Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(07)

    Ziņojums par Kopienas Augu šķirņu biroja 2013. finanšu gada pārskatiem un Biroja atbilde

    OV C 442, 10.12.2014, p. 61–66 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.12.2014   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 442/61


    ZIŅOJUMS

    par Kopienas Augu šķirņu biroja 2013. finanšu gada pārskatiem un Biroja atbilde

    (2014/C 442/07)

    IEVADS

    1.

    Kopienas Augu šķirņu biroju (turpmāk tekstā – “Birojs”, arī “CPVO”), kurš atrodas Anžē, izveidoja ar Padomes Regulu (EK) Nr. 2100/94 (1). Tā galvenais uzdevums ir reģistrēt un izskatīt pieteikumus piešķirt Savienības aizsardzību rūpnieciskā īpašuma tiesībām, kas attiecas uz augu šķirnēm, un nodrošināt, lai kompetentās iestādes dalībvalstīs veiktu tehniskās pārbaudes (2).

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

    2.

    Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskās revīzijas procedūras, darījumu tiešās pārbaudes un Biroja pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi (atbilstīgos gadījumos) un vadības apliecinājumu analīze.

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

    3.

    Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 287. pantu Palāta revidēja:

    a)

    Biroja gada pārskatus, kuri ietver finanšu pārskatus (3) un budžeta izpildes pārskatus (4) par 2013. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu; un

    b)

    šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

    Vadības atbildība

    4.

    Vadība ir atbildīga par Biroja gada pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī par pakārtoto darījumu likumību un pareizību (5).

    a)

    Vadības atbildība saistībā ar Biroja gada pārskatiem ietver tādas iekšējās kontroles sistēmas izveidi, ieviešanu un uzturēšanu, kas ļautu sagatavot un patiesi izklāstīt finanšu pārskatus, kuros krāpšanas vai kļūdas dēļ nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas; izraudzīties un izmantot piemērotas grāmatvedības metodes, pamatojoties uz grāmatvedības noteikumiem, ko pieņēmis Komisijas galvenais grāmatvedis (6); veikt konkrētajiem apstākļiem atbilstošas grāmatvedības aplēses. Priekšsēdētājs apstiprina Biroja gada pārskatus pēc tam, kad Biroja grāmatvedis tos ir sagatavojis, izmantojot visu pieejamo informāciju, un tiem pievienojis paskaidrojumu, kurā cita starpā ir apliecinājis pamatotu pārliecību par to, ka pārskati visos būtiskajos aspektos sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par Biroja finanšu stāvokli.

    b)

    Vadības atbildība saistībā ar pakārtoto darījumu likumību un pareizību un atbilstību pareizas finanšu pārvaldības principam nozīmē izveidot, ieviest un uzturēt efektīvu un lietderīgu iekšējās kontroles sistēmu, ietverot pienācīgu pārraudzību un piemērotus pasākumus pārkāpumu un krāpšanas novēršanai, kā arī, ja vajadzīgs, tiesvedību nepareizi izmaksāto vai izlietoto līdzekļu atgūšanai.

    Revidenta atbildība

    5.

    Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, Eiropas Parlamentam un Padomei (7) sagatavot deklarāciju par gada pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Palāta veic revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) starptautiskajiem revīzijas standartiem un ētikas kodeksiem un INTOSAI starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka Biroja gada pārskatos nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas un ka tiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

    6.

    Revīzija ietver procedūras, ar kurām iegūst revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Izraudzītās procedūras ir atkarīgas no revidenta profesionālā sprieduma, kurš balstās uz novērtējumu par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos ir sniegtas būtiski nepareizas ziņas vai ka saistībā ar pakārtotajiem darījumiem ir būtiski pārkāpts Eiropas Savienības juridiskais regulējums. Novērtējot minēto risku, revidents ņem vērā iekšējās kontroles mehānismus, kuri attiecas uz pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī pārraudzības un kontroles sistēmas, kuras ieviestas pakārtoto darījumu likumības un pareizības nodrošināšanai, un pēc tam izstrādā konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

    7.

    Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu tās ticamības deklarāciju.

    Atzinums par pārskatu ticamību

    8.

    Palāta uzskata, ka Biroja gada pārskati visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Biroja finanšu stāvokli 2013. gada 31. decembrī, kā arī darbības rezultātus un naudas plūsmas minētajā datumā noslēgtajā gadā, kā to nosaka Biroja finanšu noteikumi un Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi.

    Atzinums par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    9.

    Palāta uzskata, ka 2013. gada 31. decembrī slēgtā gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

    10.

    Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas sniegtajiem atzinumiem.

    KOMENTĀRI PAR BUDŽETA PĀRVALDĪBU

    11.

    Budžeta izpildes līmenis 2013. gadā bija visai zems – 86 % (1 2 7 55  144 EUR) ar attiecīgi augstu pārnesumu līmeni. Daļēji tas skaidrojams ar faktu, ka ienākumi un saistītie darbības izdevumi (III sadaļa) ir ļoti atkarīgi no tā, cik daudz pieteikumu iesniedz īpašuma tiesību reģistrācijai attiecībā uz augu šķirnēm, bet to ir grūti precīzi prognozēt. Tomēr ir iespējams uzlabot budžeta plānošanu un uzraudzību, īpaši saistībā ar administratīvajiem izdevumiem (II sadaļa).

    IEPRIEKŠĒJOS GADOS FORMULĒTO KOMENTĀRU PĒCPĀRBAUDE

    12.

    Pārskats par koriģējošiem pasākumiem, kas veikti saistībā ar Palātas komentāriem, kuri formulēti iepriekšējos gados, ir izklāstīts I pielikumā.

    Šo ziņojumu 2014. gada 1. jūlija sēdē Luksemburgā pieņēma Revīzijas palātas IV apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Milan Martin CVIKL.

    Revīzijas palātas vārdā –

    priekšsēdētājs

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  OV L 227, 1.9.1994., 1. lpp.

    (2)  Biroja kompetence un darbības ir apkopotas II pielikumā, kas pievienots šim ziņojumam informācijai.

    (3)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, pārskats par saimnieciskās darbības rezultātu, naudas plūsmas tabula, tīro aktīvu izmaiņu pārskats un kopsavilkums par svarīgākajām grāmatvedības metodēm un citi paskaidrojumi.

    (4)  Tajos ietilpst budžeta izlietojuma pārskats un budžeta izlietojuma pārskata pielikums.

    (5)  Biroja Finanšu noteikumu 38.–42. pants.

    (6)  Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi balstās uz Starptautiskās Grāmatvežu federācijas pieņemtajiem starptautiskajiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem (IPSAS) vai, ja nepieciešams, uz Starptautisko grāmatvedības standartu padomes izdotajiem starptautiskajiem grāmatvedības standartiem (IAS)/starptautiskajiem finanšu pārskatu sagatavošanas standartiem (IFRS).

    (7)  Biroja Finanšu noteikumu 87.–92. pants.


    I PIELIKUMS

    Iepriekšējos gados formulēto komentāru pēcpārbaude

    Gads

    Palātas komentārs

    Koriģējošā pasākuma statuss

    (Ieviests/ieviešana ir sākta/ieviešana nav sākta/neattiecas)

    2011

    Birojs nebija pieņēmis Civildienesta noteikumu īstenošanas kārtību attiecībā uz līgumdarbinieku pieņemšanu darbā un izmantošanu un vadošo amatu pagaidu ieņemšanu.

    Ieviešana ir sākta

    2012

    Birojs veica savu aktīvu inventarizāciju 2012. gada decembrī, taču par to pārbaudi nesagatavoja ziņojumu. Tādējādi nav iespējams pārliecināties par atbilstošo grāmatvedības ierakstu pareizību.

    Ieviests

    2012

    Darbā pieņemšanas procedūrās Palāta konstatēja nopietnus trūkumus, kas ietekmē pārredzamību un vienlīdzīgu attieksmi pret kandidātiem: ne vienmēr piemēroja noteiktās robežvērtības un kritēriju svērumu, dažādajās darbā pieņemšanas procedūrās neizmantoja konsekventu vērtēšanas metodi, un vakances paziņojumā nebija minēta apelācijas iespēja.

    Ieviešana ir sākta


    II PIELIKUMS

    Kopienas Augu šķirņu birojs (Anžē)

    Kompetence un darbības

    Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

    (Izvilkums no Līguma par Eiropas Savienības darbību 36. panta)

    Brīva preču aprite

    Šādus [rūpnieciskā un komerciālā īpašuma aizsardzības] aizliegumus vai ierobežojumus tomēr nedrīkst piemērot dalībvalstu tirdzniecībā kā patvaļīgas diskriminācijas vai slēptas ierobežošanas līdzekļus.

    Biroja kompetence

    (Padomes Regula (EK) Nr. 2100/94 un 2010.–2015. gada stratēģiskais plāns)

    Mērķi

    Piemērot Eiropas Savienības augu šķirņu aizsardzības tiesību sistēmu kā vienīgo un ekskluzīvo Eiropas Savienības rūpnieciskā īpašuma tiesību aizsardzības veidu, kas attiecas uz augu šķirnēm.

