EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(21)

Ziņojums par Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra 2011. finanšu gada pārskatiem ar Centra atbildēm

OV C 388, 15.12.2012, p. 123–128 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 388/123


ZIŅOJUMS

par Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra 2011. finanšu gada pārskatiem ar Centra atbildēm

2012/C 388/21

IEVADS

1.

Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centru (turpmāk tekstā — “Centrs”), kurš atrodas Lisabonā, izveidoja ar Padomes 1993. gada 8. februāra Regulu (EEK) Nr. 302/93 (1). Centra galvenais uzdevums ir vākt, analizēt un izplatīt ziņas par narkotikām un narkomāniju, lai sagatavotu un publicētu objektīvu, ticamu un Eiropas līmenī salīdzināmu informāciju. Šī informācija paredzēta, lai analizētu pieprasījumu pēc narkotikām un veidus tā samazināšanai, kā arī lai analizētu un samazinātu ar narkotiku tirdzniecību kopumā saistītās parādības (2).

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

2.

Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskās revīzijas procedūras, darījumu tiešās pārbaudes un Centra pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi (atbilstīgos gadījumos) un vadības apliecinājumu analīze.

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

3.

Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 287. pantu Palāta revidēja Centra gada pārskatus (3), kuri ietver finanšu pārskatus (4) un budžeta izpildes pārskatus (5) par 2011. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu, un šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

Vadības atbildība

4.

Būdams Centra kredītrīkotājs, direktors izpilda budžeta ieņēmumus un izdevumus saskaņā ar Centra finanšu noteikumiem uz savu atbildību un piešķirto apropriāciju ietvaros (6). Direktors atbild par to, lai viņa vadītajā iestādē būtu izveidota tāda organizatoriskā struktūra un iekšējās vadības un kontroles sistēmas un procedūras (7), kas ļautu sagatavot galīgos pārskatus (8) bez būtiskām neatbilstībām krāpšanas vai kļūdas dēļ un nodrošinātu, lai šiem pārskatiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

Revidenta atbildība

5.

Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, Eiropas Parlamentam un Padomei (9) sagatavot deklarāciju par Centra gada pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

6.

Palāta veica revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) starptautiskajiem revīzijas standartiem un ētikas kodeksiem un INTOSAI starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka Centra gada pārskatos nav būtisku neatbilstību un ka tiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

7.

Revīzija ietver procedūras, ar kurām iegūst revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Procedūras izraugās revidents, pamatojoties uz profesionālo spriedumu, tostarp uz novērtējumu par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos ir būtiskas neatbilstības vai ka saistībā ar pakārtotajiem darījumiem ir būtiski pārkāpts Eiropas Savienības juridiskais regulējums. Lai izstrādātu konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras, revidents, novērtējot minēto risku, ņem vērā iekšējās kontroles mehānismus, kuri attiecas uz pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, un pārraudzības un kontroles sistēmas, kuras ieviestas pakārtoto darījumu likumības un pareizības nodrošināšanai. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

8.

Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu turpmāk sniegtos atzinumus.

Atzinums par pārskatu ticamību

9.

Palāta uzskata, ka Centra gada pārskati (10) visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Centra finanšu stāvokli 2011. gada 31. decembrī, kā arī darbības rezultātus un naudas plūsmu minētajā datumā noslēgtajā gadā, kā to nosaka Centra finanšu noteikumi un Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi (11).

Atzinums par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

10.

Palāta uzskata, ka Centra 2011. gada 31. decembrī slēgtā finanšu gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

11.

Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas sniegtajiem atzinumiem.

KOMENTĀRI PAR BUDŽETA UN FINANŠU PĀRVALDĪBU

12.

Palāta konstatēja 51 gadījumu par kopējo summu EUR 90 053, kad uz 2012. gadu pārnestās apropriācijas neatbilda uzņemtām juridiskajām saistībām, un tās būtu bijis jāanulē un jāatmaksā atpakaļ Komisijai. Taču Centrs šo procesu iesāka pārāk vēlu. Attiecīgi IT sistēmas ierobežojumu dēļ šie līdzekļi tiks bloķēti uz vienu gadu, un saistības tiks anulētas un nauda atmaksāta tikai 2012. gada beigās.

13.

