši attiecībā uz ietekmi uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.

    Sniegt informāciju par profilakses pasākumiem.

    Dot ieguldījumu stratēģiju un Savienības rīcības programmu attīstībā.

    Izveidot tīklu, kas aptver valstu kontaktpunktus.

    Pārvaldība

    Valde

    Viens pārstāvis no katras dalībvalsts valdības

    Viens pārstāvis no katras dalībvalsts darba devēju organizācijas

    Viens pārstāvis no katras dalībvalsts darba ņēmēju organizācijas

    Trīs pārstāvji no Komisijas

    Pirmo trīs kategoriju locekļus un to aizstājējus ieceļ no Darba drošības un veselības aizsardzības padomdevējas komitejas locekļu un to aizstājēju vidus.

    Birojs

    Valdes priekšsēdētājs un trīs priekšsēdētāja vietnieki

    Viens koordinators no katras no trim interešu grupām

    Vēl pa vienam pārstāvim no katras grupas un Komisijas

    Direktoru

    ieceļ Valde, pamatojoties uz Komisijas izveidotu kandidātu sarakstu.

    Komitejas

    Obligātas apspriešanās ar Eiropas Komisiju un Darba drošības un veselības aizsardzības padomdevēju komiteju par darba programmu un budžetu.

    Ārējā revīzija

    Eiropas Revīzijas palāta

    Budžeta izpildes apstiprinātājiestāde

    Eiropas Parlaments pēc Padomes ieteikuma

    Aģentūrai pieejamie resursi 2013. gadā (2012. g.)

    Budžets

    17,5 (16,9) miljoni EUR, no tiem:

    Savienības subsīdija, Nodarbinātības ĢD: 86,3 % (89,0 %)

    Cita Savienības subsīdija, Nodarbinātības ĢD: 9,4 % (5,9 %)

    Cita Savienības subsīdija, Paplašināšanās ĢD: 3,2 % (3,9 %)

    Citi avoti: 1,0 % (1,2 %)

    Darbinieku skaits 2013. gada 31. decembrī

    44 (44) amata vietas štatu sarakstā, no kurām aizpildītas 42 (42)

    Pārējie darbinieki:

    norīkotie valstu eksperti: 0 (0)

    līgumdarbinieki: 24 (24)

    vietējie darbinieki: 1 (1)

    Kopējais darbinieku skaits: 67 (67)

    Norīkoti šādu pienākumu veikšanai:

    pamatdarbībām: 48 (48)

    administrācijā: 10 (10)

    dažādiem uzdevumiem: 9 (9)

    Produkti un pakalpojumi 2013. gadā

    (Informācijas vākšana un analizēšana)

    PROFILAKSE UN PĒTNIECĪBA

    Īpašais mērķis Nr. 1. Radīt pamatu, lai noteiktu prioritātes pētniecībai un pasākumiem darba drošības un veselības aizsardzības (DDV) jomā, veicot plaša mēroga prognožu izpēti, kurā uzrauga un identificē tendences, kā arī paredz jaunus un nākotnes DDV riskus.

    Sakarā ar ES “zaļo nedēļu” un ar tīmeklī bāzētas ievadinformācijas (web teaser) palīdzību Aģentūra 3. jūnijā publicēja un popularizēja divas e-faktu lapas līdz ar diviem apdraudējuma noteikšanas kontrolsarakstiem par DDV ekoloģisku ēku būvniecībā un par DDV un maza apjoma saules enerģijas iekārtām; šie materiāli ir pieejami vienotajā kontaktpunktā par DDV saistībā ar videi saudzīgām darbvietām, kuras radītas gada sākumā. Kopsavilkuma ziņojuma “Prognozes par jauniem un nākotnes DDV riskiem, kas saistīti ar jaunajām tehnoloģijām videi draudzīgās darbvietās” vācu, spāņu, itāļu un poļu valodas versijas tika publicētas jūnija sākumā. Franču valodas versija tika publicēta oktobra sākumā.

    12.–13. novembrī notika prognozēm veltīts darbseminārs ar kontaktpunktu piedalīšanos; tā mērķis bija izplatīt scenārijus un prognozes, demonstrēt un veicināt scenāriju piemērošanu lēmumu pieņemšanas procesā, kā arī sekmēt prognožu nozīmi politikas jomā saistībā ar videi draudzīgām darbvietām.

    Tika saņemts ziņojuma projekts par jaunāko sasniegumu pārskatu saistībā ar pašreizējām un gaidāmajām problēmām veselības aprūpes nozarē, tostarp sociālajā aprūpē un mājaprūpē.

