Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0716

    Priekšlikums PADOMES LĒMUMS par kontroles pasākumu attiecināšanu uz vielām 4-metil-5-(4-metilfenil)-4,5-dihidrooksazol-2-amīns (4,4'-DMAR) un 1-cikloheksil-4-(1,2-difeniletil)piperazīns (MT-45)

    /* COM/2014/0716 final - 2014/0340 (NLE) */

    52014PC0716

    Priekšlikums PADOMES LĒMUMS par kontroles pasākumu attiecināšanu uz vielām 4-metil-5-(4-metilfenil)-4,5-dihidrooksazol-2-amīns (4,4'-DMAR) un 1-cikloheksil-4-(1,2-difeniletil)piperazīns (MT-45) /* COM/2014/0716 final - 2014/0340 (NLE) */


    PASKAIDROJUMA RAKSTS

    1.   PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

    Padomes Lēmums 2005/387/TI par informācijas apmaiņu, riska novērtējumu un kontroli attiecībā uz jaunām psihoaktīvām vielām[1] (turpmāk “Padomes lēmums”) paredz trīspakāpju procedūru, kurai noslēdzoties, jaunajai psihoaktīvajai vielai visā Savienībā var piemērot kontroles pasākumus.

    Saskaņā ar minētā Padomes lēmuma 6. panta 1. punktu Padome 2014. gada 20. jūnijā prasīja novērtēt riskus, ko rada jaunās psihoaktīvās vielas 4-metil-5-(4-metilfenil)-4,5-dihidrooksazol-2-amīns (pazīstama arī kā 4,4'-DMAR vai 4,4'-dimetilaminorekss) lietošana, ražošana un nelikumīga tirdzniecība, kā arī organizētās noziedzības iesaisti un kontroles pasākumu iespējamās sekas.

    Vielas 4,4'-DMAR radītos riskus novērtēja Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra (EMCDDA) zinātniskā komiteja, rīkojoties saskaņā ar Padomes lēmuma 6. panta 2., 3. un 4. punkta noteikumiem. Zinātniskās komitejas priekšsēdētājs 2014. gada 19. septembrī iesniedza Komisijai un Padomei riska novērtējuma ziņojumu.

    Riska novērtējuma galvenie konstatējumi ir šādi:

    · jaunajai psihoaktīvajai vielai 4,4'-DMAR šķietami piemīt psihostimulējošas īpašības; viela 4,4'-DMAR ir strukturāli saistīta ar divām vielām, kas minētas Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvencijā par psihotropām vielām (4- metilaminoreksu un aminoreksu);

    · viela 4,4'-DMAR ir pieejama Eiropas Savienības narkotiku tirgū vismaz kopš 2012. gada decembra un ir konstatēta deviņās dalībvalstīs;

    · lai gan pieejamā informācija liecina, ka tā nav tikusi plaši izmantota, apmēram viena gada laikā saistībā ar 4,4'-DMAR trijās dalībvalstīs reģistrēts 31 nāves gadījums un viens saindēšanās gadījums bez letāla iznākuma.

    Padome 2014. gada 25. septembrī saskaņā ar Padomes lēmuma 6. panta 1. punktu lēma pieprasīt riska novērtējumu vielai 1-cikloheksil-4-(1,2-difeniletil)piperazīns (pazīstama arī kā MT-45). 

    MT-45 radītos riskus novērtēja EMCDDA zinātniskā komiteja, rīkojoties saskaņā ar Padomes lēmuma 6. panta 2., 3. un 4. punkta noteikumiem. Zinātniskās komitejas priekšsēdētājs 2014. gada 6. oktobrī iesniedza Komisijai un Padomei riska novērtējuma ziņojumu.

    Riska novērtējuma galvenie konstatējumi ir šādi:

    · jaunā psihoaktīvā viela MT-45 ir sintētisks opioīds ar unikālu struktūru, un tās analģēziskās īpašības tika pētītas 1970.tajos gados;

    · viela MT-45 ir pieejama Eiropas Savienības narkotiku tirgū kopš 2013. gada oktobra un ir konstatēta trīs dalībvalstīs;

    · deviņu mēnešu laikā vienā dalībvalstī saistībā ar MT-45 tika konstatēti 28 nāves gadījumi, kā arī 18 saindēšanās gadījumi bez letāla iznākuma;

    Saskaņā ar Padomes lēmuma 8. panta 1. punktu Komisija sešu nedēļu laikā no riska novērtējuma ziņojuma saņemšanas dienas vai nu iesniedz Padomei iniciatīvu par kontroles pasākumu piemērošanu jaunajām psihoaktīvajām vielām visā Savienībā, vai arī iesniedz ziņojumu, kurā pamatots, kādēļ tā uzskata, ka šādu iniciatīvu nav nepieciešams iesniegt.