Pašlaik Centrs katru gadu maksā aptuveni EUR 275 000 par neizmantotajām biroja telpām iepriekšējā ēkā un jaunajā mītnē. Centram sadarbībā ar Eiropas Komisiju un valsts iestādēm jāturpina meklēt adekvāts risinājums saistībā ar neizmantotajām biroja telpām.

KOMENTĀRI PAR CENTRA PĀRRAUDZĪBAS UN KONTROLES SISTĒMU GALVENAJIEM KONTROLES MEHĀNISMIEM

14.

Centrs vēl nav pieņēmis un īstenojis finanšu līdzekļu pārvaldības politiku, lai samazinātu un izlīdzinātu finanšu risku, vienlaikus cenšoties panākt atbilstošu peļņu.

15.

Centrs vēl nav pieņēmis visaptverošu politiku par izņēmumiem un atkāpēm no izstrādātajiem procesiem un procedūrām (12).

CITI KOMENTĀRI

16.

Jāuzlabo darbā pieņemšanas procedūras. Pirms atlases komisija izskatīja pieteikumus, mutisko un rakstisko pārbaudījumu jautājumi nebija izstrādāti.

17.

Centra iepirkuma dokumenti ne vienmēr bija pilnīgi un pienācīgi organizēti (13).

Šo ziņojumu 2012. gada 18. septembra sēdē Luksemburgā pieņēma Revīzijas palātas IV apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Louis GALEA.

Revīzijas palātas vārdā

priekšsēdētājs

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  OV L 36, 12.2.1993., 1. lpp. Šo regulu un tās grozījumus atcēla ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1920/2006 (OV L 376, 27.12.2006., 1. lpp.).

(2)  Centra kompetence un darbības ir apkopotas pielikumā, kas pievienots šim ziņojumam informācijai.

(3)  Gada pārskatiem pievieno pārskatu par budžeta un finanšu pārvaldību attiecīgajā gadā, kurā sniedz sīkāku informāciju par budžeta izpildi un pārvaldību.

(4)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, pārskats par saimnieciskās darbības rezultātu, naudas plūsmas tabula, tīro aktīvu izmaiņu pārskats un kopsavilkums par svarīgākajām grāmatvedības metodēm un citi paskaidrojumi.

(5)  Budžeta izpildes pārskati ietver pārskatu par budžeta izpildes rezultātu un tā pielikumu.

(6)  Komisijas Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 33. pants (OV L 357, 31.12.2002., 72. lpp.).

(7)  Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 38. pants.

(8)  Noteikumi par aģentūru pārskatu un uzskaites izklāstu ir paredzēti VII sadaļas 1. un 2. nodaļā Regulā (EK, Euratom) Nr. 2343/2002, kurā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK, Euratom) Nr. 652/2008 (OV L 181, 10.7.2008., 23. lpp.). Minētās regulas noteikumi ir pilnībā iekļauti Centra finanšu noteikumos.

(9)  Padomes Regulas (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 185. panta 2. punkts (OV L 248, 16.9.2002., 1. lpp.).

(10)  Galīgos gada pārskatus sagatavoja 2012. gada 21. jūnijā, un Palāta tos saņēma 2012. gada 17. jūlijā. Šos pārskatus konsolidē ar Komisijas pārskatiem un publicē “Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī” līdz nākamā gada 15. novembrim. Pārskati ir pieejami tīmekļa vietnē http://eca.europa.eu vai http://www.emcdda.europa.eu/.

(11)  Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi balstās uz Starptautiskās Grāmatvežu federācijas pieņemtajiem starptautiskajiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem (IPSAS) vai, ja tajos vajadzīgā standarta nav, uz Starptautisko grāmatvedības standartu padomes izdotajiem starptautiskajiem grāmatvedības standartiem (IAS) / starptautiskajiem finanšu pārskatu sagatavošanas standartiem (IFRS).

(12)  Iekšējās kontroles standarts Nr. 8.

(13)  Trūka vairāku svarīgu dokumentu, piemēram, nebija līgumu vērtības aplēšu un vēstuļu noraidītajiem konkursa dalībniekiem.


PIELIKUMS

Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centrs (Lisabona)

Kompetence un darbības

Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

(Līguma par Eiropas Savienības darbību 168. un 114. pants.)