    Īpašais mērķis Nr. 2. Dot ieguldījumu mērķtiecīgākam pētniecības un profilakses darbam, pārskatot un analizējot pētniecības rezultātus par riska faktoriem un tiešajiem rezultātiem veselības jomā

    Pēc tematiskā centra 2012. gadā rīkotā semināra tika saņemts projekts ziņojumam par saslimšanu ar vēzi arodekspozīcijas rezultātā un vēža riska faktoriem.

    Trīs e-faktu lapas par DDV un nanomateriāliem (Rīki nanomateriālu pārvaldībai darba vietās un profilakse; Nanomateriāli veselības nozarē, DDV riski un profilakse; Nanomateriāli un uzturēšana: DDV riski un profilakse) tika publicētas un reklamētas 24. jūnijā līdz ar jaunu vienoto ieejpunktu par nanomateriālu pārvaldību darba vietā. No šejienes iegūstami visi Aģentūras informatīvie materiāli par DDV un nanomateriāliem.

    Tika publicēts ziņojums “Sieviete darba vietā”. Tajā ietverts pārskats par tendencēm sieviešu nodarbinātībā un to (tostarp jaunāko tendenču) ietekmi uz sieviešu DDV, DDV statistika, saslimšana ar vēzi arodekspozīcijas rezultātā (tostarp saikne starp darbu maiņās un krūts vēzi), muskuļu un skeleta problēmas un stress, vardarbība un uzmākšanās pakalpojumu nozares profesijās, turklāt ziņojumā aplūkoti arī pašreizējie pētījumi par neoficiālā darbā nodarbinātu sieviešu DDV, kā arī par sieviešu invaliditāti un rehabilitāciju darba vietā. Ziņojumā sniegti atlasīti piemēri, kā trijās dalībvalstīs dzimumu līdztiesības aspekti tiek integrēti DDV, un ir paredzēts, ka šis ziņojums papildinās Aģentūras gadījumu izpētes ziņojumu par jaunākajām politikas jomas iniciatīvām, kuru publicēs 2014. gadā.

    Īpašais mērķis Nr. 3. Atbalstīt DDV pētniecības un darbības prioritāšu noteikšanu, sniedzot vēsturiskos un aktuālos datos pamatotu pārskatu par vispārēju darba drošību un veselības aizsardzību Eiropā.

    Projekta “Nepietiekamas darba drošības un veselības aprūpes (DDV) izraisīto makrolīmeņa izmaksu aplēse” galīgais ziņojums tika iesniegts septembrī. Projekta mērķis ir izvērtēt dažādas metodes, kuras izmanto, lai aplēstu, cik lielas izmaksas sabiedrībai rada nepietiekama vai slikta DDV, un izprast, kāds ir dažādo aplēšu loģiskais pamatojums, kā arī gūt labāku priekšstatu par nepietiekamas DDV ietekmi uz tautsaimniecību. Projekts ir paredzēts, lai ar sniegtās informācijas palīdzību atbalstītu politikas veidotājus Eiropas un dalībvalstu līmenī, radītu pienācīgu pamatu debatēm par galvenajām ar šo jautājumu saistītajām problēmām, kā arī lai veicinātu un sekmētu turpmākos pētījumus.

    Īpašais mērķis Nr. 4. Rosināt diskusiju par observatorijas atklājumiem un uzsvērt to būtiskumu, apspriežoties un sadarbojoties ar mērķa grupām un saņēmējiem.

    Aģentūra iepazīstināja ar savu pieeju nākotnē iespējamo risku un arodslimību problēmu risināšanā COST Modernet sanāksmē Parīzē 16. oktobrī. Diseldorfā 6. novembrī A+A konferencē tika kopīgi sarīkots darbseminārs, kurā piedalījās Aģentūra un Vācijas Ceļu satiksmes drošības padome.

    Īpašais mērķis Nr. 5. Palīdzēt politikas veidotājiem un DDV informācijas avotiem labāk atbalstīt uzņēmumus, izmantojot apsekojumus, kas ļauj iegūt reāllaika informāciju par DDV pārvaldību un būtiskiem DDV riskiem nākotnē.

    Tika sagatavotas publicēšanai galīgās redakcijas visiem ziņojumu projektiem (kopsavilkuma pārskata ziņojums, valsts pārskata ziņojums un būtisko konstatējumu ziņojums), kas attiecās uz Eiropas apsekojuma par jauniem un nākotnes riska veidiem (ESENER) kvalitātes pēctesta rezultātiem.

