EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0063

Priekšlikums PADOMES DIREKTĪVA, ar ko pielāgo Direktīvu 2009/28/EK par atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu saistībā ar Horvātijas pievienošanos

/* COM/2013/063 final - 2013/0042 (NLE) */

52013PC0063

Priekšlikums PADOMES DIREKTĪVA, ar ko pielāgo Direktīvu 2009/28/EK par atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu saistībā ar Horvātijas pievienošanos /* COM/2013/063 final - 2013/0042 (NLE) */


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.           PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikums Padomes direktīvai, ar ko pielāgo Direktīvu 2009/28/EK par atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu, ir vajadzīgs saistībā ar gaidāmo Horvātijas Republikas pievienošanas Eiropas Savienībai.

Līgumu par Horvātijas Republikas pievienošanos Eiropas Savienībai[1] visas Eiropas Savienības dalībvalstis un Horvātijas Republika parakstīja Briselē 2011. gada 9. decembrī.

Pievienošanās līguma 3. panta 3. punkts paredz, ka līgums stājas spēkā 2013. gada 1. jūlijā, ja pirms minētās dienas ir deponēti visi ratifikācijas instrumenti.

Līguma par Horvātijas Republikas pievienošanos 3. panta 4. punkts paredz, ka Savienības iestādes var pirms pievienošanās pieņemt pasākumus, kas, cita starpā, ir minēti 50. pantā Aktā par Horvātijas Republikas pievienošanās nosacījumiem[2]. Šie pasākumi stājas spēkā, vienīgi stājoties spēkā Pievienošanās līgumam, un tie ir spēkā no Pievienošanās līguma spēkā stāšanās dienas.

Pievienošanās akta 50. pantā noteikts — ja pirms pievienošanās pieņemtie tiesību akti ir jāpielāgo saistībā ar pievienošanos un vajadzīgie pielāgojumi nav paredzēti Pievienošanās aktā vai tā pielikumos, vajadzīgos tiesību aktus pieņem Padome vai Komisija (ja sākotnējo aktu pieņēmusi Komisija).

Nobeiguma akta 2. punktā[3] ir minēta politiska vienošanās, kas tika panākta starp dalībvalstīm un Horvātiju Pievienošanās līguma saskaņošanas kontekstā, par vairākiem tiesību aktu pielāgojumiem, kas jāpieņem iestādēm; Pievienošanās līguma Augstās līgumslēdzējas puses aicināja Padomi un Komisiju pieņemt šos pielāgojumus pirms pievienošanās saskaņā ar Pievienošanās akta 50. pantu, tos vajadzības gadījumā papildinot un atjaunojot, lai ņemtu vērā Savienības tiesību aktu attīstību.

Enerģētikas jomā (kas atbilst sarunu 15. nodaļai) tehniskie pielāgojumi ir vajadzīgi tikai Direktīvai 2009/28/EK par atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu.

Šis priekšlikums ir daļa no Komisijas priekšlikumu sērijas Padomes direktīvām, un tajā tehniskie pielāgojumi Padomes direktīvām un Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvām atbilstoši sarunu nodaļām ir sakopoti atsevišķos priekšlikumos dažādām Padomes direktīvām. Šī struktūra ir izveidota, lai dalībvalstīm atvieglotu attiecīgo direktīvu transponēšanu to tiesiskajā sistēmā. Priekšlikumu kopumu tiesību aktiem, ko Komisija ir nosūtījusi Padomei, veido priekšlikumu sērijas Padomes direktīvām, no vienas puses, un priekšlikums vienai Padomes regulai, kas aptver Eiropas Parlamenta un Padomes regulas un lēmumus, kā arī Padomes regulas un lēmumus, no otras puses. Tas atbilst pieejai, kas iepriekš tika izmantota, sagatavojot Bulgārijas un Rumānijas pievienošanos[4].

Paredzēts, ka visus šajā kopumā ietvertos tiesību aktus Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī publicēs vienlaicīgi.

Šajā priekšlikumā un citos priekšlikumos, kas iekļauti šajā kopumā, tiks ņemti vērā tehniskie pielāgojumi acquis, kas publicēts Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī līdz 2012. gada 1. septembrim. Tas darīts tāpēc, lai dotu pietiekamu laiku gan attiecīgajam likumdošanas procesam, gan dalībvalstu pienākumu izpildei attiecībā uz direktīvu transponēšanu un paziņošanu. Pielāgojumus, kas varētu būt nepieciešami acquis, kas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī publicēts pēc 2012. gada 1. septembra, paredzēs attiecīgajos tiesību aktos vai veiks vēlāk, izmantojot piemērotas procedūras. Turklāt Komisija plāno 2013. gada jūlija sākumā neoficiāli iesniegt dalībvalstīm šo tiesību aktu sarakstu.