Savienība papildina dalībvalstu rīcību, kas mazina narkotiku izraisīto kaitējumu veselībai, arī informējot un veicot profilakses pasākumus.

Centra kompetence

(Parlamenta un Padomes 2006. gada 12. decembra Regula (EK) Nr. 1920/2006)

Mērķi

Nodrošināt Savienību un tās dalībvalstis ar faktos balstītu, objektīvu, ticamu un salīdzināmu informāciju Savienības līmenī par narkotikām, narkomāniju un tās sekām.

Centram jāpievēršas šādām prioritārām jomām:

1)

narkotiku problēmas stāvokļa uzraudzībai un jaunu tendenču uzraudzībai, jo īpaši saistībā ar vairāku narkotiku lietošanu vienlaikus;

2)

risinājumu uzraudzībai un informācijas sniegšanai par paraugpraksi;

3)

jaunu psihoaktīvo vielu riska novērtēšanai un ātrās informēšanas sistēmas uzturēšanai;

4)

līdzekļu un instrumentu izstrādāšanai, lai palīdzētu dalībvalstīm uzraudzīt un izvērtēt savu politiku un lai palīdzētu Komisijai uzraudzīt un izvērtēt Savienības politiku.

Uzdevumi

Apkopot un analizēt datus;

uzlabot datu salīdzināšanas metodes;

izplatīt datus;

sadarboties ar Eiropas un starptautiskajām struktūrām un organizācijām un ar trešām valstīm;

konstatēt jaunu notikumu attīstību un tendenču maiņu.

Pārvaldība

Administratīvā valde

Administratīvajā valdē ir viens pārstāvis no katras dalībvalsts, divi Komisijas pārstāvji un divi neatkarīgi eksperti, kas ir īpaši zinoši narkotiku jomā un ko ieceļ Eiropas Parlaments.

Tā pieņem darba programmu, vispārējo gada pārskatu par Centra darbību un budžetu, sniedz atzinumu par galīgajiem pārskatiem.

Izpildu komiteja

Sastāvs

Administratīvās valdes priekšsēdētājs

Administratīvās valdes priekšsēdētāja vietnieks

divi citi ievēlēti locekļi no Administratīvās valdes, kuri pārstāv dalībvalstis

divi Komisijas pārstāvji

Direktors

Ieceļ Administratīvā valde pēc Komisijas priekšlikuma.

Zinātniskā komiteja

Sniedz atzinumus. Tās sastāvā ir ne vairāk kā piecpadsmit plaši pazīstami zinātnieki, ko Administratīvā valde ieceļ, ņemot vērā viņu zinātnisko izcilību un iepriekš publicējot uzaicinājumu paust interesi. Administratīvā valde var paplašināt Zinātnisko komiteju ar ekspertu grupu jaunu psihoaktīvo vielu riska novērtēšanai.

Ārējā revīzija

Eiropas Revīzijas palāta

Iekšējā revīzija

Komisijas Iekšējās revīzijas dienests

Budžeta izpildes apstiprinātājiestāde

Eiropas Parlaments pēc Padomes ieteikuma

Centram pieejamie resursi 2011. gadā (2010. g.)

Budžets

16,27 miljoni EUR (15,90 miljoni EUR). Savienības subsīdija 94,63 % (94,34 %)

Darbinieku skaits 2011. gada 31. decembrī

Amata vietu skaits štatu sarakstā: 84 (84)

Aizpildītās amata vietas: 77 (78)

+ 27 (27) pārējie darbinieki (norīkotie valstu eksperti, līgumdarbinieki un darbinieki, kas aizstāj uz laiku promesošus darbiniekus)

Kopējais darbinieku skaits: 104 (105)

Norīkoti šādu pienākumu izpildei:

64 (63,5) pamatdarbībām

28,5 (29,5) administratīvu uzdevumu un IT atbalsta nodrošināšanai

11,5 (12) dažādiem uzdevumiem

Produkti un pakalpojumi 2011. gadā (2010. g.)

Tīkls

Centra pārziņā ir datorizēts Eiropas Informācijas tīkls par narkotikām un narkomāniju (Reitox) informācijas apkopošanai un apmaiņai; tas savieno savā starpā valstu narkotiku informācijas tīklus, specializētos centrus dalībvalstīs un to starptautisko organizāciju informācijas sistēmas, kuras sadarbojas ar Centru.