    Septembrī tika publicēts ziņojums “Darba drošības un veselības prakses noteicošo faktoru analīze atlasītās ES dalībvalstīs” (ziņojums un kopsavilkums vairākās valodās).

    Gatavošanās ESENER–2 noritēja saskaņā ar plānu, tostarp tika veikti izzinoši sagatavošanās testi. 2014. gadā ir plānoti pētījumi uz vietas, to pirmos rezultātus saņems 2014. gada beigās, bet pirmās publikācijas ir paredzētas 2015. gada sākumā.

    Īpašais mērķis Nr. 6. Censties panākt vienprātību jautājumos par DDV pētniecības prioritātēm, kā arī rosināt valstu DDV pētniecības institūtus noteikt kopīgas prioritātes, apmainīties ar rezultātiem un sekmēt DDV prasību iekļaušanu pētniecības programmās.

    Ziņojums par DDV pētniecības prioritātēm ES no 2013. līdz 2020. gadam, tostarp ar atsauksmēm no kontaktpunktiem un semināra dalībniekiem, tika publicēts tiešsaistē un reklamēts jūnijā. Papildus ziņojuma publikācijai 9.–10. oktobrī tika sarīkots augsta līmeņa seminārs, lai apspriestu un apstiprinātu ziņojumā noteiktās prioritātes un veidus, kā sekmēt pētniecības koordinēšanu DDV jomā. Seminārs pulcēja pārstāvjus no pētniecību finansējošām struktūrām, pētniecības institūtiem un politikas veidotājus Eiropas un dalībvalstu līmenī.

    INFORMĀCIJA PAR DARBA VIDI. APMAIŅA AR ZINĀŠANĀM PAR LABU PRAKSI DARBA VIETĀ

    Īpašais mērķis Nr. 1. Izveidot lietderīgus, praktiskus, augstas kvalitātes informatīvus materiālus Veselīgas darba vietas kampaņu atbalstam.

    Veselīgas darba vietas kampaņa 2012.–2013. g.: “Kopīgs darbs riska novēršanā”

    Noslēguma pasākums 11.–12. novembrī notika līdz ar minētās kampaņas ietvaros notikušo augstākā līmeņa sanāksmi par tēmu “Kopīgs darbs riska novēršanā”. Daļa no noslēguma pasākuma bija trīs paralēli darbsemināri, kas bija veltīti labākās prakses apbalvošanai, kampaņā iesaistīto partneru salīdzinošās novērtēšanas sistēmai un 2012.–2013. gadā īstenotās veselīgas darba vietas kampaņas aspektiem.

    Veselīgas darba vietas kampaņa 2014.–2015. g.: “Veselīgas darba vietas palīdz pārvarēt stresu”.

    Līgumslēdzējs iesniedza pirmo starpposma ziņojumu “Stress un psihosociālā riska pārvaldība – pārnesamas lietojumprogrammas mikrouzņēmumiem un mazajiem uzņēmumiem”. Saskaņā ar prasīto ziņojumā bija izklāstītas lietojumprogrammas galvenās sadaļas, kā arī saprašanās memorands, kurā aprakstīti tehniskie aspekti.

    Aģentūra pašlaik izskata ziņojuma “Stresa un psihosociālā riska izmaksas darba vietā” galīgo projektu un gatavo tā galīgo redakciju.

    Tika iesniegts galīgais projekts Aģentūras un Eiropas Dzīves un darba apstākļu uzlabošanas fonda kopējam ziņojumam par psihosociālajiem riskiem.

    Īpašais mērķis Nr. 2. Stiprināt profilakses pasākumus, sniedzot noderīgu un praktisku informāciju par labu praksi saistībā ar prioritārajām nozarēm un tēmām.

    Projekta “Drošāks un veselīgāks darbs jebkurā vecumā – darba drošība un veselība novecojoša darbaspēka kontekstā” mērķis ir novērtēt darba drošības un veselības sistēmām izvirzītās prasības, lai ņemtu vērā novecojoša darbaspēka īpatnības un nodrošinātu labākus profilakses pasākumus visiem strādājošajiem visā darba dzīves laikā.