    Kaut arī šobrīd joprojām nav daudz zinātnisku pierādījumu par abu vielu vispārējiem riskiem, tomēr Komisija uzskata, ka ir pamats vielām 4,4'-DMAR un MT-45 visā Savienībā piemērot kontroles pasākumus. Galvenais iemesls ir tāds, ka saskaņā ar informāciju, kura pieejama riska novērtējuma ziņojumos, minēto vielu toksiskums ir tāds, kas var radīt smagu kaitējumu cilvēku veselībai. Turklāt riskus vairo ziņas par to, ka dažos gadījumos lietotāji ir neapzināti ieņēmuši šīs vielas kopā ar citām psihoaktīvām vielām vai to vietā.

    2.   PRIEKŠLIKUMA MĒRĶIS

    Šā Padomes lēmuma priekšlikuma mērķis ir aicināt dalībvalstis piemērot vielām 4,4'-DMAR un MT-45 kontroles pasākumus un kriminālas sankcijas, kā paredzēts to tiesību aktos atbilstīgi to saistībām saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvenciju par psihotropām vielām.

    2014/0340 (NLE)

    Priekšlikums

    PADOMES LĒMUMS

    par kontroles pasākumu attiecināšanu uz vielām 4-metil-5-(4-metilfenil)-4,5-dihidrooksazol-2-amīns (4,4'-DMAR) un 1-cikloheksil-4-(1,2-difeniletil)piperazīns (MT-45)

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes 2005. gada 10. maija Lēmumu 2005/387/TI par informācijas apmaiņu, riska novērtējumu un kontroli attiecībā uz jaunām psihoaktīvām vielām[2] un jo īpaši tā 8. panta 3. punktu,

    ņemot vērā Eiropas Komisijas iniciatīvu,

    tā kā:

    (1)       Riska novērtējuma ziņojumu par jauno psihoaktīvo vielu 4-metil-5-(4-metilfenil)-4,5-dihidrooksazol-2-amīns (4,4'-DMAR) saskaņā ar Lēmuma 2005/387/TI 6. pantu sagatavoja Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra (EMCDDA) paplašinātās Zinātniskās komitejas īpašā sanāksmē un iesniedza Komisijai un Padomei 2014. gada 19. septembrī.

    (2)       Viela 4,4'-DMAR ir sintētisks aizvietotais oksazolīna atvasinājums. Tas ir divu sintētisko stimulatoru aminoreksa un 4-metilaminoreksa (4-MAR) atvasinājums, un minēto divu vielu kontroli reglamentē Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvencija par psihotropām vielām.

    (3)       Viela 4,4'-DMAR ir pieejama Savienības narkotiku tirgū vismaz kopš 2012. gada decembra, un par to 2012. gada decembrī tika paziņots agrīnās brīdināšanas sistēmā. Deviņas dalībvalstis informēja par šīs vielas atklāšanu, veicot konfiskācijas, galvenokārt balta vai bezkrāsaina pulvera un tablešu veidā, kā arī ievāktos bioloģiskos paraugos.

    (4)       4,4'-DMAR ir parādījies jauno psihoaktīvo vielu tirgū kā “pētniecības ķīmiskā viela”, ko pārdod interneta mazumtirgotāji, un tā tagad ir pieejama arī ielu tirgū. 4,4'-DMAR pārdod un patērē kā atsevišķu vielu, bet to arī maldinoši pārdod nelegālajā tirgū, dēvējot par ekstasī un amfetamīniem.

    (5)       Trijās dalībvalstīs laikā no 2013. gada jūnija līdz 2014. gada jūnijam reģistrēts 31 ar šo vielu saistīts nāves gadījums. Vairumā gadījumu viela 4,4'-DMAR bija nāves iemesls vai, domājams, izraisīja nāvi kopiedarbībā ar citām vielām. Viena dalībvalsts ziņoja par vienu saindēšanās gadījumu bez letālām sekām.

    (6)       Pētījumi par 4,4'-DMAR toksiskumu nav veikti.

    (7)       Nav pieejami dati par vielas 4,4'-DMAR lietošanu, bet pieejamā informācija liecina, ka tā netiek plaši izmantota. Informācija attiecībā uz nāves gadījumiem liecina, ka lietotāji neapzināti lietojuši 4,4'-DMAR, meklējot citus stimulatorus.

