Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014AE3986

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par gāzveida kurināmā iekārtām” COM(2014) 258 final – 2014/0136 (COD)

    OV C 458, 19.12.2014, p. 25–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.12.2014   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 458/25


    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par gāzveida kurināmā iekārtām”

    COM(2014) 258 final – 2014/0136 (COD)

    (2014/C 458/05)

    Ziņotājs:

    Coulon

    Padome 2014. gada 22. maijā un Eiropas Parlaments 2014. gada 3. jūlijā saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 114. pantu nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

    “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par gāzveida kurināmā iekārtām”

    COM(2014) 258 final – 2014/0136 (COD).

    Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Vienotā tirgus, ražošanas un patēriņa specializētā nodaļa savu atzinumu pieņēma 2014. gada 15. jūlijā.

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 501. plenārajā sesijā, kas notika 2014. gada 10. un 11. septembrī (10. septembra sēdē), ar 142 balsīm par, 1 balsi pret un 3 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

    1.   Secinājumi un ieteikumi

    1.1.

    Šis priekšlikums ir saistīts ar jauno Komisijas mēģinājumu veicināt brīvu preču apriti.

    1.2.

    EESK atzinīgi vērtē no likumdošanas viedokļa izdarīto izvēli par labu regulai, kas īpašu spēku piešķir šim tematam, kurš attiecas uz Savienības pilsoņu lielāko daļu, kā arī uz Eiropas uzņēmumu konkurētspēju.

    1.3.

    EESK stingri uzstāj uz nelokāmību cilvēku, dzīvnieku un īpašuma drošības jomā visā attiecīgo iekārtu izstrādes, ražošanas, izplatīšanas, ierīkošanas un izmantošanas ķēdē.

    1.4.

    EESK aicina arī ārkārtīgi rūpīgi uzraudzīt viltošanas mēģinājumus, īpaši ja ierīces ir ražotas ārpus Savienības.

    1.5.

    Sankciju režīms ir jāpiemēro stingri un ir jāprecizē to veids un minimālais līmenis.

    1.6.

    EESK aicina Komisiju īpaši uzraudzīt noteikumus, kas saistīti ar gāzes piegādes apstākļiem dalībvalstīm. Šādas uzraudzības nolūkā ir nepieciešama laba koordinācija starp dažādiem ģenerāldirektorātiem.

    2.   Regulas priekšlikums, tā sekas, pārdomas

    2.1.

    Ar Direktīvu 2009/142/EK tika kodificēta Direktīva 90/396/EEK par iekārtām, kurās izmanto gāzveida kurināmo. Tā bija viena no pirmajām saskaņošanas direktīvām, kas bija balstīta uz “jaunās pieejas” principiem.

    2.2.

    EESK uzskata, ka ar priekšlikumu var nodrošināt patērētāju uzticību tirgū pieejamo produktu kvalitātei, un tiek pievērsta pietiekama uzmanība jautājumam par tirgus uzraudzības pastiprināšanu.

    2.3.

    Gūtā pieredze ir apliecinājusi, ka dažus direktīvas noteikumus ir nepieciešams atjaunināt un padarīt skaidrākus, nemainot tās piemērošanas jomu: šīs jomas definīcijas, tās informācijas saturs un forma, ko dalībvalstis sniedz par stāvokli gāzes piegādes jomā, saistība ar citiem Savienības tiesību aktiem saskaņošanas jomā, ko piemēro iekārtām, kurās izmanto gāzveida kurināmo. Regulas priekšlikuma pamatā ir Līguma 114. pants.

    2.4.

    EESK atbalsta spēkā esošās direktīvas aizstāšanu ar regulu, kurā tiks aktualizēti un precizēti daži tās noteikumi, kā arī nodrošināta ierosinātā tiesību akta līdzsvarota īstenošana visā Eiropas Savienībā un novērsta atšķirīga attieksme pret uzņēmējiem ES.

    2.5.

    Savukārt galvenajām obligātajām prasībām un procedūrām, kādas ražotājiem jāievēro atbilstības novērtēšanas jomā, jābūt vienādām visās dalībvalstīs.

    2.6.