2.           APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Tā kā šim priekšlikumam ir tīri tehnisks raksturs un tas neietver politisku risinājumu izvēli, nebūtu bijis nozīmes rīkot apspriešanos ar ieinteresētajām personām vai sagatavot ietekmes novērtējumus.

3.           PRIEKŠLIKUMA JURIDISKIE ASPEKTI

Priekšlikuma juridiskais pamats ir 50. pants Aktā par Horvātijas Republikas pievienošanās nosacījumiem.

Subsidiaritātes un proporcionalitātes principi tiek pilnībā ievēroti. Savienības rīcība ir nepieciešama saskaņā ar subsidiaritātes principu (LES 5. panta 3. punkts), jo tā skar tehniskus pielāgojumus tiesību aktiem, ko pieņēmusi Savienība. Priekšlikumā ir ievērots proporcionalitātes princips (ES līguma 5. panta 4. punkts), jo tas nepārsniedz to, kas ir vajadzīgs izvirzīto mērķu sasniegšanai.

4.           IETEKME UZ BUDŽETU

Priekšlikums neietekmē budžetu.

2013/0042 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES DIREKTĪVA,

ar ko pielāgo Direktīvu 2009/28/EK par atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu saistībā ar Horvātijas pievienošanos

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Horvātijas Pievienošanās līgumu, un jo īpaši tā 3. panta 4. punktu,

ņemot vērā Horvātijas Pievienošanās aktu un jo īpaši tā 50. pantu,

ņemot vērā Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)       Saskaņā ar Pievienošanās akta 50. pantu, ja pirms pievienošanās pieņemtajos iestāžu aktos ir vajadzīgi pielāgojumi sakarā ar pievienošanos un ja vajadzīgie pielāgojumi nav paredzēti šajā aktā vai tā pielikumos, Padome pēc Komisijas priekšlikuma ar kvalificētu balsu vairākumu vai Komisija, ja sākotnējo aktu ir pieņēmusi Komisija, pieņem šim nolūkam vajadzīgos aktus.

(2)       Konferences, kurā izstrādāja Pievienošanās līgumu, Nobeiguma aktā ir norādīts, ka Augstās Līgumslēdzējas Puses panāca politisku vienošanos par vairākiem iestāžu pieņemto aktu pielāgojumiem, kas vajadzīgi sakarā ar pievienošanos, un Padome un Komisija ir aicinātas pieņemt šos pielāgojumus pirms pievienošanās, tos vajadzības gadījumā papildinot un atjaunojot, lai ņemtu vērā Savienības tiesību aktu attīstību.

(3)       Tādēļ būtu atbilstīgi jāgroza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/28/EK (2009. gada 23. aprīlis) par atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu un ar ko groza un sekojoši atceļ Direktīvas 2001/77/EK un 2003/30/EK[5],

IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Direktīvu 2009/28/EK groza, kā noteikts pielikumā.

2. pants

1.           Dalībvalstis vēlākais līdz datumam, kurā Horvātija pievienosies Eiropas Savienībai, pieņem un publicē normatīvos un administratīvos aktus, kas vajadzīgi, lai izpildītu šīs direktīvas prasības. Dalībvalstis nekavējoties dara zināmus Komisijai minēto noteikumu tekstus.

Dalībvalstis piemēro minētos tiesību aktus no Horvātijas pievienošanās dienas Eiropas Savienībai.

Kad dalībvalstis pieņem šos noteikumus, tajos ietver atsauci uz šo direktīvu vai šādu atsauci pievieno to oficiālajai publikācijai. Dalībvalstis nosaka, kā izdarīt šādas atsauces.

2.           Dalībvalstis dara Komisijai zināmus to tiesību aktu galvenos noteikumus, ko tās pieņem jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

3. pants

Šī direktīva stājas spēkā, ja stājas spēkā Horvātijas Pievienošanās līgums, tā spēkā stāšanās datumā.

4. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē,

                                                                       Padomes vārdā —

                                                                       priekšsēdētājs

                                                                      

PIELIKUMS

ENERĢĒTIKA

32009 L 0028: Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/28/EK (2009. gada 23. aprīlis) par atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu un ar ko groza un sekojoši atceļ Direktīvas 2001/77/EK un 2003/30/EK (OV L 140, 5.6.2009., 16. lpp.)

Direktīvas I pielikuma A punktā pēc teksta, kas attiecas uz Franciju, iekļauj šādu tekstu:

"Horvātija || 12,6 % || 20 %"

[1]               OV L 112, 24.4.2012., 10. lpp.

[2]               OV L 112, 24.4.2012., 21. lpp.

[3]               OV L 112, 24.4.2012., 95. lpp.

[4]               OV L 363, 20.12.2006., 1. lpp.

[5]               OV L 140, 5.6.2009., 16. lpp.

Top