    (8)       Organizētās noziedzības aprindas nav daudz iesaistītas 4,4'-DMAR ražošanā, izplatībā, nelikumīgā tirdzniecībā un piegādē Savienībā. Ķīmisko vielu prekursori un sintētiskās metodes, ko izmanto vielas 4,4'-DMAR izgatavošanā, nav zināmi.

    (9)       Viela 4,4'-DMAR nav minēta Apvienoto Nāciju Organizācijas1961. gada Vienotās konvencijas par narkotiskajām vielām  un Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvencijas par psihotropām vielām kontrolējamo vielu sarakstā; tā nav starp pašlaik izvērtējamām vielām un tai izvērtējums Apvienoto Nāciju sistēmā iepriekš nav veikts, un šāda izvērtējuma veikšana nav arī plānota.

    (10)     Vielai 4,4'-DMAR Savienībā nav noteikta vai atzīta pielietojuma cilvēku ārstniecībā vai veterinārmedicīnā. Atskaitot tās izmantošanu analītiskos atsauces materiālos, kā arī zinātniskajos pētījumos par tās ķīmisko sastāvu, farmakoloģiju un toksikoloģiju, nav norāžu, ka to izmantotu citos nolūkos.

    (11)     Riska novērtējuma ziņojumā secināts, ka trūkst zinātniski pierādītu faktu par vielu 4,4'-DMAR, un norādīts, ka būtu nepieciešami turpmāki pētījumi, lai noteiktu, kādus veselības un sociālos riskus tā rada. Tomēr pieejamie pierādījumi un informācija ir pietiekams pamats, lai vielai 4,4'-DMAR piemērotu kontroles pasākumus visā Savienībā. Ņemot vērā vielas 4,4'-DMAR lietošanas radītos veselības riskus, ko apliecina tas, ka ir konstatēta tās klātbūtne vairākos nāves gadījumos, faktu, ka lietotāji var to lietot neapzināti un to, ka šai vielai nav ārstnieciskas vērtības vai pielietojuma, vielai 4,4'-DMAR būtu jāpiemēro kontroles pasākumi.

    (12)     Tā kā trīs dalībvalstis savos tiesību aktos jau ir noteikušas kontroles pasākumus vielai 4,4'-DMAR atbilstīgi saistībām saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvenciju par psihotropām vielām un piecas dalībvalstis izmanto citus likumdošanas pasākumus, lai to kontrolētu, kontroles pasākumu piemērošana šai vielai visā Savienībā palīdzētu novērst šķēršļus pārrobežu tiesībaizsardzībā un tiesu iestāžu sadarbībā un palīdzētu aizsargāt pret riskiem, ko var izraisīt tās pieejamība un lietošana.

    (13)     Riska novērtējuma ziņojumu par jauno psihoaktīvo vielu 1-cikloheksil-4-(1,2-difeniletil)piperazīns (MT-45) saskaņā ar Lēmuma 2005/387/TI 6. panta 2., 3. un 4. punktu sagatavoja EMCDDA paplašinātās Zinātniskās komitejas īpašā sanāksmē un iesniedza Komisijai un Padomei 2014. gada 6. oktobrī.

    (14)     MT-45 ir N,N’- divaizvietots piperazīns, kura gredzenā vienam slāpekļa atomam ir pievienots cikloheksāna gredzens, bet otram slāpekļa atomam ir pievienota 1,2-difeniletilgrupa. MT-45 ir viens no vairākiem 1-(1,2-difenil­etil)piperazīna pretsāpju līdzekļiem, kas ir radīti 1970.to gadu sākumā.

    (15)     Viela MT-45 ir pieejama Savienības narkotiku tirgū kopš 2013. gada oktobra un tiek tajā pārdota kā “pētniecības ķīmiskā viela”, lielākoties internetā. EMCCDA ir konstatējusi 12 interneta piegādātāju un mazumtirgotāju vietnes, kurās piedāvāts iegādāties MT-45, dažas no tām, domājams, atrodas Savienībā.

    (16)     Viena dalībvalsts ir ziņojusi par kopumā 28 gadījumiem ar letālām sekām, kas notikuši laikā no 2013. gada novembra līdz 2014. gada jūlijam. Vairumā gadījumu analīzēs tika apstiprināta vielas MIT-45 klātbūtne bioloģiskajos paraugos. Tā pati dalībvalsts arī ziņojusi par aptuveni 18 saindēšanās gadījumiem bez letālām sekām, un saindēšanās klīniskā aina bija līdzīga kā opioīdam, kad dažos gadījumos bija reakcija uz opioīdu receptoru antagonistu naloksonu.

