Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE1645

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Padomes regulai, ar kuru groza Padomes Regulu (EK) Nr. 723/2009 par Kopienas tiesisko regulējumu, ko piemēro Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijam ( ERIC )” COM(2012) 682 final – 2012/0321 (NLE)

    OV C 161, 6.6.2013, p. 58–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.6.2013   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 161/58


    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Padomes regulai, ar kuru groza Padomes Regulu (EK) Nr. 723/2009 par Kopienas tiesisko regulējumu, ko piemēro Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijam (ERIC)”

    COM(2012) 682 final – 2012/0321 (NLE)

    2013/C 161/10

    Ziņotājs: STANTIČ kgs

    Padome saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 187. un 188. pantu 2012. gada 19. decembrī nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

    Priekšlikums Padomes regulai, ar kuru groza Padomes Regulu (EK) Nr. 723/2009 par Kopienas tiesisko regulējumu, ko piemēro Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijam (ERIC)

    COM(2012) 682 final – 2012/0321 (NLE).

    Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Vienotā tirgus, ražošanas un patēriņa specializētā nodaļa atzinumu pieņēma 2013. gada 7. martā.

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 488. plenārajā sesijā, kas notika 2013. gada 20. un 21. martā (20. marta sēdē), ar 78 balsīm par, 1 balsi pret un 3 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

    1.   Secinājumi un ieteikumi

    1.1

    EESK atbalsta ierosināto regulas 9. panta grozīšanu, lai novērstu diskrimināciju starp dalībvalstīm un asociētajām valstīm un stimulētu asociēto valstu aktīvāku dalību turpmāko ERIC dibināšanā un darbībā.

    1.2

    EESK uzskata, ka balsstiesību vienlīdzība neietekmēs regulas Kopienas aspektu un ka, pateicoties pārējiem regulā ietvertajiem noteikumiem, Kopiena var saglabāt pietiekami lielas iespējas kontrolēt ERIC darbības būtiskos elementus.

    1.3

    EESK ir noraizējusies par lēno gaitu, kādā ERIC juridiskais instruments tiek piemērots Eiropas Pētniecības infrastruktūru stratēģijas foruma (ESFRI) ceļvedī minēto Eiropas nozīmes pētniecības infrastruktūras projektu izstrādē un īstenošanā. Tāpēc Komiteja mudina Komisiju darīt visu iespējamo, lai atbalstītu potenciālos partnerus un tādējādi rosinātu izmantot ERIC juridisko formu.

    1.4

    EESK arī ieteiktu Kopienai aktīvāk iesaistīties ERIC projektu līdzfinansēšanā, nodrošinot labāku sinerģiju starp struktūrfondiem un pamatprogrammu “Apvārsnis 2020”.

    2.   Ievads un vispārīga informācija

    2.1

    Visaugstākās kvalitātes pētniecības infrastruktūrai ir izšķiroša nozīme zināšanu un jauno tehnoloģiju progresā, kas rada pamatu konkurētspējīgākai un zināšanās balstītai Eiropas ekonomikai.

    2.2

    Pagājušajā desmitgadē Kopienas mērķis vienmēr bijis Eiropas pētniecības infrastruktūras atbalsts un attīstība, tomēr šīs infrastruktūras relatīvā sadrumstalotība un reģionalizācija (1) pastāvīgi bijusi viens no izcilības trūkuma iemesliem.

    2.3

    ESFRI forumā 2006. gadā tika apzināti vairāki visai Eiropai svarīgi infrastruktūras projekti, kas īstenojami līdz 2020. gadam (2). Viens no galvenajiem šķēršļiem šādas infrastruktūras izstrādei ES valstu starpā bija tas, ka kvalitatīvu partnerību dibināšanai trūka piemērotas tiesiskās sistēmas.

    2.4

    Tāpēc 2009. gadā Padome pieņēma ERIC regulu (3). Ar šo juridisko instrumentu ERIC ieguva tādas juridiskas personas statusu, ko atzīst visās dalībvalstīs. ERIC var saņemt arī PVN un akcīzes nodokļa atvieglojumus un izstrādāt paši savas iepirkuma procedūras.

    3.   Priekšlikums grozīt ERIC regulu un vispārējā situācija

    3.1

    Saskaņā par patlaban spēkā esošo regulu katrā ERIC jābūt pārstāvētām vismaz trim dalībvalstīm, un tajā var piedalīties arī kvalificētas asociētās valstis (4), kā arī trešās valstis un specializētas starpvaldību organizācijas. ES dalībvalstīm kopā vienmēr ir balsu vairākums dalībnieku kopsapulcē.

    3.2

    Šādas kārtības dēļ asociētās valstis attiecībā uz savām balsstiesībām ir nevienlīdzīgā un zemākā statusā — pat tad, ja tās ir gatavas ieguldīt ievērojamus finanšu līdzekļus ERIC izveidē un darbībā (5).

    3.3

    Lai asociētās valstis motivētu aktīvi iesaistīties kādā ERIC, ierosināts grozīt 9. pantu un noteikt, ka konsorcija dibināšanai pietiek ar vienu dalībvalsti (no obligāti nepieciešamajiem trim dalībniekiem). Pārējie divi dalībnieki var būt no asociētajām valstīm. Asociētajām valstīm attiecīgi arī var būt balsstiesības.