    Līgumu parakstīja jūnijā, un pirmā sanāksme notika 10. jūnijā Briselē. Pēc sanāksmes līgumslēdzējs sagatavoja sākuma ziņojumu un pārskatīja visa projekta laika grafiku. Jūlija beigās tika saņemts pirmais progresa ziņojums, oktobra sākumā līgumslēdzējs iesniedza starpposma sarakstus par valstīm un garu sarakstu ar labas prakses piemēru uzskaitījumu. Eiropas Parlamentā 2. decembrī notika pusi dienas ilga sanāksme par projekta virzību.

    Tika publicēta e-faktu lapa par bīstamām vielām un par sekmīgu saziņu darba vietā; tā papildināja 2012. gadā sagatavotos materiālus (izglītojoši materiāli, kuru centrālais tēls ir [animācijas filmu varonis] Napo, biežāk uzdotie jautājumi, prezentācijas PowerPoint formātā, kā arī tīmekļa vietnes sadaļas, kas veltītas REACH (ķimikāliju reģistrēšana, vērtēšana, licencēšana un ierobežošana) un CLP (vielu un maisījumu klasificēšana, marķēšana un iepakošana), un saites uz DDV). Lapā ir piedāvāti padomi, kā darba vietā sniegt informāciju par bīstamām vielām, cita starpā izmantojot drošības datu lapas, un norādes uz avotiem, kur iegūstama plašāka informācija.

    Rezultātus, ko kontaktpunkti ieguva, 2012. gadā veicot apsekojumu par valstu iniciatīvām saistībā ar sadarbību starp valstu REACH un DDV iestādēm, darīja pieejamus Vecāko darba inspektoru komitejas (SLIC) Chemex grupai, lai tā varētu izstrādāt savas darba inspekcijas vadlīnijas par saikni starp REACH un DDV.

    Īpašais mērķis Nr. 3. Atbalstīt profilakses pasākumus, nodrošinot sagatavoto informatīvo materiālu aktualitāti.

    Atbilstoši līgumam ar tematisko centru tīmekļa vietnes juridiskā sadaļa tiek pastāvīgi atjaunināta. Jaunākā informācija attiecas uz Direktīvu 2013/35/ES (elektromagnētiskie lauki).

    Īpašais mērķis Nr. 4. Uzlabot riska novērtējumu izmantošanu un kvalitāti mikrouzņēmumos un mazos uzņēmumos (1-49 darbinieki), rīkojot informatīvus pasākumus par riska novērtējumu nepieciešamību un veidu, kādā to darīt.

    Aģentūra turpināja pilnveidot projektu “Tiešsaistes interaktīvais riska novērtēšanas līdzeklis (OiRA)” gan ES, gan dalībvalstu līmenī. Programmatūras pamatizstrāde 2013. gadā tuvojās nobeigumam, un, lai labāk apmierinātu OiRA partneru konkrētās vajadzības, tika pilnveidotas dažas funkcijas. Plaši pārņemot instrumentus gan valstu līmenī, gan līdzdarbojoties nozaru sociālo dialogu komitejās ES līmenī, Aģentūra aktīvi popularizēja un attīstīja OiRA kopienu.

    Sadarbība un koordinēšana

    Turpmāk pilnveidots kontaktpunktu tīkls, Aģentūras pārvaldība un sakari ar Eiropas un starptautiskām organizācijām.

    Īstenots projekts “Iestāžu darbības uzlabošana kandidātvalstīs un potenciālajās kandidātvalstīs” (īpaši atvēlēti līdzekļi).

    Plānošana un novērtējuma koordinēšana.

    KOMUNIKĀCIJA, KAMPAŅU RĪKOŠANA UN VEICINĀŠANA

    Īpašais mērķis Nr. 1. Paaugstināt galveno mērķgrupu izpratni par to, cik svarīga ir sadarbība riska novēršanā, izmantojot decentralizētu Eiropas līmeņa kampaņu.

    2013. gadā Aģentūra īstenoja pasākumus, kas paredzēti 2012.–2013. gada veselīgai darba vietai veltītās kampaņas “Kopīgs darbs riska novēršanā” otrajā gadā.

    Galvenos kampaņas pasākumus rīkoja sadarbībā ar attiecīgajām ES prezidējošām valstīm, tostarp Eiropas Labas prakses balvu pasniegšanas ceremoniju un veselīgas darba vietas jautājumiem veltīto augstākā līmeņa sanāksmi.

    Ar kampaņu saistītie preses, mediju un sabiedrisko attiecību pasākumi notika ES un dalībvalstu līmenī. Aģentūra turpināja atbalstīt dalībvalstu kontaktpunktu sadarbības tīklu, ieviešot Eiropas kampaņas atbalsta programmu (ECAP), tostarp nodrošinot semināru, konferenču, mediju akciju un kampaņu reklāmas materiālus 24 valodās.