    Veicināt inovācijas saistībā ar augu šķirnēm, kvalitatīvi un par samērīgu cenu apstrādājot Kopienas augu šķirņu aizsardzības tiesību piešķiršanas pieteikumus, tajā pašā laikā sniedzot politikas norādes un palīdzību šo tiesību izmantošanā ieinteresēto personu labā.

    Uzdevumi

    Lemt par Savienības augu šķirņu aizsardzības tiesību piešķiršanu vai noraidīšanu.

    Lemt par iebildumiem.

    Lemt par apelācijām.

    Lemt par Eiropas Savienības augu šķirņu aizsardzības tiesību anulēšanu vai atcelšanu.

    Pārvaldība

    Priekšsēdētājs

    Vada Biroju. Viņu ieceļ Padome no Komisijas piedāvāta kandidātu saraksta pēc Administratīvās padomes atzinuma saņemšanas.

    Administratīvā padome

    Uzrauga Biroja darba programmu un izstrādā noteikumus par Biroja darba metodēm. Tās sastāvā ir viens pārstāvis no katras dalībvalsts, viens pārstāvis no Komisijas un viņu aizstājēji.

    Komitejas, kuru sastāvā ir trīs Biroja darbinieki, lemj par Kopienas augu šķirņu aizsardzības tiesību piešķiršanu. Pārsūdzības procesā par to lemj Apelācijas padome.

    Biroja darbību likumības pārbaude

    Eiropas Komisija pārbauda, vai ir likumīgas Biroja priekšsēdētāja darbības, kurām Eiropas Savienības tiesību akti neparedz nekādu likumības kontroli, ko veic kāda cita organizācija, un Administratīvās padomes darbības, kuras attiecas uz Biroja budžetu.

    Ārējā revīzija

    Eiropas Revīzijas palāta

    Budžeta izpildes apstiprinātājiestāde

    Administratīvā padome

    Birojam pieejamie resursi 2013. gadā (2012. g.)

    Galīgais budžets

    14,8 (14,3) miljoni EUR

    Darbinieku skaits 2013. gada 31. decembrī

    Amata vietu skaits štatu sarakstā: 48 (46)

    Aizpildītās amata vietas: 45 (45)

    Kopējais darbinieku skaits: 45 (45), norīkoti šādu pienākumu izpildei:

    pamatdarbībām: 28,5 (17,5)

    administrācijā: 16,5 (21,5)

    Produkti un pakalpojumi 2013. gadā (2012. g.)

    Saņemtie pieteikumi: 3  297 (2  868)

    Piešķirtās augu šķirņu aizsardzības tiesības: 2  706 (2  640)

    2013. gada 31. decembrī spēkā esošās Eiropas Savienības augu šķirņu aizsardzības tiesības: 21  576 (20  362)

    Starptautiskā sadarbība augu šķirņu aizsardzības jomā

    Ieguldījums augu šķirņu aizsardzības tiesību stiprināšanā.

    Kontakti un sadarbība ar šādām organizācijām: Eiropas Komisija (Veselības un patērētāju ĢD, pastāvīgās komitejas), UPOV  (1), CIOPORA  (2), ESA3  (3), OAPI  (4), ESAO  (5), MAFF  (6) (Japāna).


    (1)  Augu šķirņu aizsardzības apvienība.

    (2)  Starptautiskā selekcionāru sabiedrība dekoratīvo augu un augļaugu reproducēšanai bezdzimumvairošanās ceļā.

    (3)  Eiropas Sēklu asociācija.

    (4)  Āfrikas Intelektuālā īpašuma organizācija.

    (5)  Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija.

    (6)  Lauksaimniecības, pārtikas un zivsaimniecības ministrija (Japāna).

    Avots: Pielikumu ir sagatavojis Birojs.


    BIROJA ATBILDE

    11.

    CPVO ņem vērā Palātas apsvērumus attiecībā uz budžeta izpildes līmeņiem. Papildus ārējā pieprasījuma izmaiņām ar atalgojuma līmeņiem saistītās tiesas lietas neatrisināšana izraisīja zemāku budžeta izpildes līmeni 2013. gadā. Šie faktori bija ārpus CPVO kontroles. CPVO vēlas atzīmēt, ka II daļas anulējumi sasniedz tikai 2 % no kopējā Biroja budžeta un šis fakts liecina par piesardzīgu līdzekļu izlietojumu.


    Top