Publikācijas

Gada ziņojums par narkotiku problēmām Eiropā 22 (23) valodās, publikācija un interaktīva tīmekļa vietne;

3 (3) atsevišķi jautājumi, angļu valodā;

statistikas biļetens un interaktīva tīmekļa vietne ar vairāk nekā 350 (350) tabulām un 100 (100) diagrammām;

vispārīgs darbības pārskats — ikgadējs, angļu valodā;

Drugnet Europe biļetens — 4 (4) izlaidumi angļu valodā;

Drugs in Focus (īss politisks apskats) — 2 (0) izlaidumi;

Centra zinātniskā monogrāfija — 0 (1), angļu valodā;

Ieskats Centra darbībā — 0 (0), angļu valodā;

Centra tematiskie izdevumi — 1 (1);

3 (3) kopīgas publikācijas — angļu valodā (pirmā un otrā); arābu, ungāru, krievu valodā (trešā);

narkotiku apraksti — 1 (3) jauns un 17 atjaunināti, vācu, angļu un franču valodā;

39 (26) tehniski un zinātniski pētījumi, tostarp raksti un zinātniski kopsavilkumi;

2 (1) zinātniski plakāti;

datu apkopošanas, apstiprināšanas, uzglabāšanas un izguves sistēma (Fonte).

Citas tīmekļa vietnes

Centra publiskās tīmekļa vietnes reorganizācija, atjaunināšana un satura izstrāde, tostarp:

pārskati par valstīm;

pārskati par narkomānijas ārstēšanu, profilakses pasākumi;

Eiropas juridiskā datubāze par narkotikām;

novērtēšanas instrumentu banka;

paraugprakses portāls (apmaiņa par narkotiku pieprasījuma samazināšanas darbībām, kaitīguma samazināšanu un ārstēšanas moduļiem);

tematiskās lapas;

publikāciju datu bāze.

Reklāmas materiāli

Konferences materiāls: 1 (0) angļu valodā

produkti plašsaziņas līdzekļiem: 13 (14) ziņu izlaidumi (4 no tiem 23 valodās) un 7 (9) /informatīvie apkopojumi angļu valodā; 1 (23) Power Point prezentācija angļu valodā

Dalība starptautiskās konferencēs, tehniskās un zinātniskās sanāksmēs: 245 (266)

Avots: Centra sniegtā informācija.


CENTRA ATBILDES

12.

EMCDDA pārskatīs iekšējo procedūru, lai nodrošinātu, ka iespējami drīz un iespējami daudz neizpildīto saistību, kas neattiecas uz juridiskām saistībām, tiek atceltas pirms gada beigām, pamatojoties uz tajā laikā pieejamo un pārskatāmo informāciju.

13.

EMCDDA turpina un palielina pūles šajā jomā saskaņā ar Palātas apsvērumiem un ieteikumiem. Šajā sakarā gan Eiropas Komisija, gan attiecīgās valsts iestādes ir veikušas konkrētas iniciatīvas.

14.

Saskaņā ar Palātas apsvērumiem un pēc piesardzīgiem pasākumiem, kas jau veikti, lai mazinātu esošo risku, EMCDDA ieviesīs piemērotu politiku, kuras mērķis ir periodiski uzraudzīt iespējamo šāda riska palielināšanos.

15.

Saskaņā ar Palātas apsvērumiem un pēc jau ieviestajām procedūrām EMCDDA pārskatīs savu izņēmumu politiku, lai īpaši aptvertu visus izņēmumus, kas atspoguļo novirzi no visiem EMCDDA oficiāli pieņemtajiem un spēkā esošajiem noteikumiem.

16.

Pēc Palātas ieteikuma EMCDDA vērtēs šo jautājumu iepriekšējas noteikšanas iespēju, novērtējot iespējamos riska veidus un šāda pasākuma plusus un mīnusus.

17.

Kā prasīts, tie dokumenti, kas neatradās pārbaudītajās lietās, tika pienācīgi iesniegti. EMCDDA ir ieviesis īpašus kontrolsarakstus iepirkuma datnēm, lai turpinātu nodrošināt, ka visi nepieciešamie dokumenti ir iekļauti un pienācīgi sakārtoti.


Top