    Kampaņas partnerības programma, kurā aktīvi iekļāvās partneri, organizējot sanāksmes un sagatavojot reklāmas materiālus, piešķīra kampaņai plašāku dimensiju, bet iespēja tiešsaistē piekļūt DDV kampaņas rīkkopai sniedza praktiskus ieteikumus un padomus ikvienam, kas vēlējās īstenot DDV izpratnes veicināšanas kampaņu.

    Sagatavošanās pasākumi veselīgas darba vietas 2014.–2015. gada kampaņai ietvēra kampaņas plāna, zīmola un galveno reklāmas materiālu izstrādi (tostarp kārtējo filmu par Napo).

    Ir sācies darbs pie veselīgas darba vietas 2012.–2013. gada kampaņas neatkarīga ārēja novērtējuma.

    Īpašais mērķis Nr. 2. Nodrošināt, lai Aģentūra līdz ar tās tīmekļa vietni būtu pirmais atsauces punkts informācijas iegūšanai par DDV, kas ar piemērotu komunikācijas rīku un kanālu palīdzību sasniedz izraudzītās mērķgrupas.

    Tika īstenotas pētniecības un attīstības darbības, lai atbalstītu Aģentūras jaunās tiešsaistes stratēģijas ieviešanu un 2014. gadā pārstrādātu Aģentūras profilu tīmeklī. Vienlaikus Aģentūra sagatavoja un publicēja tiešsaistē materiālus, kā arī pilnveidoja reklāmu tiešsaistē un pastiprināja savu klātbūtni sociālajos medijos.

    Pārskata gadā notika izpratnes veicināšanas un komunikāciju partnerības darbības, cita starpā tika nostiprinātas attiecības ar Eiropas Uzņēmumu tīklu.

    Saskaņā ar 2013. gada publikāciju programmu Aģentūra publicēja virkni materiālu vairākās ES oficiālajās valodās.

    Tika pilnveidota gan tiešsaistes interaktīvā riska novērtēšanas līdzekļa (OiRA), gan veselīgas darba vietas kampaņas vietnes un lietojumprogrammas.

    Īpašais mērķis Nr. 3. Efektīvi reklamēt Aģentūras informāciju paredzētajām mērķgrupām, izmantojot plašsaziņas līdzekļus un sabiedrisko attiecību darbības, kā arī pasākumus un izstādes.

    Tika īstenots plašs preses un sabiedrisko attiecību pasākumu klāsts, ietverot jaunāko ziņu relīzes, rakstus presē un preses konferences, lai cita starpā reklamētu 3. viedokļu aptauju par DDV jautājumiem, prognožu projektu un videi draudzīgām darba vietām, CLP regulu, ESENER sekundārās analīzes un DDV informācijas projekta makroekonomiskām izmaksām un publikācijas par kancerogēnām vielām.

    Tika veiksmīgi ieviesta mācībām izmantojamā Napo tiešsaistes rīkkopas izplatīšanas stratēģija. Tika pilnveidota reklamēšanas un autoru piesaistīšanas stratēģija saistībā ar OSHwiki un reklamēšanas un attīstītāju piesaistīšanas stratēģija saistībā ar tiešsaistes interaktīvā riska novērtēšanas līdzekli.

    Prezentācijas un aktīva līdzdalība atsevišķās Eiropas un starptautiska mēroga konferencēs un izstādēs, kurās uzstājās Aģentūras pārstāvji un/vai kurās tika sagatavoti Aģentūras stendi un/vai kurām tika nosūtīti Aģentūras sagatavotie materiāli.

    Lai sasniegtu mērķauditoriju, Aģentūra publicēja vispārējo ziņojumu par 2012. gadu un citus materiālus (ziņojumus, faktu lapas, Napo filmu ierakstus DVD formātā utt.), un reklāmai paredzēti materiāli tika izplatīti Eiropā un aiz tās robežām.

    Lai iekļautu ar DDV saistītos jautājumus Padomes prezidējošās valsts darba kārtībā, Aģentūra organizēja kopīgus pasākumus ar ES Padomes prezidējošām valstīm (Īriju un Lietuvu).

    Avots: Pielikumu ir sagatavojusi Aģentūra.


    AĢENTŪRAS ATBILDE

    Aģentūra apstiprina Revīzijas palātas paziņotos vērienīgās pārnešanas iemeslus.


    Top