    Ar ierosināto regulu ir paredzēts Direktīvu 2009/142/EK pieskaņot lēmumam 768/2008/EK par jaunu tiesisko regulējumu (JTR) un par preču tiesību aktu kopumu (bieži sauktu par Verheugen tiesību aktu kopumu), kas pieņemts 2008. gadā. Ņem vērā arī Regulu (ES) Nr. 1025/2012, kā arī priekšlikumu regulai, ko Komisija pieņēmusi 2013. gada 13. februārī par ražojumu tirgus uzraudzību, kuras mērķi ir ieviest vienotu tiesību instrumentu ražojumu tirgus uzraudzībai nepārtikas preču jomā.

    2.7.

    Ir paredzēts:

    svītrot temperatūras robežvērtību 105 oC,

    iekļaut definīcijas, kuru Direktīvā 2009/142/EK pašlaik nav, kā arī saskaņot saturu un formu attiecībā uz visām dalībvalstīm.

    Ir paredzēts, ka šis priekšlikums nostiprinās Eiropas uzņēmumu konkurētspēju.

    2.8.

    Kā uzlabot gāzes piegādes pārskatāmību dalībvalstīs

    2.8.1.

    Jāņem vērā, ka līdz šim publicētā informācija nav pietiekama. Priekšlikumā ir definēti parametri, ko vajadzētu iekļaut paziņojumos, lai labāk nodrošinātu iekārtu saderību ar tiem dažādajiem gāzes veidiem, ar ko apgādājas dalībvalstis, un tajā ir paredzēta saskaņota šādu paziņojumu sniegšanas veidlapa. EESK uzskata šo jautājumu par vissvarīgāko, jo tā vēlas, lai patērētājiem būtu vieglāk piekļūt gāzei un arī tāpēc, lai tiktu dažādoti dalībvalstu gāzes piegādes avoti. Šādas uzraudzības nolūkā ir nepieciešama laba koordinācija starp dažādiem ģenerāldirektorātiem (uzņēmējdarbības, enerģētikas u. c.).

    2.9.

    Gāzes iekārtas un armatūru laišana apgrozībā, uzņēmēju pienākumi, CE zīme, brīva aprite

    Saskaņā ar JTR lēmumu priekšlikumā ir ietverti ražojumiem piemērojamie ES saskaņošanas tiesību aktu ierastie noteikumi un noteikti attiecīgo uzņēmēju (ražotāju, pilnvaroto pārstāvju, importētāju un izplatītāju) pienākumi.

    Tajā ir saglabāts noteikums, ar kuru saskaņā iekārtām nav nepieciešama CE zīme. Savukārt armatūrai pievienojamais sertifikāts tagad tiek saukts par “armatūras atbilstības sertifikātu”, jo tādējādi saturs tiek definēts pilnīgāk un precīzāk.

    2.10.

    Saskaņošana, paziņošana, atbilstība

    2.10.1.

    Regulā (ES) Nr. 1025/2012 ir noteikts horizontālais tiesiskais regulējums standartizācijai. Tāpēc tiesiskās noteiktības labad Direktīvas 2009/142/EK noteikumi, kuri attiecas uz šiem pašiem aspektiem, priekšlikumā nav atkārtoti iekļauti. Priekšlikumā saskaņā ar JTR ir noteikti stingrāki pilnvaroto iestāžu paziņošanas kritēriji un ieviestas īpašas prasības pilnvarojošām iestādēm. Atbilstības novērtēšanas procedūras ir saglabātas. Nevajadzētu aizmirst, ka atbilstība nosaka atbildību. Tādējādi būtiski paaugstinās sabiedrības interešu aizsardzības līmenis (drošība, racionāls enerģijas patēriņš, patērētāju tiesību aizsardzība, u. c.).

    2.11.

    Saistībā ar ražotājiem noteiktajām prasībām EESK aicina:

    noteikt, ka reģistrēšana ir pienākums, nevis vienkārši iespēja un ka ir jāreģistrē gan sūdzības par iekārtām, gan to atsaukšanas gadījumi,

    noteikt pasākumus, ar kuru palīdzību būtu iespējams pārbaudīt, vai enerģija tiek izmantota racionāli. Šīm iekārtām ir jāveicina enerģijas taupības un energoefektivitātes politikas īstenošana – EESK to uzskata par ļoti svarīgu faktoru.

    2.12.

    Ierosināto regulu sāks piemērot divus gadus pēc tās stāšanās spēkā, lai ražotājiem, pilnvarotajām iestādēm, dalībvalstīm un Eiropas standartizācijas iestādēm būtu laiks pielāgoties jaunajiem noteikumiem.

    Briselē, 2014. gada 10. septembrī

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

    Henri MALOSSE


    Top