    4.   Vispārīgas un īpašas piezīmes

    4.1

    EESK kopumā atbalsta ERIC regulas grozījumu, ja tādējādi var stimulēt asociēto valstu līdzdalību ERIC izveidē un darbībā, tomēr Komiteja vēlētos darīt zināmus dažus apsvērumus.

    4.1.1

    Galvenais arguments par labu pašreizējās regulas noteikumam par vismaz trim dalībvalstīm bija tas, ka šādi tiek garantēts regulas Kopienas aspekts  (6). Šajā ziņā visai radikāla šķiet trīs dalībvalstu aizstāšana ar vienu.

    4.1.2

    EESK atgādina, ka aplūkojamā regula sākotnēji tika izstrādāta, lai varētu efektīvi īstenot Kopienas pētniecības un tehnoloģiskās infrastruktūras projektus. Tāpēc EESK atzīst, ka Kopienai jāsaglabā kontrole pār atsevišķiem būtiskiem ERIC darbības elementiem.

    4.1.3

    No otras puses, EESK norāda, ka pašreizējā regulā ir daži noteikumi, kas var kompensēt iespējamo ES pušu pozīciju vājināšanos 9. panta grozījumu dēļ, proti:

    struktūrām, kas vēlas veidot ERIC, jāiesniedz pieteikums Eiropas Komisijai;

    ERIC ir pakļauti ne tikai mītnes valsts likumiem, bet arī Savienības tiesību aktiem;

    katram ERIC ir pienākums iesniegt Komisijai savu gada pārskatu, kā arī informēt par apstākļiem, kas var traucēt tam izpildīt savus uzdevumus vai nodrošināt atbilstību regulas prasībām;

    būtiski statūtu grozījumi oficiāli jāapstiprina Komisijai;

    ERIC ir Eiropas Savienības Tiesas jurisdikcijā.

    EESK vēlas saņemt nepārprotamu apliecinājumu tam, ka iepriekš minētie noteikumi atsvērs ierosināto 9. panta grozījumu un ļaus pietiekami kontrolēt ERIC darbību.

    4.1.4

    EESK pauž bažas par to, ka līdz šim neviena asociētā valsts vai trešā valsts nav kļuvusi par kāda ERIC dalībnieci, un cer, ka šī intereses trūkuma galvenais iemesls tiešām ir nelabvēlīgie balsstiesību nosacījumi.

    4.1.5

    EESK ar gandarījumu atzīst, ka no 51 infrastruktūras projekta, kas minēti ESFRI ceļvedī, 19 infrastruktūras projektus ir paredzēts veidot un īstenot, izmantojot ERIC juridisko formu. Vienlaikus Komiteja pauž bažas par to, ka kopš 2009. gada, kad regula stājās spēkā, ir izveidoti tikai divi ERIC.

    4.1.6

    EESK vēlētos, lai process ritētu raitāk. Komiteja uzskata, ka progress tik gauss ir arī tāpēc, ka ERIC izveides administratīvās un juridiskās procedūras ir sarežģītas un grūti īstenojamas. Tāpēc EESK mudina Komisiju nodrošināt atbalsta pasākumus un instrumentus, ar kuriem atvieglot potenciālo partneru darbu (statūtu sagataves, praktiskas vadlīnijas, īpašus ERIC atbalsta pasākumus pamatprogrammā “Apvārsnis 2020” utt.).

    4.1.7

    Lai arī tas nav tieši saistīts ar ierosināto regulas grozījumu, EESK vēlētos atkārtoti ieteikt Kopienai aktīvāk iesaistīties ERIC projektu līdzfinansēšanā, pamatprogrammā “Apvārsnis 2020” piešķirot vairāk līdzekļu pētniecības infrastruktūrai un it sevišķi palielinot sinerģiju starp pamatprogrammu “Apvārsnis 2020” un struktūrfondiem.

    Briselē, 2013. gada 20. martā

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

    Staffan NILSSON


    (1)  Pusi no visiem 254 reģioniem paredzētajiem pētniecības izdevumiem patērē vien 30 reģioni, un lielākā daļa ESFRI ceļvedī minēto projektu sakoncentrēti 10 dalībvalstīs.

    (2)  ESFRI ceļvedi atjaunināja 2008. un 2010. gadā. Nākamo reizi to paredzēts pārskatīt 2015. gadā.

    (3)  Padomes Regula (EK) Nr. 723/2009 par Kopienas tiesisko regulējumu, ko piemēro Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijam (ERIC).

    (4)  Septītajā pamatprogrammā patlaban ir 14 asociētās valstis: Norvēģija, Islande, Lihtenšteina (pamatojoties uz EEZ līgumu), Izraēla, Fēru Salas, Šveice (pamatojoties uz atsevišķu starptautisku nolīgumu), Moldova, Horvātija, Turcija, Bosnija un Hercegovina, Melnkalne, Albānija, Serbija un bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika (pamatojoties uz saprašanās memorandiem).

    (5)  Norvēģija būtu ieinteresēta organizēt 3 ERIC, lai izstrādātu vērienīgus ESFRI ceļvedī minētus projektus (CESSDA, SIOS, ECCSEL), ja vien balsstiesību nosacījumi būtu labvēlīgāki.

    (6)  Sk. 14. apsvērumu, OV L 206, 8.8.2009., 1. lpp.


    Top