    (17)     Vairāki pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka MT-45 akūtais toksiskums ir vairākkārt lielāks nekā morfīnam.

    (18)     Pieejamā informācija liecina, ka viela MT-45 netiek plaši izmantota. Vielu, domājams, visvairāk izmanto mājas vidē vai nu tādi lietotāji, kas vēlas pamēģināt jaunu vielu, vai tādi lietotāji ar atkarību no opioīdiem, kuri nav varējuši iegādāties heroīnu vai kādu citu opioīdu. Var gadīties, ka lietotāji MT-45 apvieno ar citām psihoaktīvām vielām. Nav informācijas par sociālajiem riskiem, kas varētu būt saistīti ar MT-45.

    (19)     Nav informācijas par organizētās noziedzības aprindu iesaisti izgatavošanā, izplatīšanā, nelegālā tirdzniecībā un piegādē. Ķīmisko vielu prekursori un sintētiskie veidi, ko izmanto dalībvalstīs konstatētās vielas MT-45 izgatavošanā, nav zināmi.

    (20)     Viela MT-45 nav minēta Apvienoto Nāciju Organizācijas 1961. gada Vienotās konvencijas par narkotiskajām vielām  un Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvencijas par psihotropām vielām kontrolējamo vielu sarakstā; tā nav starp pašlaik izvērtējamām vielām un tai izvērtējums Apvienoto Nāciju sistēmā iepriekš nav veikts, un šāda izvērtējuma veikšana nav arī plānota.

    (21)     Vielai MT-45 Savienībā nav noteikta vai atzīta pielietojuma cilvēku ārstniecībā vai veterinārmedicīnā. Atskaitot tās izmantošanu analītiskos atsauces materiālos, kā arī zinātniskajos pētījumos par tās ķīmisko sastāvu, farmakoloģiju un toksikoloģiju, nav norāžu, ka to izmantotu citos nolūkos.

    (22)     Riska novērtējuma ziņojumā secināts, ka trūkst zinātniski pierādītu faktu par vielu MT-45, un norādīts, ka būtu nepieciešami turpmāki pētījumi, lai noteiktu, kādus veselības un sociālos riskus tā rada. Tomēr pieejamie pierādījumi un informācija ir pietiekams pamats, lai vielai MT-45 visā Savienībā piemērotu kontroles pasākumus. Ņemot vērā vielas radītos veselības riskus, ko apliecina tas, ka ir konstatēta tās klātbūtne vairākos nāves gadījumos, un to, ka šai vielai nav ārstnieciskas vērtības vai pielietojuma, vielai MT-45 būtu jāpiemēro kontroles pasākumi.

    (23)     Tā kā viena dalībvalsts savos tiesību aktos jau ir noteikusi kontroles pasākumus vielai MT-45 atbilstīgi saistībām saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas narkotisko vielu konvencijām un septiņas dalībvalstis izmanto citus likumdošanas pasākumus, lai to kontrolētu, kontroles pasākumu piemērošana šai vielai visā Savienībā palīdzētu novērst šķēršļus pārrobežu tiesībaizsardzībā un tiesu iestāžu sadarbībā, un palīdzētu aizsargāt pret apdraudējumu, ko var izraisīt tās pieejamība un lietošana,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Kontroles pasākumus visā Savienībā attiecina uz šādām jaunām psihoaktīvām vielām:

    (a) 4-metil-5-(4-metilfenil)-4,5- dihidrooksazol-2-amīns (4,4'-DMAR);

    (b) 1-cikloheksil-4-(1,2-difeniletil)piperazīns (MT-45).

    2. pants

    Dalībvalstis [vienu gadu pēc dienas, kurā publicēts šis lēmums] veic vajadzīgos pasākumus saskaņā ar saviem tiesību aktiem, lai uz jaunajām psihoaktīvajām vielām, kas minētas 1. pantā, attiecinātu kontroles pasākumus un kriminālas sankcijas, kā paredzēts to tiesību aktos atbilstīgi to saistībām saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvenciju par psihotropām vielām.

    3. pants

    Šis lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Briselē,

                                                                           Padomes vārdā –

                                                                           priekšsēdētājs

    [1]               OV L 127, 20.5.2005., 32. lpp.

    [2]               OV L 127, 20.5.2005., 32. lpp.

    Top